ABDIJSIROOP Stop dien hoest NOTARISHUIS Mijlpalen in de historie van het Huis van Oranje: Bij de geboorte van Prinsen en Prinsessen. DE ZEEUW van Zaterdag 8 Dec. 1938 - Tweede Blad AKKER's versièrkte Maandag Kijkdag Dinsdag Koopdag Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Het Prinselijk Paar op het halkon van het Paleis te Amsterdam. Op 6 November nam de ziekte plotseling een zeer ongunstige wending, en reeds 's avonds om negen uur overleed hij. Eerst 8 dagen na den dood van zijln vader zag het nieuwe prinsje het levens licht. Iedereen was diep onder den indruk van den plotselingen dood van den prins en men voelde zijn heengaan als een zwaar verlies. He eerste jeugd van Prins Willem UI was niet gelukkig, daar reeds onmiddel lijk na zijn geboorte een strijd tusschen zijn moeder en grootmoeder ontbrandde, over de doopplechtigheid en over het voogdijschap. Ook over den naam van 't kind konden de moeder en de grootmoe der het niet eens worden. Zijn moeder, zelf een Engelsche prinses, wilde, dat hij Karei gedoopt zou worden, net als de Engelsche koningen, maar zijn grootmoe der, Amalia van Solms, kon niet toelaten, dat de naam Willem uit de familie der Oranjes zou verdwijnen. Aldus leefde het aanvankelijk zeer zwakke kind, dat voortdurend aan erge hoofdpijnen leed, in een zeer onaange name strijd tusschen zijn moeder en grootmoeder. Meestal woonde (bij heel stil op slot Teylingen of op kasteel Honse- laersdijk. Met Prins Willem m, die geen kinde ren had, is de rechte lijn der Oranjes uitgestorven. In 1052 was een dochter van Frederik Hendrik, Albertine Agnes, ge huwd met Willem Frederik, vorst van Nassau-Dietz, stadhouder van Friesland. Een achterkleinkind van dit echtpaar erfde nu bij den dood van Willem III diens titel en goed en volgde op als Wil lem IV. Ook andere familieleden van het Huis van Oranje hadden geen vroolijke jeugd. Zoo b.v. Prinses Wilhelmina van Prui sen, de vrouw van Prins Willem V. Over haar jeugd schreef Wilhelmina als volgt: „Ik was een schuw huilerig kind; reeds op mijn derde jaar werd ik van mijn De „Dillenburg", 'net kasteel waar Willem van Oranje zijn jeugd doorbracht. Willem van Nassau buitengewoon geluk kig, maar toch begon ook voor hem spoe dig de ernst des levens. In Juli van het jaar 1544 werd hij; verrast door den dood van zijn neef, René van Chalons, die zijn landje Oranje, in het Zuiden van Frank rijk, aan hem vermaakte. Hiermee was as Wijde jeugd van den Prins feitelijk af- geloopen, want nu moest hij aan het hof van Karei V te Brussel komen; daar deed Koning-Stadhouder Willem IH, (16501702). ber 1650, wesente Maandagh avont® om trent quartier uyr voor negen, beeft de princes royal een jonge prins gebaert." Aldus toekende Frederik Schoon, kamer dienaar van Willem II, de geboorte van Willem III aan. In de drie weken, daar aan voorafgaande, was er heel wat ge beurd. Op 28 October van dat Ijaar was de Prins, Willem II, 's morgens al heel ■vroeg in Den Haag aangekomen. Toen hij thuiskwam, bracht bij eerst een bezoek aan zijn vrouw, Prinses Marie Stuart, maar ging vervolgens dadelijk naar bed. Al spoedig 'bleek, dat 'hij de kinderpokken had, een ziekte, die vroeger veelvuldig voorkwam. Ook met het oog op de prin ses; die in blijde verwachting was, wer den allerlei voorzorgsmaatregelen geno men, voor het geval de prins mocht ko men te overlijden. De prinses mocht hier in echter niet gemoeid worden, daar dit voor haar toestand niet gewenscht was. Op 24 April 1533 schreef de Graaf van Nassau in zijn dagboek: „Anno etc., XXin off dornstag den XXIIIJ Aprilis had die wolgeborne Juliana von Stolberg etc., greffin und frau zu Nassau Catze- nelnbogen und Diez, züschen zweyen en dréyen, doch allernechts dreyen uhren morgen vormittags im schloss Dillen- bergk ein kyndlein menschlichs Ge- schlechts der name sol Wilhelm heis- sen zur Welt geboren". bij aanvankelijk als page dienst, maar te vens werd hij opgevoed om naderhand zijn verantwoordelijke betrekking als Prins van Holland en Zeeland te kunnen aanvaarden. Zoo gelukkig als de geboorte van zijn Kleinzoon Willem II was, zoo droevig was de geboorte van zijn achterkleinzoon Willem III, den lateren Koning-Stadhou der van Engeland en Holland. Met een geweldige pracht en praal werd de geboorte van Willem II gevierd op '26 Mei 162'6. Hij was de zoon van Stadhouder Frederik Hendrik, die de jongste zoon van den Prins van Oranje was. Aanvankelijk had men veel moeite gehad, Frederik Hendrik tot een huwelijk te bewegen. Toen hij evenwel kennis ge maakt had met een van de hofdames van het Boheemsche Hof, Amalia van Solms, begon hij er anders over te denken en in welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is ln de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de „codeïne". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop". schonken had. De vreugde van hst, volk weer te geven, is onmogelijk. Hoe? sloe gen de golven van vreugde en geestdrift over het lage Land, Nieuw gebladerte was ontloken aan de oude Oranjeboom, Allerwegen werd de geboorte gevierd. Met innige belangstelling volgde men de groei en de ontwikkeling van het klei ne prinsesje, op wier schouders weldra de geheels dynastie der Oranjes kwam te rusten. Over de eerste levensjaren van Prinses Wilhelmina legde zich al spoedig, als een gouden zonneschijn, de liefde van het volk. Overal waar Emma met het Prin sesje verscheen, steeg de volksjubel ten hemel en er groeide in ons volk een groo- te aanhankelijkheid. En het was, of het Nederlandsohe volk nog nader kwam tot zijn prinses, nog nader ook tot zijn ko ningin, toen in 1890 de oude grijze ko ning stierf en de troonopvolgster ook in waarheid Koningin geworden was. Prins Willem van Oranje, de grondlegger onzer 'dynastie >(15331584). 'Op het kasteel de Dillenburg werd een groote hofschool ingericht, waar de kin deren van leeraren, door den 'Graaf van Nassau met zorg uitgezocht, onderwijs kregen. Dit was buitengewoon veelzijdig; niet alleen werden de schoolvakken lezen, schrijven en rekenen onderwezen, maar ook kregen de kinderen les in plant- en dierkunde, waartoe ze met hun leeraren wandeltochten in de heerlijke omgeving ran het kasteel maakten. Voorts waren er talrijke dieren, zooals paarden, honden, 1 vreemde vogels en zelfs een aap voor den jongen prins op 'het kasteel bijeenge bracht. Aldus was de jeugd van Prins 1625 trad hij met haar in het huwelijk. Groot was zijn blijdschap, toen hij in Mei 1626 bericht kreeg, dat zijn vrouw hem een zoon, Willem 13, geschonken had. Alom werd de mare met trompetgeschal en vroolijk klokgelui begroet, terwijl de hellebardier, die het bericht van de ge boorte aan den voorzitter der Staten- Generaal overbracht, met drie dubbele gouden rijders beloond werd. De vreugde in het land was geweldig, in het geheele land werd feestgevierd, de 'dichters wijd den er hun mooiste gedichten aan. Hoe treurig was in tegenstelling daar mee de geboorte van den zoon van Wil lem 13, Willem III. „Den 14den Novem- Koning Willem I (17721843). d.e kind van George Victor van Waldeck Pyrmont en Prinses Helena van Nassau op het slot Waldeck. Zij bracht daar een heerlijken tijd door, omgeven door haar vijf zusters en broeder. 'De kinderen wer den opgevoed in een gezellige, huiselijke en godsdienstige omgeving, waar zij' slechts bescheidenheid leerden. Koningin Emma heeft daarover later zelf wel iets verteld. „Het stadje, waar wij woonden, was maar heel klein, slechts 2000 inwoners. Er woonden veel ambtenaren en voorts was er een goede school. Thuis leerden wij misschien iets minder schoolkennis, maar onze belangstelling voor sociale din gen was levendig". Een diepe indruk maakte op Emma het overlijden van haar oudste zuster, die aan tering leed. Daar uit is waarschijnlijk later haar belang stelling voor zieken ontstaan, waaraan wij thans in Nederland nog de Emma- stiobting te danken hebben. Standbeeld van Koningin Emma (18581934) te Den Haag. scboone en onvergetelijke dag kwam, waarop de mare door het land ging, dat de Koningin ia blijde verwachting was. Zou wel ooit de geboorte van een vorsten kind met zooveel vreugdevolle gevoelens zijn verbeid, als toen de geboorte van het kleine Oranjekind, dat de dynastie zou doen opleven van een geslacht, waarvan de historie zoo innig met ons volksleven is samengeweven? D'agen van angstige spanning volgden, totdat eindelijk op den morgen van 30 April, 's morgens om ze ven uur bekend gemaakt werd, dat de koningin van een dochter bevallen was. De vreugde in ons land kende wederom geen grenzen. Met groote zorg, en bijgestaan door uit stekende krachten, heeft Hare Majesteit de opvoeding van haar dochter ter hand Koepoortsrraat K. Giststraat of drie maal per dag en zelfs is het mij eenmaal overkomen, dat ik vijf maal af geranseld werd. Als freule von Redern mijn opvoeding had moeten voltooien, geloof ik, dat zij mijn karakter niet verbeterd, maar ver bitterd had". Tot zoover de Prinses zelf. Reeds van jongs af aan nam zij zich voor, dat de opvoeding van haar kinderen anders zou zijn en werkelijk heeft zij haar plannen ten uitvoer kunnen brengen. Op jeugdigen leeftijd trad zij; in het huwelijk met Prins Willem V van Oranje, een goed zacht, maar slap man. Hoewel de Prins in staatszaken onbeduidend was, bleek hij toch voor zijn vrouw en kinderen een uit stekend echtgenoot en vader te zijn. Prin ses Wilhelmina stelde hooge eischen aan de ontwikkeling van haar kinderen, zoo dat zij zorgde voor een geregelde studie en tévens voor lichamelijke ontwikkeling. De jeugd van den lateren Koning Wil lem I van Nederland mag, met recht door de uitstekende zorgen van zijn moeder, gelukkig genoemd worden. Hoe zonnig en gelukkig was ook de jeugd van onze geliefde Koningin Emma. Op 2 Aug. 1858 werd zij geboren als der- Hiermee was door den vader de ge boorte aangekondigd 'van zijn zoon, Wil lem, die later de grondlegger zou worden van de dynastie der Oranjes in Neder land. Zijn vader en moeder waren, na beiden reeds het echtelijke geluk ge smaakt te hebben, in 1531 in bet huwelijk getreden. Hieruit werden, behalve Wil lem, nog 7 dochters en 4 zonen geboren, terwijl de huiselijke 'kring nog vergroot werd door neven en nichten, die iü de familie der Nassau's opgenomen werden. Het huwelijk van de ouders van Willem was zeer gelukkig en beiden legden zich met zorg op' de ontwikkeling en de op voeding van hun talrijke kinderen toe. FTederik Hendrik (15841647), stadhouder van Holland en Zeeland. Toen stond aan de voet van den Troon een tienjarig, blond kind: de Prinses, de I Troonopvolgster. Hiermee was de blijde jeugd van Prinses Wilhelmina afgeloo- pen. Was zij eigenlijk reeds vanaf haar vierde jaar, na den dood van haar oom, voor het aanstaande koningschap voor bereid, nu maakte men er nog meer haast mee, want immers, op haar achttiende jaar zou zij officieel als Koningiu ge kroond moeten worden en vóór dien tijd had zij nog heel wat te leeren, wat een toekomstige Koningin weten moet. Prinses Wilhelmina van Pruisen '(1751—1820). ouders gescheiden. Daar ik zeer aan hen gehecht was, deed mij dat veel leed. Nu kreeg ik een eigen gouvernante met wie ik een eigen huishouden te regelen kreeg. Ik mocht mij gelukkig prijzen, wanneer ik één maal per dag met de roede getuch tigd werd, meest gebeurde dit echter twee Na een heerlijke jeugd was het onbe zorgde leventje van Prinses Emma echter afgeloopen. Aan de zijde van een veel ouderen man, koning Willem III van Ne derland, kreeg zij heel wat zware en ver antwoordelijke plichten te vervullen. Te meer, daar de dynastie in den tijd van haar huwelijk wankelde. Reeds dadelijk na haar huwelijk in 1878 kwam de tij ding van het overlijden van den broer van den Koning, Prins Hendrik. Nog grooter was de slag, toen het vol gende jaar 1879 het bericht kwam, dat de oudste zoon van den koning, de erf prins, 39 jaar oud, heengegaan was. 'Groot was dan ook de vreugde in 1880, toen bekend werd gemaakt, dat de Koningin het leven aan een Prinses ge- Op de geboorte van Prinses Juliana heeft Koningin Wilhelmina lang moeten wachten. Bittere teleurstelling was na haar huwelijk met Prins Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, eerst haar deel geworden. In deze periode overviel haar een ernstige ziekte. In angstige spanning vroeg men zich af, of nu eindelijk, na vierhonderd jaar, de dynastie der Oran- je's zou uitsterven. Tot plotseling die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5