THERMOGENE Centralen Conventder A.R. Partij HOEST, KEELPUH GRIEP, RHEUMATIEK STEKER IH DEZUehi De overeenkomst der Oslo-Staten. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Het aantal faillissementen. op de pijnlijlce plek, bestrijdt PIJNSTILLENDE WATTEN Oit de Provincie. doozen 33 on 35 ci« ven. Be Minister van Sociale Zaken heeft n.l. bepaald, dat voortaan ook een tweede zoon uit hetzelfde gezin in de werkver schaffing mag worden opgenomen en in bepaalde gevallen ook een derde, doch dit vereischt uitdrukkelijke toestemming van den Minister. Verder is de tot dusver gel dende regeling in dezen zin gewijzigd, dat wanneer een jeugdige, die bijv. omdat hij kostwinner is onder de steunregeling valt in de werkverschaffing voor jeugdigen wordt opgenomen, hij tevens het hier voor geldende zakgeld mag behouden. NIEUWE C.A.O. VOOR HET BOUW BEDRIJF. Door de aannemers- en patroonsbond aanvaard. De Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft in zijn gisteren te Am sterdam gehouden ledenvergadering de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven aanvaard. De nieuwe overeenkomst zal ingaan op 1 Maait a.s. en bevat in hoofdzaak een loonsverhooging van twee cent per uur zoowel voor den burgerlijken en utiliteits bouw al3 voor den water-, spoor- en we genbouw. De vergadering sprak uitdrukkelijk als haar oordeel uit, dat de economische om standigheden voor het bouwbedrijf zich verzetten tegen elke loonsverhooging, maar dat dit offer door de werkgevers aanvaard is ter wille van den bedrijfs- vrede. De arbeidersorganisaties hebben nog geen beslissing genomen. VOORTGEZETTE OPLEIDING DIENST PLICHTIGE SERGEANTS- CAPITULANT. Op 15 Maart zal in de Legerplaats bij Laren een groot aantal dienstplichtige serguants-capitulant van het wapen der infanterie worden geconcentreerd, ten einde hen door voortgezette opleiding be ter te bekwamen voor de hen wachtende taak. Met het bevel over deze opleiding zal majoor van het 20e regiment infanterie, S. Veldmeijer, worden heiast. Aan dezen hoofdofficier zullen zestien kapiteins en luitenants en het noodige onderofficiers- instructiekader worden toegevoegd. Deze opleiding zal vier maanden duren. 1TALIAANSCHE GOEDEREN IN NEDERLANDSCH-INDIE. Informaties door den Italiaanschen gezant. Aneta meldt uit SemarangNaar De Locomotief verneemt, heeft de Italiaau- sche gezant, te 's-Gravenhage er de aan dacht van den minister van buitenland- sche zaken op gevestigd, dat in Ned.- Indië en voornamelijk op Sumatra een boycot-actie zou voorkomen tegen Itali aanse! goederen. De T nister heeft den gouverneur-gene raal rzocht een onderzoek te willen doen .stellen, waartoe thans opdracht gegeven is aan de hoofden van geweste lijk bestuur. Aneta kan hieraan toevoegen, dat in derdaad dit onderzoek is verzocht, doch dat men niet veel resultaat hiervan be hoeft te yerwaehlen, aangezien van het bestaan van een boycot-actie tot dusverre niets is gebleken. Te bevoegde plaatse deelt men mede, dat de Italiaansche gezant informaties heeft ingewonnen over een aansporing in een (Maleisch) Chineesch blad op Suma tra, waarin tot het niet koopen van een bepaald artikel van Italië zou zijn aan gespoord, wat mogelijk verband zou kun nen houden met de sancties die ivroeger golden. Dit verzoek van Italiaansche zijde is niet meer dan een eenvoudige infor matie. MIDDELBURG. Filmavond van het Hoogoland 's Middags was de kin dervoorstelling goed bezocht en 's avonds was de Bogardzaafl geheel bezet. Ds Nol te sprak het openingswoord, Het Hoogeland, aldus spr,, ontferm! zich over hen, die al of niet door eigen schuld buiten de maatschappij geraakt zijn en wil dezen zwervers onderdak, arbeid en vooral zede- lijkon steun geven in den strijd des levens. Na vertooning van de film: „Door de Branding", die een kijkje gaf op de ko lonies, wekte mej. E. Breure op de ver- eeniging te steunen. Uit liefde tot Hem, die gezegd heeft „Zoo wat gij de minste van Mijn broederen hebt gedaan, dat hebt gij Mij gedaan." De beer P. Loof sloot den. avond. WALCHEREN. Arnemuiden. Dinsdagavond hield de afd. Arnemuiden van de Z. L. M. een zeer goed bezochte vergadering onder presi dium van dhr C. Franse. Uit het verslag van den secr.-penn. bleek, dat de afd. iets in bloei is toegenomen. De voorzitter gaf verder een duidelijke uiteenzetting van de nieuwe pachtwet. Tenslotte verraste dhr P. G. v. Mael- saeke, landbouwonderwijzer alhier, de vergadering op een vertooning van plaat jes van zijn bezoek bij een Zeeuwschen boer in de omgeving van Noord-Frank rijk. Nadat door den voorzitter nog enkele inlichtingen waren verschaft over de toe wijzing der kalveren- en biggenmerken en door dhr J. Langebeeke over de prijzen en afname van de coöperatie van thans en enkele jaren terug, werd de vergade ring gesloten. ZUID-BEVELAND. Wolfaartsdijk. De Centrale Werkver schaffing alhier is hedenmorgen weder opengesteld. Het zou te wenschen zijn, dat het weer gunstig bleef, opdat de te- werkgestelden, die veelal in alle vroegte van ver komen, door herhaald verlet geen loon krijgen uitbetaald, dat den steun evenaart. NOORD-BEVELAND. Colijnsplaat. Men deelt ons mede, dat op den nationalen feestdag ter gelegen heid van de geboorte van een Oranjetelg des avonds om zes uur in de Herv. Kerk een herdenkingsdienst zal worden gehou den, waarbij Ds Bons hoopt voor te gaan. De besprekingen te Kopenhagen. De Regeeringspersdienst meldt: Men herinnert zich, dat de Staten die deel uit maken van de Oslo-conventie, te weten België, Denemarken, Finland, Luxem burg, Nederland, Noorwegen en Zweden, op 28 Mei 1937 in Den Haag een over eenkomst ter bevordering van het han delsverkeer hebben gesloten. Overeenkom stig bet protocol betreffende de econo mische samenwerking, dat op denzelfden dag als deze overeenkomst geteekend werd en dat periodieke samenkomsten voorziet, zijn deskundigen van bovenge noemde staten op uitnoodiging van de Deensche regeering te Kopenhagen sa mengekomen. Thans hebben zij hun werkzaamheden geëindigd, die zich bij voortduring onder het presidium van den heer Waerum, chef van de economisch-politieke afdee- ling van het Deensche Ministerie van Buitenlandsche Zalen, door een geest van wederzijdsche samenwerking en vriend schap hebben gekenmerkt. In den loop van deze samenkomst heb ben de deskundigen de vraag onder bet oog gezien in welke mate de overeenkomst van Den Haag een ontwikkeling der han delsbetrekkingen tusschen hun landen be vorderd heeft. Na maatregelen in beschouwing te heb ben genomen, welke een einde zouden kunnen maken aan practijken van abnor male concurrentie in hun buitenlandsche handelsbetrekkingen, hebben zij het in hun landen bestaande stelsel van openbare aanbestedingen en inschrijvingen bestu deerd. Ten slotte hebben tevens voorloopige besprekingen plaats gehad betreffende de verlenging of de eventueele herziening van de overeenkomst van Den Haag. Deze verschillende problemen zullen waar schijnlijk op een samenkomst van gede legeerden, die binnenkort te Oslo plaats zal hebben, onderwerp van bespreking uitmalen. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Het Centralen Convent der A. R. partij ter behandeling van bet rapport: „Orde ning van het bedrijfsleven" zal worden gehouden D. V,. op W o e n s d a g 9 F e~ b r u a r i e. k., aanvangend des voor middags om 11 uur, in de groote eetzaal van het Jaarbeursrestaurant, Vreeburg, te Utrecht. De toegangsbewijzen voor de opgege ven afgevaardigden zullen 'binnen enkele dagen aan de secretarissen der Kamer- en Statencentrales worden toegezonden. dat Jezus Christus in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken. Dt Gunning is straks 80 jaar. Hij is den leeftijd der zeer sterken genaderd. Maar God heeft hem daarbij bet voor recht geschonken dat hij „frisch en groen" is gebleven en dat hij zijn echtge- noote, die met hem de pastorie te Wilhel- minadorp betrok nog als een trouwe hulp naast zich beeft. Het is een kleine 60 jaar geleden dat „het ventjen uit den Polder" zich in het Goesche land bewoog. Maar hij is ook daar niet vergeten. En nu Dr Gunning zijn 80sten verjaardag mag vieren, zullen Prof. Dr G. M. den Hartog (links) heeft Dinsdag in de aula der Theologische Hoogeschool te Kampen het rectoraat aan Prof. Dr K. Dijk overgedragen. De overdracht van den ambtsketen. Dr J. H. Gunning J.Hz. Op Zondag 23 Jan. a.s. hoopt Dr J. H. Gunning J.Hz., emeritus-predikant van de N|ed. Herv. Gemeente te Seraoskerke, zij'n 80sten verjaardag te vieren. Dr Gunning werd nu 80 jaar geleden te Hilversum geboren, waar toen zijn vader predikant was. 'Op 11 December 1881 werd hij door zijn vader te Wilhelminadorp bevestigd. Des middags verbond de jeugdige leeraar zich aan zijn gemeente met een predikatie over Jer. 1 69. Verder diende hij de gemeenten Bennebroek, Leiden, (waar met de uitgave van „Pniël" een begin werd gemaakt) en Utrecht. In 1913 werd Dr Gunning pred.-directeur van het Dia- conessenhuis te Haarlem. Toen hij zich later weer beroepbaar stelde, werd in 1920 een beroep aangenomen naar Se- rooskerke, waar hem tegen 1 Nov. 1924 eervol emeritaat werd verleend. Dit wil niet zeggen dat daarmee de rusttijd aangebroken was. Als jong predikant is Dr Gunning begonnen met het schrijven en hij is er mee doorgegaan tot op dit oogenblik. Het leven van Dr Gunning heeft zich altijd, gekenmerkt door een zekere onrust. Hij was ongewoon vroeg afgestudeerd. Op 23-jarigen leeftijd reeds was hij ge promoveerd tot doctor in de godgeleerd heid. Hoewel buitengewoon belezen en geleerd is hij toch op wetenschappelijk terrein niet naar voren gekomen. Hoewel hij! als predikant, vooral ook te Utrecht, een toeloop had als weinigen, heeft hij toch reeds op betrekkelijk jeugdigen leef tijd zich uit het ambtelijke leven, althans voor een tijd, teruggetrokken. Do Gunningen zijn gevoelsmenschen, schreef eens iemand; daarmee is mis schien veel verklaard. Maar al was er dan een zekere onrust in het leven van den straks 80-jarige, er is in zijn leven toch ook een vaste 1 ij n aan te wijzen. Altijd is hijl blijven ijveren voor de verwezenlijking van zijn ideaal: de openbaring van de Una Sancta. Eh onder alles door is bij hem gebleven de brandende begeerte om te prediken oök vele Zeeuwen zich zijner met liefde en dankbaarheid gedenken. Voor Dr Gunning is de levensavond aangebroken. Maar het is geen donkere levensavond. Want wat eenmaal zijp va der schreef leeft ook in zijn hart: O, zalig, haast de wieken uit te vouwen, En daar, waar niets aan 't licht meer zal ontbreken, Den Koning in Zijn schoonheid aan te schouwen! Emeritaat. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft aan dr R. Vorenkamp, Ned. Herv. predikant te Leeuwarden, op diens verz-oek emeritaat verleend met ingang van 11 April. 'Schorsing opgeheven. Het „Orgaan" van den Bond van Nederland sche predikanten brengt het volgende be richt: „Als we goed zijn ingelicht, heeft het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland de tuchtzaak tegen Ds L. J. Lammerink te Delft gesloten en de provi- sioneole schorsing opgeheven. Aan Ds Lammerink is zes maanden ziekteverlof gegeven". Vlissingen. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier overweegt binnenkort over te gaan tot het aanstellen van een hulppre diker. 'Afschuwelijk schouw spel in een circus. In de na bijheid van Fuenfkirchen werd tijdens de voorstelling van een reizend circus een jonge leeuwentemmer voor de oogen der toeschouwers door een leeuw aangevallen en door een beet in de keel gedood. Alle leeuwen stortten zich daarop op den met bloed overdekten man en scheurden zijn lichaam in stukken. De razend geworden dieren moesten met revolverschoten worden afgemaakt. Onder de toeschouwers brak een paniek uit. Onderaardsche verblijf- plaats voor een distilleerde rij. De marechaussee te Doetinchem heeft Woensdagavond in samenwerking met Tegenover bet paleis Soestdijk heerscht de laatste dagen een groote drukte, daar talrijke belangstellenden vanaf deze plaats een glimp van de leden der Koninklijke Familie hopenop te vangen. Een daling in 1936, welke in 1937 toenam. Het overzicht van het aantal uitgespro ken faillissementen, waarmede de fail lissementsstatistiek over 1936 aanvangt, leert, dat na de sterke stijging van het aantal faillissementen in de jaren 1922 tot en met 1924 (tot 4036) een gestadige daling het cijfer in 1929 bracht op 2589. Duidelijk drukt in de daarop volgende jaren de verslechting van den oeconomi- achen toestand haar stempel op de be weging der cijfers. Het absolute aantal failisscmenten vermeerderde tot 4361 in 1933. De stand was in de jaren 1932 tot en met 1935 nagenoeg stabiel op een hoog niveau. Voor 1936 is de vermindering belang rijk genoeg, dat duidelijke verbetering wordt opgemerkt: het aantal faillissemen ten bedroeg 4118 of 198 minder dan in 1935, het relatieve cijfer (per 100.000 der gemiddelde bevolking) liep terug van 51.2 tot 48.4. Het aantal gefailleerde bedrijven be droeg in de jaren 1934 tot en met 1936 resp. 3402, 3125 en 3148. Er werden we derom minder handelsbedrijven fail iel verklaard (1935: 1353; 1936: 1268). Bij zonder groot was in de laatste jaren de vermindering der uitgesproken faillisse menten van landbouwbedrijven, jacht en visscherij, In 1933 bedroeg het aantal 403, in de jaren 1934 tot en met 1936 resp. 308, 265 en 204. De totale bedragen der baten en schul den van de in 1936 door insolventie be ëindigde faillissementen waren bijzonder hoog. Ofschoon het aantal insolventies 159 lager was, kwamen de baten van f 11.878.083 op f24.167.687 en de schul den van f73.061.564 op f 78.533,653. Dat de cijfers over 1936 zoo 'hoog zijn, is hoofdzakelijk veroorzaakt door de afdoe ning van vier in vroegere jaren uitge sproken faillissementen, waarbij buiten gewoon groote financieele belangen wa ren betrokken. Het percentage der aan alle concur rente schuldeischers tezamen uitgekeerd' bedragen was voor 1936 veel gunstiger, doordat in eenige groote faillissementen hooge bedragen konden worden uitge keerd. In de statistiek over 1936 zijn voor loopige cijfers van de maanden Januari tot en met November 1937 opgenomen Samengesteld was het aantal faillissemen ten in deze maanden 1115 of bijna 28 pet lager dan in 1936. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig de Winterswijksche inspectie der directe belastingen en accijnzen een clandestiene distilleerderij ontdekt in den kelder van den smid H. te Halle, gemeente Zelhem. In den loop van de vorige week kwam de marechaussee in het bezit van aanwij zingen, die aanleiding gaven tot het ver moeden, dat er zich in de buurt van Ha! V een geheime distilleerderij bevond, liet gevolg van een en ander was, dat aan het einde van de vorige week een huis zoeking werd gedaan bij een zekeren IV., aldaar. Hoewel hier niets verdachts werd gevonden, gaf een en ander de mare chaussee toch aanleiding om ook eens een onderzoek in te stellen bij den smid H. te Halle. Dit onderzoek leverde een eigenaardige vondst op. In een varkenshok, dat zich achter de smederij bevond, werd namelijk een met steenen afgedekte opening on:- dekt, welke toegang gaf tot een ongeveer 5 meter lange onderaardsche gang, die afgeschoten was met groote ijzeren pla ten en waarin een volwassen mensch zich rechtop loopend, vrijelijk kon bewegen. Aan het einde van deze gang bleek zich een hol te bevinden, dat eveneens ver vaardigd was uit ijzeren platen, terwijl ter versteviging houten balken waren aangebracht. Deze ruimte had een opper vlakte van ongeveer 9 vierkante meter. Boven deze 'vernuftig gebouwde werk plaats groeiden vruchtboomen, zoodat het geheel inderdaad keurig werd gecamou fleerd. Bij het voortgezette onderzoek werden tevens enkele ondrdeelen van een distil- loertoestel aangetroffen. Zoo kon overge gaan worden tot de arrestatie van -den smid H. en zijn knecht J.R., terwijl later ook nog een derde verdachte, een zekere H. uit Zelhem, werd aangehouden. Zij ontkenden aanvankelijk hardnekkig iets met de zaak uitstaande te hebben, doch toen later op den dag in den kelder onder de smederij een volledige distilleerinrich- ting werd aangetroffen, stapelde 'het fei tenmateriaal zich dermate op, dat zij een volledige bekentenis aflegden. Zij verklaarden de distilleerderij, die zich tot dusver in den kelder had bevon den, te hebben willen overbrengen naar het onderaardsche hol, dat daartoe ver vaardigd was, daar zij na de huiszoeking bij W. te Halle, beangst waren geworden voor ontdekking. Het drietal zal worden overgebracht naar het Huis van Bewaring te Arnhem. Doodelijke pillen geen snoepgoed. Het vierjarig dochtertje van den gemeentesecretaris van Assenede (België) had bij het spelen een doos pil len in handen gekregen. In de meening, dat de doos snoepgoed bevatte beeft het kind verschillende piHen opgegeten. Hierop zijn hevige buikkram pen gevolgd, die den dood hebben ver oorzaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2