Uit de Provincie De te verwachten blijde gebeurtenis. Kerknieuws. Weer het oude liedje! Laat het niet zoover komen, maar neem bij een opkomende kou onmiddellijk ASPIRIN. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERKE ZEEUWSCH-VLAANDEREN. GESCHUT BESTELD. Opdracht van Defensie aan de Artillerie- Inrichtingen Naar „De Tijd" meldt, heeft het de partement van Defensie aan de Artillerie inrichtingen bij de Hembrug opdracht ge geven tot levering van 80 veldkanonnen en 100 stuks infanterie-geschut. Deze bestelling zal slechts een gedeelte zijn van een reeks te verwachten orders. O. 2.-Vlaanderen krijgt een Coöp. warniwaterroterij. Besloten is tot oprichting van een coö peratieve warmwaterroterij in Oost- Vlaanderen. Deze roterij zal een capaciteit krijgen van ongeveer een millioen kilogram vlas per jaar. Nog een werkverschaffing stopgezet. Naar wij vernemen is, wegens den wa terstand, de werkverschaffing te Drie wegen (het verleggen van een water gang voor het waterschap Ellewoutsdijk) voor eenige dagen stopgezet. De Lichtweek. Ook Zater dagavond zijn op een drietal plaatsen der stad, n.l. Noordweg, Seisplein en Blau- wedijk politiemannen bezig geweest met het controleeren van de lichten van aller lei soorten rij1- en voertuigen en rijwielen. Niettegenstaande den hevigen wind, kon den zeer velen gecontroleerd worden. Heel wat opmerkingen oc?k ten opzichte van de lantaarns aan gespannen voertui gen en aan bakfietsen e.d. moesten wor den gemaakt. In totaal zijn bij d6 controle 74 motor rijtuigen en 126 rijwielen niet in orde bevonden. Bij de rijwielen betrof het voornamelijk lantaarns met verblindende 'verlichting, spatborden, die wellicht eens wit waren geweest maar het nu heslist niet meer waren, maar vooral niet brandende ach terlichten waren er vele en aan verschil lende rijwielen ontbrak zulk een licht ge heel. Dan waren er bakfietsen met z.g. stormlantaarns, 'die naar alle kanten licht uitstraalden, terwijl dit alleen aan de voorzijde mag. Bij een drietal ontbrak het rijwielbelastingmerk en had de be rijder ook geen bij zich. Het is te begrijp dat tegen deze overtreders direc' roe es-verbaal is opgemaakt. He antal overtredingen bij de motor rijtuigen was nog van grootere verschei denheid. Vooral bij de stoplichten was er nog al wat aan te merken, zoo waren er die rood in plaats van Oranje waren; die niet goed gericht stonden of die heele- maal niet brandden. Daar naast komt het ook veel voor, dat, letter en nummer niet voldoende verlicht zijn of dat het nummerbord niet het voorgeschreven model heeft. Dan nog zijn er lichten, die niet alleen naar voren, maar ook naar achter licht uitstralen, wat niet mag en ook verwarring sticht. Bij motorrijwielen is vooral op de voor verlichting veel aan te merken geweest. De met de controle belast geweest zijn de politiemannen zijn vast besloten hen, die niet komen om te toonen, dat de fouteD hersteld zijn te verbaliseeren. Inbraak. In een der nachten der vorige week heeft een ongewenscht be zoek plaats gehad aan de werkplaats voor werkloozen aan den Zuidsingel. Men heeft zich door overklimming toegang lot het terrein achter het Padvindersgebouw verschaft en daar met een vailsche sleu tel de deur van de werkplaats- geopend. Er is niets geschonden, maar uit de werk plaats zijn enkele losse en ook vaststaan de gereedschappen medegenomen. Verstopping in een Brandgang. In deze gemeente bleek een brandgang bij onderzoek door de po litie verstopt te zijn doordat verschillende personen er allerlei zaken in gezet had den, wat verboden is. Daarom is proces verbaal opgemaakt tegen J. S., A. H. en M. P. Stormschade. De storm heeft een gedeelte van een schoorsteen van het pand van den heer Fokie (Zusterstraat) afgerukt en neergesmeten op een z.g.n. koekoek boven de keuken. Het gevolg was, dat zes ruiten daarvan braken en de steenen tot zelfs in de keuken terecht kwamen. 'sHeer Hendrikskinderen. Op den na- tionalen feestdag zal hier, als alles goed mag gaan, des avonds zeven uur een kerkdienst worden gehouden. Valt deze dag op een der data tusschen 19 en 24 Ja nuari (deze data inbegrepen), dan wordt de dienst geleid door Ds Steinz van Goes, anders door Da Koopmans. Kruiningen. Vrijdagavond hield de Chr. Historische Kiesvereeniging Krui ningen1HansweertSchore haar jaar vergadering onder leiding van haar voor zitter J. J. Francoys. De rekening van den penningmeester J. A. Poleij sloot met een batig saldo. Daarna sprak bur gemeester de Mul over het onderwerp: „De C.H. Unie en de Sociale vragen". Een leerzame bespreking volgde hierop. Ds Mortier eindigde met dankzegging. De schoolkwestie. Verweer van den burgemeester. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van den Raad der gemeente Koude- kerke heeft de burgemeester, de heer J. L. Dregmans, de volgende verklaring af gelegd: Het is u bekend, dat in het Gemeente blaadje, dat verspreid wordt onder de le den der Ned. Herv. Kerk alhier een ar tikel gewijd is aan de bewuste onderwijs kwestie, welke in Uw laatstgehouden ver gadering een onderwerp van ampele be spreking heeft uitgemaakt. De in genoemd artikel geleverde be schouwingen bedoelen een antwoord te geven op het uitgebreide stuk, dat ter zake in de Middeltburgsche Courant van den 3Qen Dec. j.l. is opgenomen geweest. De inhoud van het Gemeenteblaadje zou ons dan ook volmaakt onverschillig kunnen laten, ware het niet, dat daarin ondergeteekende in het geding wordt ge bracht, alsmede het college van B. en W. op een wijlze, welke niet onbesproken mag blijven. Alvorens dit nader uiteen te zetten ga mijnerzijds de algemeene opmerking vooraf, dat debatten welke op het ge meentehuis in het openhaar gehouden zajta, niet op andere wijze moeten voort gezet worden c.q. in de Nieuwsbladen en dit gegeven, zal het u niet verwonderen, dat ik hier de verklaring afleg, d a t d e berichten welke over dit onderwerp in de pers ver schenen zijn waar ik geheel maar dan ook geheel bui ten sta, mijn sympathie niet hebben. Vrijdagavond vond ik het Gemeente blaadje in mijn bus. De schrijver was zoo vriendelijk, dit mij per post te doen toe komen. Zaterdagmorgen heb ik met den redacteur een onderhoud daarover ge had. De eerste vraag welke door mij ge steld werd was, of de genoemde cijfers een correctie bedoelden te zijn van de ge gevens door B. en W. overgelegd aan den Raad, dan wel of ze gericht waren tegen het cijfermateriaal opgenomen in de „Middelhurgsche Crt" van 30 Dec. j.l. I)e vraag werd in laatsten zin beant woord. Daarom geen woord daarover. Ik bracht den schrijver verder onder het oog, dat hij mij een beschuldiging aanwrijft, welke ik in geen geval ton aanvaarden. Na de uiteenzetting van het verloop der bespreking over dit onder werp in de laatstgehouden raadsvergade ring, werd toegegeven, dat het beter ge weest was de door mij gewraakte passage achterwege te laten. Nadat ik nog mede gedeeld had, dat ik mdji in de eerstvol gende openbare raadsvergadering ter zake verdedigen zou, was de bespreking welke, gelukkig een aangenaam en be vredigend verloop had, hiermede afge- loopen. De zaak wordt eohter ernstiger,, nu in het dagblad „De Zeeuw" het hierboven- geuoemde stukje vrijwel in extenso is op genomen. Daardoor wordt omtrent het college van B. en W. voor geheel Zeeland in het openhaar in twijfel getrokken, of het wel eerlijk is bij het groepeeren der rekeningcijfers, met het gevolg, dat de Bijzondere Schoolbesturen worden bena deeld en de Voorzitter staat nu in geheel het Zeeuwsche gewest hekend als iemand, die den raad in een bepaalde richting idurft jagen. "Wordt den gemeenteraad hiermede geen brevet van onkunde uit gereikt? Ik mag noch het een, noch het ander onbesproken laten en een afdoende weer legging, gespeend van alle onwaarach tigheid mag niet te lang op zich laten wachten, vandaar dat door deze zaak, de datum dezer vergadering vervroegd is. Ter verdediging van mijn in de laatste raadsvergadering aangenomen houding, breng ik u in herinnering, dat in Januari 1936 door B. en W. in overweging geno men werd, gezien het hooge bedrag per leerling, dat ieder jaar beschikbaar moet worden gesteld aan de Bijzondere Scho len, den betrokken Minister te verzoeken te bepalen, dat de Openbare school op grond van bijzondere omstandigheden buiten aanmerking moet worden gelaten bij de vaststelling van den kostenden prijs per leerling. Dit is op een wettelijk artikel geba seerd. Voordat deze zaak in B. en W. haar beslag kreeg, bereikte ons het verzoek van een sohoolbestuur een vergadering uit te schrijven van de schoolbesturen met het college van B. en W., teneinde te trachten een compromis te treffen, door een bepaald bedrag per leerling overeen te komen. B. en W. kwamen aan dezen wensch tegemoet, maar de bespreking welke op deze vergadering gehouden is, getuigde van zooveel wantrouwen ten opzichte van B. en W., dat geen overeenkomst kon worden getroffen. Daarna is meermalen gevraagd door de heeren Lorier en Sanderse alsnog een poging in het werk te stellen, om tot een vergelijk te komen. Ik heb daarop altijd geantwoord, daarmede genoegen te kun nen nemen, wanneer de schoolbesturen ons zulks zouden vragen, maar dat ik er in geen geval over dacht zelf het initia tief te nemen. Nadrukkelijk stel ik dus vast, dat het idee van een gefixeerd bedrag uit den boezem der schoolbestu ren is voortgekomen. Bij do behandeling der gemeente-be grooting voor 1938 stelde de heer Moens deze zaak opnieuw aan de orde. Overeen gekomen werd toen, dat B, en W. terzake een praeadvies zouden uitbrengen en d a t deraadsleden tevensschool bestuur s l_i d de inhoud daarvan zouden bespreken met hun schoolbestuur, om in de daarop volgende raadsvergadering het ge voelen van hun bestuur te kunnen kenbaar maken. Het voorstel van B. en W. luidde: a. den Minister te verzoeken te bepa len, dat de openbare school op grond van bijzondere omstandigheden buiten aan merking moet worden gelaten bij de vast stelling van den kostenden prijs per leerling; b. B. en W. te machtigen, goed te keu ren, dat aan de schoolbesturen een be drag van f 12 per jaar en per leerling zonder meer zal worden uitgekeerd, wanneer zulks door hen mocht worden gevraagd. Tot 45 maal toe heb ik nu in uw laatste vergadering er op gewezen, dat geen enkele mededeeling ons van de schoolbesturen had bereikt, terwijl toch drie schoolbesturen vertegenwoordigd waren en op deze mededeeling heeft geen enkel raadslid medegedeeld, namens zijn schoolbestuur te 'kunnen spreken. Wou ik mij een teleurstelling als in 1936 opgedaan besparen, dan moest ik aanneming van het sub b genoemde trachten tegen te houden. Van doorjagen dus geen sprake. De Raad wist mijn standpunt al twee jaar en ik heb niet anders gedaan, dan het in het praeadvies opgenomen voorstel, precies in behandeling gegeven als in het prae advies zelf werd vermeld. Er is meer. Wilde de raadsmeerder- he'd ondanks alles een gefixeerd bedrag bepalen, dan had zij dat volkomen in haar macht. Had ook maar één lid het door den heer Jasperse ter tafel ge brachte ondersteund, dan had ik het voorstel in bespreking en daarna in stem ming moeten geven. Weliswaar had ik dan ernstig overwogen het genomen be sluit niet uit te voeren, maar de Raad had toch gedaan, wat hij op dat moment noodzakelijk of wenschelij'k achtte te doen. Alweer had ik willen „doorjagen", alle rechtsmiddelen ontbraken mij daarvoor, de Raad had het roer in handen. Ik moet daarom protesteeren tegen de verkeerde voorstelling van zaken. In het dagblad „De Zeeuw" staat ge spatieerd; „Temeer omdat verschillende malen bedragen werden teruggestort in de 'kas der gemeente, omdat de uitkeering per leerling niet werd gebruikt." Dat kan de indruk vestigen, dat B. en W. toch zeer onredelijk waren op de ver goeding te willen bezuinigen. Genoemde aanhaling is eenzijdig. In derdaad hebben verschillende schoolbe sturen in den loop der jaren belangrijke bedragen in de gemeentekas gerestitu eerd, maar dat vindt zijn oorzaak meer in het feit, dat de kostende prijs per leer ling meer dan een jaar na afloop van het dienstjaar hekend was, dan wel in een zuinig beheer. De waarheid is, dat sinds de gelijkstel ling de gemeente gemiddeld een bedrag per leerling en per jaar heeft uitgekeerd van f 12.30, terwijl de schoolbesturen ge zamenlijk een gemiddeld bedrag per leer ling en per jaar hebben uitgegeven van f 14.66. Deze cijfers spreken voor zichzelf. En waar tengevolge van de per 1 Jan. j.l. in werking getreden wetswijziging fi- nancieele tegenslagen als boven genoemd niet meer kunnen voorkomen bij de schoolbesturen, moet van de gemeente, aannemende dat alles gelijk blijft als tot nu toe, dus een gemiddelde uitgaaf in de toekomst verwacht worden van 14.66 gulden per jaar. Is het wonder dat B. en W. juist nu ingaande 1 Jan. 1938 wilden ingrijpen? De beschuldiging tenslotte aan het adres van B. en W. ware beter weggelaten. Feit is, dat in 1930, 1931 en 1932 één zelfde administratieve fout is gemaakt. Mag dit leiden tot het stellen van de vraag of er een verkeerde groepeering van cijfers heeft plaats gehad? Ik laat dat gaarne aan Uw oordeel over. Gij: mijne heeren kunt nu zelf beoordee- len of mijn aangenomen houding al of niet correct is geweest. U 'kende mijn standpunt en daarom kon u van mij geen andere houding verwachten. Wanneer gij dan ook de zaak geheel objectief wilt zien, dan zult ge moeten toegeven, dat de aanval gericht èn op het college van B. en W. èn op uw voorzitter ten eenenmale onverdiend is. Arnemuiden. Zoodra de blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin hekend ge worden is, zal de tijding door herauten te paard door de gemeente bekend ge maakt worden. Tevens zullen de inge zetenen dezer gemeente zoo spoedig mo gelijk 'bij het Gemeentehuis hijeen geroe pen worden, alwaar de proclamatie van De Maaa is tengevolge van den toenemenden waa buiten haar oevera getreden en heeft op verschillende plaatsen in Lim burg overstroomingen veroorzaakt. Een kijkje in de omgeving van Eysden. Vergezeld van Prinses Armgard, heefl Prinses Juliana gistermiddag een autorit van een uur gemaakt. Vele wandelaars voelden zich gisteren in de omgeving van Soestdijk aangetrok ken tot 'het paleis, dat op het oogenblik het middelpunt is van de belangstelling van het geheele Nederlandsche volk en van tienduizenden in het buitenland. Kort na 12 uur heeft Prins Bernhard wederom een autorit in de richting van Bilthoven gemaakt. Te ongeveer 1 uur keerde Prins Bern hard, die naast den chauffeur had plaats genomen, in het paleis terug. Ook de Prinses heeft een autorit ge maakt en wel in den namiddag, toen vele belangstellenden voor het Paleis stonden te wachten. Geen der nieuwsgierigen heeft de Prinses echter zien uitrijden, want door een achteruitgang verliet de groote Packard, waarvan de kap geopend was en waarin Prinses Armgard en Prinses Juliana hadden plaats genomen, het park vanwaar langs een boschweg een rijtoer over de Hollandsche Rading werd ge maakt. De prinses was gekleed in een grijzen bontmantel. Toen het, ongeveer een kartier na het uitrijden, hard begon te regenen, haastten de chauffeurs zich de kap te sluiten. Na ongeveer een uur keerde de Packard terug, wederom onopgemerkt. het heugelijk feit vanaf de pui 'van het gemeentehuis afgekondigd zal worden. Dit bijeen roepen der ingezetenen zal ge schieden door het luiden van de „stad- huisklok. (Hoeveel inwoners van Arne muiden weten dat boven in het Gemeen tehuis een klok hangt, welke zijn metalen stem in deze eeuw nog niet heeft laten klinken over de gemeente?) Wanneer dit gebeurd zal zijn, zullen de torenklokken geluid worden. Hoewel de Oranljevereeniging besloten heeft nu geen feest te organiseeren, maar wel ter gelegenheid van het a.s. 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin, werd toch een feestelijk program ma opgemaakt, hetwelk reeds gepubli ceerd is. In verschillende straten zijn de buurtvereenigingen begonnen met versie ringen. Vrijdagavond hield de afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar jaar en pro- paganda-vergadering. Wegens ziekte var. dhr B. Franse sprak 'burgemeester Hor- ninge een kort openingswoord, waarin hij wees op de beteekenis en het doel van den B.V.L. De secretaris, dhr J. C. Cop- poolse, las het jaarverslag waaruit bleek, dat het ledental 52 bedraagt. De ont vangsten bedroegen f221.90, uitgaven f 161.12. batig saldo f60.78. De secretaris van het Gewest Zeeland dhr J. G. Eckhardt uit Goes, hield een lezing met lichtbeelden over „De Rus sische Revolutie". Aan twee konings- en twee scherp schutters werden brevetten en aan iede- ren landstormer een plaat uitgereikt van de in 1935 gehouden landdag te Barnc- veld. Voordrachten, declamatie, samen spraken en tractatie op een kopje melk. 'verhoogden de gezelligheid. De leider, G. Schoevers, wekte op tot trouw aan den B.V.L. De avond wprd be sloten met het zingen van eenige cou pletten van het Wilhelmus. Axel. Kerkganger overleden. De 58-jarige kerkganger V. uit Margrf>:'c- werd gistermorgen onwel, toen hij zich per rijwiel kerkwaarts begaf. Door mede- kerkganeers werd hii dood opgenomen Hij bleek overleden ten gevolge van een hartverlamming. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Opeinde-Nijega, W. T. M. Egging te Zuiderwoude. Aangenomen naar Sloten (Fr.), D. J. Karres, cand. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ridderkerk, W. G. Lamain te Rotterdam (Z.). Bedankt voor Goes, A. van Stuyven- berg te Benthuizen. Ds G. Lindeboom f. Id den ouderdom van 65 jaar is te Amster dam overleden Ds C. Lindeboom, em. predikant van de Geref. Kerk aldaar sinds Mei j.l. De overledene werd in 1895 candidaat, waarna hij nog een jaar studeerde te Lausanne en te Genevé. 19 Oct. 1896 be vestigde zijn vader hem te Sprang (N.- B.) in zijn eerste gemeente. Vandaar ver trok hij in 1900 naar Bolnes, welke standplaats in 1905 met Apeldoorn ver wisseld werd. In 1906 deed Ds Linde boom zijn intrede te Gorinchem en 13 Mei 1914 verbond hij zich aan de kerk van Amsterdam. Ds Lindeboom was in breeden kring een bekende persoonlijkheid. De Gene rale Synode benoemde hem tot deputaat voor de zending onder de Joden en voor de geestelijke bearbeiding van de verstrooide Geref. in Ned.-Indië. Voorts maakte hij deel uit van het algemeen bestuur van de Ver. tot Chr. verzorging van Krankzin nigen in Nederland en was hij voorzitter van het bestuur van de van deze vereen, uitgaande stichting Vogelenzang te Ben- nebroek, alsook voorzitter van de Na zorg-Commissie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2