eerste blad De komende blijde gebeurtenis. Dagblad voor de Provincie Zeeland Geen onmachtsgevoel. Bestrijd in Spanje. Oe strijd in China. Belangrijkste Nieuws MAANDAG 10 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 85 Abonnementsprijs f2M per IcwarLaï Weekabonnementen voos MJd&ïk-<?s Goog en Vllssingen f 0,20 Losse nummers 9 eert Uitgave! N, V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen $0 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „De Rijkseenheid" beantwoordt ten slotte in het meer door ons geciteerde ar tikel de vraag, of er reden is om ons over te geven aan het beruchte onmachts gevoel, wanneer het werkelijk waarschijn lijk is, dat wij eens alleen komen te staan tegenover de grootmacht Japan. En het antwoord luidt: „Naar onze overtuiging geen enkele. Zeker, mocht Japan het in zijn hoofd halen zijn geheele slagvloot tegen ons in te zetten, dan zullen wij, militair gespro ken, nimmer het hoofd kunnen bieden. Dan zullen wij in zeker opzicht inderdaad zijn de mug tegenover -den olifant, een vergelijking welke van Japansche zijde in dezen tijd nogal eens gemaakt wordt. (Zeker ter demonstratie van Japans vre delievende bedoelingen.) Al zullen onze onderzeeboot-comman danten en bommenwerpers, wanneer zij eenmaal moeten vechten, zioh geen aan trekkelijker doel kunnen wenschen dan 'svijands capital-ships en kunnen wij1 er op vertrouwen, dat zijn slagvloot, vlieg kampschepen enz. zeker niet onbelem merd en onbeschadigd hun doel zullen be reiken, terwijl Japan, wanneer zijn vloot aan zijn bestemming is aangekomen er nog niet is en o.m. ook nog met ons Leger zal moeten afrekenen e.d., moeten wij toch aannemen, dat op den duur, wanneer Ja pan zich vol tegen ons inzet en den strijd financieel kan volhouden, voor ons een nederlaag onvermijdelijk zal zijn. Wij stelden deze mogelijkheid met op zet zoo, omdat wij er eens den nadruk op willen leggen, dat zelfs een dergelijke operatie tegen ons voor Japan geen een voudige zaak zal zijn. Op een „walk over" behoeft het niet te rekenen: Indië, zelfs zwak verdedigd, is niet zoo eenvoudig te veroveren. Nederland in den Archipel met een parate harmonische vloot en een flink offensief luchtwapen, niet zoo een voudig beslissend te slaan. Maar bovendien is deze mogelijkheid naar ons oordeel uitsluitend een theore tische, want al doet zich dan dat geval voor, dat Nederland het alleen zal moe ten uitvechten, dan zal een dergelijk con flict zoo absoluut zeker dusdanige inter nationale spanningen in het leven roepen, dat onze Japansche tegenstander blijk zou geven van zelfmoordneigingen, wan neer hij zich niet in den rug dekte. Met een intrigeerend Rusland, een van haat vervuld China, een dreigend Ame rika en Ehgelsche bases als Hong kong en Singapore in den rug, zouden wij den Japanschen vlootvoogd wel eens wil len zien, die den moed had de kern va.n zijn slagvloot drie tot vier duizend mijl van de eigen kusten weg te zenden om Ned.-Indië te veroveren. En dus, concludeeren wij, Japan zal alt;jd beperkt blijven in de strijdkrachten, welke het naar ons Indië zal dirigeeren, zeer beperkt zelfs, ja zóó beperkt, dat het voor ons mogelijk móét zijn daar tegen over een strijdmacht te stellen, welke met een alleszins redelijke kans op succes den strijd zal kunnen opnemen". Vreeselijke gevechten om Teruel. De berichten over den strijd om Teruel ®Pwken elkaar weer tegen. Alleen zijn ze 'hierover eens> dat er vreeselijk ge- achten is en wordt. Aog steeds is niet met zekerheid te zeg- y koe _de zaken nu feitelijk staan, i er®oedelijk is de stad Teruel vrijwel het bezit der regeeringstroepen. Aan front rondom de stad zijn daarente gen de opstandelingen in de meerderheid. 8 opstandelingen schijnen de stad zelf f® heblf11 regeer*n£stroepel1 verloren De verdedigers van Teruel hebben het erg benauwd gehad. De legermachten 1 regeering concentreeren hun aanval- van °P deze stad, welker bezit is i/T1 Rondere strategische waarde Punt. We^er verovering uit een oog van moreel en prestige van groote moet worden geacht. °e zwaar de militairen het in de 23 dat de strijd om Teruel met wis- veKaj -' kansen heeft geduurd, hebben s c n 7 uit het bericht, d a t n a a r atting minstens 60.000 nnen aan beide zijden zijn gedood of gewond. Het was niet alleen het oorlogstuig, dat zulke groote verliezen heeft berokkend, doch ook de koude. De 'helft van het aantal slachtoffers is door de koude omgekomen, of moest met bevroren handen en voeten weggevoerd worden. Ondanks dezen tegenslag blijiven de op standelingen niet de hoop opgeven de stad te hernemen, al is reeds thans uit de verkenningsvluchten gebleken, dat de re geeringstroepen zich ten noorden van Teruel buitengewoon sterk verschanst hebben in loopgraven met betonnen wachtposten en prikkeldraadversperrin gen. Het is echter niet aan te nemen, dat de strijd bij Teruel met de verovering van wat er van de stad over is door de re geeringstroepen geëindigd is. Daarmee zou voor de buitenwereld bewezen zijin dat Franco's macht heel wat minder sterk is dan men eenige maanden te rug ging aannemien. Zijn de opstande lingen misschien van plan om de aan vallers van Teruel van hun verbindingen met Barcelona af te snijden? Het opperbevel der regeeringstroepen, dat al zijn pogingen gericht had opi de stad Teruel, tracht met alle middelen den 'opmarsch van de vleugels der troe pen van Franco, die de regeeringstroepen van hun basis dreigt af te snijden, te beletten. Alles schijnt erop te wijzen, dat in den strijd om Teruel een nieuwe phaze is ingetreden. TERUGROEPING VAN DEN JAPANSCHEN AMBASSADEUR? De Japansche ministerraad heeft gis teren in buitengewone zitting vergaderd over hetgeen Japan thans verder te doen staat in China. Naar in welingelichte kringen te Tokio verluidt, heeft de regeering vastgesteld dat de voor de vijandelijkheden in China verantwoordelijke Chineesche persoonlijk heden niet bereid zijn gebleken vrede te sluiten, doch integendeel de voortzetting van den militairen tegenstand hebben voorbereid. Daarmede waren voor Japan alle mid delen voor een vreedzame bijlegging van het conflict uitgeput. H e t hoofdkwartier e n d e regeering zouden thans besloten hebben met alle middelen strijd te voeren voor de vernietiging van de centrale regeering. Gesproken wordt van een „algeheele mobilisatie van staat, volk en economie". De bladen te Tokio deelen mede, dat prins Konoye een negen punten omvat tend vierjarenplan voor nationale hervor mingen heeft aangenomen. Dit program ma omvat geestelijke vernieuwing, her vorming van de opvoeding en consolidatie van de uitzonderingspositie, die Japan als stabiliseerende macht in het Verre Oosten inneemt, verhooging van de pro ductiecapaciteit van het land door ratio nalisatie van de industrie, teueiude het hoofd te bieden aan de toenemende be hoeften der landsverdediging, herverdee ling van de fiscale en sociale lasten om den kleinen handel en de kleine nijver heid te beschermen en de opofferingsge zindheid der bevolking aan te moedigen. Vermoedelijk zal als eerste gevolg van de besluiten in den kabinetsraad van gis teren de Japansche ambassadeur in Chi na, Kawagoe, worden terug geroepen. "Welingelichte kringen te Tokio verkla ren, dat een terugroeping van Kawagoe niet noodzakelijk door een oorlogsverkla ring zou worden gevolgd. Waarnemers zijn echter van meening, dat de beraadslagingen van Zondag be trekking hebben gehad op de hervatting van een krachtige campagne tegen de Chineesche legers. De Japansche troepen, die Zuidwaarts oprukken naar Soetsjau, staan thans te genover Chineesche troepen tusschen Tsjausien en Tengsien. Tusschen de beide legers ligt nog slechts een strook van 20 mijl breedte. Aangezien groote hoeveel heden troepen geconcentreerd worden, verwacht men, dat ieder oogenblik een zware strijd kan ontbranden. VAN ZEELAND ZWIJGT. Besprekingen te Landen geëindigd. De Belgische Oud-minister-president Van Zeeland heeft zijn besprekingen te Londen geëindigd. Naar uit Londen wordt gemeld heeft Van Zeeland, overeenkomstig het consig ne van stilzwijgen, dat hij zich had opge legd, na afloop van zijn in Londen ge voerde besprekingen, elke verklaring ge weigerd. Zelfs was hij niet te bewegen, een persoonlijken indruk te geven van het rapport over zijn economisch onderzoek, dat hij, na zijn definitieve conclusies te hebben vastgesteld, waarschijnlijk over 10 14 dagen aan de regeeringen van Lon den en Parijs zal overhandigen. HITLER'S BEZOEK AAN ROME. Over de reis van Hitier naar Rome loopen verschillende min of meer uiteen- loopende geruchten. De meesten geven als datum van aankomst van den rijks kanselier den 21sten April aan, omdat Rome juist op dien dag zijn stichting her denkt. In tegenstelling daarmede vernam de Msb. uit de beste bron, dat Hitier een paar weken later zal arriveeren en wel den 12den Mei a.s. DE GEARRESTEERDE DUITSCHE PREDIKANTEN. Naar verluidt bevindt zich thans nog slechts één predikant in Duitschland in „schutzhaft". Voor kerstmis was het aan tal gearresteerde predikanten nog om streeks 130. Twaalf predikanten wachten op berechting. HET HUWELIJK VAN KROONPRINS PAUL VAN GRIEKENLAND. Gistermorgen is te Athene het 'huwelijk voltrokken tusschen kroonprins Paul en prinses Frederika Louise van Brunswijk. Het huwelijk werd voltrokken in de metropolis van de kathedraal van Athene. Na de huwelijksvoltrekking volgens or thodoxen rythus, hebben kroonprins Paul en de kroonprinses een rondrit door het centrum der stad gemaakt. In het slot vond daarop in besloten familiekring een Duitsche protestantsche huwelijksplech tigheid plaats. De kroonprinses zal voortaan in plaats van Frederika den naam Margareta dra gen. Op den huwelijksdag van den Griek- schen troonopvolger was geheel Grieken land in opgewekte, feestelijke stemming. Straten en pleinen waren versierd en in de rijk bevlagde straten der hoofdstad verdrong zich een menigte Grieken, die uit de provincie herwaarts was gekomen, om te genieten van het prachtvolle schouwspel van den bruidstoet. DE KOUDE IN EUROPA. De koude heeft in Roemenië tal van slachtoffers gemaakt. De temperatuur is gedaald tot 32 graden onder het vries punt. In Boekowina zijn tal van boeren op de landwegen doodgevroren. In Bessarabië en de Dobroedzja zijn geheele dorpen 'bedolven onder de sneeuw die 'vaaJk drie meter dik ligt. In het Noorden des lands zijn groepen wolven gesignaleerd. Treinen hebben er groote vertraging, terwijl op sommige lijnen 'het verkeer geheel moest worden gestaakt. Te Boekarest vriest het 20 graden. Aan de kusten der Zwarte Zee heerscht vreeselijke koude. Te Constantza zijn gis teren vijf menschen doodgevroren. Ook Rome heeft ernstig van de koude te lijden gehad. Op een periode van felle vorst volgde een druilende regen, die de straten in spiegelgladde ijsvlakten ver anderde. Zoo gevaarlijk werd het, dat het busverkeer urenlang moest worden stil gelegd. Tal van kleinere aanrijdingen kwamen voor. Een groot deel van Griekenland is met een dikke laag sneeuw bedekt. In Mace donië heerscht een felle koude en het verkeer in het gebergte is geheel verbro ken. Twee personen zijn tengevolge van de koude om het leven gekomen. Op zee hebben twee schepen schipbreuk geleden. Russische priesters in arrest. De in Nisjni NowgTod verschijnende „Gorkowskaja Kommuna" meldt, dat te zamen met den metropoliet Teofan Tulja- kof, zeven kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders door de G.P.Oe zijn gearres teerd. Zij worden beschuldigd van sabo tage, spionnage en terrorisme. Ook de metropoliet van Moskou, Ser- gius, het hoofd van de geheele Russische orthodoxe kerk schijnt in arrest te zijn gesteld. Het totale aantal bisschoppen, dat tot dusverre gearresteerd is bedraagt ruim twintig. Naar gemeld wordt, zijn in het zieken huis „Bronovo" de verpleegsters, die aan gewezen zijn om bij de blijde gebeurtenis op het Paleis Soestdijk hij de verpleging behulpzaam te zijn, geconsigneerd om op het eerste teeken naar Soestdijk te ver trekken. Bagage en andere benoodigdhe- den zijn reeds derwaarts gezonden. De Haagsche gynaecoloog, Dr J. de Groot, is reeds naar Soestdijk vertrokken en hij heeft zioh tijdelijk in de nabijheid van bet Paleis Soestdijk gevestigd. Gistermiddag hebben Prins Bernhard en Prinses Juliana met enkele gasten een wandeling gemaakt in het uitgestrekte park achter het Paleis Soestdijk. Prins Bernhard verscheen ook nog even voor het Paleis en keek naar de menschen, die zich nog steeds voor het hek verza melen. Nu de groote dag hoe langer hoe meer nadert, wordt ook het bezoek van buiten- landsche journalisten grooter. Verschei dene zijn Zaterdag in den loop van den dag aangekomen en hebben zich in de na burige hotels ingekwartierd. In verhand met de noodzakelijkheid van algemeene rust ten Paleize Soestdijk gedurende den eersten tijd na het plaats vinden van de blijde gebeurtenis en met het oog op de beperkte ruimte op het voorplein, zal geen gelegenheid gegeven worden voor het inschrijven in de regis ters en zullen de hekken gesloten blijven. DE KONINGIN VOOR EENIGE DAGEN TE SOESTDIJK. Zaterdagavond ongeveer half zes is de Koningin, vergezeld van een hofdame, voor een verblijf van eenige dagen, op het paleis Soestdijk aangekomen. H. M. had de reis uit Den Haag per auto gemaakt, ditmaal was over Utrecht gereden. De Koningin ging bij aankomst den hoofdingang van het paleis 1 innen. Zij heeft Haar eigen apartement in het hoofdgebouw betrokken. De koninklijke auto werd pas opge merkt toen hij voor het bordes van het paleis stilstond. Den talrijken persfoto grafen is het hierdoor niet gelukt de aan komst op de gevoelige plaat vast te leg gen. PRINS ASCHWIN NAAR DUITSCHLAND. Zondagmorgen te half negen is de broeder van prins Bernhard, prins Asch- win, van Soestdijk naar Duitschland ver trokken. De prins begaf zich van Soest dijk per auto naar Amersfoort, om zijn reis vandaar per trein te vervolgen. NED. CHR REISVEREENIGING. Herdenking van het 15-jarig bestaan. De Ned. Chr. Reisvereeniging heeft in een der zalen van „American Hotel" haar jaarlijksche algemeene vergadering ge houden, in welke vergadering tevens het 15-jarig bestaan der vereeniging is her dacht. Aan den vooravond der algemeene ver gadering heeft in de groote zaal van het A.M.V.J.-gebouw een begroetingssamen komst plaats gehad, welke was georgani seerd door de afdeeling Amsterdam der N.C.R.V. Zaterdagmorgen is de algemeene ver gadering geopend door den voorzitter'dr A. van Deursen, met een rede, waarin hij er op wees, dat de N.C.R.V. de wonderen des Heeren in natuur en cultuur aan haar leden wil doen genieten en langs dien weg geluk en blijdschap geven. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, den heer H. A. B'ijkstra van Den Haag, ont- leenen we, dat het ledental met 12041 op 30 Sept. 1936 steeg op 12143 op 30 Sept. 1937. 1918 nieuwe leden werden inge schreven en 1816 leden afgeschreven. De vereeniging organiseerde in 1937 159 rei zen en sinds haar bestaan totaal 1646 rei zen. Het verslag van den penningmeester, den heer J. M. G. H. v. Dijk, maakt mel ding van een eindcijfer van de rekening van baten en lasten van f 40.353.12, de balans van f 33.924.61 en de exploitatie rekening van het orgaan van f 11 079.99. Aan contributies werd ontvangen f 19.610.19. De verslagen werden goedgekeurd en de peningmeester van zijn beheer gede chargeerd. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f30.050. De aftredende bestuursleden de heeren dr A. v. Deursen en H. v. d. Tol te Rotter dam werden herkozen. Gekozen werd in de vacature P. Rullmann de heer H. Al- pherts te Bussum. Na een ontvangst ten stadhuize werden Binnenland. De brandstoffenbijslag aan werkloozen. De gebeurtenissen bij den reinigingsdienst te Middelburg. Ernstige steekpartij te Tholen. Buitenland. Verwoede strijd om Teruel. 'De koude in Zuid-Oost-Europa. Hitiers bezoek aan Rome. SPIRITUS THEELICHTJE I Verbruik: slechts één vijfde cent per uur in de middagvergadering verschillende voorstellen behandeld. Een voorstel Den Haag om op geregel de tijden leidersvergaderingea te hcuden werd verworpen. Eén voorstel van het H.B. om een proef te nemen met districts verga der'ngen werd aangenomen. Door LRrecht werd voorgesteld het H.B. uit 12 leden te doen bestaan. Na bestrij ding door de heeren W. L. B. J. Dekker te Goes namens de afd. Zuid-Beveland, van Egmond van Groningen, en D'r L. H. van Bruggen namens het H.B. werd het voorstel met 137 tegen 17 stemmen ver worpen. Bij de rondvraag deed de voorzitter na mens het H.B. voorlezing van een verkla ring dat als principieele eisch voor het lidmaatschap gesteld wordt: aanvaarding van den Bijbel als Gods Woord, terwijl wordt uitgesproken dat kerkelijke inzich ten op toeristisch gebied geen invloed uit oefenen. Bij het stellen van candidaten voor het H. B. is steeds evenredigheid be tracht. Ir. M. H. DAMME GEPROMOVEERD. Eere-doctor aan de Delftsche Hoogeschool Zaterdag is te Delft in een 'buitenge wone senaatsvergadering de gedenkdag van de Technische Hoogeschool gevierd, waarbij, onder zeer groote belangstelling, Prof. Dr Ir W. Tb. Bahler den directeur- generaal van de P.T.T., Ir M. H. Damme, promoveerde tot doctor honoris causa, welke onderscheiding de senaat der Tech nische Hoogeschool Ir Damme ter ge legenheid van deze diesviering heeft toe gekend. Prof. 'Dr Ir W. Bahler 'hield, alvorens de doctorsbul aan Ir Damme uit te rei ken, een uitvoerige promotierede. Op grond van zijn veelzijdige en vrucht bare werkzaamheid als ingenieur in het algemeen, en in het bijzonder wegens zijn buitengewone verdiensten als bevorderaar van de ontwikkeling, toepassing en orga nisatie van de electrische verbindings techniek, verklaarde spr., namens de se naat der Technische Hoogeschool, Mari- nus Hendricus Damme tot doctor in de technische wetenschap honoris causa. Onder applaus overhandigde Prof. Bahler het doctoraal diploma aan Dr Ir Damme. MUTATIES IN DE HOOGERE RANGEN DER LANDMACHT. Naar wij vernemen, zullen de gene- raals-maj. J. T. v. d. V ij v e r, comman dant der Ille divisie en U. J. W. R o 1 - d a n u s, directeur van het materieel der landmacht, tevens hoofd der IVe afd. b van het departement van defensie in het aanstaande voorjaar den militairen dienst met pensioen verlaten. Tot commandant van de Ille divisie zal worden benoemd kolonel van den generalen staf J. Har- terts, toegevoegd aan den chef van den generalen staf, sous-chef van dien staf, tot opvolger van generaal-majoor Rolda- nus kolonel der artillerie H. D. S. Has- s e 1 m a n, commandant der He artille rie-brigade. In verband daarmede zal tot sous-chef van den Generalen Staf worden benoemd kolonel van den Gen. Staf N. T. Gar- stens, toegevoegd aan den chef, direc teur van het Etappen en Verkeerswezen. Luitenant-kolonel van den Generalen Staf V. E. W i 1 m a r zal kolonel Car- stens als directeur van het Etappen en Verkeerswezen opvolgen. Inplaats van luitenant-kolonel Wilmar zal met het bu reau Technischen Dienst van den Gene ralen Staf worden belast kapitein van den Generalen Staf J. Govers, thans ad junct-chef van den Staf der lie Divisie. ADELBORSTEN MET DE „JAVA" NAAR INDIë? Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt is het niet uitgesloten, dat de laat ste jaars adelborsten van het Koninkl. Instituut van de Marine te Wil lemsoord ditmaal niet beëedigd zullen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1