U bespaart tijd en geld Fijn, daar staat mijn SANOSTOL al! Radioprogramma. Kerknieuws. Ministerieele circulaire betreffende den Brand- stoffenbijslag. Adm. van „De Zeeuw" Goes Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten Telegrammen Finantiëele Berichten l LEVERTRAAN PRODUCT Om uit te knippen. Hddr Sanostol. Met den frisschen limonade- smaak. Zif vraagt er dagelijks om. Dat is maai goed ookl Want Sanostol is uitstekend voor haar. Sanostol U een natuurlijk levertraan- product met den vollen vitaminen-rijkdom van levertraan, 't Zou ook too goed zijn vooi Uw kinderen. Geef hun 1, 2 of 3 theelepeltje» per dag, al naar den leeftijd, tenzij de Arta anders voorschrijft. Een flacon Sanostol bevat 45 theelepeltjes en kost slechts f. 1.40. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen; BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA Volwaardig L met tritsctien W Stnaaeappeltmaak RADIOGROGRAMMA VOOR DEN NATIONALEN FEESTDAG. Het volgende programma wordt uitge zonden, als de Nationale Feestdag valt op een Dinsdag, een Donderdag en Maandag 24 Januari. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. Na tionaal programma, verzorgd door 8,00 4,00 VARA, 4,00—7,20 AVRO, 7,20—8,00 VPRO, 8,00—12,00 AVRO. 8,00 Wilhelmus. 8,04 Rede door Dr H. E. van Gelder. i 8,24 Bach-eantate. 8,45 Gram. 10,00 Declamatie. 10,20 Sopraan en orgel. 11,00 Decla matie. 11,20 Gram. 12,00 Populaire gram. 1,45 Declamatie. 2,00 VARA- orkest en solist. 2,45 „Willem van Oranje", hoorspel. 3,45 Kamerkoor „Pro Musica". 4,00 Feestrede Maj. b. d. W. G. Bas. 4,300rgel en bariton. 5,00 Oranje-nassau-cantate, 5,30 Het Omroeporkest en solisten. 6,30 Repor tage. 6,50 Rede. 7,20 Wijdings- dienst. 8,00 Ber. ANP en Gram. 8,15 „Een vorstelijke romance", klank beeld. 9,00 „In het jaar der Oranjes", hoorspel. 9,45 Het Omroeporkest m. m. v. soliste en het Haagsche Matrozen- koor, 10,40 Rede „De indruk van het bericht in Indië". 11,00 Eventueel ber. ANP. en Reportage. 11.3012.00 Gram. Dit programma wordt uitgezonden als de Nationale Feestdag valt op een Woens dag, een Vrijdag, een Zaterdag of Maan dag 17 Januari. Nationaal programma, verzorgd door 8,00—4,00 AVRO, 4,00—7,20 VARA, 7,20 —8,00 VPRO', 8,00—12,00 VARA. 8,00 Openingswoord en Wilhelmus. 8,03Feestrede Maj. d. d. W. G. de Bas. 8,30 Oranje-Nassau-Cantate. 9,00 Reportage. 9,30 Gram. 9,45 Orgel concert en Zang. 10.00 Morgenwijding, —i 10.15 Vervolg orgelconcert. 10,30 Gram, 10,45 „In het jaar der Oran jes", hoorspel. 11,30 Reportage. (Eventueel van 10,3012,00 een Kerk dienst). 12,00 Het Omroeporkest m. m. v. soliste en het Haagsche Matrozen- Ikoor. 12.55 „Een vorstelijke romance", klankbeeld. 1,40 Rede „De indruk van het bericht in Indië". 2,00 Gram. 2,30 Het Omroeporkest m. m. v. solisten. verhouding tusschen het aantal eerste klasse passagiers en dat der tweede klasse ongeveer gestegen is van 3 1 naar 25, zoodat wij, wat de tweede klasse accommodatie betreft, ook heel andere maatregelen moeten treffen. „Aan de bestaande vloot is al heel wat gedokterd. Zoo hebben wij bijv. een paar luxe hutten, weike weinig of niet werden gebruikt, weggebroken en daarvoor in de plaats een moderne salon laten inrich ten, met een oppervlakte van 100 M2. Het tweede klasse promonadedek had oor spronkelijk geen glasdichte beschutting. Nu is echter alles toch in een zoodanig stadum gekomen, dat wij, willen wij met onzen tijd meegaan, nieuwe booten moe ten gaan bouwen." „En wat zal wel het aspect van de nieuwe schepen worden?" Spoedig worden wij ons er van bewust, dat de nieuwe schepen tot de mooiste zullen worden gerekend, welke er op de Kanaal- en Noordzeediensten in bedrijf zijn. Doordat het motorschepen worden, be spaart men wat de machineruimte be treft, een belangrijk stuk en daardoor wordt het mogelijk op het promonadedek een flinke ruime eetzaal te bouwen over de volle breedte van het schip, waar breede, ruime vensters een vrij uitzicht op zee geven. Achter deze eetzaal volgt dan de pantry, waarop de eetzaal van de 2e kl. aansluit. Zoodoende verkreeg men het voordeel der centrale bediening van één pantry uit voor beide eetzalen. Per maaltijd kunnen in de twee eet zalen tezamen 240 personen tegelijk wor den bediend. Het promenadedek zal ook hier glasdicht worden afgesloten. Boven dien zal dit promenadedek een noviteit vertoonen: er komen n.l. cocosloopers op den grond en achter ieder venster tafel tjes en stoeltjes, zoodat men den indruk zal krijgen in een drijvend Pullmann- rijtuig te worden vervoerd. Liefhebbers van ligstoelen worden ook niet vergeten, want er zal steeds een voldoend aantal daarvan aanwezig zijn. Wij verzoeken U thans ons in gedachte naar boven te willen volgen. Langs een gemakkelijke trap komen 'wij in een smaakvol gemeubileerde gezellige salon met bar. Deze salon ligt boven de eetzaal le kl. en sluit weer aan bij den salon voor de 2e kl. Uit dit alles blijkt wel, welk een aandacht er aan de 2e kl. accommo datie besteed is. Het valt dan ook bij het bestudeeren der teekeningen op, dat v "8 Sedeelte veel dichter bij „mid ship" begint dan dit bij andere booten het geval is. Boven den salon komt een veranda en men kan zich in den zomer heerlijk bruin laten branden op het ruime zonnedek. Ook in de 2e kl. is een zonnedek ge projecteerd en bovendien een overdekt Promenadedek. Voor hen, die aan boord e Harwich willen overnachten (toeristen voor Noord-Engeland bijv.), staat een antal smaakvol ingerichte hutten ter beschikking. ■De tonnage van de beide nieuwe sche- P h zal 600 ton grooter worden, dan die 3,30 Rede. 4,00 Sopraan en orgel. 4,45 Kamerkoor „Pro Musica". 5.00 Gram. 6.00 Rede door Dr H. E. van Gelder. 6,20 VARA-orkest en solist. 7,20 Wijidingsdienst. 8,00 Ber. ANP en Gram. 8,15 „Willem van Oxanje", hoorspel. 9,15 Bach-Cantate. 9,40 Declamatie. 10.00 Ber. ANP. 10,10 12,00 Gram. Dit programma wordt uitgezonden als de Nationale Feestdag valt op een Maandag^ een Woensdag, een Donderdag en de Vrij dagen 14 of 28 Januari. Nationaal programma, verzorgd door: 8.004.00 KRO. 4,00—7,20 NCRV. 7,20 —8,00 VPRO. 8,00—12,00 NCRV. 8,00 Morgenconcert. 8,30 Vroolijke marschen. 10.00 Rede Pastoor W. No- let. 10,20 Reportage en gram. 11,30 Godsd. halfuurtje. 12,00 berichten. 12,15 De KRO-Melodisten. 2.00 De clamatie. 2,15 Het KRO-orkest. 3,00 Interview. i 3,20 Concert. 4,00 Inleiding, gram. 4,30 Zangklasse van het Blindeninstituut te Bussum. 5.00 NCRVorkest. (Om 6.00 Rede door oud minister Mr H. Bijleveld). 7,00 Berich ten, hierna reportage of gram. 7,20 Wijidingsdienst. 8,00 Ber. ANP. en gram. 8,15 Wijdingsdienst. 9,15 De Ned. Bach-vereen. 10.00 Reporta ges. 10.30 Ber. ANP. Hierna tot 12,00 Gram. Dit programma wordt uitgezonden als de Nationale Feestdag valt op een Dins dag een Zaterdag of Vrijdag 21 Januari. Nationaal programma, verzorgd door: 8,00—4,00 NCRV. 4,00—7,20 KRO. 7,20 —8,00 VPRO. 8,00—12,00 KRO. 8,00 Openingswoord en Wilhelmus. 8,05 Morgenwijding. 8,30 NCRV-or- kest. (Om 9,15 Rede door oud-minister Mr. H. Bijleveld). 10,30 Reportage. 11,00 Zang en orgel. 11,30 Wijdings- halfuur. 12,00 Berichten en gram. 12.15 Orgelspel. 1,15 D'e Ned. Bach- vereen. 2,00 Gram. 2,20 Zangklasse van het Blindeninstituut te Bussum. 8,00 Reportages. 4,00 De KRO-Melo disten. i 4,45 Declamatie. 5,00 Het KRO-orkest. 5,45 Kinderzang. 6.00 Vroolijke marschen. 6,20 Rede Pas toor W. Nolet. 6,40 Gram. 7,00 Be richten, gram. 7,20 Wijidingsdienst. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Solistenconcert. 9,00 Interview. 9,20 Actualiteiten. 9,50 De KRO-Melodisten. 10,30 Ber. ANP. 10,4012,00 Aetherfeestklan- ken. van de bestaande, terwijl de snelheid met ruim een mijl zal kunnen worden opge voerd. Van veel belang is dit overigens niet, omdat men toch niet het voornemen heeft de dienstregeling te versnellen. Bovendien zijn de diepten op het traject VlissingenHarwich vaak zoodanig, dat sneller varen dan 20 mijl tot de tech nische onmogelijkheden moet worden ge rekend. In Mei van dit jaar zal een helling van de Mij „De Schelde" vrij komen. Omdat men beide schepen ongeveer tegelijk in de vaart wil brengen, zullen zij ook tegelijk worden gebouwd en wel op één helling. Deze helling is echter te kort om beide schepen te bevatten en daarop heeft men de volgende ingenieuze oplos sing gevonden. Het eerste schip wordt voor tweederde gedeelte geconstrueerd. Onmiddellijk ach ter dit stuk (dus naar den kant van het water toe) begint de neus van het tweede schip, terwijl het sluitstuk van het eerste schip naast de helling zal worden opge bouwd. Het tweede schip zal geheel op de helling gereed worden gemaakt en nadat dit te water zal zijn gelaten, be hoeft men slechts het sluitstuk van de eerste boot met het zich op de helling bevindende stuk te verbinden en... voilé tout"." Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rijsoord, G. van Doorn, cand. te Hilversum. Geref. Kerken. Tweetal te Tienhoven: R. A. Flinter- man, cand. te Monnikendom en L. J. Schalekamp, cand. te Bergen op Zoom. Bedankt voor Oudewater, H. N. Ridder bos te EefdeGorssel. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dirksland A. de Blois te Gouda. Beroepingswerk. De Commis^- sie voor beroeping van predikanten bij de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, heeft het volgende drietal gesteld: Ds J. G. Sal- verda te Hoofddorp; D's P. J. v. d. Veen te Hoogkerk; Ds J. v. d. Wiel te Rijs wijk. Bevestiging en intrede. Zon dag ontving de Geref. Kerk te Oost- k a p e 11 e, na een vacature van ruim 8 maanden, in candidaat A. B. C. Hof land van Naaldwijk weer een eigen Herder en Leeraar. In de morgen-gods dienstoefening werd cand. Hofland in het ambt bevestigd door den consulent Ds Lindeboom van Serooskerke, met een pre dikatie over Coll. 4 17. Gehandeld werd over: le. de beteekenis van; 2e. de nood zakelijkheid voor; 3e de opwekking tot de vervulling der bediening. Aan de hand oplegging werd mede deelgenomen door Ds Roest van Opperdoes. De gemeente zong staande Ps 119 9 gewijzigd. 's Middags deed Ds Hofland zijn intrede met de woorden uit Jesaja 401 en 2 en sprak over: de troostprediking, die de Dienst des Woords Gods Kerk met aan bieden en behandelde achtereenvolgens: le. het bevel tot; 2e. het adres van en 3e. de inhoud van die troostprediking. Na afloop der predikatie richtte Z.Eerw. zich met enkele woorden tot Ds Lindeboom als bevestiger en als consulent en als afge vaardigde der classis Middelburg; tot de afgevaardigden der zusterkerken; tot den kerkeraad en de Commissie van Beheer; tot Burgemeester en Wethouders dezer gemeente tot den oud-Burgemeester Jhr van Teylingen, tot de catechisanten, tot de Jeugdvereenigingen en tenslotte tot de gemeente. Namens den kerkeraad werd de nieuwe Leeraar toegesproken door ouderling D. Coppoolse; namens de classis Middelburg door Ds Lindeboom en namens de bur gerlijke gemeente door Burgemeester Fa- bius. Op verzoek van ouderling Coppoolse zong de gemeente Gezang 29 de laatste regels gewijzigd. Ds Hofland dankte voor de gesproken woorden, waarna nog staan de werd gezongen Ps. 103 1. Er was voor deze plechtigheid groote belangstelling. De minister van Sociale Zaken heeft een circulaire gezonden aan de gemeente besturen betreffende den brandstoffenbij- slag, waarin hij herinnert aan zijn vo rige circulaire inzake dit onderwerp en waarin de Minister bepaald heeft, dat de genen, die geen volle week bij de werk verschaffing zijn geplaatst, dan wel pe riodiek zijn tewerkgesteld, den brandstof- fenbijslag slechts kunnen ontvangen voor de dagen of weken, gedurende welke zij bij de werkverschaffing arbeiden. Dit voorschrift blijkt aldus schrijft de Minister thans in sommige geval len onbevredigende consequenties te heb ben ten aanzien van de tewerkgestelden, doordat de gesteunden, ook al ontvangen zij tengevolge van gezinsinkomsten een lege steunuitkeering, wel wekelijks brand stoffenbijslag ontvangen. Dë Minister is bereid aan dit bezwaar tegemoet te komen, doch zou het niet juist achten, wanneer aan de tewerkgestelden ook over de dagen, e.q, weken, dat zij niet arbeiden, de volle brandstoffenbijslag werd toegekend. Immers, het gemiddeld inkomen is ook bij de periodiek tewerkstelling hooger dan bet bedrag, dat aan steun zou worden ontvangen. Hierin ligt reeds een zekere compensatie. Daarenboven ontvangen de gesteunden niet steeds den vollen brand stoffenbijslag tengevolge van bet voor schrift, dat bij geheele werkloosheid de som van het steunbedrag en brandstoffen- bijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteun de, het steunbedrag en brandstoffenbijslag ten hoogste mag bedragen 95 pet. van het loon dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen vei dienen, indien hij niet werkloos was. Met deze factoren rekening houdend, keurt de Minister goed, dat aan de arbei ders, die geen volle week bij de werkver schaffing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn tewerkgesteld, te rekenen van 10 Ja nuari 1938 over de dagen, c.q. weken, dat zij niet zijn tewerkgesteld (de z.g. wandeldagen of -weken) wordt uitgekeerd 50 pet. van bet bedrag, dat zij, met in achtneming van de ministerieele circu laire van 29 November j.l., als brandstof fenbijslag zouden ontvangen, indien zij over bedoelde dagen, c.q. weken, wel te werkgesteld waren geweest. door uw advertentiën In andere bladen te plaatsen door bemiddeling van do GoeSi Benoemd tot kweekeling met akte (vakonderwijzer) aan de Ghr. Ulo school te Goes, dhr M. Verburg, alhier, thans werkzaam aan de Chr. school „Ka- keldans" te Yerseke.. lerseke. Benoemd tot onderwijzer aan de Ghr. school (Kakeldans) met ingang van 15 Jan. a.s. de heer G. v. Wuijk- huize te Wolphaaxtsdijk. VERVROEGDE ZATERDAGAVONDSLUITING. Vrije middag vaar de winkelbedienden. Het hoofdbestuur van de Katholieke bedienden-organisatie besloot dit jaar voor wat de verbetering der sociale posi tie van de bedienden betreft, in samen werking met de Christelijke zusterorga nisatie, krachtig te gaan ijveren voor een vervroegde sluiting op den Zaterdag avond. Gezien het feit, dat verreweg het mee- rendeel der werknemers over den vrijen Zaterdagmiddag beschikt, en bovendien het loon in vele gevallen reeds op Vrijdag avond wordt uitbetaald, achten de hoofd besturen een sluiting der zaken om 8 uur zeer zeker mogelijk. Het is hun bekend, dat ook in andere kringen dan die der werknemers een be langrijke catagorie voor dit streven voelt. Tevens zal langs daartoe geëigende wegen worden geijverd voor het vastleg gen van het recht der winkelbedienden op een vrijen middag in de week, wijl thans de vrije halve dag, welke 't Werk tijdenbesluit voor Winkels kent, in den regel op een morgen wordt genoten. Deze actie voor het verkrijgen van een vrijen middag, waarop een vrije avond kan aansluiten, wordt van groote betee kenis geaoht, mede omdat in de naaste toekomst de vakstudie van het winkel personeel vrij veel tijd gaat vragen. Dë initiatief nemende organisaties doen een beroep op alle geestverwante vakge- nooten en op het publiek, baar streven te steunen. Dubbele moord bij de Llmburgsche grens. In de dicht bij de Nederlandsche grens gelegen Belgische gemeente Veltwezel is Zondagochtend vroeg ten huize van de 63-jarige vrouw A. Franssen een moord ontdekt, waarvan de bewoonster en een bij haar inwonende 26-jarige zoon Willem het slachtoffer zijn geworden. Toen een nichtje, dat dicht bij het huis van mejuffrouw Franssen woont, gister ochtend aan de deur klopte om haar neef af te halen met wien zij had afgesproken ter kerk te zullen gaan, kreeg zij geen gehoor. Nadat zij geraimen tijd aan de deur ge rammeld had, werd het meisje on gerust en verschafte zich toegang tot de woning, waar zij tot haar ontzetting haar neef onder een zak op den grond vond liggen. Zijn hals was afgesneden. Op het gegil van het meisje kwamen verschillende omwonenden toesnellen. Bij nader onderzoek in de woning trof men ook het lijk aan van de 63-jarige bewoonster, eveneens met afgesneden hals. Aangezien in het huis alles overhoop was gehaald, vermoedt men, dat roof de drijfveer tot deze misdaad is geweest. Inbraakopeenka. steel. Eeni- ge dagen geleden heeft het parket van Brussel zich naar Court Saint Etienne begeven, waar een kasteel, het eigendom van een Nederlandsche familie, tijdens de afwezigheid der eigenaars totaal leegge plunderd is. Alles lag overhoop, meubels waren kapot geslagen, deuren ingetrapt. De verwoesting was zoo groot, dat de inbrekers verscheidene dagen aan het werk moeten zijn geweest, hetgeen voorts nog uit de resten van maaltijden bleek en uit het feit, dat niet minder dan vijftig flesschen wijn waren leegge dronken. De inbrekers hebben al het zilver, het vaatwerk, kostbare schilderijen, sieraden en zelfs meubelen weggehaald. Fietser in Leiden doodge reden. Zondagmiddag is de 57-jarige D., kellner op het station der Ned. Spoor wegen te Leiden, toen hij op zijn fiets plotseling den Haagweg overstak, aan gereden door een hem achterop komende auto, bestuurd door een zekeren de K. De man werd zoo zwaar gewond, dat hij kort daarna is overleden. Nog geen 3 Cesit per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Deblijde gebeurtenis. Naar ops wordt medegedeeld, zal, wanneer de geboorte van een Prins of Prinses tus schen 6 u. vm. en 10 u. nm. bekend wordt, de stoomfluit van de stoomwas- scherij „de Zon" eerst een lang attentie-, sein geven, gevolgd door 5 korte stooten, als een Prinses en 10 korte stooten als een Prins geboren is. DE WINKELSLUITING OP DEN NATIONALEN FEESTDAG. DEN HAAG. Naar wij vernemen heeft de Minister van Economische Zaken in verband met de viering van de te ver wachten gebeurtenis van een Koninklijke Prins of Koninklijke Prinses, B. en W. van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de winkelsluitingswet te verleenen, ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op 'Zondag valt en van den daarop volgenden werkdag. AANKONDIGING VAN VERGADERINGEN, LEZINGEN, CON CERTEN, ENZ. TE GOES. Jan. 11 Lezing Wetensch. Belangen. 11 Zendingsfilm Geref. Kerk. 11 Vereen, oud-leerlingen R.L.W. School 11 Besturenverg. Ghr. Besturenbond. 18 Districtspropagandavergadering' Ned. Chr. Landarbeidexsbond. 24 en 26 Concert Toonkunst. 25 Verg. Geref. Jeugdverband. 26 Jaarverg. Gbr. Kantoor- en Handels- bed. Febr. 10 Lezing Wetensch. Belangen. 16 en 17 Uitvoering Cbr. Gemengd Koor. 22 Jaarverg. Vereen, van oud-leerl. Landbouwcursussen. Maart. 10 Lezing Wetensch. Belangen. 14 Prov. Gom. Ned. Bijbel Genootschap. Willen secretarissen (essen) van ver- cenigingen ons steeds tijdig op de hoogte stellen van vergaderingen, enz.? Het is ook in het belang van de vereenigingen dat het lijstje zoo volledig mogelijk is. Wisselkoersen. Amsterdam, 10 Jan., 2.30 u. Berlijn 72.30—72.40. Tonden 8.97148.9814. Parijs 6.086.09. Brussel 30.4730.50. New-York 1.79—1.80.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3