iSS Naar een verplichte werkloosheids verzekering. DBOUW Prinses Juliana maakt een rijtoer. Dagblad voor de Provincie Zeeland GEZONDHEID NIET EERSTE BLAD WAAG UW programma. Werkgevers betalen de helft der premie. Uitvoering door bedrijfsraden, bedrijfsvereenigingen en rijkskassen. Kabinetscrisis in Frankrijk Belangrijkste Nieuws Buitenland. Uit de Provincie. MIDDELBURG. pgesloten, een bekentenis lapende kind den verstik- sterven door een paar »t hoofd van het kind te INTRACT VOOR HET /ESTLAND. ï- en landarbeiders. ligden der drie werkge- in het tuin- en land de N.T.B., de G.B.T.B. hebben met de afge- drie land- en tuinbouw- ities overeenstemming leen eensluidend arbeids- let Westland. loonen zijn voor de arbei- J: arbeiders, die den leef- hebben bereikt en ouder, Ik; voor arbeiders, die 17 lf 10.50 p. week; 18 jaar If 14.50 en 20 jaar f 16.50. Ird de volgende werktijd |e Westland vastgesteld: len Maart en September |uin- en landbouwbedrijf van 6 tot 18 uur; in kus van 5,30 tot 18,30; in Juli van 5 tot 18,30; in van 7 tot 17.00 en in de Oct. en Nov. van licht te afdeelingen hebben het [deeling te wijzigen, mits Ttal werkuren niet wordt 14 Januari 1938. I 1875 M. en 415.5 M. O.OO VPRO, 10.20 VARA, X) VARA, 7.3 VPRO, 9.00 J>RO, 11.00—12.00 VARA. F00 Morgenw. 10.20 Beck ing, piano en gram. 10.10 lie. 11.30 Orgelspel. 12.00 lm de la Fuente's Radio- bfoonpl. 2.00 Modepraatje, [silo. 4.00 Gram. 5.00 Voor BO Orgelspel. 6.00 Amat.- llitiek radiojournaal. 6.50 [Het geld", causerie. 7.20 Ier. ANP. 7.30 Ber. 7.35 zen kring", causerie. 8.00 |rederode-Röntgen. 8.40 en in het Kerkgebouw", Gram. 10.00 „Fantasia". 10.40 Avondw. 11.00 So li.5512.00 Gram. II 301.5 M. Alg. Progr., IGRV. meditatie, gew muz. pam. 9.30 Gelukwenschen. Morgend. 11.00 Gram. der Horst. 12.00 Berich- Van der Horst. 1.15 Or- Gram. 2.40 Ghr. Lectuur, en piano. 4.30 Gram. 4.45 i 6,30 Voor tuinliefhebbers. 17.15 Literair halfuur. 7.45 Ber. ANP. Herh. SOS- |h. Orkestvereen. en solist, chenhart", causerie. 9.30 (Om 10.05 Ber. ANP). 10.45 „De Vrouw en de e. 11.00—12.00 Gram. Na ^zing. 1 1500 M- .««n 111.50 Orgelconcert. 12.2U Irijkorkest en soliste. 2.±0 fck. 3.00 Gram. 3.20 Orkest. EO D'e Alphas1. 6.00 Viool. It. 7.35 Het Teddy Joyce 1. 10.00 BBC-orkest en so- en 484 M. Gram. 12.50 Orkest. 1.50 [.20 Concert. 6.20 en 6.0U 1.20 Orkest Gram. 12.50 Orkest. 1.50 ■O Gram. 5.20 Orkest. 6.W Ik. 6.38 Gram. 6.50Pian<>. -dl.20 Gram. I.NDSENDER 1571 M. lor dracht. 7.40,.Omroepor- 9,50—11.20 Orkest. SCH WEERBERICHT. ,t den avond van 14 Jan" j matige wind uit W. ricb- I bewolkt met tijdelijke op Ischijnlijk nog regenbuien, ping in temperatuur, hedenmiddag 3 uur: VRIJDAG 14 JAN. 1938 52c JAARGANG - No. 89 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs I2.S0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De minister van Sociale ZaJken heeft, zooals gemeld, bij: den. Hoogeu Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ont werp van wet inzake de verzekering te gen de geldelijke gevolgen van werkloos heid. Uit de toelichting blijkt, dat de mi nister een stelsel van verplichte werk loosheidsverzekering voor nor male werkloosheid in de plaats wenscht te stellen van de bestaande vrij- willige verzekering en wel op de volgen de gronden. Onder het systeem van vrijwillige ver zekering blijkt slechts een deel van de ar beiders bereid do daarvoor noodige of- fors te brongen. Degenen, die zich buiten de vrijwillige verzekering plaatsen, heb- bon. echter bij) werkloosheid van de gevol gen daarvan te lijden en moeten alsdan een boreep op de overheid doen, die voor groots lasten geplaatst wordt, vooral in oen lijd van dalende conjunctuur, Verplichte verzekering heeft daarenbo ven hot voordeel, dat de werkgevers in deze vorzokering kunnen worden be trokken. Tot dusver zijin deze geheel bui ten de verzekering gebleven, want in het bestaande systeem was voor medewer king hunnerzijds geen plaats, Maar wan neer mm zich voorstelt een wettelijke regeling te maken logon do geldelijke ge volgen van die werkloosheid, die voor een goeden gang van zaken in het bedrijfsle ven noodig is ofwel uit den bouw van het bedrijfsleven resultoert, m.a.w. tegen de geldelijke gevolgen van wat men normale werkloosheid moet noemen, is er alle re den, ook de werkgevers in te schakelen. Wat voor elke sociale verzekering geldt, geldt wellicht nog in verscherpte mate voor de werkloosheidsverzekering:" wil zij in en voor den bedrijfstak haar doelein den kunnen bereiken, dan moet zij ver plicht zijn, wijil haar welslagen de me dewerking van al degenen, die tot den bedrijfstak behooren, vereiscnt. De verplichte verzekering tegen de gel delijke gevolgen van normale werkloos- beid zal in het systeem van den minister in de eerste plaats moeten worden uitge voerd door het bedrijfsleven zelf. Hieraan geeft hij: de voorkeur boven de uitvoe ring door overheidsorganen. Op deze wijze kan ook worden bereikt een grooter eenvoud en unificatie van de sociale ver zekering, waarmede het bedrijfsleven niet anders dan gebaat kan zijn. Ingevolge het voorontwerp wordt in de eerste plaats aan de bedrijfsraden een taak op het gebied der werkloos heidsverzekering toegedacht. Bestaat voor een bedrijf of voor een gedeelte van een bedrijf een bedrijfsraad en wordt deze geschikt geacht een werkloozenkas te beheeren, dan kan met machtiging van de Kroon aan de bedrijfsraden worden vergund een werkloozenkas op te richten. Alle werkgevers in het betrokken bedrijf met hun arbeiders zouden dan bij die kas verplicht verzekerd zijn. Voor zoover geen bedrijfsraden bestaan of deze nog niet in staat zijn het beheer van een werkloozenkas op zich te nemen, zou gebruik gemaakt kunnen worden van het instituut der erkende bedrijfsvereeni gingen, zooals reeds voor de uitvoering van de Ziektewet in het leven werden ge roepen. Voor die gevallen, waarin geen werk loozenkas van een bedrijfsraad bestaat, noch een erkende bedrijfsvereeniging op treedt, wordt een rijkswerkloozen- k a s voorgesteld, die zal worden beheerd door het bestuur der Rijksverzekerings bank," terwijl de Radon van Arbeid als administratieve uitvoeringsorganen zul len optreden. Het risico voor de normale werkloos heid, die zich in de bedrijven voordoet, zal door deze bedrijven moeten worden gedragen. Het ontwerp gaat er dan ook van uit, dat de werkgevers premies be talen voor deze verzekering, terwijl zij gehouden zijn do helft van die premies op de arbeiders te verhalen. Voor een overheidsbij- drage ie in het systeem van don minister geen plaats. De geldelijke taak van de over heid vangt zijns inziens eerst daar aan, waar de normale werkloosheid eindigt. Noemt de werkloosheid een zoodanig ka rakter aan, dat buitengewone oorzaken haar invloed doen gelden, dan dient de verantwoordelijkheid niet uitsluitend op het bedrijf, maar op de gemeenschap in haar geheel gelegd te worden. Hoe hoog de p r e m i e zal moeten zijn, zal afhangen van het werkloozenrisico en van de prestaties van de werklozenkas sen. Dit kan uit den aard der zaak zeer uiteenloopen, maar de minister meent, dat, gelet op de ervaring met de vrijwil lige werkloosheidsverzekering verkregen, een gemiddelde premie va.n P/2 a 2 pet. van het loon voldoende kan zijn om de uitgaven we gens normale werkloosheid te dekken. De voorgestelde wettelijke regeling zal gelden voor alle arbeiders, beneden de 65 jaren, die werkzaam zijn in dienst van een onderneming. Ook de land- en tuinbouw- arbeiders zullen onder de verzeke ring vallen. Voorgesteld wordt de invoering van een arbeidsboekje, waarin begin en einde 1 van elke dienstbetrekking moet worden aangeteekend, welk boekje zal moeten dienen om het den arbeiders mogelijk te maken aan te toonen, dat zij) lang genoeg gewerkt hebben om te kunnen voldoen aan de wettelijke voorwaarde voor het verkrijgen van uitkeering bij1 werkloos heid. gistermiddag 3 u': op voor fietsen: |min. VERGEEFSCH BEROEP VAN DEN MINISTER-PRESIDENT OP DE KAMER. Frankrijk beleeft weer een kabinets crisis, hetgeen men daar bezwaarlijk tqt 4e bijzonderheden kan rekenen. Een Iransch kabinet heeft nu eenmaal maar een kortstondig bestaan. 1'istermiddag kwam er al spanning in He Kamerdebatten. Fe minister-president Chautemps her- 'anerde er aan, dat in December fi- aancieele toestand op den weg naar mte was. Sedertdien heeft zich iets °orgedaau: de wisselmarkt is onrustig geworden, doch niets in den financieelen oestand rechtvaardigt dit. De begrootiug ia evenwicht en de schatkist is in m hoofd te bieden aan alle drie- aandelijksche verplichtingen, erder was er een sociale agitatie, wei- systematisch werd uitgebuit, an deze suatm moet een einde komen. w-wü 'ot socialen vrede, tot een even lei] 186 kegrooting en tot financieel be- moet echter een parlementaire ga- rant'e hebben. '9 minister-president vroeg daarom aan alle groepen, om te zeggen of zij het al dan niet eens zijn met de beginselen, welke hij uiteen heeft gezet. Ghautemps verzocht de kamer, haar besluiten ernstig te overwegen en in plaats van gelegenheid tot debat te ge ven, verzocht hij) den politieken groepen, onmiddellijk in haar eigen kring te ver gaderen en haar houding vast te stellen, w a n t, z 0 o zei h ij', ik wi 1 een duidelijke uitspraak en weten of de Kamer ach ter mij staat. De vergadering werd daarop geschorst. In de wandelgangen heerschte weldra een onbeschrijfelijke drukte. D'e crisisstemming was ook van invloed op den koers van den franc, ook in ons land. Hedenmorgen werd gemeld: Het Kabinet Ghautemps is demissionnair geworden doordat de Socialistische leden der regeering heb ben besloten niet langer hun medewerking te ver- Ie e n e n. De Soc. ministers hadden het voorne men hun verdere medewerking aan het ministerie te ontzeggen indien zij niet van Ghautemps een geruststellende ver zekering kregen betreffende zijn wensch een beroep te doen op de medewerking \an het Volksfront. De ontbinding van de regeering is uit gelokt door een onverwachte gebeurtenis in de Kamer. Bij monde van Ramette leverde de i communistische partij ernstige critiek op de algemeene politiek der regeering en gaf te verstaan dat zij zich van stemming zou onthouden. Ghautemps verhief toen onmiddellijk zijn stem tegen de communistische ver klaringen en eindigde met de woorden: „Ramette vraagt vrijheid van handelen voor zijn partij, wat mij' betreft ik geef hem die vrijheid". Dit gaf groot opzien, vooral op de ban ken van socialisten en communisten. Deze beide groepen vroegen onmiddellijk schorsing van de zitting, omdat zij den toestand in hun fracties wilden onder zoeken. Blum, die reeds was vertrokken, werd dadelijk teruggeroepen. Na de fractiever gaderingen werden de socialistische mi nisters uitgenoodigd het Kabinet geen medewerking te verleenen. Nu de regeering is afge treden zonder in de min derheid te zijn geweest, is er geen enkele aanwij zing die zou kunnen doen vermoeden op welke wijze de crisis zal kunnen wor den opgelost. De Bank van Frankrijk heeft den ban ken verzocht den wisselhandel voor het oogenblik te staken. De wisselmarkt ls tot Maandag a.s, gesloten. CHINEEZEN BEREIDEN EEN TEGENOFFENSIEF VOOR. De Chineezen bereiden een krachtig te- tenoffensief voor langs den spoorweg Tientsin-Foekau. Tsjang Kai Sjek heeft zioh per vlieg tuig naar Soetsjau begeven. Ook boeiden de Ghineezen een tegen aanval wor op Tsining, dat de laatste da gen een paar koer uit de handen der Ghi neezen in die der Japanners is gekomen en dan weer door de tegenpartij is her overd. Uit Hankau werd gisteravond gemeld, dat volgens Chineesche frontberichten de Chineesche troepen gisteren Tsining, der tig km ten Z.W. van Jangtsjau gelegen, heroverd hebben. Ook de Japansche opmarsch langs den Loenghai-spoorweg is, nadat Chineesche versterkingen in den strijd waren gewor pen, onder zware verliezen voor beide partijen tot staan gebracht en zelfs zou den de Japanners terug gedrongen zijn. Lloyd George binnenkort 50 jaar lid van het Parlement. De dagbladen wijden veel aandacht aan de viering van de gouden bruiloft van Lloyd George, die rustig herdacht zal worden op 25 Januari aan de Riviera, waar het gouden echtpaar thans een va- cantie doorbrengt. Lloyd George zal binnenkort bovendien nog zijn vijftigjarig jubileum als parle mentslid vieren, een jubileum dat eenig is in de parlementaire geschiedenis van Fingeland. Korte Berichten. In bet Oostelijk deel van Pennsylva- nië en het Zuidelijk deel van New Jersey woeden op het oogenblik zware sneeuw stormen, waarbij vele noodlottige onge vallen zijn geschied. Tot dusver wordt reeds melding gemaakt van vier personen die zijn omgekomen. DE BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeering op boter is behoudens tusschentijdsche wij ziging- voor de week van 13 tot 20 Ja nuari vastgesteld op 60 cent per kg. DE VERKEERSREGELING TE SOEST- DIJK NA DE BLIJDE GEBEURTENIS. De regeiing van het verkeer bij bet pa leis Soestdijk is thans in dier voege vast gesteld, dat na het bekend worden van de blfjde gebeurtenis geen motorverkeer het paleis zal passeeren. Van dit tijdstip af zullen voor het motorverkeer in beide richtingen zijn afgesloten de rijksstraat weg AmsterdamAmersfoort van den „Oranjeboom" af tot aan Nieuwerhoek en de betonden weg in de richting Utrecht van hotel Trier tot aan den ouden Veen- huizer tol en wel van 8 tot 22 uur. Het verkeer AmsterdamAmersfoort vice versa zal worden omgeleid over de Spoor weglaan, Vondellaan, Torenlaan en Stad houderslaan, het verkeer naar en van Utrecht over de Koninginnelaan en de Burgumeester Grothestraat. HOOGERE RICHTPRIJZEN VOORDEN TUINBOUW GEVRAAGD. Ingevolge de besprekingen, gehouden op de jongste algemeene vergadering heeft het bestuur van de prov. commissie voor veilingen in Zuid-Holland zich namens de 38 aangesloten veilingen tot Onware berichten in Engelsche bladen. Verschillende Engelsche bladen hebben de laatste dagen onrustbarende berichten omtrent den gezondheidstoestand van Prinses Juliana gepubliceerd. Zoo werd, naar de „Maasbode" meldt, een te Baarn verblijvend correspondent van een der grootste Engelsche bladen deze week in het holst van den nacht op gebeld door zijn redactie te Londen, die een bijzonder leugenachtig en onkiesch bericht omtrent de Prinses van een on bekend gebleven afzender uit Amsterdam ontvangen had. Nu is een man, die in het holst van den nacht aan de telefoon wordt gehaald, om voor de zooveelste keer in zijn leven leugens tegen te spre ken, natuurlijk niet bijster goed gemutst en deze correspondent heeft er zioh dan ook ditmaal niet toe bepaald te antwoor den: „Het is niet waar", maar hij deed er oen schepje op en zeide: „Het is ©en gróóte leugen!" Het helpt niet; onware berichten schij nen bijna dagelijks de Noordzee over te steken. Zoo hadden gisteren een paar Londen- sche sensatiebladen uitgevonden, dat de Prins zeer ziek wns. Dergelijk© praatjes behoeven slechts tot Nederland door te dringen en er ontstaat oen algemeene on rust. 'Gelukkig heeft het 'bericht, dat men "Woensdagavond in de bladen vermeld vond, bij voorbaat alle mogelijkheid tot het ontstaan van onrust den kop inge drukt. Bovendien kon men een nadere beves tiging van deze geruststellende medodeo- lingen vinden in het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana gistermiddag in gezel schap van Prinses Armgard per auto is uitgereden voor het maken van een rij- toertje in de omgeving. En dit ondanks het hondenweer, dat hier nu al twee da gen bijkans onafgebroken heerscht. Het weer is intusschen een goede bond genoot voor de bewoners van bet paleis, die niets zoo hevig verlangen dan rust en voorloopig althans ook nog vergetel heid. De fotografen kunnen in deze om standigheden weinig of niets uitrichten en zoo ligt hef paleis er thans bijna on opgemerkt. Er zijn inmiddels ook maatregelen ge troffen voor de regeling van het verkeer tijdens de groote dagen, die ons wachten. Op den Amsterdamschen straatweg zijn borden versohenen, die melden, dat het verkeer langs het paleis gestremd wordt en langs andere wegen zal worden geleid. Men wil een absolute rust in de wijde omgeving van het paleis verzekeren. Ed het feit, dat men toch telkens weer waar neemt, hoe men voortdurend doorgaat met nu hier, dan daar voorbereidende maatregelen te treffen, doet in het Bad hotel de verwachting weer van lieverlede stijgen. Er zit toch weer iets in de lucht, al zal dit ondefinieerbare „iets" wellicht nog wel eenige dagen onbestemd en vaag in de lucht blijven zweven. den minister van oeconomische zaken gewend. In het adres wordt de aandacht gevestigd op de sterk gestegen productie kosten. Velen zal het niet mogelijk zijn hun bedrijf voor de volgende teelt in ge reedheid te brengen en velen kunnen ook niet aan hun verplichtingen voldoen, die in Januari vervallen, zoo wordt gezegd. In verband hiermede verzoeken de Zuid-Hollandscbe veilingen den minister ten spoedigste de door de betrokken com missies ontworpen verhoogde richtprijzen goed te willen keuren, opdat zoo spoedig mogelijk hulp kan worden verleend. SCHOENEN VOOR SPAANSCHE REKENING. Eenige dagen geleden werd aan de Fe deratie van Nederlandsche schoenfabri kanten voor Spaansche rekening offerte gevraagd voor de levering van 300.000 paar schoenen. Het bestuur van de Fede- ïatie heeft op haar beurt de fabrikanten van deze aanvraag op de hoogte gesteld. D'e prijs, waarvoor de schoenen moesten worden gemaakt, was dermate laag ge steld, dat aanvankelijk geen enkele fa brikant zich voor de order interesseerde. Na veel overwegingen hebben enkele fabrikanten in een gisteravond gehouden bespreking zich echter bereid verklaard de schoenen op de gestelde voorwaarden te leveren. AMERIKAANSCHE OPDRACHTEN VOOR WILTON-FEYENOORD. Dezer dagen is van de werf van „Wil- ton-Feyenoord" te Schiedam, na het on dergaan van de jaarlijksche survey, waar mee een tiental dagen gemoeid waren, vertrokken het motor-tankschip genaamd „Nederland"" van de Standard Oil Com pany of California te San Francisco. Dit Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun- nen verschijnselen optreden als rugpijn, eplt, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komenvoorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsoh middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, kraohtlg en leven gevend blijft. Bin nonlnnd. Conversie van alle 4 pet, staatslooningon. Dto algomocne beschouwingen in do Eerste Kamer over de Staatsbegrooting. Ir Mussort voor de Rechtbank. Hot voorontworp werkloosheidsverzeke ring. De Eerste Kamer over de wijziging der dienstplichtwet. De reorganisatie der Ned. Herv. Kerk. Kabinetscrisis in Frankrijk. Nieuw Ghinoosch offensief. schip vaart onder Nederlandsche vlag en de reederij is de N. V. Nederlandsche Pacific Tankvaart Maatschappij, geves tigd te 's-Gravenhage, het t.s. „Neder land" werd in 1936 door „Wilton-Feyen- oord" te Schiedam gebouwd. Binnenkort wordt aan de werf „Wilton- Feyenoord" te Schiedam verwacht het s'.s. „California Standard", eveneens van de Standard Oil Company of Cali fornia, dat geheel moet worden verbouwd en met welke belangrijke werkzaamheden ongeveer vier maanden gemoeid zullen zijn. Dit zijn dus in korten tijd twee belang rijke Amerikaansche opdrachten, waar van de uitvoering aan een Hollandsche werf werd toevertrouwd. AMSTERDAM—AMERSFOORT ELECTRISCH. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, zal over twee jaren, dus in 1940, op het traject AmsterdamAmersfoort met electrische treinen worden gereden. Het ligt in de bedoeling om de lijn UtrechtAmersfoort eveneens te electri- ficeeren. VEERTIG STUKS VEE OMGEKOMEN. Enorme brand te IJzendijke. Donderdagavond omstreeks half acht werd door een voorbijkomenden reiziger in de kapitale landbouwsehuur van E. de Milliano nabij den weg van IJzendijke naar Schoondijke brand ontdekt. Het vuur greep snel om zich heen. Niet minder dan 40 stuks vee kwam in de vlammen om; 4 paarden werden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. De hengst Paul van Luntershoek naar Zweden. Donderdagmiddag is te Vlissingen in geladen de Nederlandsche koudbloed- hengst Paul van Luntershoek, keurstam- boek no. 1716, die naar Zweden is ver kocht. Deze hengst is bijna 4 jaar oud en 8 maal bekroond met den eersten prijs in zijn klasse en is gefokt door den alge meen bekenden Zeeuwsch Vlaamschen koudbloedfokker Cor. de Feijter te Bosch- kapelle. Filmavond. Woensdag werd in de zaal Den Boer alhier een filmavond met lezing gehouden uitgaande van de Tuinbouwvereeniging ,,'t Gentrum" en verzorgd door de propa- ganda-afdeeling van de Amsterdamsche Superfosfaat fabrieken (A. S. F.). Dhr Amsing gaf een duidelijke uiteen zetting van de enkelvoudige meststoffen en van de bekende, hoog geconcentreerde A. S. F.-korreLs.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1