gemakkelijke besturing erwijs. Gemengd Nieuws. N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM Nog geen 3 CCVlt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Rechtszaken Telegrammen Politieberichten. Burgerlijke Stand Marktberichten Finantiëele Berichten Jong te 's Gravenhage i r. De classis Arnhem heeft den heer W. P. md. aan de Vrije Uni- ,ar verklaard in de t. Ds M. J. F. Schön- ed. te Oldenkeppel, die 40-jarige ambtsbedie- denken, heeft tegen 1 eritaat gevraagd. ng en intrede. Ds irst is voornemens op eid te nemen van de gemeente te Veendam; rt intrede te doen te iger is Ds P. B. Müller al vacaturen in Kerk. Het aantal va- d. Herv. Kerk bedroeg al 263, tegen 257 op 1 an. '37. Deze vacaturen erschillende provincies elderland 40, Zuid-Hol- olland 53, Zeeland 15, sland 51, Overijssel 7, rd-Brabant 12, Limburg •edikantsplaatsen. ■en vacante plaatsen te Anna-ter-Muiden, Arne- r, Ellewoutsdijk, Goes, iplaat, Kerkwerve, St.- ïent, Sas van Gent, Tho- ikzee. len 17 predikanten en is, terwijl 12 overgingen staat des levens, totaal ienst traden of uit het en over 6 predikanten, ,tsen werden gecombi- iten werden beroepbaar m enkelen zich nog niet n. Totaal 83. lie.-college van de Ned. oos tot diaken in de va re, die tot kerkvoogd is sr C. van Sabben. a Geref. Kerk is gekozen J. G. de Waal Gz. en J. van den Berg D'zn. aderwijzer aan de Chr. ier is benoemd de heer it Engelsch M.O., thans e Marnix-school te Rot- n 50 sollicitanten. voor het examen boek- de Vereen, van leera- swetenschappen, de hee- sn G. Gillissen, beiden te samen boekhouden, van- a van Handels- en Kan- Mercuiius" slaagde de te Middelburg. Tjaarda te Middelburg examen Nederlandsche adentie van de vereen. [genmerken. a van bevoegde zijde, aangebrachte biggenmer- van 3 tot 8 Januari 1938 tegenover 24.395 in de week van het jaar tevo- ning 1937 zijn van 1 Ja- 8 Januari 1938 in totaal 77.801 merken, tegenover van 1 Januari 1936 tot GROND KAN NOG NEN WORDEN eneering van Ir. Mesu. mile gehouden z.g. Land- ïgsdag voor den Overijs- :tand heeft Ir F. P. Mesu ende inleiding gehouden „Hoeveel ruimte biedt zijn boerenstand?" ning van woeste gronden oote uitbreidingsmogelijk- -. De totale oppervlakte droeg in ons land in 1936 i. Hiervan moeten als on- lultuur, worden afgetrok- zandverstuivingen, die sa- vlakte beslaan van rond terreinen, die uitsluitend oor bosch, en die, welke als militair oefenterrein, reatie-oord, of die als na dienen te worden behou- ïg blijft dan voor bouw en een oppervlakte van pi®- :te, die door ontbossching grasland zal worden ge* geschat op 75.000 ha. In us plm. 225.000 ha., die g van woeste gronden 01 l boomen, tot bouw- en vorden omgevormd. 20 en 1936 is de oPPer" grond afgenomen niet die van bosch slechts m® snomen, zoodat gemiddei 8500 ha. op deze wijze ;t, dat, wanneer de ent zelfde wijze wordt 'voor - bouw- en giasland Se~ schikte gronden over ongeveer 25 a 30 jaren zullen zijn uitgeput. Een dergelijke ontginning van 8500 ha. per jaar biedt aan ongeveer 7225 perso nen ruimte, d.i, een bestaansmogelijkheid voor ruim 1400 gezinnen (de sterkte van een gezin gemiddeld op 5 personen stel lende) per jaar, gedurende ruim 25 jaren. Het is duidelijk, dat wanneer men in de zandstreken tegemoet wil komen aan den drang naar meer bestaansmogelijk heid voor onze jonge boeren, de ontgin ning van de daartoe geschikte woeste gronden tot houw- en grasland krachtig moet worden doorgezet. Hier komt de vraag naar voren, of het dan geen overweging verdient, grondeige naren ,die niet tot de ontginning van hun woeste gronden kunnen of wenschen over te gaan, uit hun eigendom te ontzetten, pe directeur van den Cultuurtechnischen Dienst beantwoordde deze vraag bevesti gend. Aan den grondeigendom zijn niet alleen rechten, maar ook plichten verbonden. Het is het belang van de gemeenschap, en van den boerenstand in het bijzonder, dat deze gronden worden ontgonnen. Wanneer iemand daartoe niet wenscht mede te werken en niet uit den bodem wenscht te halen wat er in zit, dan eischt het algemeen belang, dat deze persoon door onteigening uit zijn eigendom wordt ontzet, zoo ging de heer Mesu voort. Als voornaamste object dient te worden genoemd de droogmaking van de Zuider zee. De totale oppervlakte op deze wijze aan te winnen gronden kan worden ge steld op plm. 220.000 ha. netto, of ge middeld ongeveer 8800 ha. per jaar. Een dergelijke landaanwinst geeft ruim te voor plm. 8800 zielen, d.i. een be staansmogelijkheid voor rond 1700 ge zinnen per jaar, gedurende 25 jaren. De landaanwinning door verbetering van de afwatering schatte spr. op plm. 3800 ha. per jaar. Dit geeft eveneens ruimte voor plm. 3800 zielen of een be staansmogelijkheid aan plm. 750 gezin nen per jaar, gedurende 50 jaar. Tot du meest dankbare cultuurtechnische grond verbetering behooren ruilverkavelingen. De productieverhooging als gevolg van een ruilverkaveling kan op minstens 20 pet. worden gesteld. In ons land komt voor ruilverkaveling ongeveer in aanmer king 500.000 ha. De meerdere bestaans- ruimte, die daardoor kan worden verkre gen, kan worden gesteld op een landaan winning van 100.000 ha. Verwacht wordt, dat de te verkavelen oppervlakte dan in 40 a 50 jaar zal kun nen worden uitgevoerd. Dit geeft een meerdere bestaansruimte voor 2250 zie len of een vestigingsmogelijkheid van plm. 450 gezinnen per jaar gedurende 40 k 50 jaren. Door stadsuitbreiding gaat wel een op pervlakte land verloren, maar indien de uitbreiding gepaard gaat met vermeerde ring der bevolking, laat de groentevoor ziening dezer meerdere bevolking weer meerdere vestigingsmogelijkheid toe door omzetting van b.v. landbouwbedrijf in meer tuinbouwbedrijven. De comimissie-Lovink schatte het ver lies aan cultuurland op deze wijze op ongeveer 2400 ha. per jaar, overeenko mende met een verlies aan bestaansmo gelijkheid op het platteland van ongeveer 2400 zielen. Vat men de voor- en nadeelen samen, voor zoover cijfers verstrekt zijn, dan komt men, aldus spr., tot de conclusie, dat jaarlijks voor cultuurtechnische maat regelen, gedurende 25 jaar bestaansmoge lijkheid kan worden geschapen voor ruim 20.000 zielen per ijaar. Ongetwijfeld een zeer respectabel aantal. De uitvoering van de genoemde cul tuurtechnische maatregelen eischt onge- Zware mist boven Batavia. Het K.L.M.-vliegtuig „Gies" landde Maandagochtend op het vliegveld Tjilili- tan na een uur lang te hebben rondge cirkeld, in verband met zware regenbui en, welke rond Batavia hingen. De piloot verklaarde later, dat hij de dichte regen- laag niet eerder had kunnen doorhoren, totdat hijl eindelijk een gaatje zag, waar door hij Tjililitan kon benaderen. Het toestel bleef tot 2,10 uur in den middag Tjililitan het lijOtoestel van de K.N.I. LM. nam intusschen de post voor Ban doeng mede. Nog geen zenderbouw te f a a r s v e 1 d. Naar aanleiding van een 111 de Pers verschenen mededeeling als zou door den Raad van Beheer der No- zema besloten zijn opdracht te geven aan Philips tot het bouwen van een omrospzender te jaarveld, wordt van evoegde, zijde medegedeeld, dat een ergehjk besluit door den Raad van Be- eer der Nozema niet is genomen. Het vnn van den zenderbouw in zijn oden omvang is nog in studie. onbewaakte overweg, tl11 Lieseltrein, die om 2.08 uur uit Den a a«vertrekt- heeft gisteren om 2.15 uur n ,e onbewaakte overweg te Nootdorp n uit de richting Delft komende perso- v a.u;° gegrepen. De auto werd geheel g ,.le|o- D'e bestuurder de Graaf uit 01 kreeg een hersenschudding en voerd naar 1104 gasthuis te Delft ver- dam'u!'aSt ^em zDtende O. J. uit Rotter- D« ,m er met eenige ontvellingen af. ein had 12 minuten vertraging. Aaneenvliegramp ontsnapt. Het schijnt, dat dezer dagen de Belgische luchtvaartmaatschappij, de Sabena, aan een nieuwe ramp is ontsnapt, die het leven had kunnen kosten aan België's besten vlieger, Prosper Coc- qi^yt, die ook de bestuurder is, als de koning per vliegtuig reist, en van Cocquit's mar conist, Pieter Hoffmans, die tweemaal den Gordonn Ben net-wedstrijd voor luchtbal lons voor België heeft helpen winnen. Cocquyt en Hoffmans keer den dezer dagen met een Sa- bena-vliegtuig uit Londen naar Brussel terug. De Bel gische hoofdstad naderende, kwamen zij daar in een dich ten mist terecht, dien men niet kon vermijden, omdat het vliegtuig in Brussel-Haren moest landen. Cocquit deed de machine dalen nabij Zei- lik, waar zich de loodsen van de militaire luchtballons be vinden. Plotseling zag Coc quit op enkele tientallen me ters voor zich den stalen kabel van een militairen ob servatie-ballon, die een paar uren tevoren was opgestegen en daar in den mist hing. Zonder de tegenwoordigheid van geest van den vlieger was hij met zijn machine tegen den kabel terecht gekomen en zou men daar opnieuw een ramp en het verlies van menschenlevens te betreuren hebben gehad. Sabena heeft een klacht in gediend bij het ministerie van verkeerswezen en het depar tement van landsverdediging, om te wijzen op het besten dige gevaar voor het vlieg- wezen, van deze ballons aan kabels. Een der meest opvallende kenmerken van den nieuwen FORD V-8 is de gemakkelijke besturing. Het stuur gehoor zaamt zelfs aan Uw pink, de remmen reageeren op den llchtsten pedaaldruk. Het prachtige instrumentenbord met verzonken knoppen is zeer overzichtelijk èn een lust voo^ het oog. 193B twijfeld groots bedragen. Men bedenke echter, dat, wanneer de steunbedragen worden afgetrokken, die aan de werkloo- zen bij „stempelen" moeten worden uit gekeerd, de overblijvende kosten in bet algemeen door waardevermeerdering der gronden worden gedekt en een behoorlijke rente opbrengen. DE „GELAARSDE KOE". Een voetbeschermer voor koeien als wapen tegen mond- en klauwzeer. Eenigen tijd geleden kwamen uit En geland berichten omtrent een gummi- voetbeschermer voor runderen, die uil Engeland afkomstig was. Dit hulpmiddel in dienst van de bestrijding van de ge vreesde ziekte was in ons land nog niet bekend. Thans wordt echter gemeld, dat de Bata-schoenenindustrie, in baar land van afkomst, Tsjechoslowakije, iets der gelijks in leer in den handel heeft ge bracht. Daar te lande zouden zeer goede resultaten verkregen zijn. De fabriek schijnt deze schoen te be schouwen als een middel om de besmet ting te voorkomen. Nu zal dat wel eens een enkele keer gelukken, maar daar ook de slijmvliezen van den mond zeer snel aangetast worden, moet men zich van deze beschutting geen al te groote voor stelling maken. Toch meenen wij, zegt het Volksblad, dat deze schoen toepassing verdient. De reden daarvan is, dat een dergelijke schoen belet, dat er vuil komt in de won den van aan de pooten van een ziek dier voorkomende Maren. Het is bekend, dat juist het infectiegevaar, dat deze wonden opleveren, de grootste schade bij mond en klauwzeer veroorzaakt. De ziekte zelf verloopt over het alge meen vrij mild. De dieren vermageren wel, maar van het mond- en klauwzeer op zich zelf herstellen, althans de vol wassen beesten, over het algemeen vrij spoedig. Het zijn de naziekten, veroor zaakt door in de wonden binnendringen de bacteriën, die de meeste slachtoffers maken. De bestrijding van de ziekte richt zich de laatste tijd dan ook meer en meer op voorkoming van deze bijkomstige infectie. Het ligt voor de hand, dat een schoen, die het vuil belet tusschen de hoeven te ko men, tegen heel wat infectie kan bescher men. Het is echter geen middel, dat zonder groote voorzorg kan worden toegepast. Een dergelijke schoen sluit niet alleen het vuil, maar ook de lucht af, terwijl de wonden zelf afvalstoffen produceeren, die verwijderd moeten worden. Het zal dus noodzakelijk zijn om, als zich blaren op de hoeven hebben gevormd, de schoe nen iederen dag uit te trékken en schoon te maken de wonden te verzorgen en ver volgens de schoen weer om de klauw te sluiten. Deze schoen kan dus een aan winst zijn mits men bij de toepassing de koeien op een pijnlijk nauwgezette wijze verzorgt. Leer heeft op gummi voor, dat de lucht minder afgesloten wordt, maar gummi heeft weer geen naden, welke hij het schoonmaken moeilijkheden opleveren. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 18 Januari 1938. De volgende personen waren gedag vaard: K. K., 28 jaar, arbeider te Hansweert, wegens mishandeling van zijn moeder. Eisch en uitspraak f 15 b. of 10 d. h. J. L. R., 30 jaar, stoker, te Vlissingen, thans te Rotterdam, wegens verzet tegen de politie te Vlissingen. Eisch en uit spraak: 1 mnd gev. straf. N. de V., 29 jaar, garagehouder, te Zie- rikzee, wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan M. den Boer. Eisch: 2 mnd. gev. str. Uitspraak 2 mnd. gev. str. voorw. proeft. 3 j. en f 15 b. of 10 d. h. J. J. de J., 38 jaar, koopman te Zie- rikzee, wegens beleediging van H. J. Dorreman. Eisch en uitspraak f 10 b. of 5 d. h. 1. G. P., 49 jaar en 2. Ph. P., 27 jaar, beiden schipper te Yerseke, wegens huis vredebreuk, daar zij in den nacht van 27 op 28 November 1937, wederrechtelijk waren binnengedrongen in een werk plaats, in gebruik bij P. Nolet. Eisch: ieder f 20 b. of 10 d. h. Uitspraak: ieder f 15 b. of 10 d. h. J. de R„ 33 jaar, ijzerwerker te Vlis singen, 1ste wegens verzet tegen de po litie; 2de wegens vernieling van 2 ruiten in het café, bewoond door L. R. J. Pieters. Eisch: f25 b. of 20 d. h. Uitspraak: f20 b. of 10 d. h. E. C. van D., 47 jaar, sjouwerman te O.-Souburg, wegens mishandeling van H. J. Weezepoel. Eisch en uitspraak f 10 b. of 5 d. h. B. v. M., 23 jaar, zonder beroep te O.- en W.-Souburg, wegens vernieling van 5 vruchtboomen, toebehoorende aan A. Vader. Eisch en uitspraak: f 10 b. of 5 d. h. G. P. M., 18 jaar, muzikant te Middel burg, wegens het niet voldoen aan een bevel om van zijn rijwiel af te stappen, gedaan door een assistent der belastingen en een agent van politie. Eisch en uit spraak f 15 b. of 10 d. h. 1. J. C. W. M., 21 jaar, monteur, en 2. H. M. S., 28 jaar, betonwerker, beiden te 's-Gravenhage, wegens diefstal van een achttal fazanten, toebehoorende aan Spijkstra te Goes. Eisch: tegen ieder 1 mnd gev. straf. Uitspraak: M. 1 mnd gev. straf, S. vrijspraak. Verdronken. GIETHOORN. Gisteravond is de heer J. K. nabij Giethoorn in het kanaal ge reden en verdronken. K. had gistermid dag eenige café's bezocht. Smokkelaar door schot gewond. Op den dijk van het Twentekanaal trof een jachtopziener drie mannen aan. Hij vermoedde dat zij aan het stroopen waren. Er ontstond een vechtpartij waar bij de jachtopziener genoodzaakt was een schot te lossen. Twee der mannen werden aan een been geraakt. Een van hen moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Aan het Bureau van Politie. Sleutel aan koperen ring, Glacé handschoen. Bij particulieren: Handschoen, Vinke, St. Jansgang 5; Vulpotlool (zilver), Gem. Veldwachter, St. Laurens; Handbe schermer, Fransimont, Dampoortstr. 10; Groene muts, de Rijke, Arnebrug D 11; Dekzuiltje, F. Diesse, Gravenstraat 90; Oorbel, van Zuilekom, Noordpoortstraat 17; Moer van wagen, Wighman, Huide- vettersgang 3; Liniaal, J. Bernhard, Hen drikstraat 10; Duimstok, Kees Visser, Br eestraat 16; Glacé handschoen, Schei- I heler, Gravenstraat 80; Glacé dameshand- schoen, J. de Jonge, Lombardstraat 18; Dameshorloge, Fastenau, Heerengracht 122; Blauwe muts, Oldeman, Badhuis 6; Rentekaart, A. de Witte, Kanaalweg 1; Steunzool, J. Boone, Segeersingel 50 Zakdoek, J. v. d. Berge, Bleek 18; Da meshandschoen, J. Fokke, Bierkaai 1 Passer, Hoek, Veersc'hesingel 198; Knip mes, K. v. Sluijs, Jodengang 34; Bank biljet, G. de Kam, Kamperland B 125 Port, met inh., Juffr. A. M. Rekker, Bou levard Bankert 18, Vlissingen; Tabaks pijp, J. Florisse, Emmastraat 8; Belas tingmerk, de Lange, Arn. voetpad 21 Taschje, R. de Koning, Oude Kerkstraat 3;Dameshoed, C. Hoek, L. Giststraat 30 Hond, Asyl, Seisweg; Duimstok, C. v. Sluijs, Bur. van Politie; Broche, A. de Leeuw, Veerscheweg 66; Passer, J. Bos, Lange Delft 74; Goudenring, N. de Wolf, Brakstraat 24; Stukje vleesch, S. Blok, Lange Delft 35; Bruine port., H. Goergen, Lange Delft 61; Dameshandschoen, Lido, Lange Delft winkel; Herdershond, Asyl, Vlissingen; Wollen das, W. Pluijmers, St. Pieterstraat 29; Bankbiljet, dhr Parren, Postkantoor; paar dameshandschoenen, Gor den Hollander, Segeersweg 7; Kat (zwart), v. d. Harst, Korte Delft; Riem van bagagedrager, Aarnoutse, Achtersin gel 67; Belastingmerk, de Looff, Bur. v. Politie; Belastingmerk, M. Boogaart, Jas mijnstraat 1. GOES. Geboren: Maria Neeltje d.v. Go- vert de Hond en Krina Tholenaar. Overleden: Jacobus Traas, 4 mnd. te 's H. Arendskerke. MIDDELBURG. Bevallen: F. S. de Kam geb. Berkeveld, d.; G. M. van Biene geb. De Wulf, z.; J. H. Tevel geb. Wiegel, d.; J. P. Davidse geb. Verschuur, d. Getrouwd: W. P. Joziasse, 26 j. en L. O. Dingemanse, 21 j.; M. van Helleman, 27 j. en A. Antheunisse, 23 j. (M. G.) Van 1317 Januari 1938. VLISSINGEN. Getrouwd: A. Bronke, 25 j. en G. M. Kamp, 23 j. Bevallen: F. M. de Roos geb. Lute, z. Overleden: L. M. de Visser, 4 j.; H. J. F.. Verzijden, 70 j., wed. van F. H. Lees berg. (V. G.) Van 8—15 Jan. 1938. OOSTKAPELLE. Ondertrouwd: G. J. Cevaal, 23 j. jm. en M. Maljaars, 21 j. jd. Bevallen: G. Luitwieler geb. Ludik- huize, d.; G. L. Wattel geb. Gevaal, z. (M. G.) GOES, 18 Januari 1938. Goudgerst f 8- 8,25, Haver 6,50-7, Kookerwten 9.50-11, Schokkers 15-16,30, Br. boonen 7-10,50, Paardeboonen, gedenatureerd 7, aardap pelen: bonte en blauwe f3. Aanvoer ruim. Maanzaad f32,25. Boter: per kg f 1,50, per pond 0,75, part. prijs 0,85, fabrieksboter 0,85, afwij kende boter 0,50. Eieren: per 100 st. f3, per 25 st. 0,75, part. prijs 4, poeleieren 2,50, eendeneie ren 3. V. P. Z. Aanvoer 4256 eieren. Prijs f 3,20, kleine f 2,20 per 100 stuks. Noteering van boter- en eierhande- laren: Boter 0,65 per pond, kip- en een deneieren 3, poelje- of kleine eieren 2,50, alles per 100 stuks. GOES, 17 Jan. 1938. Groenten: Sprui ten 5-13, Witlof 8-16, Andijvie 10, Veld sla 8-9, Uien 5-6, Prei 2-7, Breekpeen 2- 2,20, Koolrapen 1, Blauwkoprapen 1-1,40, Gele rapen 1,30, Groene Savoye kool 2-5, Boerekool 2, Roode kool 4, Witte kool 2, Bonte aardappelen 8,70-4,10, alles per 100 kg. Bloemkool 4-9 per 100 stuks. Selderij 3,50-3,70, Kroten 2, p. 100 bos. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers beden TT V A A19 Ned. Ind. Handelsbk. 139 138* Philips 308 309 Unilever 150* 151* A. K. U. 43* 417/e Amsterd. Rubber 225 223* Kon. Olie 3697» 368* Deli Mij. 293* 296 Scheepv. Unie 12lVs 121* 4 pet. Nederland ÏOO"/™-* 100°/» 3 pet. Nederland 987ia 98* U. S. Steel 45"/ie 447a Anaconda 26ia/ie 2515/ ie U. S. Leather 47a 4* Beth. Steel 48* 467/s Adj. Gh. Milwaukee 33/ie 33/ia Cities Service 17a l'/ia Intern. Nickel 378/e 37* Shell Union 13* 13718 Kennecott 3l7a 30* Radio öVia 5* Car Foundry 20* 20 Tidewater 117/ib 11* Midcont. Oil 15* 15 General Motors 28* 27* Am. Enka 27 27* Am. Water Works 97e 9 Republic Steel 15* 153/io Continental Oil 238/s 23* De beurs was voor de locale fondsen weinig veranderd. De koersen waren hoo- ger dan vanmorgen en ongeveer op het niveau van gisteren. Philipslampen wa ren op 311 pet. ruim 3 pet. hooger; Fok kers waren opnieuw vast op 303 pet., doch liepen later terug wegens winstne mingen. De Amerikanen waren ook niet veel veranderd, maar in overeenstem ming met de slotkoersen van New York wat lager, er bestond echter nergens eenige in het oog loopende belangstelling. 4 pet. Nederland was weer wat lager op 100* pet. Voor 3 pet. Indië bestond vraag. Ook in de Fransohe obligaties hadden geen fluctuaties van belang plaats. Wisselkoersen. Amsterdam, 18 Jan., 2.30 u. Berlijn 72.3072.40. Londen 8.967a—8.97*. Parijs 6.016.05. Brussel 30.3430.38. New-York 1.797»—1.80.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3