WERKZAME NIEREN Dagblad voor de Provincie Zeeland Tot welk reëel resultaat van het Rijksbudget, dienst jaar 1937, leiden de hoogere opbrengsten van de Rijksmiddelen over de laatste twaalf maanden? Spaansche bommen op een Britsch schip. Prinses Juliana. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws ZORG VOOR VRIJDAG 21 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 95 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O V, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.50 ff» kvu.ntal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting In den goeden ouden tijd was er eens een Minister van Financiën, wiens levens dagen werden bedorven, indien de laatst verschenen middelenstaat een belangrijke vooruitgang gaf, in vergelijking met de raming of met de opbrengst van bet vorig jaar. Men zou zoo oppervlakkig zeggen, dat in zulk een gemoedsstemming een innerlijke tegenstrijdigheid ligt. Toch is dit niet het geval. Dezen Minister over kwam 'het namelijk, dat na de publicatie van een zoodanig middelenoverzicht, zijn ambtgenooten hem in den Ministerraad besprongen met voorstellen tot bet doen van nieuwe uitgaven, op grond van de hoogere inkomsten, welke het Rijk boven de verwachting ten deel waren gevallen. In deze omstandigheid lag uiteraard de oorzaak van het misnoegen van den be waker van 's Rijks schatkist, omdat elke hoogere opbrengst der inkomsten niet automatisch mag leiden tot uitzetting van de uitgaven. Die goede oude tijd is voorbij en de tegenwoordige Minister van Financiën, die zich op het oogenblik ook mag ver heugen in stijgende middelenopbrengsten zal, naar wij veronderstellen, deze er gernis van zijn ambtgenooten niet onder vinden, maar wèl zijn er tal van anderen, zelfs zijn er wel eens Kamerleden 1), die op grond van de gunstige uitkomsten der Rijksmiddelen van den laatsten tijd nieu we uitgaven bepleiten. Voor de inwilliging van die verzoeken zou er wellicht aanleiding zijn, indien bet Rijksbudget, als gevolg van die hoogere middelenopbrengsten, een reëel overschot zou verkrijgen, maar zoolang dit niet het geval is, zijn vragen van dezen aard in dezen tijd zeer voorbarig of eigenlijk niet toelaatbaar te achten. De middelenstaat over December 1937 geeft een inzicht in het totaal der belastingopbrengsten over het jaar 9137. Het blijkt, dat de zuivere opbrengst der kohierbelastingen, tot nu toe in totaal beloopt f 110.564.000 dat de niet-kohierbelastin- gen in totaal hebben opge bracht - 436.836.000 Tezamen f 547.400.000 De raming voor 1937 'be loopt - 484.025.000 Er is dus méér ontvangen dan geraamdf 63.375.000 De zuivere opbrengst der kohierbelastingen zal na 31 Dec. 1937, doch ten. gunste van 1937, vermoedelijk nog een verhooging onder gaan, als gevolg van nog vast te stellen kohieren. Matig geschat zal 'dit wel een vermeerdering geven van - 3.000.000 zoodat wij de meevallers in de belasting-opbrengsten over 1937 in totaal zouden willen schatten op f 66.375.000 En nu zullen wij in het volgende trach ten te beantwoorden de vraag, welke als opschrift van dit artikel is gekozen n.l.: „Tot welk reëel resultaat van het Rijksbudget, dienstjaar 1937, leiden de hoogere opbrengsten van de Rijksmidde len over de laatste twaailf maanden?" In de Millioenennota 1938 wordt voor het dienstjaar 1937, op grond van de geraamde inkomsten en uitgaven, een te kort berekend van f33.250.000. Op het eerste gezicht zou men dus zeg gen, dat (aangenomen, dat in de ove- "ge gegevens waarop dit tekort is bere kend, geen wijziging komt) het dienst jaar 1937 een overschot zal opleveren van f 33.125.000, nl. f 66.375.000 hoogere middelenopbrengsten verminderd met 133.250.000 geraamd tekort. toch zal het werkelijk budgetair resul- aat over 1937 anders zijn en wel, be- hoer Wijnkoop zeide b.v. bij de eüandeling van de begrooting van on- erwys voor 1938 '(Handelingen Tweede Aamer-zitting 1937-1938, blz. 1101): UR den staat der Rijksmiddelen gebleken, dat de raming voor 1937 door e opbrengst tot 1 December met '57 mil- ea overtroffen; er is dus bijna 1/6 in w mge'tomen dan geraamd isl Alleen m ovember was dat, naar ik meen, al m et,oan 4 millioen méér. Hoe durft p-oo.- heweren van den kant der Re- „n/!ng' dat dergelijke dingen" (de .,-r ®r ^ad het hier over de verlaging' beo-;* eeC'ing0nschaal) ,,-die om te niet r6n m^'sschien een 4 millioen kosten, wnn nnen geschieden; dat zijn doodge- w°ae praatjes.» langrijk ongunstiger. Het is algemeen bekend, dat in den loop der laatste jaren verschillende maatregelen zijn genomen ter vermindering van het tekort op de begrooting, die feitelijk geen reëele ver betering van den financiëelen toestand hebben gegeven. Deze maatregelen zoo zegt Minister de Wilde in de Millioenen nota 1938 vonden uitsluitend in den exceptioneelen financiëelen toestand hun oorzaak. Een opsomming van deze maatregelen, welke tot vermindering van het ge raamde tekort 1937 hebben geleid moge hier nu eerst volgen. lo. Stopzetting van -de uitkeering der annuïteit te betalen aan het spoorweg pensioenfonds f 9.140.000 2o. ontlasting van den -ge wonen -dienst: a. van de Rijksbegrooting door het te laag ramen van den post „onderhoud aan noodlijden de gemeenten" - 3.500.000 b. van 'het Werkloosheids- subsidiefonds, 'door voor schotten ten laste van den kapitaaldienst te verstrekken - 10.500.000 3o. het ongedekt laten van een geraamd nadeelig slot van het werkloosheidssub- sidiefonds 1937 - 7.500.000 4o. overbrenging van uitga ven van den gewonen dienst van het Verkeersfonds naar den kapitaaldienst van -dat fonds - 8.000.000 öo. idem van uitgaven van den gewonen dienst van het Departement van Sociale Zaken naar den kapitaal dienst (kosten van werkver schaffing) - 1.300.000 6o. overbrenging naar 'de ontvangsten v. -d. gewonen dienst van de rente der be leggingen van het Nederl. muntfonds - 3.250.000 7o. gedeeltelijk achterwege laten van de stortingen in de sociale verzekeringsfond- sen - 33.633.000 8o. stopzetting van de bij zondere reserveering bij de Staatsbedrijven' - 7.720.000 9o. stopzetting van de re- servBvorming ten aanzien van woningbouwvoorischot- ten - 2.500.000 verdisconteerd in de Rijksbegrooting voor 1938. Ondanks deze omstandigheid wordt (zie in de Mjillioenennota '38) het tekort voor dat jaar op f 84 millioen becijferd. W. W. Totaal f 87.043.000 Was- dit bedrag wèl bij' de samen stelling van de begrooting 1937 in aan merking genomen, dan zou het geraamd tekort voor dat jaar moeten zijn be cijferd op (f33.250.000 f87.043.000) is f 120.293,000. Trekt men nu de hoogere middelen- opbrengsten over 1937 ad f 66.375.000 van dit geraamd tekort ad f 120.293.000 af, dan blijkt, dat voor het dienstjaar '37, ondanks de stijging in de opbrengst der Rijksmiddelen, het werkelijk tekort moet worden geschat op f 53.918.000 of rond f 54 millioen. Natuurlijk is het mogelijk, dat -dit cij fer nog zal veranderen door mee- of tegenvallers in de uitgaven qf in de ove rige middelen '(niet-belastingmiddelen) en zelfs zou men misschien per resto uit dezen hoofde nog wel op een zekere meevaller kunnen rekenen, maar ook met inachtneming hiervan, zou naar onze meening het tekort 1937 toch zeker moe ten worden gesteld op f 45 a f 50 mil lioen. Hoewel men dankbaar moet zijn voor de hoogere ontvangsten, welke ten gunste van 1937 zijn gekomen, zullen deze be schouwingen toch hebben aangetoond, dat die hoogere ontvangsten geen grond mogen geven voor aandrang tot het nemen van maatregelen, waardoor het Rijksbudget blijvend zal worden belast met nieuwe uitgaven. Wij willen, alvorens dit artikel te be ëindigen, nog wijzen op de omstandig heid, dat in de Rijkssbegrooting voor het dienstjaar 1938 de middelen, zooals deze in de maandelijksche overzichten worden opgenomen, zijn geraamd als volgt Kohierbelastingen f 116.400.000 Overige 'belastingmiddelen, met inbegrip van de loods gelden - 429.225.000 Raming 1938 f 545.625.000 De opbrengst dezer middelen zal over '37 vermoedelijk beloopen (f 547.400.000 f3.000.000) f550.400.000, zoodat hieruit Mijkt, dat de hoogere middelenontvang sten over 1937 reeds vrijwel geheel zijn VERSCHEIDEN DOODEN EN GEWONDEN. Amerikaansch schip opgebracht. Tijdens een bombardement van Tarra gona door drie vliegtuigen van de lucht macht van Franco zijn enkele bommen terechtgekomen bij het B-ritsohe schip „Thorpeness", dat in de haven voor an ker lag. Twee leden van de bemanning werden gedood en zeven gewond. Nader wordt vernomen, dat van de be manning van het Britsche schip „Thor peness" nog vijf man worden vermist. Vermoedelijk zijn ook zij omgekomen, zoodat het totaal aantal dooden van de bemanning zeven zou bedragen. Volgens een mededeeling van het Mi nisterie van Defensie zijn 4 leden van de bemanning van de „Thorpeness", die wa ren gewond door een bom, die uit een Rechtsch vliegtuig op het schip viel, be zweken. Het schip heeft weinig schade geleden. Uit Gastellon wordt gemeld, dat de ka pitein van het Engelsche sohip „Glon- clare" heeft doen weten, dat een duikboot van onbekende nationaliteit te 13.30 uur een torpedo op zijn schip- afschoot, die geen doel trof. Het Amerikaansche petroleumtank- schip „Nantucket Chief" is ten noorden van de Balearen door oorlogsbodems van de vloot van Franco aangehouden en op gebracht. Het schip heeft zevenduizend ton pe troleum aan boord, bestemd voor de Spaansche regeering. Het schip was 18 Nov. uit Port Arthur in Texas vertrokken met een bemanning van 35 Amerikanen. Het heeft een lading petroleum naar Barcelona gebracht en is vandaar naar Batoem vertrokken. Het sohip keerde thans naar Barcelona terug. Verliezen der regeeringsiroepen bij Teruel. De aanvallen, gisteren door Franco's troepen aan het Teruel-front onderno men, werden bekroond met de bezetting van La Pedriza en El Muleton. De laatste drie dagen hebben de op standelingen de regeeringstroepen over een front van 10 K.M., 6 K.M. terugge drongen. Aan den stormaanval van gisteren ging een hevig artillerie- en luchtbom bardement vooraf. De stellingen der re geeringstroepen waren buitengewoon goed versterkt, eenige met twintig ma chinegeweren van het zwaarste en mo dernste kaliber. De omsingeling van de stad Teruel vol trekt zich langzaam maar zeker. Hier en daar schijnt het verzet tegen de opdringende Franco-contingenten weer iets toe te nemen. In het officieele legerbericht wordt meegedeeld, dat de slag die gisteren aan het front van Teruel is geleverd, tot de verwoedste gevechten van den burgeroor log kan worden gerekend. De opstande lingen die door tal van vliegtuigen wer den gesteund, deden tal van aanvallen op vlaktes en heuvels van Melidas, doch zij werden teruggeslagen. Na zware ver liezen konden de opstandelingen zich van Muleton meester maken. Er zijn verder twee luchtgevechten geleverd waarbijl aan beide zijden vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. RUSSISCH-ESTLANDSCH INCIDENT. Gisteren is een groep Sowjet-Russisc'he grenswachten over het ijs van het Peipsi- meer op Estlandsch grondgebied aange land; zij hebben verscheiden Estlandsche visschers gearresteerd. Na een waarschuwingsschot van een Fstlandsehe patrouille, openden de Sow- jet-Russische grenswachten het vuur op de Estlandsche patrouille, die dit beant woordde. Twee Russische grensbewakers werden gedood. ENGELAND EN IERLAND. De Valera niet optimistisch. Bij zijn aankomst te Kingstown heeft de Valera tegenover de journalisten een verklaring afgelegd over de te Londen ge voerde besprekingen. Hij zeide o.m., dat de standpunten der beide partijen in en- Prinses Juliana heeft gistermiddag, ver gezeld van een hofdame, een autotocht van ruim drie kwartier gemaakt in de bosschen van de Vuursche, welke achter het paleis Soestdijk zijn gelegen. H.K.H. zag er gezond en opgewekt uit. Met een vriendelijken glimlach en een hoofdknik dankte zij voor den groet, welken ieder, die 'haar op haar tocht ontmoette, haar bracht. Na terugkomst heeft de Prinses met de Koningin een wandeling in het park van het paleis gemaakt. kele kwesties lijnrecht tegenover elkaar stonden, zoodat het niet gemakkelijk zal zijn, tot overeenstemming te komen. Wanneer de delegaties elkaar opnieuw ontmoeten, zullen zij' snel moeten kunnen vaststellen, of het al of niet mogelijk is tot overeenstemming te komen. DE CRISIS IN AMERIKA'S BEDRIJVEN. De zakenwereld belooft Roosevelt steun. Vijftig vooraanstaande leiders uit het Amerikaansche zakenleven hebben presi dent Roosevelt Woensdagavond hun mede werking toegezegd om den teruggang in het bedrijfsleven te bestrijden. Zij wezen er echter op, dat een beper king van de wet op de loonen en werk tijden, een wapenstilstand met de open baar-nutsbedrijven, geen uitvoering van het voornemen om de holding companies af te schaffen en geen verdere ma nipulaties met de valuta, nood zakelijke elementen zijn om als hulp middelen in dezen strijd te dienen. Éénstemmig was men van oordeel, dat de werkverschaffing in de particuliere industrie het kritieke vraagstuk is, waar voor het land zich op het oogenblik ge plaatst ziet en dat het gevoel van onzeker heid, hetwelk in veler harten leeft, moet worden weggenomen. President Roosevelt deelde de commis sie mede, dat de regeering bezig is zich met verschillende groepen te verstaan over een vereenvoudiging der politiek van de „New Deal" en dat, naar hij meende, het voorgenomen programma alle onder- deelen van het Amerikaansche bedrijfs leven zou omvatten. De president zal a.s. Vrijdag besprekin gen voeren met een groep vooraanstaande automobielfabrikanten en financiers. GEGEVENS OVER DE ENGELSCHE LUCHTMACHT. Behalve over reservevliegtuigen be schikt de luchtmacht van Groot-Bittannië over 2031 toestellen de z.g. eerste linie, waarvan zich 1542 in het moederland be vinden. Hiervan zijn 840 bommenwerpers en 162 verkenningsvliegtuigen; deze cij fers zijn 150 pet. hooger dan die van voor 1985. De meeste escadrilles jachtvliegtuigen bestaan uit gladiator-tweedekkers, die een snelheid kunnen bereiken van 410 km per uur; zij zijn bewapend met vier ma chinegeweren, waarvan twee in de vleu gels gebouwd zijn. Dit vliegtuig zal ver vangen worden door eendekkers die meer dan 482 km per uur kunnen afleggen; tal van vliegers geven evenwel de voorkeur aan den tweedekker boven den eendekker. HET PROCES TEGEN DS NIEMÖLLER. Het proces tegen Ds Niemöller, dat op 7 Febr. a.s. aanvangt, zal, naar wordt verwacht, drie weken duren met moge lijk korte tusschenpoozen. Er is een groot aantal getuigen gedag vaard in dit proces, dat volgens veler verwachting de opzienbarendste „cause célèbre" zal worden sedert het Rijksdag- brandprooes. Drie beroepsrechters van aanzien zullen bet gerechtshof presidee- ren, terwijl ds Niemöller verdedigd zal worden door drie der uitmuntendste ad vocaten. DOODVONNISSEN IN PALESTINA. Te Jeruzalem zijn gisteren drie perso nen ter dood veroordeeld: twee wegens 'het dragen van wapens en, opstand in Nabloes en Jeruzalem en een derde te Haifa wegens een misdadigen aanslag. Verscheidene aanslagen zijn weer ge pleegd op Joodsche kolonies in de streek van Jeruzalem. Er zijn daarbij echter geen slachtoffers gevallen. Het onderdrukken van de terreur wordt met kracht voortgezet. De Arabieren 'blijven hun politiek van verzet tegen de verdeeling van Palestina voortzetten. Het 'hooge Arabische comité heeft een proclamatie gepubliceerd, waar in wordt medegedeeld, dat het absoluut vijandig blijft staan tegenover de verdee ling van Palestina. Binnenland. De verdeeling van gelden uit het klee ding-, schoeisel- en dekkingsfonds. Steunverruiming voor meest behoeftigen. Installatie staatscommissie inzake hulp verleening aan werkloozen en* kleine zelfstandigen. Buitenland. Spaansche bommen op een Engelsch sohip. Hevige gevechten om Teruel. De spanning in Palestina, Het proces tegen Ds Niemöller. Russiseh-Estlandsoh incident. Concentratie van Russische troepen in het verre Oosten. M IEMAND verdraagt verstopping der Inge* 1 wanden, maar traag funotlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, leohlaa ot spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 80 Jaren ongeëvenaard succes behaald. SOVJET-LEGER IN ACTIE. Troepenconcentraties in de aan Noord- China en Mandsjoekwo grenzende gebieden. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Tokio, dat militaire be wegingen van het sovjet-Russische leger in het Verre Oosten worden gesignaleerd. D'eze bewegingen geschieden op groote schaal en in samenwerking met den bondgenoot van Sovjet-Rusland, Buiten- Mongolië. Naar verklaard wordt, concentreert Rusland troepen en vliegtuigen in de aan Noord-'China en Mansjoekwo grenzende gebieden. Volgens het dagblad „Asahi" heeft Sov- jet-'Rusland onlangs zijn strijdkrachten langs de grens van Mandsjoekwo uiige- breid. Gemeld wordt, dat de Britsche regee ring besloten zou hebben, Sovjet-Rusland twintig duikbooten en meer dan tien stuk ken zwaar geschut te leveren. Het blad beweert verder, dat Groot-Brittannië samen werkt met Rusland, om de mi litaireoperaties van Ja pan te doen mislukken. De Jodenhaat In Roemenië. In het centraal gebouw van justitie te Boekarest hebben zich verschillende bot singen voorgedaan, toen advocaten van de christelijk-nationale partij trachtten hun Joodsche collega's uit het gebouw te verdrijven. Verscheidene personen wer den daarbij gewond. Volgens het dagblad „Capitala Gentile" hebben de advocaten besloten, de wacht te vormen, teneinde den Joodschen advo caten te beletten, in het gerechtsgebouw binnen te komen. Het besluit, dat in Joodsc'he huishou dingen geen niet-joodsch personeel mag dienen, schijnt ten gevolge te hebben ge had, dat in Czernivitsch duizenden ont slagen meisjes zich tot de autoriteiten ge wend hebben en verklaarden, dat zij1 on mogelijk naar huis kunnen, daar er geen werk op het land voor hen is. De auto riteiten hebben daarop den joden ver zocht, de meisjes in dienst te houden. Via Weenen wordt gemeld dat voortaan de Joden niet het recht zullen hebben, wapens te bezitten. Indien zij een ver gunning hebben, moet -die worden inge leverd. De strijd om de taalwetten in België. Uit Tienen meldt men, dat gistermor gen in twee autobussen Grammens teza men met een aantal Leuvensche studen ten is aangekomen. Zij stapten uit en begonnen onmiddellijk met bijlslagen de Fransche naambordjes te verwijderen. De politie heeft behalve Grammens een 50- tai studenten gearresteerd. Later zijn zij weer vrij gelaten, nadat proces verbaal 1 tegen hen was opgemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1