II bespaart tijd en geld Groote bagage ruimte Wanneerde nationale Feestdag? Telegrammen Laatste Berichten Adm. van „De Zeeuw" Goes Marktberichten Burgerlijke Stand. Wat een ruimte ln de kofferbergplaats van den nieuwen FORD V-8J Nóg grooter dan vroeger. Voldoende plaats voor alle bagage van alle inzittenden en gemakkelijk bereikbaar. Alle ruimte binnenin blijft voor de passagiers beschikbaar. N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM meer I ROOD RIJWIELACHTERLIfj|HT Nagekomen Advertentiën KEUKENMEID ZIJN ONTSTOKEN SPATSCHERMLAMPJES IN DE BEBOUWDE KOM VOLDOENDE? De A. N. W. B. in een voor alle automobilisten belangrijke rechtzaak. „Is het voldoende indien de automobi list, die bij donker op een weg met straatverlichting binnen de bebouwde kom rijdt, aan den voorkant van zijn wa gen alleen twee opatschermlampjes ont stoken heeft?" Ziedaar de vraag, die gisteren voor den Kantonrechter te Breda behandeld werd i een zaak van groot principieel belang voor alle automobilisten. In Princenhage werd een automobilist, die in het verlichte gedeelte van de be bouwing uitsluitend deze lampjes aan bad, door de maréchaussée bekeurd, om dat deze van oordeel was, dat volgens de wet ook de dimlichten in de koplampen zouden moeten zijn ontstoken. Daar deze opvatting allereerst onjuist moet worden geacht, doch daarbij tot zeer groot ongerief voor tal van automobilis ten zou leiden, deed de A. N. W. B. den geverbaliseerden automobilist door Ir R. Tijken als deskundige bijstaan. Deze betoogde, dat ofschoon het Motor en Rijwielreglement inderdaad eischt dat koplichten" ontstoken moeten zijn, dit niet mag worden verward met „koplam pen". Het Reglement geeft geen defini tie van het begrip „koplicht", zoodat deze uit de verschillende voorschriften moet worden afgeleid. Gaat men deze nauwkeurig na, dan blijkt, dat de spatschermlampjes aan alle eiscken voldoen, welke aan de koplichten binnen de verlichte kom worden gesteld, zoodat men hier wel degelijk van koplich ten in den zin der wet kan spreken. In de practijk voert het gebruik van dim lichten in de stad bovendien tot onge- wenschte toestanden. Het effect van bet knippersignaal wordt er door vermin derd, het verkeersbeeld wordt veel on rustiger, terwijl bij natte straten ernstig verblindingsgevaar optreedt door gere flecteerde stralen. Ook uit een oogpunt van verkeersveiligheid, aldus Ir Tijken, acht de A. N. B. het standpunt van verbalisanten dus zeer bedenkelijk. Hij meende, dat het overigens niet aan twij fel onderhevig was of het gebruik van alleen stadslampjes in de gegeven om standigheden niet alleen volgens den let ter der wet, maar ook volgens de bedoe ling van den wetgever voldoende. De Kantonrechter, Mr Ter Veer, kon zich, nadat de Ambtenaar O. M. een boek te van f 0.50 had geëeischt, omdat z.i. de automobilist wel in overtreding was ge weest, met de opvatting van den deskun dige van den A. N. W. B. vereenigen en ontsloeg de automobilist in kwestie van rechtsvervolging. Het ouderlijk huis ont vlucht Een 12-jarige jongen, die door nat in een hevige stortbui op een autoped langs den Rijksstraatweg te Alphen aan den Rijn voortzeulde, trok tegen het mid daguur de aandacht van eenige arbei ders, die aan den weg herstelwerkzaam heden verrichtten. Zij hielden den jongen aan en op hun vraag, waar hij in dat hondenweer met zijn autoped heen moest, antwoordde de knaap, dat hij op weg was naar zijn grootmoeder, die te Heerde in Gelderland woonde. Hij! was afkomstig uit Leiden, maar daar het hem thuis niet langer be viel, had hij zijn spaarpot geledigd en een briefje voor zijn ouders achtergelaten met de laconieke mededeeling: „Ik kom nooit meer terug". Hoewel de arbeiders het een sportieve prestatie vonden 20 k.m. in den stroo menden regen per autoped af te leggen, achtten zij het toch raadzaam de politie te waarschuwen, die zich over den jon gen ontfermde. Zijl adviseerde hem van zijn verdere reisplannen af te zien, en stelde zijn ouders van zijln aanhouding in .kennis, waarop hij door zijn vader, die hem per taxi kwam halen, in de ge legenheid werd gesteld den moeilijken weg terug met een ietwat 'gerieflijker vervoermiddel te maken. Vrachtauto rijdt op luxe ■wagen. Gisteravond is op den rijks straatweg HeerlenSittard een vierper- sonenauto, waarin alleen achter het stuur gezeten was de ruim 30-jarige mevrouw w. uit Rumpen, aangereden door een zware vrachtauto, die op het linker ge deelte van den weg geraakte. be personenauto werd grootendeels vernield en mevr. W. werd zeer ernstig gewond. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd, «ader vernemen wij dat het ongeluk is veroorzaakt doordat de chauffeur van de vrachtauto verblind werd door een tegen- ,l8&er. Mievr. "VV., die ruim 40 jaar oud f: nrak beide beenen en kreeg een ern stige hoofdwonde. ~Inbraken in scholen, rende laatste twee maanden werd meermalen ingebroken in iverscheidene cioien in Enschedé, waarbij de daders hn f6?un^ ®nhenen te hebben op den in rol busjes enz. Reeds twee weken Lvfn werden door de politie twee ver- ten ingehouden, doch zij moesten gens gebrek aan bewijs weer worden door 7.bails zijn dezelfde personen m ,fi Politie, in samenwerking met de eehaussee te Glanerbrug, opnieuw ingehouden. Het zijn W. H. K. en W. 23 jaar, en wonende te En- srWr i hebben bekend zich aan vijf mpatV TDrf^ea te hebben schuldig ge- dm rwf-^en zhn ter beschikking van steld r van Justitie te Almelo ge- Beroering in de onderwereld na de ge vangenisonthullin gen. De onthullingen om trent de wantoestanden, wel ke in de Strafgevangenis aan den Amstelveenscheweg te Amsterdam bestonden en wel ke geleid hebben tot de zoo geruchtmakende arrestatie van twee werkmeesters, heb ben, ook in de Amsterdamsche onderwereld, in de kringen der „zware jongens", veel be roering gewekt. Men heeft zich daar klaarblijkelijk in de eerste plaats afgevraagd, wie de „verrader" is geweest, die de justitie de inlichtingen verstrekt heeft omtrent het geen zich in de gevangenis had afgespeeld. Die inlichtin gen waren voor een aanzien lijk deel afkomstig van in middels elders gedetineerde Amsterdamsche inbrekers, maar ook verdacht men in donker Amsterdam een op de Rozengracht wonenden man, die eveneens reeds de noodige straffen achter den rug heeft. Deze man zou n.1. eveneens de justitie hebben ingelicht, met het gevolg, dat hij Woensdagavond j.l., om tien uur, bezoek kreeg van twee „zware jongens", die hem kwamen vertellen, dat men hem als een verrader be schouwde. Maar bij die mede deeling bleef het niet. Er kwamen in zeer positieve ter men gestelde verwijten en ten slotte ernstige bedreigingen. „Ik zal je koud maken", zei de eene bezoeker, „Je gaat er aan", voegde de tweede man er aan toe en daarbij zou hij een revolver op den „ver rader" hebben gericht. Van deze tegen het leven gerichte bedreiging, hoeft de van verraad beschuldigde man Donderdag aangifte ge- daan bij de politie. Met het gevolg, dat de politie op haar beurt de beide bedreigers gearresteerd heeft. De eerste werd des middags in een café gearresteerd, de tweede gisteren in zijn woning. De eerste man is een nachthuishouder, de tweede heeft sinds kort zijn straf van vier jaar uitgezeten wegens den doodslag van 29 Sept. 1933 op een caféhouder in de Boomstraat. Het tweetal zal zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de justitie worden gesteld. (Hbld.) 0' n t ij! dig vreugdevuur. Op den boogsten heuvel van de Waran- dabergen te Huizen was een huizenhooge stapel brandbaar materiaal opgetast. In woners van de gemeente Huizen hadden op verzoek van de Oranje-Vereeniging het materiaal bijeengebracht en enkele fabrieken stonden haar brandbaren afval af. Deze stapel was bestemd op den na- tionalen feestdag tot vreugdevuur te wor den gepromoveerd. Een baldadige jon genshand stak er echter gisteravond om negen uur al den brand in. Do geweldige vuurgloed trok heinde en ver de aandacht. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met twee stralen het fantastisch schouwspel tot een spoedig einde te bren gen. De politie beeft in verband met het on tijdig oplaaien van bet vreugdevuur den jeugdigen C. B. in arrest gesteld. Tijdens Raadszitting gestorven. Tijdens de vergadering van den gemeenteraad van Made voelde de heer Stijnis uit Drimmelen zich on wel. Nadat hein een glas water was ge bracht, werd hij oogenschijnlijk beter, maar toch moest hij even later bij de rondvraag de zaal verlaten. Men bracht hem naar de kamer van den secretaris, waar hij even later overleed. De heer S. bereikte den leeftijd van 70 jaar. Moordaanslag in de internationale nederzetting. SJANGHAI. In de internationale ne derzetting zijn schoten gelost op een Chi- neesch advocaat, die er in had toegestemd, op te treden als voorzitter van hel nieu we gerechtshof te Nankau, dat onder toe zicht van de Japanners staat. Het slacht offer werd ernstig gewond. De daders konden ontkomen en zijn onbekend geble ven. WALCHEREN. Veere. Donderdag hield de afd. Veere van den G. B. en T. B. baar jaarvergade ring onder leiding van dhr D. Kasse Dz. Uit de jaarverslagen van secr. en penu. bleek, dat 1937 voor de vereen, een gun stig jaar was. Door dhr Den Engelsen werd een le zing gehouden over: „Practische voeding melkvee". Spr. wees vooral op het feit, dat bij het geven van voedernormen ge rekend moet worden met de op het be drijf aanwezige producten. Voor gemengd bedrijf is zulks geheel anders dan in en kel weide bedrijf. Verschillende producten in de daarbij behoorende krachtvoeders werden besproken. Een drukke bespreking volgde. Bij de rondvraag werden nog verschil- 1938 lende, vragen over crisis- en teeltregelin gen door den secretaris der Gew. afd. Walcheren, dhr Louws, toegelicht. Koudekerke. Maandag 17 Jan. a.s. des namiddags half vier is het openbaro ver gadering van den raad dezer gemeente ter behandeling van enkele ingekomen goedkeuringen van gemeenteraadsbeslui ten door Ged. Staten. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen een rioleeringsplan te doen ont werpen. Voorts weerlegging door den voorzitter van hetgeen in het Gemeenteblaadje d.d 15 Jan. 1938 (Redacteur Ds J. W. v. Koo- ten) gezegd wordt ten opzichte van Bur gemeester en Wethouders, en den Burge meester inzake de bekende onderwijs kwestie. Er blijkt eenig misverstand te bestaan over de vraag, wanneer precies de natio nale feestdag zal worden gevierd. Dit misverstand is ontstaan door de mede deeling, dat 's avonds na 10 uur (22 u.) niet meer wordt geschoten. Tusschen dit schieten en de bepaling van den nationa- len feestdag bestaat echter geen verband. De regeling is aldus Wordt een Prins of Prinses geboren vóór 24 uur (middernacht) van b.v. Dins dag, dan is de nationale feestdag dadelijk Woensdag d.a.v. Geschiedt de geboorte na middernacht, hoe kort ook, dan zal het nationale feest Donderdag zijn. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Middelburg. Notaris Terpstra heeft Donderdag in het Notarishuis publiek verkocht het huis met erf en tuin aan de Koningstraat 2, groot 66 c.A. Kooper C. Geensen alhier voor f 1600. Koudekerke. Gisteren werd alhier door notaris van der Harst publiek verkocht een woonhuis met erf groot 5 A. 15 c.A. aan den Vlissingschen weg A 116, thans bewoond daar Mej. Wed. H. v. d. Voorde- Jasperse. Kooper voor f 2236 plus onkos ten 8 pet. dhr Adr. Jongepier alhier. Wie iets wil verknopen adverteert. Dat is logisch. 3,5, savoyo kool 15, roode kool 1,55, boere kool 13,5, witte kool 1,5, gele kool 13, prei 1,55 ct. alles per k.g, peen 4—6, rapen 22,5, kroten 3, selde rie 2—5,5 ct., alles per bos; bloemkool 510 ct. id. Ill 1—4, knolselderiel3 ct. alles per stuk; Peterselie 915 ct. p. chip. Bloemen: Cyclamen 12, varens 4 ct. p. pot. GOES, Veiling van 14 Jan. Groenten: Spruiten 913, witlof 816, veldsla 8, schorseneeren 3, breekpeen 2,10—2,90, wasebpeen 1,50, prei 1,506, uien 26, sjalotten 12, andijvie 14, gele en witte rapen 1, koolrapen 1, kroten 34, witte kool 12, boerekool 3, roode kool 35, groene savoye kool 2-6, gele idem 2, bonte aardapp. 3,404,10 gld. alles per 100 kg; bloemkool 112 gld. p. 100 stuks; selderij 3,904,20 gld. p. 100 bos. ST MAARTENSDIJK. Geboren: Anto- nie Cornells z.v. D. Gaakeer en J. E. van Dalen; Jan z.v. G. G. Dorst en A. Braai. Overleden: G. P. Vermeulen 66 j., echtg. v. G. J. Hage. (Tb. Gt.) MIDDELBURG. Veiling van 14 Jan. Sla 25, snijsla 2431, molsla 25, veld sla 39, stekspinazie 36, andijlvie 7 20, rapen 12, bruine boonen 810, spruiten 4, witlof 923, schorseneeren 48, koolrapen 0,51,5, waspeen 24, Peen 13,5 uien 712,5, kroten 1,5 MIDDELBURG. Bevallen: M. J. Coppe- jans-Steijnen, d.; H. J. Havermans-Dam, z,.; J. de Visser-Minderhoud,z, Ondertrouwd: M. J. Zuidema, 28 j. en J Sinteur, 22 j. (M. G.) Van 1013 Januari. VLISSINGEN. Ondertrouwd: W. Beets, 25 j. en E. Staverman, 22 j. Getrouwd: J. van den Heuvel, 23 j. en A. C. A. Zeijger, 26 j. Bevallen: M. E. Dijkdrenth geb. Vader, d.; E. de Boer geb. Dallinga, z.; G. I. Fienks geb. Strater, z.; J. M. Goedhart geb. de Waal, z,; H. Mommaas geb. Bok, d.; J. Kok geb. Maas^ d. Overleden: J. Beun, 35 j., man van L. de Quelerij. (V. G.) Van 511 Januari 1938. O.- EN W.-SOUBURG. Bevallen: J. van Rijswijk geb. van Sorge, d.; M. Voogd geb. Ramon, d. Overleden: A. Cevaal, 77 j., wedn. van M. Jobse. (Nbl.) Van 613 Januari. KRUININGEN. Geboren: Pieternella, d. v. Leendert van der Jagt en .Jannetje Dage vos; Abraham Dirk, z. v. Willem Abraham D'irk de Munck en Johanna Bruijnzeel; Marinus Jacobus, z. v. Jaco bus van Burg en Anna Gijssen. Overleden: Adriana Weststrate, 54 j., echtg. van Joost Sinke. Ondertrouwd: Nicolaas Baarspul, 26 j. te Utrecht en Maria Jacoba Zoeteweij, 26 j. (I. C.) WEMELDINGE. Ondertrouwd: Marti- nus Elversdijk, 22 j. jm.en Leijntje Zuijd- wegt, 26 j. jd. (I. C.) Over de maand December. WISSENKERKE. Geboren: 9, Martina Adriana Sara d.v. Abraham Jan van de Moere en Martina Dina Sandee; 13, Su- zanna Maria, d. v. Johannes Koole en Kornelia Lukasse. (N. B.) POORTVLIET. Geboren: Gornelis Ma rinus z.v. G. A. Sakkoo en G. Uijl; Eli sabeth Jozina d.v. A. G. Bolier en M. Overbeeke. (Th. Gt.) OUD-VOSSE'MEERGeboren: Jacobus Jan Johannes z.v. P. Jeroense en M. Jansen; IzaaJk Marinus z.v. J. van Daa- len en M. P. v. Oudenaarden. OVerleden: C'ornelis de Weijze 70 j.; Geertje Stolk 78 j. wed. v. J. Aarnoudse; Ant. P. v. Treijen 56 j. echtg. van J. M. v. Treijen; M. v. Poortvliet 85 j., echtg. v. M. W Barendse. (Th. Ct.) Als de politie uw flets wxtder achterlicht liet als "n automoblhs» u niet mocht zien Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor 'n paar kwartjes klaar kunt zijn 11 Maar let op "t „RIJKSKEUR"! {tliflA *4=V DAARTOE BENT U VERPLICHT II Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 767. Licht op voor fietsen: Zondag' 4 u. 44 min. Maandag 4 u. 45 min. Heden overleed onze beste Man en Vader MARINUS P. VROONLAND, in den ouderdom van 39 jaar. Wed. M. P. VROONLAND- DE SMIT. JAANTJE. EDUARD. Middelburg, 14 Jan. 1938. CHR. BLINDENTEHUIS „SON- NEHEERDT", Ernielo, vraagt voor zoo spoedig mogelijk een Goed kunnende koken en eenv, diëeten verzorgen. Brieven met uitv. inlichtingen, leeftijd en verlangd salaris aan den Directeur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3