Dagblad voor de Provincie Zeeland Oejniste verhouding tusschen Regeering en Parlement. programma. EERSTE BLAD Amerika's vlootversterking. Geheime clausules in Duitsch-Japansch verdrag? Belangrijkste Nieuws B t r DINSDAG 18 JAN. 1938 52c JAARGANG - No. 92 cht op voor fietsen: 45 min. tsclrm»/,. iddeibwu 5 Jan, te houden verga- jelhouders der N.V. pij „Tjibantjet" te Mid- engen jaarverslag over voldoening teruggezien r zaken in 1937, dat in van economische ople- zij de werking der rub- de geoogste hoeveelheid s prijzen opleveren, itie reeds eerder enkele 5, slaagde zij er in jke hoeveelheden rubber i prij'zen te verkoopen, oogst 1938 een hoeveel- gelsche sheets voorver- per halve kg levering e basishaven of New behoorlijke resultaten rzekerd schijnen, it echter te worden, dat estrictie verhoogde kost- brengt, terwijl de steeds igen loodzwaar op het rukken. De uiterste zui- nog geboden blijven, winstrekening sluit met van f 54.270.49, vermeer- 1.57 saldo 1936, samen ordt f 13.500 te bestem- mgingskosten van aan- jbouwen en f 4286,63 op over te schrijven. Dan ng f87.858.43. Voor aan- in worden uitgekeerd pet. van f 140.000; voor ndeelen f2896.55; voor 392.92 en voor tantièmes 18 Januari 1938. I, 1875 en 415,5 M. AVRO- R.V.U. 8.00 Gram., 10.00 Gram. 10.30 Jetty Cantor's üuish. wenken. 11.30 Verv. Omroeporkest. 1.45 Gram. est en soliste. 2.45 Knip- rra-Trio. 4.30 Kinderkoor erhalfuur. 5.30 Gram. 6.30 7.00 Voor de kinderen, rt. 7.30 Engelsche les. 8.00 15 Gram. 8.30 Bonte Dins- 10.15 Film-reportage. 10.45 bn. 11.00 ANP. 11.40'12 II, 305.5 M. KRO-uitz. 4.00 8.00—9.15 Hoogmis. 10.000 dsd. causerie. 12.00 Berich- )rkest. 1.00 Gram. 1.20 De en solist. 2.00 Voor de jdecursus. 4.00 Gram. 4.05 ningen in de R.-K. Kerk", iram. 4.35 HIRO-Post. 4.40 ïarmonia als HIRO-Scha- 5.10 KRO-Orkest. 5.45 Ge- 3.00 Verv. concert. 6,40 Es- 0 Berichten. Causerie na- r Werkl. Verb. 7.35 Sport er. ANP. Meded. 8.15 Sted. cht en soliste. 9.00 De KR0- ;en. 10.20 Gram. 10.3f G-Melodi;: 1500 hi. ;rijktrio. 1.20 So -',c 1.50 Gram. 2.20 Het BBC- en soliste. 3.20 Orkest. 3.50 i Cellovoordracht. 5.40 or- i en piano. 7.15 Orkest. 8.10 Strijkkwartet en solist. )22 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30 Orkest. 1.50—2.20 ooi. 6.35 Gram. 6.50 Orkest, .e, met muziek. 8.20 „Le Dé- 9.35 Omroepsymphonie-or- .20 Gram. ANDSENDER, 1571 M. 7-20 l.v. solisten. 9.50 Fluit, viool ,20_11.20 Orkest en solisten. advertentie in de rubriek anbod" kost slechts 75 cenl alino. •ISCH WEERBERICHT. tot ik .6 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 W. wolkt den avond van 18 Jam. krachtige tot matige, la- tot N.-W. wind, halt of betrokken, regen oi natte sneeuw, kouder. hedenmiddag 3 uur: Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Zaterdagmorgen 10 u. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting in de Eerste Kamer is opnieuw in den breede gehandeld over de Kabinetsformatie. Nieuwe gezichtspunten zijn daarbij niet geopend. Het was in hoofdzaak een her haling van wat reeds op meer of minder verdienstelijke wijze herhaald was. Wij1 hebben dan ook geen behoefte hierop nader terug te komen. Alleen omtrent wat gezegd werd over de wijze waarop dit Kabinet werd gevormd en in verband daarmede over de meer of mindere homogeniteit van het Kabinet, willen we een enkele aanhaling doen. De opmerking was gemaakt, dat de wijze waarop de heer Colijn als Ka binetsformateur optrad sterk afweek van de wijze waarop door Dr Kuyper in 1901 werd gehandeld, toen om trent het regeeringsprogram overleg met de rechtsche fracties plaats had, terwijl de heer Golijn uitsluitend voeling hield met de personen door hem aangezocht in het Kabinet zitting te nemen. Dr Golijn heeft daaromtrent o.m. dit gezegd: Het was niet noodig zich te beroepen op het voorbeeld van Dr Kuyper in 1901. De geachte afgevaardigde (de heer De Zeeuw) had het zich gemakkelijker kun nen maken. Hij' had veel beter mij met mijzelf in tegenspraak kunnen brengen, want in 1918 heb ik medegewerkt aan een formatie in ouden stijl; in 1922 heb ik zelfs een stuk onderteekend, dat heel sterk leek op een notarieele akte; in 1925, toen ik voor het eerst een Kabinet moest formeeren, is het een beetje anders ge gaan. Ik heb toen nog mijn ontwerp- program aan de drie rechtsche fracties toegezonden met het verzoek om mij hun opmerkingen daarover mede te deelen. Dat zelfde heb ik gedaan in 1933 'bij de eerste formatie, toen het nog ging om de formatie van een parlementair Kabinet Toen ben ik echter op grond van de daarbij opgedane ervaringen volkomen genezen geworden van deze oude methode en wel zoo radicaal, dat ik niet geloof, dat ik ooit, als dat in verband met mijn leeftijd nog eens mocht voorkomen, weer tot die oude methode zal terugkeeren. Het is mij toen duidelijk geworden, dat, of de zelfstandigheid van de Regeering wat de geachte afgevaardigde de heer de Savornin Lohman eens noemde „het eigen recht der Overheid" in het ge drang komt, of dat men van de vorming van een parlementair Kabinet ten eenen- male moet afzien. Waar het laatste aan groote bezwaren onderhevig is, groote bezwaren medebrengt voor de zuivere werking van het constitutioneel-parlemen- taire stelsel en de oude methode, wat ik noemen zal die van de notarieele akte, eigenlijk het constitutioneel-parlementaire stelsel vermoordt, morsdood maakt, daar moest worden uitgezien naar een andere methode, de methode, die ditmaal ge volgd is. Men kan natuurlijk de vraag stéllen; geeft deze methode u notarieele zeker heid? Neen, maar de andere ook niet, want in dat beroemde document, dat ik onderteekend had in 1922, stonden en kele stipulaties, die m.i. voor geen twee erlei uitlegging vatbaar waren, maar die niettemin den val van het Kabinet ten gevolge hadden. ..Het voordeel van deze methode is, dat zij herstelt de juiste verhouding tusschen Regeering en Staten-Generaal en daarom ln het belang is van het behoud van het constitutioneel-parlementaire stelsel. Als men wil, kan men zeggen, dat het een Proef is. Ik ga zelfs iets verder. D'e ge achte afgevaardigde de heer Van Lan- ®chot heeft in een ander verband gespro- j een laatste kans. Hij doelde aarhij op samenwerking tusschen de .rie rechtsche groepen. Ik stem daarmee jn, maar 'voeg er aan toe, dat dit een aatste kans is, ook voor wat de vorming ao Parlementaire Kabinetten betreft. De oude methode maakte de Regeering o hoodschaploopers van het Parlement, do t? 0n^er 'de huidige omstandighe- m Dat was niet altijd zoo, een 30, 40 ar geleden was het nog niet zoo, maar er de huidige omstandigheden loopt aet daarop uit. 6 nieuwe methode handhaaft de zélf- k ncd£heid van de Regeering, met vol komen bereidwilligheid tot gemeen over- met de Staten-Generaal. En indien het met ^9Ze methode vastloopt, zooals i, met de oude vastgeloopen is, dan be- j? Parlementaire Kabinetten heel e rg tot het verleden. Men kan nog altijd schermen met de mogelijkheid, die ik zoo straiks al even heb aangeduid: de rood-Roomsche samenwerking, maar ik voor mij: geloof daar niet aan, zooals de geachte afgevaardigde de heer De Zeeuw dat deed. Wanneer men naar een meisje vrijt, moet men niet beginnen met te zeg gen: wat heb je leelijke tanden, wat heb je melkboerenhondenhaarl Dat zijn niet de wegen, om te slagen. Ik zeg niet, dat ik aan dat slagen behoefte heb, maar in elk geval worden de kansen op het slagen door die methode niet beter. Er hangt dus veel van af, of deze vorm van Kabinetsformatie blijkt te zullen sla gen. Daarvoor is noodig goede wil en onbevangen oordeel over de grenzen van het mogelijke aan beide zijden, bij de Re geering en bij de Staten-Generaal, De Regeering verklaart zonder eenige restrictie, dat zij harerzijds al het moge lijke zal doen om die goede samenwer king te bevorderen. 27 MILLIOEN DOLLAR MEER VOOR DE VLOOT. Het luchtvaartbureau van de vloot der Vereenigde Staten heeft het voornemen voor 1941, 2050 vliegtuigen te bouwen, in plaats van 1910, zooals eerst het plan was. Het aantal toestellen van de vloot zal niet aanmerkelijk worden vermeerderd. Het nieuwe plan is nog niet door het departement van marine goedgekeurd. Ook zeide admiraal Cook, dat hoewel op het programma voor het komende jaar 1920 vliegtuigen stonden, men verwacht te, dat tegen het einde van deze periode slechts 1870 toestellen zouden gereed zijn gekomen, tengevolge van beperking van de beschikbare gelden. De commissie voor het toestaan van gelden van het Huis van Afgevaardigden heeft aanbevolen 553.266.494 dollar ter beschikking te stellen voor de vloot in het komende belastingjaar. Dit is 26.723.186 dollar meer dan in het a f- geloopen jaar en hierdoor zal mogelijk zijm 22 nieuwe schepen op stapel te zet ten, hierbij inbegrepen 2 slagschepen, die elk meer dan zeventig millioen dol lar kosten, verder twee kruisers, acht torpedoja gers, zes onderzeeërs en vier hulpschepen. Bovendien stelde de commissie voor gelden ter beschikking te stellen voor het aftouwen van meer dan zeventig sche pen, die reeds op stapel staan. Admiraal Leahy verdedigde het ont werp voor de commissie en verklaarde, dat „heter voor den wereld vrede thans beslist slech ter uitziet dan een jaar geleden. De Vereenigde Staten kunnen op het oogenblik de nationale verdediging niet verder inperken zonder de veiligheid van het land ernstig in gevaar te brengen. HET JAPANSCH-CHINEESCHE CONFLICT. Japansche gezant teruggeroepen. Volgens berichten uit Sjanghai heeft de Japansche ambassadeur in China, Kawagoje, aan de pers medegedeeld, dat hij door zijn regeering telegrafisch is te ruggeroepen, aangezien de regeering te Tokio wil breken met maarschalk Tsjang Kai Sjek. Van welingelichte zijde wordt verder vernomen, dat hij vervangen zal worden door een plaatsvervangend ambassadeur, die de betrekkingen van Japan met de „verschillende machten in China" zal on derhouden. Van Japansche zijde wordt de gecon centreerde 'Chineesohe aanval op Hangt- sjau bevestigd. D'e Japansche troepen hebben belang rijke versterkingen gezonden naar Hant- sjau om het hoofd te bieden aan de aan vallen van de Chineezen op de Japansche stellingen. WEER EEN ZOOGENAAMDE VOLKS STEMMING IN DUITSCHLAND? De Düitsche regeering heeft, naar ver luidt, het voornemen, een plebisciet uit te schrijven over de binnen- en buitenland- sehe politiek, w.o. ook over de kwestie der koloniën. De stemming zal binnen enkele maan den, mogelijk reeds in April, gehouden worden. Naar men zegt, heeft de regeering de bedoeling, een uitspraak van de bevol king over de door de regeering gevoerde politiek en in het bijzonder over het ko loniale vraagstuk te krijgen vóór Hitier zijn bezoek aan Rome brengt. De voorbereidingen zijn reeds begon nen. In Berlijn en andere steden zijn groote vergaderingen, waarin de partijleiders alle phasen der Duitsche politiek zullen bespreken, aangekondigd. VLAANDEREN PROTESTEERT. Het parket van Tongeren heeft de ar restatie van Florimont Grammens, den Vlaming, die in Vlaanderen door de of ficieele instanties de taalwetten wil doen toepassen, o.a. door de Fransche straat borden te overschilderen en het vernie len van Fransche opschriften in de of- ficieele gebouwen, met een maand ver lengd. Het Vlaamsche land protesteert hierltegen met moties 'en telegrammen. Een dezer telegramtoen is afkomstig van het Kamerlid Staf de Glercq, leider van bet Vlaamscb Nationaal Verbond. Het werd door de Clercq rechtstreeks aan den Koning gezonden en luidt als volgt: „Vlaanderen beleeft sinds honderd jaar de schande, dat het den strijd moet aanbinden, om door brokken van wetten een gedeelte van zijn recht te veroveren. Die wetten werden gestemd door het parlement en door Uwe Majesteit be krachtigd. Op vele plaatsen in Vlaanderen wor den die door U bekrachtigde taalwetten met de voeten getreden door de overheid en ook door burgemeesters, door U zelf benoemd. Die burgemeesters, die ontegenspreke lijk meineed plegen, gaan vrij uit en zul len in functie blijven, doch Grammens, die, na jarenlang vruchteloos te hebben gewaarschuwd, de wet wil doen toepas sen en daarin gerugsteund wordt door de overgroote meerderheid in Vlaande ren, wordt in de gevangenis opgesloten. Aldus wordt in het Vlaamsche land door de Belgische officieele wereld een revolutionaire toestand geschapen. Sire, de Vlamingen wachten op Uwe tusschenkomst. Zij' zijn de meening toegedaan, dat Grammens niet langer mag gevangen blijven." Van Vlaamsche r.-katholieke zijide zal eerstdaags in de kamer worden geïnter pelleerd over het niet naleven door de officieele lichamjen vani de taalwet in Vlaanderen en de gevangenhouding van den heer Grammens. Mochten de honderden protesttele grammen noch de interpellatie in Ka mer en Senaat tot het beoogde doel lei den, en de regeering blijven weigeren om Grammens in vrijheid te stellen, dan zal men besluiten de Vlamingen op te roepen in drommen naar Brussel te komen, ten einde door 'n indrukwekkende massabe- tooging in de hoofdstad des lands er de regeering van te overtuigen, dat het ge- heele Vlaamsche volk als één man achter Grammens staat, zijn actie billijkt en zijn invrijheidstelling eischt. PARLEMENTSONTBINDING IN ROEMENIë VERWACHT. Fascistische methoden. Naar verluidt staat de ontbinding van het parlement in Roemenië vast. Het Ko ninklijk decreet zou reeds onderteekend zijn. In regeeringskringen verwacht men, dat het parlement nog in den loop van deze week bij decreet zal worden ontbon den, dus nog vóórdat het bijeen zal zijn gekomen en ofschoon de grondwet, zooals eerder bericht, voorschrijft dat een ont binding alleen kan geschieden wanneer er tegen de regeering een votum van wantrouwen is uitgebracht. DE STORM IN ENGELAND. Schepen vergaan. Het Britsche s.s. Cragepool, metende 5133 ton, heeft midden op den Atlanti- schen Oceaan S.O.S.-seinen uitgezonden, die door de marine-radio zijn opgevan gen. Het schip heeft ernstige lekken in de machinekamer en verzoekt onmiddellijke assistentie. De zware storm, die de kusten van En geland heeft geteisterd, heeft, voor zoo ver thans hekend, zeker aan dertig per sonen het leven gekost. Het staat wel vast, dat het uit Swansea afkomstige s.s. „Glanrhyd" aan de kust van 'Wales is vergaan en dat daarbij' 17 personen om 'het leven zijn gekomen. Een aantal lijken zijn reeds aangespoeld en herkend. Ook een kustvaartuig uit Glas gow is bij' Troon, aan de kust van Schot land, gezonken, waarbij de vijf opvaren den zijn omgekomen. De storm is gisteren gezakt, maar in Wales staan nog verscheidene wegen on der water. De Theems stond bij hoog wa ter te Londen precies tot den top van het Etobankement, maar hoogerop is de ri vier buiten haar oevers getreden en on geveer 500 acres staan daar blank. Stakingsonlusten in Mexico. In den staat Vera Cruz (Mexico) is tengevolge van een conflict tusschen twee vakvereenigingen een algemeene staking uitgebroken, waardoor bet geheele econo mische leven verlamd is. Tusschen de stakers hebben bloedige vechtpartijen plaats gevonden, waarbij vijf personen gedood zijn. Volgens „Le Temps" zou verdeeling van Nederlandsch-lndlë de bedoeling zijn. De Flarijscbe correspondent 'van 'het „Alg. Handelsblad" meldt: In een uitvoerig artikel, getiteld „Vrede of Oorlog" behandelt Jacques in „Le Temps" de beteekenis van de gebeurte nissen in bet Verre Oosten voor den vre de in Europa zelf. Daarin komt de vol gende passage voor, die voor ons land van belang is: „Het Duitsch-Japansche verdrag bevat geheime clausules. Duitschland ziet er van af, van het land der Rijzende Zon de 'koloniale 'bezittingen op te eischen, die dit als gevolg van de vredesverdragen in China en in de Stille Zuidzee verkregen heeft. In ruil daarvoor belooft Japan aan Duitschland, wanneer eenmaal de étappe die door het groote plan van Tokio voor zien wordt, Is verwezenlijkt, met Duitsch land Neiderlandsch Indië te zullen verdee- len. De rijkdommen, die de Hollanders, meest ervarene en best voorbereide onder de Europeesche kolonisatoren, daar heb ben weten te ontdekken en te exploiteeren: petroleum, caoutchouc en suiker, zouden voor de helft aan elk dier beide landen komen. „Het heilige Verbond van Drie is niet alleen bezegeld op het terrein der ideolo gieën, die een zwakke en kunstmatige ba sis vormen. Het geldt wel degelijk een politiek verdrag. Meer nog dan een politiek verdrag: een territoriaal en economisch verdrag, dat verdee lingen en deelnemingen meebrengt. Maar om iets te verdeelen moet men iets geza menlijk hebben. Om iets gezamenlijk te hebben moet men het met z'n tweeën of drieën bemachtigen. Om het af te nemen van den eigenaar, die het bezit en ex ploiteert, moet men het hem met geweld ontnemen. Is geweld tusschen volken niet een daad van oorlog?" De schrijver betoogt dan, dat de om standigheden een bedreiging van Hong kong, Hainan of Nederlandsch-Indië, de Britsche admiraliteit er toe kunnen bren gen, weldra een groot deel van haar sche pen naar het Verre Oosten te zenden. In dat geval zou Mussolini de kans wel eens schoon kunnen zien en een leger corps naar Spanje kunnen zenden om de republikeinen daar te verpletteren en een bezetting te ondernemen. liet risico daar van zou voor Italië zeer gering zijn, in dien deze militaire operatie vergezeld ging van een diplomatieke operatie, die in het centrum van Europa wordt voorbe reid. Jacques Bardoux meent, dat het kri tieke oogenblik binnen enkele weken be reikt zal zijn en predikt daarom het bij leggen van de binnenlandsche geschillen in Frankrijk om niet een buitenlandsche oorlog te zien losbreken. In officieele kringen, waar men van kclcniald aangelegenheden goed op de hoogte is, en waar wij naar de juistheid van bovenstaande uitingen informeerden, verklaarde men ons, geen aanleiding te hebben te onderstellen, dat de verdragen tusschen Duitschland, Italië en Japan dergelijke geheime clausules zouden be vatten." VLUCHTELINGEN UIT DUITSCHLAND Een internationaal verdrag. Bij Kon. besluit is benoemd tot verte genwoordiger van de Nederlandsche re geering op de conferentie, welke op 7 Februari a.s. te Genève zal bijeenkomen tot bet vaststellen van een internationaal verdrag betreffende uit Duitschland af komstige vluchtelingen, dr A. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, permanent vertegen woordiger van Nederland bij den Volken bond. Aan dezen vertegenwoordiger zijn als deskundigen toegevoegd de heeren mr I. P. Hooijkaas, raad-adviseur bij het De- Binnenland. Gunstige opbrengst der Rijksmiddelen in 1937. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting. Buitenland. De Japansche gezant uit China terugge roepen. Amerika breidt zijn vloot uit. Weer een „volksstemming" in Duitsch land? Parlementsontbinding in Roemenië. partement van Justitie en J. F. Boer, re ferendaris aan het Departement van Bui tenlandsche Zaken. PRINSES JULIANA MAAKT EEN RIJTOER. In het park van het paleis. H.K.H. Prinses Juliana heeft gisteren middag te ongeveer drie uur een rijtoer gemaakt in haar Packard, waarvan de kap was geopend, in het park achter het paleis Soestdijk, waar de auto op ver schillende plaatsen stopte en de Prinses van het fraaie winterweer en van de rust van het oude park genoot. DE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE WORDT VERPLAATST. Het besluit met 99 tegen 5 stemmen aangenomen. Na tamelijk uitvoerige discussie heeft de ledenvergadering van de vereeniging „De Rotterdamsche Diergaarde" gisteren avond met 99 tegen 5 stemmen besloten de bestaande vereeniging te ontbinden en bet bestuur machtiging te verleenen den grond over te dragen aan de gemeente. Dit houdt in, dat de Diergaarde ver plaatst zal worden van het centrum der stad naar een terrein in Blijdorp op on geveer tien minuten gaans van het sta tion D.P. Het terrein van de huidige Diergaarde wordt gedeeltelijk volgebouwd en gedeeltelijk bestemd voor park- en stratenaanleg. SPELLING-OVERLEG MET BELGIE NOG NIET GEëINDIGD. Minister Slotemaker de Bruine moet nog een definitieve beslissing nemen. Naar aanleiding van de mededeeling van het katholieke blad „Ons Noorden" betreffende de spellingplannen van Mi nister Slotemaker de Bruïne, vernam de „Telegr." van de meest bevoegde zijde, dat het overleg met België nog gaande is. Het bericht, dat Minister Slotemaker de Bruïne met zijn Belgischen ambtgenoot van Onderwijs niet tot overeenstemming is kunnen komen, is o n j u i s t. Reeds om deze reden is er geen grond voor de mededeeling, dat de minister voornemens zou zijn een nieuwe spelling regeling te ontwerpen, waarbij hij de ge heele regeling der geslachten volgens 'De Vries en Te Winkel wil handhaven en alleen de vereenvoudiging van één e en één o en de s inplaats van seh wil be stendigen. Zoolang de besprekingen met België niet geëindigd zijn, mag niet ver wacht worden, dat de Minister aan het Kabinet een definitief voorstel ter goed keuring van een officieele spelling zal voorleggen. VERDERE UITBREIDING VAN DE ONBEREDEN ARTILLERIE. Een brigade motor-artillerie van twee regimenten en uitbreiding van het regiment kustartillerie. Naar gemeld wordt, ligt het in de be doeling van het legerbestuur het regiment motorartillerie te Naarden, dat uit den staf en twee schoolbatterijen be staat, eerlang tot een brigade van 2 regi menten uit te breiden. Deze uitbreiding wordt noodzakelijk geacht in verband met de voorgenomen vermeerdering van de gemotoriseerde artillerie bij het veld leger. Ook ligt het in de bedoeling van bet le gerbestuur het regiment kustartille- r i e, dat op het oogenblik uit den staf en 2 schoolcompagnieën bestaat en garni zoen houdt in Den Helder en Vlis- s i n gen, eenigszins uit te breiden, ver moedelijk met 1 schoolcompagnie. Het ligt althans niet in het voornemen van de kustartillerie een brigade te formee ren. Ernstig wordt overwogen door het regiment kustartillerie de pantserforten IJmuiden en Hoek van Holland opnieuw te laten bezetten. DE TUNNELBOUW TE ROTTERDAM. f 18.000.000 voorschot gedeeld. B. en W. van Rotterdam hebben den Raad medegedeeld, dat thans overeen stemming is verkregen omtrent de voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1