EK Ferste blad Dagblad voor de Provincie Zeeland ÜBI N N 1 LA N ijjJ De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws ENBONS grkende LOK1 WOENSDAG 26 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 99 Christelijke organisatie gepasseerd. ■>e strijd in China. Wijziging van de Wet op de Bedrijfsraden. Automatiseering van de telefoon. Experimenteele televisie uitzendingen. ELLEN U 'T BEZIT VAN DEZE- CHTIGE rikaat) 3, GOES L 110, ELBURG R.I45. Oranje-Garde. 9.45 10.05- Dampr aat j e. nn.les. 11.0012.00 ezing. M. iel. 12.05 Orgelcon- 15—2.20 BBC-Nor- ifet. 4.05 Gram. 4.20 5.40 Henry Hall's )0 BBC-Zangers en 7.35 Variété. 8.20 rit Australië. 8.35 t, m.rn.v. solist. :84 M. 12.50 New Palace- n. 5.20, 6.50 en 7.20 ■kest, koor en solis- isch progr. 10.50-^ 12.50 Orkest, 1.50 6.35 Ensemble. 7.05 Orkest. 8.55 Orkest ?t. 10.30—10.35 en NDER, 171 M orkest. 8.20 „Ein rijkszending. 8.50 Hans Busch' or- VEERBERICHT. ivond van 26 Jan.: trachtige Z.W. tot kt met tijdelijke op ijk regenbuien, iets middag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van bet blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voretitraat 70, Goes postrekening 44458 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Aboi)»9Ri3utiprtji 9i-M feve "1 Weekabonnementen vow MPc wg (Soes en VHssingen f O-zO Losoe msmmefs cent Advertentiën 3<* rf*. per regel Ingezonden mededeellnge.i 60 c-nM pee ege' Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Toen de zomermaanden van 1936 de Handelsmissie naar Zuid-Amerika werd samengesteld zag men in regeeringskrin- gea de Ghr. Werkgeversvereniging over het hoofd. Deze beklaagde zich bij den Minister en kreeg o.m. ten antwoord: „Uiteraard beeft hij de samenstelling van de missie geenszins de bedoeling voorgezeten uw vereeniging voorbij te gaan. Ik meen te mogen aannemen, dat u voldoende bekend is, dat ik 't contact met uw vereeniging in daarvoor in aan merking komende gevallen ten zeerste op prijs atel." Geen mensch en geen Christelijk geor ganiseerd werkgever, die daaraan twij felt. Maarde heer en van de missie hebben toch nog niet ontdekt, dat er een Cbr. organisatie van werkgevers bestaat. Immers trekken een tweetal zinsneden uit bet rapport onze bijzondere aandacht. Op pag, 8 lezen wij „Wij meenen, dat deze situatie bijzon dere aandacht verdient. Dit technische probleem ware door belanghebbenden zelve te onderzoeken; de beide indus- trieele organisaties Verbond van Ne- derlandsohe Werkgevers en Algemeene R,K, Werkgeversvereniging kunnen in samenwerking met het Nederlandsch Zuid-Amerikaansch Instituut ter zake het noudige verrichten." En op pag. 12 wordt nogmaals opge merkt „Het bedrijfsleven wordt, zooals van zelf spreekt, door de bestaande kana len, Economische Voorlichting, Neder landsch Zuid-Amerikaansch Instituut, Verbond van Nederlandsche Werkgevers en Algemeene R.K. Werkgeversvereeni ging, ingelicht omtrent de mogelijkheden en de begane fouten." Geen wonder dat de Werkgever, het orgaan der Ohr. Ver. hierop laat „Het is wel fraai: Alsof er geen Ver bond van Protestantsch-Christelijke Werkgevers in Nederland bestond naast de andere werkgeverscentrales, worden deze doodleuk aangeduid als „de beide industrieele organisaties". Wij hebben den Minister van Economi sche Zaken verzocht zijnerzijds te willen bevorderen, dat deze zinsneden worden gerectificeerd en dat alsnog al zijn wij verreweg de kleinste ons Verbond als volwaardig industrieele organisatie naast le beide andere wordt erkend I" Dit geval staat niet op zichzelf. In sommige kringen kost het nog altijd «enige moeite de organisaties op Christe lijke grondslag als volwaardig en gelijk berechtigd te erkennen. Wij zien echter niet over het hoofd, dat dit voor-een deel de schuld is van hen, die zich krachtens hun beginsel in Chris telijke vereenigingen behoorden te orga- niseeren. Wanneer alle 'Christelijke werkgevers zich voegden bij een organisatie op Ghris- telyken grondslag, dan zou negatie van een dergelijke organisatie als waarvan nier sprake is, niet meer mogelijk zdjln. ddag 3 u.: 780. r fietsen: CHINEESCHE AANVALLEN OP WOE HOE. orPw vineezen doen Deftige aanvallen aan berichten verder Hoesien de Jangtse te hebben hernomen. Wft°*>r<^voer(*er van het Japansche leger Tsm ®geSeven> dat de plaats door de km „troePen is ontruimd op 22 da 'an' Hij verklaarde, dat de troepen T„ ,'an8er noodig waren, hevip ^en van Woehoe wordt een ziin n gevecIlt geleverd. Beide partijen reerh and8emeen en twee dorpen zijn over» ele naaien in andere handen worded' Chineesche stellingen onri„„n r Japansche oorlogsbodems vuur genomen. Tsjans-Kai-Sjek over zijn leger en materieel. scha ^^Sanwoordlger van de „Deut- augemeine Zeitung" te Hankau heeft een onderhoud gehad met maar schalk Tsjang-Kai-Sjek. De maarschalk verklaarde, dat een beslissende tegenaan val op het oogenblik niet mogelijk is. De Chineesche troepen hebben tot nu toe meer dan driehonderdduizend dooden en gewonden verloren. Weliswaar zou een groot deel van de gewonden weer dienst kunnen doen, doch zooals de toestand op het oogenblik is, wordt dit deel van het leger veelal een plaag voor het land. Het plundert en rooft en de staat moet ingrij pen, om de orde te herstellen. Ten aanzien van het materiëel ver klaarde de maarschalk, dat het tot nu toe slechts in beperkten omvang mogelijk ia geweest, zelf te fabriceeren, zoodat China aangewezen is op invoer uit het buitenland. De meest gebruikte weg is over Hongkong en Kanton, doch deze weg wordt ook het meest bedreigd. Op het oogenblik maakt de maarschalk zich evenwel nog geen zorgen. Bovendien be staan nog de wegen door Fransch Indo- China, terwijl de weg naar Burma bijna gereed is. Verder bevestigde de maar schalk, dat de geruchten over het aan leggen van een weg van Tsjeng-Toe naar Oeroemtsji waar zijn; reeds zijn deelen van dezen weg gereed. Tenslotte verklaarde de maarschalk, dat een communistische invloed in China niet te vreezen is. China leeft getrouw volgens de voorschriften van Soen-Jat-Sen en zal hieraan trouw blijven. Groot offensief van Franco op het Teruelfront. De opstandelingen zijn Dinsdagmorgen een groot offensief op het Teruelfront be gonnen. Nadat de aanval door de artillerie en luchtmacht was voorbereid, rukte de in fanterie van twee verschillende punten tegelijk naar de vijandelijke stellingen op. Reeds is zij er in geslaagd de eerste loop graven van den vijand binnen te dringen. Volgens de laatste berichten hebben de operaties van Franco's troepen een gun stig verloop. Later op den dag kwam echter een dichte mist opzetten; op sommige punten kon men geen tien meter ver zien. Het verkeer op de wegen is zeer moeilijk en de luchtmacht kon niet opstijgen. Weer bommen op Barcelona. Gisteren werden bij; den luchtaanval der opstandelingen op Barcelona in zeer korten tijd negen-en-dertig personen ge dood en meer dan vijftig gewond. De overval was zoo verrassend, dat niemand gelegenheid had een schuilplaats te be reiken. Negen vliegtuigen hebben aan den aanval deelgenomen. Zij hebben on geveer 20 bommen uitgeworpen 'boven de binnenstad. Verscheidene huizen werden verwoest, doch geen enk él militair object werd getroffen. Luchtdoelgeschut en ma chinegeweren beantwoordden dezen aan val. Gistermiddag hebben de rechtsc'he vliegtuigen opnieuw Barcelona gebombar deerd. Na de eerste schoten van het af weergeschut zochten allen op straat de Schuilplaatsen op. De aanval duurde slechts kort. De luchtaanvallen op Barcelona, waar toe uit een oogpunt van strategisch be lang geen enkele noodzaak aanwezig is, hebben vele slachtoffers gemaakt, vooral in de arbeiderswijken in het noorden der stad, 150 personen werden gedood en meer dan 300 gewond, volgens een eerste raming. DE TROEBELEN IN PALESTINA. Drie Arabieren opgehangen. Gisteren zijn in de gevangenis te Akka drie Arabieren opgehangen. Twee hunner zijn terechtgesteld wegens moord op een Joodschen chauffeur, terwijl de derde on langs op politiebeambten had geschoten. Een vrachtauto, waarin zich twee Jo den bevonden, werd ten Westen van Je rusalem aangevallen. D'e aanvallers wier pen bommen en losten schoten. D'e beide Joden werden ernstig gewond. De vracht auto reed op den grooten weg naar Jaffa. In verband met de ongeregeldheden in de omgeving van Hebron zijn de Britscbe troepen begonnen met een zuiveringsac tie, welke drie dagen zal duren. DE VLUCHT VAN „DE GROENE MUIZEN". Enthousiasme in Italië. Uit Rio de Janeiro wordt vernomen, dat de door kolonel Biseo en Bruno Mus solini bestuurde toestellen om 23 uur Ita- liaansche tijd op het vliegveld van Rio de Janeiro zijn geland. Het 5700 K.M. lange traject DakarRio hebben zij in onge veer veertien en een half uur afgelegd. Kapitein Moscatelli heeft de vlucht in Natal onderbroken. Hij zal vandaag trachten het einddoel te bereiken. De aankomst van de „Groene Muizen" op Braziliaansch grondgebied heeft te Rome een ware explosie van enthousias me verwekt. Alle gebouwen van de Ro- meinscbe fascistische groepen werden terstond verlicht. De orkesten in de schouwburgen, bioscopen, café's en res taurants speelden volksliederen, terwijl het publiek uitbundig juichte. Talrijke optochten trokken door de stad om uiting te geven aan de vreugde over de schitterende prestatie van de Italiaan- sche vliegers. ENGELAND VERSTERKT EEN NIEUWE BELANGRIJKE BASIS IN DEN INDISCHEN OCEAAN. Ofschoon aan de verbeteringen, die Groot-Brittannië aan de militaiie, stra tegisch belangrijke plaats Trincomali op Ceylon, aanbrengt slechts weinig publi- oiteit wordt gegeven, lijdt het geen twij>- fel, of, aldus „Un. Press", binnen niet te langen tijd zal deze plaats een first- class Britsche basis worden in het mid den van de Indische Oceaan, zooals Aden er een is aan het begin en Singapore aan het einde van den grooten zeeweg. Reeds lang is Trincomali een Britsch marine-station en garnizoensplaats. Dit kleine stadje, dat nauwelijks 10.000 zie len telt, ligt aan de Noord-Oostkust van Ceylon en heeft een uitstekende natuur lijke haven. Meer dan een jaar wordt reeds ge werkt aan de verbetering van de bestaan de en constructie van nieuwe verdedi gingswerken, teneinde Trincomali tot een van de belangrijke stiategische sleutel bases van het Britsche Empire te maken. Naar verluidt, zouden er zelfs op een moment bijna 30.000 man aan de uitvoe ring van die plannen werken. Onder de werken, die in uitvoering zijn, moet in de eerste plaats de installatie van een volledig uitgeruste luchthaven worden genoemd. De laatste plannen inzake de defensie maatregelen op Ceylon beoogen in de naaste toekomst op Ceylon legerafdee- lingen uit inboorlingen te recruteeren, met bet doel, reserve-troepen aan de Britsche regimenten toe te voegen. Er zou een infanterie-regiment en een vrijwilli- gers-contingent onder de inlanders wor den gerecruteerd. Trincomali is voorbestemd, om een van de hoeksteenen te vormen van den be roemden strategiscben driehoek: Singa pore-Port D'arwin (Australië) en Trinco mali en wel in de naaste toekomst. Dr Eckener geopereerd. Van particuliere zijde verneemt Havas, dat de bekende Zeppelin-bestuurder Dr Eckener, door Prof. Sauerbruch aan de ingewanden, is geopereerd. Zijn toestand is 'bevredigend. Officieel wordt omtrent de operatie niets medegedeeld. Alleen verklaart men, dat de toestand van den zieke bevredi gend is. Honderdste zitting van den Volkenbondsraad. Hedenochtend om 11 uur is de hon derdste zitting van den Volkenbondsraad begonnen. Men kan in het algemeen wel zeggen, dat de stemming in Volkenbondskringen heel wat rustiger en kalmer is, dan men op grond van de vele persbeschouwingen wellicht zou verwachten. Uit de meeste landen en vooral zelfs heel veel uit die landen, die den Volkenbond den rug heb ben toegedraaid, komen min of meer sen- sationeele voorspellingen over hetgeen te Genève zal gebeuren. Te Genève is men echter vrij algemeen het er over eens, dat geen indrukwekkende gebeurte nissen te verwachten zijn. Veel van de voorspellingen, die reeds sedert bijna twee maanden in de pers te lezen zijn, werden blijkbaar door de Italiaansche propaganda beïnvloed. Korte Berichten. Het Egyptische kabinet beeft zijn goedkeuring verleend aan een voorstel van den minister van financiën, strek kende tot verlaging van belasting, welke speciaal voor de klein-grondbezitters 20 a 50 pet. bedraagt. Drie vierden ongeveer van alle Egyp- tifche grondbezitters zullen van deze be lastingverlaging profijt hebben. De Zomertijd zal in België dit jaar Zondag 27 Maart ingevoerd worden, wat dus veertien dagen vroeger is dan de da tum bepaald bij koninklijk besluit van 15 September 1928. De terugkeer tot den gewonen tijld is voorloopig gesteld op 2' October. Het is echter zeer goed moge lijk dat de zomertijdperiode tot 23 of zelfs tot 30 October wordt verlengd. 1 Het laatste1 groote restaurant te Stockholm dat nog open was gebleven is thans gesloten. De schade door de restau rants en hotels als gevolg van de uitslui ting geleden, wordt, in Nederlandsch geld berekend, op f 450.000 per dag geraamd. Aanpassing aan de praciijk. Bij de Staten-Generaal is een wetsvoor stel ingediend tot wijziging van de arti kelen 22 en 29 der Bedrijfsradenwet. In artikel 22 is aan de bedrijfsraden adviseerende bevoegdheid toegekend ten aanzien van alle onderwerpen, die op den arbeid in het bedrijf betrekking hebben. Bij enkele n a de Bedrijfsradenwet tot stand gekomen wetten is deze advisee rende bevoegdheid verruimd. In dit ver band zij verwezen naar artikel 8, derde lid, van de wet op het algemeen verbin dend en onverbindend verklaren van on dernemersovereenkomsten en (artikel 3, eerste lid, van de Vestigingswet Kleinbe drijf. De zaak staat dus thans zoo, dat de adviseerende taak van de bedrijfsraden niet meer beperkt is tot bedrijfsregelingen op het gebied van den arbeid, doch zich in bepaalde gevallen ook kan uitstrekken tot aangelegenheden, op economisch ter rein liggende. Nu wijziging van een ander artikel der Bedrijfsradenwet noodig blijkt, kan deze gelegenheid tevens worden henut, aldus minister Romme, om artikel 22 dier wet aan te passen aan den gewijzigden toe stand. Daarom wordt voorgesteld om in het eerste en tweede lid in plaats van „op den arbeid in het bedrijf betrekking heb ben", te lezen: „op 'het bedrijf betrekking hebben", terwijl verder eenige redactio- neele wijzigingen in dat artikel zijn aan gebracht. Artikel 29 der Bedrijfsradenwet be paalt, dat in de kosten van den Bedrijfs- raad, ter uitvoering van de hem bij deze wet toegekende taak gemaakt, van Rijkst wege een tegemoetkoming kan worden verleend, tot een bedrag,wisselende van f 500 tot f 2000 per jaar. Dit wordt ge wijzigd in: „ten hoogste f 2000 per jaar". Zal in 1944 of 1945 volledig foi stand zijn gekomen. De minister van Binnenlandsche Za ken, de heer H. van Boeij'en, deelt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting der P. T. T. mede, dat, bijzondere omstandigheden voorbehouden, de volledige totstandko ming der automatiseering van de tele foon, tegen 1944 of 1945 tegemoet mag worden gezien. PRINSES GISTEREN NIET UITGEREDEN. Zooals verwacht werd, is de Prinses gisteren niet buiten het paleis geweest. Het weer was daarvoor te guur en storm achtig. In den namiddag, tegen het uur, dat H. K. H. gewoonlijk uitrijdt, viel de regen bij stroomen neer. CONTINGENTEERING KLOMPEN EN GLASWERK. Staatscourant no. 17 van 25 Januari 1938 bevat het Kon. besluit met- de mini- steriëele uitvoeringsbeschikkingen betref fende voortzetting van de tijdelijke be perking van den invoer van klompen, klompenmakerswerk en van huishoude lijk glaswerk. CONTROLE OP DE WEGEN DOOR AMBTENAREN IN BURGER. Ernstige bezwaren van de K.N.A.C. Het bestuur van de Koninklijke Neder landsche Automobiel Club heeft zich met een adres tot den Minister van Jusitie gewend, teneinde de aandacht van Zijne Excellentie te vestigen op een kortgele den in de dagbladpers verschenen be richt, waarin is vermeld, dat twee onbe kend gebleven personen op den straat weg bij Birkhoven verscheidene automo bilisten hebben doen stoppen, daarbij ge bruik maikend van de zoogenaamde „claque", het kenteeken waarvan de met de controle op de naleving der motorrij tuigenbelastingwet belaste ambtenaren zijn voorzien. Na er op gewezen te hebben, dat een drietal automobilisten wier papieren niet in orde bleken te zijn zich tot afkoop van strafvervolging beeft laten verleiden, zulks tegen ontvangst van een onleesbaar onderteekende kwitantie wijst het adres er op, dat deze vorm van oplichting uiterst geraffineerd is, waarom adressan te reden aanwezig acht te vreezen, dat nu het gemakkelijk onbekend blijven der daders hun straffeloosheid ten gevolge heeft, meerderen in de verleiding zullen geraken dergelijke practijken uit te oefe nen. Binnenland. Beslissing over verlaging van accijns op gedistilleerd en bier spoedig te wach ten. Voorloopig geen radiobelasting en heffing op koffie. De vestigingswet voor het slagersbedrijf. De spertijd vervalt. De P. T. T.-hegrooting. Hei, Noorderlicht van gisteravond. Buitenland. De vlucht van de „Groene Muizen". Barcelona weer uit de lucht gebombar deerd. De omstandigheid, dat oplichting als hierboven omschreven blijkbaar gemak kelijk kan plaats vinden, wordt naar adressante meent veroorzaakt door do wijze waarop de officieele controle op de naleving van tal van wetten, het verkeer en de belasting daarop, alsmede het vervoer van personen en goederen ge schiedt, namelijk door in burgerkleoding zich op de wegen vertoonende ambtena ren enkel voorzien van een z.g. „claque" waarmede zij een stopte6ken geven, het geen zeer ongewenschte toestanden ten gevolge heeft. Naar de meening van adro'ssante ver mag deze toestand slechts te worden op geheven of voorkomen indien de hier be doelde controle slechts plaats vindt in tegenwoordigheid en onder medewerking van in uniform gekleede manschappen der Rijkspolitie, aangezien misbruik van een politie-uniform vrijwel onmogelijk mag worden geacht, hetgeen van een „claque" niet kan worden gezegd. Adressante verzoekt den Minister dan ook het daarheen te leiden, dat voor schriften worden gegeven, die in burger gekleede controleerende ambtenaren de verplichting opleggen zich daarbij door de Rijkspolitie te doen bijstaan. ZESTIG JAAR GETROUWD, Op Maandag a.s. hoopt het echtpaar L. BazenVan Haaften te Serooskerke (W.) zijn zestigjarige bruiloft te vieren. Het zal 'hun zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Voorbereiding in samenwerking met omroepvereenigingen. De televisie-commissie heeft dezer da gen aan den mlinister van Binnenland sche Zaken voorstellen gedaan om met de instanties, die daarvoor volgens de wet telijke regelingen zijn aangewezen, t..w de omroepverenigingen en de N.V. Ned. Omroep-Zender-Ma-atsch. (Noozema), de organisatie van exp'erimenteele televi sie-uitzendingen voor te bereiden. Minister Van Boeyen doet daarvan mededeeling aan de Eerste Kamer in de Memorie van Antwoord over de P.T.T.- begrooting. D'e omroeporganisaties heb ben er prijs op gesteld reeds gedurende de periode van het experiment met de verzorging der programma's te worden belast en in de hieruit voortvloeiende kosten zelf te voorzien. De bedoeling van het experiment is om aan de televisie commissie de gelegenheid te bieden onder meer het vraagstuk van de financiering van mlogelijike regelmatige televisie-uit zendingen onder de oogen te zien en haar •het noodige materiaal te verschaffen om met kennis van zaken de vraag te beoor- fieelen, welke geldmiddelen in de toe komst eventueel benoodigd zullen zijn en op welke wijze daarin ware te voorzien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1