Dagblad voor de Provincie Zeeland De Grondwetsherziening in de Eerste Kamer. Opwekkend woord van Minister Colijn. De strijd in Spanje. Koningin en Prinses maken een rijtoer. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 19 JAN. 1938 52c JAARGANG - No. 93 Uitgave: N. V, Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratstraat 7 0, Qoea Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs ïcrartcaS Weekabonneasentenvoor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.2U Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ZONDER HOOFDELIJKE STEMMING AANGENOMEN, Gisteren heeft de Eerste Kamer in tweede lezing de zes wetsontwerpen tot herziening van de Grondwet behandeld. De heer Van Lansohot(K. K.) wil mede namens de heeren A n e m a (A. R.) en De S a v o r n i n L o h - man (0. H.) verklaren, dat zij met hun fraoties gaarne steun willen geven aan deze wetsontwerpen. Aan verdere be schouwingen hebben zij geen behoefte, daar er niets nieuws is geschied sedert de behandeling in de Tweede Kamer en de behandeling in eerste instantie in de Eerste Kamer. Wel betreuren zij, dat de wetsontwerpen 5 en 7 niet zijn aangeno men, waarbij het ging om de verdediging van onze vrije staatsinstellingen tegen openlijke of bedekte aanvallen. De heer Van Vessem (N. S. B.) heeft evenmin behoefte aan nieuwe uit voerige beschouwingen. Door de verschillende wijzigingen is de merg uit de pijp. Doch door de wijziging betreffende het kiesrecht wordt de even redige vertegenwoordiging afgekapt. Wat de vrijheid van drukpers aangaat, deze behoort tot de belangrijkste grond slagen van ons staatsrecht. Doch wat ver klaarde de regeering in de memorie van antwoord? DSt zij bij het bestaande art. 7 bevoegdheid heeft tot ingrijpen in de persvrijheid. Eigenlijk is het Nederland- sche volk dus sedert 1815 blij geweest met een doode musch. Dé nationaal-socialisten verwerpen principieel de revolutie, gelijk zij zich tegenover de opvattingen van de Fran- sche revolutie plaatsen. Aan obstruc tie heeft de N. S. B. nimmer gedaan. Spr eindigt met de verklaring, dat hij de re geering met het voorgestelde en het in de vorige zitting aangenomene niet kan ge- lukwenschen. De heer K r a n e n b u r g (V. D.) prijst het werk van de staatscommissie, die de Grondwetsherziening heeft voor bereid. Spr. verheugt zich er over, dat van de z.g. Derde Kamer niets is gekomen, om dat daarin een gevaar voor onze demo cratische staatsinstellingen lag versoho len. Spr. erkent volledig, dat het parlement bevoegd is om regelen te stellen ten aan zien van de in abstracto niet-toelating van bepaalde elementen, doch in de prac- tijd zou hij die meening verkeerd achten, omdat juist in het parlementaire systeem dergelijke elementen onschadelijk kunnen worden gemaakt. Wat de vrijheid van drukpers betreft, er is een legende gevormd, waartoe in de Tweede Kamer de heer De Geer en in deze Kamer Prof. Anema aanleiding ge geven hebben, omtrent de beteekenis van art. 7 en de bevoegdheid van de regeering inzake de persvrijheid. De heer Drooglever Fortuyn (Lib.) zegt geen behoefte te hebben aan nieuwe beschouwingen, Spr, zal voor stemmen. De heer De Zeeuw (S. D.) verheugt zich, dat de voorstellen inzake revolutio naire vertegenwoordigers niet zijn aange nomen, want zij zouden het parlement veeleer hebben geschaad dan gebaat. Als het parlement niet kan zorgen voor zijn eigen waardigheid, dan veroordeelt het zichzelf. De verdediging van de persvrijheid door den heer Van Vessem doet spreker denken aan het „Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen". Spreker wijst op de houding van de N.S.D'.A.P. in Duitschland. De heer Van Vessem (N.S.B.): U weet heel goed, dat dat mijn partij niet is. De heer De Zeeuw sluit zich in zijn oordeel aan bij hetgeen de heer Kranen burg zeide. Spr. acht de verkregen wij ziging niet belangrijk. Spr. verwacht er niet veel van. De Minister van Binnenland- c,hZaken, .de heer Van Boeijen, ent de opmerkingen van de heeren van anschot en Fortuyn, dat er geen aanlei- ing meer is ivoor nieuwe beschouwin- p Taor spreker uit het hart gegrepen, ovendien 'heeft hij' de vorige behande- g niet medegemaakt, zoodat hij er zich met warmte voor kan opwerpen en beS0nS: het pleit is eigenlijk reeds lang «Wu vraa? bij de voorbereiding was wpIV in de tijden van wrijving, 6 wil beleven, niet gewenscht zou zijn eenige wijziging te brengen in de grond slagen van onze staatsinstelling. In zeker opzicht acht de regeering het gelukkig, dat de voorstellen niet van bui tengewoon groote beteekenis zijn, want indien dit wel het geval ware, zou men eruit hebben te concludeeren, dat wij te voren een heel eind op den verkeerden weg waren. De regeering heeft het initiatief geno men tot een wijziging in de bepalingen betreffende de evenredige vertegenwoor diging, om in bepaalde omstandigheden een ietwat ruimeren armslag te hebben. Geenszins, is het de bedoeling geweest, het kiesrecht te beperken. "Wat de revolutionaire vertegenwoordi gers betreft, het is in geen enkel op zicht het doel van de regeering om eenige bepaalde partij te treffen. Ten opzichte van de drukpersvrijheid herinnert spr. aan het voorstel van de staatscommissie. De regeering heeft in eersten aanleg geen aanleiding gevonden het voorstel dier commissie te dezer zake over te nemen. Art. 7 richt zich naar haar oordeel slechts tegen censuur. Dit is historisch volkomen verklaarbaar. Het recht om zijn gevoelens en gedachten te openharen, werd steeds individueel be schouwd. Dtaor eenig verschijningsverbod wordt de vrijheid om zijn gedachten te openbaren langs anderen weg, in een ander publiciteitsorgaan bijvoorbeeld, niet aangetast. De gewetensvrijheid blijft de regeering hoog houden, gelijk tot dusverre is ge schied. De wetsontwerpen worden daarop z.h.s. aangenomen met dien verstande, dat de heer van Vessem '(N.S.B.) geacht wil de worden tegen het 2de ontwerp te heb ben gestemd. Aan het slot van zijn begrootingsrede in de Eerste Kamer heeft Minister Colijn gewaarschuwd, dat we ons niet door de donkere tijdsomstandigheden moeten la ten ontmoedigen. Ik eindig, aldus Dr Colijn, met een woord van opwekking. Men kan weten, dat ik nooit geaarzeld heb om den toestand te zien, zooals hij is, dat ik mij nooit schuldig heb gemaakt aan verdoezeling van ongunstige omstan digheden. Ik heb ze altijd klaar onder de oogen gezien en heb ook durven zeg gen, hoe ik den toestand zag. Ik heb het onlangs nog gedaan in een interview met een Fransch blad, waarin ik mijn kijk op de naaste toekomst heb gegeven. Ik sta nog op precies hetzelfde standpunt. Maar nu is er één ding, waartegen ik wil waarschuwen, en dat is, dat de wer kelijkheid ons nooit ontmoèdigen mag. Het tegendeel is waar: naarmate wij klaarder én duidelijker zien hoe de toe stand is, naar diezelfde mate moeten wij onze inspanning vergrooten om uit de moeilijkheden te geraken; werken tot het einde en volharden tot het doel is be reikt. Dat is het parool voor mij zelf en voor het geheele Kabinet. En daarbij statui wij niet in eigen kracht, maar wij hef fen biddend het oog naar boven om licht en wijsheid te vragen voor de vervulling van de uitermate moeilijke taak, die vóór ons ligt. Nieuwe aanvallen der opstandelingen bij Teruel. De opstandelingen hebben gister hun tegenoffensief bij Teruel hervat. Terwijl hun batterijen een hevig vuur ontwikkel den, bombardeerden vliegtuigen onophou delijk de stellingen der regeeringstroepen. Doordat de luchtmacht der aanvallers sterker was, moesten de regeeringstroe pen op de verdedigingsstellingen terug trekken. Boven de stad kwam het tot luchtge vechten, Kvaarbij verscheidene vliegtui gen der opstandelingen werden neerge schoten. Volgens onofficieels schatting zijn in de laatste 24 uur bij Teruel aan de zijde der regeeringstroepen 3000 dooden gevallen. Meer dan 800 soldaten en officieren zijn krijgsgevangen gemaakt. De opstandelingen hebben ten Noorden en Noord-Oosten van Teruel een aantal heuvels bezet en daardoor de controle over den straatweg naar Alfambra gekregen. Ten Noorden, Westen en Zuiden van Teruel zouden de opstandelingen thans alle belangrijke punten in bezit hebben. In militaire kringen acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat de regeeringstroe pen het thans geheel in puin geschoten Teruel nog zullen kunnen houden. De luchtmacht van Franco heeft op nieuw de steden en dorpen aan de kust van de Middellandsche Zee bestookt. Bij één bombardement zijn 14 perso nen gedood en 80 gewond. HET JAPANSCH-CHINEESCHE CONFLICT. Het Chineesche offensief. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat de Chineesche troepen reeds de voorsteden van Woehoe, vijftig mijl stroomopwaarts van Nanking aan de Jangtse, hebben bereikt. De Japansche troepen te Woehoe trekken zich terug naar de overzijde van de rivier, naar Hosien. Hosien wordt voortdurend door de Chineesche luchtmacht gebombar deerd en de Japansche oorlogsbodems welke in de rivier voor Woehoe voor anker lagen, zijn weggestoomd voor deze voortdurende bombar dementen. Wapenleveranties aan China. Te Tokio is groot opzien gebaard door een bericht uit Hongkong van de „Asahi Sjimboen" over de oorlogsvoorraden, die via Hongkong naar China worden gezon den. Volgens het Japansche blad houden zich 18 schepen met het vervoer van deze voorraden bezig: zeven Britsche, drie Ita- liiaansche, twee Duitsche, twee Amieri- kaansche, twee Noorsche schepen bene vens een Deensoh en één Neder- landsch schip. Uit Italië zou 1800 ton munitie afkom stig zijn, uit Engeland 800 ton, uit Duitschland 620 ton, uit de Vereenigde Staten 450 ton, uit Denemarken 400 ton, uit Nederland 250 ton en uit Noorwegen 100 ton. Uit Engeland zouden 40 vliegtuigen in gevoerd zijn en uit de Vereenigde Sta ten 11. Dat ook Italië en Duitschland munitie aan China zouden geleverd hebben, is wel merkwaardig. De money gaat daar blijkbaar ook boven de vriendschap met Japan. EEN NIEUW FRANSCH KABINET. Na vijf dagen van consulten, vergade ringen en vele mislukkingen, is Ghau- temps er gisteravond in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. De lengte van de lijst van de nieuwe ministers is evenredig aan de broosheid van hun bestaan. Het nieuwe ministerie zal voortdurend met de communisten en de socialisten re kening moeten houden en of dat nu een positie is voor een ministerie, dat Frank- rijks herstel moet ondernemen, mag wel een groote vraag heeten. Chautemps verklaarde o.m.: Men zal bemerken, dat ik speciale be teekenis heb gehecht aan een krachtige organisatie van de diensten van het mi nister-presidium, het coördineeren en verlevendigen van het economisch en financieel beleid en het uitoefenen van strenge controle op de vreemdelingen. DE TAALKWESTIE IN BELGI5. Proces-verbaal tegen dr Borms. Te Antwerpen zijn dr August Borms en eon zijner vrienden, dr Muylle, door de politie gearresteerd, omdat zij van twee talige straatnaamborden de Fransche be naming met verf overschilderden, daar een twee jaren geleden goedgekeurde wet ook op dit gebied de eentaligheid in het Vlaamsche land erkent, welke wet echter door sommige hoogere instanties niet wordt nageleefd. Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, mochten zij huiswaarts kee- ren. AMERIKAANSCHE VERDEDIGING MOET PARAAT ZIJN. Internationale toestand ernstig. Admiraal Leashy, de chef der Ameri- kaansche vlootoperaties, heeft in de on dercommissie ivoor het toestaan van gel den van 'het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de internationale toestand zóó ernstig is, dat de Vereenigde Staten hun nationale verdediging op het hoogste peil moeten bi ij ven handhaven. De Vereenigde Staten kunnen op het oogenblik hun defensie niet verminderen zonder de nationale veiligheid in gevaar te brengen. Het Amerikaansche departement van marine van de Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat Japan in November van 'het vorig jaar 213 oorlogsschepen bezat, welke onmiddellijk gereed waren, terwijl de Vereenigde Staten slechts over 119 schepen beschikten en Engeland over 196 oorlogsbodems. Van de Japansche sche- Prins Bernhard filmt. Gisteren ie op het paleis So est dijk het leven weer als vanouds zijn gang gegaan, Prins Bernhard maakte in den ochtend zijn gebruikelijke morgenrit in een door een chauffeur bestuurde auto en in den namiddag om kwart voor drie is de Prin ses uitgereden voor het maken van een rijtoertje. De Prinses verliet het paleis door den achteringang en reed vervol gens het heele park door tot aan de ach terzijde, waar haar auto den straatweg- naar Utrecht bereikte. Vandaar reed H. K. H. terug naar het kruispunt aan den Amsterdamschestraatweg tegenover hotel Trier, waar de auto rechts afsloeg het dorp Soest in. Na een korten rit door de omgeving keerde de Prinses te onge veer kwart over drie, wederom achter door het park, ten paleize terug. De rit bleef vrijwel onopgemerkt, even als de korte rijtoer, dien H. M. de Konin gin een kwartiertje later langs dezelfde route maakte. Ook H. M. verliet het park aan de achterzijde en reed daarna door het dorp Soest. De Prins is 's morgens eerst naar Apeldoorn geweest, waar hiji een tijdlang in de bosschen toerde. Bij den bekenden tol „De Zwarte Boer" stopte hij en be taalde zelf het tolmoisje. 'Over Harderwijk en Nijkerk ging de tocht terug. Telkens weer werd onderweg gestopt, om Prins Bernhard gelegenheid te geven filmopnamen te maken. De Prins filmde allerlei tafereeltjes. Men trof prachtig weer en de stralende zon, die door het hout scheen, verwekte allerlei fraaie effecten. Zoodra de Prins iets zag, wat Hem trof, liet Hij stilhouden om te filmen. pen waren 150 modern, vergeleken met 106 Amerikaansche schepen en 162 Brit sche. De Vereenigde Staten en Engeland be schikken over meer slagschepen dan Ja pan, doch Japan beschikt over meer tor pedojagers en onderzeeërs. PROCES DS NIEMöLLER. Naar thans hekend wordt, is de datum van het proces tegen Ds M. Niemöller uit Berlijn-Dahlhem vastgesteld op 7 Febr. a.s. Hij zal te Berlijn terecht staan we gens „verraderlijke aanvallen op staat en partij, voortgezet misbruik van den kan sel voor politieke doeleinden en openlijke aansporing tot ongehoorzaamheid tegen staatswetten". BRANDEN OP BRITSCHE OORLOGSBODEMS. Aan sabotage te wijten? In de pers zijn den laatsten tijd mede- deelingen verschenen over branden aan boord van Britsche oorlogsbodems. Dit heeft te Londen zekere opwinding veroor zaakt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men hier te doen heeft met sabotage en de admiraliteit heeft een rechtbank benoemd om een onderzoek in te stellen. Het toenemend aantal echtscheidingen In Zuld-Afrika. „Die Kerkbode", het orgaan van do Ned. Horv. Gemeente in Zuid-Afrika be spreekt in een artikel het steeds toene mend aantal echtscheidingen in 1937 op grond van kwaadwillige verlating en noemt het een positief schandaal. Het doet een beroep op het bestuur om de wet zoodanig te wijzigen, dat geen verzoek om echtscheiding kan worden ingediend al vorens de kwaadwillige verlating ander half jaar heeft geduurd. Parlementsontbinding In Roemenië. De verwachting, dat het Roemeensche parlement zal worden ontbonden nog vóór het zou zijn bijeengekomen, is in vervul ling gegaan, door een gisteravond uitge vaardigd bijzonder koninklijk decreet. Het parlement, dat vijf weken geleden is ge kozen, zal niet vergaderen, maar is, nog vóór het votum van wantrouwen tegen de minderhedenregeering Goga kon uit brengen, naar huis gezonden. Naar wordt gemeld, vinden de nieuwe verkiezingen voor de Kamer op 2 Maart a.s. plaats en voor den senaat op 4 Mrt. Het nieuwe parlement zal op 10 Maart bijeen komen. Korte Berichten. i In gezaghebbende Duitsche-kringen verklaart men niets te weten van de voor bereiding van een volksstemming, die in April zou worden gehouden. Men voegt hieraan toe, dat de Duitsche regeering niet de gewoonte heeft een dergelijk, be sluit drie maanden van te voren aan te kondigen. I Binnenland. Dé Éérste Kamer nam de voorstellen tot Grondwetsherziening aan. Stam voor de tuinders. Buitenland. Fen nieuw Fransch kabinet. Het Chineesche offensief bij Woehoe. Nieuw offensief der opstandelingen in Spanje. Sabotage op Britsche oorlogsschepen? De Amerikaansche verdediging. Een kleine advertentie In de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. STEMPELEN OP DE KOMENDE FEESTDAGEN. De minister van Sociale Zaken maakt bekend, dat, wat de dagelijksche aanmel ding (bet stempelen) van werklooze ar beiders betreft, in verband met de te ver wachten blijde gebeurtenis de volgende gedragslijn kan worden gevolgd: Wordt bet bericht bekend tijdens de bureau-uren, dan kan het stempelen wor den gestaakt. Voorzoover het gemeente bestuur den daarop volgenden dag, dus den eigenlijken feestdag, de gemi entelijke b' reaux sluit, kan alsdan ook vrij van stempelen worden gegeven. ANTI-JAPANSCHE ACTIE VAN DEN ORGANISATIELEIDER DER N.S.B. IN INDIë. Opwekking tot boycot van Japansche zaken. Aneta meldde gisteren uit Bandoeng: Het A.I.D. de Preangerbode deelt me de, dat de organisatieleider van de N.S.B. in Ned.-Indië hedenmorgen bij den sub stituut-officier is ontboden in verband met zdjln anti-Japansche actie j.n het nummer van het orgaan der beweging, „Indië Hou Zee' van 15 Jan. Aan Aneta werd bevestigd, dat ir Van der Laaken inderdaad verhoord is. Ver dere inlichtingen zijn niet verstrekt. E'ch- ter kan worden gemeld, dat bedoeld num mer van „Indië Hou Zee" de mededee- ling bevatte, dat „Wij, nationaal-socialis ten, in verband met de uitlatingen van Suetsugu tegen het blanke ras, elke rela tie met vertegenwoordigers van het Ja pansche volk moeten verbreken, totdat gebleken, is, dat bedoelde uitlatingen door dat volk niet worden onderschreven dan wel worden veroordeeld." Deze passage werd gevolgd door een aankondiging, dat genoemd orgaan geen advertenties van Japanners meer zal op nemen, en men van alle leden van de N. S. B. verwacht, dat zij1 niet meer zullen koopen in Japansche winkels, zich niet meer zullen laten knippen bij! Japansche coiffeurs, zich niet meer zullen wenden tot Japansche fotografen enz. enz. INDISCHE VLIEGLIJN NAAR MANILLA. Vooruitzicht op goedkeuring van Amerika United Press meldt uit Washington: Indien men in verantwoordelijke inter nationale kringen goed is ingelicht, zijn tussehen de Vereenigde Staten en Neder land de onderhandelingen over een per manente regelmatige luchtverbinding tus sehen Nederland, 'Oost-Indië en de P'hilip- pijnen begonnen. De ontworpen verbinding zou de laat ste schakel beteekenen in den keten van vliegdiensten om de aarde, waarvan de Pan-Amerikaansche en de Transpacific- lijnen, tezamen met de Nederlandsche Indië-lijnen, met de K.N.I.L.M. de voor naamste zijn. Men meent te weten, dat de Vereenigde Staten na een jaar van werkloos afwach ten thans tenslotte gunstig heeft geant woord op de Nederlandsche pogingen om tot onderhandelingen te komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1