kosten. 100 JRG Dagblad voor de Provincie Zeeland H? EERSTE BLAD IVOOR NEDERLAND Het Nederlandsche product en de crisis. Belangrijkste Nieuws De verovering van Ahessynië door Italië. DONDERDAG 20 IAN. 1938 52c JAARGANG - No. 94 t/m 7000 iging voor den tenhandel deelt 'seling der 4 NEDERLAND zal geschieden PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur I- Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon XI Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per fawqrirol Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 3 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. H30 AR gesteld de volgende aloop In 3Vs °/o Pandbrieven geneden den op den dag »r Bank en bij hare ver- nog uitstaande 4 °/o 31/» Pandbrieven Door toekhandelaren worden jlVERTENTIfiN en ÏNNEMENTEN blad aangenomen ienmiddae 3 uur- jrmiddag 3 u.: 768. voor fietsen: min. Over dit onderwerp geeft het maand blad „Nederlandsch Fabrikaat" een ar tikel, dat, al is het misschien niet in alle opzichten juist, toch de algemeeue aan dacht verdient. Gewezen wordt op de mededeelingen, welke onlangs door den secretaris van den algemeenen Nederlandschen Zuivel band, den heer Geluk werden gedaan over de kwaliteit van onze zuivelproducten. Er heeft, zoo werd hekend, te Berlijn een soort kwaliteitswedstrijd tusschen de boter- en kaas-produceerende landen plaats gehad, met het wel door niemand verwachte resultaat, dat onze van ouds zoo gerenommeerde boter, waarbij wij zwoeren, zooals wij eenmaal gezworen hebben bij bet crediet van de Bank van Engeland, met een „laag prijsje" uit de bus is gekomen. Hoe nu? Deugt onze boter niet meer en bestaat er dan tóch een gegronde re den voor het niet geringe prijsverschil op de Londensche markt tusschen Beensche en Nederlandsche boter? De keuring te Berlijn heeft uitgewezen, dat onze boter, wat geur en smaak betreft en dat zijn uiteraard zeer voorname kwaliteiten bij die uit „enkele" andere landen ten achter bleef. Wel heeft men het zoo voorgesteld, dat de te Berlijn gebruikte keuringsschaal een andere was dan die wij er op na hou den, men uaar veel sterker den nadruk op „geur en smaak" had gelegd dan wij dat plegen te doen, maar niettemin, het resultaat was, aldus de heer Geluk, „voor ons een ontnuchtering". In verband met deze ontnuchterende mededeeling, wordt de opmerking ge maakt, dat wij misschien te veel getracht hebben er uit te halen wat er uit te ha len was, en te veel vergeten is dat men in andere landen als Denemarken, Fin land, Estland en Letland niet stil zat en men daar meer dacht aan systematische kwaliteitsverbetering dan aan direct ge win. Er is met de leus: „Eet meer boter en kaas, drinkt meer melk", in het binnen land reclame gemaakt, maar wat baat zulks als wij hetzelfde oogenblik in ge breke blijven om te doen, wat een pro ducent in de eerste plaats behoort te doen, namelijk de kwaliteit te ver beteren? Dat boter, kaas en melk voedzame mid delen zijn is wel bekend. Het is niet noo- dig daarvoor in het binnenland tentoon stellingen te o-rganiseeren. Maar wat wèl noodig is, is dit, dat in het oog gehou den wordt, dat het producten zijn, die een wereldmarkt hebben en die zich daar, zoowel wat kwaliteit als p r ij s be treft, zelf moeten aanprijzen. De fout is misschien, dat meer gelet is op direct geldelijk gewin, dan op de kwaliteit, waarmee de toekomst op het spel staat. „Reeds meerdere malen, aldus „Ned. Fabrikaat", hebben wij er op gewezen, hoe verkeerd het is, dat de betrokken or ganisaties te veel aan politiek gaan doen, te veel trachten, niet alleen om zooveel mogelijk geld uit de producten te halen, maar ook om zooveel mogelijk steun in Den Haag los te krijgen. Dikwijls is het ons opgevallen, bij het lezen van landbouwvalkbladen, boe daarin wel veel geschreven werd over steunmaat regelen en onvoldoende fi nancieel e hulp, achterstelling van de eene groep bij de andere, maar bitter weinig over bet vak z 61 fZelfs in landbouwkringen werd daarover geklaagd, en nu blijkt dan, boe- zeer deze klachten gegrond zijn geweest." Naar aanleiding hiervan wordt dan verder critiek geoefend op de steunmaat regelen, die ons in het algemeen niet Wist, althans overdreven schijnt. Want het is waarlijk geen politiek, die tot pa radijsachtige toestanden leidt. -Set is echter juist, wat verder wordt opgemerkt, n.l. dat wijl de leus „Koopt ederlandsche waar, dan helpen wijl el- hoar slechts kunnen voeren, zoolang vtl de zekerheid hebben, dat die -ederlandsche waar ook inderdaad het esle }3> wa^ er t,egen <jen daarvoor ge- raagden prijs kan worden geleverd. Is et anders, dan helpen wij' e 1 - a ar niet, doch dan werken wij "aar tegen en bet resultaat is en vermeerdering van de totale wel- I. 6n werkgelegenheid, maar vermin- starmS. bovendien verslapping en ver- VREESELIJKE LUCHTBOMBARDE MENTEN TE VALENCIA EN BARCELONA. Men spreekt van honderden dooden. In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat Barcelona gisteren begin van den middag werd gebombardeerd door zes vliegtuigen, welke van Palma de Majorca kwamen. Er zijn 'honderd dooden. De luchtdoelartillerie kon de toestellen niet raken. Ook Valencia werd gebombardeerd. Drie maal is Valencia gisteren uit de lucht aangevallen. Dé gevolgen waren ontzettend. Naar officieel door het Spaansche persagent schap wordt gepubliceerd, werden bij de eerste twee aanvallen ongeveer 50 kinde ren gedood. Ook de materieele schade is geweldig. „United Press'-correspondent heeft een bezoek gebracht aan de geteisterde stads wijk. Hij constateerde, dat achter elkaar elf bommen van een gewicht van 200 tot 30O kilo omlaag geworpen werden in een reöhte lijn, dwars door het centrum der stad. Naar schatting werden tweehonderd vijftig personen in hun woningen gedood en vierhonderd gewond. De stad bood een vreeselijken aanblik. Nog laat in den middag waren de stra ten overdekt met dooden en gewonden. Gaten van vier, vijf meter diep waren in den grond geslagen en reusachtige hoornen waren door het geweld der explo sies opgenomen en ver weggeslingerd. In het centrum der stad is geen venster heel gebleven en slechts weinig huizen hebben hun deuren behouden. Tientallen meter verder hagelden groote steenklom pen neer. Het bericht van dezen derden en verschrikkelijksten aanval op Valencia bereikte Barcelona op het oogenblik, dat ook daar juist de grootste verwarring heerschte tengevolge van een luchtaanval, die enkele oogenblikken te voren op deze stad was gedaan. De toestellen kwamen daar van zee zijde. Ze hebben verscheiden bommen van groote explosieve kracht over de stad uit gestrooid. De afweerbatterijen kwamen direct in actie. Ook stegen verscheiden machines der regeeringsluchtmacht op, maar ze konden de vijandelijke toestellen die, na zich van bun bommenlast te heb ben ontdaan, ijlings naar hun basis te rugvlogen, niet achterhalen. Ook Sagunto beeft van deze luchtaan vallen te lijden gehad. Vliegtuigen hebben 25 bommen van 80 en 100 Kg. uitgeworpen. Verscheidene huizen werden vernield, doch de bewo ners konden tijdig de schuilplaatsen bin nenvluchten. Het schijnt, dat slechts wei nig personen licht gewond zijn. De overige krijgsverrichtingen. Uit Saragossa wordt gemeld, dat de re- geeringstroepen gisteren krachtige pogin gen hebben gedaan om de troepen van Franco te verdrijven uit de stellingen, welke zij eergisteren hebben veroverd. Aan het einde van den dag was de front lijn niet of weinig gewijzigd. Barcelona deelt mede, dat niettegen staande het hevige artillerievuur van de rechtschen, de regeeringtroepen gisteren de aanvallen van de troepen van Franco bij T'eruel hebben afgeslagen. De aanval len liepen tenslotte dood op het wel-onder- 'houden vuur van de automatische wape nen van de regeeringstroepen. HET CONFLICT TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. Duitschland's mislukte bemiddeling. Naar het Duitsche Nieuwsbureau van officieele zijde verneemt, was bij de ge sprekken, welke einde October 1937 tus schen de Duitsche ambassadeur te Nan king en te Tokio en de regeeringsinstan- ties aldaar werden gevoerd, door de re geeringen der beide in conflict zijnde lan den de wensc'h uitgesproken tot mede werking van Duitschland bij de poging een modus te vinden. Om het belang van den vrede te die nen aan welks herstel Duitschland in gelijke mate als de geheele wereld belang hecht, heeft de Duitsche regeering ge meend zich voor dit doel ter beschik king te moeten stellen van de beide 'be vriende landen. Daarbij werd er van Duitsche zijde van bet begin af aan den nadruk op gelegd Het nieuwe Franscbe kabinet Ghautemps. De ministers op de trappen van hotel Matgnon te Parijs na de samenstelling. dat Duitschlands houding in het conflict neutraal is en dat daarom zijn mede werking niet zou kunnen uitgaan boven de eenvoudige overbrenging ivan mededee lingen, die een der beide regeeringen aan de andere zou willen doen toekomen. Volgens dit beginsel is tot nu toe ge handeld. Met de op 16 Januari geschiedde pu blicatie van bet manifest der Japanscbe regeering is het conflict tusschen Japan en 'China in een nieuw stadium getreden. Wat nu precies wordt bedoeld, met dit „nieuw stadium", is niet geheel duidelijk. In het algemeen gelooft men te Berlijn niet, dat Duitsch land een onder Japanseh toe zicht staande regee ring te Nanking zou erkennen. Uit de perscommentaren van de laatste dagen blijkt, dat men weinig voldaan is over de nieuwe wending in 'het conflict. Men schijnt niet te verwachten, dat een verovering van Noord-China den Duit- sc'hen handel ten goede zou komen. Het voorbeeld van Mantsjoekwo, waar de Duitsche invoer steeds vermindert, is weinig bemoedigend. Het is wel opmerkelijk, dat Japan direct na het tot stand komen van het anti-Komintern-verdrag (Japan, Duitsch land, Italië), dat zoogenaamd tegen het communisme ging, tot de vijandelijkheden is overgegaan. Heeft de sluwe Japanneï ook Hitler in de luren gelegd? DE ENGELSCH-IERSCHE BESPREKINGEN. Een accoord kwam nog niei tot stand. Na de besprekingen tusschen de verte genwoordigers van de regeering van Ier land en van Engeland is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, „dat nog geen overeenkomst tot stand is geko men". De besprekingen zijn evenwel ver ge noeg gevorderd, om de deskundigen van de beide regeeringen in staat te stellen, sommige punten meer in bijzonderheden na te gaan. Zoo lang dit onderzoek duurt, zullen de besprekingen van de ministers worden onderbroken; zij zullen worden hervat zoodra dit noodzakelijk zal blijken. De Valera en de Iersche delegatie zijn teruggekeerd. Het resultaat van de gevoerde onder handelingen is, dat de besprekingen aan beide zijden thans geconcentreerd worden op een handelsverdrag als eersten maat regel, nauw verbonden met de studie van de financieele vraagstukken. Vervolgens komt het vraagstuk van de landsverdedi ging, teiwijl in bet verre verschiet de kwestie van de verdeeling of de eenheid des lands ligt. De besprekingen werden gevoerd in een geest van groote hartelijkheid. D'e Valera heeft de volgende boodschap tot het Iersche volk gericht: Ik ben vol hoop, dat de onderhandelin gen, welke thans te Londen worden ge- voerd, ten slotte onze betrekkingen tot onzen nabuur zullen verbeteren. Wij verklaren evenwel nadrukkelijk, dat het herstel van Ierlands eenheid een essentieele voorwaarde is voor een wer kelijke vriendschap tusschen de volken onzer beide landen. D'e moeilijkheden, welke wij nog te re gelen hebben, zijn groot, doch onze be sprekingen zijn eerlijk en vriendschappe lijk en wij doen een beroep op allen, om ons te helpen, de moeilijkheden uit den weg te ruimen. RAPPORT GEPUBLICEERD OVER „H INDENBURG"-RAMP. In bet officieele rapport der Duitsche commissie van onderzoek naar de oor zaak van de ramp met het luchtschip „Hindenburg", dat bij de landing te La- kehurst brandend is neergestort, wordt de aandacht gevestigd op de mogelijkheid van sabotage, al wordt tevens gezegd, dat ondanks het nauwgezette onderzoek, geen misdadige opzet kon worden bewezen. Moedwillige vernieling van het lucht schip, aldus het rapport, kan zijn voor gekomen, aangezien het niet mogelijk is onomstootelijk te bewijzen, dat bet lucht schip door natuurlijke oorzaken kan zijn verwoest. Toch is dit laatste het waar schijnlijkst. Bij het onderzoek naar eventueele na tuurlijke oorzaken wordt gedacht aan de vorming van een ontvlambaar gasmeng sel, dat door een vonk in brand is ge vlogen. Concludeerende zegt het rapport, dat de waarschijnlijkste veronderstelling is, dat er een verschil in spanning was ontstaan en dat daarbij een vonk is overgespron gen, welke het mengsel van zuur- en wa terstof rond het schip in brand heeft doen vliegen. ZONDERLINGE DUITSCHE RECHT SPRAAK. De nationaal-sociaJlistiscbe „Westdeut- sche" Beobachter" geeft een relaas van een strafzaak, waarbij' een onmenschelijke daad, tegen een hulpeloos krankzinnig meisje gepleegd, werd berecht. Wat bij deze rechtspleging opvalt, is het verschil van maatstaf bij de straf, toegediend b.v. aan geestelijken, die maar een „onvoorzichtig" woord durven spre ken aan het adres van het nazi-regime, en de uitermate milde bestraffing ivan een barbaarsche handelwijze, door twee blijk baar ten volle toerekenbare menschen be dreven. Onder bet opschrift„Krankzinnig meisje in een kooi". „Onmenschelijk) ouders stellen bun kind onbeschermd, aan de winterkou bloot", schrijft het nazi blad bet volgende „De eerste groote strafkamer van hel landgeiecht Karlsruhe heeft een zaak be handeld tegen den 63-jarigen Rudolf Malsch en diens 53-jarige echtgenoote uit Hagsfeld, die zich wegens het niet na komen van hun plicht tot ouderlijke ver zorging te verantwoorden hadden. 'De jongste dochter van den beklaagde •uit diens eerste huwelijk, de 31-jarige Martha Malsch, die sinds jaren krank zinnig was, werd door beide 'beklaagden van October 1936 tot Februari 1937 bij bun huis in Hagsfeld in een op bet voorplaats je opgetrokken houten kot op gesloten, waarin het meisje dag en nacht moest doorbrengen. 'In het kot was het nagenoeg zonder bescherming aan de winterkou blootge steld. Er waren geen dekens en er was geen verwarming. De beele inrichting van de kooi be stond uit een bed en een emmer voor het voldoen aan zekere noodzakelijke behoef ten. Wekenlang werd het meisje niet ge- wasschen, zoodat het volkomen vervuild werd aangetroffen, toen de autoriteiten ingrepen en voor de onderbrenging van de zieke in een gesticht zorg droegen. De voeding van de 'krankzinnige was volkomen onvoldoende geweest. Bij 'haar bevrijding uit haar menschonwaardigen kerker woog zij nog slechts 37Vs kg. Het Karlsruher Schöffengericht had de beide beklaagden op 31 Augustus elk tot een maand gevangenisstraf veroor deeld. Het 'hooger beroep ivan beide beklaag den tegen het vonnis van het Schöffen gericht werd afgewezen en aan beiden werd wegens schending der ouderlijke plichten een boete van 250 Mark elk '(subsidiair 50 dagen gevangenisstraf) op gelegd. DE TUNNEL TE ANTWERPEN. Afschaffing der tolgelden Door een tiental Belgische Kamerleden uit de Katholieke, de liberale en de socia listische partijen is een wetsvoorstel in gediend tot algeheele afschaffing van de tolgelden voor den Scheldetunnel te Ant werpen. Binnenland. Loonsverhooging in de bouwvakken. Bijeenkomst der deskundigen van de Oslo-staten. Buitenland. Vreeselijke luchtbombardementen te Va lencia en Barcelona. De Engelsch-Iersche besprekingen opge schort. De „Standaard" besluit een be schouwing over de interpellatie-Vorrink in de Eerste Kamer over de stappen der Nederlandsche Regeering inzake de er kenning van de annexatie door Italië van Abessynië aldus: „Het wil ons voorkomen, dat het goed is geweest, om deze zaak in het par lement eens rustig' te bespreken. Daar door is veel misverstand verwijderd en is de inhoud der verschillende opvat tingen veel duidelijker geworden. Al deed zich af en toe het gemis aan een schriftelijke voorbereiding van het de bat eenigszins gevoelen, wat bij zoo in gewikkelde en moeilijke vraagstukken steeds een nadeel is, niettemin was het een vruchtbare bespreking. Door het verstandig beleid van den in- terpellant om geen motie voor te stellen, wat zoo licht de besprekingen vertroebelt en de aandacht van de zaak zelf afleidt, kon een ieder vrijelijk zijn meening weer geven. Opnieuw bleek, hoe ook dergelijke gevoelige vragen van internationale poli tiek doeltreffend in het parlement kun nen worden behandeld, niet alleen zonder afbreuk aan de zaak te doen, maar be slist ten voordeele der algemeene poli tieke ontwikkeling. De Regeering kan thans haar nut doen met de gehouden besprekingen bij' de ver dere behandeling dezer zaak." Korta Berichten. Volgens een officieele mededeeling zijn sedert 1 Januari te Hongkong 68 per sonen door pokken aangetast. In 43 ge vallen was de ziekte doodelijk. Naar verluidt, zal Hitier bij zijn bezoek aan Italië vergezeld worden door bet grootste deel van de Duitsche regee ring. Het lichtschip „Westbinder", dat vier dagen geleden van zijn anker is ge slagen, is gister weer op zijn plaats ge bracht. De nationale boerenpartij' ten de liberale partij in Roemenië hebben zich met kracht verzet tegen de ontbinding van het parlement. Zij achten dezen maatregel tegen den geest van de grond wet. In verband met de maatregelen, die de Roemeensche regeering tegen de Israë lieten denkt te nemen, of reeds genomen heeft, zijn tal van Joden van plan, naar Zuid-Amerika, o.a. Brazilië, te emigree- ren. DE PRINSES HEEFT GISTEREN EEN KORTEN RIJTOER GEMAAKT. Het is gistermiddag zeer druk voor het paleis te Soestdijk geweest. Ook aan den achteruitgang hadden zich een aantal menschen opgesteld. Hun geduld is be loond, want tegen drie uur ging de Prin ses uitrijden, vergezeld van de Koningin. H. K. H. is ongeveer een uur buiten ge bleven. Toen draaide de Koninklijke wa gen weer het hek van den achteruitgang binnen. In zeer langzaam tempo bad de Prinses een rit om de Lage Vuursche ge maakt. EEN TWEEDE ZOON UIT EEN ZELFDE GEZIN MAG OOK IN DE WERKVERSCHAFFING. In bepaald geval ook een dorde. Aan de werkverschaffingsregeling voor jeugdigen, gelijk die in een 80 gemeenten bestaat, is weer eenige uitbreiding gege-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1