w. 8e Liberale Staatspartij. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Er heerscht nog rust in het paleis Soestdijk. Houd Uw Nieren Gezond! WEEK-ABONNEMENTEN VRIJDAG 2 8 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 101 Scherpe critiek van Chineesche zijde. C. DE LEEUW, Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Postrekening 4445S Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs #2.50 per ks*®?is»S Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.26 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Liberale Staatspartij is bezig zich te bezinnen op de vraag of heroriëntee ring noodig is. De uitslag van de verkiezingen was voor deze partij van dien aard, dat men begreep dat het noodig kan worden het roer te wonden. Vandaar dat een oommis sie van voorbereiding benoemd werd tot bet aangeven van algemeene richtlijnen voor een beginselprogram en een werkpro gram, Deze commissie onder leiding van oud minister van Lidth de Jeude heeft thans een rapport aan de geestverwanten ter verdere kennismaking toegezonden. Volgens het „Liberale Weekblad" wor den in dit rapport inzonderheid twee punten aan de orde gesteld, n.l.de ver houding tot het Christendom als grond slag voor ons nationaal karakter en het sociale vraagstuk, waarbij klaarblijkelijk gezocht wordt naar een middenweg tus- scben het oud-liberale en het meer radi cale element. Omtrent het eerste, het meest belang- ïijke punt heeft de heer van Lidth de Jeude reeds een en ander medegedeeld in een toespraak tot de Jong-Liberalen. Het is niet geheel duidelijk wat de heer de Jeude precies bedoelt. Oppervlakkig gezien krijgt men den in druk dat hij- verder wil gaan in de erken ning van de waarde van het Christen dom. Tot nu toe zou de Liberale Staats partij daarin te slap zijn geweest. Dit zou kloppen met de indertijd gedane mede- deeling, dat de heer de Jeude toen hij door Dr Colijn werd uitgenoodigd in het nieuwe Kabinet zitting te nemen, tegen den positief Christelijken grondslag geen bezwaar maakte. Maar als dan tegelijkertijd betoogd wordt, dat het met den grondslag van het Liberalisme volkomen in orde is, dan komt er toch weer twijfel op. Tot nu toe heeft het Liberalisme zich gesteld op vrijzinnig standpunt. Vrij zinnig, d.w.z. niet gebonden door het ge openbaarde Woord Gods. Het Liberalisme is steeds uitgegaan van de volstrekte vrij heid en heerschappij van 's menschen wil. De groote vraag is nu of dit vrijzinnige standpunt al dan niet zal worden ver laten. Meerdere of mindere waardeering van den Godsdienst voor het staatsleven is hier niet beslissend. Met belangstelling zien wij het resul taat van de heroriënteeringspogingen te gemoet. DE VOLKENBOND VERGADERT. Betuigingen van trouw aan den Volkenbond. De openingsbijeenkomst van de hon derdste zitting van den volkenbondsraad heeft de verwachte verklaringen van trouw van de in den volkenbondsraad vertegenwoordigde staten aan het Ge- neefsche instituut gebracht. Alle veertien raadsleden hebben achter eenvolgens te verstaan gegeven, dat hun land bereid en besloten is, aan den Vol kenbond vast te houden. Dertien raads leden hebben dit in uitdrukkelijke be woordingen verzekerd. Het veertiende lid, ae Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, gaf deze verklaring langs een omweg. Critiek op den Volkenbond heeft Beek echter niet geuit. Des te scherper deed dit Wellington ^■oo (China). Hij verweet den volkenbond eet ideaal van 1919 ontrouw te zijn ge worden, deor geheel lijdelijk te blijven in alle aanyals-oorlogen. Indien de volken- ond blijft voortgaan uit angst voor de fflacht van de aanvalsstaten niets te doen, arl zal hij het reeds geschokte vertrou wen van de volkeren geheel verliezen en 'en onder gaan. De Rug Litwinoff was in dit opzicht ceel wat gematigder dan Wellington Koo. J?or Litwinoff is de volkenbond nog *m; krachtig orgaan, om de aan- edoelingen van sommige staten te amen. Daarom blijft de Sovjet-regee- ®n volkenbond getrouw ook al kan Hn 210 evenmin al® Wellington Koo met ian Passiviteit van den Volkenbond in de jaren vereenigen. De redevoeringen van Delboe en Eden toonden opnieuw de groote overeenstem ming welke tuaschen de Fransche en de Engelsche regeering bestaat. Beiden ver zekerden zonder eenig voorbehoud, dat hun landen den volkenbond en zijn be ginselen getrouw zullen blijven. HET RAPPORT-VAN ZEELAND. De belemmeringen van den Internationalen handel. Het rapport-Van Zeeland is gisteren aan de pers medegedeeld. Het verslag van Van Zeeland begint met te constateeren dat op 8 April 1937 de regeeringen van Frankrijk en Groot- Brittannië aan Van Zeeland een missie tot economische informatie hebben opge dragen. D'e bedoeling was, een on derzoek te doen naar de mogelijkheid, om een alge meene vermindering der contingenteeringsmaat- regelen en andere belem meringen inzake interna tionalen handel te beko men. Het verslag legt er den nadruk op, dat de technische vooruitgang de economi sche onafhankelijkheid der naties in ze kere mate bevordert. Het verslag verklaart uitdrukkelijk, dat een algeheele autarkie een kwaad zou zijn. In de gegeven omstandigheden is de gewenschte oplossing de volgende: Een verbetering van den materieelen toestand der bevolkingen door een uit breiding van het interna tionale ruilverkeer. D1 e staten moeten den toestand van economisch beleg laten varen en de verstikkende wallen daar van omverwerpen. Maar hoe kan een dergelijk resultaat praktisch worden bereikt? Een ieder is overtuigd van de nood zakelijkheid dei* economische ontwape ning, maar niemand durft het aan, het eerst de wapens neer te leggen. Onder de belemmeringen van economi- schen aard vallen vooreerst de douane rechten. De internationale congressen van 1927 hebben een progressieve en al gemeene vermindering voorgesteld. Dit was wellicht teveel gevraagd. Bij gebrek aan beter beperkt het verslag zich tot het uiten van den wensch, dat de regeeringen de verplichting zouden aangaan, haar tarieven niet weer te verhoogen. Waarom zou men bij voortduring bui tengewoon zwakke industrieën moeten beschermen? Vervolgens komt bet verslag op tegen maatregelen, die het mogelijk maken, wil lekeurig aan de grens vreemde goederen tegen te houden. Het zou heel wat waar diger zijn, deze geniepige methoden te la ten varen en naar de taal van het gezond verstand te luisteren. Het verslag legt den nadruk op het punt van het sluiten van tweezijdige ac- coorden, om de tolformaliteiten te vereen voudigen en de criteria met betrekking tot de herkomst der goederen eenvormig te maken. Nu blijft er nog de laatste en meest ge duchte hinderpaal te behandelen, n.l. d e contingenteeringen. Hier stelt het verslag een duidelijke oplossing voor, namelijk: een gelei- delijke afschaffing. Natuurlijk tkan zulk een aanpassing niet zonder voorzorgen geschieden. Men moet een voldoend lange periode van aanpassing voorzien en instemmen in het nemen van overgangsmaatregelen. Voorzeker is het wensohelijk, dat de landbouwcontingenteeringen, verre van vermenigvuldigd te worden, geleidelijk leniger zouden worden gemaakt. Doch in de huidige omstandigheden kan men een radicale afschaffing niet verlangen. Het zijn niet meer private firma's, die men op de internationale markten ont moet, maar wel de staten zelf. De econo mische problemen hangen onontwarbaar samen met de politieke moeilijkheden. Wat inzonderheid de grondstoffen be treft, komt de rapporteur op voor de in ternationalisatie der mandaten, de veral gemeening van het stelsel der „open deur" in zekere koloniën, de onschend baarheid in oorlogstijd van particuliere goederen. EEN TUMULT ZONDER WEERGA IN HET BELGISCHE PARLEMENT. In het Belgische parlement, zoowel in Kamer als in Senaat zijn, naar de Telegr. meldt, incidenten voorgekomen, zóó hevig als men die te Brussel zelden of nooit heeft meegemaakt, In de Kamer kwam het tot een vechtpartij, waarbij twee Rexisten werden gewond; de Rexist Syn dic werd uitgesloten en de zittingen moesten eenige malen worden geschorst, In den Senaat werd de gewezen Rexis- tische senator de Grunne voor acht ver gadering uitgesloten. De Kamerzitting begon heel kalm met de behandeling van de begrooting van Justitie. De Rexist Leruitte beschuldigde echter den oud-minister van verkeer Marcel-Henri Jaspar er van, dat hij tij dens zijn ministerschap de levering van wapens en speciaal vliegtuigen, aan de Spaansche regeering had vergemakke lijkt. Woedend Stond Jaspar op en riep „Men discussieert niet met Degrelle of zijn vrienden, men stelt vervolgingen te gen hen in." De Rexisten interrumpeerden hem voortdurend, waarop ook de socialisten en Vlaamsch-nationalisten zich in den woordentwist mengden. Jaspar keerde ten slotte naar zijn plaats terug en voeg de Leruitte het woord „canaille" toe. Hierop liet een der Rexistische afge vaardigden een scheldwoord hooren, waardoor Jaspar zoo woedend werd, dat 'hij naar de zitplaatsen der Rexisten snelde en den afgevaardigde Syndic een vuistslag toediende. Deze verdedigde zich en zoo zag men midden in de Kamer de twee leden met elkaar worstelen. Dat was het sein voor een algemeene vechtpartij. Linkschen en rechtschen rie pen elkaar scheldwoorden toe, de Kamer stukken werden projectielen, die door de lucht vllogen, stoelen dienden als aanval- en afweerwapens, een Rexist kon net bij tijds dekking zoeken onder zijn lessenaar, op welke even later een stoel krakend neerviel; de communist Lahaut kwam Jaspar te hulp en ranselde Syndic af, de bodes liepen heen en weer en tracht ten de vechtenden te scheiden en wan hopig klonk nu en dan de stem van den voorzitter, die herstel van de orde eischte, hoven het rumoer uit. Inziende, dat de gemoederen verhit waren, liet de voorzitter de openbare tri bunes ontruimen en schorste de zitting. Men kon toen de balans van den veld slag opmaken; de materieele schade was groot: glazen en meubilair vernield, vele kleeren gehavend. Bovendien waren twee Rexisten gekwetst. Toen -de voorzitter meende, dat de Ka merleden voldoende gekalmeerd waren, heropende hij de zitting. Syndic verweet den voorzitter, dat zijn houding tijdens de incidenten onwaardig was geweest. Nieuw lawaai volgde, de voorzitter verzocht Syndic zijn woorden in te trekken; Syndic weigerde en werd daarop tot de orde geroepen. „Dat raakt me niet", was de repliek van het Kamerlid. „Dan stel ik voor den heer Syndic voor acht zittingen uit te sluiten." Bij zitten en opstaan wordt dit voorstel aangeno men. Kalm blijft Syndic op zijh plaats. De zitting wordt geschorst. De officier van het detachement, dat met de handhaving der orde in het parlement is belast, komt met twee soldaten de zaal binnen en sommeert Syndic, zich te verwijderen. Dan staat Syndic op en verwijdert zich. Iets minder wanordelijk is het in den Senaat toegegaan. Daar werd het inci dent veroorzaakt door den oud-Rexist graaf de Grunne, .die op heftige wij'ze er tegen protesteerde, dat de minister van Binnenlandsc'he Zaken gisteren de spre kers, die zich met de zaak-Grammers hebben bezig gehouden, niet heeft beant woord. D'e voorzitter van den Senaat merkte op, dat de discussies over deze zaak ge sloten waren, doch graaf de Grunne bleef protesteeren, hetgeen een hevig tumült veroorzaakte. Ten slotte zag de voorzitter zich genoodzaakt een voorstel te doen, waarbij graaf de Grunne voor één zitting zon worden uitgesloten. Dit voorstel werd met groote meerderheid aangenomen, doch graaf de Grunne weigerde zijn bank te verlaten. Daar het lawaai opnieuw los brak, was de voorzitter gedwongen de zitting te schorsen en de publieke tribune te doen ontruimen. Tijdens de schorsing werd de woorden twist voortgezet. De voorzitter waar schuwde graaf de Grunne, dat hij hem door de militairen zou moeten laten ver wijderen. Na een halfuur van heen en weer gepraat heeft daarop graaf de Moet Januari '38 worden Februari '38? Gistermiddag omstreeks half drie is Prinses Juliana aan de achterzijde van het paleis uitgereden, om een korten rit per auto door de omgeving van Baarn en Soest te maken. Te half vier keerde H. K, H. in het paleis terug. Op zijn ochtendrit is de Prins o.m. het park van Soestdijk ingezwenkt, waar hij met een nieuw gekochte revolver enkele schietoefeningen heeft gehouden. Een oogenblik was het even druk voor het paleis, namelijk tegen een uur of vijf, toen twee autobussen een zeventig tal Zuidafrikaansche studenten afzetten, die een tocht door ons land maken. Dit gezelschap studenten had in den namid dag Zuidafrikaansche liedjes voor de A.V.R.O.-microfoon gezongen en was in het raadhuis van Hilversum door den burgemeester toegesproken. Op den terug weg naar Amsterdam, waar zij ook den nacht doorbrachten, hebben zij niet verzuimd een bezoek te brengen aan Soestdijk, dat in het middelpunt der in ternationale belangstelling staat. De mogelijkheid, dat de blijde gebeur tenis niet vóór Februari zal plaats vin den, heeft, naar de T e 1 e g r. meldt, onder vele zakenlieden ongerustheid gewekt, want het beteekent voor velen hunner een nadeel. Er is ter gelegenheid van de verwachte feestelijkheden een kolos sale hoeveelheid artikelen gemaakt, waar op gestempeld is: Januari 1938. Zoo is er een firma, die 144.000 borden heeft laten maken met den opdruk Januari 1938; een andere firma heeft een aantal zilveren lepels vervaardigd, waarop hetzelfde staat. Geschiedt de blijde gebeurtenis niet vóór 1 Februari, dan verliezen deze artikelen veel van hun waarde. 1938 met 14 dagen leverbaar. Hydr. Voorvorken; Snelheidsmeter in Koplamp; Cardan-aandrljving. Geheel compleet vanaf f 525. Middelburg, Vlissingschestr. 39-41, Tel. 669. Grunne zijn plaats verlaten en zich in de wandelgangen begeven. De voorzitter heeft hem daarop medegedeeld, dat hij wegens zijn weigering de zaal te verlaten, krachtens het reglement voor acht zit tingen geschorst was. DE NAZI-ACTIE IN OOSTENRIJK. Onderzoek met kracht voortgezet. Staatssecretaris Zernatt, secretaris generaal van het Vaderlandsche Front, heeft te Salzburg een redevoering gehou den, waarin hij o.m. zeide „Het oogenblik is gekomen, om een ein de te maken aan alle dubbelzinnigheid. Ons geduld is ten einde. Het nationaal- socialisme en het Vaderlandsche Front passen niet hij elkaar. Het onderzoek van de politie naar de activiteit van het nationaal-socialisti'sche centrum wordt met kracht voortgezet. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de in beslag genomen documenten van het grootste belang zijn en de auto riteiten in staat zullen stellen, Ir Tavs wegens hoogverraad in staat van beschul diging te stellen. Uit de documenten blijkt n.l, dat hij belast was met de daadwerkelijke leiding der Oostenrijksc'he nationaal-socialisten als gouwleider. De N.S.D.A.P. is echter in Oostenrijk verboden. NIEUWE SENSATIE UIT ROME TE WACHTEN? Mussolini zou Franco hulp willen bieden. In de „N'e w s Chronicle" schrijft Vernon Bartlett, dat Italië zich in de eerstvol gende weken uit de commissie voor de niet-inmenging zal terugtrekken en openlijk zal aankondigen, dat het „een einde zal maken aan het bolsjewisme in Span je". Binnenland. De verdediging van Indië. De Staatsconversieleening gister geslaagd Buitenland. Vergadering van den Volkenbondsraad. Gaat Italië Franco helpen? De Nazie-actie in Oostenrijk. Het rapport-Van Zeeland. Tumult in het Bolgische parlement. AKZONDE, krachtige r sljn Uw xekerete beveili ging tegen rugpijn, rhaumatl- eohe pijnen, dat gevoel van xwakte In den rug, etljve en pijnlijke gewrlohten, duizelig heid en hoofdpijn. Immore dan worden de aohadelljke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla de urinewegen uit het lichaam verwijderd.De nieren bestaan uit een groote menigte teere filters, welke do onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en ala zij verstopt raken, blijven deze aohter en veroorzaken kwalen als de bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een dluretlsoh middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. f 1.—f 1.76 en f 8.—- „Het langzame verloop der krijgsver richtingen aan den kant van Franco en de groeiende impopulariteit van den Spaanschen oorlog in Duitschland en Italië zouden de dictatoren genoodzaakt hebben een snelle beslissing in een of anderen zin te nemen: of 'sensationeele versterking van de hulp aan de nationa- liseten dan wel een zich volledig terug trekken. Mussolini zou zich reeds voor de eerst genoemde oplossing hebben uitgesproken. De Italiaansche versterkingen, die bin nenkort naar Spanje gezonden zouden worden, zouden bestaan uit 50.000 man, tanks, vliegtuigen en zwaar geschut in aanzienlijke hoeveelheden." ERNSTIGE ONTPLOFFING IN SPRING STOFFENFABRIEK IN SCHOTLAND. Zes dooden en twaalf gewonden. Gistermiddag heeft een hevige ontplof fing plaats gehad bij de Nobels Explosive Works te Ardeer in het Schotsche graaf schap Ayrshire. Volgens de eerste berichten zijn zes per sonen om het leven gekomen en werd een twaalftal personen gewond. De ontploffing was zóó hevig, dat de huizen van het plaatsje Irving, dat op een afstand van vijf kilometer ligt, op hun grondvesten schokten, talrijke vensters sprongen. Huizenhooge vlammen stegen op uit het arsenaal en de geheele streek was in dichte rookwolken gehuld. Er werken voor de Imperial Chemical Industries ongeveer 300 man en het is één van de grootste fabrieken van zware springstoffen in de wereld. Dat het aantal slachtoffers betrekkelijk gering is, is te danken aan het feit, dat de onderdeelen van de fabriek zijn onder gebracht in verschillende gebouwen. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Korta Berichten. 1 Van het Dinsdag vermeldde bericht, dat zekere vroegere Grieksche politici zouden hebben getracht een aanslag te gen het leven van den Griekschen Ko ning voor te bereiden, geeft bet Atheen- sche telegraafagentschap een formeele te genspraak. Officieel wordt medegedeeld, dat te Croyden tengevolge van typhus in het ge heel 44 personen om het leven zijn geko men. Naar te Londen verluidt, zal de Brit- sche vloot, die in de Middellandsche Zee patrouilleert, in verband met de jongste aanvallen op koopvaardijschepen worden versterkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1