ER IS EEN PRINSESJE GEBOREN De Blijde Gebeurtenis in het Vorstelijk Gezin. Officiéél communique over den toestand van Prinses Juliana en Haar Dochter. Dagblad voor de Provincie Zeeland LEPELTJES EN SPELDJES T. FABERIJ DE JONGE, GOES De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws MAANDAG 31 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 103 Hare Kon. Hoogheid Prinses Juliana schenkt het leven aan een Dochter. RUIME SORTEERING Alles voor verzorging van Moeder en Kind verkrijgbaar bij A. C. VAN DER REST, Uitgave; N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 9 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Er is een Prinsesje geboren I Dat was de blijde tijding, die hedenmorgen door heel het land ver spreid werd En tegelijkertijd begonnen overal de feestklokken te luiden, werden de vlaggen uitgestoken en weerklonk in alle steden en dorpen van ons land het blijde feestlied. Er is blijdschap in het Vorstelijk gezin. Er is vreugde bij het Nederlandsche volk. Dagen en weken en maanden van spanning liggen achter ons. Een spanning, die grooter werd toen de blijde verwachting van nieuw ontluikend leven aan den Oranjestam, doorkruist werd door de bange vrees voor het leven van Prins Bernhard. Maar nu is de spanning gebroken. De gebeden zijn verhoord. Prinses Juliana is niet alleen een gelukkige Echtgenoote, maar ook een blijde Moeder. En nu stijgt de danktoon omhoog, voor den zegen die God ons Vorsten huis en volk heeft willen bereiden. En daarnaast rijst de bede, dat God het leven van Prinses Juliana en haar eerstgeborene lange jaren mag sparen en het kronen met Zijn rijkste gunstbewijzen, tot zegei. van het Vorstelijk gezin en van het geheele Nederlandsche volk 1 Hedenmorgen kwam de lang verbijde tijding, dat H.K.H. Prinses Juliana het leven heeft geschonken aan een Dochter. Tegen 10 uur in den morgen vloog door het land de mare: er is een Prinses ge boren. En in minder dan geen tijd was het ge- l eele land, dat met zooveel belangstelling de Blijde Gebeurtenis had tegemoet ge zien, van aspect veranderd. Jong en oud, arm en rijk begaf zich op straat, getooid met Oranje. Door de stra ten trokken duizenden schoolkinderen, In een minimum van tijd waren overal in het land sohier huis aan huis de vlaggen uitgestoken Men zong Vaderlandscbe liederen en iedereen straalde van vreugde. Be druilende regen had absoluut geen invloed op de blijde Oranjestemming. En de vreugde werd grooter, toen, zij het niet officieel, gemeld werd, dat de ge zondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana en Haar Dochter gioed is. Bit Baarn wordt nog nader gemeld: In de Telexkamer. Enkele minuten voor 10 uur: Be Paleistelefoon belt. Het is Jhr Dedel. Ben lid van het A. N. P. en een officier SZjffien naar de telefoon. Ban komt Jhr. Dedel. Zijn altijd be- eerschte stem klinkt thans eenigszins ntroerd: „Thans kan ik u meedeelen dat er een Prinses is geboren!" Ben Prinses! wordt in de A.N.P.-ka- er herhaald, en nauwelijks is dit woord sproken, of het bericht: „Prinses ge- oren, aandacht militaire autoriteiten, schoten!" wordt dadelijk doorgezonden leents enkele seconden en geheel ]mr0pa' en Nederlandsche gebiedsdee- overzee weten, dat Prinses Juliana ter heeft geschonken aan een doch- Het is of er een abrubt einde is geko men aan de spanning welke de laatste weken en vooral de laatste dagen heeft geheerscht. Op de straat. Yan alle kanten komen fotografen met de fiets en auto's; zij posteeren zich voor het Paleis. Thans staan zij er met de ze kerheid, dat er nu werkelijk een einde is gekomen aan het lange wachten. Dan plotseling, 5 minuten voor tien, springt ineens het blijde bericht op de wachtenden aan, uit hotel Trier: „Een Prinses geboren!" Auto's komen in razende vaart aan snellen, handen wuiven, men drukt el kaar de hand, en dan gaat het van .mond tot mond: „Een Prinses!" Deze roep veroorzaakt een levensge vaarlijk moment op den straatweg. In all richtingen stuiven auto's en motoren weg. Het wordt zelfs een oogenblik leeg voor het Paleis. Als het 10 uur is luiden de klokken in Soestdijk reeds; schoten worden gelost. In de omgeving van het paleis zijn de schoten nauwelijks te hooren, zij worden overstemd door 'het gebeier van de kerk klokken en bet geloei van de sirenes. Er zijn reeds auto's die de nationale kleur dragen; overal ziet men Oranje. Om kwart over 10 is het op de straat weg voor het Paleis stil geworden. Het hek is gesloten. De automobilisten volgen de aanwijzin gen van de veldwachters, die, voor zij hun aanwijzingen geven, hun toeroepen: „Een Prinsesl Doorrijden!" Reeds Zondagnamiddag begon zich het gerucht te verspreiden, dat de lang ver beide blijde gebeurtenis eindelijk komen de was. Daarvoor werden verschillende aanwijzingen aangevoerd. De omstandigheden, dat de Prinses Zondag niet was uitgereden (evenmin als trouwens de Prins) noch in den tuin had gewandeld, bewees op zichzelf niets, al thans niet genoeg; meer positief was, dat de hofarts, Dr P. de Jongh, reeds vroeg in den namiddag naar Soestdijk was ge komen, waar Dr J. de Groot, de gynaeco loog naar bekend is 1 reeds eenige weken vertoeft. Ook werd bekend, dat de tweede (nac'ht)verpleegster, Romkje Ver meer om kwart over 10 's avonds per hof- auto uit Den Haag te Soestdijk arriveer de, waar de andere (dag)zuster, Trijntje Boonstra, gelijk men weet, reeds langeren tijd verblijf houdt. Een gevolg van het bekend worden van een en ander was een hause in de ge sprekken met binnen- en buitenland op het tijdelijke rijkstelefoonkantoor in hei Badhotel, dat nu ook voor het eerst den geheelen nacht zou open blijven, terwijl uit verschillende deelen des lands journa listen, die niet voortdurend in de afge- loopen weken in 'het Badhotel hebben ver toefd, naar Baarn kwamen. Zoo ontstond weer plotseling bij de meer ingewijden een nieuwe spanning, die echter een ver kwikking was na het eindeloos, min of meer passieve, wachten van de afgeloo- pen weken. Aan het groote publiek bleken deze kleine aanwijzingen echter voorloopig te ontgaan. '3 Avonds laat werd nog uit Baarn ge meld: Het aantal aanwijzingen, waaruit men mag concludeeren, dat de blijde verwach ting in vervulling gaat, is in het laatste uur nog toegenomen. In de eerste plaats is daar de omstandigheid, dat in het pa leis, waar anders zoo omstreeks 11 uur in den avond de lampen voor en na wor den gedoofd, nog in vele vertrekken, zoo wel van het hoofdgebouw als van de bei de zijvleugels na middernacht nog volop licht brandt. Ook in de garages, onder gebracht in de koninklijke stallen, was licht aan. Om vijf minuten over 12 arriveerden per auto twee heeren van den technischen dienst van de rijkstelegraaf, die onmid dellijk toegang tot het paleis Soestdijk kregen. Evten later arriveerden in het Badhotel, in gezelschap van Ir F. W. Horsting, electro-technisöh hoofdambte naar te Amsterdam der P. T. T., drie er- tra rijfcstelefonisten, van wie er één ler- ston'd doorging ter assistentie van de eer site telefoniste, Mej. Greetje Schrijvers, die, en dat is op zichzelf weer een aan wijzing, dezen avond niet op het gewone uur naar het hotel Trier, waar zij logeert, is terug gekeerd om te overnachten, om dat de dienst blijkbaar baar aanwezig heid ten paleize noodzakelijk maakte. ter herinnering aan de blijde ge beurtenis in het VORSTELIJK HUIS JUWELIER HORLOGER WEER HONDERDEN DOODEN IN BARCELONA GEVALLEN. Gisteren is Barcelona weer twee keer door een zestal vliegtuigen der opstande lingen gebombardeerd, In totaal kwamen ongeveer 40 bommen op de stad neer, vooral in het centrum. Naar schatting zijn 20O300 personen gedood en ook zeer velen gewond. In Estremadura, West-Spanje, hebben de regeeringstroe- pen na eenige dagen van voorbereidingen hun linies opgeschoven in de richting van Villafranca de los Barros. De actie der regeeringstroepen wordt gesteund door de luchtmacht, die Oropesa en Tala- vera bombardeerde. De regeeringstroepen willen het door de opstandelingen bezet te gebied door een offensief op dit punt in tweeën snijden. Ook bij Teruel wordt de strijd voort gezet. Volgens een communiqué van het Spaansche ministerie van Defensie is er zelfs heviger gevochten dan de voorgaan de dagen. Het communiqué der opstande lingen deelt mee, dat sterke regeerings- aanvallen'werden afgeslagen met zware verliezen. JAPAN UIT DREIGENDE WOORDEN AAN HET ADRES VAN ENGELAND. Generaal Matsoei, de opperbevelhebber der Japansche troepen in het gebied van Sjanghai, heeft in eeni interview ver klaard, dat indien Engeland zich niet be- H. K. H. Prinses Juliana heeft heden, den 31 Januari 1938, des voor middags te 9.47 uur, het leven geschonken aan een flinke dochter. De toestand van Moeder en Kind is op het oogenblik heel bevredigend. w.g. Dr T. DE GROOT. Dr C. L. DE JONGH. perkt tot het beschermen van eigen be langen in China en zijn politieke en eco nomische betrekkingen met de Kwomin- tang, de Ghineesche volkspartij! hand haaft, een conflict van zeer ernstigen aard tusschen Japan en zijn vroegeren bondgenoot kan ontstaan. Tijdens het begrootingsdebat in den Ja- panschen Landdag verklaarde prins Ko- noje, de minister-president, dat diploma tieke onderhandelingen tot op zekere hoogte wellicht een einde konden maken aan de wapenleveringen van een „derde mogendheid". Tegelijk met deze min of meer bedekte bedreigingen aan het adres van Enge land, doet men van Japansche zijde alles, om Amerika gunstiger te stemmen. Zoo zou de Japansche gezant aldaar, Saito, opdracht hebben gekregen, den Ameri- 'kaanschen minister van Buitenlandsche Zaken tot de overtuiging van Japan's vriendelijke bedoelingen ten opzichte van de Vereenigde Staten te brengen. Men schijnt te Tokio ongerust te zijn geworden door de aangekondigde vlootplannen. Voorloopig beeft evenwel alleen de pers zich over den vlootbourw uitgelaten. D'e meeste bladen zijn van meening, dat, wanneer Amerika, dat „immers in het geheel niet door Japan wordt be dreigd en eigenlijk voor de verdediging van zijin onderdanen geen behoefte heeft aan zulke groote schepen," toch tot den bouw van extra groote slagschepen over gaat, Japan niet zal kunnen aohterblijven. Aan het begrootingsdebat in den Ja- panschen landdag ontleenen wij' nog een uitlating van minister Hirota (Buiten landsche Zaken). Hij verklaarde, dat de betrekkingen met Rusland zeer delicaat zijn. De Japansche regeering poogt even wel de verhoudingen zoo normaal moge lijk te houden. SOVJET-PLAN TOT STEUN AAN CHINA? In de volkenbondskringen vroeg men zich Zaterdag af, of deze Geneefsche be sprekingen toch nog een sensationeel resultaat zouden opleveren. Plotseling ontstond de mogelijkheid van een sensationeele verrassing met be trekking tot den oorlog in het Verre Oosten, een vraagstuk, waarover juist in de voorbeschouwingen vrijwel algemeen gezwegen was. Delbos en Eden schenen niet geheel en al afkeerig te zijn van het door Lit- winoff bepleite en natuurlijk warm door Wellington Koo ondersteunde denkbeeld, dat Engeland, Frankrijk, Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten in gemeen schappelijk overleg de noodige maatrege len zouden treffen, dat China in het bezit van voldoende bewapening, munitie en ook geldmiddelen zou worden gesteld, om den weerstand tegen Japan nog langen tijd te kunnen volhouden. Ter uitvoering van dezen wensch van den volkenbondsraad, zouden dan hier op Engeland, Frankrijk en Sovjet-Rus land met de Vereenigde Staten van Ame rika in overleg treden over deze steun verlening, die dus verder geheel buiten den volkenbond zou omgaan. Het spreekt vanzelf, dat Eden en Del- bos over dit plan, dat tot nog niet geheel te overziene gevolgen zou kunnen leiden, overleg wilden plegen met hun eigen regeeringen en ook door tusschenkomst van het Amerikaansche gezantschap te Bem met de Amerikaansche regeering. Dit laatste overleg werd echter door een ongesteldheid van den Amerikaanschen gezant, die niet naar Genève kon komen, zeer bemoeilijkt. De raadgeving van Lon den en Parijs was verder heel weinig aanmoedigend, zoodat men over het al gemeen aanneemt, dat van het denkbeeld Litwinoff-Wellington Koo wel niet veel zal komen. De discussies zullen vandaag worden voortgezet. DE NAZI-ACTIE IN OOSTENRIJK. Nazi-leider van hoogverraad beschuldigd. Inzake de arrestatie van den Oosten- rijikschen nationaal-socialistisChen leider, Binnenland. Een Prinses geboren. De storm van Zaterdag. Buitenland. Steun aan China? Roemenië en Rusland. De Nazi-actie in Oostenrijk. Italiaansche munitiefabriek in de lucht gevlogen. Japan uit dreigende taal tegen Engeland. Dr Tavs, ia een offioieele mededeeling verstrekt, waarin gezegd wordt, dat Tavs wegens hoogverraad ter beschikking van het landsgerecht voor strafzaken is ge steld. Voorts bevinden zich volgens deze me dedeeling nog 15 personen in arrest, die terecht zullen moeten staan. In de offioieele mededeeling betreffen- die de beschuldiging tegen Dr Tavs van hoogverraad wordt, nog gezegd, dat dit geschied is op grond van de ontdekking van een voor hem ernstig compromittee- rend document, dat een program van ac tie inhield voor 1938. Volgens den Weenschen oorrespondent van de „Manchester Guardian" zijn de laatste dagen in de Oostenrijksche hoofd stad 86 nazi's door de politie onder vraagd. Tot hen behoort kapitein Joseph Leopold, een persoonlijke vriend van Hit- Ier. Van de 86 ondervraagde personen zit ten er '12 in de gevangenis opgesloten. D'e nazi-bureaux in de Teinf altstraat zijn gesloten. Het gevonden materiaal moet uiterst belangrijk zijn en toont, dat de nazi's in Oostenrijk weer een groote actie voorbereiden. Gebleken is, dat de betoogingen tegen monarchistische verga deringen van dit bureau in de Teinfalt straat uitgingen. Uit het gevonden materiaal zou zelfs gebleken zijn, dat de nazi's een opstand in d enzin hadden tot verwijdering van hondskanselier Scbuschnigg. ROEMENIE'S RELATIES MET RUSLAND. Gezant terug geroepen. Naar vernomen wordt is Giuntu, de Roemeensche gezant te Moskou naar Boe karest terug geroepen. Hij moet Moskou begin Februari verlaten. Men zal zich 'herinneren, dat de Russi sche gezant te Boekarest kort geleden door zijn regeering werd terug geroepen. Het schijnt echter, dat de betrekkingen tusschen Roemenië en Rusland niet zul len worden verbroken. Er blijven n.l. zaakgelastigden te Boekarest en te Mos kou. HEVIGE STORM BOVEN ENGELAND. Uit alle kanten van Engeland komen te Londen berichten binnen over de schade en ontreddering, die de storm daar Vrij dag en Zaterdag heeft aangericht. Het treinverkeer is ontwricht, schepen zijn niet op tijd binnengevaren, monumenten en boomen omgewaaid. D'e wind had op sommige plaatsen een kracht van 130 K.M. per uur. Daarenboven woedde er een hevig onweer dat met slagregens ge paard ging. Het nog niet voltooide Canadeesche pa viljoen op de tentoonstellingsterreinen te Glasgow is vrijwel verwoest. Het uit gra niet opgetrokken monument voor de Zuid- Afrikaansche oorlogsdooden te Wen- dover is door den bliksem getroffen en in stukken geslagen. Bij ongevallen, welke hun oorzaak vin den in den storm, vonden drie personen den dood. In de kustplaatsen is men ernstig on gerust over een aantal visschersschepen en kustvaarders. Ook Polen is door een geweldigen or kaan geteisterd. Groote schade werd aan gericht aan bossohen en tuinen. Daken werden van de huizen gerukt. Ass. Apotheker Lange Kerkstraat GOES

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1