I Nederla I Een Fransche beschouwing over onze neutraliteit. Oudere werkloozen. Rechtszaken ST °n (56-987 to veelW Jaren 'heM>er ««e Zla/STb 'X lm USJ: ed",* ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Radioprogramma. Burgerlijke Stan en V R II D A 52e IA AI De waarde bij 1936, I I I I EEN GROND TE MEER VOOR EEN KRACHTIGE ZELFSTANDIGHEIDS- POLITIEK. Generaal H. Mordacq, die vóór den oorlog een tijdlang college heeft gegeven, is teneinde zijn critiek op het Defensie beleid volkomen vrij te kunnen uiten, uit den actieven dienst getreden. Een heele serie boeken en brochures is er in de laatste jaren van zijn hand verschenen. Het jongste werk heet: De nationale defensie in gevaar. Voor den vakman, zegt het Vader land, bevat dit boekje tal van interes sante opmerkingen. Wat allen Nederlan ders echter belang moet inboezemen is de meening van dezen Franschen gene raal over de Nederlandsche en ook over de Belgische zelfstandigheidspolitiek. Mordacq is er vast van overtuigd, dat Duitschland, in geval van oorlog ook in het Westen tot den aanval zal overgaan. Een defensieve houding in het Westen tijdens een offensief in het Oosten of in het Zuiden acht hij blijkbaar uitgesloten, zonder dat hij echter de redenen aan geeft, welke hem tot die opvatting ge bracht hebben. De muur van Maginot op de Fransch-Duitsche grens is echter een onoverkomelijke hindernis; daartegen kan D'uitschland niets beginnen. De Duitsche stafofficieren hebben dat trouwens al sinds lang ingezien en zij spreken dan ook over de muizenval van Lotharingen. Er zijn dus maar twee wegen: over Zwitserland of over Neder land en België. Den Zwitserschen weg acht Mordacq alleen waarschijnlijk voor het geval, dat Italië aan de zijde van Duitschland vecht. Het waarschijnlijkste geval acht Mor dacq echter, dat het Duitsche leger met een breed ontplooiden vleugel door Ne derland en België zal trekken. Het Ne derlandsche en het Belgische leger zou den in dit geval niet den geringsten weer stand 'bieden, altijd volgens den Fran schen generaal. Hij, zegt woordelijk: „Men kome niet aan met het praatje over den Nederlandschen of den Belgischen weer stand. Er is thans niemand, die daar aan gelooven kan." Waar deze meening op steunt, krijgt men alweer niet te hooren. Misschien vindt zij alleen haar verklaring in het s1'echte 'humeur van den generaal, veroor zaakt door de Belgische zelfstandigheids- politiek. Deze Franschman insinueert zelfs, dat België zich door een geheime verdrags clausule op een of andere manier, en wel op een manier, die den Belgen niet tot eer zou strekken, tegenover Duitschland zou verbonden hebben voor het geval van oorlog. Ten einde in dien toestand te voor zien, wil generaal Mordacq nu vooral de vredes-garnizoenen in het Noorden en in de Jura versterken. Een doortrekken van de Maginot-linie tot aan de Noordzee acht hij blijkbaar ook noodig. Daaren boven zal Frankrijk al het mogelijke moe ten doen om de Engelschen er toe te brengen een groot leger in vredestijds te onderhouden en den algemeenen dienst plicht in te voeren. Aldus de redeneering van den ran- schen strateeg. Wat is zij waard? Wij kunnen over de technische quaestie niet oordeelen. Eén opmerking willen wij echter ma ken Daar men in den kring der gezaghebbende officieren in Frankrijk zoo vast over tuigd is van een onvermij delijke botsing ook in het Westen, direct bij den aan vang van een eventueel con flict; daar m'en daar tevens zoo min achtend oordeelt over de rol van het Nederlandsche en het Belgische leger en men dan ten slotte ook nog zoo weinig begrip heeft voor de zelfstandigheidspoli tiek der kleine mogendheden, kan het gevaar niet van één kant komen. Er zijn dus des te meer gronden voor 'n politiek van krachtig verdedigde zelf standigheid. Kapelle. Gemeenteraad. De raad vergaderde gisterenmiddag. Afwezig Weth. Zuid weg. De voorzitter sprak de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uit. Komende tot het gemeentelijk leven deelde de Burgemeester mee, dat er geen werkloosheid was in voorjaar of zomer, wel later. Door ontbreking van werk- objecten moest steunregeling volgen. Weth. van der Have dankte voor deze woorden, en zegde ook den heer Zegers dank, die het wethouderschap voor hem tijdens zijn verblijf in Indië waarnam. Verslag van de Goesche gasfabriek was ingekomen. Kapelle verbruikte 65226 kub. Meter gas. De afname is gebaseerd op 60.000, zoodat voor meer verbruik de ge meente wordt terugbetaald f 52,26. Be richt wordt, dat indien goedkeuring volgt van Ged. Staten de meterhuur zal wor den afgeschaft. Naar aanleiding van het verslag van den Keuringsdienst van Waren werd gereageerd op de hooge salarissen. Be sloten werd weder hierop de aandacht te vestigen. Vanwege de Ned. Spoorwegen wordt bericht, dat in verband met aanvrage om den overgang bij wachtpost 37 te ver- breeden, hierin dezelfde lijn zal gevolgd worden als bij het in 1928 gedane ver zoek. De kosten voor verbreeding moet de gemeente zelf dragen en beloopen wel een f2000. Ook komen hier nog jaarlijk- sche onderhoudkosten bij. Het Burg. Armbestuur verzocht om de jaarwedden van Gemeentegeneesheer en Ontvanger ongewijzigd te handhaven en de pensioenstorting niet zelf te doen be talen. B. en W. adviseerden hierop niet verder in te gaan en het B.A. in het gelijk te stellen. Dhr Balkenende noemt de houding van B. en W. vreemd. Eerst besluiten de pen sioenstorting te doen betalen en nu weer veranderen, dat gaat niet. Dhr Zegers is eveneens voor handhaving van het eerder genomen besluit. Spr. is tegen bevoorrechting. De een niet en de ander wel betalen is de goede weg niet. Dhr de Neef is voor handhaving van het genomen besluit. De voorz. zegt, dat we eerst advies heb ben in te winnen van het georganiseerd overleg. Spr. stelt voor tot aanhouding. Alle leden gaan hiermee accoord. Nu deelt de voorz. mee, dat de versie ring (verlichting) van het gemeentehuis den ontwerper, den heer H. K. Kramer, alle eer aandoet en de kosten den vast- gestelden post niet te boven gaan. Omtrent de slootdemping aan den Rijks straatweg berichten enkele bewoners wel tot demping van deze sloot genegen te zijn, mits vergoeding voor alles volgt, niet alleen storting van grond en leggen van buizen, maar ook omheining. Dhr Zegers stelt voor eerst de vereeni- gingen als de Alg. N. W. Bond en de Kon. Ned. Automobielclub te vragen om mede werking en steun. Aldus besloten. Ingewilligd worden de verzoeken van de bijzondere scholen tot verkrijging van voorschot volgens art. 101 L.O.-wet 1920. Kapelle-Biezelinge zal ontvangen in to taal f982, Biezelinge f794. De veldwachtersverordening werd vast gesteld. De onderhandsche verpachting, behoudens goedkeuring van Ged. Staten van een perceel bouwland aan den Bie- zelingscheweg aan Jacob Nijssen, boom- kweeker te Kapelle, werd goedgekeurd; idem aan Nic. Eversdijk Mz., boomkwee- ker van het perceeltje grond, tegen den prijs van f 2 per jaar, beiden voor den tijd van 2 jaar, voor het aanleggen van een rosarium op de gedempte Paardenvaat in de Ooststraat. Het verzoek om een lantaarn te plaat sen op de Dreef voor straatverlichting werd ingewilligd. Benoemd werd tot schoolschoonhoudster mej. A. Hoogesteger C.d met 5 st. Aan bevolen waren de dames Pa. van Dalen Ed., A. Cornelis—de Jager en A. Hooge steger Cd. 15 sollicitanten hadden zich aangemeld. Nu deelt de voorz. mee, dat een ver- keersein, waarover dhr Zegers sprak in de voorlaatste vergadering (te plaatsen nabij het Hotel „De Zwaan"), wel komt op f 1800. Dit is te duur. De voorz. denkt over borden met het opschrift: gevaarlijk. Bij de rondvraag vraagt dhr Zegers om het trottoir door te trekken voor den uitweg der hofstede „Bruelis". Over weging wordt toegezegd. Dhr de Neef bespreekt de wijze waarop de controleur bij de werkverschaffing, dhr Jb. Mallekote, werd benoemd. Spr. heeft geen bezwaar tegen den persoon, maar wel tegen de wijze waarop de benoeming is geschied. De voorz. zegt: dit had plaats door B. en W. met goedvinden van den raad en op advies van de commissie. Spr. is wel genegen tot officiëele benoeming door den raad. Na enkele opmerkingen volgde stemming. Benoemd werd met alg. st. dhr Jb. Mallekote. Nu vraagt dhr de Neef of er ook per sonen uit onze gemeente zijn te werk gesteld in Duitschland. De voorz. zegt, dat drie zich hadden aangemeld. Eén is er geweest en is ter secretarie geweest bij zijn terugkeer. Hij verklaarde, het daar goed te hebben gehad en mooi ver diend te hebben. Een tweede is enkele da gen geweest en teruggekeerd zonder na dere mededeeling. Dte derde ging niet. Dhr de Neef kreeg een Venlosche cou rant in handen, waarin geschreven werd over de treurige en minder goede be handeling van Nederlanders. Spr. ver nam, dat het Kapellenaars waren. De voorz,. wil dit wel eens hooren. Dhr Balkenende is niet voor zulke be sprekingen, welke niet thuis hooren in een raadsvergadering. Dhr v. Wingen vraagt naar het Spelde- paadje. De voorz. verklaarf nog niets naders te kunnen berichten. Dhr Fraanje wijst op eenige noodige verbeteringen, welke niet kunnen uitblij ven aan het begin van het Jufferswegje. De voorz. zegt, dat met het leggen van den nieuwen telefoonkabel meerdere ge vallen zich voordoen. Toezegging voor verbetering volgt. Er zal op gewezen worden, dat de betrokkene herstelling moet aanbrengen. Door het Veilingsbestuur „K.-B. O." alhier wordt voorgesteld om tot conver sie van de 6 geldleeningen van 1923 en 1929 over te gaan. Voorgesteld wordt een leening aan te gaan, groot 27000,en deze te bepalen op 270 aandeelen van elk 100,rentende 4 ten honderd. Terneuzen. Vrijdagavond vergaderde de pas opgerichte afdeeling van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas". Voor het Hoofdbestuur was de Bondssecretaris aanwezig. Besproken werden de onderhandelin gen die momenteel gaande zijn tusschen de werkgevers in de tricotage- en brei- nijverbeid en de arbeidersorganisatie in de textielindustrie om tot een collectief arbeidscontract te komen. Algemeen kon de vergadering zich ver- eenigingen met het door de hoofdbesturen in dezen ingenomen standpunt. Mocht het gelukken om een regeling als bovenbedoeld te verkrijgen, dan zou dat voor de in deze industrie werkzame ar- beiders(sters) een belangrijke verbete ring beteekenen. Nadrukkelijk werd echter vastgesteld, dat deze actie alleen kans van slagen zal hebben indien de in deze industrie werk zame arbeiders en arbeidsters zich orga- niseeren. Op grond van deze overweging werd besloten de propaganda met alle kracht te blijven voeren. Naar aanleiding van gepubliceerde cij fers betreffende het werkloos blijven van oudere mannelijke arbeiders, schrijft het „Huisgezin": Daar dit verschijnsel een socialen mis stand in het leven roept, die ons met alle recht voor de toekomst met diepe zorg vervullen moet, is er aanleiding telkens weer op zulke teekenen de aandacht te vestigen. Want waar de vaders onzer gezinnen geen werkgelegenheid meer vinden, daar ontbreekt voor deze een passend bestaan, daar worden ze en' dat in grooten ge tale r volkomen van ondersteuning af hankelijk, vervallen ze noodzakelijk tot armoede en houden ze op een bron van volkskracht te zijn. Het is de ontworteling van zoovele ge zinnen, die de maatschappij zelf in haar ordelijk voortbestaan bedreigt, wat ons moet bekommeren en naar maatregelen doen uitzien, die aan het verder voort schrijden van dat verschrikkelijk kwaad paal en perk stellen. Men denke vooral niet, dat wij over drijven; steeds 'komen nieuwe aanwijzin gen bevestigen, dat het euvel van de lang durige werkloosheid der oudere, valide mannelijke arbeidskrachten steeds verder om zich grijpt. Dood gevallen. Gistermorgen heeft men te Nijmegen het lijk van den 58-jarigen ongehuwden V., die daar al leen een kamer bewoond, gevonden. D'e man is vermoedelijk thuiskomende van de trap gevallen en dood beneden aan de trap blijven liggen. Auto in de Vecht gere den. Knaapje verdronken. Gisteren is een melkauto, rijdende in de richting Maarssen, door onbekende oor zaak aan den rechterkant van den weg tegen een boom gereden, vervolgens over den weg geslingerd naar den linkerkant, daar tegen een kleinen boom gebotst en ten slotte in de Vecht terecht gekomen. De chauffeur, zekere A. C. Snel, uit Oudewater, die door toevallig passeeren- de menschen uit de auto kon worden ge haald, is met een zware hersenschudding naar de Rijksklinieken te Utrecht ver voerd. Een jongetje van twaalf of dertien jaar die eveneens in de auto zat, is er uit ge vallen en onder den wagen terecht geko men. Hierbij is hij' jammerlijk verdron ken. De laatste dader van den gouddiefstal te Utrecht gearresteerd. Nog steeds zocht de Utrechtsche recherche naar een van de daders van den gouddiefstal in het Tandheelkundig Instituut te Utrecht. Ter wijl alle andere verdachten zich reeds in arrest bevonden, zag deze man, de ty pograaf De G., kans zich te Amsterdam schuil te houden. Gisterochtend evenwel werd hij in de hoofdstad op straat door de politie herkend en onmiddellijk gear resteerd. Pamfletten in beslag genomen. Het was ter 'kennis van de Haarlemsche politie gekomen, dat van wege hot orgaan De Vrije Socialist on middellijk na de blijde gebeurtenis pam fletten zouden worden verspreid, waar van de inhoud ontoelaatbaar geacht moest worden. Daarom werd Maandagmorgen een in val gedaan in de drukkerij Renova te Haarlem, waar De Vrije Socialist wordt gedrukt, en inderdaad trof men daar een partij van ongeveer vierduizend pamflet ten aan, welke voor verzending gereed lagen. Een ongeveer gelijk aantal was echter reeds verzonden en kon niet meer worden achterhaald. De nog aanwezige partijen alsmede het zetsel zijn in beslag genomen. Van een en ander is proces-verbaal op gemaakt. Moordaanslag op een be jaarde vrouw. In het dorp War- menhuizen is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een moordaanslag gepleegd op de 65-jarige echtgenoote van den heer P. M. aldaar. Omstreeks half twaalf heeft een persoon zich toegang verschaft tot de woning, waarbij hij gebruik maakte van den sleutel, welke zooals dat gebrui kelijk is, naast de voordeur in het klom penhokje lag. Hij drong de benedenkamer binnen waar de vrouw des huizes sliep en bracht deze met een mes een snede in den hals en steken in het hoofd toe. De heer M., die, omdat er logé's waren, boven sliep, hoorde zijn vrouw om hulp roepen en snelde naar beneden, waarop de indringer het hazenpad koos. De vrouw, die hevig 'bloedde, werd door een plaatselijke geneesheer verbonden en later naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Haar toestand is rddelijk wel. Rijks- en Gemeentepolitie stelden on middellijk een onderzoek in, met het re sultaat, dat na ongeveer een uur in e'en café de vermoedelijke dader kon worden gearresteerd. Men vermoedt, dat wraak de reden van het misdrijf is geweest. De vermoedelijke dader heeft geduren de anderhalf jaar omgang gehad met de dochter des huizes, welke verkeering on langs verbroken is. Onregelmatigheden? Het gerucht gaat, dat v. H. v. W., directeur van het bijkantoor der Zuid-Hollandsche Verz.-bank Victoria te Amsterdam, wo nende te Den Haag, zonder adres achter te laten is vertrokken. Zijn zaken schij nen in de war. De Verz.bank zou hem van zijn functie hebben ontheven. Een windhoos. In het deel van Lutten aan de D'edemsvaart, dat het Haantje heet, heeft Dinsdag een wind hoos gewoed, welke nogal verwoestingen aanrichtte. Van de hechte boerderij van den heer H. Kremer werd het geheele achterhuis vernield. Ook de buren kregen schade. Zoo werd een schuur opgenomen en vernield. Pan nen vlogen door de lucht. Hooger beroep. D'oor W. J. van den B., 65 jaar, koopman te Kloetinge, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg van 29 Dec. 1037, waarbij hij wegens overtre ding van het Motor- en Rijwielreglement is veroordeeld tot f 25 b. of 10 d. h. Door P. B., 51 jaar, smid, te Koude- kerke, is hooger beroep aangeteekend van het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg van 5 Januari 1938, waarbij hij wegens overtreding der Hinderwet is veroordeeld tot f 7.50 b. of 5 d. h. Door W. de K., 43 jaar, klein land bouwer te 's-Heer Arends'kerke, is hoo ger beroep aangeteekend van het vonnis van 'den Kantonrechter te Middelburg 'd.d. 29 December 1937, waarbij hij is veroordeeld wegens overtreding van het Rijkswegenreglement tot f 7.50 b. of 5 d. h. Door den Ambtenaar van 't O.M. is hooger beroep aangeteekend van het von nis van den Kantonrechter te Middelburg van 29 December 1937, waarbij P. S., 37 jaar, vrachtrijder, te Biggekerke, als ver- dacht van overtreding der Motor- en Rijwielwet, is ontslagen van rechtsver volging. Vrijdag 4 Februari 1938. HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA 10.40 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Decla matie. 10.40 Viool en piano. 11.10 Vorv deel. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gram. 12.30 Ensemble Rentmeester. 2.00 Declamatie 2.30 AVRO-orkst en solisten. 4.05 Gram 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram. 6.00 Amat. uitz. 6.30 Politiek radiojournaal 6.45 Gram. 6.50 N.V.V.-uitz. 7.20 Gram. 7.25 Br. ANP. 7.30 Ber. 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.00 Fluit en piano. 8.30 Liter, causerie, orkest en solist. 9.45 De clamatie. 10.00 „Fantasia". 10.30 Gram. 11.30 Jazzmuz. (Gr.pl.). 11.5512.00 Gram. HILVERSUM II, 301,5 M. Alg. Progr. verz. door de KRO. 8.009.15 en 10.00 Gram. 11.30 Bijb. causerie. 12.00 Berich ten. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gram. 1,20 De KRO-Melod. m.m.v. solist. 2.00 Gram. 4.05 KRO-Ork. 5.00 Gram. 5.15 KRO-Melml m.m.v. solist. 6.00 Land- en tuinb. praatje 6.20 De KRO-Boys, m.m.v. solist. 7.00 Be richten 7.15 Luchtv. causerie. 7.35 Bedrijfs- report. 8.00 Ber. ANP. 8.15 KRO-Ork. en gram. 9.30 ,De Markiezaatsfeesten in Ber gen op Zoom" causerie. 9.40 Zang en piano. 10.00 Gram. 10.10 Verv. zang en piano. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Gregor Ser- ban's Roemeensch orkest. 11.10—12.00 Gram. DROITWICH, 1500 M. 11.40-11.50 Pia no. 12.10 Orgel. 12.50 Lou Preager's Band 1.352.20 Birminghams Philharmonisrh Strijkorkest. 4.20 Gram. 5.20 orkest. 6.00 Zang. 7.00 Zang. 7.25 Debroy Somers en zijn band. 10.00 BBC-orkest, m.m.v. so listen. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. 12.50 Salonorkest. 1.30—2.20 Gram 5.20 Orkest en Gram. 6.50 Gram. 7.20 Pia na. 8.20 Kleinorkest. 10.30—11.20 Gram. 484 M.: 12.20 Gram. 12.50 Orkest. 1.50— 2.20 Gram. 5.20 Cello. 6.50 Zang. 6.33 Gram. 6.50 Piano. 7.35 Gram. 8.20 en 9.05 Symphonie-orkest, -koor en solisten. 10.10 Gram. 10.3011.20 Verv. van 9.05. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.3' Gevar. progr. 7.20 Orkest, m.m.v. solisten 8.35 Vervolg concert. 9.50 Viool en piano. 10.20—11.20 Gram. Over de maand Januari. AAGTEKERKE. Bevallen: J. M. Si- monse geb. de Visser, d. (M. C. WOLF AARTSDIJK. Gehuwd: 14, Hen drik Leendert Verburg, 37 j. jm. en Adri- ana Dina Lamain, 36 j. jd. Geboren: 1, Jacomina Maria, d. v. tic- ven Bakker en Marina Antoinetta Ver meulen: 14, Jacobus Marinus, z. v Jan Scherp en Adriana Elizabeth de Pree. 24 Johanna, d. v. Jan Bosman en Adrian; de Regt; 23, Dina, d. v. Marinus Kop- mels en Martina Wilhelmina Smallegan- ge; 27, Jans, d. v. Pieter van Goudswaard en Geertruida Hoek van Dijke: 31. Adri- aan Marinus, z. v. Maarten de Regt en Mina Neeltje Tramper. Overleden: 1, Leendert Korstanje, 61 j., echtgen. van Geertruid Meeuse; 8, Con stant Johannis van Weele, 65 j., echtgen van Maria Pieternella Geuze. TOLEN. Geboren: 7, Pieternella Ma ria, d. v. V. Laban en G. Wolfensberger; 26, Pieternella Sara, d. v. J. L. Men- heere en M. L. v. Dijke; 29, Jozia Mari nus, z. v. B. Kegge en B. Bijl. Overleden: 2, Jacomina van Strien, 86 j., wed. van K. Bal. Gehuwd: 7, C. M. v. Luijk, 25 j en G. v. Beveren, 18 j.; M. v. Vossen, 22 j. en A. Hage, 18 j.; 21, W. Mol, 28 j. en T. Braai, 29 j. Rilland-Bath. Gisteravond werd door den beer M. G. de Koster alhier onder hands aanbesteed het bouwen van een woonhuis op het nieuwe bouwterrein al hier. Ingeschreven werd bij uitnoodiging door de heeren J. Nieuwenhuijze voor f2948; A. J. A. Windhorst voor f2825; J. v. d. Sande voor f2739; P. G. Vind- borst voor f 2737. Allen wonende alhier. Gegund aan den laagsten inschrijver. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 4 Febr.: Meest matig© W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opkla ringen, aanvankelijk weinig kans geen, later toenemende kans op regen, iets zachter overdag. Stand van hedenmiddag 3 uur; De Marinetroepen te Amsterdam maakten Woensdag een marsch door de stad, welke zeer veel bekijks trok. Stand van gistermiddag 3 u.: 763. Licht op voor fietsen: Vrijdag 5 u. 9 min. Uitgave: N. „Luctor et he Bureaux Lan Postrekening Bijkantoor M J. J. F A N O 3 Directeur - Ho( Wb zijn thans de noodige pul traal Bureau voc wij, aldus bet wingen kunnen van land- en tui wij dit jaarlijks Evenals onze die der agrariscl grooter geweest heeft ruim hondi gen of te wel rui stijging niet zoo g den geheelen uitv Terwijl immers de uitvoer van d in 1936 nog 34,6 geheelen uitvoer, jaar sleobts 31,2. Dit percentage flatteerd. Juister dit op 30,8 stelden Lb uitvoer van relatief dit jaar w vooruit gemaakt. 6053 ton uit vi f 3.636.COO. Dit ja£ geweest 26.142 en over staat echt Deensch vleesch vi 552 ton in 1936 ei tegenover 202 maf dezen uitvoer is d onze eigen landbo Zooals bekend vleesch warenfabrie hier te lande tot daarna weer uit. Ondanks het feil veer vijf millioen mogen wij toch m ren, dat deze weer cent is van die van kelijfc hooger is was. Natuurlij^ is cieerd, doch de sti gaat ver daar bovt Interessant is he welke groepen van het meest hebben ging van de waarc dierlijke producten aandeel in hebben Vergeleken bdji 19 in het afgeloopen jf ruim 1/3, van dierli landbouwproducten producten de ihelfl men de tuinbouwp voor den dag dan Doch inder 'ben tuinde ciaal den gr slechtst. Voor d( middelen, meststof! middelen veel goedl wijl hij' 'bovendien eigen bedrijf meer Ook op den factor voor den tuinder n ter een veel belangr de grondstoffen e deel in de uitgaven kan deze zich niet Bovendien zit hij mi zeer hooge pachten terwijl er in de belangrijk verschil usschen de akkerbo Producten ten gunst aarna het versohil Worden. In 1936 nog slechts bet afgeloopen jaar ,,e van de landbou tuinbouwproducten 10ln galden overtro Het blad geeft dar over eenige be nnti n> waaraan °ntleenen: Sro°tste ip 99 ton) voerden 6onnr>n ton V, i6n resp- 61'8I on bedragen. Daar: Qe hoeveelheid berei E?rd. (81.585 ton) Drii=gh°0iSt is «ewee Pr«s heeft echter ma '«CM Sr 7

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6