n 1937 7 Januari - 1938. Dagblad voor de Provincie Zeeland De Grondwetsberzieniiig in de Eerste Kamer. EERSTE BLAD „Volkomen uit de lucht gegrepen". Verkeersongevallen in 1936. VRIJDAG 7 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 83 Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voer Middelburg Goes en Vllsslngen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel Ingezonden ntededeelingen 60 eer C per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het is vandaag een jaar geleden, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard in het huwelijk traden. 't Was niet alleen voor het Prinselijk paar en voor H. M. de Koningin, maar voor heel ons volk een vreugdevolle dag. Thans, een jaar later, leven wij in afwachting van de blijde gebeurtenis, die, zoo God het wil, dezer dagen zal plaats hebben. De vreugde over het komende gebeuren is te grooter nu een donkere wolk, die het geluk van het jonge Prinsenpaar verduisterde, is afgedreven en Z. K. H. Prins Bernhard aanvankelijk hersteld naar het paleis Soestdijk kon terugkeeren. Heel ons volk vereenigt zich vandaag in den wensch en de bede, dat het tweede huwelijksjaar van Prinses en Prins niet alleen het volledig herstel van Zijne Koninklijke Hoogheid, maar ook de voorspoedige geboorte van een prins of prinses moge brengen. Zij dit tweede huwelijksjaar voor ons Vorstenhuis een jaar van zeer bijzonderen zegen. WAPENS VOOR CHINA. Een order van 20 millioen dollar. Volgens Chineesche mededeelingen heeft de Chineesche regeering een order Aan 20 millioen dollar aan wapens en munitie geplaatst bij firma's in het bui tenland. O.a. zijn tienduizend van de mo dernste geweren besteld, een groot aantal lichte machinegeweren en honderddui zend gasmaskers. DE NIEUWE KOERS IN ROEMENIë. ®.e Roemeensche regeering heeft den ttahaanschen gezant medegedeeld te pme een gezant te zullen benoemen, wiens geloofsbrieven aan den koning van talie en keizer van Ethiopië zullen zijn geiicht. De eerste buitenlandsche poli- e daad der Roemeensche regeering is e erkenning van het Italiaansehe Impe rium. DE ZEPPELIN-RAMP VAN VORIG JAAR. Commandant van de „Hindenburg" hersteld. tfwj" ZeS maanden in het ziekenhuis ver- e d te hebben, is kapitein Max Pruss, van luchtschip „Hin- ur£ thans volkomen hersteld bij T Vr0jW en kinderen terug gekeerd. 0en de Zeppelin in Mei van het vorig wflni-V'OE e^urst in vlammen opging, tj 35 menschen om het leven kwa men, liep kapitein Pruss zware verwon dingen op, o.m. aan zijn oogen. Drie maanden lang werd hij verpleegd in een ziekenhuis te New York, om daar na naar een kliniek in Frankfurt te wor den vervoerd. Zijn oogen zijn hier hersteld. Hij kan thans weer zien en reed zelf in zijn auto huiswaarts. Met groote belangstelling volgt hij thans den bouw van het nieuwe luchtschip te Friedrichshafen, dat met helium gevuld zal worden en verbeidt met spanning' den dag, dat hij zijn 161e vlucht per lucht schip over den Atlantischen Oceaan kan beginnen. FELLE TAAL VAN TOKIOSCHE BLADEN TEGEN ENGELAND. Onder het opschrift: „Britsche belee- digingen" publiceert de „Japan Times een artikel, waarin gezegd wordt, dat Ja pan zoo vaak beleedigd is door het Brit- sohe volk en in het bijzonder door de Britsche pers sedert het uitbreken van het huidige Chineesche incident, dat „wij geen verbazing meer gevoelen over iets, dat door Britten gezegd wordt". De vrees, dat de groote macht van bet Britsche rijk, verkregen over de geheele wereld door zijn imperialistische agressie in de voorbije eeuwen, geleidelijk verloren zal gaan door het ontwaken en opmar- cheeren van andere dan Britsche volke ren en rassen, schijnt invloed te oefenen op de Britsche houding ten aauzien van de recente ontwikkelingen in China Uit vrees, dat een Japansche overwin ning op de Chineesche troepen zijti in vloed in het Jang-T'sedal zou kunnen ver minderen, heeft Engeland alles gedaan om China te helpen en Japan afbreuk te doen. NOG STEEDS WINTERWEER IN VERSCHILLENDE LANDEN VAN EUROPA. Nog steeds komen bericüten binnen over de ontzettende koude, waardoor ver schillende landen in Europa op liet oogenblik geteisterd worden. In Frankrijk en Italië zijn verscheidene menschen door de vorst gedood. In .Mar seille is sedert vijf jaar voor het eerst weer sneeuw gevallen. Ook aan den anderen kant van Frank rijk heeft het flink gesneeuwd, o.a. in Bordeaux, Périgueux en Montauban. In het centrum van Frankrijk is het Canal du Berri bevroren en ook de ka nalen in de Elzas liggen dicht. Ook Italië wordt door een ontzettende koudegolf geteisterd. De lagunen van Venetië zijn op ver schillende plaatsen bevroren. Drie perso nen zijn daar door de vorst gedood. In Zuid-Italië neemt de koude nog steeds in hevigheid toe. De Romeinen, die niet aan zulke lage temperaturen ge wend zijn, loepen haastig door de straten met hun kragen op. Aan tal van beroem de fonteinen van Rome hangen ijskegels. In Duitschland is de temperatuur op vele plaatsen beneden het nulpunt ge daald. Vele rivieren, waaronder de Main, zijn dermate met ijs bedekt, dat 't scheep vaartverkeer erdoor belemmerd wordt Verscheidene treinen hebben vertraging. Brunswijk had 20 graden vorst. De intense koude, waardoor Hongarije reeds een dag of veertien wordt geteis terd, wordt nog steeds strenger. Gisteren vroor het te Budapest 36 graden F. en in Oost-Hongarije 46 gr. F. Ook in Polen is het ontzettend koud. Te Warschau heeft men gisteren nog een temperatuur van 22 gr. beneden nul ge noteerd. In het Oosten van Polen is zij tot beneden de 30 gr. onder het vriespunt gedaald. Het spoorwegverkeer ondervindt last van den sneeuwval en de treinen hebben hier evenals in verschillende deeien van Duitschland groote vertraging. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN FRANKRIJK. De regeering kan dit niet dulden. De Fransche minister-president Chau- temps heeft de volgende verklaring afge legd: „In de afgeloopen weken hebben do arbeidsconflicten een hoogte bereikt wel ke sedert lang niet meer gekend is. De toestand, welke hierdoor is geschapen is gevaarlijk voor de welvaart en de vei ligheid van Frankrijk. Dit mag niet voortduren, de regeering kan dit niet toe staan. De organisaties van werkgevers en van werknemers geven elkaar de schuld. De regeering doet een beroep op de ver tegenwoordigers van werkgevers en van werknemers, om onder leiding van de re geering bijeen te komen en nieuwe over eenkomsten tot stand te brengen en te verklaren, dat deze in het vervolg zullen worden nageleefd. De regeering zal aan den op deze wijze tot stand gekomen code van socialen vre de de sanctie van de wet geven door het aan het parlement voor te leggen. Korts Berichlen. Gistermiddag is in een vetfabriek bij Toulouse een stoomketel ontploft. Twee arbeiders werden op slag gedood, drie anderen werden ernstig gewond. Fnkele fabrieksgebouwen werden geheel ver nield. Sinds veertien dagen houden 600 mijnwerkers een mijnschacht bij Katto- witz bezet. Zij eisehten een gratificatie voor het Kerstfeest en Nieuwjaar. D'aar deze eischen niet werden ingewilligd, zijn de arbeiders gistermorgen tot voedsel- weigering overgegaan. Zij hebben pakken met eetwaren, die hun familieleden hun zonden, teruggestuurd. 1 In een particuliere filmzaal te Lon den is gistermiddag de film vertoond, die tijdens het bombardement van de Panay door den zich aan boord van dit schip i bevindenden Amerikaanschen filmopera teur is opgenomen. De epidemie van kinderverlamming in Melbourne duurt nog steeds voort. Er zijn thans tot dusver 1450 gevallen ge weest, waarvan 80 met doodelijken af loop. De epidemie breidt zich steeds die per in het land uit. Minister van Boeyen zal haar verdedigen Naar gemeld wordt zullen de wetsont werpen tot herziening van de Grondwet in de Eerste Kamer worden verdedigd door den minister van binnenlandsche zaken, den heer Van Boeyen. Zooals men zich zal herinneren was minister Van Boeyen bij de behandeling van de wetsontwerpen in de Tweede Ka mer ongesteld, zoodat minister De Wilde, de vorige minister van binnenlandsche zaken, toen zijn plaats heeft ingenomen. Een onjuist bericht In de buitenlandsche bladen. De correspondent van de „Evening Standard" te Batavia weet te vertellen, dat de Nederlandsohe militaire- en ma rine-autoriteiten op Java alle verloven voor onbepaalden tijd hebben uitgesteld, als gevolg van geheime inlichtingen te 's-Gravenhage ontvangen van den Neder- landschen gezant te Tokio. De Nederlandsohe Regeeringspersdienst deelt mede, dat dit bericht, dat ook in andere buitenlandsche bladen circuleert, volkomen uit de lucht i gegrepen. m BOUW VAN KAZERNES VOOR HET LEGER DOOR DE GENIE. Naar gemeld wordt, zullen alle ka zernes voor het leger door de Genie wor den gebouwd. Kazernes voor de zeemacht echter, zul len worden opgetrokken onder toezicht van den Rijksgebouwen-Dienst. BOUW DER NIEUWE OORLOGS SCHEPEN. De verdeeling der opdrachten. Omtrent den bouw van het nieuwe materieel voor onze vloot verneemt de Maasbode, zulks in afwijking van het geen we dezer dagen aan de N. R. Crt. ontleenden dat van de vier torpedo jagers, de bouw der eerste twee zal wor den opgedragen aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en die van de twee volgende aan de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Wat betreft de zeven onderzeeërs van de serie 19371938: zijn wij wel inge licht, zegt het blad, dan zal de Rotter damsche Droogdokmaatschappij er hier van niet drie maar vier te bouwen krij gen, de Kon. Mij. „De Schelde" twee en Wilton-Feijenoord één. DE INVOERING VAN UNIFORME STAMKAARTEN VOOR WERKLOOZEN Omtrent het invoeren van de uniforme stamkaarten voor de werkloozenzorg, is de minister van sociale zaken, op grond van besprekingen met de Vereeniging van Nederlandsohe gemeenten, bereid gevon den, een verder uitstel te verleenen aan die gemeenten, wier organisatie en admi nistratie van den gemeentelijken dienst niet, of op onvoldoende wijze, aan het gebruik van stamkaarten aangepast wa ren, en voot wie daardoor de tijd, be schikbaar ter voorbereiding van de in voering der kaarten op 3 Januari, geble ken is te kort te zijn geweest. Voorts is de Minister bereid voorlo-opig uitstel te verleenen van het verplichte in vullen der kolommen, de levensmiddelen distributie betreffende, zoomede van een gedeelte der rubrieken, beboerende tot de kolom „extra-hulp". Bij circulaire zal den gemeentebestu ren nader worden bericht. Boterheffing. De heffing en de steunuitkeering op bo ter is, behoudens tussehentijdsche wijzi ging voor de week van 6 tot 13 Januari onveranderd vastgesteld op 60 cent p. kg. Burgemeesters. Bij, Kon. Besluit is aan E. van Dou wen op zijn vei zoek met ingang van 1 Februari 1938 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ooststellings- werf. Meer dan drie kwart der angelukken aan fouten van bestuurders te wijten. Bij de Algemeene Landsdrukkerij is de door bet 'Centraal bureau voor de statis tiek samengestelde statistiek van de ver keersongelukken in 1936 verschenen. Bij vergelijking der cijfers kan men constateeren, dat de verlaging van 'het aantal verkeersongelukken over 1935 (van 44.705 in 1934 tot 43.043 in 1935) in 1936 ten deele weer plaats heeft gemaakt voor een vermeerdering tot 43.724. Deze stij ging komt hoofdzakelijk voor rekening van de groote steden; in de landelijke ge deelten van ons land kon een verminde ring worden waargenomen. Ook het aantal verkeers-ongelukken met doodelijken afloop vertoont ten op- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HU BEGINT HET JAAR GOED.,. Hat is rijpe SterTaJoaM j v Binnenland. Geen uitstel van militaire en maritieme verloven op Java. De bouw der nieuwe oorlogsschepen. Buitenland. Gespannen verhouding tusschen Japan en Engeland. Nog steeds winterweer in verschillende landen. De arbeidsconflicten in Frankrijk. zichte van 1935 eenige toeneming, n.I. van 716 in 1935 tot 762 in 1936. Nog steeds blijkt een zeer groot aantal ver keers-ongelukken (in 1936 76.6 pet.) te zijn veroorzaakt door fouten van be stuurders van vervoermiddelen, hoewel dit percentage ten opzichte van 1935 eenige vermindering vertoont. Een inleidende beschouwing handelt over den samenhang, die tusschen den omvang van het verkeer en het aantal verkeersongelukken; geconstateerd wordt, dat een procentsgewijze gelijke toeneming van de aantallen in het verkeer zijnde motorrijtuigen en van de rijwielen van zeer ongelijke beteekenis kan zijn voor de frequentie van de verkeersongelukken; er zijn allerlei andere omstandigheden, die invloed op de frequentie hebben, zooals schemering en duisternis, kunstmatige wegverlichting, dichtheid van bebouwing langs verkeerswegen. Verwacht wordt dat in de statistieken van de komende jaren nadere gegevens dienaangaande zullen kunnen worden gepubliceerd. Uit een beschouwing betreffende de verdeeling van de ongelukken over de da gen van de week kan men leeren, dat de wel verkondigde opvatting, dat op Zondag het aantal verkeersongelukken met doo delijken afloop of met ernstig lichamelijk letsel het grootst zou zijn, onjuist is. Het wrak van de „Srdj". Lloyd's meldt, dat de positie van het op de Westerschelde gestrande Joegosla vische stoomschip „Srdj" steeds slechter wordt. Het schip, dat op een steile plaat zit, is midscheeps gebroken en naar diep water afgegleden, waar het in de modder zakt. Van de lading zal naar alle waar schijnlijkheid niet veel meer geborgen 'kunnen worden. Het opruimingswerk van Waterstaat wordt door dit wegzakken wel vergemakkelijkt. Goedkoope trein. Op Woensdag a.s. rijdt weer een goed koope trein naar Rotterdam, Dten Haag en Amsterdam. Men zie de advertentie in dit nummer. Met ingang van 16 Jan. a.s. is be noemd tot rijks- tevens gemeenteveld wachter voor de gemeenten Haamstede en Burgh, met standplaats Haamstede, de heer W. Dral, thans woonachtig te Am. sterdam. GOES. De Nederlandsohe Oogst- f i 1 m. Ook te Goes is gisteravond voor een geheel gevulde zaal in 't Grand Thea- t e r de Nederlandsche oogstfilm, toege licht door den hekenden folklorist, den heer D. J. v. d. Ven, vertoond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1