t D eerste blad Dagblad voor de Provincie Zeeland Erg verkouden! IVERTENTIËN lie Berichten Niet om de baantjes, maar om het recht! Spanning te BerliJ Londen acht incident met „Endymion" zeer ernstig. Minister Colijn over Prinses Beatrix. De toestand van Prinses Juliana en Prinses Beatrix. ampo daar lucht Je van op 1 UlQkJ ingen en Verpachtingen DONDERDAG 3 FEBR. 1938 52e JAARGANG - No. 106 en is echter- dat 'de z- L' M- het Belangrijkste Nieuws mand Januari, DER,' Geboren: 15, Jan i Augustijn Paar-dekao- Allemekinders, Adriana Burger, 64 j.f Adriaan Eckhardt. 10, na Zaaijer, weduwe v. 82 jaar, 26, Martinus ar. |21, Martinus van der Dirkje Felius, 22 jaar. en erf en Bakhuis, v, ke, Huis,, schuurtje en Jonkers. luis, schuur, houw- en Harst. juwland, v. d. Harst, tak, de Wilde en Hei}~ Boereninspan, Ha- indb.-inspan, v. d. pan, Jonkers, lereninspan, Jonkers. I, Boereninspan, Jon- jBoereninspan, Kram. joe-reninspan, v. Dissel. |inspan, Jonkers. advertentiën, die Vrijdag worden kosten slechts vooruitbetaling. [H WEERBERICHT. len avond van 3 Febr.: jatige Z. tot Z.W. wind, |t, weinig of geen regen, bdenmictaag 3 uur. ermorgen 10 u.: 755. voor fietsen: min, and '38 '37 lee ERICHTEN. de Amsterdamsclie ins medegedeeld door Go. N.V. te Goes. vorige koers heden 435 435'/z sbk. 136 136 302 304 153 1Ö3'/2 3G% 37% 214 214 356Va 359% 294 296% 117 118 lOOVs 100V» 99 99-% 396/s 393/s 226/s 221% 3% 4 41% 41% 27/a 2 /s 1% 1# 35% 36% 12 11 s 26% 267/a 5 5 16 I? 103/8 10/8 12»/s 13'8 25 25% 22 22 7 7% 13Vs 13 I 203/s 20% |g feiten die overtuigen( ,et publiek tot zaken tp hten uit Amerika spre- I en het blijkt dat daar Int de naaste toekomst De laatste dagen heen 'an inflatie eenige sti- surs gegeven en ook °i :t eenige vraag tenge- ame was er vraag voor markt was stil, maa enige beteekenis war*5 lingsmarkt is vast en c [ct. Nederland 1937 vras :rijk. jelkoersen. ;erdam, 2 Febr., 2.30 u. .25. 1.97%. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA leeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In een artikel, voorzien van zware en vette koppen, bevatte de vorige week de „Middelb, Grt" een opzichtig gedrukt en zeer scherp gesteld artikel tegen den R.K. Chr. Boerenbond en den Ghr. Boeren- en Tuindersbond, afd. Zeeland. In bedoeld artikel was sprake van een groeiend verzet tegen zich steeds meer openbarende sectarisohe Roomsche zoowel als Orthodox-Protestantsche aanmatiging, zich o-.m, uitende in het stel len van eischen, waar naar redelijkheid en billijkheid niet te eischen valt. In verband hiermede wordt dan be toogd, dat de Roomschen onder alle om standigheden, gesteund door de zich noe mende en söhrijvende Ghr, Boerenbun- ders hot secretariaat van het te stichten Zeouwsc'h Pachtbureau willen opeisohen. Verder wordt er op gewezen, dat de secretaris van den Roomschen Bond geheel op eigen houtje, een schema van de baantjesverdeeiing had opgemaakt, volgens hetwelk in Zeeland de Z, L. M. de voorzitter van het te stich ten Pachtbureau zal aanwijzen en de N. G. B. den secretaris. Daarentegen wilde de Z. L. M., die tegenover de andere or ganisaties vlot en soepel wil zijn, voor zitter en secretaris door 't Pachtbureau zelf laten benoemen, waaruit zou volgen dat volgens een opgesteld schema de le den van de Z. L. M. en van „Grondbezit" voorzitter en secretaris zouden kunnen aanwijzen. De andere o-rganisatie's echter wensch- ten dat wel de voorzitter tot de Z. L. M. zou behooren, maar dat de secretaris R. K.' zou zijn, een eisch, volgens de „Mid- delb. Grt" te zot om los te loepen. En een bewijs boe hopeloos de 'C. B. T. B. verpolitiekt is. Omdat het heele artikel druipt van haat tegen de Ghr. organisaties en de daarin geuitte beschuldigingen weinig ge fundeerd schenen, zijn we eens op onder zoek uitgetrokken. En daarbij bleek ons het volgende: In den loop van het vorige jaar 'heb ben de dage-lijksche besturen der drie centrale Landbouw-organisaties een ver gadering gehouden, waarin ook de sa menstelling van de Pachtbureaux aan de orde kwam. Daarbij kwam ook ter tafel een door den secrataris, Mr van Haastert, opge steld schema, ter verdeeling van zetels in de Pachtbureaux alsmede ter aanwij zing van de voorzitters en secretarissen. Volgens dit voorstel zou in Zeeland het Pachtbureau bestaan uit zes leden van de Z. L. M., drie van den G. B. T. B„ twee van de N. G. B. en twee van „Het Grondbezit", terwijl de voorzitter zou be hooren tot de Z. L. M. en de secretaris tot de N. G. B. Dit schema werd niet door den secreta ris persoonlijk, zooals de „Middelb. Grt" schrijft, maar door bedoelde vergadering als advies toegezonden aan de Pro-v. or ganisaties. Het gaat hier dus maar niet om, zooals 'het aan verder heet: „een par ticulier ideetje ergens ter sprake ge bracht". Zóó hebben het ook de organisaties in de andere provincies begrepen. Niet al- zoo in Zeeland. Hier maakte de Z. L. M., me het maar moeilijk verkroppen kan, dat de andere organisaties als gelijkbe rechtigd worden erkend, er geweldig be daar tegen, dat uit de N. C. B. een secretaris zou worden aangewezen. En de „Middelb. Grt", die voortdurend van oaantjesjagerij spreekt, onderstreept dit ®et vette letters en dikke woorden, waar- d vooral de G. B. T. B. het ontgelden ftoet, omdat - zoo heet het deze zich toot het karretje van de N. G. B. laat Natuurlijk is dat niet de zaak waarom et gaat. De kwestie is deze, dat beide' organisaties er voor bedanken nog lan- ?er als onmondig en minderwaardig be schouwd te worden. Zij eischen hun recht. JoW de „Middelb. Crt." is het zóó, tip t ^r' bonden vechten om de baan- verdeelen en afspraken te maken: - ij dit, ii dat. Het bezwaar van bedoel- toepast: ik dit, ik dat, ik alles 1 B. Tegen dat stelsel komt ook de C. B. T. ln Vei*zet. Hij heeft in veel opzichten Als van ouds wordt nu weer getracht, o.a. door met het Roomsche spook te werken, het verdeel en heersch toe te passen en de Prot. Chr. boeren en tuin ders kopschuw te maken. Het is echter niet onmogelijk dat deze bom verkeerd zal springen en dat nu ein delijk ook zij, die zich tot nu toe afzijdig hielden, zullen verstaan, dat zij, ook ter- wille van het r e c h t, de roeping heb ben zich aan te sluiten bij den C. B. T. B. 1.34. -1.79Vi. maar weigert nog langer in richting door te gaan. om we* tee^ene:a,d> dat dit P&gen wii?reC i0 ver^rijlgeii op zóó hoonende om LW<? ^Bewezen en als „te dwaas 8 'e loepen" wordt bestempeld. Nachtelijke consulten. De'-situatie met betrekking tot het af treden van den minister van oorlog, von Blomberg, en de veranderingen, die daar door noodzakelijk moeten volgen in het kabinet en de opperste legerleiding, is verre van duidelijk, meldt Un. Press. In officieels kringen acht men den toestand zeer ernstig, Er wordt op gewezen, dat de besprekin gen in deWilhelmstrasse zelfs gisternacht niet on derbroken zijn, Gisteren is generaal Walter von Rei- chenau, commandant van het 7de leger corps, uit Müncben in Berlijn aangeko men. Zijn naam is herhaaldelijk genoemd in verband met de kwestie van een opvol ger van Von Blomberg. Hitier -staat voortdurend in contact met tal van personen, die als opvolger genoemd worden. Over den aard en de afmetingen dezer „crisis" loopen de meeningen ver uiteen. Van den een-en kant wordt gezegd, dat er ook de verhouding tusschen partij en leger mee gemoeid is. Anderen meenen -daarentegen, dat slechts de ontstemming die gerezen is tengevolge van Von Blom- berg's huwelijk, de reden tot het conflict is. Zij, die den toestand als „ernstig" be titelen, houden vo'l, dat de storm van pro test, -die opstak over von Blomberg's hu welijk met een jonge vrouw uit eenvou dige kringen, slechts een aanleiding was, die principieel® verschillen moest verber gen. Men beweert ook, dat -de zaa'k-Nie- moeller onder de conservatieve officieren groote ontstemming teweeg gebracht heeft. Oók wo-rdt gesproken over meenings- verschillen inzake het vierjarenplan van Goering. Generaal Goering heeft een groep lei ders voor de economische landsverdedi ging benoemd, terwijl generaal v. Blom berg zich met vacantie in Italië bevindt. DE VERHOUDING TOT ITALIË. In antwoord op een hem door Attlee, den leider der oppositie, gestelde vraag in verband met de torpedeering van de „Endymion", heeft Eden, de Engelscbe minister van Buitenlandsc'he Zaken, ver klaard, dat de Britsche re- ge e ring zeer bezorgd is over dit incident, dat on der geen enkele omstan digheid kan word e u ge rechtvaardigd. Met het oog op deze herleving van de zeerooverij heeft de Britsche regeering stappen gedaan om een bijeenkomst te beleggen met vertegen woordigers van de Fransche en de Itaii- aansche regeering. Deze bijeenkomst zou gistermiddag in het Foreign Office wor den gehouden. Onder luid gejuich van de oppositie stelde Morrison vervolgens de vraag, of Eden den cynischen humor van de situ atie begreep. Men gaat n. 1. sa menwerken met de Itali aan,scheregeeringmethet doel, onderzeeërs tot zin ken te brengen, waarvan iedereen weet, dat zij door haar aan Franco geleverd z ij n. Op deze vraag gaf Eden geen ant woord. Toen den minister de vraag gesteld werd of hij nadere inlichtingen zou in winnen ove-r de waarheid van de geruch ten, dat Italië torpedojagers en onderzee ërs aan Franco zou hebben geleverd, ant woordde Eden, dat dit niets met de zaak betreffende de „Endymion" te maken had. Naar aanleiding van een vraag, of Ita lië zijn propagandistische radio-uitzen dingen in de Arabische taal reeds heeft gestaakt en of de Britsche regeering hier tegen opnieuw een actie is begonnen, ant woordde Eden, dat de toestand sinds 20 December j.l. nog niet veranderd is. Toen heeft Engeland Italië la ten weten, dat, indien de 1 radio-uitzendingen niet gestaakt zouden worden, dat de verhouding tus schen Londen en Rome on gunstig zou beïnvloeden. Dit standpunt neemt En geland thans nog in. Verscherping van den patrouille- dienst. Gistermiddag heeft minister Eden do ambassadeurs van Frankrijk en Italië ontvangen, om met he-n te spreken over de patrouille-maatregelen in de Middel- landsche Zee naar aanleiding van het rorpedoeren van den „Endymion". De bespreking duurde ongeveer een half uur. In Italiaansohe kringen te Londen wordt verklaard, dat Italië trouw blijft aan de overeenkomst van Nyon en alles zal doen om de zeerooverij in de Middellandsche Zee uit te roeien. Frankrijk is van meening, dat de p atr ouille versterkt moet worden en zoodoel- treffend mogelijk moet worden uitgeoefend. De Britsche regeering heeft de patrouille sterk te weer op het oude peil -gebracht. Naar de „Un, Press" te Londen uit betrouwbare bron zegt te vernemen, heeft Eden het voorstel gedaan aan Gorbin en Grandi, dat Engeland, Frankrijk en Ita lië gezamenlijk een protest zullen indie nen bij Franco, indien is komen vast te staan, dat de „Endymion" door een on derzeeër, die van de partij der nationa listen was, tot zinken is gebracht. De Engels-chen schijnen van meening, dat indien inderdaad de nationalisten verantwoordelijk zijn voor het incident met de „Endymion", een gemeenschap pelijk protest, waaraan ook Italië mede werkt, meer effect zal sorteeren, gezien de vriendschappelijke verhouding tus- -DE PARLEMENTSONTBINDING IN EGYPTE EEN VERRASSING. 'Onmiddellijk na het bekend worden van het 'besluit tot ontbinding van het Egyptische parlement en uitschrijving van nieuwe verkiezingen betrok de poli tie wachtposten 'bij het parlementsge bouw. Niemand mocht de kamer of -den senaat binnengaan. T-och heeft een aanta'l Wafdisten no-g kans gezien het parlementsgebouw bin nen te stormen, vóór de politie kon in grijpen. Zij hadden ver-pakte levensmid delen, sandwiches enz. bij zich, waaruit men aanvankelijk afleidde, -dat zij een soort sitdown-staking in den zin had-den. Nader wordt evenwel uit Gaïro ge meld, dat deze afgevaardigd-en der oppo sitie het kamergebouw reeds weer hebben verlaten. Zeer sterke af-deelingen politie zijn op alle strategische punten der stad gesta- tionneerd. Volgens de berichten heerscht in het geheele land volkomen rust. De ontbinding van -de kamer, hoewel volkomen- constitutioneel, was een alge- heele verrassing. Aangezien het koninklijk decreet, waarbij de kamer wordt ontbonden, be paalt, dat het nieuwe parlement op 12 April bijeen moet komen, worden terstond door alle partijen voorbereidingen getrof fen voor de a.s. verkiezingscampagne, die zeer fel belooft te worden. 100STE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD GESLOTEN. De honderdste zitting van den volken bondsraad is gisteren geëindigd. Ofschoon -geenerlei belangrijke beslis singen zijn genomen, zijn de Geneefsche besprekingen, die bijna tien dagen ge duurd hebben, toch nuttig geweest en hebben zij tot de verbetering van de at mosfeer onder -de vo-lkenbondsstaten bij gedragen. De volkenbondsraad heeft gister-en slechts de resolutie inzake het conflict in het Verre -Oosten te behandelen gehad, welke met stemonthou-ding van Polen en Peru werd aangenomen. Wellington Ko-o aanvaard-de eveneens deze resolutie, ofschoon hij ze eigen-lijk onvoldoende achtte, -doch hij deed dit in de hoop, dat de volkenbonds-dehatten aan deze nieuwe aanbevelingen meer aan dacht zull-en schenken dan zij aan -de vorige resolutie gedaan hadden. Hij be hield zich echter het recht voor, zich later nogmaals tot den volkensbondsraa-d te wenden met het verzoek om een meer daadwerkelijken steun en verlangde, dat in ieder geval het beroep van China op den volkenbond op -de agenda van de zit ting van de maand Mei zal blijven staan. MADRID MET ZWAAR GESCHUT BESCHOTEN. Om acht uur gisteravond werd het cen trum van Madrid hevig beschoten uit vuurmonden van een zwaar kaliber. Men vreest, dat veel slachtoffers gevallen zijn - -nder de menigte, die zich op dat tijd stip juist naar huis begaf. Heel het cen- „Iedere jonge moeder in het land zou trotsch op Haar zijn." In zijn rede, gisteren in de Groote Kerk te Rotterdam gehouden voor de Gereformeerde Jeugd, ter herdenking van den band tusschen Oranje en het Nederlandsche volk, heeft Dr H. Colijn, de minister-president, o.m. het volgende gezegd „En nu moet ik tot iets intiems over gaan. Ik heb gehoord, dat vele moeders in Nederland jaloersch op mij zijn ge weest, omdat ik gisteren het voorrecht heb gehad, zelf de jonge Prinses te mo gen zien. En ik moet u zeggen: Zij zag er prachtig uitl Iedere jonge moeder in ons land zou trotsch op Haar zijn." De minister-president vermeldde tev-ens dat hij niet alleen van veel landgenoo- ten in het buitenland, doch ook van veel vreemden uit het buitenland telegrammen van galukwensch had ontvangen, En hij gewaagde van het merkwaardige feit, dat vele buitenlandsche bladen zich we kenlang in Baarn hebben laten vertegen woordigen en hun medewerkers niet te rugriepen, voordat het geboortebericht kon worden geseind. trum dreunde van de ongewoon hevige ontploffingen. Oogenblikkelijk werd het vuur beant woord door de regeeringsbatterijen. Het gevecht kwam geheel onverwacht en ver oorzaakte groote opschudding. ITALIAANSCH VLIEGTUIG BRANDEND IN ZEE GESTORT. Vier man om het leven gekomen. Uit Natal wordt geseind: Het vlieg tuig van den Italiaanschen vlieger Stop- pani is door een Duitsch vliegtuig bran dend in zee gevonden. Stoppani zelf is gered, doch de overige leden van de bemanning zijn om het le ven gekomen. Een later telegram uit Natal bevestigt, dat Stoppani, die slechts aan een hand gewond is zich aan boord van een vaar tuig van de Air France bevindt. De vier overige inzittenden van het watervliegtuig zijn om bet leven gekomen. Het toestel was te tien minuten voor achten uit Natal vertrokken,om naar Ita lië terug te keeren. Omstreeks twaalf uur deelde Stoppani mede, dat hij naar Natal terugkeerde, aangezien een van de moto ren niet goed functioneerde. Te vijf minu ten voor drie in den middag werd een S.O.S. bericht opgevangen. Onmiddellijk vertrokken een Fransc'h adviesjacht en een vliegtuig van de Air France om naar het Italiaansohe vliegtuig te zoeken en van Fernando de Noronha steeg een Duitsch watervliegtuig op. Te vijf minu ten voor vijf deelde het D-uitsche vliegtuig mede, dat het Italiaan-sche toestel ge vonden was. Het vliegtuig stond in brand. Alleen Stoppani kon gered worden, de overige leden van de bemanning kwamen, zooals gemeld, om het leven. DE ONTPLOFFING IN SEGNI. Het aantal dooden gestegen tot 37. Volgens een officieel communiqué is in bijna alle afdeelingen van de Zaterdag door een zware ontploffing geteisterde kruitfabriek van Segni (Italië) het werk hervat. Het aantal dooden is, doordat nog eenige gewonden overleden zijn, gestegen tot 37. EEN STERKE AARDBEVING GEREGISTREERD. Ook het observatorium te Jena heeft eergisteravond een buitengewoon 'krach tige aardbeving, welker haard meer dan 8300 km. verwijderd was, geregistreerd. De beving hiel-d verscheidene uren aan en was zeer krachtig. Uit het registratie meent men te kun nen opmaken-, dat de haard in het noor delijk -deel van den Stillen -Oceaan -(Alas ka) gelegen was. Ook in Ned. Indië is de beving opge merkt. Om 3.40 uur (Pl.t.) is te Amboina een aardbeving gevoeld, welke circa een minuut duurde. Om 4.30 is een herha ling gevolgd, van circa een halve minuut. Speciale trein voor Hitler's bezoek aan Italië. Op zijn reis door Oostenrijk naar Ita lië zal ïijkskanselier Hitier gezeten zijn in een specialen trein, beschermd tegen kogels en bomscherven. De trein zal nog weelderiger zijn ingericht dan die, welke Mussolini naar Berlijn vervoerde. In tpoorweg'kringen verklaart men, dat Hit ler's trein de nieuwste vinding der Duit sch e wetenschap is. Binnenland. Memorie van Antwoord betreffende de Dienstplichtwet. De Eerste Kamer behandelt de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Plechtige toespraken naar aanleiding van de blijde gebeurtenis in de beide Kamers. Dte Minister-President over de jonge „Prinses". Buitenland. Spanning in Duitschland. Het incident met de Endymion. De parlementsontbinding in Egypte. Madrid weer beschoten. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts éért vijfde cent per uur Men gelooft, dat ambtenaren van de D'uitselie geheime politie binnenkort naar Rome zullen vertrekken om van te vo ren regelingen te treffen en dat Hitler's bezoek verwacht kan worden tegen hot eind van Maart of in het begin van April. BAARN. Naar wij vernemen is Dr de Groot zeer tevreden over den toestand van Prinses Juliana. Ook Prinses Beatrix maakt het zeer goed. Dan Dampo inwrijven en inademen. Pot SO, Doos 30 ct. Bil Apoth. en Drogisten. EERSTE MOTORSCHIP „PRINSES BEATRIX". Naar het A.N.P. verneemt is met toe stemming van Z.K.H. Prins Bernhard de motorboot van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, die in de haven van Ruhrort de Nederlandsche schipperskin deren, die aldaar de Oranje Nas-sau- school „Prins Bernhard" van het Onder wijsfonds bezoeken, van boord der Neder landsche schepen haalt en 'hen weer aan boord terugbrengt, omgedoopt in de „Prin ses Beatrix". GARNIZOEN TE TILBURG. Waarschijnlijk wordt een nieuwe kazerne gebouwd. Gisteren is bij, het gemeentebestuur van Tilburg bet bericht ingekomen van den minister van Defensie, dat hij- in begin sel bereid is om een bataljon infanterie daar ter stede te legeren. Over de voor waarden omtrent de vestiging zullen thans nadere onderhandelingen worden gevoerd. Het is waarschijnlijk, dat tot dit doel een nieuwe kazerne zal moeten wor den gebouwd. GARNIZOEN TE SOESTERBERG7 Zeven honderd man genietroepen. Naar gemeld wordt zijn er plannen in overweging om te Soesterberg een blij vend garnizoen van 700 man genietroe pen te legeren. Tot dit -doel zal het gemeentebestuur van Soest, onder welke gemeente Soes terberg ressorteert, het Rijk een complex terreinen, gelegen aan den Rijksweg AmersfoortSoesterberg, aanbieden, dal 'n waarde vertegenwoordigt van f 50,000, In de raadsvergadering, welke morgen zal worden -gehouden, zullen B. en W. den raad toestemming voor deze trans actie vragen. KAZERNEBOUW DOOR DE GENIE.» In de Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Dienstplichtwet, deelt -de regeering mede, het niet alleen gewenscht, doch ook noodzakelijk te ach ten, -dat de kazernes -door de genie wor den gebouwd. Deze dienst, aldus het standpunt -der regeering, heeft daarvan bijzondere studie gemaakt en weet door jaren-lange ervaring aan welke gebruiks- eischen moet worden voldaan. UIT DE N. S. B. GETREDEN. De heer E. Moolhuysen te 's-Graven- hage deelt me-de, -dat hij, na zijn indertijd genomen ontslag als groepssecretaris en organisator -der N. S. B., thans ook be dankt heeft voor de functie van vertegen woordiger van den raad voor Katholieken en voor het lidmaatschap dier partij,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1