In zijn vorm van dezen tijd. De naam van onze Prinses. Dagblad voor de Provincie Zeeland richten. gramma. EERSTE BLAD Weer een Britsch schip bij Spaansche kust tot zinken gebracht. Groote veranderingen in de Du tsche regeering. Belangrijkste Nieuws [oorwerpen. ZATERDAG 5 FEBR. 1938 52c JAARGANG - No. 108 De nieuwste Stoffen voov Maatcostuums Gebrs Steutel [vangenisstraf onder ;e hechtenis. D, werd wegens moord en het niet |n het plan aan poli tijdstip, dat deze ten worden voorko- jaar, met last tot Igenneming veroor- luari 1938 zijn aan [tie te Goes onder- Js gevonden aange- nadere inlichtingen [werpen te bekomen: paar handschoenen, |ken 1937—'38, 10 ntuurs, 2 hondjes, 3 [en schot, een blikje [naies met en zonder (riem, een zakje bo teren gewicht, 3 rij- een rolletje men- |erarmbandje, 3 sleu- van een auto, een lamestaschje met in- m, 5 coupons van de [he, 4 mutsen, een jf en rolletjes zijde, een rozenkrans, een meshoed, een bood- ilpenhouder, een ac- en een gleufhoed. 18. [pecteur van Politie, [AN. februari 1938. 1875 en 415,5 M. VA- 1 v.m. en 7,308 u. .Morgenwijding. 10,20 [de continubedrijven. 2.00 Causerie „Med. 12,15 Zang en piano. jResid. -or'k. (Gr.pl.). |.-uitz. 4,50 Verv. van rie. 6.00 Orgelspel. en causerie. 7.00 llvertelling. 8.00 Her- Ber. ANP., VARA- fkoor en solist. 9.05 nu.... Oké". 10,30 kern. progr. uit Lon- 11.15—12.00 VARA- 301,5 M. KRO-uitz. Is.OO—9,15 en 10.00 ■halfuurtje. 12.00 Ber. In solist. 1,00 Gram.. Voor de jeugd. 2,30 [00 Kinderuur. 4.00 Innie Besant en de Ie. 4,25 Gram. 4,30 lam. 4.40 Causerie j,rt door Recht". 5.00 ïieuws. 5.45 Kinder- Ti. 6.20 Journal, week- 7.00 Berichten. 7.15 Jchilderijen", causerie. |00 Ber. ANP. Meded; [met muz. oml. 8.35 J-Melod. en solist, ac- In gram. 10.30 Ber. hvue. 10.55 De KRO- 1.30—12.00 Gram. M. 105 BBG-Northernor- |20 Orkest. 2,20 Gram. sest. 7.05 Ork. en so- later-orkest en soliste, 484 M. Im. 12,50 Orkest. 1.50 Jmuziek (Gr.pl.) 3.20 In zang. 4.20 Conser- blist. 7,20 Zang. 8,20 j).30 Concert uit Ant- 10 Gram. lest. 12.50 Gram. 1,30 j en 3,20 Gram. 4.20 10 en 5,10 Accordeon- Ik., -koor en solisten, akoor. 7,35 Gram. 8.20 Orkest. SENDER, 1571 M. hlitair orkest. 10.20 WEERBERICHT. |n avond van 5 Febr.. tot W. wind, zwaar ten met later kans op verandering in tero- feenmictaag 3 uui Uitgave: N, V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUID EM A Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De Antirevolutionaire partij wenscht, zooals bet in haar Program van Beginse len is uitgedrukt, den grondtoon van ons volkskarakter overeenkomstig den gewij- zigden volkstoestand te ontwikkelen, in een vorm, die voldoet aan de behoeften van onzen tijd. Zij wenscht de door haar beleden be ginselen niet te laten versteenen, maar ze, hoe ook de omstandigheden mogen veranderen, te laten blijven en steeds meer te doen worden een levende kracht. Dit is een van de punten die weieens teveel uit het oog zijn verloren. Ex wordt dan geen rekening gehouden met de historische ontwikkeling, met het gevolg dat het beleden beginsel naast de practijk van het leven komt te staan, inplaats dat het een stuwende en bevruchtende invloed uitoefent. ]}r Kuyper heeft voor dit gevaar met ernst gewaarschuwd. Een beleden beginsel, zoo zegt hij in „Antirevolutionaire Staatkunde", is niet gebonden aan één enkelen vorm van toe passing en uitwerking. Veeleer kan een zelfde beginsel van Staatkunde velerlei vorm van bewindvoering doen uitkomen; en zulks niet uit gestadige zucnt naar verandering, maar omdat andere toe standen en gesteldheden intraden, nieuwe vraagstukken om oplossing vroegen en nieuwe vondsten geheel andere bewe gingen in het volksleven te voorschijn riepen. Wie dit niet verstaat, en er niet mee rekent, verhoogt de kracht van het door hem beleden beginsel niet, maar stelt het buiten gebruik en doemt den be lijder er van lot machteloos 1.1 ei d". En verder: „Klept wat de Vaderen beleden, niet meer op den verworden toestand, dan mag daarom ongetwijfeld het begin sel waaruit zij leefden, en waaraan zij hun heroïeke tooverkraeht ontleenden, geen oogenblik worden losgelaten, veel ,min prijs gegeven, maar is het even onverbiddelijk eisch, dat uit dit beginsel een wijze van denkenen van hande len wordt afgeleid, die uitkomst voor het heden kan bieden. Onverbiddelijk moet daarom de tweeërlei tekortkoming bestreden; eensdeels toch dient er ge waakt, dat men geen splinter van zijn beginsel late afspringen, maar dan ook anderdeels, dat men het heieden beginsel niet verstikken late door het onverander lijk te binden aan zijm eerste levensuiting. Een „beginsel", geen dorre formule, die alleen vraagt dat men ze naschrijve; wat beginsel zal zijn, moet leven in zich dragen en uit .dit ingeschapen leven tel kens nieuwe loten doen uitschieten." Het is te betreuren, dat deze gedachte al te veel uit het oog is verloren met het gevolg, dat er soms is felle bestrijding, waar krachtige steun verwacht mocht worden. Reeds Groen van Prinsterer heeft in zijn dagen met deze moeilijkheden te wor stelen gehad, doordat Bilderdijk en aan vankelijk ook Da Gosta en andere zijner volgelingen, geen oog toonden te hebben voor de gewijzigde verhoudingen. In Groens dagen was het in de eer ste plaats de staatsleer van het Libera lisme die voor de beginselen van de Fran- sche revolutie een gematigde toepassing zag waartegen gestreden moest worden. Later was het de leer van Marx die bijzonder de aandacht vroeg. En in onze dagen zij[n het weer de toet het Marxisme in nauw verband staande nationaal-socialistisohe begin selen, waartegenover de grondtoon van ons volkskarakter dient te worden ge handhaafd. Lange jaren is het, naast de verdedi ging van de rechten en vrijheden van h$ volk, bet schoolvraagstuk geweest vv aartegenover wij onze houding had- n te bepalen en ten opzichte waarvan met alleen negatief, maar ook positief stelling moest worden genomen. Daarna was het mee de sociale kwes- ie die de aandacht vroeg en waarhij de .R. partij, op grond van haar beginse- en, een eigen geluid liet hoóren. in de dagen die vlak achter ons liggen aren het de vraagstukken van finan- ;e°7 6ii economiischen aard, die ons ksleven beroerden. Eh wij mogen het ®en als een genadige bestiering Gods, at toen een man de leiding had, een aardig representant van den grond- trent wijl onze houding hebben te bepa len, wat, zooals door Minister Van Dijk 'duidelijk is uiteerigezet, volstrekt niet buiten onze beginselen omgaat. Daarnaast zijtn er ook de vraag stukken die op de ordening van het so ciale en economische leven betrekking hebben, die zich aan ons opdringen, en waarover de A.R. partij zich blijkens het aanhangige rapport, zelfstandig, gebon den aan haar beginselen, wenscht uit te spreken. Zoo vraagt hetzelfde beginsel altijd weer nadere uitwerking en toepassing. Er zijn menschen die dit niet willen of niet kunnen begrijpen. Zij meenen dat Antirevolutionair is hij, die doet alsof met het verscheiden van Calvijin de historie is afgesloten. Zij zien maar één vijand, slechts één gevaar en dat is Rome, en zij hebben er geen oog voor, dat, terwijl zij maar steeds 'in een richting sturen, de dammen en dij|ken om hen heen. door allerlei ge vaarlijke revolutionaire machten wor den ondergraven. Het is wel een gemakkelijke weg dien zij kiezen. Zij hebben één lied, op één wijs, dat ze eindeloos repeteeren. En in- tusschen ligt het beginsel waarmee ge woekerd moest worden, veilig begraven. Maar dat is niet Antirevolutionair. Het beginsel moet ongeschonden wor den bewaard. Maar het vraagt een toe passing in zijh vorm naar dezen tijdl De geheele bemanning gered. Gisteren meldden wij reeds, dat het Biitsche s.s. „Alcira" op 20 mijl afstand van Barcelona tot zinken is gebracht. Het ministerie van defensie deelt mede, dat de „Alcira" door twee watervliegtui gen, die uit de richting van Palma de Majorca kwamen, werd aangevallen en tot zinken gebracht. Zij vlogen over het schip en wierpen den eersten keer drie bommen, den tweeden keer twee bommen. Het schip zonk onmiddellijk. De geheele bemanning van 25 leden allen Britten alsmede de non-interven tie-controleur van Britsche nationaliteit, die zich aan boord bevond, werden door een sloep der republikeinen en een vis- schersboot gered. Het schip voerde de Britsche en tevens de non-interventievlag. De „Alcira", die te Glasgow thuis behoort, was op weg naar Barcelona met een lading kolen. Londen verbalgen. Het bombardement van de „Alcira" en de ondergang van dit schip, zoo kort na de torpedeering van het Britsche stoom schip „Endymion", heeft de verontwaar diging in Engeland ten top doen stijgen. Men 'hoopt, dat ditmaal de indentiteit der aanvallers zal kunnen worden vast gesteld, gezien het feit, dat de bemanning is gered en dus weldra gehoord zal kun nen worden. In parlementaire kringen eisch t men afdoende maatregelen om aa.n deze door niets gemotiveerde aanslagen een einde te maken. Eden zal Maandag a.s. in het Lager huis een belangrijke verklaring afleggen over de maatregelen, welke Groot Brit- tannië nemen zal, om een einde te maken aan de piraterij in de Middellandsche Zee. In de gezaghebbende Britsche kringen geoft men te kennen, dat Engeland van plan is, de sterkte der vloot, die in de Middellandsche Zee patrouilleert, op grond van de overeenkomst van Nyon, uit te breiden, welke houding de andere pa- trouilleerende staten ook zullen aanne men. Generaal-veldmaarschalk von Blom berg is afgetreden als opperbevelhebber van de Duitsche weermacht. Het opper commando van de weermacht komt in handen van Hitier, bijgestaan door een chef van het oppercommando, generaal Wilhelm Keitel. Von Fritsch, de opperbevelhebber van de landmacht, is afgetreden. Ert is een geheime kabinetsraad inge steld onder voorzitterschap van von Neu- rath. Deze is afgetreden als minister van buitenlandsche zaken en opgevolgd door von Ribbentrop, tot dusverre ambassa deur te Londen. De ambassadeurs von Hassel (Rome), von Dircksen (Tokio) en von Papen (Weenen) zijn teruggeroepen van hun post en moeten zich ter beschikking hou den. Generaal-overste Goring is tot veld maarschalk benoemd. De Rijksdag is tegen Zondag 20 Fe bruari bijeengeroepen. Dan zal Hitier een groote rede houden. Hartelijke brieven. Ter gelegenheid van zijin benoeming tot president van den geheimen kabi netsraad, heeft Hitier aan von Neurath een schrijven gezonden van den volgen den inhoud: „Bij gelegenheid van het einde van het eerste halve decennium der nationaal- socialistische staatsleiding hebt gij mij weder verzocht, met pensiooen te mogen gaan, zooals gij dit hoopte. Ik kan met het oog op uwe voor mij onontbeerlijke diensten, al houd ik rekening met het feit, dat gij zooeven 65 jaar zijt gewor den en een veertigjarig dienstjubileum hebt gevierd, dit verzoek niet inwilligen. In de vijlf jaar van een gemeenschap- KLEMTOON OP DE: E. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat zooals bij de officieeie geboorte aangifte is gebleken het Prinselijk Paar wenscht, dat de naam van de jong geboren Prinses wordt uitgesproken met den klemtoon op de E, dus BEatrix. pelijike samenwerking zijn mij' uw raad en uw inzicht onontbeerlijk geworden. Wanneer ik u derhalve, met vrijma king van de loopende zaken van het rijksministerie van Ibuitenlandsche za ken, benoem tot president van den ge heimen kabinetsraad, geschiedt dit, om mij ook in de toekomst een raadgever aan den hoogsten topi van het rijk te be houden, die mij in vijlf zeer moeilijke jaren in loyale trouw ter zijde gestaan heeft. U daarvoor thans dank te zeggen, is mij1 een diepe behoefte des harten." Hitier heeft generaal-veldmaarschalk von Blomberg naar aanleiding van zijn aftreding uit de functie van rijksminis ter van oorlog en opperbevelhebber van de weerjnacbt, bet volgende schrijven gericht: „Sedert het in 1936 voltrokken herstel van de volledige Duitsche souvereiniteit in militair en territoriaal opzicht, hebt gij mij herhaaldelijk verzocht, ontlast te worden van een dienst, die aan uw gezondheid de zwaarste eischen stelt. Ik wil thans, na het einde van het vijlfde jaar van den wederopbouw van ons volk en zijn weermacht, voldoen aan uw wederom ingediend verzoek. Moogt gij door den voor u liggenden tijd van verlof het herstel vinden, waarop gij meer dan vele andere mienschen aan spraak kunt maken. Op den dertigsten Januari 1933 hebt gij, als eerste officier van het nieuwe rijk, den eed van trouw aan de natio naal-socialistisohe staatsleiding voor mij afgelegd. Vijlf jaar lang hebt gij dien eed on wrikbaar in acht genomen. In dit tijd perk voltrok zich de meest unieke mili taire reorganisatie, die de Duitsche ge schiedenis kent. Met dit werk echter zal ook uw naam in de geschiedenis voor altijd verbonden zijln. Namens mijzelf en namens het Duitsche volk breng ik u ook op dit oogenblik de uitdrukking van diepbewo gen dankbaarheid." Hitier heeft von Fritsch bij zijn heen gaan als opperbevelhebber van het leger het volgende schrijven gezonden: „Met het oog op uw ondermijnde ge zondheid, heeft u zich gedwongen ge zien, mij om ontheffing van uw taak te verzoeken. Nadat een eerst kort geleden in het Zuiden doorgebracht verblijf niet het verhoopte resultaat had, heb ik be sloten, uw verzoek thans in te willigen. Ik neem de gelegenheid van uw uittre den uit de actieve weermacht te baat, om in diepe dankbaarheid mijn waar- ermiddag 3 u.: 772. [voor fietsen: in. toon het van ons volkskarakter, aan wien ,.®eSeven werd, het Nederlandsche ip van Staat door de dreigende klip- P® te sturen. nmv?8 z^n weer d0 internationale itiek en 's lands Defensie, waarom- De Koninklijke Familie maakte Vrijdag een autorit door Baarn en Soest. H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Bern- hard in de hofauto op de Brink te Baarn. Binnenland. De begrooting van Binnenlandsche Za ken door de Eerste Kamer aangenomen. De naam van onze Prinses. Buitenland. Groote veranderingen in de Duitsche regeering. De zeerooverij in de Spaansche wateren. in ruime sorteering voorradig Klokstraat Goes Onze Coupe en A(werking is Prima deering uit te spreken voor uw uitmun tende prestaties in den dienst van den wederopbouw van het leger. Want met deze vernieuwing en herversterking van 'het Duitsche leger in den tijd van Maart 1935 tot Februari 1938 zal uw naam voor altijd in de geschiedenis verbonden zijn." Dit klinkt alles heel aardig. Men zou er zich door in den waan laten brengen, dat alles botertje tot den boom is. Maar er is natuurlijk meer aan het handje geweest. Het ging heusch niet alleen om het huwelijk van Van Blom berg. Misschien is er een aantal Duit- schers, dat dit gelooft, maar in het bui tenland is men zoo naief niet. Daar heeft men geen gemuilkorfde pers. VON FRITSCH WAS TWEE DAGEN IN ARREST. VREESDE HITLER EEN MILITAIRE STAATSGREEP? De diplomatieke medewerker van do „Daily Telegraph and Morning Post" heeft, naar de „Tolegr." meldt, een uit voerig relaas ontvangen omtrent de Duit sche regeeringscrisis, welke zich achter de coulissen in de laatste tien dagen heeft voltrokken. Hieruit blijkt, dat op een gegeven oogen blik Hitier de situatie als zóó ernstig be schouwde, dat hij zijn positie door eenmilitairen staats greep bedreigd achtte. Hij heeft toen snel en forseh gehandeld. Hij gaf bevel tot de arrestatie van generaal von Fritsch, den opperbevelhebber van het Duitsche leger. Deze arrestatie werd door Him mier, den c'hef der Duitsche politie, zelf uitgevoerd. Twee dagen lang werd Von Fritsch ge vangen gehouden. Later werd hem toe gestaan, naar zijn woning terug te kee- ren, waar hij zich gisteren nog steeds in huisarrest bevond onder bewaking van twee officieren. Vermoedelijk zal dit huis arrest thans worden opgeheven en dan natuurlijkten stelligste worden ont kend. Hitier werd bezocht door een deputatie van zes generaals in burger, aan het hoofd waarvan generaal Beek stond, de leider van den generalen staf. Dit onderhoud had plaats in het mid den van de vorige week. De beweringen, die toen werden geuit, schokten Hitier dermate, dat hij besloot, tot wijziging van zijn oorspronkelijk voor nemen om op 30 Januari een rede te hou den in den Rijksdag, en de voorbereidin gen, die reeds voor het bijeenkomen van den Rijksdag werden getroffen, liet sta ken. "Wat Hitier voornamelijk verontrust schijnt te hebben, was de ontdekking, dat de legerleiders er meer besliste ideeën op na hielden op het gebied der buitenland sche politie, dan 'hij verwacht had. Zij drukten de meening uit, die in het algemeen in conservatieve kringen be staat, en volgens welke de politiek van samengaan met Italië een onbevredigen de politiek is, zooals de jongste gebeur tenissen in Spanje hebben aangetoond. In 'dezelfde kringen aldus de be richtgever van de „Daily Telegraph" wordt ook critiek geoefend op de afwij zende houding, die de Duitsche regee ring tegenover Engeland aanneemt en op het ontbreken van elk concreet aanbod van Duitschland met betrekking tot het verwezenlijken zijner koloniale eischen. Hitier besloot generaal Von Fritsch te arresteeren. Blijkbaar was hij van oor deel, dat elke latente mogelijkheid van een complot tegen de partij en hemzelf in de kiem moest worden gesmoord. Zijn besluit zal echter onvermijdelijk verbittering wekken in de hoogere ran gen van het leger. D'e laatste tien dagen is de 'Rijkslkanselarij het middenpunt van intense activiteit geweest. Conferentie volgde op conferentie. Hitier zelf heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1