Installatie Staatscommissie inzake werkloozenzorg. tegen den stroom ISONTEX JRG Uit den Middenstandsraad. Uit de Provincie Stemverrniwing voor relatief meest Moeftigen. pE ZEEUW van Vrijdag 21 Januari 1938 - Tweede blad - Advies over de vraag, in hoeverre wijziging der huidige hulpverleening noodig is. m mm -■ FEUILLETON Nieuws voor het Bouwvak! FA BRAND-DEKKER GOES. ZUID-BEVELAND. TE HUUR: MET SCHUURTJE SN BOOMGAARD |s kerke (W.). Adres: Serooskerke (W.) r MEUSKERKE. A.S. f.m. IOV2 uur, zal op het In verkocht: een partij plbanken, 2 boomstam- ai g brandhout. nieuwe grenen houten 140X73, compleet met |lijsten 85 ct., per kwan- \g. j. M. ELENBAAS, TE KOOP: (elk met 2 lammeren) 40 SCHAPEN, staan op lammeren, bij Yerseke. TE KOOP: SCHOKKERS, laai, 18 cent per K.G. W. A. MOL, Ovezand. TE KOOP: BLES WERKPAARD |d 5 jaar, mak in alle W. A. MOL, Ovezand. TE KOOP: HA HEEMAF MOTOR, ■net zaagmachine, drijf- t. leiding en schakelbord 3r. o. 1. H. M., Bureau te Goes. ■EN voor 2 jaren, ingaan- gl H.A. 10 C.A. BOUW- ■chore, onder Vlake, be- 1 Hoekschen weg. Te be- k. L. VAN DEN BRINK, [zandweg te Schore. [TE KOOP: BESTE RUNDERS van onbesmet stal, en VET VARKEN. HERDER, Wolfaarts- abbinge. TE KOOP: iFKOE (3de kalf)- jning 8 Februari. )EE, C 14, Poel, 's-Heer Pe Minister van Sociale Zaken heeft gisteren geïnstalleerd de staatscommissie ingesteld bij Kon. besluit van 0 Januari r no. 11, aan welke wordt opgedragen de Regeering van advies te dienen over de vraag, in boeverre in de huidige wij» m van hulpverleening met betrekking tot de groepen van valide, werkwillige personen, die voornamelijk tengevolge van maatschappelijke oorzaken niet in bet on derhond van zichzelf (en van hun gezin) kunnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht en voorstellen betreffen de de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg te doen. Spr. wees er op, dat, al is de taak der commiosie niet onbegrensd, zij toch ten minste twee, zoo niet meer, onderschei den en niet gemakkelijk begaanbare gebie den bestrijkt; dat van de hulpver- Ie e n i n g aan ben, die tot de 1 o o n- trekkenden behoorden, en dat van de hulpverleening aan die men pleegt te noemen de kleine zelfstandi gen, een en ander voor zoover zij voor namelijk tengevolge van maatschappelijke oorzaken niet in bet onderhoud van zich zelf (en van bun gezin) kuöhen voorzien. Voor de groep der loontrekkenden, al dus de Minister, zal door uw commissie rekening zijn te houden met de in het meergenoemde voorontwerp-werkloos heidswet belichaamde gedachte van de regeering, dat bij de werkloosheid van dezen allereerst een tijd- perk intreedt van een be paalde „s elfbei p" alvorens hulp van buiten de bedrijfsgemeenschap aan de orde kan komen. Maar een min of meer overeenkomstige begrenzing van bet beginpunt der hulp verlening van buiten den kring der be- drijfsgenooten wordt aan uwe oommissie niet meegegeven met betrekking tot de kleine zelfstandigen, zoo dat de vaststelling van het beginpunt, zoo mede de vraag of daaraan een hulpver leening van binnen den bedrijfskring be hoort vooraf te gaan, aan bet vrije advi- seerende oordeel uwer commissie is over gelaten. Geen hulpverleening bij wijze van armenzorg. Het heeft allicht uwe aandacht getrok ken, dat de eenige beperking, welke de regeering U in de bewerking van uw terrein van werkzaamheid beeft meenen te moeten aanleggen, deze is, dat, wan- *neer voorstellen betreffende de regeling van hulpverleening door U worden ge daan, deze niet beboeren in te houden een hulpverleening bij wijze van armen zorg. De regeering heeft biertoe besloten, vermits zij van oordeel is, dat bet ver schil in oorzaak van de behoefte aan on derstand tusscben den werklooze - daar onder thans begrepen zoowel de vroeger loontrekkende als de vroeger zelfstandige en den arme, uitdrukking moet vinden in verschil in de voorziening in die be hoefte. Hot algemeene welzijn eisobt, scherp te ondersoheiden tusscben dengene, die pri mair ten gevolge van in hem verankerde eigenschappen niet kan voorzien in het onderhoud van zichzelf (en zijn gezin), en hem, die in gelijke materieele omstan digheden verkeert, maar als gevolg voor namelijk van buiten hemzelf gelegen om standigheden. Het voldoen aan dezen eisch van bet gemeene welzijn vordert in- tussohen het opstellen van criteria, waar naar in de practijk bet bedoelde onder scheid kan worden gemaakt betgeen een der punten vormt, waarvoor uw com missie zich bij baar arbeid zal zien ge steld. De wijze van hulpverleening. Naast de vraag van de bepaling van de subjecten der steunverleening, komt uiter aard aan de orde de bepaling van bet ob ject, met behulp waarvan in de behoefte aan onderstand moet worden voorzien. Steun door middel van werkverschaffing en bet onderhouden en bevorderen van arbeidsgeschiktheid, steun, .door middel van uitkeeringen los van arbeidsinspan ning; steun alleen in geld of ook in na- tura; verband tusschen steunboogte en vroegere inkomsten; verband 'tusschen steunboogte en gezinsbehoeften bet is slechts de meest voor de hand liggende greep in een overvloed van vragen, welke zich voordoen en bij welke beantwoording men voor alles het oog zal moeten rich ten, naar bet mij voorkomt, op h e t red den van den arbeidslust en dus op het behoud van de onontbeer lijke voorwaarden, pbysiek zoowel als psychisch, tot arbeidslust. Want bet cul minatiepunt, waarin ten deze de belan gen van het individu en van de gemeen schap elkaar treffen, is toch wel dit: dat de werklooze niet worde tot arme, dat de reeds zoo schadelijke van buiten gekomen oorzaak der behoefte aan hulpverleening niet zij de wek ster van de veel schadelij ker oorzaak nog van binnen uit. Hoe de noodlge middelen op te brengen? Ter zake van het middelen-probleem brengt spr. de vraag onder de aandacht: moet de zedelijke plicht, welke hier op de volksgemeenschap rust, uitsluitend wor den gerealiseerd langs den weg van over heidsdwang, of behoort de steven tevens te worden gericht op de bevordering van een voldoening aan dien plicht langs den weg van vrijwilligheid? De voorzitter der staatscommissie, Dr J. P. Fockema Andreae, beeft deze rede beantwoord. voor melange zo., overigens wel bet boter- verbruik kunnen aantasten en daardoor grootere exportverliezen op de boter ver oorzaken, dan nu ontstaan zouden, wan neer de weinige boter, thans nog voor het melangeeren verbruikt, uit de marga rine verdwijnt. De Raad besloot deze zaak nader te doen bespreken met den Regeeringscom- missaris voor handel en nijverheid bij de uitvoering der landbouwcrisiswet, die van bet voor en tegen van een menggebod volkomen op de hoogte is. Tijdelijk vestigingsverbod. Voor Slagerijen en bakkerijen heeft op voorstel van den Middenstands- raad de Minister van Economische Za ken een tijdelijk vestigingsverbod vastge steld. De bewering is wel vernomen, dat met name voor het slagersbedrijf zulk een verbod onnoodig was, omdat geen toeloop tot dat reeds overbezette bedrijf te vree zen zou zijn. De practijk heeft de onjuist heid dier bewering aangetoond, Maande lijks komen een 200 aanvragen in van personen, die een slagerij willen begin nen; bet totaal beeft de 800 aanvragen reeds overschreden en nog houdt de stroom van verzoeken vrijwel onvermin derd aan. Ook het bakkersbedrijf toont hetzelfde beeld. Voor dit bedrijf is bet tijdelijk ves tigingsverbod eerst op 9 December afge kondigd; bij bet eind des jaars waren biervoor 220 aanvragen tot vestiging in gekomen. De behandeling der verzoeken aan het Departement geschiedt zorgvuldig, doch met grooten spoed, ails bet ware „aan den loopenden band". Bij den Midd-enstandsraad zijn een groot aantal aanvragen ingekomen van vereenigingen in allerlei branches, welke op een tijdelijk vestigingsverbod in die branches aandringen. Middenstandsbelangen aan het Departement. Naar wij vernemen, geschiedt de be hartiging van middenstandsbelangen aan bet Departement van Economische Zaken niet langer door een bureau, doch door een departementsafdeeling en wel onder leiding van den administrateur, den beer D. W. L. Groeneveld Meyer. Ofschoon deze wijziging van intera- administratieven aard is, lijdt bet geen twijfel, of de middenstandsbelangen zul len daar wel bij varen. In de laatste vergadering van den Mid denstandsraad zijn o,m. de navolgende onderwerpen behandeld geworden Een Mengverbod. Het tan verkeeren. In 1932 schiep de Crisiszuivelwet een menggebodthans dringen de zuivel en de landbouw aan op een mengverbod. Nieuw is die aandrang niet. In 1925 en in 1930 is hetzelfde ge vraagd. De Middenstandsraad beeft toen tegen dien aandrang stelling genomen en in het belang van de mengers, die allen middenstanders zijn, de Regeering ver zocht bet mengen niet onmogelijk te maken. Thans is in den Raad eenzelfde op treden bepleit. Betoogd werd, dat een Menggebod het boterverbruik stellig niet zal ten goede komen. De verbruiker van melange, voor de keus gesteld om boter of onvermengde margarine te gebruiken, »est om financieele redenen onvermijde- door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch, tl o nar bleekheid klaagde hem aan. ommé Emerson wacht beneden op u tii? Up,aar kuis te geleiden", zei hij rus- ik m ?ra' k°m meteen terug, maar uitlaten' rouw Morrison eerst even var7n rf Was zij,n binnenkomst weer nu m n in ^aar Sewone stilte en zat samoJ a g®s'oten oogen, terwijl de twee voor mer uitgingen. Het was niet honrri /"ine den sleutel in het slot weer t °mc[raaien, dat zij voelde, dat zij SDrel-Q011 ac^embalen, maar ze durfde niet naai- »n' weten(*e, dat als zij begon, zij einde Y^^bijnlijkheid geen zin ten lacot te 1 kunnen brengen. Mijnheer De- Q eek baar aan. bezorgd1S teV8el V00r u geweest"» zei bij aiVdi^te^wei weer °pknappen"' emotie to Katharine, trachtend haar er gebenr/o8T ergen' ..Vertel me, wat is toe. voegde ze er zwakjes aan "iets is er gebeurd", zei haar gezel, lijk de margarine, daar ook bij de tegen woordige prijzen de boter te duur is. Een menggebod heeft dus geen ander gevolg, dan -dat er nog meer boter met verlies moet worden uitgevoerd, welk verlies niet ten laste van de boeren komt, -doch voor namelijk -door de margarineverbruikers moet worden opgebracht. Een menggebod ontneemt ook aan de mengers het vrijwel eenige verweermiddel dat hun tegen de in een conventie ver- eenigde margarinefabrieken is overgeble ven. Dank zij het feit, dat zij een eigen product, hebben, bezitten zij nog een eigen clientèle, wat van groot belang is, indien na de crisis weer vrijheid ontstaat om een eigen fabriek te stichten. Hiertegenover werd aangevoerd, dat de zaak minder simplistisch is, -dan bier is voorgesteld. Wanneer de melange blijft en -de filialen van de grootwinkelbedrij ven deze tot een lo-kartikel maken, kan ook -de menger -den strijd niet volhou den en wordt bovendien de middenstand in zijn geheel geschaad. Groote reclame hartelijk hopend, dat hij in staat zou zijn haar gedachten snel van de ontmoeting in de torenkamer af te leiden. „Dat is te zeggen, er is geen kwaad geschied. Mijn beste vriend, dominé Emerson redde het huis en allen, die er in waren door zijn tact en moed; en hij wacht nu op u be neden". „God zij gedankt!" stamelde Katharine. „God zij gedankt, inderdaad!" antwoord de mijnheer Delacot, Dan, na enkele O-ogenblikken, voegde hij er aan toe: „Wat kan ik u zeggen, na alles wat u voor mij gedaan hebt vandaag?" Katharine gaf geen antwoord; ze kon niet. Haar eenigst verlangen was spoe dig heen te gaan, voor ze in huilen zou uitbarsten. Ze was ten zeerste dankbaar toen ze zich in gezelschap van dominé Emerson bevond en toen de koude avond wind haar slapen verkoelde. Dominé Emerson wandelde naast haar voort en vertelde op kalmen toon alles wat was voorgevallen. „U kent de historie", zei hij, „en wat de aanleiding van deze droeve zaak is ge weest". Dan merkende, dat Katharine slechts zoo van terzijde iets had gehoord vertelde hij haar den heelen staat van zaken. Katharine luisterde zwijgend. Ze was zoo stil, dat dominé Emerson het opmerk te. Hij keek het meisje van terzijde aan het onbrandbare ASBEST BOARD Vraag prijs en monster L. Vorststraat - GOES - Tel. 182 Directe belastingen. Bij K. B. is aan A. H. van der Feen, ontvanger der directe belastingen te Am sterdam, voorheen te Goes, op verzoek, met ingang van 1 Maart 1938 eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, on der dankbetuiging voor de belangrijke diensten aan den lande bewezen. Klokluiden. Men deelt ons mede dat de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk besloten heeft, met ingang van Zondag a.s. met het klokluiden 5 minuten vóór den aanvang der godsdienstoefeningen te beginnen, dus 5 min. vóór half tien en 5 min. vóór zes. De klok zal vijf mi nuten worden geluid. Hansweert. Alhier is een schaakclub opgericht onder leiding van Ds H. J. Plaggemars met aanvankelijk 17 leden. Bij het bekend worden van de blijde gebeurtenis zal alhier in de Ned. Herv. kerk een dankstond gehouden worden. Indien het bekend wordt voor 2 uur dan nog denzélfden avond om half zeven. Wordt bet bekend na 2 uur, dan den vol- - gen-den avond om half zeven. Voorganger 1 is Ds H. J. Plaggemars. Kapelle. D'e Padvinders alhier hielden en zag, dat ze doodelijik bleek was, maar tevens, dat haar oogen schitterden als sterren en dat er op haar gelaat zoo iets als een uitdrukking van blijde verrassing lag. De ware oorzaak drong tot hem door en hij glimlachte. Het was een glimlach van echte zielsverrukking; het was jam mer, dat niemand het zag. Liefde, het was voor -dominé Emerson het meest scho-one op aarde. Wanneer hij daarvan iets zag -o-f merkte, dan ontwaakte in zijn hart een gevoel van hartelijk meeleven en dacht hij terug aan die drie gelukkige jaren in zijn leven doorgebracht aan de zijde van zijn jonge vrouw, nu twintig jaar geleden. Hij glimlachte, terwijl hij1 neerzag op het meisje, dat naast hem liep, en wanneer zij -dien glimlach gezien had, dan zou zij dien beschouwd hebben als een soort vaderlijke goedkeuring. Maar alles wat hij zei was: „U is ver moeid; ik vermoed, dat het uur doorge bracht in de torenkamer een beproeving geweest is1?" „De minuten schenen wel uren", zei Katharine; „maar dat hindert niet, het is nu weer over". Want ofschoon ze wist -dat haar knieën n-o-g beefden van de emo ties vo-or en tijdens baar verblijf in de to renkamer, haar hart klopte vol blijdschap over het feit, dat de eer van den man, dien zij ten volle vertrouwde en dien ze Sedert eenigen tijd is bij de regeering in nadere overweging de vraag, of bin- men het kader der door haar gevolgde steunpolitiek nog aanwezig is de moge lijkheid tot het aanbrengen van een ver ruiming voor die groepen van werkloo- zen, wier steunverleening reeds eerder de bijzondere aandacht der regeering had wegens haar naar verhouding bestaande achterstelling bij de steunvoorziening, zulks in verband met haar loonklasse en gezinsgrootte. Naar wij vernemen heeft dit beraad ge leld tot de conclusie, dat een wijziging in de schalen der maximum stounpercen- tages mogelijk is, waardoor tot het be reiken van het doel, dat de regeering zich heeft gesteld, wordt bijgedragen. Daarom is tot een wijziging dier scha len ten gunste van de relatief meest be- hoeftigen besloten. Ten departemente van sociale zaken wordt aan deze herziening met spoed gewerkt. in het lokaal Obadja hun jaarlijksche uit voering. Deze bijeenkomst werd geopend met de padvinderswet, waarna Hopman van Gel deren de talrijke aanwezigen welkom heette. Verder werden verschillende stukjes ten beste gegeven -door welpen en ver kenners, welke bleken goed ingestudeerd te zijn. Vooral het tooneelstuk „Kapelle op de Jamboree" was een succes. Ook werd een wedstrijd voor het publiek gehouden. Aan het slot schaarden alle welpen en verkenners zich om 'het kampvuur, waar aan verschillende recreacties, kampvuur liederen en een verhaal ten beste werden gegeven. Tusschen de verschillende nummers werd er gezongen onder leiding van den heer van Wildegen. Ook werd genoten van het pianospel van mej. Blok. Het was een welgeslaagde uitvoering. - D'e Kolonbond „O. V." alhier kwam in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van dhr J. Ganseman Baaijens. De heer W. K. C. Schrier, sedert de oprichting in 1891 bestuurslid, deed reke ning en verantwoording. Het ledental daalde met 6, 3 traden toe, zoodat de vereeniging nu 339 leden telt. In totaal werd ontvangen met inbegrip kassaldo f 12638, uitgegeven werd f 11880, aldus een kassaldo van f758. Afgeleverd werden aan de leden 436 H.L. anthraciet, 15690 K.G. bruinkoolbriketten en 695000 K.G. eierkolen. De gemiddelde prijs bedroeg f 1,10 per H.L. voor de leden. Herkozen werden de aftredende be stuursleden H. Toolens en W. K. C. Schrier. Het vervoer werd gegund aan den laag- sten inschrijver J. van Liere en het los sen aan J. Ossewaarde Jz. De entrée voor nieuwe leden werd be paald op f2,—. Heinkenszand. Woensdagavond had al hier de jaarvergadering plaats van het musschengilde, waarin tevens feestelijk werd herdacht het 25-jarig bestaan der vereeniging. In deze vergadering was op uitnoodiging aanwezig het bestuur der kunstmestvereeniging. Deze laatste ver eeniging betaalt aan het musschengilde één cent per haal door haar afgeleverde kunstmest, teneinde van dit bedrag pre mies te betalen aan dengene, die de groot ste aantallen mussc'hen gedurende elk vereenigingsijaar inlevert. Ingeleverd werden over 1937 9443 musschen, waar van het grootste aantal werd ingeleverd door den heer J. Wirtz, nl. 1947. Deze werd een premie toegekend van f 9. Ver der werden nog zeven geldprijzen uitge reikt. De inkomsten over 1937 hadden bedragen f 88.39, de uitgaven f 74.09, zoo dat een goed slot was van f 14.30. Oudelande. Alhier is Zaterdagmiddag in de Chr. school opgericht een afdeeling van den C.B.T.B. Spreker was de voor zitter der afdeeling Zeeland, dhr C. de Putter te Axel, die doel, grondslag en de beteekenis van den C.B.T.B. uiteen zette, waarna met een 15-tal leden een liefhad, hoewel de wereld tegen hem was, nu was gered en dat de massa nu ver plicht was toe te geven, dat in de plaats van een wreedaard hij een held was. Het was karakteristiek voo-r Katharine, dat, toen dominé Emerson afscheid van haar had genomen bij het buiten van haar tante, zij de kamer van mevrouw Jame son kwam binnenstappen alsof er niets was gebeurd. Zij beantwoordde alle vra gen over de reden van haar late terug- ko-ihst o-p heel gewonen toon, vertelde van de menigte op het marktplein, hoe zij ge noodzaakt was geworden langs een ande ren weg thuis te komen; maar over alles wat verder gebeurd was zweeg ze. Pas nadat haar tante naar haar slaapkamer was gegaan, had zij gelegenheid om tot zichzelf te komen en het eerst wat zij toen deed was neer te knielen om God te dan ken voor de uitkomst, die Hij had ge geven. HOOFD-STUK XXVIII. Een angstige middag. Doris had een vervelenden middag doorgebracht. Ze was naar haar slaap kamer gegaan, van waaruit ze de massa kon zien, en daar zat ze te kijken tot vier uur; toen merkte ze, dat er beweging in de massa kwam en ving ze het comman do voor den opmiarsch op, dat gegeven werd van een der stoepen van het markt- afd. Oudelande en omstreken werd op gericht. Tot bestuursleden werden gekozen L. Bosselaar (voorz.), Iz. de Dreu (secr.), M. Meulenberg Jz. (penningm.), J. van Wingen. Ds Leene eindigde met dank zegging. Krabbendijke. De "arkensvereeniging „Hulp in Nood" hield haar alg, vergade ring. onder voorzitterschap van den heer M. Francke. Aanwezig 47 leden. De ontvangsten waren f 302, de uitgaven f 343,31. Nadeelig slot f 41,81. De stand ,der kas 1b op heden f 1469,57. Er zijn in 1937 4 varkens gestorven. Herkozen als bestuursleden werden A. C. Zuidweg on C. Kok, Als nieuw bestuurs lid word gekozen M. Vogel. Benoemd werd tot bode dhr A, v. d. Berge Wz. De vereeniging tolt op heden 65 leden. lerseke. Door de buitensporig hooge prijzen van de ajuin daartoe verleid, hebben onrechtmatigen zich toegang ver schaft tot een ajuinron in den Olzende- polder en in Zoute een partijtje ajuin gestolen. De politie heeft de zaak in handen. De monteur Robert heeft Donderdag het ongeluk gehad een zijner vingers af te klemmen. De plaatselijke geneesheer liet den patient naar Goes overbrengen, waar een vinger werd afgezet. Waarde. Woensdag- en Donderdagavond hielden de C.J.V. „Onderzoekt de Schrif ten" en de Jongensclub „Samuël" haar jaarvergaderingen in de zaal van dhr A. Nagelkerke. Deze vergaderingen ston den onder leiding van den voorzitter der C.J.V. dhr M. Allewijn. De eerste avond trad als spreker op dhr J. Schipper van 'tZand. Hij behan delde het onderwerp: „In Koninklijken Dienst". Verder werden de avonden ge vuld met samenspraken, voordrachten e.d. WALCHEREN. Koudekerke. In de Maandag gehouden Raadsvergadering heeft de burgemeester, volgens het verslag in de „Midd. Crt." ge zegd, dat „De Zeeuw" door het overnemen van het artikel uit het Ned. Herv. Ge meenteblaadje en het spatiëeren van een zinsnede, blijk gaf met dit artikel in te stemmen. Wellicht ten overvloede willen wij op merken, dat de burgemeester zich hier in vergist. Wilden wij in deze kwestie een eigen oordeel geven, dan zouden wij moeten beginnen met beide partijen te hooren. Uit een oogpunt van objectiviteit wilden wij het bedoelde artikel ter ken nis van onze lezers te K. brengen, daarbij spatiëerende (wat zoo dikwijls in een krant voorkomt, zonder dat dit instem ming beteekent), wat ons in het verweer het voornaamste leek. Domburg. Donderdagavond hield de vereeniging „Domburgsch Handelsbelang" haar jaarvergadering, welke druk bezocht was. Door den secretaris der commissie werd verslag uitgebracht van de gehou den reclame-campagne 1937, welke alles zins geslaagd is. De penningmeester der commissie kon een juist sluitende reke ning overleggen, dank zij de subsidie van de Kamer van Koophandel van f25. De secretaris der vereeniging bracht zijn jaarverslag uit. Het seizoen 1937 was voor den winkelstand aanmerkelijk gun stiger dan de voorgaande, dank zij het betere badseizoen, hoewel het oude peil nog niet is verkregen. Het ledental steeg in 1937 van 28 tot 33. De penningmeester moest zijn rekening afsluiten met een tekort van f 18. Beslui ten werden genomen, opdat dit tekort zal worden weggewerkt. In plaats van den heer H. van der Welle, die wegens gezondheidsredenen had bedankt, werd als bestuurslid geko zen de heer C. Bimmel Jr. Van het ge meentebestuur was bericht ingekomen, dat bij de a.s. blijde gebeurtenis de win kels op den geboortedag en den natio- nalen feestdag tot 23 uur geopend mogen blijven. Aagtekerke. Burgerwacht. Woens dagavond hield de Burgerwacht alhier haar -4e jaarvergadering. De voorzitter, de heer N. Minderhoud, deelde mede, dat het aantal gewapende leden onveranderd bleef. In enkele wedstrijden werden door de vereeniging en leden prijzen behaald. Voor de huishoudelijke wedstrijden be staat veel belangstelling. Vier leden be- plein door een man, die scheen op te tre den als leider. Haar hart hamerde toen zijl de vlam mende fakkels zag en den langen stoet van mannen en vrouwen den we'fe naar „Beltwood" zag inslaan. Het geroep en geschreeuw der mannen was zoo hevig, dat hooren en zien vergingen; ze vreesde het ergste en was erg zenuwachtig. Toen de stoet begon te dunnen en zij er zeker van was, dat het grootste deel al op den weg naar „Beltwood" was, stond ze van voor het venster op en ging ze naar de studeerkamer van haar vader, daar ze voelde, dat zij dit alles alleen niet langer kon dragen. Maar de studeerkamer was leeg; stok en hoed van haar vader waren verdwenen; nu wist ze dat haar vader was heengegaan om nog te trachten te doen wat gedaan kon worden voor den man, die in gevaar verkeerde; en ze hui verde van vrees. In de jaren die volgden vergat Doris dien middag niet. Toen zij naar haar slaapkamer terugkeerde en daar in -het schemerdonker haar oogen zat te plagen met het turen naar buiten en angstvallig luisterde of ze soms de na derende voetstappen van baar vader hoorde, voelde zij zich alsof ze een be-- nauwde droom bad, waaruit ze maar niet kon ontwaken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5