DE ZEEUW icToria TEGEN DEN STROOM ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD Werkloosheidsverzekering in nieuwe banen. Verblijdende cijfers. Uit de Provincie. Wat er deze week voorviel VAN feuilleton DE VELLEN HINGEN ERBIJ AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGC ZUID-BEVELAND. ZATERDAG 29 JAN. 1938, Nr 102. Minister Romme heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet betreffende de verzekering van arbeiders tegen de gel delijke gevolgen van werkloosheid. Dit ontwerp waarvan wij reeds eerder een overzicht gaven, wijkt in bijna alle opzichten van de bestaande regeling af. In de eerste plaats wordt met het stel sel der vrijwilligheid gebroken en zal daarvoor in de plaats komen de ver plichte verzekering. In de tweede plaats zullen niet slechts zooals tot dusver de arbeiders, doch ook de werkgevers aan de verzekering meebetalen en wel tot een zelfde bedrag als de arbeiders. Evenals bij de ziekte verzekering zal dus de premie door werk gevers en arbeiders ieder voor de helft betaald worden. Naar schatting zal de gemiddelde premie 1% 2 pet. van het loon bedragen. Het subsidie van rijk en gemeenten komt te vervallen. Voorts zullen niet meer de vereenigin- gen van arbeiders de draagsters der werk loosheidsverzekering zijn, doch zullen de bedrijfsraden de kassen beheeren. In bedrijfstakken, waarin deze nog niet bestaan, kan gebruik gemaakt worden van het instituut der erkende bedrijfs- vereeniging. Tenslotte zal er dan nog zijn de rijkswerkloozenkas, beheerd door de Rijksverzekeringsbank. Zou dit ontwerp wet worden, dan heeft dus de vakbeweging als draagster der werkloosheidsverzekering afgedaan. In verband hiermede schrijft D e G i d s, het orgaan van het C.N.V. onder meer: „Dit voorontwerp bevalt ons minder dan de beide andere, betreffende verbod van loonarbeid voor de gehuwde vrouw en dat der kinderbijslagregeling. Het thans aan de orde gestelde voorontwerp breekt af hetgeen tot nu toe bestaat en stelt daarvoor een geheel andere regeling in de plaats. De vakbeweging wordt be dankt voor hetgeen zij heeft gedaan; de band tusschen vakbeweging en werkloos heidsverzekering dient nu, naar het oor deel van den minister, te worden ver broken." Geheel anders oordeelt de liberale N. R. Crt. Het tegenwoordige stelsel, aldus dit blad, heeft een liberalen inslag. De overheid steunt het vrijwillig ini tiatief van de arbeiders door subsidie- verleening, in den regel tot gelijk bedrag van de premies, soms ook met meer. Er is echter eengrooteschaduw- z ij d e aan het stelsel, n.l. deze, dat de meeste werkloozenkassen gekoppeld zijn aan arbeidersvakbonden. Er zijn welis waar ook enkele kassen, die los staan van deze strijdvereenigingen, maar in betee- kenis staan deze kassen ver bij die der vakbonden achter. Om nu lid te worden DOiUHUiiirr door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch. w.) »Neen, ik ga niet," zed Clara wantrou wend; „je wilt me terugbrengen naar den man, dien ik haat. Ik wil niet gaan. Ik wu hier blijven, en blijf hier tot ik weet Anios de waarheid gesproken heeft of niet." „Breng haar weg!" riep mevrouw Ja- eson, geheel en al van streek. „Ik zeg je, i kan dit niet doorstaan", voegde zij er an toe, toen Clara weer op haar onaan- sename manier lachtte en zich omkee- ggjm tegen haar knikte; „de vrouw is „Lieve tante", zei Katharine terneer- K slagen en op zachten toon, „laat mij tmJ? ^worden; ik zal haar wel wegkrij- Kon om een veldwachter. Ze moet Pgesloten worden!" riep mevrouw Ja- van een werkloozenkas, die aan een vak bond verbonden is, moet de betrokken arbeider ook lid van den vakbond worden en zoo heeft dus de werkloozenverzeke- ring als trekpleister voor de vakbonden gefungeerd. Bij een r.k. arbeider gold dit bezwaar intusschen minder dan bij een ander, wijl niet-r.k. arbeiders om de werkloozenverzekering geen lid van een r.k. vakbond zullen worden. Maar bij de socialistische vakbonden en in mindere mate ook bij de Ghr. vakbon den zijn leden toegevloeid uitsluitend om dat de betrokkenen zich tegen werkloos heid wilden verzekeren en elders geen vereeniging vonden noch kans zagen met vrienden een nieuwe van een vakbond losstaande kas op te richten. Minister Romme wil nu een verplichte werkloosheidsverzekering invoeren, die niet meer door de arbeidsvakbonden zal worden uitgevoerd. Hij meent, dat de nieuw ontworpen wettelijke regeling de bekroning zal zijn van den pioniersarbeid der vakbonden en hoopt dat deze laatste zich met zijn voorstel zullen vereenigen, omdat daardoor in den vervolge alle on- dernemingsarbeidera verzekerd zullen zijn. Wij betwijfelen of dit optimisme van den minister gerechtvaardigd is, maar erkend moet worden, dat de minister ge lijk heeft; indien hij vooropstelt, dat in een stelsel van verplichte verzekering een koppeling van de uitvoering uitsluitend aan de organisaties van werknemers en voegen wij er bij met name aan de vakbonden dier arbeiders niet past. Onze „N. Pr. Gr. Crt." citeert zonder den naam van ons blad te noemen, wat wij schreven over den omvang der Chris telijke jeugdbeweging, „Hiertegen, aldus ons Groningsch or gaan, is niets in te brengen. Alleen moet er voor gewaarschuwd, dat we ons niet blind staren op het stomme c ij f e r. In Duitschlland was een machtige so cialistische partij1. Met mil'lioenen leden. In het parlement tientallen afgevaardig den. Zelfs was een partijgenoot Rijkspre sident. Na het optreden van Hitler is die machtige partij met één penne- streek weggevaagd. Elke vergelijking gaat mank. Ik beweer zelfs niet eens, dat de twee genoemde „grootheden" met elkaar vergeleken kun nen worden. Wil alleen maar opmerken: de hooge c ij f e r s zijn prachtig, als aan het hooge cijfer innerlijke kracht zich paart. Zoo niet, dan heeft het cijfer niet in het minst waarde." Hiermede zijn we het van harte eens. Dit belet ons echter niet om van ver blijdende cijfers te spreken. Wij mogen er God voor danken, dat er in een tijd als deze zoovele duizenden jonge mannen en vrouwen zijn, die zich voegen bij een Christelijke jeugdorgani satie en zoo met de daad belijden, dat zij in hun jong leven zich willen geven tot den dienst des Heeren. De Monte Carlo Rallye. De Engelschman majoor S. E. M. Douglas Morris bij het passeeren van den controlepost te Venlo. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, In „De Faam" van 12 Januari 1938 werd in een tweegesprek van Snip en Snap meegedeeld, dat een Engelsch tijd schrift, in de reiservaringen van een toe rist, melding maakte van de minder ge- wenschte „eigenaardigheid", die ons ook reeds bezighield, en onze stad „deswege" werd vermeden. In bedoeld tijdschrift werd geschreven o. a.: Middelburg is een groot toe ristencentrum geworden in de laatste ja ren en hoewel de markt nog een belang rijke plaats is, is het een van de „eigen aardigheden" van Zeeland geworden en is het vol van het minder gewenschte type boerinnen, die heel graag voor den foto graaf willen poseeren en daarvoor een flinke belooning willen ont vangen. Daarom zeilden we maar op naar Vere". Dat wordt vervelend, als zelfs in de buitenlandsche tijdschritfen dit moet wor den neergeschreven. Op den duur zou dat ten nadeele van ons zoo gewaardeerd vreemdelingenverkeer worden. De veree niging, die dit verkeer bevordert is de heeren Snip en Snap bij wijze van spre ken, dankbaar om de hals(en) gevallen en deed ze dit schrijven toekomen: „Amice Snip, We zijn het roerend met je eens, dat ons gemeentebestuur een uitstekend werk heeft gedaan door de bedelplaag op de Markt doeltreffend te gaan bestrijden, zooals je met je vriend Snap in „De Faam" van 12 Jan. 1.1. hebt besproken. Er is al een brief naar ons onderweg meson. Clara sprong bij deze woorden op en schudde de vuist tegen de geheel van streek geraakte dame op de sofa. „Ik zal jon eerst vermoorden," riep ze woe dend uit. Mevrouw Jameson, schreeuwde van opgewondenheid. „Breng haar weg, Katharine," riep ze; „de vrouw is hoogst gevaarlijk; ze wil ons vermoorden." Terwijl mevrouw Jameson zoo luid schreeuwde, fluisterde Katharine, voor Clara onverstaanbaar, tegen het meisje den koetsier zoo vlug mogelijk naar mijn heer Delacot te zenden om hem te halen; daarop nam ze Clara's hand. „Lieve," zei ze zacht en vriendelijk, „ik geloof, dat je heelemaal vergeten bent, dat we vriendinnen zijn. Herinner je je niet hoe jij en ik opgesloten waren in de torenkamer onlangs en wel gedurende een heelen tijd, en hoe we elkaar toen ge troost hebben? Natuurlijk niet, je hebt het niet vergeten?" Oogenhlikkelijk deden de zachte, vrien delijke woorden hun uitwerking. „Ja!" zei Clara, „ik had het vergeten. Dank xij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." jyeyr. h. Fr. te 's~Q. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snjjwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 aan de Redactie van dat blad met die moeilijke naam, om ze te vertellen, dat ze hier komend seizoen veilig aan wal kunnen stappen. Hij sloot ons beiden op, en liet ons in het donker zitten. Ik had schandelijk ver- geten, dat je toen zoo aardig voor me was, en hem evenveel haatte als ik deed." Dan, terwijl er plotseling een geslepen blik in haar oogen kwam, zei ze, op staande, „kom, we gaan er met z'n twee ën tusschen uit. Hij zal ons nooit vinden. We verstoppen ons ergens en wanneer het donker is gaan we naar Stonely. Kom kom vlug", voegde ze er aan toe, haar hand terugtrekkend uit die van Katha rine. „Ja," zei Katharine, „ik ga mee." „Je laat me niet in den steek," riep mevrouw Jameson, opgewonden; „ik wil niet alleen gelaten worden; zend om een veldwachter, Katharine, om de vrouw mee te nemen. Ik wil niet alleen gelaten worden". Maar Katharine, die wist, dat het de eenigste kans was om Clara in toom te houden, schonk geen aandacht aan haar tante, en Clara een hand ge vend, ging ze de kamer uit. Bleek en angstig, stond Katharine een oogenblik in de hal stil. Een gedachte vloog door haar brein. Ze hoopte maar, dat ze Clara kon bewegen, haar raad op Als je ons zoo nu en dan een handje wilt helpen ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer, dan graag, kerel. Een stevige poot van je V. V. V. Middelburg". De Middelburgsche V. V. V. noemt dus het verschijnsel wat wij in de twee voor gaande brieven besproken; „de bedelplaag op de Markt". Algemeen is men het er over eens, dat bet woord „bedelen" bier op zijn plaats is. En bedelen is reeds alle eeuwen door bestreden en bet zal ook onze plicht zijn dit n u te doen. Dat de V. V. V. meent, dat het door de bedoelde bepaling in de nieu we politieverordening doeltreffend is be streden, zou me haast doen besluiten, de pen er maar bij neer te leggen. Ik zou zoo zeggen: het zal nog moeten blijken. Een Arnemuidenaar, die ik dezer dagen sprak was van meening, dat bet Middel burgsche gemeentebestuur in de nieuwe verordening, stel dat deze onveranderd wordt aangenomen, veel en veel te zoet sappig optreedt tegen dit gebedel en als je ze een vinger geeft en die wordt ze in de nieuwe verordening gegeven dan zullen ze na zeer korten tijd de geheele band nemen. Dat iemand op gepaste wijze geld ver dient of dit tracht te verdienen, is toe te juichen. Dat iemand een fooi wil geven en anderzijds er een gretig ontvangen is, zal, zoolang dit berust op het principe van prestatie en contra-prestatie, dus in zekeren zin als vergoeding voor een be wezen dienst kan aangemerkt worden, door niemand worden afgekeurd. Doch hiér is men alle perken te buiten gegaan. In ons geval zijn de diensten „opgedrongen" en de fooien „afgedwon gen". Dan wordt het oen verschijnsel, waar velen zich aan ergeren. Dan krijgt het iets stootends en doet het kwaad aan de actie ter bevordering van het toerisme. Dat zou te betreuren zijn. En dat ik dit kwaad nog eens kwalificeerde vloeide voort uit de zucht, om, zooals V. V. V. het uitdrukt, een handje te helpen aan de bevordering van het vreemdelingen verkeer. Binnenkort zal de Raad de nieuwe ver ordening terdege onder de loupe nemen. Wellicht, dat er over het nieuwe artikel ter bestrijding van deze typische bede larij dan meer licht zal opgaan. Korten tijd geleden viel mijn aandacht er op, dat in den Bijbel reeds in Deut. het bedelen werd verboden. Er zal geen bedelaar onder u zijn. Dat is de taal van het Goddelijk gebod. Bedelarij was onder Israël ook niet noodig. In de Wet waren allerlei vrijgevige bepalingen voor de ar men neergelegd. Uit het Nieuwe Testament kennen we verschillende personen die bedelden en lezen we ook, dat het als een schande werd 'beschouwd. Men was toen heel ver van 's Heeren Wet vervreemd. In de middeleeuwen mochten de me- laatschen vrij bedelen, mits men een vuilbrief had. Dat was een gezegeld do cument waaruit bleek, dat men aan lepra leed. Om te voorkomen dat onbevoegden van zoo'n vuilbrief gebruik maakten werden zulke bedriegers met den dood gestraft. De bedelende melaatschen probeerden ook zelf het misbruik van onbevoegd be delen tegen te gaan en vormden daartoe in sommige deelen van ons land gilden. Hier 'had men dus te doen met geregle menteerde bedelarij. Zooals ge ziet, Amice, is bet probleem der bedelarij al oud. En in 1938 is het nog actueel. De groeten van STENTOR. Hansweert. Sigarettenpapier. Bij visitatie van de sleepboot „Nelly" von den de ambtenaren alhier 1800 boekjes sigarettenpapier welke getracht werden frauduleus in te voeren. Dto sleepboot is door de ambtenaren in beslag genomen. lerseke. Een t e g env al 1 e r Ver schillende pachters van kreeftenpercee- len langs de dijken van Zuid-Beveland (o.a. onder Kattendijke en Wemeldinge) bevisschen hun diepe gronden met kor ven voor kreeften en verhuren hun bo vengronden de laatste jaren voor bet uitzetten van pannen voor de oestercul- tuur. Nu hebben deze pachters gistermor gen evenwel bericht gekregen van den te volgen. „We gaan ons verbergen in een plaats, die ik ken," zei ze vlug, „volg me". Clara volgde gewillig, boosaardig la chend en de ergste bedreigingen uitend met betrekking tot wat ze zou doen, wan neer ze eerst goed en wel in Stonely was. Het buiten van mevrouw Jameson was een ouderwetsch gebouw, met lange gan gen en veel deuren. Het viel Katharine niet moeilijk bij haar gezellin de gedachte te vestigen, dat zij aan den voorkant van het huis waren weggegaan en nu in een veraf gelegen gedeelte zich bevonden; terwijl in werkelijkheid al die gangen op elkaar uitkwamen en de meeste kamers, die zij doorgingen in verbinding stonden met de hal. Ten slotte gekomien bij de binnendeur van de kamer vlak bij de voordeur, fluisterde Katharine haar ge zellin in, dat zij moest gaan zitten en zich heel rustig houden. „We moeten zelfs niet met elkaar spre ken", zei ze. Clara nam plaats in een stoel vlak bij de deur door welke ze waren binnenge komen, terwijl Katharine zoo dicht mo gelijk als maar kon, ging zitten bij de Nog steeds bleef de zoo vurig verbeide blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin uit. De spanning is nog gebleven, maar, naar wij hopen en vertrouwen, ook het gebed voor ons Vorstelijk huis, in het bij zonder voor onze Prinses, waartoe ook onze minister-president dr Golijn dezer dagen ons op zoo ernstige wijze opwekte. Verblijdend voor ons staateerediet en voor onze regeering was het bericht, dat de groote conversieleening deze week zoo uitstekend is geslaagd. Wij weten zeer wel, dat tegenover het voordeel der rente verlaging voor velen ook andere nadeelen ftaan, maar het zoo vlot tot standkomen der conversie mag toch als een bewijs van vertrouwen in ons staatsbeleid worden beschouwd. Minister de Wilde deelde dezer dagen aan de Eerste Kamer mede, dat het niet in zijn voornemen ligt vooralsnog een extra belasting op radio-toestellen en een nieuwe beffing op koffie in te voeren. De beslissing over een verlaging van den ac cijns op gedistilleerd en bier zal spoedig worden genomen. Wij hopen zeer, dat de Minister daartoe niet zal overgaan. Als het zoover is, dat er belastingen of accijn zen verlaagd kunnen worden dan zijn er zeker objecten, die uit ethisch en sociaal- economisch oogpunt veel meer de voor keur verdienen dan Lier en gedistilleerd. De jubileum-zitting van den Volken bondsraad, die deze week plaats had, trok weinig belangstelling. Zij, die aan het woord zijn geweest, hebben tot nu toe weinig schokkends gezegd. Alleen de ciitiek van den Chineeschen gedelegeerde was raak en juist. Maar hetzelfde kon destijds gezegd worden van den Abessijn- schen gedelegeerde. Ook deze zei toen ware en scherpe woorden. Maar welke uitwerking hadden ze Vooral de groote mogendheden, die nog in den Volkenbond zitten, moeten uiterst voorzichtig en behoedzaam zijn, wil niet de uittocht uit den Bond nog grooter worden. Een groep kleine naties begint hoe langer zoo meer verzet te bieden te gen de politiek der groote mogendheden en er wordt om de gunst dezer kleinen aardig gebedeld. Reisjes, uitstapjes, jacht partijen, dat al'les wordt er voor benut. Tot dusverre heeft nog wel geen enkel Europeesch land zich aan de as Rome Berlijn vastgeklonken, maar wel hebben enkelen zich losser gemaakt van de as LondenParijs. Wat tegelijkertijd wil zeggen, dat Genève aan innerlijke waarde verliest. Wat het conflict in het verre Oosten betreft, schijnt het, dat China thans weer in staat is, wat krachtiger verzet te bie den en den Japanschen opmarsch te ver tragen. Japan zingt nu ook, vooral tegen Amerika, een beetje lager toon. Maar toch is te vreezen, dat de meer bedachtzame elementen niet opgewassen zullen zijn tegen de militaire heeren, die zullen voortgaan met hun geld verslindend op treden tegen China. De lange duur van het conflict met China is voor Japan ruïneus. In den tijd van anderhalf jaar is de totale Japansche staatsschuld gestegen van ongeveer 10 milliard tot 13.5 mil liard jen. De goudvoorraad, die hij het begin van het conflict op 420 millioen jen werd berekend, is sedert Juli naar schatting met 300 millioen jen vermin derd. De drastische economische maatre gelen, die de Japansche regeering sedert de laatste maanden heeft getroffen, geven den indruk, dat Japan den druk van het gewapend conflict met China hoe langer hoe zwaarder begint te gevoelen. Militair moge Japan sterk en paraat zijn, economisch en financieel is het zwak. voorzitter van het Visscherijbestuur (de beer Mr van der Beeke Gallenfels te Mid delburg) dat zij alleen deze pereeelen hebben gepacht voor bet visschen van kreeften en roggen met resp. korven en netten. M.a.w. zal bet uitzetten van pan nen voor vangst van broed in het vervolg op deze pereeelen niet meer toelaatbaar zijn. Indien zulks bewaarheid mocht wor den is er een terrein voor zeker een mil joen pannen verboden. Dat dit voor de betrokken pachters een strop is is buiten kijf, maar ook voor de onderhuurders is het een slag, daar een even goed terrein voor het uitzetten van pannen nergens in de Zeeuwsche Stroomen te vinden is. deur er tegenover, in de hoop spoedig de voetstappen van mijnheer Delacot te hoo- ren wanneer hij op het buiten zou zijn aangekomen. Ze werd sterk herinnerd aan die andere verschrikkelijke oogen- blikken, in de torenkamer. Terwijl zij daar in alle stilte in die groote kamer zat, kwam het in haar op, dat straks haar leven altijd zoo zou zijln wanneer zij de vrouw van mijnheer Delacot zou zijn geworden. Ze huiverde. Deed zij' wel goed? Zouden haar zenuwen wel sterk genoeg zijn om dit alles te dragen? Voor een oogenblik deinsde ze voor de toekomst terug. Clara zat met ge sloten oogen, en haar gelaat, omhangen met het loshangende kroese haar, was meer dan straks onaangenaam. Zij zou dat gelaat straks iederen dag zien, ze zou dagelijks ook de 'boosaardige uitdrukking der oogen van deze vrouw ontmoeten. Natuurlijk zou ze straks, wanneer de verpleegster een middag weg of met va- cantie was, de heele zorg voor deze vrouw op zich moeten nemen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5