Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD PRINSES JULIANA MAAKT EEN RIJTOER 'ogramma. Principieele politiek. Nieuw vlootprogram van Mussolini. P. T. T. op den nationalen feestdag. In gezelschap van Prins Aschwin Belangrijkste Nieuws politiecorps to hand- ■nuari, Januari 1838. 1875 M, en 415.5 M. 10.00—10.20 en 7.30— Morgenw. 10.20 Uitz. [ubedrijven. 12.001.45 lezing'. 2.20 Zang en teurs-uitz. 3.20 Gram. ;est. 4.30 Esperanto- concert. 5.40 Literaire lelspel. 6.30 „De Wiele- |tie. 7.00 Filmland. 7.30 van den Bijbel in ons •b. SOS-ber. 8.03 Ber. |ia. 8.15 VARA-orkest ladiotooneel. 9.15 „Eu ;evarieerd programma. 10.40 Orgelspel. 10.50 [ouvenir-orkest. 11.30 301.5 M. KRO-Uitzen- JIRO. 1.00 Gram. 11.30 Godsd. liohten. 12.15 De KRO- |t. 1.00 Gram. 2.00 Voor 2.30 KRO-orkest. 3.00 iam. 4.05 Causerie. 4.25 rPost. 4.35 Gram. 4.50 Drkest. 5,30 Esperanto- Durnalistiek weekover- 7.00 Berichten. 7.15 goudovervloed?" 7.35 ltsen. 8.00 Ber. ANP. .15 Overpeinzing mot 1.35 Gevarieerd progr 10.40 Sportoverzicht |00 M. 1.05 BBC-Northern-or- |..20 Orkest. 2.20 Gram. cish Septet. 3.50 Bari- Declamatie. 4,35 Gram. iter en zijn Band, 7,05 Reportage. 8.20 BBC- lolisten. 9.50 Joo Mar- ïoans, 10,20 BBG-Har- Orkest. 11.20 Orgel- In 484 M. Gram. 12.50 Omroep- tlram. 3.20 Conservat.- 1.50 Orkest en soliste. |tet. 6.35 Orkest. 7.20 10.30 Gram. tam. 12.50 Orkest. 1.50 ïram. 5.35 en 6.35 Or- |2Q Gevar. progr. 10.30 Gramof. ISENDER 1571 M. |950 Hakkebord, viool 1.15 Orkesten. WEERBERICHT. Bn avond van 8 Jan.: pt krachtige Z.W. tot opklarend, later weer veinig' verandering in ienmidaag 3 uur. /-& Irmiddag 3 u.: 770. Ivoor fietsen: Imin. Isamenkomsten op het Ihaar hoofd op hol ge- In aanraking gokomen iden, als ik het goed haar vaak over te „George", de 'kroeg llaats van thuis te ko- 3or een wel opgevoed |t u zeggen, dat ik niet m Molly moet terecht [oris naar huis terug, Iden dan ze was met |oek. Hoe echter ook, haar goed. Ze had tegenheid zich over te leve gedachten en dien I samenkomst in haar pk niet thuis kon blij- Imst kwamen tal van kheden zich aan haar moeilijkheden maak- r voor haar in practijk I spreekwoord „Draagt J Het deel der lasten ■reeg was oorzaak, dat lste sinds de ontmoe te op den wandelweg, lest maken. Ze kreeg Iheid meer er over te [als zij weer opging in |jk van haar vader. (Wordt vervolgd.; ZATERDAG 8 JAN. 1938 52c JAARGANG - No. 84 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter expioitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs ft.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Mlddotburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De democratie, ook de democratie in den goeden, den Christelijiken zin van het woord, maakt een moeilijke tijd door. In meerdere landen is reeds het par lementaire stelsel vervangen door de dic tatuur. Van den gezonden volksinvloed is in tal van landen niets meer overge bleven. Als gevolg daarvan worden pogingen aangewend om de democratie te bescher men, door het stichten van organisaties, waarin de principieele tegenstellingen op den achtergrond worden gehouden en de eenheid in de democratie op den voor grond gesteld. Eén zwak pogen omdat democratie op zichzelf volstrekt geen vaststaand begrip is. Er is 'n democratie die 't algemieene volksbelang, 't nationale belang dient en er is 'n democratie die er op uit is de klas setegenstellingen te verscherpen. Er is een democratie die begint met het gezag van de Overheid hoog te stellen, om daar naast ook te vragen invloed van het volk, en er is een democratie die de volkssou- vereiniteit proclameert, een beginsel dat altijd voert of tot anarchie of tot dicta tuur. Maar het is ook een gevaarlijk pogen, omdat het parlementaire stelsel alleen houdbaar is, wanneer het door de groote geestelijke beginselen wordt beheerscht. Het is al tal van jaren geleden, dat de „Maasbode" handelend over de toe komst der antithese, o.m. dit opmerkte: „Het staat/kundig leven kent natuurlijk wisselende vormen en verschijinselen, doch het behoort tot de groote geeste lijke aberraties van den tijd, te meenen, dat met het verdwijnen van tijdelijke vor men, ook de groote vraagstukken der mensehheid, die zich op staatkundig ge bied doen gelden, zouden wegtrekken. Doch in het huidig tijdsgewricht zien wij, hoe de vorm (het parlementarisme) van staatkundig leven slechts de mogelijkheid van voortbestaan ziet, indien de tegen stelling der groote geestelijke beginselen, die in laatste instantie deze belemmeren de wereldcrisis overheersoht, ook daar ten volle zal worden doorleefd. En dat het parlementarisme onafwendbaar ten doode is gedoemd, wanneer de groote en beslissende vraagstukken der mensehheid van zijn terrein zouden worden geweerd. Het kan natuurlijk zijn, dat in het land der betrekkelijkheden, dat de staatkunde zoo dikwijls is en wel zijn moet, de groote vraagstukken wel eens tijdelijk op den achtergrond moeten blijlven om de eischen van den dag, waaraan niet te ontkomen valt, doch wanneer de groote geestelijke vraagstukken werkelijk zouden verdwij nen uit het parlement, schept dit zelf de valbijl, die het hoofd van den romp zal scheiden. Dit werd geschreven in 1923. Eh sindsdien is wel gebleken hoe juist het is, wat hier werd opgemerkt. Wij behoeven slechts te verwijzen naar Duitschland. Wanneer daar de groote geestelijke beginselen op den voorgrond waren gesteld, inplaats van samenwer king op z.g. democratisohen grondslag, dan zou waarschijnlijk de ontwikkeling van den politieken toestand een geheel andere zijn geweest. Voor het behoud van het parlementaire stelsel en de handhaving van een gezon de democratie is eerste voorwaarde het voeren van een principieele politiek, het vasthouden aan de groote geestelijke be ginselen. P;ï Weer twee slagschepen. Voorts twaalf verkenningsvaartuigen en een groot aantal duikbooten. Mussolini (heeft 'het nieuwe vlootbouw- Program vastgesteld ivoor de oorlogs marine. Het omvat den bouw van twee slag schepen van 35.000 ton, de „Rome" en iJmpero" twaalf verkenningsvaartui- S®n en een groot aantal duikbooten. Met den bouw der slagschepen zal direct be gonnen worden. De bladen wijzen er op, dat de bouw an nieuwe Italiaansche oorlogsschepen else volgt op de geweldige Britsche en Amerikaansche vlootbouw-programma's, bestemd is, om Italië de middelen te ver schaffen, het hoofd te bieden aan de eischen, die ontstaan zijn door de schep ping van het imperium en de ontwikke ling van zijn politiek in de Middelland- sche Zee en zijn wereld omvattende be langen. Door den bouw van twee nieuwe slag schepen zal Italië de beschikking krijgen over vier schepen van dat type. Italië bezit bovendien nog vier pantser schepen van 26.000 ton, waarvan drie juist zijn gemoderniseerd. Verder bestaat de linievloot nog uit zeven kruisers van 10.000 ton en zestien lichte kruisers. ■Na de voltooiing van de 12 torpedo jagers van het groote type, stijgt het aan tal flottieljeleiders tot 32. De oorlogsvloot bevat verder nog 45 torpedobootjagers van 1000 tot 1500 ton en 50 torpedoboo ten van 600 tot 700 ton, alsmede vijf aviso's. De vloot van 87 duikbooten zal, zooals boven gemeld, uitgebreid worden met een „groot aantal", terwijl verder verschil lende marinebases worden aangelegd. DE STRIJD OM TERUEL. Van dezen verwoeden strijd vertelt de „Maasbode": Hoeveel troepen beide partijen bij Të- ruel op de been gebracht hebben is niet bekend, maar door de operaties van do laatste dagen is het slagveld zeer inge krompen. Het beslaat nog slechts een ruimte van weinige kwadraat K.M. en daarin wordt door beide partijen als ra zenden geschoten. Begrijpelijkerwijze har pert onder deze omstandigheden de voed selvoorziening nog al eens en ook de zorg voor de gewonden. In Teruel is de hel ook losgebroken. Aranda tracht de ver dedigers door middel van vliegtuigen van het noodige te voorzien en dat tracht de vliegmacht der regeeringstroepen natuur lijk te verhinderen. Anderzijds hebben de laatsten nu hun kanonnen schier met de monden tegen de getouwen geplaatst, waarin de Franco-mannen zich het sterkst verschanst hebben en deze braken ononderbroken hun vuur er tegen uit. De thermometer zonk tot 17 graden on der nul en tegelijk stak er wind op en ging het sneeuwen. Artillerie zoowel als vliegtuigen raakten daardoor buiten em plooi en de handgranaat ging hun plaats innemen. Wanhopig wordt er geworsteld, man te gen man. Er kan eenvoudig geen rust intreden, want een oogenblik stil liggen, staat met den dood door bevriezing ge lijk. Wanneer eenmaal de balans van deze verschrikkelijke worsteling opgemaakt zal worden, zal misschien blijken, dat er nog meer soldaten den dood door de kou von den dan door de kogels van den vijand. ALS DE VRIJWILLIGERS SPANJE VERLATEN. De kosten worden op meer dan f3.5 millioen geraamd. De onder-oommissie der non-interven- tie-commissie zal zich in haar Dinsdag a.s. te houden bijeenkomst bezig hebben te houden met het" door de deskundigen opgestelde plan inzake de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. De kosten, aan dit plan verbonden, zullen naar schatting ongeveer 400.000 pond sterling, d.i. ruim f 3.5 millioen be dragen. Deze kosten zullen door de non- interventiecommissie worden bestreden uit de contributies der landen, die in de commissie vertegenwoordigd zijn. Dat de kosten zoo hoog zijn, komt om dat het plan de volgende maatregelen om vat: Het vormen van basiskampen, op flin- ken afstand achter het front gelegen, waarin de vrijwilligers bijeengebracht zul len worden in groepen van niet meer dan 2000 tot 3000 man. Het voeden en kleeden der vrijwilligers gedurende den tijd, voorafgaande aan de terugtrekking. Het verschaffen van schepen en an dere vervoermiddelen voor de eigenlijke evacuatie. Daar het aantal betrokken vrijwilligers wordt geschat op 100.000 is het vraagstuk van voeding en kleeding een belangrijk punt. NIEUW OFFENSIEF IN SPANJE? Naar medegedeeld wordt zouden de Italiaansche en Duitsche troepen, die zich op het oogenblik te Malaga bevinden, be zig zijn hun oorlogsuitrusting te vol tooien met het oog op een groot offen sief der opstandelingen tegen Almeria. Naar verder verluidt zou Queipo de Llano binnenkort uit Sevilla te Malaga aankomen om over de aanvalsplannen met de Italiaansche en Duitsche deskun digen overleg te plegen. AMERIKAANSCH DIPLOMAAT LAAKT DUITSCHLAND. Godsdienst- en geestesvrijheid aan banden gelegd. De vroegere ambassadeur van de Ver- eenigde Staten in Duitschland, Dodd, is te New-York teruggekeerd. Hij heeft de redenen uiteengezet, waarom hij Duitsch land heeft verlaten. „Wat kan een vertegenwoordiger van de Yereenigde Staten doen in een uitge strekt gebied, waar de godsdienstige vrij heid wordt ontkend, waar intellectueel initiatief en ontdekkingsgeest niet wor den toegestaan, waar rassenhaat iederen dag wordt aangekweekt." Hij: voegde hieraan toe, dat vele emi nente Duitschers 'het met hem eens waren, toen hij in den afgeloopen zomer weiger- Beperking van den dlensL Op den eersten werkdag, volgende op den dag van de geboorte van een Prins of een Prinses, zullen de kantoren voor den Postdienst om 13 uur worden geslo ten. De openstelling voor den telegraaf- en telefoondienst blijft ongewijzigd. De avond-postbestelling zal op dien dag niet worden uitgevoerd en bet aantal bus- lichtingen wordt beperkt. Door het centrale girokantoor worden op den nationalen feestdag de afrekingen betreffende de boekingen van dien dag niet verzonden, zoodat de rekeninghou ders des daags na den feestdag geen ai- rekeningen zullen ontvangen. De ohèque- adviezen, die bij den aanvang van den dienst om half zes aanwezig zijn, worden echter op de gewone wijze behandeld. Overigens geschiedt alleen de behande ling van stortingen, girobiljetten en chèque-advieaen met spoedbehandeling en telegrafische spoedbehandeling, voor zoo ver deze vóór elf uur aan het girokantoor zijn ontvangen. de het partijcongres te Neurenberg bij te wonen. Verder verklaarde hij, dat het logisch gevolg van de uit gebreide oorlogsvoorberei ding een nieuwe oorlog zal zij n. Tenslotte beschuldigde Dodd de groote Duitoche zakenlieden en industrieelen, dat zij de noodzakelijkheid van internationale samenwerking niet inzien. COMMANDANT VAN TERUEL GEEFT ZICH OVER. De kolonel der opstandelingen, Rey d'Hancourt, militair commandant der stad Teruel, heeft zich met 1500 man overgegeven. De kolonel verklaarde, dat zioh in het St. Klarisse-klooster nog een groep op standelingen bevindt, waarmede hij geen verbinding bad. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. Tengevolge van de hevige regens der laatste dagen in sommige gebieden van Anatolië zijn de rivieren buiten haar oevers getreden. Gelukkig konden de be woners nog tijdig een goed heenkomen zoeken. Drie personen zijn evenwel om gekomen. Het spoorwegverkeer is bijna onmogelijk geworden. Men werkt met koortsachtige haast aan de versterking der dijken. Het publiek, de persmenschen en de fotografen, die gistermiddag, trouw en hardnekkig als steeds, 'kou en modder trotseerend, voor het Koninklijk Paleis te Soestdijk wachtende waren, zijn op een gegeven moment voor dit wachten be loond. Even voor 3 uur reed een groote donkere auto den tuin van het Paleis binnen en bleef eenigen tijd wachten voor den zijgang, die leidt naar den Prinse lijken vleugel. Klokslag drie uur zag men de Prinses en Prins Aschwin de trap afdalen en de auto, waarvan inmiddels de aóhterkap geopend was, bestijgen. Toen de auto den weg opreed in de richting van de Vredehof straat, zagen de wachtenden voor het eerst, dat inderdaad de Prinses zelf, gekleed in een zwaren bontmantel, in de open auto zat. Lachen de hield zij de beide gehandschoende handen voor het gelaat, zoodat de meeste fotografen geen kans hadden haar te kie ken. De auto reed in een zeer matige vaart van amper 20 'km., langs Hotel Trier de richting in van Soest, door enkele pers auto's haastig gevolgd. Het publiek voor het Paleis was eigen lijk te verbijsterd om hoera te roepen. De meesten volstonden met hun hoed of pet af te nemen, terwijl de veldwachters eer biedig saluut brachten. Binnenland. De posterijen op den nationalen feestdag. Dó Nederlandsche industrie in Indië. Buitenland. Italië versterkt zijn oorlogsvloot. Het terugtrekken der vrijwilligers uit Spanje. Dë strijd om Teruel. Een Zeppelinstad In wording. In het Hessische woud, naast de enor me nieuwe luchthaven ten Zuiden van Frahkfurt, ontstaat een nieuwe stad, Zep- pelinheim genaamd en tot eersten burge meester hiervan is zoojuist benoemd een luchtschip-commandant, kapitein von Schiller, die zijn ambtseed heeft afgelegd in handen van den gouverneur van Hes sen. In de 78 reeds opgetrokken woningen wonen thans 240 employé's van de Zep pelinmaatschappij'. Zij zijn verplaatst van hun vroegere woningen op het vliegveld van Fredrichshafen Het voornemen bestaat, om in Zeppe- linheim woningen te bouwen voor 4.000 a 5.000 menschen, t.w. personeel van de Zeppelinmaatschappij van de Lufthansa en beambten van de douane en P. T. T. MINISTER EN GIJZELING. Geen bevoegdheid die eventueel te beëindigen. Op de vragen van bet Tweede Kamer lid Van der Waerden in verband met de gijzeling van den heer Hansen, heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat hij niet beschikt over middelen om een einde te maken aan een door den rechter inge volge artikel 221 van het Wetboek van Strafvordering bevolen gijzeling. Overigens hebben de vragen inmiddels voor het onderwerpelijke geval practische beteekenis verloren, aangezien de be doelde gegijzelde bij beschikking van de rechtbank te 's^Gravenhage uit de gijze ling is ontslagen. Bij de betrokken gijzeling zijn geen fei ten of onstandigheden gebleken, welke den minister tot eenige nadere voorzie ning aanleiding zouden kunnen geven, DE JONGSTE MOTORSTORINGEN BIJ DE K. L. M. Een onbeduidend onderdeel dat verwisseld moest worden. „Aneta" verzocht inlichtingen aan gaande de herhaalde motorstoringen, welke zich bij de K.L.M.-vliegtuigen thans voordoen. De volgende mededeeling is hieromtrent ontvangen: Dé technische dienst van de K.L.M. te Schiphol ontdekte bij revisie een klein en onbeduidend mankement, dat nog geen aanleiding heeft gegeven tot breuk, dooh waarhij de mogelijkheid van breulk zich zou kunnen voordoen. Onmiddellijk is toen aan alle gezagvoerders van de ver schillende toestellen opdracht gegeven dit onderdeel te verwisselen en onder geen voorwaarde verder te vliegen, voordat de motoren geheel in orde zijln. Voorzoover dit onderdeel in reserve aan boord was, kon herstelling ter plaatse worden ver richt; in andere gevallen moest op toe zending worden gewacht. In geen enkel opzicht bestaat er reden tot ongerust heid of vrees. DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE IN INDIE. Mr A. N. Molenaar, algemeen secreta ris van het Verbond van Ned. Werkge vers, zal in de tweede helft van 1938 een bezoek aan Ne'd.-Indië brengen in aan sluiting aan zijn reeds aangekondigde reis, welke verband houdt met een uit- noodiging aan het Internationaal Ar beidsbureau van de zijde der Zuid-Afri- kaansche regeering, om een studie te maken van de arbeidstoestanden bij' de inheemsche arbeiders in Zuid-Afrika. Met de reis van Mr Molenaar naar In dië zal volgens de Ned. Werkgever, or gaan van het verbond, worden bevorderd het inzicht in de opvattingen, wenschen en behoeften over en weer en tevens wor den gestreefd naar versterking van het reeds gevestigde contact. Bij de betrek kingen tusschen Nederland en Indië dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheden voor nieuwe kapitaal-in- vesteeringen, alsmede voor nieuwe in- voermogelij'kheden tengevolge van de toe neming van de welvaart in Ned.-Indië.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1