DE BEGROOTING VIN BINNENUNDSCHE ZIEKEN. Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. WALCHEREN. Limburg, zulks in verband met het van gen van een muskus- of bisamrat te Bu- del. De vergadering welke een huishoude lijk karakter droeg, was voornamelijk ge wijd aan het gevaar voor de waterwer ken, welke in deze provincies gelegen zijn. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zeeland. Het achtste concours voor solisten, duetten, trio's en kwartetten, zal dit jaar te Goes worden gehouden op 5 en 12 Februari. De muzikale begeleiding is opgedragen voor Walcheren aan den heer P. de Rooij te Vlissingen en voor Zuid-Beveland aan den heer W. Harthoorn te Goes. Om rijwielpaden langs den Rijksweg door Aardenburg gevraagd. Langs den Rijksweg door de kom der gemeente Aardenburg zijn geen rijwielpa den, hetgeen een ernstig bezwaar is voor de wielrijders, omdat op willekeurige wij ze dan aan den eenen, dan weer aan den anderen kant van den weg een strook be strating is gelegen, welke den indruk maakt van een rijwielpad. Daardoor gebeurt het dikwijls, dat de wielrijders zich ter goeder trouw aan den verkeerden kant van den weg bevinden en dan tegen hen proces-verbaal wordt opgemaakt. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, beeft de A. N. W. B. den weg- beheerder verzocht, den aanleg van rij wielpaden te willen bevorderen. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd: met ingang van 25 Febr. 1938, tot bur gemeester der gemeente Oosterland, A. G. van der Have. De afd. Middelburg van den Gbr. Metaalbewerkersbond 'hield baar feeste lijke jaarvergadering onder leiding van den h .«er P. Meliefste, die een openings woord sprak. In bet afgeloopen jaar, al dus spr., zijn velerlei acties gevoerd. Sommige sociale misstanden konden weg gewerkt worden. Aan „De Schelde" wer den belangrijke verbeteringen verkregen. Het landelijk collectief contract in bet lecdgietersbedrijf werd verlengd en ver sterkt. Door propaganda groeide de af deeling van 140 tot 170 leden. De «er A. Markering, districts- bestuu er, zeide dat de economische toe- s oor de metaalbewerkers wat is opg .rd. Dit jaar moet de 'huidige sociale positie op Walcheren onder de oogen gezien worden. Spr. wekte de leden op om des beginsels wille hieraan met onverzwakte belangstelling mede te werken. De zangvereeniging van 't Zandt luis terde den avond op met schoone liederen. Een paar mooie films brachten aange name ontspanning. De afdeeling werd namens den C'hr. Besturenbond toegesproken door den heer A. Flipse. De Geref. Meisjesvergadering „Nu- nia" vierde haar 15-jarig bestaan in de stampvolle en feestelijk versierde zaal van St. Joris. De leiding berustte bij den voorzitter der Oudercommis'sie, den heer K. Schout. Uit het historisch overzicht van den heer Asscheman bleek, dat ,.Nu- nia" gegroeid is tot 4 afdeelingen met 93 leden. Lonie Suurmond hield een in leiding over -Jona, waarna de gelukwen- schen volgden van kerkeraad, jeugdcen- trale enz. Na den reciteerwedstrijd, waar bij A. de Jonge, N. Kleynenberg en J. Wattel een prijs wonnen, kwamen aar dige voordrachten en leuke samenspra ken. Aan 't eind kregen de leidster en de heer Schout een bloemenhulde voor ■hun toegewijden arbeid, Ds Oussoren sprak een slotwoord en eindigde met dankgebed. Patrimonium. Gisteravond ver gaderde onder voorzitterschap van den heer A. de I,ange, de afd. van Patri monium. De secretaris, de heer B. P. D a v i d s e, deelde mede, dat voor de practisch-werk- actie van het Verbond f74 kon worden overgemaakt naar Amsterdam, welk be drag te Goes en omgeving is ingezameld. Daarna sprak de heer R. Zuidema over: „Iets over het loon vraagstuk. Ge- zinsloon. Kinderbijslagverzekering". Eerst gaf spr. een beschouwing over de theorie der liberale school, die in het loon niet anders ziet dan de prijs voor geleverde waar en die het loon wil laten beheerschen door de wet van vraag en aanbod. Daartegenover staat het ethische beginsel, dat niet alles wil laten afhan gen van economische wetten, maar aan dacht vraagt voor het behoefte-element. Vervolgens zette spr. uiteen, wat ver staan moet worden onder relatief en ab soluut gezinsloon, om daarna de bezwa ren, die wel tegen het gezinsloon worden ingebracht, te bespreken. Nadat spr. had gememoreerd, dat de kinderbijslag bij het Rijk en verschillen de provincies en gemeenten, maar ook wel in collectieve contracten in het vrije bedrijf reeds is ingevoerd, onderwierp spr. het voor-ontwerp van Minister Romme inzake den kinderbijslag aan een bespreking. In het algemeen verdient dit toejui ching. Toch zijn er wel enkele vragen, die ernstig onder het oog zullen moeten worden gezien, eer het ontwerp wet wordt, vooral nu de vorm, waarin deze bijslag wordt voorgesteld, verschilt met die der ouderdoms-, invaliditeits-, onge vallen-en ziekteverzekering. Op deze inleiding volgde een breede, geanimeerde bespreking. Verkeersonderwijs. Van be vriende zijde meldt men ons: In uw blad van gisteren komt de op merking voor, dat u den indruk heeft, dat de beteekenis van de diverse verkeers borden op alle scholen nog niet voldoende wordt onderwezen. Het zal u daarom wel vorheugen te vernemen, dat binnen niet al te langen tijd een vergadering zal worden gehouden, waarin het verkeers onderwijs op alle scholen te Goes nader onder de oogen zal worden gezien. Deze vergadering zal op verzoek van den Inspecteur van het Lager Onderwijs door den Burgemeester van Goes worden gepresideerd. Door bijzondere omstandig heden moest ze worden uitgesteld tot nader orde. Concert Toonkunst. Zoo als men reeds in een annonce beeft kun nen lezen, geeft de afdeeling Goes van Toonkunst morgenavond een concert met composities van Brahmis, Pijlper, Mozart, Schubert en Otto Lies. Driewegen. Op den dag van de blijde gebeurtenis, zal bij de geboorte van een Prins of Prinses de torenklok resp. of Vï uur geluid worden, terwijl een omroe per een en ander zoo spoedig mogelijk aan de inwoners zal doen weten. Tevens wordt verzocht na de bekendmaking zoo veel mogelijk te vlaggen. Op den dag der gebeurtenisi zal zoo mogelijk een gods dienstoef. gehouden worden, 's avonds 6 uur in de Ned. Herv. Kerk te Ovezand. In de Geref. Kerk zal bet blijde feit herdacht worden des Zondags d.a.v. Voorts zal de muziekvereen. uit Bors- sele de Zaterdagavond na de geboorte een omwandeling door het dorp maken. De schoolkinderen krijgen een blijvend aan denken en een kleine tractatie. i Maandagavond kwam de A. R. kies- vereen. in vergadering bijeen onder lei ding van Ds Fransen, daar de voorzitter E. Bakker door bijzondere omstandighe den met kennisgeving afwezig was. Dhr J. van Oosten Mzn deed verslag van de vergadering der Centrale te Goes. Dhr P. de Muynck hield een inleiding over het onderwerp: „Overheid en Maat schappij". Een breedvoerige bespreking volgde. De voorzitter richtte daarna het woord tot den oud-secretaris J. de Muynck en overhandigde hem na een korte toespraak als aandenken voor het vele werk dat hij steeds beeft verricht, een Bijbelsch dag boek. Dhr De Muynck dankte bet bestuur en de leden der vereeniging hartelijk bier- voor. Ovezande. Ongeluk. Gistermorgen trof den landbouwer D'. Boonman alhier bet ongeluk, dat zijn knecht Menheere en zijn dochtertje van 3 j., resp. een arm en een been braken. Deze knecht reed met een driewielskar, waarin naast hem nog 3 kinderen gezeten waren (twee kin deren van den landbouwer B. en één van d'en heer P.) over den dijk bij smid de Jonge. D'oor nog onbekende oorzaak werd het paard schichtig; de knecht trok aan de leidsels zoodat de z.g. toomketting brak en in wilde vaart ging het den dijk af en de sloot in, met het voren omschre ven gevolg. Twee kinderen konden zelf uit de sloot kruipen. Het dochtertje van B. zat echter beknelt en moest worden bevrijd. Een bovenbe'entje was gebroken. De knecht was er wel 'het ergst aan toe, daar deze naast een armfractuur nog verscheidene kneuzingen heeft opg'eloopen. Beiden zijn dadelijk naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Borssele. Zondag vierde de Ger. Man- nenvereeniging „Onderzoekt de Schrif ten" 'haar jaarvergadering onder leiding van Ds II. Fransen, Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental constant op 10 leden bleef, Dhr A. de Muijnck behandelde het onderwerp „Jona" en dhr Fraanje geestelijk leven „Geestelijke Wasdom". Op beide onder werpen volgde een vruchtbare bespreking. Door J. A. Geelhoed en Adra. de Regt werden resp. van de J.V. en de M.V. gelukwenschen overgebracht. 'Dhr M. de Meij sloot met dankzegging. 1 Maandagavond hield overste Bierman uit Middelburg een rede over de Luchtbescherming. Burgemeester Bels sprak een inleidend woord. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van binnenlandsche zaken 1938, wordt het volgende ontleend. De Begrafeniswet. Het komt den minister niet juist voor, te dezer plaatse in te gaan op de wel zeer kort gestelde principieeie punten met betrekking tot lijkverbranding, nu de re geering onderzoekt, of het ontwerp van wet, dat bij de Tweede Kamer aanhangig is, nog op eenig punt wijziging behoort te ondergaan. Gesteld al, dat de overheid neiging zoude gevoelen om lijkverbranding te be vorderen zij zou het niet mogen doen, gehouden als zij is aan het bestaan van de wet, die lijkverbranding niet toelaat. De Pensioenwet. De aanbieding van het toegezegde wets ontwerp tot wijziging der Pensioenwet voor zooveel betreft de weduwen- en wee- zenpensioenen van ambtenaren, wier traktement hooger is dan f 3000 zal zoo veel mogelijk worden bespoedigd. De publieke eerbaarheid. Voorshands kan naast de algemeene strafwet op dit punt, het best de plaat selijke overheid in hare voorschriften vastleggen de grens van wat als oirbaar voor het apenbare leven kan gelden. Dat de centrale overheid zich daarbij onthoudt op het gebied van wetgeving wil niet zeggen, dat zij daarbij geheel stil zit. Integendeel, de minister zijn ambts voorganger heeft dat ook gedaan on derhoudt een voortdurende aanraking met zijn ambtgenoot van justitie te dezer zake 'en geeft den plaatselijken besturen, waar dat noodig blijkt, aansporingen en wenken, om verordeningen uit te vaardi gen, of op te treden, indien de toestanden ter plaatse zich in ongewenschte richting dreigen te ontwikkelen. De Bioscoopwet. De overheidsbemoeiing met de film heeft niet ten doel, te zorgen voor de qua'liteit van het gebodene, zij beoogt slechts te waken voor vertooning van wat in strijd met de orde en goede zeden is. Een verdere directe bemoeiing van over heidswege zou de minister niet gaarne voor zijn rekening nemen. Rijk en Gemeenten. De minister heeft de positie van finan- cieele afhankelijkheid bezien geheel los van de beoordeeling van het gemeente lijke beleid en ook los van gedachten aan meer of mindere schuld aan die zijde. Gaarne onderschrijft hij de opmerking, dat er zeker onder de noodlijdende ge meenten verschillende zijn, die in zuinig beheer tal van niet noodlijdende overtref fen. En evenzeer juist is de bewering, dat de toestand van noodlijdendheid in het algemeen ligt aan het feit, dat men er niet in geslaagd is, aan de overmacht van dalende inkomsten en stijgende lasten het hoofd te bieden. '0]p de korte vraag, hoe de regeering voornemens is, de gemeentelijke autono mie te herstellen, worde dit korte ant woord gegeven: niemand kan de autono mie der gemeenten herstellen, die 'kan al leen zichzelf herstellen de regeering heeft van den aanvang er voor gezorgd, dat de mogelijkheid tot dat herstel ook in crisis tijd open bleven. Openbare orde en rust. Te zeer zou de minister zich op het technische terrein van zijn ambtgenoot van defensie begeven, wanneer hij nader in ging op den inhoud van een artikel in Volk en Vaderland van 12 November j.l. betreffende mobilisatie van den Bijzon deren Vrij willigen Landstorm. Slechts zij medegedeeld, dat voor de vrees, ten aan zien van den in de rijkswapenmagazijnen aanwezigen voorraad wapenen, door en kele leden gekoesterd, geen grond bestaat. Meer dan eens is van de zij'de der re geering betoogd, waarom de Bijzondere Vrijwillige Landstorm een nuttig insti tuut moet worden geacht, een nut, dat bestaanbaar is, anders dan hier aan het woord zijnde leden denken, naast ver trouwen in leger en politie. De minister vindt geen aanleiding, daarop in verband met de in het voorloopig verslag gestelde vraag, die bovendien de zaak te simplis tisch voordraagt, nader te dezer plaatse te reageeren. De luchtbescherming. Het was den minister aangenaam, te vernemen, dat de verhooging van den post voor luchtbescherming verschillende leden voldoening heeft geschonken. Het crediet zal worden aangewend om onderscheidene voorzieningen, welke de uitvoering van de wet eischt, tot stand te brengen aan de hand van een werk schema, door de inspectie voor de lucht bescherming aan den minister voorge dragen. De burgemeesters ten plattelande heb ben richtlijnen ontvangen voor de orga nisatie van de luchtbescherming, waar door in alle gemeenten een soort „ram- pendienst" kan ontstaan. Samenvoeging van gemeenten. De minister verwacht weinig van een vraag zijnerzijds aan de provinciale be sturen, om hun gebied op het punt van samenvoeging nog eens onder de loupe te nemen. Zijn ervaring is, dat deze be sturen zich in het algemeen zeer wel bewust zijn van de wenschelijkheid om nieuwe eenheden te vormen, waar de oude aan een juiste ontwikkeling in den weg zouden staan en dat zij op dit punt diligent zijn. De benoeming van burgemeesters. De minister aarzelt niet te erkennen, dat de S.D'.A.P. ten dezen in een uitzonde ringspositie verkeert, en wel in deze uit zonderingspositie, dat de evolutie, welke die partij in den laatsten tijd heeft door gemaakt en die van beteekenis schijnt bij de beoordeeling van de geschiktheid harer leden voor het burgemeestersambt nog zoo jong is, dat het niet aangaat, reeds thans te eischen, dat een zekere gelijkschakeling ten opzichte van andere politieke groepen zou moeten worden in acht genomen. Maar tevens moet hij met kracht ont kennen, dat de vraag, van welke politie ke richting een burgemeester in een be paalde gemeente moet zijn, steeds feil loos kan worden beantwoord door de uitkomst van een rekensom, waarvan de gegevens zijn de fractielijders in den raad. Gaarne erkent de minister het groote belang van deskundigheid van burge meesters, ook in kleine gemeenten. Zijn streven is er ook op gericht, in zijn be noemingsvoordrachten dezen eisch tot zijn recht te laten komen. Overste Bierman zette uiteen wat ge daan moet worden bij eventueele- lucht aanvallen. Door enkele aanwezigen wer den vragen gesteld, die door overste Bier man werden beantwoord. Een vereeni ging voor luchtbescherming werd opge richt. Staande de vergadering traden 37 personen als lid toe. Het voorloopig be stuur bestaat uit burgemeester Bax, dhrn Barren, Boogert, P. Dekker en Busoh. Oudelande. In de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering, welke door alle leden werd bijgewoond, werd beslo ten de o.l. school niet op te heffen, ter wijl besloten werd enkele wijzigingen te brengen in het te bouwen gemeentehuis, zulks in verband met opmerkingen van de schoonheidscommissie. Yerseke. De schippersknecht J. G. aan boord van de YE 74, had het ongeluk te vallen en zich zoo ernstig te bezeeren, dat Dr Polderman a'lgeheele rust voor schreef. Een drietal ribben waren o.a. ernstig gekneusd. Waardei. Maandagavond werd alhier de jaarvergadering gehouden van de werkliedenvereeniging „Onderlinge Hulp" Voorzitter dhr A. Dek. Aanwezig waren 33 van de 40 leden. Uit de rekening' van den penningmeester bleek, dat was ont vangen f228,77 en uitgegeven f331,70, alzoo een nadeelig slot van f 102,99. Wolfaartsdijk. Maandagavond trad al hier voor het Geref. jeugdverband dhr Van Gelderen uit Goes op. Proza en poë zie, ernst en luim wisselden elkander af. De jeugd zong verschillende liederen. Er was veel belangstelling. Ds Van Heinin gen sprak het openings- en het slotwoord. Wemeldinge. Zondagavond had in de Ned. Herv. kerk een wijdingsdienst, plaats in verband met de herdenking van het 60-jarig bestaan van de Chr. Jongelings- vereeniging alhier. Ds de Bruijn hield aan de hand van Efeze 6 een inleiding, waarna de eere voorzitter van het Ned. Jongel. Verbond, afd. Zeeland, Ds Homburg uit Goes, de jarige vereen, met het 60-jarig bestaan feliciteerde en als tekst koos 2 Kron. 30 vers 8, laatste gedeelte: „Geef den Heer de hand". Naar aanleiding hiervan sprak Z. Eerw. een ernstig woord. Een zang koor onder leiding van dhr H. Dekker Pz. zong op verdienstelijke wijze eenige toe passelijke liederen. De kerk was tot in alle hoeken gevuld. Dammen. Yerseke. Damwedstrijd Zeeuwschen Dambond tusscben Yerseke II en Wemel dinge I. D. v. BovenG. de Schipper 11; G. P. de RooyG. Hoogesteeger 11; A. de Koeyer—-Joh. Gijsel 02; Karei de Wee N. Filius 20; F. v. d. Boomgaard- E. 'Gijsel '02 A. J. MolM. Mieras 02; M. J. HuisoonE. Moorman 20; W. PoleyG. Nieuwenhuize 20; J. GoemanJ. Huibrechtse 11; J. Lin- denbergC. de Zeeuw 20. Totaal 11 p. voor Yerseke en 9 p. voor Wemeldinge. Wedstrijdleider A. Goeman. N.- en St Joosland. Vrijdag 21 Januari j.l. hield het Varkensfonds Helpt Elkan der, zijn jaarvergadering. Uit de versla gen bleek, dat ontvangen is in 1937 f 282,25 en uitgegeven f 160,20, alzoo een goed slot van f 122,05. Een geheel aan deel in het geleden verlies bedroeg 26 ct, een half aandeel 13 ct. Besloten werd de varkens te laten inenten tegen vlekziekte. Een voorstel van een der leden om meer uitkeering bij verlies van kleine varkens, werd na uitvoerige bespreking, verworpen. Na afloop had het gewone koffiemaal plaats. 0. en W. Souburg. Gaarne verwijzen wij onze lezers naar de advertentie in dit nummer, waarin een Bijbeltentoonstelling op 3 en 4 Febr. a.s. wordt aangekondigd. Deze tentoonstellingen trokken elders veel belangstelling. Ze zijn dan ook zeer inte ressant, zoodat wij gaarne opwekken tot een druk bezoek. Het interieur van de kinderkamer in paleis Soestdijk. Op den achtergrond naast de wieg de aankleedtafel voor de vorstelijke baby. Arnemuiden. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de Raad. Afwezig wegens ziekte weth. Franse. De voorzit ter houdt een nieuwjaarsrede, die na mens den raad wordt beantwoord door het oudste raadslid L. Puijpe. Na de no tulen worden de volgende mededeelingen gedaan Een besluit van Gedep. Staten tot ver daging der beslissing omtrent de begroo ting voor den dienst 1938. Een besluit van Gedep. Staten, waar bij ten aanzien van de O.L. scholen tot 31 Dec. 1939 vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j. Een adres van den Ned. Bond van Hotel en Koffiehuishouders inzake afwij king 'sluitingsverboden tijdens de a.s. feesten. Hiervoor is reeds een regeling getroffen. Beschikbaarstelling van gelden aan de vereeniging voor Bijz. L. O. alhier voor de aanschaffing van podiums. Z. h. st. aangenomen. Een verzoek dezer vereeniging om voorschotten op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet voor 1938, zijnde f 8.32 per leerling wordt goedgekeurd. Ook keurt de Raad goed de verlaging van landpacht door de vereeniging we- derzijdsch belang. Ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin vragen B. en W. beschikbaarstelling van een zeker bedrag voor de tractatie der schoolkinderen. Dit wordt toegestaan. Bij de rondvraag vestigt dhr W. van Beizen de aandacht op het schorretje. Dit wordt nog al 'stuk gereden. Hij wil den rijweg op het schorretje verbroeden en het verkeer over den Zuidwal beperken. Dit voorstel wordt gesteund door dhr J. van Belzen. Het wordt echter verwor pen met 4 tegen 2 stemmen. (Voor de heeren W. en J. van Belzen, tegen de an deren). Na geheime zitting vragen B. en Y machtiging wegens toeneming der admi nistratie voornamelijk wat de steun be treft uitbreiding van personeel ter secre tarie. Dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Serooskerke (W.). Gemeenteraad. Maandagmiddag vergaderde de raad vol tallig. De voorz. sprak een korte Nieuw jaarsrede uit, waarin hij releveerde, wat in het afgeloopen jaar door den Raad is tot stand gebracht. Dhr A. Melis dankte namens den Raad den voorzitter voor zijn goede wenschen. Een voorstel van B. en W. tot het ver henen van een voorschot op de gemeen telijke vergoeding als bedoeld in art. 100 der L.O.-wet 1920' voor 1938, ten bedrage van f 1280,25, werd z.h.st. aangenomen. Bij een voorstel van B. en "W. tot het nemen van een besluit bedoeld in art. 36 4e lid der Woningwet, voor een na der aan te duiden deel der gemeente, legt de voorz. teekeningen van de Streek- plancommissie over, waarop in schema een bouwverbod, althans beperking van bouwen is aangegeven. Hijl merkte op, dat bij eventueele vragen voor een bouwver gunning aan den Oostkapelsche straat weg, kadastraal nr 404, de te geven ver gunning dient te worden opgeschort tot een volgende behandeling in den raad van dit uitbreidingsplan. Het te nemen besluit beoogt niet definitief te zijn, doch slechts voorbereidend. De heeren Jobse, A. Melis, Goedbloed en weth. Wondergem hebben overwegend bezwaar om zonder meer de voorgelegde plannen thans goed te keuren en wenschen wijzigingen in le richtlijnen aangegeven aan den Oostka pelsche straatweg. Na een uitgebreide discussie stelt ten slotte de voorz. voor, om de Streekplan commissie te berichten, dat de overge legde teekeningen door den Raad worden goedgekeurd, units de richtlijnen bij een gedeelte van den Oostkapelsche straatweg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2