[en Nationale Feestdag Kennisgeving aan alle Koven. Neutraliteit van Nederland. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in Spanje. DINSDAG 1 FEBR. 1938 52e JAARGANG N o. 104 van .KOM! De Zeeuw" 'taal f 2.50 f 0.20 Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting el. beker of blad. ijk, dat er iets niet ij bekeek het eten lij verdachte, rood- waarnam. Dit was ig, om het vergiftig- Daar hij er slechts had, heeft hij van nadeelige gevolgen r te Rotter- loor den Noordwes- svater te Rotterdam niddag op verschei- jinnenstad en langs nt. elijk hebben onder id Blaak en Wolfs- 'ieuwe Haven, Ha- Gelderschekade, terkade, Boompjes, erkade. binnenstad zijn on- WEERBERICHT. ien avond van 1 i Z.W. tot W. -wind, oewolkt tot betrok- tijidelijk opklarend, imidclaB 3 uur: morgen 10 u.: 742. or fietsen: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Met recht mogen we vandaag van een national en feestdag spreken. Heel ons volk hier in het Moederland en in de Overzeesche Gewesten is toch één in zijn blijdschap over de geboorte van een Prinses uit het Huis van Oranje. Niet altijd is de wijze waarop aan de blijdschatp en dankbaarheid over de ge boorte van een kind, ook van een Vorstenkind, uiting wordt gegeven, dezelfde. Bit hangt mede af van de omstandigheden waaronder de blijde gebeurtenis plaats heeft. Soms is er de stille, teere blijdschap als de vreugde gemengd is met weemoed, maar ook kan er zijn de uitbundige vreugde, die na dagen van spanning door alles heen breekt, En zoo is het thans in ons land! Ons volk schreef indertijd Prof. Ob- bink komt niet gauw los! Maar wat is het losgekomen bij het bekend worden van de zoo volkomen onverwachte ver loving onzer populaire Prinses en het kort daarop gevolgde huwelijk. De vreugde, die toen gezien werd, is echter niet te vergelijken met de geest drift waardoor thans heel ons volk is aangegrepen. Weken en maanden hebben we geleefd in een vreemde zenuwachtige spaning. En nu is dan eindelijk het langverbeide oogenblik aangebroken en heeft Prinses Juliana het leven geschonken aan een Dochter, een nieuwe loot uit den alouden Oranjestam. Wij Nederlanders hebben den naam, uitermate nuchter te zijn, egaal als onze grijze luchten, weinig spontaan. Maar hoe zijn we bezig onze reputatie te ver loochenen! Gewoonlijk verbergen wij onze gevoelens diep in ons hart. Doch er zijn oogenblikken, dat wij loskomen en dan springt de ingedrukte veer met onstui mige kracht naar boven. Dan welt dat gene „wat op 's herten grond leit" ons naar de keel. Zoo is het nu! Immers Nederland bruist en brandt en schalt van vreugde, en misschien is nog nooit zoo treffend aan den dag getreden hoe ons volk gehecht is aan zijn Vor stenhuis en hoe het de genegenheid er voor diep in zijn hart draagt. Een niet te beschrijven blijdschap heeft zich van ons volk meester gemaakt. Van Noord tot Zuid en van Oost tot West klinken nu de feestliederen. Overal worden de vreugdevuren ontstoken. Nu kent, in letterlijken zin, de geestdrift geen grenzen meer. Hoe deze ongewone geestdrift te ver klaren? Wat is het geheim van deze innige verwantschap tusschen Vorsten huis en volk? De sleutel van dit geheim ligt in het verleden, in de historie van de geboorte en de ontwikkeling van het Nederland- sche volk, waarbij altijd Oranje de spil was, waarom het Nationale leven zich bewoog. Nederland is in vergelijking met andere landen nooit arm geweest aan staats lieden van beteekenis. Maar in de uren van gevaar, in de dagen, dat het ging om leven of dood, om opgang of onder gang, trad altijd Oranje op den voor grond en bracht Oranje de beslissing. Altijd weer heeft Oranje vooraan ge staan als het ging om de handhaving van de rechten en de vrijheden van het Nederlandsche volk. Dat is begonnen bij Prins Willem de Eerste, van wien in den meest letterlijken zin kan worden getuigd, dat hij goed ea bloed en leven lijf en goed al te samen heeft feil gehad voor de vrijheid van het Nederlandsche volk. En zoo is het gebleven de eeuwen door! Als gevaren van buiten dreigden, dan was het een Oranje, die op de bres stond! Als machtige regenten het volk zochten 0 knevelen en van zijn vrijheid te he rwen, dan was het een Oranje, die uit- 'omst bracht. Alle gaven van hart en verstand, goed en bloed, hebben de Oran- ie gegeven voor het welzijn van het waaraan zij zich zoo innig verknocht gevoelen. Oranje is altijd geweest een schild oor het zwakke, een beschermer van het recht! Ek zal handhaven! kii„a-n(*kav6n de geestelijke en staat- dige rechten van het volk! 'J doen geen moeite voorbeelden uit istorie van ons volk bij te brengen, o arJ?repgen slechts in herinnering hoe steir n'n8in steeds de grootste belang- luk lng lleeft Ketoond, voor wat het ge- to .?n Haar volk raakte, op Haar groote kij het behartigen van Hare gin 'i e ta&k als constitutioneel Konin- Het woord van Koningin Emma: Nooit kan Oranje genoeg voor Nederland doen! heeft diepen weerklank gevonden in het hart van onze Vorstin. Zoo zelfs, dat toen enkele jaren geleden ook in ons land een beweging ontstond, die ons volk van zijn burgervrijheden poogde te berooven, een overtuigd republikein openlijk wees op onze Vorstin, die nooit zou toelaten, dat de rechten en vrijheden van ons volk zouden worden gekrenkt. Zoo is er een innige, een mystieke band geweven tusschen Vorstenhuis en volk, tusschen Nederland en Oranje. Van dien innigen band sprak wel zeer duidelijk wat zich in 1914 bij het uit breken van den oorlog op het Noordeinde in Den Haag afspeelde. Pas gemobiliseerde troepenafdeelingen trokken voorbij hun Vorstin, die met Prinses Juliana aan de hand, zich voor het Paleis had opgesteld. Daar stond zij, de trekken wit als het kleed, dat zij droeg, gespannen van in gehouden emotie, innige diepe bezorgd heid op heel het gelaat, de linkerhand zenuwachtig spelend met de blonde haren van de Prinses, die zij nu en dan als instinctmatig tegen zich aandrukte. Een geheele divisie was langs haar heengetrokken. Het leger bracht zijn Koningin het saluut. Eh tegenover het Paleis stonden de duizenden op de trottoirs geschaard, diep onder den indruk van den ernst van het oogenblik. Eindelijk was de troep voorbij getrokken. En toen gebeurde er iets, wat zelfs de meest geroutineerde verslag gevers nooit hadden meegemaakt. Plotseling greep de Koningin het handje van de Prinses, en zoo, met haar kind naast zich, trad zij met snelle schre den naar het volk toe. En toen, met dat zeldzaam getimbreerde geluid, dat op wie 't hoort zijm bekoring nooit mist, gaf Hare Majesteit, de rechterhand omhoog geheven, het sein tot een: Leve het Va derland! Eh steeds maar die kreet 'her halend, die nu duizenden echo's vond, schreed Zij langs Haar volk. Duizenden hoeden en zakdoeken gin gen aan uitgestoken handen de lucht in; vrouwen en meisjes snikten en mannen Ibedwongen hun tranen niet. Eén ge juich als van een orkaan brak los. even een moment van stilte.en toen zong heel de menigte als een reusachtig gemengd koor onder het klankbord van den zonbestraalden hemel het volkslied. En midden op den Rijksweg, met het Prinsesje dicht naast zich, zong de Ko ningin, terwijl Haar betraande gelaat een hoogere bezieling kreeg, met haar volk het oude lied, waarin Oranje spreekt van God den Heer als Zijn schild en betrou wen. Mystiek en innig is de band tusschen het Nederlandsche Volk en zijin Vorstin. Daarom leefde ons volk in al zijn gele dingen mee met ons Vorstenhuis in de sombere dagen van 1933. En daarom is er nu bij ons een niet te temperen vreug de, nu voor ons Oranjehuis een nieuwe blijde dag is aangebroken; daarom jui chen en jubelen wij, nu daar te Soestdijlk nieuw leven uitsproot aan den Oranje stam. Maar daarnaast is er nog iets anders, waardoor verklaard wordt de ongewone vreugde, die zich van ons volk heeft meester gemaakt. Het is dit, dat de blijdschap voor wat men ontvangt, grooter is, naarmate er met meer verlangen naar is uitgezien. Iets daarvan hebben we ook gezien bij de geboorte van Prinses Juliana. Er was toen voorafgegaan een tijdperk van groote zorg en bange verwachting. Zeven jaar had ons volk na het hu welijk van Koningin Wil'helmina verlan gend uitgezien naar de geboorte van een Prins of Prinses uit 't Huis van Oranje, doch steeds tevergeefs. Er was eenmaal een goede hope geweest, maar die hoop werd verijdeld en de vrees begon ons volk te bekruipen, dat onze Koningin de laat ste der Oranje's zou zijn. Geen wonder dat zich een zenuwach tige spanning van ons Volk meester maakte toen in Dec. 1908 door Minis ter Heemskerk in de Tweede Kamer werd medegedeeld, dat H. M. de Konin gin in blijde verwachting verkeerde. Geen wonder dan ook, dat toen op 30 April de geboorte van Prinses Juliana bekend werd, ons volk in een ware feest roes verkeerde. E!n nu, enkele jaren later, bekroop ons volk de vrees, dat het met Oranje dan toch gedaan zou zijn, dat de aloude band tusschen Nederland en Oranje, dan toch zou worden verbroken. 't Werd langzamerhand stil in het Ko ninklijk Paleis. In 1933 stierf Koningin Emma, en enkele maanden later ontsloot zich opnieuw de Koninklijke grafkelder te Delft voor de bijzetting van Prins Hen drik. Nog slechts twee eenzame vrouwen bleven achter. Eh toen kwam in September 1936 plot seling de blijde tijding van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bern- hard, enkele maanden later gevolgd door het Vorstelijk huwelijk. Nog levendig ligt in onze herinnering de golf van vreugde waardoor ons land in die gelukkige dagen als overspoeld werd. En de blijdschap werd zoo mogelijk nog inniger, toen Prinses Juliana op zoo sympathieke wijze ons volk, haar volk, deelgenoot maakte van de blijde verwachting door Haar gekoesterd. Opnieuw kwam er de spanning, toen aan Prins Bernhard een zoo ernstig on geluk overkwam, dat zelfs een oogenblik voor zijn leven werd gevreesd. Maar God heeft de gebeden verhoord. Hij heeft met ons Vorstenhuis ons Volk gezegend. Prinses Juliana ontving haar man als uit den dood terug en thans is zij niet alleen een gelukkige echtgenoote, maar ook een blijde Moeder. En nu juicht ons volk! De spanning is gebroken. Nu luiden -de klokken, nu donderen de kanonnen, nu wapperen de vlaggen en klinkt alom het feestlied. Nu stijgt onzen dank tot God voor den zegen aan ons Vorstenhuis geschonken, nu rijst het gebed omhoog, dat God het leven van onze Prinses en Haar 'kind en van heel ons Vorstenhuis vele jaren moge sparen. Nu zeggen wij: Dankt, dankt nu allen ,God, Met blijde feestgezangen. Van Hem is 't heuglijk lot, Het heil dat wij ontvangen. Hij ziet in Christus ons, Altijd genadig aan. En heeft ons dag aan dag, Met goedheid overlaan! Gisteren zijn aan alle Europeesche ho ven door H. M. de Koningin telegrammen gezonden, waarin Zij mededeeling deed van de geboorte van Haar kleindochter. De telegramformulieren lagen reeds klaar. Er behoefde slechts het woord „Prince" en „Princesse" te worden inge vuld. Interview van Randolph Churchill met Dr Colljn. De Evening Standard publi ceert een onderhoud van Randolph Chur chill met den Nederlandschen minister president Dr H. Colijn, dat een geheele pagina in beslag neemt. Hierin heeft Dr Colijn verklaard, dat aangezien hij geen doeltreffend optreden van den volkenbond verwacht, de Neder landsche politiek nog steeds is: neutrali teit en hij hoopt dit te kunnen volhou den. Dr Colijn antwoordde dit op een vraag over de neutraliteit van Nederland in ge val van een algemeenen Europeeschen oorlog. De Nederlandsche minister-presi dent voegde hieraan toe, dat Nederland bij een oorlog alles heeft te verliezen en niets te winnen. De geheele buitenland- sche politiek van Nederland, de diplo matie en 'de maatregelen van landsver dediging, alles is gericht op dit doel. Tenslotte zeide Dr Colijn; Ik kan niet zeggen, of wij hierin zullen slagen. Het zal zeker veel moeilijker zijn, dan den vorigen keer. DE LUCHTRAIDS OP BARCELONA. Bijna drie honderd dooden. De jongste aanvallen van de lucht macht van Franco op de stad Barcelona hebben een zeer groot aantal dooden ge- eischt, terwijl het aantal gewonden be trekkelijk gering is. Om 11 uur Zondagavond werd het aan tal dooden tengevolge van de twee lucht aanvallen op deze stad officieel met 288 aangegeven. De berichten over uitbreiding van de luchtaanvallen op de Spaansche steden en het groote aantal slachtoffers, dat deze eischen, hebben te Londen een die pen weerzin gewekt. Naar men weet, is in den afgeloopen zomer op initiatief der Britscbe regeering een internationale oproep tot de beide partijen in Spanje gericht, waarin er op humanitaire gronden op aangedrongen werd, geen open steden en objectieven van geen militair karakter .te bombar deeren. Naar men meent te weten, overweegt de Britsche regeering, welke maatrege len thans nog genomen zouden kunnen worden, om het bombardeeren van de achter het front gelegen steden tegen te gaan. Franco stichtte gisteren officieel den nationalistischen staat door de plechtige onderteekening van de wet, waarbij de politieke en administratieve structuur van den staat wordt geregeld en de eer ste normale regeering wordt benoemd. President van den staat is Franco zelf. Volgens de nieuwe wet is Franco tevens opperbevelhebber van leger, vloot en luchtmacht. Een dictatuur-staat dusl NANKING-INCIDENT GEREILD. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft genoegen genomen met de veront schuldigingen, welke de Japansche regee ring heeft aangeboden voor het incident In lange rij wachten de belangstellenden voor het paleis Noordeinde te Den Haag om er de felicitatieregisters te teekenen. Binnenland, De feesten in ons land. Buitenland. Prof. Rutgers te Genève aan het woord. Grensverkeer tusschen Oostenrijk en Joe- go-Slavië stopgezet. Hevige storm in Eingeland en Frankrijk. De luchtaanvallen op Spaansche steden. met den Amerikaanschen gezantschaps secretaris, Allison, te Nanking. Deze ont ving n.l. een klap in zijn gezicht. Allison heeft telegrafisch medegedeeld, dat de bevelvoerende officier en twintig soldaten, die bij het incident betrokken waren geweest, onder wie de soldaat, die hem in het gezicht geslagen heeft, gear resteerd zijn en voor den krijgsraad zul len moeten verschijnen. Nader wordt medegedeeld, dat de Ame rikaansche ambassadeur te Tokio, Grew, er op had aangedrongen, dat er op de mondelinge protesten, weike de Vereenig- de Staten hadden ingediend, binnen de vier-en-twintig uur een bevredigend ant woord zou worden gegeven. Het minis terie van buitenlandsche zaken te Tokio is voor dezen aandrang gezwicht. Men wijst er op, dat deze Amerikaan sche eisch, dat het antwoord zoo snel ge geven zou worden, een zeer ongewone gang van zaken is, die aanduidt, dat de Vereenigde Staten de zaak zeer ernstig hebben opgevat. JAPANNERS BREKEN DOOR CHINEESCHE LINIES HEEN. Van Japansche zijde wordt medege deeld, dat de Japansche troepen door de Chineesche stellingen ten Westen van Mingkwang zijn heengebroken en thans oprukken langs den spoorweg Tientsin Poekau in de richting van Pengfoe. STORM OVER ENGELAND EN FRANKRIJK. Dooden en gewonden. Een orkaan heeft Zondag boven Enge land gewoed. De wind, die op sommige plaatsen een snelheid had van 160 km., heeft den dood van minstens drie perso nen veroorzaakt, terwijl een groot aan tal werd gewond. Een der slachtoffers, een vrouw te Abergavenny, werd gedood, terwijl zij te bed lag, door een fabrieksschoorsteen, die op haar huis viel. Zij werd onder de puinhoopen begraven. Ook de scheepvaart, de treinen en het verkeer op den weg, ondervonden groo- ten hinder van den orkaanachtigen wind; De orkaan heeft echter geen vat gehad op de marine en op de luchtvaart. Veer tig oorlogsschepen van de Homefleet heb ben, zonder ongeval, Portland met be stemming Gibraltar, verlaten. Anderzijds heeft de orkaan de pilo ten aan twee nieuwe records voor com- mercieele vliegtuigen geholpen. De „Aire France" b.v. vloog van Londen naar Pa rijs in 56 minuten en een vliegtuig van de K.L.M. van Londen naar Amsterdam in één uur; beide vliegtuigen konden de vroegere records met 1 minuut verbete ren. Intusschen veroorzaakte de hevige wind in geheel Engeland en Schotland veel last en ongemak en werden verschil lende personen door omvallende schoor- steenen en muren gewond, o.a. drie werk lieden, die aan den bouw van de syna goge te Birmingham werkten. Zij werden door een 24 voet hoogen muur, die neer stortte, getroffen. De zware stormen, die over geheel Frankrijk gewoed hebben, hebben op ver schillende plaatsen tot ongelukken geleid. In Parijs ontwortelde de wind niet slechts dertig meter hooge boomen en be roofde hij verscheidene huizen van hun daken, ook een 15 meter hooge fabrieks schoorsteen met een gewicht van ruim 3000 kg. en de veertig meter lange muur van het Fransche koopvaardij-paviljoen op het tentoonstellingsterrein stortten in. In een der Parijsche voorsteden werd een elfjarig meisje door een windhoos met zoo'n geweld tegen den grond ge slingerd dat het kind op slag dood was. GRENSVERKEER TUSSCHEN JOEGOSLAVIË EN OOSTENRIJK GESLOTEN. Uit Graz wordt gemeld, dat Joegosla vië van gistermiddag af de grens met Oostenrijk voor alle bewoners van het grensgebied heeft gesloten. Van Joegoslavische zijde wordt dit be sluit gemotiveerd als een represaillemaat regel tegen het besluit van de Oostenrijk- sche autoriteiten van Dinsdag j.l., waar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1