isBI IN N E N L A N 'Bi EERSTE BLAD WOENSDAG 12 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 87 Het Nederlandsche initiatief. Dreigende gevaren. Het spellingvraagstuk. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgever»- Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratatraat 7 0, doe» Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur. Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA D 0 g b I 3 d V O O I" tl P I" O V i fl C 6 Z 6 6 I 3 ft d Abonnentoniaprlja f£-30 «m.te J Weekabonnementen voor Mktoetsöfg Qoea en Vlisslngea i 0.20 Losse nummers cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingev 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdag» en Vrijdag» f C.75 bl] voo<Mltbettel.:g Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting In de Eerste Kamer heeft gisteren de heer Vorrink geïnterpelleerd over de stappen der Regeering inzake de erken ning van den Koning van Italië als Kei zer van Etiopië. Gelijk men zich herinnert is niet lang geleden hekend geworden, dat onze Re geering spoedig na het optreden van minister Patijn vertrouwelijk in overleg ia getreden met de Oslo-staten, teneinde de betrokken regeeringen te polsen of zij genegen waren, gemeenschappelijk stap pen te ondernemen hij de regeeringen van Frankrijk en Engeland over de feitelijke erkenning van de Italiaansche bezetting van Abessynië. Dit optreden heeft hier en daar wel eenige verwondering gewekt. Men heeft er in gezien een buigen voor het geweid. Een stellen van het belang van de negotie boven het recht. Wat dit hetreft, heeft de gehouden in terpellatie verhelderend gewerkt. Uit het antwoord van minister Patijn is wel duidelijk gebleken, dat hier niet het eigen belang domineerde. De zaak is deze, dat de niet-erkenning van het nieuwe Keizerrijk een der oor zaken is <van de internationale spanning. En nu is bij het gevoerde debat zeer duidelijk komen vast te staan, dat de be doeling van het Nederlandsche .initiatief in de eerste plaats is geweestont spanning in de internatio nale verhoudingen. Met terzijdestelling van gevoelsoverwe gingen en met handhaving van de opvat ting dat het optreden van Italië tegenover Abessynië in strijd was met het recht, oordeelt de regeering d'at de nuchtere erkenning van een voldongen feit tot het scheppen van betere internationale ver houdingen kan leiden. Dit standpunt vond geen algemeene in stemming. De meerderheid der leden was het eens met Prof. Anema, die verklaarde liever te hebben gezien, dat de regeering zich niet aan de spits had gesteld. Maar aan de goede bedoelingen van Mr Patijn bij het doen van dezen stap, kan geen twijfel bestaan. Van verschillende zijden wordt telkens met ernst gewaarschuwd tegen het „gele gevaar". En waarlijk niet zonder reden. Er dreigen van uit het Oosten ernstige gevaren, misschien in de eerste plaats 'voor ons economisch en sociale leven. Dë goedkoop werkende industrie in landen als China en Japan, dank zij den hoogst eenvoudigen levensstandaard en de uiterst lage loonen, kan in de toekomst voor het welvaartspeil van verschillende landen in Europa, en met name ook in ons land, van 'diep ingrijpende 'beteekenis worden. Maar daarnaast dreigen ook gevaren van politieken aard. Als in de toekomst de rijken in het Verre Oosten tot samen werking komen, dan behoeft dit nog niet te leiden tot den ondergang van het Avondland, maar dan kan dit toch de positie van diverse Europeesche staten uiterst precair maken. Zoo mogelijk nog ernstiger zijn de ge varen, die vanuit Europa zelf dreigen. Er zijn verschijnselen, die wijzen op toenemende ontkerstening en voortschrij dende decadentie. Uit Parijs werd dezer dagen gemeld, dat de bevolking van Frankrijk geduren de de laatste vijf jaren met 81.000 per sonen is verminderd. En Frankrijk staat wat dit betreft niet °P zichzelf. Het geboortecijfer is de laat ste jaren in bijna alle landen van Europa sterk gedaald. De gevolgen daarvan wor den nog eenigszins gecamoufleerd door jjet lagere sterftecijfer in de meeste lan den, maar alles wijst er op, dat er straks zul zijn achteruitgang der bevolking, in Maats van bevolkingstoename. Teekenend is in dit verband ook bet volgende bericht uit Engeland „De met 1 Januari in werking getre- eu „Matrimonial Causes Act", die in site de nieuwe ecbtscheidingswet is, weft in ,de eerst© acht dagen van zijn estaan enormen toeloop gehad. In Groot monden zijn ruim duizend en in de pro- vmcie bijna drie duizend aanvragen tot ec. tscheiding ingediend. Naar men weet Zl;'11 er 3 nieuwe rechters benoemd, maar jj8 de vraag in dit tempo blijft aanhou- «tt zal dit spoedig een te gering getal yken om de duizenden nog op de rol aande gevallen te behandelen." inderdaad, van ernstige beteekenis zijn gevaren die het „Christelijk Europa" "Otoeuren. FELLE STRIJD BIJ TERUEL. Een correspondent van Havas bij de opstandelingen meldt, dat de regeerings- troepen even krachtig als eergisteren hebben aangevallen bij La Muela de Teruel en bij La Cota. De aanvallen werden evenwel afgeslagen. De opstan delingen hebben hun stellingen gehand haafd. Een aanval op de Muela werd ge steund door twintig zware vechtwagens, die door de artillerie buiten gevecht wer den gesteld. De aanvallers leden buiten gewoon zware verliezen. De vechtwagens stonden bloot aan het vuur van de ka nonnen der opstandelingen, welke on middellijk achter de eerste linie stonden opgesteld en verscheidenen werden door voltreffers geraakt en in brand geschoten. Op den linkervleugel werden aanval len door de regeeringstroepen door het vuur van de automatische wapens ge stuit. Het schijnt, dat het commando van de opstandelingen de strijdkrachten opnieuw wil groepeeren, alvorens tot een nieuwen aanval over te gaan. Eenige officieren der opstandelingen, die uit de voorste linie zijn teruggekeerd, verklaarden, dat de slag bij Teruel zich ontwikkelt tot een slag om Aragon, wel ke wel eens de beslissende strijd van den geheelen burgeroorlog zou kunnen worden. Ten aanzien van den toestand bij Te ruel zelf verklaarden zij, dat de troepen van Franco nog steeds voor de poorten der stad staan en ook de strategisch be langrijke punten ten Noorden en ten Zui den van de stad bezet houden. Het weer wordt geleidelijk beter, doch de wegen zijn dermate doorweekt, dat het moeilijk is, manschappen en mate riaal naar het front te brengen. HET CONFLICT TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. Ook hier weer tegenstrijdige berichten. Volgens Japansche berichten heb ben de Japanners de ommuurde stad Tsining, dertig kilometer ten Zuid-Wes ten van Jentsjau aan den spoorweg Tientsin-Poekau bezet. Volgens Chineesche berichten ruk ken de Chineesche troepen, na den aan val op Tsining te hebben afgeslagen, op in de richting van Jentsjau, ten Noord westen van Tsining, terwijl een andere Chineesche afdeeling een flankbeweging tracht uit te voeren tegen de Japansche strijdkrachten tusschen Jentsjau en Tsjau- sien. Maarschalk Tsjang Kai- sjek is gisteren naar het front bij den Loenghai-spoorweg vertrokken. Men vraagt zich af of thans op het geheele front tot den aanval zal wor den overgegaan. Morgen zal te Tokio de geheime raad bijeenkomen om de rapporten van den minister van Buitenlandsche Zaken, den minister van Oorlog en den minister van Marine te bespreken ten aanzien van den toestand in China. Vermoedelijk zal ook de beslissing van de keizerlijke conferentie besproken worden. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat nog verscheidene bijeenkomsten van het kabinet noodig zullen zijn om het ten uitvoer leggen van de besluiten van de keizerlijke conferentie voor te be reiden. Naar verluidt heeft de conferen tie het standpunt van de Japansche re geering bepaald ten aanzien van de vol gende drie mogelijkheden. Ten eerste: China verwerpt de vredes voorstellen. Ten tweede: Tsjang Kai-sjek neemt de vredesvoorstellen, welke hem langs een omweg zijn gedaan, aan. Ten derde: Tsjang Kai-sjek geeft een ontwij kend antwoord. Men acht deze derde mogelijkheid het meest waarschijnlijk en vermoedelijk zal in dit geval de strijd worden voortgezet. Naar verder verluidt zal de Japansche regeering tot uiter- lijk 15 Januari a.s. wachten op het antwoord van Tsjang Kai- sjek. ONTPLOFFING IN ONDERGRONDSCHE TE MADRID. Naar Havas verneemt, heeft zich Maan dag een ontploffing voorgedaan in den onderg'rondschen spoorweg van Madrid. Aangezien zich op het oogenblik van de ontploffing een trein vol met reizigers ter plaatse bevond, moeten vele personen zijn gedood of gewond. Tengevolge van de cen suur, welke de republikeinsche autoritei ten op dergelijke gebeurtenissen toepas sen, is bet niet mogelijk nadere bijzon- derbeden te weten te komen, evenmin als het juiste aantal slachtoffers, dat echter in de tientallen moet loopen. DE CONFERENTIE TE BOEDAPEST. Algeheele overeenstemming bereikt te Boedapest. Omtrent de drie landenbesprekingen, welke te Boedapest gevoerd worden, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat in bet bijzonder de vraagstukken van bet Donaugebied, de Volkenbondskwestie, alsmede de betrekkingen tusschen Hon garije en de kleine Entente uitvoerig be handeld zijn. In de 'kringen der conferentie verluidt, dat in bet officieele slotcommuniqué ge wezen zal worden op de beteekenis van de spil Berlijn-Rome voor bet Donauge bied. Het communiqué zal verder in alge meene termen den wensch naar overeen stemming en samenwerking tusschen de landen, die bet pact van Rome ondertee kenden, en de overige Donaustaten tot uitdrukking brengen. Naar bet D.N.B. uit Rome meldt, schrijft Gayda in het Giornale d'Italia, dat in alle kwesties, die te Boedapest be sproken zijn, algeheele en principieele overeenstemming is bereikt. Het gaat hierbij om een accoord „van de grootste Europeesche draagwijdte", dat heden avond in den vorm van een verklaring gepubliceerd zal worden. DE SOCIALE CONFLICTEN IN FRANKRIJK. De Franscbe Minister-president Chau- temps beeft een onderhoud gehad met Gignoux, den voorzitter van den bond van Franscbe werkgevers. Aan de pers beeft Gignoux verklaard, dat zijn bond n i e t zal deelnemen aan de besprekingen van heden. Hij voegde hieraan toe, dat de verte genwoordigers 'van den' a'lgemeenen 'bond van Fransche werkgevers wel bereid zijn een onderhoud te hebben met de re- ge e r i n g, wanneer deze het nuttig oor deelt. Het is waarschijnlijk, dat Chautemps, na de vertegenwoordigers der arbeiders te hebben geboord, een bespreking zal hebben met bet bestuur van het Verbond van werkgever^. Zoodoende zal de regee ring de werkgevers- en arbeidersorgani saties beiden op dé hoogte 'hebben ge steld van het wetsontwerp inzake de nieuwe organisaties van den arbeid. DE ENGELSCHE LUCHTMACHT. Wat binnen een jaar bereikt zal zijn. Binnen een jaar zal het Britsche rijk binnen de grenzen van het Vereenigd Ko ninkrijk 10.000 moderne vliegtuigen be zitten, aldus verneemt „United Press". Bovendien zal de Britsche luchtvloot kunnen steunen op een industrieele orga nisatie, die in tijd van oorlog met een tot nu toe ongekende snelheid bommenwer pers en gevechtsvliegtuigen kan produ- ceeren. Volgens de officieele cijfers bezit En geland thans 1560 machines van de „eer ste linie", een getal, dat 190 onder het voor het bewapeningsplan vastgestelde blijft. Deze term is voor den leek mislei dend, daar zij practisch geen beteekenis beeft. Voor iedere z.g. „eerste linie"-ma- chine, die in gebruik is bij een eskader, bestaat n.l. een reserve van hetzelfde type Het Britsche bewapeningsplan en dit is zeer belangrijk voorziet in groote voorraden van dergelijke reserves in een verhouding van meer dan drie tegen een. De juiste sterkte van de luchtmacht wordt natuurlijk streng geheim gehouden, doch vernomen wordt, dat de verhouding tusschen actief in gebruik zijnde en in reserve bewaarde toestellen de verhou ding 31 te boven gaat. Uit deze mededeelingen kan men af leiden, dat Engeland thans reeds over 10.000 machines beschikt. GROOTE MONARCHISTISCHE BIJEENKOMSTEN TE WEENEN. Gisteravond hebben, naar de „N. R. G." meldt, op tal van plaatsen in Weenen groote monarchistische bijeenkomsten plaats gevonden, die door plm. 200.000 mensehen werden bezocht. Aangezien de nationaal-socialisten reeds een paar da gen geleden hadden aangekondigd, dat zij deze bijeenkomsten zouden trachten te storen, waren zeer uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Niettemin gelukte bet den nazi's in 4 van de drukst bezochte bijeenkomsten door het werpen van rookbommen kleine panieken teweeg te brengen (als een bewijs wellicht der hooge beschaving van de „bloem der na tie"). De politie greep onmiddellijk in en heeft eenige dozijnen lieden gearresteerd. Maar ook de deelnemers aan de vergade ringen keerden zich op heftige wijze tegen de nationaal-socialisten en het kwam tot schermutselingen waarvan er eenige op straat zijn voortgezet. De rust kon echter overal na korten tijd hersteld worden en de vergaderingen konden hervat worden. De verschillende sprekers keerden zich tegen het nationaal-socialisme en zij ver langden van de regeering, dat zij de na- Eenheid van spelling In Nederland en Vlaanderen. Bij de behandeling van de begrooting van Openbaar Onderwijs in de Belgische Kamer heeft het Vlaamsch Katholieke Kamerlid Delwaide een lans gebroken voor bet behoud van de eenheid van spel ling voor Nederland en Vlaanderen. Spr. herinnerde aan de motie, welke de Nederlandsche Tweede Kamer kort geleden inzake de spelling van de Neder landsche taal heeft aangenomen, en zeide volkomen te begrijpen, dat zoowel boven als beneden de Moerdijk meer en meer stemmen beginnen op te gaan, die er op aandringen dat er een einde zal worden gemaakt aan de huidige spelling-anar- chie. Ie men in Nederland niet een beetje Lard van stapel geloopen met de nieuwe spelling', vroeg spr, zich af, en zou bet niet mogelijk zijn, dat Nederland weer tot de oude spelling terugkeert? D'e beer Delwaide gaf uiting aan de hoop, dat minister Hoste, die kort geleden over deze kwestie een onderhoud heeft ge had met minister Slotemaker de Bruïne, hieromtrent opheldering zal willen ver strekken. In ieder geval verwacht spr., dat de heer Hoste alios in het werk zal stellen om de eenheid van spelling voor Nederland en Vlaanderen te handhaven. tionaal-socialistische beweging energiek zou bestrijden. DE MEESTE EVANGELISCHE PREDI KANTEN IN DUITSCHLAND VRIJGELATEN. Volgens verklaringen van den rijks minister voor kerkelijke aangelegenheden Kerrl, en na zijn laatste veiligheidsmaat regelen voor de handhaving der kerke lijke orde, is in het Evangelische kamp een duidelijke kalmeering te constateeren. Van de dominees der belijdende kerk, die wegens overtreding van gerechtelijke be palingen werden gearresteerd bevinden zich nog slechts een klein aantal in ar rest, w.o. ds Niemöller, tegen wien een gerechtelijk onderzoek gaande is, dat nog niet is afgesloten. Sowjet-gezant In Roemenië wil terug geroepen worden. Naar vernomen wordt, beeft de gezant van de Sowjet-Unie te Boekarest, Michael Ostrofski, verzocht teruggeroepen te wor den. Hij is van meening, dat zijn verblijf te Boekarest geen nut meer heeft in ver band met den keer, welke de politieke ge- leur tenissen in Roemenië hebben geno men. Zooals men weet werden de diploma tieke betrekkingen tusschen beide landen verbroken in 1918 en hervat in 1934. Korts Berichten. i Tusschen de Belgische regeering en het stadsbestuur van Gent worden be sprekingen gevoerd over den aanleg van een vliegveld te Sint Denijs-Westrem. Zoowel voor bet burgerlijk dis het mili tair luchtverkeer zal dit vliegveld ge schikt moeten zijn. i Daar de sneeuw de transporten heeft bemoeilijkt, zullen te Madrid de brood rantsoenen worden verminderd van 200 tot 100 gram per dag. DE KONINGIN MAAKT EEN RIJTOER Te tien minuten over één gistermiddag is de Koningin, in gezelschap van een hofdame, uitgereden in een auto, om een rit te maken in de omstreken van Baarn. Naar men ons meldt, heeft H.M. op dezen toer een kort bezoek aan paleis Het Loo gebracht. ZUSTER BOONSTRA OP HET PALEIS. Gistermiddag omstreeks half vier is de eerste der beide diaconessen, die als kraamverpleegsters bijt de blijde gebeur tenis zullen dienst doen, de zuster Trijntje Boonstra, op bet paleis Soestdijk gearri veerd. Zij kwam per auto uit Den Haag en was in gezelschap van een dame, die haar tot aan den ingang van het paleis wegbracht. CONTINGENTEERING VAN VLEESCH. Met 16 Januari a.s. voor den duur van een jaar verlengd. Naar mag worden verwacht zal de contingenteering van vleesoh per 16 Ja nuari a.s. voor den duur van een jaar worden verlengd, waarbij de onderstaande bepalingen betreffende de basistijdvakken en de percentages voor de berekening van de autonome contingenten zullen worden vastgesteld: Contingenteering: versch, gekoeld en Binnenland. Interpellatie in de Eerste Kamer inzake de erkenning van den Koning van Ita lië als Keizer van Abessynië. Nederlandsch schip getorpedeerd. Het aantal biggenmerken in 1937. Buitenland. De felle strijd om Teruel. De sociale conflicten in Frankrijk. Tegenstrijdige berichten uit China. Overeenstemming bereikt te Boedapest? bevroren rund- en kalfsvleescb, basistijd vak 1/11936 tot 1/71936, percentage 100 bruto-gewicht; contingenteering „an der" rund- en kalfsvleesch, basistijdvak 19311932, percentage 20 bruto-ge wicht; contingenteering paarde- en schapen- vleesch, basistijdvak 19311932, percen tage 20 bruto-gewicht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrek king hebben op de autonome landencon- ti.ngenten, derhalve niet op de bij han dels /erdrag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. MOTORVERXEER NAAR BELGIE. Faciliteiten voor Ned. ondernemers. De A. N. W. B. meldt: Reeds is mel ding gemaakt van de 1 Januari 1938 in werking getreden beperkingen voor het verkeer met buitenlandsche taxi's en vrachtwagens naar België en van de faci liteiten, welke als resultaat van Belgisch- Nederlandscbe onderhandelingen verkre gen zijn ten gunste van Nederlandsche ondernemers op het gebieji van het per sonen- en goederenvervoer! Uit nadere mededeelingen blijkt, dat de getroffen regeling op bet volgende neer komt: Het verbod per buitenlandsche taxi België binnen te komen, zal niet gelden voor taxi's, die uit Nederland reizigers brengen naar plaatsen in een grens strook van 10 km op Belgisch gebied, tot welke grensstrook bovendien ook gerekend zullen worden plaatsen als Luik, Antwer pen, Gent, Brugge en omgeving, alsmede de geheele kuststrook tot aan de Fransche grens. Ook het verbod met leege vrachtwa gens voor rekening van anderen België binnen te komen werd opgeheven voor deze zelfde plaatsen. Deze concessies beteekenen, dat de ern stige gevolgen van de nieuwe Belgische bepalingen voor de betrokken Nederland sche ondernemers zijn weggenomen. OPHEFFING VAN HALTEPLAATSEN BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Deze week de laatste onderhandelingen. De officieele mededeeling van de Ne derlandsche Spoorwegen over de ophef fing van 148 halteplaatsen met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling in verband met de uitbreiding van de elec- trificatie en de diesel-electrische tractie heeft in den lande begrijpelijk zeer veel belangstelling gewekt. De reis'bureaux zaten in verband met de belangrijke wij zigingen, welke ongetwijfeld in de nieuwe dienstregeling zullen worden ingevoerd, voor de groote moeilijkheid, dat men niet de beschikking bad over absoluut be trouwbare gegevens over bet verkeer met bet buitenland. Nog deze week moeten onderhandelin gen worden gevoerd, zoodat pas hierna de nieuwe dienstregeling haar beslag kan krijgen. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat bet vaststaat, dat met Mei 1938 bet aantal op te heffen halteplaatsen niet grooter zal zijn dan 148, bet reeds eerder officieel medegedeelde aantal. Onwaarschijnlijk is het niet, dat het la ter noodig zal blijken, dat nog eenige hal teplaatsen moeten vervallen. NEDERLANDSCHE IN- EN UITVOER IN 1937 STERK GESTEGEN. Verhouding tusschen import en export bleef nagenoeg onveranderd. De waarden van den Nederlandschen invoer (zonder goud en zilver) beeft blij kens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in 1937 f 1551 (v. j. f 1017) millioen bedragen, die van den uitvoer f 1.148 (v. j. f 747) millioen. Do invoer werd voor 74.0 pet. (v. j. 73.5 pet.) door den uitvoer gedekt. In December had de Nederlandsche in voer (zonder goud en zilver) een waarde van f 128 (v. j. f 114, v. m. f 130) millioen de uitvoer een waarde van f 98 (v. j. f 80, v. m. f98) millioen, en werd de invoer voor 76.8 pot. (v. j. 69.8 pot., v. m. 751 pet.) door den invoer gedekt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1