Verblijdende cijfers. Dagblad voor de Provincie Zeeland ogramma. Moordaanslag op Koning George van Griekenland verijdeld. DE WERKLOOZENKASSEN. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie de politieke crisis in bulgarije. bomaanval op franschen torpedojager. buitenlandsche vliegers bij de k. l. m. eerste toepassing van de vestigingswet voor vreemdelingen. De handhaving van de Zondagswet. irnelis van der Weijde jternella de Smit. (N.-B.) wren: 14 Jan., Jahan- ndert Pieter Wolse en (N.-B,) 1: 17 Jan., Abraham r van Helena Jacoba (N.-B.) DO 0 Iet e. Januari 1938. 1875 en 415.4 M .00 R.V.U. Morgenw. 10.15 Gram. nsemble. 11.00 Huish. irv. cono. 12.30 Gram. ,45 Gram. 2.00 Het Knipcursus. 3.45 :oorzang. 5.00 Kinder- 30 Engelsche les. 8.00 15 Gram. 8.20 Bonte 10.15 Gram. 11,00 ■reorg. Frank's orkest, jezialetti's dansorkest. 301.5 M. KRO-Uitz. Gram. 11.30 Godsd. Berichten. 12.15 De iolist. (Van 1.001.20 enuur. 3.05 Modecur- en Gram. (Om 5.45 Esperantoles. 7.00 verzekeringswezen 7.35 Sporthalfuur. ,.15 KRO-Symphonie- an 9.009.15 Gram.). Ber ANP. 10.40 Gh. orkest. 11.20>12.00 30 M. im. 12,05 Het New Mandoline-orkest en .50 Kwintet en Solis- 's ensemble en solist. BBC-Midland- orkest, n soliste. 11.00 BBC- 484 M. im, 12.50 Orkest. 1.50 Orkest en gram. 6.50 Gabaret. 9.20 en 10.30 solist. 10.50—11.20 p,m. 12.50 Orkest. 1.50 Kwartet. 6.35 Gram. ncert en soliste. 9.05 11.20 dito. ■SENDER, 1571 M. 8.35 Orkest en solist. 10.20—11.20 Hans t. aande auto's ir licht op ver- andere ver- ian 'n rechts e, dat naar laar achteren staande, moogt u tusschen de nor- g óf één links- naar voren wit -ood licht geeft. 00D WEERBERICHT. avond van 24 Jan.: .ge, tijdelijk afnemen- d, tijdelijk opklarend, wolking met kans op iht, overdag weinig ieratuur. mmiddag 3 uur: gmorgen 10 uur 777 oor fietsen: DINSDAG 25 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 98 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 pc" kwtu*ïs«J Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Er is in onzen tijd veel, dat somber kan stemmen. Wij denken hierbij niet aan de span ning in het internationale leven, aan de voortdurende oorlogsdreiging, waaronder de wereld gebukt gaat, maar wij hebben kier op bet oog, de verschijnselen, die wijzen op een doorgaande ontkerstening in Europa. Er zijn donkere, dreigende wolken. Maar daarnaast zijn er ook verschijn selen van verblijdenden en moedgeven- den aard. In het dezer dagen verschenen Jaar boek 1938 van den Nederl. Bond van Jon- gelingsvereenigingen op Geref, Grondslag is ook opgenomen een algemeen overzicht van de Christelijke jeugdbeweging in ons land, dat wij hier laten volgen Leden Ned. Bond van Jongeling'svereen. op Geref. Grondslag 25.082 Bond van Meisjesvereen. op Ger. Grondslag 24.928 Bond voor Geref. Jeugdorgani saties K. V12.372 en M. V9.047 Bond van Chr. Geref. Jonge- lingsvereenigingen 1.386 Bond van Ned. Herv. Jonge- lingsvereen. op Ger. Grondslag 3.250 Ned. Jongelingsverbond: Jonge- mannenvereen., Jongeledenver., en Jongensclubs 35.827 Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereen. 25.200 Ned. Luth. Jongélingsbond 400 Bond van Luth. Jongens 625 Ned. Lut'h. Meisje'sbond 450 Totaal 138.567 In totaal 5314 vereenigingen met 138.567 leden. En dan wordt daarbij1 nog de opmerking gemaakt, dat het totaal aantal grooter is, omdat niet alle orga nisaties haar aantal vereenigingen en leden opgaven. Zie, dat zijn verblijdende en tot dank baarheid stemmende cijfers, die hoop geven voor de toekomst. Op het laatste oogenblik heeft men een moordaanslag op koning George en mi nister-president Metaxas kunnen verijde len. Aan het hoofd van de samenzwering zou de gewezen chef van de staatspolitie Pölichronopoulus gestaan hebben, die destijds op bevel van hoogerhand is ont slagen, gearresteerd en op het eilandje Xanthi gevangen was gezet. Volgens mededeelingen der politie zou het in de bedoeling nebben gelegen den koning en den premier neer te schieten hij de jongste huwelijksplechtigheid in de kathedraal. Polichronopoulus heeft vier jaar geleden een moordaanslag tegen Ve- nizelos op touw gezet, die echter eveneens kon worden verijdeld. Treedt het heele kabinet af 7 Men verwacht, dat behalve de reeds sfgetredenen, nog enkele leden van het oulgaarsche kabinet zullen aftreden. Vernomen wordt, dat het zeer wel tot algemeene kabinetscrisis zou kunnen komen. Te motieven, welke hebben geleid tot sen reconstructie van het Bulgaarsche kabinet, hebben geruimen tijd bestaan, in de maand December was het bijna een crisis gekomen, doch door tus- scnenkomst van den koning was het ge schil toen bijgelegd. Spaansche vliegtuigen boven Fransch gebied zuilen beschoten worden. I p terwijl de Fransche torpedojager „La °ursuivante" gistermiddag op een km. 1 de kust in de Fransche wateren Jutlste> verschenen op een zeker oogen ic1, oorlogsschepen der Spaansche Bo g e^n£8n> die zich in de richting I r Spaansche kust bewogen. Kort daar- |pn i-°°u een vhegtuig over de schepen T let hoven de „La Poursuivante" twee L fmen vallen, die evenwel geen doel L '®ïl' Te oorlogsschepen van Franco lijderden zich met volle kracht onder van een rookgordijn, vurend op De huwelijksplechtigheid van den jongen koning Farouk van Egypte met de 17-jarige Farida Zulficar had te Cairo met groot ceremonieel plaats. Het vorste lijk bruidspaar. drie vliegtuigen, die over het smaldeel vlogen. Aangezien vliegtuigen van de lucht macht van Franco, die Puigcerda gebom bardeerd hadden, over Fransch gebied zijn gevlogen, zijn de opdrachten aan de afweerbatterijen langs de Fransche grens hernieuwd en verscherpt. In het vervolg zullen de Fransche luchtdoelbatterijen onmiddellijk, zonder waarschuwingsschot het vuur openen op ieder Vliegtuig, dat poogt over Fransch gebied te vliegen. DE VLUCHT DER „GROENE MUIZEN". Het Italiaansche vliegtuig-escadrille „Groene Muizen", dat Maandagmorgen om zeven uur 52 min. op het militaire vliegveld Guidonia gestart is voor een formatievlucht naar Rio de Janeiro, heeft in den tijd van tien uur en drie kwartier, de eerste, omstreeks 4300 kilo meter lange étappe GuidoniaDakar af gelegd met een gemiddelde snelheid van vier honderd kilometer per uur. De bemanning, waaronder ook Bruno- Mussolini, de zoon van den Duce, maakt het uitstekend. De vlucht GuidoniaDakarNatal Rio de Janeiro, moet zich voornamelijk kenmerken door geweldige snelheid en door het gebruik van de bestaande lucht- bases met algeheel e uitsluiting van extra hulp. In totaal zal een afstand van om streeks tien duizend kilometer moeten worden afgelegd. D'e eerste eta-pipe Guidonia-Dakar over de Sahara, die reeds met succes is afgelegd, bedraagt ongeveer 4300 kilome ter, de tweede van Dakar over den At lantisch en Oceaan naar Natal is 3200 kilometer lang, terwijl de derde etappe, van Natal naar Rio de Janeiro 2500 kilometer zal bedragen. Bankiers te Hamburg veroordeeld. De rechtbank te Hamburg heeft wegens het op illegale wijze overbrengen van be zittingen van Joodsche emigranten naar het buitenland drie bankiers, te weten Heinrich Oppenheimer, Kurt Brahm en Edgar Lenke-Soltenitz, tot respectievelijk vijf, vier en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tevens- moeten zij hooge boe ten betalen, te zamen een som van om- st"eeks een millioen mark. Drie in het buitenland vertoevende me defirmanten zijn bij verstek tot gevange nisstraffen, varieerend van twee tot tien jaar, veroordeeld. Zoutlagen in België? In navolging van hetgeen in Gelder land is geschied, werden ook in België, meer speciaal in de Kempen, boringen verricht om te zien of -de Belgische bodem ook zoutlagen zou bevatten. Dit geschied de door particulier initiatief en het resul taat was maar heel gering. Thans gaan er echter in de pers stemmen op, waarin wordt aangedrongen op staatstusschen- komst in dezen en men voert hierbij- aan, dat België elk jaar vóór 25 millioen frs. zout uit den vreemde moet importeeren. Korte Berichten. Voor het eerst sinds de epidemie van mond- en klauwzeer in Duitschland is uitgebroken, is volgens de veertien- daagsche statistieken een vermindering in het aantal gevallen te constateeren. Het aantal hesme-tte hoeven is van 20.000 tot 19.000 verminderd en het aantal nieu we gevallen van 11.341 tot 9700. Zondagavond laat is een aardbe ving waargenomen in de districten van Kobe en Wakayama, in he-t Westen van Japan. Eb zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd, noch werd ernstige schade aagericht. - De bevolking van Berlijn is met 7000 zielen toegenomen tot 4.299.318. In het afgeloopen jaar zijn 45.600 huwelijken gesloten, wat 3000 meer is dan in 1936. Er waren 63.300 geboorten tegenover 62.400 in 1936. Er overleden 56.300 men- schen in 193-7, en 57.200 in 1936. UITBREIDING DER COMPAGNIEËN INFANTERIE. Promotie in het leger. Bij het Departement van Defensie be staat het voornemen het aantal compag nieën bij alle regimenten infanterie, met inbegrip dus van het regiment grenadiers en jagers, uit te breiden tot drie. Aan het hoofd van deze derde com pagnie zal een kapitein worden gesteld, hoewel men eerst voornemens geweest schijnt te zijn het bevel op te dragen aan een le luitenant. Dientengevolge zal een aantal beroepsofficieren bevorderd worden tot kapitein. Voorts is het uitzicht geopend, dat een aantal adj. onderoff., sergeanten-majoor instructeur en sergeanten-majoor-admini strateur, die tot dezen graad waren be vorderd zonder verhooging van salaris, in het genot van het voor dien graad geldende salaris worden gesteld. Deze uitbreiding zal ingaan met ingang van 15 Maart a.s. Het vorig jaar ruim 14 millioen uitgekeerd. Ruim li1/: millioen subsidie van de overheid. De -directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 3 -tot en met 8 Januari j.l. bij gesubsidi eerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 546.500 personen (van wie 73.800 landarbeiders). Voor de 472.700 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 32.5; in de vorige verslagweek, 20 tot 25 December j.l., was dit percen tage 29.9, Voor de 546.500 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 35.3 (in de vorige verslagweek was het 32,2). In de eerste verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren a.v, (tusschen haakjes zijn vermeld de per centages indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1935 1936 1937 1938 35.7 (34.7) 38,0 (36.6) 35.7 (32.9) 35.3 (32.5) Uit de bij den rijksdienst bekende voor- loopige cijfers kan worden uitgemaakt, dat in 1937 de werkloozenkassen bij een gemiddeld aantal leden van 539.000 in totaal aan bijdragen van de leden ontvin gen f 7.6 millioen. Ten laste van het rijk en de gemeenten ontvingen de kassen in totaal aan subsidie f 11.7 millioen. Aan haar werklooze leden keerdeD de kassen in totaal uit f 14 millioen. De som der reserves der werkloozen kassen, die- o-p het einde van 1936 f 6.7 millioen bedroeg, steeg tot f 12 millioen op -het einde van 1937. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 8 Januari j.l. in het totaal 466.598 werkzoekenden inge schreven, onder wie 442.525 mannen. Van de werkzoekenden waren er 448.277 werk loos, onder wie 429.965 mannen. Te weinig overleg bij de opleidingen? Behalve den Duitschen vlieger Georg Klein, zal de K. L. M. nog twee Ameri kanen aanstellen. Van één hunner staat de benoeming reeds vast: L. M. Graves van United Airlines. Door de invoering van den derden weekdienst op Indië komt de maatschap pij gezagvoerders te kort. Tweede 'be stuurders zullen daarom bevorderd wor den, maar daarmee verplaatst men het tekort naar de Euro-peesche lijnen. Daarop zullen de buitenlanders komen. Deze herhaalde aanvulling van ons vliegerscorps is onsympathiek, zoo merkt het „Vad." hierbij op, omdat de militaire luchtvaart een reeks van vliegers heeft opgeleid, voor wie geen emplooi was, toen hun diensttijd afliep. Het is niet aan te nemen, dat onder al deze vliegers er niet zijn, die met een applicatie-cursus ongeschikt zouden blij ven om in Europa -dienst te doen. Zooals Soesterberg hen levert, missen zij natuurlijk ervaring, maar als men tij dig voorzorgsmaatregelen neemt, kunnen zij die krijgen. Deze nieuwe aanvulling met buitenlan ders is nogmaals het bewijs, dat de sa menwerking van de opleidingsscholen in ons land te wenschen overlaat. Aanwijzing van het Terrazzobedrijf. De wet van 22 April 1937 tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroe pen en bedrijven door vreemdelingen opent, gelijk bekend, de mogelijkheid om te bepalen, -dat vreemdelingen nader aan te wijzen beroepen en bedrijven niet zelf standig mogen uitoefenen, zonder dat zij daartoe schriftelijk vergunning hebben verkregen. Na onderzoek der verhoudingeii in. het Terrazzobedrijf is gebleken, dat er aanlei ding bestaat, dit bedrijf onder de wer king der wet van 22 A-pril 1937 te bren gen. D'e minister van economische zaken be sloot derhalve -de tot standkoming van een Kon. Besluit te bevorderen, waarbij voor de zelfstandige uitoefening door vreemdelingen van het Terrazzobedrijf een vergunning verplicht wordt gesteld. Onder terrazzobedrijf wordt verstaan het bedrijf, bestaande in |het vervaardigen van kunstgraniet, terrazzo, kun'stzand- steen 'en ander soortgelijke, door menging van steenslag (grof en gemalen) al dan Binnenland, Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Binnen- landscbe Zaken. D'e regeering en de Zondagswet. De rente bij de Rijkspostspaarbank wordt vooralsnog niet verlaagd. De werkloozenkassen in 1937. Buitenland. Moordaanslag op den koning van Grie kenland verijdeld. Kabinetscrisis in Bulgarije? Bomaanval op Franschen torpedojager. niet uitsluitend met cement, verkregen producten. Het Kon. Besluit zaJl dezer dagen in -de Staatscourant worden openhaar ge maakt. Geen strikte en uniforme toepassing van de wet. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer merkt de Minister van Bin- nenlandsche Zaken op, dat er, wat d9 handhaving van de Zondagswet betreft in ons land een bonte verscheidenheid van toepassing is. Met het opruimen dezer wet alleen is men er niet. Naast het inzicht, dat door bevorde ring van de Zondagsrust omstandighe den kunnen worden geschapen, waardoor de heiliging van den Zondag zal worden bevorderd is er een uitermate levendig en wijdvertakt verlangen naar verzekering van Zondagsrust als algemeen socialen maatregel. Wat staat nu den wetgever te doen? Heeft hij reeds thans voldoende aanwij zingen, om een phase van ontwikkeling der ideeën op dit gebied te besluiten met een poging tot registratie daarvan? De geschiede-nis zal hem niet hoopvol stem men en de tegenwoordige toestand is verre van eenvoudig, ook niet geschikt'om een eenigszins synthetisch element te ont dekken. Maar tevens ziet hij niet voor zich, wat velen meenen te mogen ver kondigen: een doode stof, een verstarring. Integendeel, er valt actie en reactie waar te nemen, beweging, groei. En het gaat er nu maar om deze niet alleen nauwkeurig gade te slaan om, allengs datgene t.e zien worden, wat te eenigertijd een deugdelijke basis kan vormen voor een regeling, die op haar gebied vrede brengt, maar ook, tijdens dezen groei uitwassen, die hier of daar ontstaan, af te snijden, eenige lei ding te geven en het besef bij te brengen, dat de overheid niet berusten kan in een ontwikkeling, die zich niet verdraagt, eenerzijds met hetgeen sociale eisch is, anderzijds met hetgeen als diepste over tuiging in de harten van ons- volk leeft. Den leden, in het voorloopig verslag aan het woord, zal het duidelijk zijn, dat de regeering geen strikte en uniforme toe passing van de wet zou willen bevorderen in den zin, zooals zij dat vreesden. Ook aan de wenschen van fanatieke volks groepen zal de regeering het oor niet lee- nen, reeds hierom niet, omdat het bewust extreme in een teere materie als deze, niet op zijn plaats is en nimmer een op lossing kan brengen. HET GEVAAR VAN DE MUSKUS- OF BISAMRAT. Bespreking van waterstaatdeskundigen. Onder leiding van ir N. van Poeteren van den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen is gistermorgen te 's Herto genbosch een vergadering gehouden van de hoofden van den Waterstaat in de provincies- Noord-Brabant, Zeeland en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1