Financiering van de wereldomroep. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. Klasse III. Jonge doffers: le L. Baert, WALCHEREN. ZEEUW SCH-VLAANDEREN. Onderwijs. waarden, waaronder uit het verkeers- fonds en door het Werkfonds 1934 voor den bouw van den tunnel onder de Maas aan de gemeente voorschotten zullen worden verstrekt. Uit het Verkeersfonds zullen voor den tunnelbouw f 8 millioen voorschotten worden verleend en door het Werkfonds f 6 millioen. Bovendien zal het Werk fonds nog een afzonderlijk voorschot ver- leenen voor den aanleg en verbetering van verbindingswegen tot den tunnel van vier millioen. De staat verbindt zich de bedoelde ver bindingswegen, voor zoover ze liggen bui ten de gemeente Rotterdam, zoodanig te verbeteren voor 1 Juli 1941, dat ook deze weggedeelten mede geschikt zullen zijn voor doorgaand verkeer. Hier worden bedoeld de aansluitingen aan de wegen 13 en 16 van het Rijks wegenplan. De terugbetaling van de voorschotten uit het Werkfonds zal moeten geschieden in veertig annuïteiten, waarvan de eerste vervalt een jaar na de opening van den tunnel. Jubileerende Burgemeester. De burgemeester van Woerden, de heer H. G. van Kempen, viert 31 Januari zijn zilveren jubileum als burgervader. Hij was eerst burgemeester van Wemel- d i n g e en thans twintig jaren van Woerden. Een radio-beiasting voor de „klaploopers". In regeeringskringen worden verschil lende mogelijkheden, om een Nederland- sohe wereldomroep te financieren, onder het oog gezien. Minister Van Boeyen beschouwt deze kwestie ais een der allerbelangrijkste ra- cLio-vraagstukkken. Ook bij het bezoek, dat hij kort geleden in gezelschap van prof. Gerbrandy, voorzitter van de Radio- raad, aan de V.A.R.A.-studio heeft ge bracht, is dit onderwerp ter sprake geko men. Naar het „Volksblad" verneemt, overweegt men thans de invoering van een belasting op radiotoestellen, ter dek king van de hooge kosten, die aan den wereldomroep verbonden zullen zijn. Het moet echter niet zeer waarschijnlijk wor den geacht, dat zij, die thans reeds lid zijn van een omroepvereeniging en dus reeds regelmatig betalen, onder deze be lasting zouden vallen. Dat zou dan slechts met de z.g. „klaploopers" het geval zijn. De heele zaak bevindt zich echter nog in het stadium van overweging. Wellicht zullen in de memorie van antwoord over de begrooting van Financiën, die over eenige dagen verschijnt, nadere inlichtin gen worden gegeven. De Ned. Herv. Kerk op de Brink te Baarn, waar naar alle waarschijnlijk heid de doopplechtigheid van het te verwachten Prinsenkind Zal plaats vin den. ZONDAGSDIENST LOODSWEZEN VLISSINGEN. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer achten eenige leden het antwoord onbevredigend, door den Mi- ister in de Tweede Kamer gegeven op een verzoek betreffende verbetering in de regeling van de vrije Zondagen van de loodsen in het district Vlissingen. Zij meenden, dat aan het financieele be zwaar te dezen niet een zoo overwegen de beteekenis mocht worden toegekend. Opgemerkt werd voorts, dat het perso neel van den reede-afhaaldienst in een nog ongunstigere positie verkeert en hier met den Zondag in het geheel geen re kening wordt gehouden. Verbetering werd bepleit. Op den nationalen feestdag zal al hier slechts één brief- en één postpakket- bestelling plaats hebben. De choolkinderen zullen de herinne ring ion het gemeentebestuur eerst een wee' a den geboortedag ontvangen om dat datum er op moet worden aange- bracüt. De wasscherij Zeeland zal de blijde ge beurtenis aankondigen door een lang ge rekt fluiten van de stoomfluit, gevolgd door 5 korte stooten voor een Prinses en 10 voor een Prins. Zaterdagavond werd door den bur gemeester, dhr ar Van Dusseldorp, in café de Beurs, oen tentoonstelling van postduiven geopend. De uitslag der bekroningen is: Eerste prijs J. Kole, 's H. Arendskerke 46 punten; 2e N. van het Westeinde, Le wedorp 46; 3e B. de Jonge, 'sHeeren- hoek 46; 4e J. Nagelkerke, Rilland 45,75; 5e W. Krijnsen, Waarde, 45,75; 6e G. Za gers, Kapalle 45,75; 7 e P. Molhoek, 's H. Arendsk. 45,5; 8e A. Gok, Kruiningen 45,5; 9e G. J. Kuzee, Goes 45,5, 10e J. Kola, '4 H. Arendskerke 45,5; 1 le M. Krijnsen, Waarde 45,25; J. van Stee, Ier seke idem; 13e K. G. Louisse, Waarde idem; 14e P, v. d. Vliet, Kapelle idem; 15e G. J. Kuzee, Goes idem; 16e P. Rijk, 'a Heerenhoek idem; 17a J. Kole, 's H. Arendskerke idem; 18e D. Janse Nz. idem idem; Z.e.v. G. Molhoek idem idem; E.v, J. Nagelkerke, Rilland idem; E.v. J. Vette, Ierseka idem. Klasse II. Oude duivinnen: le G. Mol hoek, 's H. Arendskerke 45,5; 2e A. de Wee, Ierseko idem; 3e J. van Dam, Goes idem; 4e L. Lavooy, Kapelle idem; 5e J. Elenbaas, 'sH. Arendskerke idem; 6e J. van. Dam, Goes 45,25 7a G. J. Kuzee, idem idem; 8o L. Lavooy, Kapelle idem; 0e P. Molhoek, 's H. Arendskerke idem; 10e A. J. Vermet idem idem; lie J. Elen baas idem idem; Z.e.v. Chr. Louisse, Waarde idem; Z.e.v. A. Hazen, 's Hee renhoek idem. Goes 45,75; 2e M. Raas, Lewedorp idem; 3e A. Hazen, 's Heerenhoek idem; 4e J. van Dam, Goes idem; 5e J. G. Harthoorn, Kapelle 45,5; 6e G. Molhoek, 's Heer Arendskerke idem; 7e G. Helder, Kloetin- ge idem; 8e W. M. van Haver, Ierseke idem; 9e L. Frankin, Goes idem; 10e J. Nagelkerke, Rilland idem; lie idem; 12e W. Krijnsen, Waarde 45,25; 13e P. Rijk, 's Heerenhoek' idem; Z.e.v. G. Zegers, Kapelle idem; Z.e.v. M. J. van Liere, Goes idem; Z.e.v. A. J. Vermet, 's H. Arendskerke idem; E.v. J. Timmerman, Lewedorp idem E.v. G. Helder, Kloetinge idem; E.v. K. Helder idem idem; E.v. W. van het Westeinde, 's Heerenhoek idem. Klasse IV. Jarige duivinnen: le J. van Stee, Ierseke 45,5; 2e G. Molhoek, 'sH. Arendskerke idem; 3e A. Vermet, idem idem; 4e P. Rijk, 's Heerenhoek idem; 5e K. G. Louisse, Waarde idem; 6e W. van het Westeinde, Lewedorp 45,25; 7e K. Helder, Kloetinge idem; Z.e.v. C. de Vlie ger, 'sH. Arendskerke idem. Klasse V. Jonge doffers: le J. Bruin zeel, Schore 46; 2e J. Poelman, Ierseke 45,75; 3e J. Bruinzeel, Schore idem; 4e P. Molhoek, 'sH. Arendskerke idem; 5e J. van Kruiningen, Ierseke idem; 6e J. Poelman, Ierseke 45,5; 7e N. van het Westeinde, Lewedorp idem; 8e A. J. Ver met, 'sH. Arendskerke idem; 9e J. Tim merman, Lewedorp idem; 10e A. J. Ver met, 's H. Arendskerke idem; lie P. Mol hoek, idem idem; 12e W. M. Meulbroek, 's H. Arendskerke idem; 13e K. Helder, Kloetinge idem; 14e B. de Jonge, 's Hee renhoek idem; 15e P. Molhoek, 'sH. Arendskerke 45,25; 16e G. Molhoek idem idem; 17e idem idem; 18e P. van Eifce- ren, 's Heerenhoek idem; 19e J. Vette, Ierseke idem; 20e J. van Stee idem idem; 21e J. Poelman idem idem; 22e M. Pe- kaar idem idem; 23e P. v. d. Vliet, Ka pelle idem; Z.e.v. H. Janse. 's Heeren hoek idem; Z.e.v. G. de Hond, Goes idem; Z.e.v. J. G. Harthoorn, Kapelle idem; Z.e.v. W. H. van Haver, Ierseke idem; Z. e.v. J. van Stee, idem idem; Z.e.v. J. Kole, 's H. Arendskerke idem; Z.e.v. P. Mol hoek idem idem. Klasse VI Jonge duivinnen: le K. Hel der, Kloetinge 45,75; 2e G. Molhoek, 's H. Arendskerke idem; 3o M. J. van Ldere, Goes idem; 4e L. Baert idem idem; 5e J. Timmerman, Lewedorp 45,25; 6e J. Na gelkerke, Rilland idem; 7e K. Helder, Kloetinge idem; 8e G. Helder idem idem; 9e P, van der Vliet, Kapelle idem; 10 M. Krijnsen, Waarde idem; lie G. Zegers, Kapelle idem; 12e J. G. Harthoorn, idem idem; 13e M. Sanderse, 'a H. Arends kerke 45,25; 14e G. J. Kuzee, Goes idem; 15e G. A. de Vlieger, 'sH. Arendskerke idem; 16e H. Janse, 's Heerenhoek idem; Z.e.v, G. J, Kuzee, Goes idem; E.v. M. A. Blauwkamer Waarde idem; E.v. J. Na gelkerke, Rilland, idem. Koudekerks. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad vol tallig. De voorzitter sprak een Nieuwjaars rede uit, waarin hij den buiten- en bin- nenlandschen toestand hesprak en alle leden zijn beste wenschen aanbood. De uitgekeerde gelden voor steun en werkverschaffing bleven in deze gemeente plm. f4000 beneden de raming en het Burg. Armbestuur, dat verleden jaar een aanvullend crediet noodig had van f 2500 zal een sluitende rekening kunnen over leggen zonder verhoogd subsidie bedrag, zelfs met een batig saldo. Spr. releveerde vervolgens de belang rijkste Raadsbesluiten. Door bet aanleggen van een stuk straal op het Zand, zal voor een vérstrekkend tijdvak in de behoefte van gunstig gelegeD bouwgrond worden voorzien. Van zeer groot belang is geweest de totale reorganisatie van de geneeskundi ge armenverzorging. De Raad beeft evenals in 1936 ook in 1037 heftig gedebatteerd. De persoonlijke omgang is, voor zoover door Spr. kan na gegaan worden, niet gewijzigd; maar hoe staat bet met de ambtelijke verhouding tussoben Raadsleden, Wethouders en Burgemeester onderling? Hier is iets verkeerds in het gemeente beleid aanwezig. Dat 1937 een recordjaar was in het verwerpen van voorstellen van B, en W. is 'heelemaal niet erg. We leven in een democratischen staat. Maar wan neer bij het nemen van beslissingen fac toren worden ingeschakeld, die een zui vere stemming zooal niet onmogelijk, dan toch zeker zeer moeilijk maken, komt het geval anders te liggen. En ernstiger wordt het, wanneer van een genomen beslissing door het lanceeren van beleedigende on juistheden in het openbaar een verkeerde voorstelling gegeven wordt. Daarom, zegt Spr., onderzoek u zelf nauwkeurig, of er ook verandering in de onderlinge verhouding moet worden ge bracht. Spr. verzekert dat hij niemand onaangenaam heeft willen zijn, maar al leen het gemeentebelang heeft willen die nen. De vraag of de laatste jaren niet te veel geheel nieuwe zaken aan de orde zijn gesteld, beantwoordt spr. ontkennend Het gemeentebelang eischt, dat op den ingeslagen weg wordt voortgegaan. Spr. heeft b.v. zich de vele moeite voor het uit breidingsplan getroost, niet uit een oog punt van sport, maar omdat 't gemeente belang dat vorderde. Alle achterdocht moet worden uitgebannen en helaas men schijnt tot nog toe zoover niet te kunnen komen. Wet'h. Contant dankt den voorzitter, ook voor de wijze waarop hij den Raad heeft toegesproken. Wij verzekeren U onze medewerking voor het werk dat ons wacht. Gaat u op den ingeslagen weg voort met de rechtvaardigheid en gerechtigheid die uw arbeid kenmerkt. Overtuigd zijn wij va,n uw onpartijdig en ernstig wer'k. De geschillen moet u niet te zwaar ne men. Ingekomen stukken: De beslissing op de geineentebegrooting voor 1938 is verdaagd. Idem de beslissing omtrent het Raads besluit van 14 December 1937 inzake in standhouding openbare school. De voorzitter deelde mede, dat een ver zoek is ingekomen van de afd. der Z. L. M. om steun te willen verleenen voor een te houden cursus. Hiervoor wordt f 10 beschikbaar ge steld. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen een rioleeringsplan te doen ontwer pen. Dhr De Rijke vraagt of de buizen wel de noodige wijdte hebben en op de ge- wenschte diepte worden gelegd. De voorzitter zegt, dat dit geregeld ge controleerd wordt. Dhr T'e Rijke vraagt of dan de uitgaaf van f 300 voor het rioleeringsplan nog wel noodig is. De voorzitter zegt: wij zijn dan pas veilig, wanneer wij het rioleeringsplan hebben, omdat, dan het noodige uitpassen enz. geschieden kan en mitsdien later de noodige en goede aansluiting verzekerd is. Het voorstel wordt aangenomen. Nu volgt de weerlegging van den voor zitter van hetgeen in het Gemeenteblad der Ned. Herv. Gem. en „De Zeeuw" ge zegd werd ten opzichte van B. en W. en den burgemeester inzake de bekende on derwijskwestie. Dhr Jasperse (G. H.) is het volkomen eens met den voorzitter wat deze opmerkt in het schrijven van 14 Januari j.l. aan den Raad gericht, dat de debatten welke in 't openb. en op 't gem. 'huis worden ge houden, niet op andere wijze moeten wor den voortgezet. Het schrijven in het Ge meenteblaadje ware wel achterwege ge bleven ware het niet dat het eerste stuk over deze zaak geschreven eenzijdig was toegelicht. Naar aanleiding van wat de voorzitter op bladzijde 2 opmerkt in bot genoemd schrijven, namelijk dat het idee van een gefixeerd bedrag van de schoolbesturen uitgaat, wil ik dit op merken, dat wij dit ook weer in de laatst gehouden vergadering hebben gehoord en wel door het amendement door Spr. inge diend op het voorstel van B. en W., het geen met de beste bedoelingen gedaan is, n.l. om tot een overeenkomst te komen, die allen kan bevredigen. Had spr. toen geweten, dat de voorzitter, om een teleur stelling als in 1938 te voorkomen het on der punt 2 genoemde zou trachten tegen te houden, dan was Spr. niet met dat voorstel gekomen. Door het antwoord van den voorzitter op genoemd voorstel, het geen nu begrijpelijk wordt, is het voor stel niet meer gesteund en is de heele zaak gebleven zooals ze was, hetgeen wij toen anders gewild hebben. Dankbaar zijn wij voor de erkenning van de administra tieve fout over de jaren 1930, 1931 en 1932 en voor de mededeeling van B. en W. om die fout te herstellen. De voorzitter ontzegt ieder het recht om B. en W. aan te vallen buiten de of- ficieele feiten. Dhr Sanderse (S. D.) had zeker ver wacht, dat de C. H. of de A. R. fractie zich hierover zou hebben uitgesproken. Dat het voorstel van Jasperse niet is ondersteund, moet geweten worden niet hieraan, dat de voorzitter het heeft ge torpedeerd, doch aan diens verzuim om te verzoeken, dat het voorstel zou worden ondersteund. Spr. is van meening, dat wanneer dat voorstel was besproken er veel zou zijn VGOr'komen wat nu onaangenaam is. Dhr Lorier zegt, dat zwijgen hier beter is dan spreken, gezien ook de stemming in den Raad. Wij meenen te moeten betreuren, dat wanneer men behoort tot een bepaalde meerderheid, dat deze dan de schuldige is. Spr. verklaart dat de meerderheid zich niet laat intimideeren door krantenge schrijf. De voorzitter zegt: mij is blijkbaar in de schoenen geschoven, dat ik niet heb gevraagd of het voorstel ondersteund werd. Spr. meende dit te moeten doen om de belangen der gemeente te dienen. Mijn houding tegenover de schoolbesturen is bekend en ik weiger met die schoolbestu ren nog nader te confereeren, zoolang zij hun houding niet wijzigen. Dhr Moens zegt, dat hij de zaak zelf ter hand heeft genomen. Hij acht zich ge roepen om het belang der gemeente te dienen. Verschillende Raadsleden bleken niet te weten, dat er een wetswijziging had plaats gehad. Ik meen, dat de scho len het best met het voorstel van den voorzitter kunnen doen. Dhr Sanderse zegt, dat in Souburg het uitgekeerde bedrag lager is dan wat hier wordt voorgesteld, n.l. f 12 per jaar en per leerling. Spr. verklaart gaarne dat de voorz. zich boven de partijen weet te plaatsen. De voorz. zegt, dat hij1 constateert, dat zijn voorstelling van zaken niet is weer sproken. Weth. Stoffels zet zijn houding uiteen. Toen het bewuste onderwerp in de ver gadering van B. en W. ter sprake kwam, bleek dat bij de meerderheid van dit col lege de gedachte voor zat, dat dit in de raadsvergadering zonder meer onder den hamer zou doorgaan en is zelfs de moge lijkheid naar voren gebracht dat het, wanneer de Raad dit wenschte, met eeni ge verhooging zou zijta over te nemen. Na serieuze bespreking bleef er dan ook voldoende ruimte open zijn stem nader te bepalen. Waar nu, zooals bekend, ge noemd punt volgens 's raads voorzitter niet in stemming kon komen, heeft Spr. gemeend de bestaande wettelijke regeling te moeten handhaven. Rondvraag. Dhr Kameraad vraagt verbetering van het tegelpad aan het Hoogepad. Dhr Sanderse is dankbaar voor de aangebrachte verbetering in een gedeelte van den Lage weg, doch zou gaarne zien dat ook het overige gedeelte spoedig ver betering kreeg. De voorz. zegt, dat het Hooge pad na der onder handen zal worden genomen De Lage weg zal zoo spoedig mogelijk worden verbeterd, doch op het oogenblik is dit met het oog op de bekende omstan digheden nog niet miogelijk. Hierna sluiting. Oostkapelle. Aan het programma voor den nationalen feestdag ontleenen wij: Des voormiddags 10 uur bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk. (O'.a. rede van den Weledelachtbaren heer Burgemeester en Koorzang door de Ghr. Zangvereen. „Sursum Gorda". B'es namiddags tractatie der schoolkin deren. Het weer dienende zullen de schoolkinderen eerst zingen vóór het ge meentehuis. Des avonds muziek en zang (de laatste door de Zangvereen. „Eendracht maakt Macht".) Lichtstoet en muzikale omwan deling. Vreugdevuur op de weide van den heer J. Maljaars. Veere. Maandagavond vergaderde het varkensfonds alhier. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 95 bedroeg en dat slechts 5 ongevallen in 1937 voor kwamen. De secretaris dhr M. Breel werd als bestuurslid herkozen. Dhr J. Melis werd als bode herbenoemd. De contribu tie werd als het vorige jaar vastgesteld. Zaamslag. Ook hier zal den dag vol gende op de blijde gebeurtenis in het vorstelijk gezin een gezamenlijke kerk dienst worden gehouden waarin de drie plaatselijke predikanten zullen voorgaan. Des avonds zal in de Geref. Kerk en Ghr. Geref. Kerk een dank- en bedestond worden gehouden. Verder zullen muziek- en zanguitvoeringen plaats hebben. Des avonds hoopt men met de schoolkinderen een lichtstoet te houden, waarbij de ver- lenigingen zich kunnen aansluiten. vank en N. de Jong te 's Gravenhage (West). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gasselte, P. de Bruin, cand. te Gouderak. Te Gapelle, J. de Looze te Den Ham. Geref. Kerken. Bedankt voor Amersfoort (3e pr.pl.), P. D. Kuiper te Sassenheim. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te D'okkum, P. W. Dam te Onst- wedde en A. Zwiep te IJmuiden. Te Al phen a. d. Rijn, N. Brandsma te Wilder- Beroepbaar. De classis Arnhem der Geref. Kerken heeft den heer W. P. Kramer te Velp, cand, aan de Vrije Uni versiteit, beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken. Emeritaat. Ds M. J. F. Schön- feld, Ned. Herv, pred, te Oldenkeppel, die op 30 Januari zijn 40-jarige ambtsbedie ning hoopt te herdenken, heeft tegen 1 Mei a.s. eervol emeritaat gevraagd. Bevestiging en intrede. Ds J. van de Werfhorst is voornemens op 27 Februari afscheid te nemen van de Vrije Evangelische gemeente te Veendani; hij hoopt 6 Maart intrede te doen te Niéuwvliet. Bevestiger is Ds P. B. Müller van Nijverdal. Hei} aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk. Het aantal va caturen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg op 1 Jan. j.l. totaal 263, tegen 257 op 1 Juli en 262 op 1 Jan. '37. Deze vacaturen waren over de verschillende provincies aldus verdeeld: Gelderland 40, Zuid-Hol land 30, Noord-Holland 53, Zeeland 15, Utrecht 11, Friesland 51, Overijssel 7, Groningen 34, Noord-Brabant 12, Limburg 3 en Drenthe 7 predikantsplaatsen. In Zeeland waren vacante plaatsen te St.-Annaland, St. Anna-ter-Muiden, Arne- muiden, Dreischor, Ellewoutsdijk, Goes, Haamstede, Hoofdplaat, Kerkwerve, St.- Kruis, Retranchement, Sas van Gent, Tho- len, Yerseke, Zierikzee. In 1937 overleden 17 predikanten en werden 47 emeritus, terwijl 12 overgingen tot een anderen staat des levens, totaal 76. Opnieuw in dienst traden of uit het buitenland kwamen over 6 predikanten, 4 predikantsplaatsen werden gecombi neerd. 73 candidaten werden beroepbaar verklaard, waarvan enkelen zich nog niet beroepbaar stelden. Totaal 83. Borssele. Het Kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente koos tot diaken in de va^ cature-J. van Liere, die tot kerkvoogd is benoemd, den heer C. van Sabben. Bruinisse. In de Geref. Kerk is gekozen tot ouderling dhr J. G. de Waal Gz. en tot diaken dhr W. van den Berg D'zn. Goes. Tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school alhier is benoemd de heer M. Dekker, leeraar Engelsch M.O., thans verbonden aan de Marnix-school te Rot terdam. Er waren 50 sollicitanten Geslaagd voor het examen boek houden vanwege de Vereen, van leera ren in de Handelswetenschappen, de hee- ren G. Boutens en G. Gillissen, beiden t Vlissingen. Voor het examen boekhouden, vai wege de federatie van Handels- en Kan toorbedienden „Mercuiius" slaagde de heer J. du Bois te Middelburg. De heer J. Tjaarda te Middelburg slaagde voor het examen Nederlandse): Handelscorrespondentie van de vereen, van Leeraren. Biggenmerken. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmi ken in de week van 3 tot 8 Januari 10-38 bedroeg: 36.117, tegenover 24.395 in de overeenkomstige week van het jaar tevo ren. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Ja nuari 1937 tot 8 Januari 1938 in totaal aangebracht 1.877.801 merken, tegenover 2.125.273 merken van 1 Januari 1936 tot 8 Januari 1937. HOEVEEL GROND KAN NOG ONTGONNEN WORDEN Drastische redeneering van Ir. Mesu. Op een te Zwolle gehouden z.g. Land bouwontwikkelingsdag voor den Overijs- selschen boerenstand heeft Ir F. P. Mesu een belangwekkende inleiding gehouden over de vraag: „Hoeveel ruimte biedt Nederland aan zijn boerenstand?" In de ontginning van woeste gronden ligt nog een groote uitbreidingsmogelijk heid, aldus spr. De totale oppervlakte woeste grond bedroeg in ons land in 1936 ruim 336.000 ha. Hiervan moeten als on geschikt voor cultuur, worden afgetrok ken duinen en zandverstuivingen, die sa men een oppervlakte beslaan van rond 50.000 ha, de terreinen, die uitsluitend geschikt zijn voor bosch, en die, welke in gebruik zijn als militair oefenterrein, vliegterrein, recreatie-oord, of die als na tuurmonument dienen te worden behou den. Naar schatting blijft dan voor bouw en grasland over een oppervlakte van plm. 150.000 ha. De oppervlakte, die door ontbossching voor bouw- en grasland zal worden ge wonnen wordt geschat op 75.000 ha. In totaal is er dus plm. 225.000 ha., die door ontginning van woeste gronden of het rooien van boomen, tot bouw- en grasland kan worden omgevormd. Tusschen 1920 en 1936 is de opper- vlakte woeste gTond afgenomen met 145.000 ha, en die van bosch slechts met 8000 ha. toegenomen, zoodat gemiddeld per jaar plm. 8500 ha. op deze wijze is gewonnen. Hieruit volgt, dat, wanneer de ont ginning op dezelfde wijze wordt voort gezet, de voor bouw- en grasland ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2