Kindergeld en kinderaftrek. De blijde gebeurtenis eerst over een a twee weken. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. i De opbrengst der Indische Landsmiddelen. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws Viermotorige toestellen voor de K.L.M.? DINSDAG 11 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 86 tegenstrijdige berichten over teruel. Een verklaring van Dr de Groot. Uitgave: N, V. Uitgevers - Maatschappij „JLuctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 4445! Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs t*^i> per kwa.iaal Weekabonnementen voor Mibdciuurg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 3 c®n# -'li AdvertentlSn 30 cent per regsï Ingezonden mededeeiingeu 60 cent per regel Kleine Adverteiulën Dinsdags en Vrijdags fC.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Bij den Hoogen Raad van Arbeid is door Minister Romme aanbangig ge maakt een voorontwerp van wet betref fende een wettelijke regeling inzake kin- der-bij slag-verzekering. Naar aanleiding biervan maakt bet H d b 1. de opmerking, dat bet gewensch- te doel gemakkelijker bereikt zou kunnen worden, door een versterkte kinderaftrek voor de belastingen. Deze aftrek is thans betrekkelijk gering te noemen, vooral wanneer men er rekening mee houdt, dat de schaal voor kinderaftrek is vastgesteld in een tijd toen de inkomstenbelasting nog lang niet die hoogte had bereikt van tegenwoordig, terwijl ook de zware ge- nueentefondsbelasting nog niet bestond en verschillende verbruiksbelastingen welke op groote gezinnen onevenredig zwaar drukken, nog niet de angstwek kende hoogte van thans hadden bereikt. „Het verwondert ons daarom, zegt het blad, dat minister Romme niet in over leg met zijn collega van Financiën deze kwestie bij de regeling van den „kinder bijslag" beeft betrokken. Het is immers duidelijk, dat men door een reëeler, dus meer bij! de werkelijke sociale en economische toestanden aan- sluitenden, kinderaftrek voor de inkom stenbelastingen en daarbij aansluitende herziening van het tarief dezer heffingen al zeer veel kan bereiken van betgeen mi nister Romme thans langs den zeer om- slachtigen weg van kinderbijslagverzeke ring, met nieuwe sociale lasten voor den ondernemer, hoopt te verkrijgen. Bovendien zou hiji dan ook de catego rie, die toch al zoo algemeen in het ge drang komt bij belastingkwesties, n.l. de middenstand, ook in deze fiscaal-sociale regeling kunnen betrekken en daarnaast zou een dergelijke regeling het groote voordeel hebben, dat verscheidene ern stige bezwaren, welke van verschillende zijden tegen zijn plannen zullen worden ingebracht, in kracht zullen inboeten, en 'het denkbeeld voor velen gemakkelijker te aanvaarden zal zijn." EVenmiin als het H d b 1. gaan wij! thans de nog slechts in een vóór-ontwerp be lichaamde regeling in bijzonderheden be spreken. En met dit blad zijn wij van oordeel dat er bij de belastingheffing meer dan thans met de sterkte der gezinnen reke ning kon worden gehouden. Aan den anderen kant is het echter ook waar, dat op die wijze een zeer groot deel van hen die van een laag inkomen moeten leven, niet of zoo goed als niet ontlast zon worden: De regeling van den kinderaftrek bij de inkomstenbelasting is toch zoo, dat arbei dersgezinnen op het platteland met ©eni ge kinderen geen of zoo goed als geen inkomstenbelasting te betalen. Een versterkte kinderaftrek zou de kinderrijke gezinnen geen baat brengen, terwijl daarentegen door de verstrekking van een kinderbijslag zeer veel nood gele nigd zou kunnen worden. De berichten omtrent het verloop van den strijd in de omgeving van Teruel blijven tegenstrijdig. Den geheelen dag hebben regeerings- troepen gepoogd de stellingen, welke zij tijdens het offensief van de opstandelin gen verloren hebben, terug te winnen. Hun voornaamste aanval was gericht op >,La Cota", ten Noorden van Teruel, van waar de voornaamste verbindingswegen van de regeeringstroepen worden be- heerscht. De generale staf van de troepen van t-ranco schat, dat de vijand gisteren vijf *eer ten aanval is getrokken met meer ban tienduizend man. De verliezen van de regeeringstroepen moeten zeer groot zijn. Aangezien de weersomstandigheden be er zijn geworden, is de luchtmacht van e opstandelingen weer in actie gekomen en heeft zonder ophouden de verbindin gen van de regeeringstroepen naar het achterland bestookt. j, press meldt, dat vijf en twintig atterijen van de regeeringstroepen op een «Kanten meter van een heuvel, waar e opstandelingen zich verschanst had- fin, alleen reeds veertien honderd gra naten hebben geworpen. Na een sper- ur, dat drie kwartier duurde, ging de figeeringsinfanterie tot den aanval over. 1 aaer wordt gemeld, dat de regeerings troepen den heuvel Muela de Teruel met dynamiet hebben bewerkt, waarna zij de hoofdtroepen van de opstandelingen zou den hebben verslagen. Koude en sneeuw; lafheid en verraad. Gisteravond heeft de generaal der op standelingen, Queipo de Llano voor den zender van Sevilla bet volgende medege deeld: „Dó verdedigers van Teruel hebben zich moeten overgeven; aangezien onze troepen hen niet tijdig ter hulp konden snellen. De_ koude en de sneeuw waren onze meest geduchte vijanden. Het kan niet ontkend worden, aldus ging de generaal verder, dat de regee ringstroepen een klein succes hebben be haald, dank zij het onwaardig verraad van den commandant der troepen te Teruel, die onbekwaam en laf is. Queipo de Llano deelde dan mede, dat deze officier zich heeft overgegeven zon der overleg met zijn superieuren te ple gen. Volgens een communique uit Barcelona, is Teruel thans geheel in handen van de regeeringstroepen. HEDEN KEIZERLIJKE CONFEREN TIE TE TOKIO. Naar vernomen wordt zal er vanmid dag een keizerlijke conferentie te Tokio worden gehouden ter bevestiging van het besluit gistermiddag in een nieuwe bui tengewone zitting van het kabinet geno men nopens Japan's fundamenteele poli tiek ten aanzien van den toestand in China. Naar reeds gemeld, wordt in het be sluit vastgelegd, dat de regeering een krachtige politiek zal volgen om het anti- Japansche regiem in China uit te roeien, tenzij het bewind van Tsjang Kai-sjek oprecht toont zijn houding opnieuw te overwegen. In het besluit zijn eveneens concrete maatregelen met dit doel opgenomen, zoowel van militairen als van politieken aard. Dó te houden keizerlijke conferentie is de eerste onder de regeering van den tegenwoordigen Keizer. Zijl wordt in te genwoordigheid van den Keizer in het keizerlijke paleis gehouden. Na de conferentie zal de regeering waarschijnlijk een belangrijke verklaring publiceeren. De keizerlijke conferentie is na 1868 voor het eerst gehouden in 1894 tijdens den Chineesch-Japanschen oorlog, daar na in 1904 vóór den Russisch-Japan- schen oorlog en vervolgens in 1914 tij dens den Europeeschen oorlog, toen Ja pan zich aan de zijde der geallieerden schaarde en den oorlog verklaarde aan Duitschland. RECHT VAN OORLOGSVERKLARING IN AMERIKA. Gisteren is in het Huis van Afgevaar digden een brief van Roosevelt aan het Congres1 voorgelezen, waarin de president ernstig waarschuwt tegen het voorge stelde amendement-Ludlow op de grond wet, wat betreft een wijziging van het recht van den president om den oorlog te verklaren. Roosevelt scbrijift dat een der gelijk amendement de vrijheid van han delen van iederen president op het gebied der buitenlandsche politiek ernstig zou belemmeren. „Ik begrijp zeer wel," zoo schrijft de president, „dat de voorstanders van bet amendement meenen, hiermede de Ver- eenigde Staten buiten een oorlog te hou den. Bk ben evenwel overtuigd van het tegendeel. Een dergelijke maatregel zou anderen doen gelooven dat zijl ongestraft de rechten van de Vereenigde Staten kunnen schenden." In het amendement wordt voorgesteld, dat de president pas den oorlog zal mo gen verklaren, nadat het land door mid del an een volksstemming hiermede zijn instemming zou hebben betuigd. Na het voorlezen van den brief besloot het Huis van Afgevaardigden met 208 tegen 188 stemmen het amendement- Ludlow, niet in behandeling te nemen. EEN CONFERENTIE TE BOEDAPEST. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken en Schusch- nigg, de Oostenrijksche bondskanselier, die in betzelfde hotel zijn afgestapt, heb ben gisternacht te Boedapest een bespre king gehad, welke anderhalf uur beeft geduurd. Rijksbestuurder Hortby heeft ter eere van de Italiaansche en Oostenrijksche gasten een noenmaal aangeboden. Het D.N.B. meldt omtrent de bespre kingen, welke een streng vertrouwelijk karakter dragen, dat volgens mededeelin- gen van bevoegde zijde in de bijeenkomst van gisteren slechts de vraagstukken be sproken zijn, die de drie mogendheden rechtstreeks betreffen. In de vandaag en morgen te houden bijeenkomsten zullen dan meer algemeene SOESTDIJK. Aangezien is gebleken dat den laatsten tijd vrij algemeen de meening heeft ingang gevonden als zou de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin binnen enkele dagen te verwachten zijn, deelt Dr J. de Groot mede, dat, hoewel de datum onmogelijk met eenige zekerheid is vast te stellen, de waarschijnlijkheid groot is, dat de gebeurtenis eerst over één a twee weken kan worden tegemoet gezien. De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is uitstekend. De emoties van de laatste weken hebben op H. K. H. geenerlei nadeeligen invloed uitgeoefend. kwesties en de economisch-politieke vraagstukken besproken worden. ITALIAANSCHE LANDARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Tussohen Duitschland en Italië is vol gens berichten uit Müncben een overeen komst gesloten voor het „leenen" van 30.000 Italiaansche landarbeiders, die in Zuid-Duitsckland te werk zullen worden gesteld gedurende de lente en den zomer, om op die wijze tegemoet te komen aan het tekort aan arbeidskrachten op het land. Bijzonderheid over de Italiaansche re geling zijn nog niet bekend, maar het schijnt dat de Italianen in Duitsch geld zullen worden betaald, en dat hun ver oorloofd zal worden bun geld naar Italië mee terug te nemen door bemiddeling van een speciaal clearingbureau. De eerste ploeg dezer Italiaansche arbeiders zal be gin Maart in Müncben aankomen. Mond- en klauwzeer in Duitschland woedt voort. Het mond- en klauwzeer breidt zich in West-Duitschland nog steeds verder uit. Per 1 Januari 1938 waren in totaal 20.699 boerderijen in 2226 gemeenten uit 237 districten door de ziekte aangetast Dat beteekent tegenover den toestand op 15 December j.l. een toeneming met bijna 3000 ziektegevallen. Do uitbreiding van de epidemie is eigen lijk nog aanzienlijk grooter, aangezien in- tusschen op tal van plaatsen de ziekte op gehouden beeft te woeden. Ook bet besmette gebied is inmiddels grooter geworden. Tot 1 Jan. 1938 waren in totaal 37.026 boerenhoeven in 2807 ge meenten getroffen. De ziekte neemt toe inplaats van af. Afweer- en voorzorgsmaatregelen in het getroffen en bedreigde gebied worden dan ook nog altijd streng gehandhaafd. Sneeuwstormen in Engeland. Geweldige sneeuwstormen zijn gisteren weer over Schotland, Wales en de Yorks- hireheide neergestreken en bij Edinburgh lag de sneeuw van 2 tot 10 duim dik. Vier vliegtuigen, die op Croydon moesten lan den, zijn boven het kanaal in een sneeuw storm terecht gekomen en moesten nood landingen maken. Een kwam in een heg terecht en een der vleugels brak, een an der toestel geraakte uit den koers en daalde in Herefordshire en sloeg bijl de landing om, maar de passagiers zijn er in beide gevallen met eenige schrammen en builen afgekomen. Met ruim f100 milloen vooruit. De opbrengst der Landsmiddelen in Nederl. Indië over November bedroeg 46.200.000 gulden (v. j. 38.300.000 gul den). 'Over de maanden Januari/Novem ber bedroeg de opbrengst f 464.700.000 (v. j. f359.900.000). INHALEN VAN VERZUIMDE WERKUREN. De Minister van Sociale Zaken heeft het volgende bepaald: Aan hoofden of bestuurders van onder nemingen, in wier fabrieken of werk plaatsen op den dag, volgende op dien der geboorte van een Prins of eene Prin ses, of, indien deze gebeurtenis op Zater dag plaats vind, op den daarop volgenden Maandag, in verband met de viering van die gebeurtenis, geen arbeid wordt ver richt, wordt vergund het aantal daardoor verzuimde uren tot een maximum van 8 Va uur te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der weken, vallende in het tijdvak, gelegen tusschen bovenbedoelden dag van bedrijfsstilstand en den vierden Zaterdag daaropvolgende. UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN. Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet, houdende nieuwe be palingen nopens het waarborgen van be paalde eigenschappen en hoedanigheden van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivel bedrijf werd den minister hiervoor hulde gebracht. Tot de handhaving van een goeden naam ten opzichte van de voort brengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbedrijf zal deze regeling zeker belangrijk kunnen bijdragen. De opbrengsten bedroegen resp. voor Nov. '37 Jan./Nov. '37 25.100.000 268.200.000 3.200.000 32.900.000 6.900. ÓOO 60.000.000 5.600.000 67.300.000 5.400.000 36.300.000 Nov. '36 Jan./Nov. '36 18.300.000 200.500.000 2.500.000 31.700.000 3.800.000 35.400.000 5.200.000 59.300.000 8.500.000 33.100.000 Enkele leden zouden er prijs op stellen te mogen vernemen, welke beteekenis moet worden gehecht aan de in artikel 2 voorkomende woorden: te stellen eiscben van herkomst. HET VOORZITTERSCHAP DER R.K. STAATSPARTIJ. Naar 'de „Tijd" verneemt, hebben de afgevaardigden van den R.K. Rijkskies kring Haarlem in den Partijraad aan het Dagelijksch Bestuur van de R.K. Staats partij verzocht Mr Dr P. J. Witteman te Bloemendaal, als tweede te plaatsen op de lijst voor de aanvulling van de voor zittersvacature in de R.K. Staatspartij. D'e heer Witteman beeft zich bereid ver klaard, een eventueele benoeming tot voorzitter te aanvaarden OOK IN INDIE ZIT MEN IN SPANNING. Uit Batavia wordt gemeld Terwijl de Indische radiozenders gewoonlijk des middags zwijgen, blijven in dezen tijd de zenders open om de a.s. blijde gebeurtenis, als bet moment daar is, onmiddellijk te kunnen bekend maken. Met bet oog op bet feit, dat men thans midden in den regentijd zit, brengen de diverse hotels en café's een overdekking op hun terras sen aan in verband van de heuglijke ge beurtenis. Biggenmerken. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 27 December 1937 tot 1 Jan. 1938 bedroeg: 31.505 (v. j. 23.228). Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. 1937 tot 1 Januari 1938 in totaal aange bracht 1.841.684 merken (v. j. 2.100.878). AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Omstreeks 12 uur Maandagavond lag op den rijksweg vlak bij Kruiningen een man. Ds Mortier, Ned. EDerv. pred. te Kruiningen, die per auto van Rilland (kwam, ontdekte dit en baalde de gemeen tepolitie, waarna bleek, dat zekere S. uit Goes met zijn auto tegen een paal was ge reden en daarna over den kop in de sloot geduikeld was. De auto lag met de wielen naar boven; wonder genoeg had S. geen letsel 'bekomen, dan alleen een nat pak. Dte Mortier bracht S. met zijn auto naar Goes. De auto is dezen morgen uit de sloot gehaald. Ir G. Redeker. Gemeld wordt, .dat benoemd zal worden tot boofding.-directeur van den rijkswa terstaat te Haarlem ir G. Redeker, thans te Groningen. De heer Redeker was o.a. van 1916 tot 1921 hoofd van het arrondissement Goes, tevens belast met de werken voor den bouw van nieuwe sluizen in het kanaal door Zuid-Beveland. In die periode werd bij benoemd tot hoofdingenieur. Binnenland. Viermotorige toestellen voor de K.L.M.? Wantoestanden in een Amsterdamsche gevangenis. De a.s. blijde gebeurtenis. Buitenland. Tegenstrijdige berichten over Teruel. Een conferentie te Boedapest. Italiaansche landarbeiders naar Duitsch land. Directie heeft vraagstuk In studie. In verband met berichten, dat de Dou- glas-fabrieken in Californië door over vloed van orders voor het Anierikaansche gouvernement, geen 4-motorige Douglas- toestellen voor de K.L.M. in de eerstko mende twee jaar zouden kunnen leveren, waarom de directie der K.L.M. zich tot de Duitsche fabrieken zou hebben gewend om daar de mogelijkheid van orders voor een 4-motorig toestel te bef preken, ver neemt de T e 10 g r. van do zijde der K.L.M.-directie, dat zij nog geen enkele order voor een 4-motorig-toestel heeft ge plaatst. Van vertraging in aflevering van D'ou- glastoestellen voor de K.L.M. is tot he den niets gebleken. Van de destijds be stelde 14 D.G. 3-machines moeten er nog 5 afgeleverd worden en wel voor 1 April a.s. Hierin zal stellig geen vertraging ontstaan tenzij zich natuurlijk buitenge wone omstandigheden zouden voordoen. De aanschaffing van 4-motorige toe stellen door de K.L.M. is een zoodanige kostbare onderneming, dat de directie bierbij niet over één nacht ijs kan gaan. De economische waarde van verschillen de vliegtuigtypen verandert ieder oogen- blik en is een zaak die veel studie ver- eischt voor men tot aanschaffing zou be sluiten. Op bet oogenblik heeft de K.L.M. nog geen enkele beslissing genomen of een vastomlijnd plan ontworpen of men in de naaste toekomst tot de aanschaffing van 4-motorige toestellen zal overgaan, en zoo ja, welke type men zal kiezen. VLISSINGEN. Slachtoffer van den drank. De politie werd genoodzaakt om een vrouw wegens dronkenschap aan te hou den en naar het bureau van politie ter ontnuchtering over te brengen, die den ouderdom bad bereikt van84 jaar. Zij werd reeds 49 maal om meergenoem de reden geverbaliseerd. '(VI. Crt.) GOES. „Wat beteekent de kerk voor ons?" Voor de vereeniging van Jong Hervormden sprak gisteravond Dis M. Hansen te Kats over bovengenoemd onderwerp. Het antwoord op deze vraag, aldus Spr., worde gevonden in een luisteren naar wat de kerk zelf hieromtrent uit spreekt. De kerk als lichaam van Christus wijst ons naar Jezus Christus. Zij belijdt dat God in Christus was de wereld met zichzelf verzoenende. Zij wil dat de weerbarstige mensch deel van dat lichaam worde. Als de mensch deel van -V, dat lichaam van Christus is geworden leeft hij bet nieuwe leven. Dat nieuwe le ven vervat een taak in zich, welke Spr. nader ontwikkelde. D'e collecte voor de Commissie van Samenwerking bracht gisteren f 47.86 op. Wielrijders opgepast. Wij herinneren er aan, dat sedert enkele weken de Lange Kerkstraat des Zater dagsavond niet vanaf zeven maar vanaf zes uur verboden is voor wiel rijders. ZUID-BEVELAND. Dammen. Uitslag van den dam- wedstrijd uit de 2e klas, afd. B', tusschen Wemel'dingeKra'bbendijke II C. de SchipperM. v. Hekken afgebr.; C. HoogestegerC. Nieuwenhuizen 20; Joh. GijzelJ. v. d. Yrede 2—0; E. Gijzel P. A. de Kok 20; M. MierasW. Hoogesteger 0'2; E. MoermanJob. Tramper 02; A. v. d. CingelJac. Lin- denberg 02; Job. HubrecbtseJ. Hol- lestelle 20; G. NieuwenhuizeL. Zuid- weg 0'2; C. v. 'OostenJ. Kok 11. Voorloopige uitslag 99. Kattendijke. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd de begrooting over 1937 gewijzigd. Besloten werd een fraudeverzekering aan te gaan met de In- cassobank te Rotterdam. Wijziging leges verordening werd vastgesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1