De blijde gebeurtenis te II bespaart tijd en gil Onderwijs. Algemeene vreugde in het geheele land. Algemeene vreugde in Nederl. Indië. Adm. van „De Zeeuw" Goes Zuinigheid? PrachtigI Maar nooit ten koste van Uw gezondheid, want daarvoor is het beste juist goed ge noeg I Daarom bij ver koudheid en rheuma- tiek direct ASPIRIN- tabletten nemen. Aspirin fl fs'ï iHiU Moeder en Kind zijn wel. is een «9/ovc*«-pro duet. Oranjebanden«Sayct«.kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid door de grens voor het normale locale verkeer werd gesloten. De Joegoslavische autoriteiten beweren, dat het optreden van Oostenrijk ongerechtvaardigd is, om dat „er geen mond- en klauwzeer in de Joegoslavische grensdistricten heerscht". Verscheidene Oostenrijkers zijn uit Joe goslavië uitgewezen. Sommigen van hen hadden tientallen jaren daar geleefd. Van officiëele Oostenrijksche zijde was het besluit gemotiveerd met het gevaar voor overbrenging van mond- en klauw zeer, dat thans in Joegoslavië hevig heerscht. In het grensgebied hield men het echter voor een represaillemaatregel tegen de uitwijzing van vooraanstaande Oostenrijkers. ik- M i PLECHTIGE ZITTING VAN DEN HOOGEN RAAD. /.an de gewone strafzitting van den Hbogen Raad der Nederlanden, welke des Maandags gehouden wordt, ging gis teren een plechtige zitting van ons hoog ste rechtscollege vooraf, bijigewoond door alle raadsheeren. De president, jhr. mr Rh. Feith, zeide o.m. dat er een algemeene jubel is losge barsten, nui ons een nieuwe Prinses is ge boren, een gebeurtenis, die zoowel voor de Koninklijke familie als voor de troon opvolging van zoo ontzaglijk belang is. Wij bieden Hare Majesteit de Koningin en den vorstelijken ouiders onze eerbie dige gelukwenschen aan en spreken daarbij; den oprechten wensch uit, dat deze gebeurtenis den reeds zoo hechten band tusschen vorstelijk huis en vader land nog zal bevestigen en, zoo mogelijk, nog nauwer zal toehalen. De procureur-generaal, mr L. Ch. Bes- sier, zeide, dat er nieuwe reden tot ver heugenis is in het groote gezin, als hoe danig zich meer dan ooit het Nederland sche volk onder de leiding van zijn ge- eerbiedigde landsmoeder gevoelt. Is het ons allen niet, alsof ons zelf een kind, althans een kleinkind, geboren is? En dat onder de verblijdende bijomstandig heid, dat de zware schaduw geweken schijnt, die over vorstelijk huis en vader land was gevallen door het ontstellen de ongeluk, aan Z.K.H. eenigen tijd gele den overkomen. Namens de balie sloot jhr. mr A. K. C. de Brauw, waarnemend deken, zich bij deze woorden aan. KETEN ORANJE-LIPPE THANS GEHEEL GESLOTEN. Met Jan van Nassau en den jonggeborene als sluitsteenen. Ala twee leden van vorstelijke families met elkaar in het huwelijk treden, is het een ware hobby van de genealogen om, met al of niet elegante construc ties, te bewijzen, dat ergens in het zeer, zeer grijze verleden de stamboomen vein de jonggehuwden uit één en denzelfden wortel voortspruiten. In den regel aldus het „Hdbl." blijkt dat bewijs dan wel mogelijk, omdat zoo ongeveer alle vorstenhuizen in West- Europa op de een of andere wijze aan elkaar verwant zijn. Ook bij Prinses Juliana en Prins Bern- hard is dit het geval en de jonggeborene van thans kunnen we zoo dan ook als een van de twee sluitsteenen in de keten O'ranje-Lippe zien. D'e andere sluitsteen, waarin Prin ses en Prins elkaar, via een vèr-opklim- mend voorgeslacht, ontmoeten, is graaf Jan van Nassau, de man van de Unie van Utrecht, een broer van onzen grooten Vader des Vaderlands, Prins Willem van Oranje. Van dezen Jan van Nassau stamt Prinses Juliana af; eerst, tot aan Ko ningin Wilhelmina, in mannelijke lijn, en daarna in vrouwelijke linie. Deze afstamming gaat daarbij dan via Ernst Kasimir, een zoon van Jan van Nassau, en de Friesche stadhouders (van wie er een getrouwd is geweest met zijn achternichtje Albertine Agnes, dat weer een kleindochter was van Prins Willem van Oranje). Maar Jan van Nassau had, behalve Frnst Kasimir, nog meer zoons, van wie er een naar zijn vader genoemd is. Deze Jan II nu had een kleindochter, die huwde met Simon VII, graaf van Lippe, den vorst, van wien Prins Bernhard rechtstreeks afstamt. En ziedaar dus de genealogische constructie voltooid en de keten Oxanje-Lippe gesloten. DE K.N.I.L.M. MAG OP AUSTRALIË VLIEGEN. Toestemming van de Australische regeering. De Australische regeering heeft beslo ten de K.N.I.L.M. toe te staan haar lucht- dienst tot Australië uit te breiden, gelijk tijdig met de instelling van den Brit- schen vliegbootdienst. De Nederlandsche dienst mag niet later dan 1 Juli be gonnen worden. VERGADERING EERSTE KAMER UITGESTELD. In verband met den nationalen feest dag zal de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal op heden niet doorgaan. De eerstvolgende bijeen komst is bepaald op Woensdag 2 Febr. a.s., des namiddags te half twee. KNOEIERIJEN MET AARDAPPELSMOKKEL Duitsche rechter legt zware straffen op. Voor de groote strafkamer te Kleef is eind vorige week een belangrijke smokkel- zaak behandeld, welke al loopt sinds de jaren 1936 en 1937. Het betreft hier den verboden uitvoer van hondeiden cente naars aardappelen, die van Venlo naar het grensgebied te Wyler bij Kleef zou den vervoerd zijn en vandaar weer ge ëxporteerd naar Nederland. De smokke laars zouden daardoor groote uitvoerpre- mies verdiend hebben. De verdachten ont kenden en een Nederlander, die op eede gehoord werd, werd gearresteerd wegens meineed. De rechtbank eisebte zware straffen, tegen de verdachten H., P., D. en K. De straffen liepen van 20.000 tot 115.000 R.M. en van 1 tot 18 maanden gevangenisstraf. Tevens werden in be slag genomen een groote vrachtauto en eenige karren. Beklaagden werden ver oordeeld op grond van belasting- en de- viozenovertreding ten nadeele van 't Rijk. P00LSCHE HAZEN UITGEZET IN DEN WIERINGERMEER De eerste zending Poolscbe hazen, wel ke moeten dienen om den hazenstand in den Wieringermeer te veredelen en uit te breiden, is Vrijdagavond aangekomen. Alle maatregelen waren genomen om den dieren een rustige verblijfplaats te bezorgen tot zou zijn beslist of, en zoo ja, wanneer de dieren over de jachtvelden zouden worden losgelaten. Een eenigermate alarmeerend bericht aan een der vooraanstaande dierengenees- kundigen te Amsterdam was oorzaak, dat de bevoegde instantie het niet op haar verantwoording durfde te nemen om deze bazen zonder meer in den Wieringermeer waar de gezondheidstoestand van het wild uitstekend is, uit te zetten. In de Zuid1- en Oost-Europeesche lan den komt onder de knaagdieren een be smettelijke ziekte voor, welke groote sterf te, o.a. onder de hazen teweeg brengt en welke ziekte ook voor den mensch gevaar lijk is. Officieel is Polen nog vrij van be smetting. Het advies werd gevraagd van den veeartsenjjkundigen dienst te Den Haag, doch daar aan import van wild geen be perkende bepalingen zijn gesteld, kon er geen positief advies worden gegeven. De rijksserum-inrichting achtte het risico gering. De uitstekend uitziende hazen, die geen toeken van ziekte vertoonen en die reeds in quarantaine zijn geweest, zijn Zaterdag dan ook over de jachtvelden verdeeld. KWIJTSCHELDING BEPAALDE STRAFFEN. Bij Land- en Zeemacht. De Minister van Defensie heeft in een beschikking, die gisteren ter kennis van alle onderdeelen van de koninklijke land en zeemacht is gebracht, de verschillende commandanten uitgenoodigd kwijtschel ding te verleenen van alle opgelegde en loopende krijgstuchtelijke straffen, met uitzondering van die van verlaging van rang, verlaging van klasse of plaatsing in de tuohtklasse, zulks in verband met de geboorte der Prinses. Hierbij kan worden aangeteekend, dat deze beschikking steunt op artikel 53 van de wet op de krijgstucht. Een dergelijke beschikking wordt elk jaar ter gelegen heid van den verjaardag der Koningin uitgevaardigd. AFSCHEID INSPECTEUR BURGERWACHTEN. Gisteren is in het gebouw der inspectie van de burgerwachten te Den Haag offi ciéél afscheid genomen van den aftreden den inspecteur der burgerwachten, gene- raal-majoor G. J. D. Bauduin. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, heeft hier namens de regeering den heer Bauduin dank ge bracht voor zijn beschikbaarstelling en voor de diensten, als inspecteur der bur gerwachten den lande bewezen. Daarop installeerde de minister met een korte toespraak den nieuwen inspecteur der burgerwachten kolonel Froger, adju dant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Generaal Bauduin en kolonel Froger dankten den minister met enkele woor den voor het tot hen gesprokene. Minister van Boeijen was vergezeld van Mr D. G. W. Spitzen, hoofd van de af- deeling binnenlandsch bestuur aan diens departement. Afscheid en installatie geschiedden in het bijzijn van de ambtenaren der in spectie. Ook burgemeester de Monchy heeft per soonlijk van den aftredenden inspecteur afscheid genomen en hem dank gebracht voor de samenwerking. DOETINCHEM VOORHEEN DEUTEKOM? In vtrband met de beschikking van den minister van binnenlandsche zaken dat de schrijfwijze van Doetincbem voortaan Deutekom zal zijn beeft de „N. R. Ct." een onderhoud gehad met dr W. L. Bouw meester te Doetincbem, die van de plaat selijke historie een speciale studie heeft gemaakt en op dit thema is gepromo veerd. Bij zijn promotie heeft dr Bouw meester onder meer de stelling verde digd, dat in den naam Deutekom in elk geval de letter „n" niet mag ontbreken, zoodat de plaats moet heeten „Deuten- kom". Doetinchem toch ontleent zijn naam aan een zekeren Dodo, die zich hier aan den IJssel als landbouwer vestigde en wiens zoon volgens oud-Saksisch gebruik Dödink of anders geschreven D'oedink heette. Deze laatste stichtte een eigen woning, heem of heim, Doedinkheim ge- heeten en gelegen op de plaats waar het latere stadje ontstond. In den loop der eeuwen zijn verbasteringen ontstaan en viel o.a. de „n" uit, zoodat werd geschre ven Deutichem en Deutekom, weer later Dteutinchem en Doetinchem. De minister wenscht thans een eind in de historie terug te grijpen en den naam Deutekom te herstellen. Men is daar ter stede echter van oor deel, dat de minister in dit bijzondere geval zijn bevoegdheid te huiten is ge gaan. Bij de wet op de vereeniging der gemeenten Stad- en Ambt-Doetinchem in 1919 is n.l. bepaald, dat de nieuwe ge meente „Doetinchem" zal heeten. Dit feit is oorzaak, dat naamswijzing alleen door wetswijziging zal kunnen geschie den, zoodat de minister zijn beschikking wel zal moeten herroepen wegens strijd met de wet. Inspecteurs-benoeming. Bij Kon. besluit is: le benoemd in vasten dienst tot in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Leeuwarden: L. van der Zweep, te Haarlem; 2e ingetrokken het K.B. voor zooveel daarbij L. v. d. Zweep voornoemd is be noemd tot schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie 's Gravenhage, 3e benoemd in vasten dienst tot school opziener van het lager onderwijs in de inspectie 's Gravenhage: Ei. H. Bos, hfd. /eener bijlzondere school voor lager en uitgebreid lager onderwijs te Den Helder. Uit Soestdijk wordt gemeld, dat de ge zondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana en de kleine Prinses uitstekend is. Het nieuw geboren Prinsesje weegt ruim zeven pond. Nauwelijks was gisteren het blijde be richt per bulletin en radio bekend ge maakt of in heel het land, in steden, dor pen en gehuchten maakte zich een groote vreugde van allen meester Vooral gisteravond scheen het zoo was het althans in de groote plaatsen of zich een ware feestroes van ons volk had meester gemaakt. In Den Haag heerschte een on beschrijfelijke stemming. Een ontzaglijke menigte vulde de binnenstad en met name in de buurt van het Lange Voorhout, waar duizenden en tienduizenden bijeen- stroomden. Te Amsterdam was de Dam het groote middelpunt van den feestroes. Te half tien werd daar een groote betooging gehouden. Dic'hte drommen hosten ook door de overvolle Kalverstraat, waarvan alle huizen zoo echt feestelijk de natio nale driekleur hadden uithangen. Een zoo algemeene uitbarsting van de Oranjevreugde als waarvan Amsterdam ditmaal 'het tooneel is, kunnen wij ons, aldus een der correspondenten, van geen andere voorgaande gelegenheid herinne ren, of het zon geweest moeten zijn bij de inhuldigingsfeesten van Koningin Wil helmina in 1898. In verschillende plaatsen werden bui tengewone raadsvergaderingen gehouden. Het zou niet mogelijk zijn van al de feestelijkheden ook maar een kort over zicht te geven. Hierin komen al de be richten overeen, dat ze spreken van een mateloozen feestroes. Prins Bernhard seint aan den ex-kelzer. Z. K. H. Prins Bernhard heeft gister morgen telegrafisch in innige bewoordin gen den ex-keizer en diens familie ken nis gegeven van de geboorte van zijn dochter en medegedeeld, dat de Prinses het uitstekend maakt. DE EERSTE GELUKWENSCHEN TEN PALEIZE. Tal van gelukwenschen en bloemstuk ken werden reeds korten tijd na het be kend worden van de geboorte van een Prinses ten paleize Soestdijk bezorgd. Het eerste felicitatie-telegram was van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, het eerste bloemstuk, een groote mand met witte Azalea's met Oranje-strikken, van de beide Baarnsche Oranje-vereeni- gingen. Daarna kwam een prachtige bloe menmand van de gemeente Baarn met een oorkonde en onmiddellijk daarna een bloemstuk van burgemeester van Reenen. Spontane optocht naar het Paleis. Toen het eerste telegram op het hoofd telegraafkantoor te Batavia werd ont vangen, barstte 't personeel van de sein- zaal in een spontaan gejuich uit. Tienduizenden belangstellenden, vol gens hun landaard met oranje getooid, trokken de straten op. Reeds vroegtijdig werden de lichten ontstoken. Onmiddellijk na de ontvangst van het heuglijke bericht kon de blijde gebeurte nis over den geheelen, in spanning ver keerenden Archipel door de N.I.R.O.M worden bekend gemaakt. Het programma werd onderbroken voor de officieele bekendmaking, die ge schiedde over zeventien Westersche en acht Oostersche N.I.R.O.M.-zenders, wel ke verbonden waren met het N.I.R.O.M.- De eerste bloemen voor de Prinselijke Familie worden na het hekend worden der blijde gebeurtenis gebracht centrum aan het Koningsplein. Hierna werd het programma omgezet in over eenstemming met de blijde gebeurtenis Na het Wilhelmus gaf men oud-Vader- landsche liederen, waarna bij tusschen- poozen het bericht werd herhaald. Hoe meer de duisternis inviel, hoe drukker het werd op straten en wegen te Batavia. Het Koningsplein bood toen een feeëriek schouwspel met de verlichtingen van de groote gebouwen hier omheen gelegen en het paleis van den Gouver neur-Generaal, badend in het licht van tal van zoeklichten, waarvoor een groote n.ensclienmenigte, in afwachting van de aubade. HET BUITENLAND LEEFT MEE. Ook in het buitenland wekte de ge boorte van een Prinses groote belangstel ling. Uit P a r ij sDe geboorte van de Prinses in het Oranjehuis was tegen het middaguur te Parijs hekend geworden door opschriften in de „Paris Midi", het Parijsohe twaalfuurblad. Het was won derbaarlijk te bemerken, met welk een snelheid het nieuws zich in de Fransche hoofdstad verspreidde en tevens zeer ver heugend te zien, met welk een oprechte vreugde de Parijzenaars het bericht van de geboorte vernamen. Uit B e r 1 ij n De Führer en Rijks kanselier, Adolf Hitler, heeft zoowel Hare Majesteit Koningin Wilhelmina als H. K. H. Prinses Juliana en haar Gemaal telegrafisch geluk gewonscht. Uit Oslo: De minister van buiten- landsohe zaken, Koht, heeft den Neder- landschen gezant de gelukwenschen van de Noorsche regeering overgebracht en de Noorsche zaakgelastigde te 's-Graven- hage heeft opdracht gekregen persoonlijk de gelukwenschen van de Noorsche regee ring over te brengen. Uit Londen: De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen zal de volgende week een receptie houden. Men verwacht, dat de Lord Mayor en de Ne derlandsche gezant tegenwoordig zullen zijn. VREUGDE IN ZUID-AFRIKA. In geheel Zuid-Afrika is de geboorte van de dochter van Prinses Juliana met vreugde begroet. De plaatselijke Neder landsche kolonies maken alle voorberei dingen voor feestvieren. De vreugde van de bevolking, vooral van het Afrikaans sprekende deel, büjitt duidelijk uit de groote hoeveelheid tele grammen, welke door de Nederlandsche legatie te Pretoria wordt ontvangen, een van de eerste telegrammen was afkom stig van Smuts. Vanavond zal een groot vreugdevuur ontstoken worden op een heuvel bij Pre toria, in tegenwoordigheid van vele toe schouwers uit Johannesburg. HET BLIJDE BERICHT IN DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. Uit Genève werd gisteren geseind: Van ochtend werd het blijde nieuws uit Nederland reeds spoedig in Volkenbonds kringen bekend. Kort na het begin van de zitting der commissie van 28 voor de Volkenbondshervorming werden de op de tribune aanwezige Nederlandsche jour nalisten door hun Zwitsersche collega's met het goede nieuws verblijd. Een snelle schriftelijke mededeeling hunnerzijds aan den Nederlandschen gedelegeerde, prof, Rutgers, maakte dat ook de Nederland sche delegatie zich spoedig verheugen kon. Het goede nieuws verbreidde zich terstond door de vergaderzaal, waar prof. Rutgers, evenals de andere Nederland-rs, in de wandelgangen van het Volken bondspaleis talrijke gelukwenschen in ontvangst te nemen had en zich overtui gen kon van de warme sympathie, die het blijde nieuws in de internationale kringen van Genève had verwekt. De leden van de Nederlandsche kolome te Genève zullen vanavond op Initiatief van de Nederlandsche vereeniging ge meenschappelijk bijeenkomen, om hun gevoelens van vreugde te zamen te kun nen uiten, terwijl over een paar dagen een meer officiëele feestmaaltijd zal wor den gehouden. Nadat Prof. Rutgers en onze andere landgenooten reeds talrijke persoonlijke gelukwenschen in Volkenbondskringen hadden mogen in ontvangst nemen, is de blijde gebeurtenis 's middags om 12 uur ook officieel in de commissie van 28 herdacht. Toen Prof. Rutgers aan het woord kwam om zijn verklaring over art. w af te leggen, herinnerde de voorzitter, Prof. Bourquin, aan het goede nieuws uit Holland, waarmede hij het Nederlandsche volk namens de geheele commissie ge- lukwenschte. Prof. Bourquin verklaarde bijzonder verheugd te zijn, dat juist hij als Bel gisch gedelegeerde het voorrecht had de met België zoo bevriende Hollandsche natie dezen gelukwensch te doen toe komen. Prof. Rutgers dankte in hartelijke woorden voor deze gelukwenschen ®e het blijde feit, dat deze dag tot ®e vreugdedag voor het geheele Nederlan sche volk maakt. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2