GARAGE BUIJSROGGE II bespaart tijd en geld MIDDENSTANDSBELANGEN 8. W. GABRIËLSE Expeditie en Verhuizingen Prima waterdichte Deieeden BANDEN L VAN SPARREHTAK MIDDELBURG „ST WOLHUIS3' ANKAR BOARD Mtschland en de Nederlandsche bewapening. Draagt HELDER's Brillen. H000E KORTING - LAGE PRIJZEN VOOR is Uw eenigst aanbevolen Adres Opruiming van restanten WOL J. P. DE WINDT, Voor plafonds FA. BRAND-DEKKER Besprekingen in de Tweede Kamer, Opwekking van den Minister om zelf aan te pakken. ELECTRO-TECHNISCH BUREAU GOES VOORSTAD 11 In Binnen- en Buitenland W. VAN DER ENDT - GOES Fa G. ORANJE Lz. - GOES VOORSTAD - Telef. 220 Rimmelandstr. 5, Goes, Teief. 421 Rechtszaken Adm. van „De Zeeuw" Goes Land- en Tuinbouw Laatste Berichten MIDDELBURG. Telegrammen Moderne slavernij. Finantiëele Berichten Leden van het Middelburgs Ziekenfonds ZIJN VRIJ waar zl) hun brillen willen kopen. Daarom MIDDELBURG, Lange Delft 34. VLISSINGEN, Bellamypark 38. Schrijf-, Tel- en Rekenmachines, Stalen Kantoormenbelen en Cyclostylwerk op elk gebied ST. PIETERSTRAAT 53-54 - TEL. 364 aan zeer voordeellge prijzen. >s-Heer Hendrlksk.straat 52, Goes de plaat die voldoet. Vraagt offerte, BOUWARTIKELEN - GOES TELEFOON 396 MT SOLI ED VERTROUWD Wij hebben de vorige week een en an der meegedeeld omtrent de belangstelling voor middenstandszaken waarvan blijk werd gegeven bij de behandeling van de begrooting van Economische Zaken in de afdeelingen der Tweede Kamer. Ook bij de openbare behandeling van deze begrooting werden nog verschillende punten die voor den middenstand van belang zijn, ter sprake gebracht. 'tWas o.a. de beer Stumpei die op de beteekenis van den middenstand in bet algemeen de aandacht vestigde. Hij wees er op dat de middenstand in bet maat schappelijk leven een zeer belangrijke plaats inneemt, en dat, blijkens de offi- cieele cijfers plm. 90 pet. van bet totaal aantal ondernemingen in Nederland be hoort tot bet kleinbedrijf. Hij bracht voorts in berinnering wat reeds in 1902, dus nu 35 jaar geleden, op bet 3e Internationale Congres door een vertegenwoordiger van de Regeering werd gesproken: „De middenstand is de stand, waar van alle staatslieden genoemd werden met name Groen van Prinsterer en Thor- beoke getuigen, dat die stand bet meest noodige is in een goed georgani seerde maatschappijl en dat inderdaad bet ontbreken van dien stand bet ergste is wat een natie kan overkomen. In bet licht van deze uitspraak meende bij te mogen zeggen, dat er tusscben 1902 en 1937 zeer weinig voor den midden stand gedaan is. Door deze en andere sprekers werd verder meer in 't bijzonder stilgestaan bij de nadeelen van bet cadeaustelsel, de schade die ondervonden wordt van ven ters en marktkooplieden en van de zijde van bet grootwinkelbedrijf. Meerdere sprekers zagen in bet cadeau stelsel een sociaal kwaad, omdat bet koo pend publiek naast de verlangde goede ren tevens artikelen koopt waaraan bet geen behoefte heeft. Het publiek komt er op deze wijze toe van zijn koopkracht een gedeelte nutteloos te gebruiken, dat bij de toch reeds bij zeer velen te geringe koopkracht beter aangewend zou kunnen worden voor een nuttiger doel. Hiertegenover is meermalen aange voerd, dat bij afschaffing van bet cadeau stelsel de belangen van onze industrie in niet geringe mate zouden worden ge schaad, en dat zoo de werkloosheid in be langrijke mate zou worden bevorderd. Volgens bet Comité voor reclamebe scherming zou 83 V2 pet. der door middel van het cadeaustelsel in bet verkeer ge brachte artikelen van Nederlandscb fa brikaat zijn. In de Kamer werd er echter aan herinnerd, dat blijkens een onder zoek door de Kamer van Koophandel te Arnhem ingesteld, van 3284 in 29 cata logi van cadeaugevers aangeboden arti kelen er 1776 van buitenlandsch fabri kaat waren. Bij 664 was de herkomst twijfelachtig, terwijl van 844 artikelen mocht worden aangenomen, dat ze van Nederlandscbe herkomst waren. Uit bet antwoord van den Minister bleek, dat de belangen van den midden stand zijn volle 'belangstelling hebben, en dat omtrent verschillende genoemde punten, een onderzoek wordt ingesteld, om zoo noodig krachtige maatregelen te kunnen nemen. Tegelijkertijd beeft echter de heer S'teenberghe er met nadruk op gewezen, dat de middenstanders in sommige op zichten zelf wel wat beter de banden uit de mouwen konden steken. In verband biermede wees bijl er op, dat gebleken is, dat verschillende cursus sen, die in verband met de Vestigings wet gegeven worden, groote belangstel ling ondervinden van de zijde van het groot-winkelbedrijf en de filiaalbedrijven, terwijl bet aantal deelnemers uit midden- standskringen bij verschillende cursussen betrekkelijk gering is. Met nadruk waarschuwde de minister den middenstand: begin met zelf aan te pakken; voor de Overheid wordt 't dan gemakkelijker waar noodig steun te verleenen. Deze waarschuwing heeft te meer be teekenis omdat als vaststaand kan wor den aangenomen dat het bier een vriend is, die feilen toont, Voor RIMMELANDSTRAAT 8-11 worden in iedere maat geleverd aan concurreerenden prijs. VRAAGT STALEN EN PRIJS. VOOR IS UW ADRES stuurder zat, sloeg een ruit in, wist zich uit den wagen te werken en zwom vervol gens naar den kant, waar bij door hand reiking op bet droge gebracht kon wor den. De chauffeur moet nog getracht heb ben zich te bevrijden, doch dit mocht hem niet gelukken. Men Vond hem half bui ten het portier hangend met ernstige ver wondingen aan een der handen. De heer Wiersema, die achterin zat, verdronk eveneens jammerlijk, Onmiddellijk na bet ongeluk kwamen van alle kanten omwonenden en voorbij gangers toeloopen, doch hoewel biertoe verschillende pogingen werden aange wend, zij konden de auto, welke geheel onder de oppervlakte verdwenen was, niet bereiken. Dat was ook het geval met eenige schippers, die met bun roeibooten zich niet spoedig genoeg een weg door het dichtgevroren kanaal konden banen. Het duurde geruimen tijd, voordat men ein delijk de auto naar den wal kon sleepen, waarna de beide slachtoffers er uit ge haald werden. De heer Broekman was 54 jaar, de heer Wiersema 55 jaar. Beiden waren gehuwd. Verdronken. Gisteravond is op onbekende wijze een 67-jarige man in de Nieuwe Gracht te Haarlem geraakt. Een voorbijganger zag het ongeluk gebeuren en heeft met een reddingsbaak den man op het droge gebracht. De man werd in het 'bisschoppelijk paleis binnengedragen, waar hem de eerste hulp werd verleend. Hij is vervolgens overgebracht naar het gasthuis, waar hij later is overleden. Mislukte proef met con ductrices. De Noord-Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij beeft niet veel succes met haar proef om conduc trices op haar trams aan te stellen. Oor spronkelijk waren er 20 aangesteld maar al spoedig namen enkele ontslag wegens houding door bet publiek tegen het uieuwe systeem aangenomen. Onaange name opmerkingen werden baar niet be spaard. Steeds meer hebben ontslag ge nomen en thans is er nogéén, zegge een overgebleven. De directie beeft be sloten geen nieuwe meer aan te stellen ch weer als vroeger z.g. „opstapjon- Ssns als hulpconducteurs te benoemen. Internationale verval- chers. in arrest. Samenwerking usschen de Nederlandscbe en de Ita- laansche politie beeft tot gevolg gehad, at vijf en twintig leden van een bende wvalschers te Genua en Florence zijn gearresteerd en thans veilig achter slot a grendel zijn geborgen. "ielden zich bezig met bet verval- Pen en uitgeven van dividendbewijzen n® NW' Philips te Eindhoven, van de ..^Kanaalmaatschappij en van dollar- jetten. Een gevaarlijke en wijdvertakte bende, die in een groot deel van Europa opereerde, is bierdoor onschadelijk ge maakt. 'Baby geboren in een trein. In de Royal Scot-exprestrein, die tus scben Londen en Glasgow rijdt, is dezer dagen, kort nadat de trein bet station te Londen had verlaten, een baby gebo ren. Eén dokter en een verpleegster, die in den trein aanwezig waren, verleenden assistentie. Bij aankomst te Glasgow stond reeds een ambulance-auto gereed, die moeder en kind naar bet ziekenhuis brachten. Honderdjarige wil nog vliegen. Op 12 Januari hoopt de heer G. Droog te Boskoop zijn honderdsten verjaardag te vieren. De oude beer is nog zeer kras en heeft zelfs bet voornemen te kennen gegeven op dien dag een reisje per vliegmachine te gaan maken. Mocht dit doorgaan dan zal de honderdjarige op bet vliegveld "Waalhaven starten. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 Januari 1937. Meineed. P. El v. H., echtgen. A. de V., 32 j., z. b. te Hulst, bad zich te verantwoorden terzake dat zij op 30 November 1937 te Terneuzen ter openbare terechtzitting van het Kantongerecht als getuige gehoord in een strafzaak een valsche eed beeft afge legd. Verdachte was verschenen en verklaar de bang te zijn geworden omdat zekere M. tegen haar gezegd zou hebben: Als je bet zegt krijg je een pak slaag. Op de stoep van bet Kantongerecht zou bij baar opnieuw bedreigd hebben. De Officier van Justitie zegt, dat ver dachte er zich op beroept, dat zij bet uit angst deed. De Officier van Justitie twijfelt aan de juistheid van dit verweer. Hij eischt 4 maanden gevangenisstraf. Verdachte vraagt vrijstelling van straf, zij heeft 6 kinderen. Veroorzaken van gevaar over een spoorweg. A. H., 24 jaar, en E. T. V., bieten dragers, respectievelijk wonende te Zaam- slag en Vogelwaarde, waren gedagvaard terzake idat zij te zamen en in vereeni- ging op 22 November 1937 te Vogel waarde hoogst roekeloos en onvoorzichtig een tweetal ledige wagons, welke waren opgesteld op een zijlijn van den spoorweg der 'Z.V.T.M., hebben verrold en door een ges'loten wissei op de hoofdlijn van dezen spoorweg hebben geplaatst en dezen daar na aldaar hébben laten staan, zulks ter wijl bet mistig weer was en over die hoofdlijn tramtreinen van genoemde maatschappij moesten passeeren. Verdachten ondervraagd erkenden de feiten. Er is geen schade veroorzaakt. De Officier van Justitie eischte voor ieder hunner een geldboete van f 15 of 9 d. b. Hooger Beroep. Door R. A. V., 31 jaar, huishoudster, wonende te Vlissingen, thans gedetineerd, is hooger beroep aangeteekend van het vonnis der Arr.-Rechtbank te Middelburg gewezen op 29 Dec. 1937, waarbij zij' is veroordeeld wegens diefstal tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek voor arrest. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de De ploegwedstrijd der Z. L M. Donderdagmiddag had de uitreiking plaats van de prijzen, behaald bij den ploegwedstrijd van den kring Walcheren der Z. L. M. 'In de catagorie vlakploegen was de uit slag: J. J. Gevaal, Grijpskerke, 54 p., Ie prijs; diploma; J. S. Reijnierse, Koude kerks, 50 p., 2e prijs; I. J. Cevaal, Grijps kerke, 45 p., 3e prijs. ■Categorie wendploegen: H. van Waar de, Nieuwland, 57 p.; J. Louwerse Mzn, Serooskerke, 54 p.; J. C. Janse, Arnemui- den 54 p.; B. Meijers, Serooskerke 54 p.; J. Kwekkeboom, Nieuwland 54 p., allen le prijis, de 'drie eersten met diploma, de beide anderen met medaille; J. Antheu- nisse, Nieuwland 53 p.; Ia. Haartsen, Nieuwland, A. Maljaars, Middelburg 49 p.; A. Maljaars, Serooskerke, 48 p., allen 2e prijs; J. de Visser, Domburg, 3e prijs. Ploegwerstrijd van den C. B. T. B. De uitslag van den ploegwedstrijd der gewestelijke afd. Walcheren van 'den G. B. T. B. is: le pr. L. Geschiere en Jac. Koster, elk met 54 p., idem aan P. Abra- hamse, Jac. Kodde en A. v. Maldegem, elk met 53 punten. Een tweede prijs aan A. de Visser met 52 p. Voor vlakploegen: le pr. A. v. Malde gem met 54 p. en aan G. Louwerse, K. Louwerse, 'G. v. d. Putte een le pr. met 53 p. Voor akkerploegen aan G. v. d. Putte een 2e pr. met 51 p. Men moet tegenwoordig, aldus het H'dbL, geschrijf in Duitsche couranten niet te zwaar opnemen. Toch is het cu rieus te lezen hoe in de „Völkischer Beo- "bachter", het partijblad 'der nationaal- socialisten, de correspondent uit Rotter dam reageert op onze defensieplannen. De schrijver billijkt de versterking on zer koloniale weermacht, doch vindt ze bij lange na niet voldoende. V^ij zijn het hiermede volkomen eens, en zouden ove rigens van een land, dat zoo haakt naar koloniaal bezit als Duitschland ook niet anders dan die instemming verwachten. Duitschland zou zijn koloniën zeker zeer sterk verdedigbaar maken, dit is zijn goed recht, maar toch iets, dat waarschijnlijk juist Engeland en Frankrijk er te eer van af houdt aan deze koloniale eischen toe te geven, aangezien men daar vreest, dat elke Duitsche kolonie een sterke basis zal worden voor de Duitsche oorlogsvloot in de tropen. Maar zoo gaat het in de „Völkischer Beobachter" vebder, het vreemde in de Nederlandsche bewapening is, dat zij baar zwaartepunt vindt in Nederland in Europa. Beter ware bet '(zoo zeggen vol gens de „V. B.": „vele deskundige Neder landers") minder geld voor de bewapening in Europa te besteden en het uit te geven voor de bewapening van Indië „of nog liever, voor de verdere „Erschliessung" van de geweldige, nog bijna ongeopende deelen der koloniën". Wij hebben zulke deskundigen in Ne derland nog niet ontmoet, doch lezen ver der in de „V. 'B." een zekere ongerust heid er over, dat onze defensiepolitiek thans 85 van de 100 stemmen in de Twee de Kamer verwierf, en vooral dat de „Marxisten" met de Katholieken samen gingen voor dit succes. Met eenige ver bazing constateert het blad dan dat Hol land de West-Europeesche situatie niet onbedreigd schijnt te achten en eischt nu, dat Nederland onomwonden zijn houding aangaande neutraliteit zal toelichten. Vroeger zegt de schrijver in de „V. B." was die houding: de Nederlandsche weer macht heeft ten doel te strijden aan de zijde van die macht, die Nederland hulp komt verleenen tegenover den eersten schender van zijn grondgebied. Nu wordt die weermacht grooter dan vroeger. Hoe is nu die houding? Wij hebben reeds meermalen betoogd, dat onze onafhankelijkheidszin en onze vredelievendheid steeds de sterkte van onze weermacht bepaalden rekening houdende met buitenlandsche verhoudin gen. Wij zouden hierover nog zeer juiste dingen kunnen citeeren uit een artikel onlangs door prof. mr J. A. van Hamel geschreven in „Foreign Affaris", maar waarom al die rekenschap aan derden? Wij vragen niet aan België waarom het aan onze Zuidgrens zich zoo ver sterkt. Wij vragen ook niet aan Duitschland, waarom het zich zoo sterk bewapent, waarom langs onze grenzen een reeks kampen, autowegen en andere militaire en semi-militaire toebereidselen gemaakt zijn. Wij zijn, zonder eenige verzekering van de Duitsche regeering, bereid aan te nemen, dat Duitschland geen aanvals plannen jegens ons heeft en dat elke mi- litire maatregel aldaar, hoe zeer die ook speciaal tegen ons bedoeld mocht schij nen, slechts genomen wordt uit voorzich tigheid. Omdat helaas geen enkel land in en rondom Midden-Europa met zeker heid kan zeggen, dat het niet in een E'uropeesch conflict zal worden betrok ken en men in z,ulk een chaos nooit weet wie zijln bondgenooten zijn zullen, laat staan of men nog bondgenooten zal heb ben bij zijn pogingen tot verdediging van eigen grond. Wijl gaan dus ook aan Duitschland evenmin als aan eenig ander land rekenschap afleggen, waarom wij een bepaalde sterkte van bewapening in Europa willen handhaven. Nederland als aanvallende natie of als bondgenoot van aanvallende natiën kan zelfs de stoutste fantasie van een militair oververhit bui tenlandsch brein zich niet denken. Wel zal Nederland gaarne en snel ont wapenen, zoodra de groote mogendheden er toe komen haar conflicten zonder oor log, dus langs den weg van internatio naal recht, te regelen. Elen toetreden van Duitschland en andere op zijln „as" gela gerde sterkgewapende natiën tot een Volkenbond, ontdaan van zijn Versailles- aankleve, zoul aan Duitschland zeker meer geruststelling schenken omtrent Ne- derland's bewapening, dan welke verklad- ring dan ook. Voor het vreugdevuur, dat op den avond van den a.s. feestdag zal worden onstoken, is nog maar weinig bijeenge bracht. Men kan nog ledige kisten of an dere brandbare voorwerpen (echter geen papieren, krullen enz.) op het terrein van de gasfabriek bezorgen. Kindje verbrand. NIEUW-DEUiSEN. Gisteren trok een 'kindje van vijf maanden van het gezin Stegeman te De Meele een kan kokende koffie omver. In zorgelijken toestand werd het kind naar het Ziekenhuis vervoerd, waar het vanmorgen is overleden. Felle brand. DEVENTER. Eén felle brand heeft vanmorgen het woonhuis van de familie Meyering te Deventer geheel in de asch gelegd. Het vuur is veroorzaakt door von ken uit de kachel, welke in de woonka mer stond. Bij het uitbreken van den brand lagen de bewoners nog in bed; zij moesten zich in nachtgewaad in veilig heid stellen. De vrouw is, waarschijnlijk door den schrik, zoodra zij uit het bran dende huis kwam, bewusteloos neergeval len. De brandweer kon niet verhinderen dat de woning tot den grond toe afbrand de. Een hond is in de vlammen omgeko men. De roodvonkepidemie te Monster. MONSTER. De roodvonkepidemie wel ke te Monster heeft gewoed, is tot staan gebracht en de scholen zullen Maandag a.s. weer worden geopend. De roodvonk is echter ook overgeslagen naar andere Westlandsche gemeenten en zoo zijn reeds gevallen te Naaldwijk en te De Lier geconstateerd. VLIEGTUIG VAN DE AMERIKAAN- SCHE MARINE VERMIST. SAND'IBGO. Sedert Woensdag j.l. heeft men niets meer gehoord van een bommenwerper van de Amerikaansche Marine, welke 7 personen aan boord heeft. Op het oogenblik zoeken 24 sche pen en 60 vliegtuigen naar het verdwe nen toestel. Van sommige Duitsche vorsten uit de achttiende eeuw wordt verteld, dat zij hun onderdanen lieten ronselen voor een oorlog, die ver buiten de grenzen van hun land werd gevoerd en voor eiken „vrij willige" een flinke som ontvingen. Dat was dus een militaire slavenhandel. Gelijk bedrijf wordt nu in verschillen de landen gedreven, aldus de „N. Pr. Gr. Crt", door communisten en socialisten ten behoeve van het leger der „democra tie" in Spanje. Het is de Brusselsohe oorrespondent van het „Handelsblad", die op dezen mo dernen slavenhandel de aandacht vestigt. Hij vertelt, dat zelf de secretaris van het partijbestuur der sociaal-democraten in België niet slechts zorgde voor het bij eenbrengen van geld voor levensmidde len, maar ook actief optrad inzake het ronselen van vrijwilligers. Toen dit bekend werd, zocht men een uitweg door dezen man te zenden naar Spanje als „verbindingsman" tusschen de Spaansche regeering en de socialisti sche actie in België. Bekend is, dat communisten alom be zig zijn om jongelieden te werven voor den strijd in Spanje. Hun wordt arbeid voorgespiegeld en ook worden jonge har ten warm gemaakt voor den strijd der „democratie" in Spanje. De regeeringen trachten natuurlijk deze ronselarij te keeren. Bovendien kwamen af en toe teleurgestelde jongelieden terug, die van den verschrikkelijken toestand in Spanje vertelden en blij waren er het leven te hebben afgebracht. Velen sneu velden echter. Nu weer kwam het bericht, dat voor Teruel de helft van een Belgische brigade het leven verloor. En er volgde een nieuwe oproep uit Spanje, om toch ook voor strijders te zor gen. De genoemde correspondent schrijft: naar het scheen behoorde deze moderne vorm van slavenhandel tot het verleden, maar dit blijkt geenszins het geval te zijn. Ook in ons land hoort men van pogin gen tot ronselarij door communisten. De correspondent deelt mede, dat de leider der sociaal-democraten in België, Emil van der Velde, nog naar Spanje zal vertrekken om met de z.g. regeering te overleggen op welke wijze de arbeiders klasse het best en het doelmatigst haar Spaansche kameraden kan ondersteunen. En hij concludeert, dat in de feiten door hem genoemd, voor onze regeering voldoende reden ligt om op haar hoede te zijn. Wij verwachten dat deze waarschuwing ter bevoegder plaatse wel ter harte zal worden genomen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amstérdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers beden H. V. A. 442Va 445-0 Ned. Ind. Handelsbk. 139 139 Philips 297 301/2 Unilever 14754 146% A. K. U. 45% 45%-6 Amsterd. Rubber 214/5 214 Kon. Olie 373-Va 372% Deli Mij. 297 298 Scheepv. Unie 120-1 120% 4 pet. Nederland 10O11/ia ÏOO11/™ 3 pet. Nederland 987/u 98Vi Van Berkels Patent 66 b 66/7 U. S. Steel 425/8 43% Anaconda 235/s 243/e U. S. Leather 43/s 4V2 Beth. Steel 45s/s 45% Adj. Gh. Milwaukee 25/l8 2% Cities Service 1%0 lV 18 Intern. Nickel 347/8 355/e ex d. Shell Union 125/s 12% Kennecott 28"/i8 295/s Radio 5Ve 53/s Gar Foundry 19 197/s Tidewater ll3/s lls/s Midcont. Oil 14 Va 1554 General Motors 23% 25% Am. Enka 26 Va 27 Am. Water Works 8% 9 Republic Steel 137/s 14Vs Continental Oil 211/» 22V«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3