I 4 Onze neutraliteitspolitiek. Vresselijke toestanden in Rusland. Rechtszaken Burgerlijke Stand Radioprogramma. Openbare Verkoopingeri en Verpachtingen EER Ons land exp WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. DOND 52e J A j Uitgave: „Luctor et I Een artikel van Prof. van Hamel In Foreign Affaire. Het Januari-nummer van het Axneri- kaansche tijdschrift Foreign Affairs, pu bliceert, naar wij in de N. R. Crt. lezen, een artikel van Prof. J. A. van Hamel, getiteld: „Can the Netherlands be neu tral?" De schrijver zegt daarin o.m.: „Meer en meer keert Nederland tot het fundamenteele principe van de neutrali teit terug, dat het na een lange ervaring met andere politieke stelsels, in de 19e eeuw als leidend principe aanvaardde, een neutraliteit uit eigen wil, ontstaan uit zijn sterk gevoel voor nationale onaf hankelijkheid en goeden wil tegenover alle nabuurstaten. Door de omstandighe den geleerd keert het vastbesloten tot deze houding terug, na een korte verpoozing in de geheel afwijkende sfeer van de col lectieve veiligheid, die de Volkenbond een tijd lang liet heerschen in Europa. De vestiging van den Volkenbond bracht een belangrijke verandering in de opvatting van het Nederlandsche volk van zijn in ternationale positie. Onder den invloed van den Volkenbondsgeest was het bereid do houding van neutrale reserve op te ge ven, waarin het tot dusverre veiligheid had gezocht. Het aanvaardde welwillend de lasten van het lidmaatschap van den Volkenhond in de overtuiging, dat door de algemeene aanvaarding van deze ver plichtingen de vrede van alle landen zou zijn gewaarborgd In Holland beschouwde men de ver schillende mogelijkheden (d.i. uitvloeise len van de verplichtingen van het volken bondspact) nooit in den vollen omvang als practische werkelijkheden. Men nam veeleer aan, dat hun enkel hypothetisch bestaan voldoende zou zijn om iedere fei telijke toepassing overbodig te maken. De rechtskracht van een collectieve dreiging scheen zoo overweldigend, dat men geen rechtsbreuk meer had te vre^zen". Nadat de schrijver de mislukking van dit stelsel heeft uiteengezet, en de gevaar lijke positie van ons land heeft geschetst, gvlegen tusschen grooto landen, die in vele verwikkelingen zijn betrokken, laat hij zien, waarom ons land weer is terug gekeerd tol een duidelijk omlijnde en ri goureuze neutraliteit. Hij schetst den ontwikkelingsgang bij de verschillende partijen, die nu inzien, j dat de welstand van het land, zijn sociale instellingen, zijn hooge cultuur, en zijn voortreffelijk bestuurd imperium slechts d a n in stand gehouden kunnen worden, wanneer het volk in geval van nood ook bereid is zich vastberaden met de wa pens te verdedigen. Hij waarschuwt te gen het te veel rekenen op bondgenoot schappen met Engeland, welke van tijd tot tijd aan het doel beantwoord hebben, maar in totaal meer teleurstelling hebben gebracht. Ten slotte zet de schrijver nog uiteen, dat het Hollandsche volk zijn sympathie voor de idealen van den volkenbond heeft behouden, maar dat het zich door de ge meenschappelijke verklaring van de klei nere staten in Juli 1936 ontslagen acht van oeconomische, politieke of militaire collectieve acties, alsmede van het ver- leenen van doortocht van troepen Holland, aldus de strekking van het slot van zijn artikel, zal zijn neutraliteit zoo lang mogelijk handhaven, maar in geval van nood een invasie met de wa penen afweren. noodki is, zal door tusschenkomst dei vereeniging worden aangekocht. Besloten is het wikkenzaad (bestemd voor groenbemesting) door de vereenigin aan te koopen. Vrauwepolder. Dinsdagavond had op initiatief van den burgemeester in het ge meentehuis alhier een bijeenkomst plaats ten doel hebbende de oprichting van een afd. van de Prov. Vereen, voor Lucht bescherming. De bijeenkomst, die wegens ongesteldheid van den burgemeester werd geleid door Weth. L. Maas, was goed be zocht. Dhr H. Bierman, lid van het bestuur van voornoemde vereen., sprak de hoop uit, dat de burgemeester spoedig herstel len moge en wenschte Weth. Maas ge luk met zijn 70sten verjaardag, waarna hij op zeer duidelijke wijze de beteekenis van de op te richten afdeeling uiteen zet te, na vooraf een breedvoerige beschou wing te hebben gehouden over de groote gevaren, die aan luchtaanvallen verbon den zijn. Na afloop der lezing werden den spreker verschillende vragen gesteld en op afdoende wijze door hem beantwoord. Staande de vergadering traden een 40- tal der aanwezigen als lid tot de afdee ling toe. Kortgene. Loop der bevolking over Dec. 1937. Vertrokken: Johanna M. Verburg naar Goes; Pieter M. Maas en gezin naar Colijnsplaat; Adriana Verveer naar Ant werpen (België). Ingekomen: Gerrit A. J. van Winssen, van Amsterdam; Cornelia Verburg, van Wissenkerke. De heer P. Tazelaar te Colijnsplaat is met ingang van 1 Januari j.l. benoemd tot ambtenaar ter secretarie alhier. Kindje uit een raam ge vallen. Een driejarig kindje te Am sterdam heeft, toen de moeder hot even alleen had gelaten, een openstaand raam opengeduwd en is daarbij van de tweede verdieping op straat gestort. Het kind is thans aan de gevolgen van de bekomen hersenschudding in het Wilhelmina gast huis overleden; Mazelen te Nieu w-H e 1 v o e t. Van de twee en vijftig leerlingen van de o.l. school te Nieuw-Helvoet kwamen er Dinsdagmorgen slechts elf naar school, als gevolg van de heerschende mazelen. In verband hiermede is de school voor 14 dagen gesloten. Winkelruit bij een goud smid ingegooid. Gisternacht heeft een onbekend gebleven persoon door mid del van een strijkijzer een étalageruit ver nield van den goudsmid H. den H. te Rotterdam. Uit de étalage worden gou den ringen en gouden horloges tot een totaalbedrag van f 300 vermist. Jeugdige wielrijder te gen auto gereden. Te Amster-* dam reed gisteren op den Middenweg een 16-jarige jongen met zijn fiets in de rich ting Betondorp. Bij het passeeren van twee wielrijders week de jongen te veel naar linlks. Tijdens deze manoeuvre keek hij achter zich, waardoor hij een uit de tegenovergestelde richting komende per sonenauto niet opmerkte en met een he- vigen slag tegen den wagen reed. Zwaar gewond bleef de jongen op den weg liggen. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd bij' naar het Gast huis vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. 'De malversaties te Krim pen aan de Lek. Naar aanleiding van de malversaties in Krimpen aan de Lek is het parket gisteren ter plaatse geweest. Er zijn nog twee personen ge arresteerd en naar Rotterdam overge bracht. Het zijn. J. T. R., tweede ambte naar ter secretarie en W. M. S., belast met het stempelen der kaarten en tevens secretaris van de arbeidsbemiddeling. ERVARINGEN VAN EEN DUITSCHE VROUW. Men schrijft aan het Vad.: Het was op den Oudejaarsavond dat door onzen gastheer een gast voorgesteld werd als: mijn zuster, einde November uit Rusland gekomen. „Hoe is u zoo geheel alleen in dit koude jaargetijde er toe gekomen het Sovjet land te verlaten?" vroegen wij. „Ja, het zit zoo, ik ben „Reichsdeut- sche" en die worden nu alle uit Rusland uitgewezen. Waarom weet ik niet, weet niemand." „Hebt u in Rusland geen familie eden meer?" „oawel, behalve n.ijn man- nog een broer. Maar beiden zijn in verbanning. Mijn man, een Russische burger, werd twee jaar geleden \oor tien jaar naar Siberië verbannen. Ik heb er tegen ge- protes oord Rus,and te veriaten. Wiloe wachten tot dat ik mijn man terug had. 1 was hoi wachten dan ook in vele op zichten zeer moeilijk.Maar mijn pro test was \olkomen nutteloos: op zekeren dag werd mij mijn pas overhandigd en ik moest den volgenden dag al vertrekken. Mijn (ouderlijk) huis werd zonder eenige vergoeding door anderen betrokken; mijn scbame.e bezittingen moest ik voor het grootste gedeelte wegschenken". „Viel u het afscheid niet zwaar? Het wil toch altijd wat zeggen: zoo plotseling en bovendien gedwongen zijn geboorteland verlaten en dan nog uw man in zulke omstandigheden achterlaten." „Misschien was dit laatste het eenige wat mij nog tegenhield. Het dagelijksche leven was zoo aantrekkelijk niet meer. Eéns hebben mijn man en ik tot de beter gesitueerden behoord, maar thans waren wij gelijk allen zeer behoeftig geworden. Wij dachten, dat het zoo niet lang meer blijven 'kon. Misschien nog weken, maan den maar toch geen jaren meer. En dan zou ik mijn man weer terughebben en konden wij weer opnieuw beginnen. Maar aan mijn droom en mijn wachten werd plotseling een einde gemaakt. „Hoe was het in den laatsten tijd met den levensstandaard? Was het moeilijk om aan het noodige te komen?" „Ja het was dit jaar moeilijk. Het vo rige jaar was het veel beter. Vooral aan schoenen en kleeding is er zeer groot ge brek." „Voorzoover adressen van personen be kend zijn worden gaarne geldmiddelen ter verkrijging van schoenen, kleeding en le vensmiddelen uit het buitenland, ook uit Nederland, naar Rusland overgemaakt. Wat denkt u? Acht u deze hulp doeltref fend, ik bedoel: zal het de betreffenden eenigszins het leven verlichten? En.... zouden zij het zonder gevaar voor hun leven mogen ontvangen?" „Elke hulp, ook de kleinste, is voor den ontvanger van het allergrootste belang. Men heeft geleerd met weinig veel te doen. „Maar de hulp van het bui tenland is in den laatsten tijd uiterst gevaarlijk voor de ont vangers. Trouwens elk con- tactmethetbuitenlandhrengt de Russen in groote moeilijk- heid en gevaar. Ontvangt iemand een brief uit het buitenland, dan moet hij ervan een ontvangstbevestiging aan den Sovjet afgeven. Twee of drie van deze „kwitanties" zijn of kunnen voldoende zijn om in de verbanning gezonden te worden. Velen zijn dan ook al be gonnen met aan bun familie leden, vrienden of kennissen in het buitenland teschrijven omhengeenbrieven oflevens- middelen enz. te zenden." „Vertelt u eens, hoe was of is het met het gewone, ik bedoel bet gezelschaps leven gesteld?" „Niemand vertrouwt den andere zijn moeilijkheden toe. Aan vreemden nooit, aan vrienden en kennissen zelden en zelfs tegenover familieleden is men zeer terug houdend. Wanneer twee met elkaar spre ken, kijkt men eerst voorzichtig om zich heen of er niemand in de buurt is. Men moet er altijd op bedacht zijn niet alleen gehoord, maar ook gezien te worden. Niet alleen woorden maar ook de uitdrukking van ons gelaat 'kunnen ons verraden. Ik geloof niet dat het op het oogenblik in Rusland om den godsdienst gaat. Het gaat er om den staat te zuiveren van ge heime „Trotskisten", die men overal meent te ontdekken. Thans is niemand meer veilig. Integendeel, elke nacht ver dwijnen er niet alleen Russen maar ook veel Joden, zoowel uit het gewone volk als ook uit de hoogere ambtenaarskrin gen. Zeis de gepeoe moet er aan gaan ge- looven. O, de angst, waarmee een ieder 's avonds zich ter ruste legt. Die onzeker heid wat eiken nacht gebeuren kan...." Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 4 Januari 1938 De volgende personen waren gedag vaard W. B., 45 jaar, fortwachter te Elle woutsdij'k, wegens mishandeling van S. Poelman. Eisch f25 b. of 20 d. h., uit spraak f 20 b. of 10 d. h. H. 0., 43 jaar, werkman te Bruinisse, wegens mishandeling van Adriaanfje Hoek. Eisch f 10 b. of 5 d. h., uitspraak f 5 b. of 2 d. h. H. v. d. M„ 61 jaar, landbouwer Ie Kortgene, wegens beieediging va i F, J. Dees. Eisch en uitspraak f 15 b of 10 d. h. II. K., 30 jaar, werkman te Kruinin- gon, wegens beieediging van den gom.- voldwnchter J. Verlare. Eisch en uit spraak: f 15 b. of 10 d. h. J. W., 37 j&ar, workman te Ycrsoke, wegens wederspannigheid te Kruiningen tegen den gem.-\eldwachter J. Verlare. Eisch en uitspraak f 15 b. of 10 d. h. J. V., 18 jaar, arbeider te Arnemui- den, we, ens mishandeling van P. van Reizen. Eisch en uitspraak: f 10 b, of 5 d. h. L. J. A. II.. 35 jaar, visscher te Veere, wegens mishandeling van A. de Buck. Eisch en uitspraak f 10 b. of 5 d. h. P I,.. V., 58 jaar, varensgezel te Veere, wegens beieediging van den agent van politie M. Wie'inga. Eisch f 15 b. of 10 d. h., uitspraal f 10 b. of 5 d. h. J. de W., 27 jaar, expeditieknecht te Middelburg, wegens diefstal van een gie ter en 3 gaspannen, toebehoorende aan de firma D. de Jager. Eisch en uitspraak 1 mnd. gev'. str. voorw. proeftijd 3 jaar en f 15 b. of 10 d. h. J. G., 29 jaar en S. J„ 34 jaar. heiden werkman to Middelburg, wegens diefstal van suikerbieten toebehoorende aan J. louwerse. Eisch en uitspraak ieder f 10 b. of 5 d. h. B. W. B., 23 jaar, matroos te Rotter dam, en A. E. F. v. d. W„ 18 jaar, ma chinist to Rotterdam, weiens diefstal van een pariij koopwaren, toebehoorende aan F. Ste ense. Eisch tegen beiden 1 mnd. gev. str., uitspraak no. 1 één maand gev, straf, no. 2 één maand gev. straf voorw. proeftijd 2 jaar en f 20 b. of 10 d. h. E. L. G„ 25 jaar, werkman te Sluis, is in verzet gekou en tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 14 December 1937, waarbij hij wegens mis handeling van A. Lamote, was veroor deeld tot f 25 b. of 10 d. h. en tot beta ling van een civiele vordering van f 57. Eisch en uitspraak bekrachtiging verstek- vonnis. Gemeente-secretaris verdacht van verduistering. Gisteren heeft voor de rechtbank te Arnhem terecht gestaan de 34-jarige oud- gemeente-secretaris der gemeente Huis- sen, J. Tb. M. K., verdacht van verduiste ring van ruim f 400, welke hij als secre taris-penningmeester van het crisis-co mité B der gemeente Huissen onder zich had. Verd. bekende volledig. Het geld werd besteed om de tekorten van de zaak van zijn vader en zijn broers te dekken. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat men vroeger, toen verd. nog gemeente-secretaris van Millingen was, reeds ernstige verdenking tegen hem had. Toen is echter van een vervolging afge zien. Spr. vond het verkeerd, dat verd. nog steeds werkzaam is op de secretarie in Huissen, zij het dan ook in een lagere functie. Hij eischte een jaar gevangenis straf. De raadsman van verdachte drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 18 Jan. a.s. MIDDELBURG. Ondertrouwd: W. P. Joziasse, 26 j. en L. C. Dingemanse, 21 j. Bevallen: P. G. MarijsBodbijl, d. Overleden: J. L. Vermeulen, 19 j., ong. d.; L. den Hollander, 68 j., ong. z. Getrouwd: A. J. Vermeule, 25 j. en J. W. Poortvliet, 23 j. (M. G.) Van 2431 December. YERSEKE. Geboren: Jacobus Adriaan z. v. Frederik Cornelis Bustraan en Jo hanna Pekaar; Jacob Karei, z. v. Karei Jan van Ysseldijk en Maatje van Llere; Cornelia Levina Pieternella, d. v. Willem van der Endt en D'irkje Cornelia de Koeijer. Overleden: Arie Koster, 70 j., weduw naar van Kornelia van Koeveringen. (I. G.) Van 2229 December. WEMELDINGF. Geboren: Jan, z. v. S. op 't Hof en D. Leijs; Elizabeth, d. v. A. de Vries en A. J. A. Hartog. Ondertrouwd: Adriaan Jojakim Herre- bout, 30 j. jm. en Wilhelmina Gijssel, 31 j. jd. (I. G.) Over de maand December. KLOETINGE. Geboren: 1, Nicolaas Jo hannes, z. v. J. Fokker en N. A. H. van Veen; 18, Machiel, z. v. J. A. Dalebout en G. Meulpolder. Gehuwd: 23, Marinis Mol, 35 j. jm. te Oudelande en Martina Johanna de Regt, 31 j. jd. Overleden: 8, te Goes, Danker Koeman, 75 j., weduwnaar van Jannetjo Laurina de Jager; 13, Bastiaan van Liere, 63 j., echtgenoot van Geertruida van Liere. KATTENDIJKE. Geboren: 13, Tan netje, d. v. Jan Nicolaas Meijer en Adria na Elisabeth Hollemans. Overleden: 13, David de Puit, 78 j., man van Tannetje Kosten; 22, Gilles van der Weele, 73 j., man van Cornelia van der Vliet. WAARDE. Overleden: 24, Aaltje Ma ria Overbeeke, 73 j., echtgenoote van Ma- rinus Allewijn. DRIFWEGEN. Geboren; Helena, d. v. Adriaan van do Guchte en Adriana Kor- stanje. 'sHEER ARFNDSKERKF. Geboren: 1, Herman, z.v. Jan Jacob Gelderblom en Tannetje Hermine Heuff; 12, Paulus, z.v. Johannes Poelman en Adriana van Sab- ben; 17, Maatje Alida, d. v. Jan Huissoon en Alida Fraanje; 18, Adriaan Johannes, z. v. Adriaan de Jager en Johanna Cor nelia Dekker; 21, Adriaan Cornelis, z. v. Johannis Marlinus van do Swaluw en Anna Maria Buteijn; 22, Johannis, z. v. Pieter Braam en Janna van Dalen; 28, Jan, z. v. Jacobus Meijaard en Maatje Leijntjo Weststrato; 28, Simon Jan, z. v. Simon Jan van Hoeve on Aaltje Maria van do Linde; 30, Marina Hendrika, d.v. Hendrik Bartholomeus Smits en Maria Magdalena Lockefeir. 31, Jannetje Jo hanna, d. v. Maarten Vermeule en Kla- zina van der Bliek, Overleden: 10, Jan van der Malen, 70 j„ weduwnaar van Jannetje van Oosten; 18, Karei Zweedijk, 81 j„ weduwnaat van Maatje Smallegange. Levenloos aangegeven: een kind van Adriaan Witte en Jannetje Welleman. OVEZAND. Geboren: 13, Johannes \driaan, z. v. Petrus Adriaan Vermeule en Pieternella de Meij. Overleden: 10, Pieter Dobbelaar, 80 j., echtgenoot van Magdalena van de Vroe BORSSELE. Overleden: 14, Priene van Boven, 76 j., weduwe van Matthijs Ka- relse 20, te Goes, Maatje Corsi mje, 70 j., echtgenoote van Cornelis Gorslanje. Geboren: 8, Jacobus, z. v. Petrus van den Dries en Maria Buteijn. BIGGEKERKE. Geboren: Adriaan, z. v Abraham Simonse en Maatje Kodde. Levenloos aangegeven: een kind van Adriaan Sinke en Jakoba van den Broeke. Overleden: Adriaan Gerard Schat, 4 j. THOLEN. Geboren: 6, Janna Maria Wilhelmina, d. v. M. de Ko,rte en M. P. Kuipers; 8, Anna Elisabeth, d. v. A. Weys en E. Balet; 14, Cornelia, d.v. J. B. Dtekker en J. J. v. Oost; 15, Adriana Ma ria, d. v. K. M. Kurvink en A. M. Ribbe; 16, Adriaan Johannes Pieter, z. v. A. J. Rijnberg en P. Voshol; 18, Gerarda, d. v. A. K. v. Gorsel en M. v. Leuwen; 19, Cor nells, z, v. C. L. v. d. Berge en J. Pleune; 24, Maria Janna, d. v. A. G. Engelvaart en J. J. Bal. Overleden: 8, W. J. Geluk, 71 j., wedn. van J. Quist. Ondertrouwd: 24, M. C. v. Luyk, 25 j. en C. v. Beveren, 18 j.; 24, M. v. Vossen, 22 j. en A. Hage, 18 j. Donderdag 6 Januari 1938. HILVERSUM I 1875 M. en 415.5 M. AVRO-Uitz. 8.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gew. muz, (gr.pl.). 10.30 Het Omroepor kest en soliste. In de pauze; Declamatie. 1 00 Orgel en viool. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang en Piano. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gram. 4.00 Voor de kinderen. 5.30 Orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Orgelconcert. 7.30 Eng. les. 8.00 Ber. ANP. Mededeelingen. Ev. Gram. 8.15 Con certgebouworkest en solist. (In de pauze; Reportage). 10.30 Gram. 11.00 Ber. ANP. 11.4512.00 Orgelspel. HILVERSUM II 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00— 12.00 NCRV. 8.009.15 en 10,00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. 11.30 Godsd. half uur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gram. 2.00 Handewerkcursus. 3.00 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Giam. 5.30 Sopraan en pia no. 6.30 Gram. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Ber. ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 Oranje-H.armonie-Kapel. 9.00 „Over Zor genkinderen en over hun onderwijs", cau serie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Bariton en piano. 10.45 Gym nastiekles. 11.0012.00 Gram. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11,25 Gram, 12,10 Orkest. 1.20 Gram, 1.35 BBC-Midland-Orkest, 2,35 Gram. 3,10 Klankfilmmuziek. 3.35 Orkest en solist. 5,05 Causerie. 5,20 Joe Kaye on zijn Band. 6.00 Kwartet. 6.20 Berichten, 6.40 BBC-Empire-Orkest. 7,20 Orgelspel. 7.50 Solistenconcert. 8.20 Orkest. 9.05 Cause rie. 9.20 Berichten. 9.40 Pianovoordracht. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBG-Variété- o-kest. 11.20 Jack Jackson en zijn Band. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. 12.50 Zang. 1.00 Orkest. 1.50 Zarg. 2.002.20 Gram. 5.20 Orkest en Gram. 6.50 Gram. 8.20 Orkest en Gram. 10.3011.20 Gram. 484 M.: 12.20 Gram. 12.50 Orkest. 1.30 '2.20 Gram. 6.35 Orkest. 7.35 Gram. 8.20 Orkest. 8.50 Radiotooneel. 9.45 Concert. 10.2011.20 Koor en solisten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 „Der Bettelstudent", operette (gram.pl.). 9.20 Berichten. 9.50 Cello en piano. 10.2011.20 Orkest. Een slecht teeken. De redactie van de „Niromhode", 't or gaan der Radio-Omroep in Noder- landsch-Indië, heeft onder hare lezers een enquete gehouden, met het doel te weten te komen aan welke uitzendingen de Indische luisteraars de voorkeur ge ven. Van kerkelijke zijde waren de luiste raars opgewekt aan deze enqueto hun deelneming niet te onthouden, teneinde daardoor een ruimere plaats voor gods dienstige uitzendingen te verkrijgen. Men kan niet anders zeggen of het re sultaat dezer enquete is voor degenen, die prijs stellen op godsdienstige uitzen dingen, ^kerkdiensten, morgenwijdingen, religieuse muziek enz. bedroevend gowoost. De voorkeur daarvoor bleef nog enkele procenten beneden die voor do jaszmuziek. De genoemde redactie had een lijstje der uitzendingen gemaakt, terwijl de luisteraars middels de getallen van 0 tot en met 3 hun gevoelens konden boe ij foren. Ruim een vierde deel der lui,storno' 28,6 pet., kende aan kerkelijke uitzendin gen een nul toe; 25,8 pet. gaf het ijfer 1; 25,3 pet. hot cijfer 2 en 20,8 pet. hol cijfer 3. Do wijdingsdiensleu vielen blijk baar nog minder in don smaak. Hiervoor waren de cijfers aldus: 37,8 pet. gaf het cijfer 0; 28,9 pet. het cijfer 1; 21,3 pet. het cijfer 2 en 12 pet. het cijfer 3. Wanneer men nu in oogenschouw neemt, dat 4919 luisteraars aan de en quete deelnamen, hetgeen zeker niet veel is, dan komt men tot de slotsom, dat 2670 van kerkdiensten weinig of niets willen weten, en dat 2343 er naar willen luiste ren. De wijdingsdiensten worden nog minder gewaardeerd. De verhouding ten haren opzichte is twee derde tegen een derde der luisteraars. Als men verder weet, dat nieuwsbe richten en populaire muziek 90 pot,, le zingen 67 pet., serieuze muziek 61 pet. en jaszmuziek 42 pet. haalde, dan maken de godsdienstige uitzendingen met, 39 pet. wel een droef figuur en is het zeker een slecht teeken voor het godsdienstig peil der Indische luisteraars. Jan. 7 Heinkenszand, woonhuis, machine rieën, v. Werkum. 7 N.- en St. Joosland, huis met pak huis, v. d. Harst. 7 Oostkapelle, kaphout, Blaupot. 7 't Zandt bij Middelburg, inboedel, Loeff. 11 Oostkapelle, kaphout, v. d. Harst. 11 Middelburg, meubilair, De Groot en Hondius. 12 Vlissingen, huizen, erven, Paap. 12 Heinkenszand, woonhuis, v. Wer kum. 12 Souburg, winkel- en woonhuis, enz, Blaupot. 13 Kruiningen, woon- en winkelhuis, v. Dijke. 13 s Gravenpolder, woonhuis enz., v. Dissel. 13 Middelburg, huis met erf, Torpstra. 14 Koudekerke, huis en tuin, v. d. Harst. 15 Baarland, Inboedel, v. Dissel. Febr. 25 Kloetinge, Boereninspan, Jonkers. Kattendijke, Hofstede Veldzicht, Kram, TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 6 Jan.: Zwakke tot matige, later toenemend? wind uit W. richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk natte sneeuw of regen, dooi. Stand van hodenmidaag 3 uur: Bureaux L Postrekenir Bijkantoor J. J. F A N Directeur 1 Dit numme Stand van gistermiddag 3 u.: 769. Licht op voor fietsen: Donderdag 4 u. 31 min. Wij vragen bet gisteren dt| in „De Rijksee Wanneer, Japan in de i pansie-politiekl voortzetten en rugdeinst, danl aan zekerheid heid onder de alleen, let wel peultjes zal m| sluitend zal kracht der eigd Op de vraaj van ernstige] agressie tegen I woord, dat dl ons in zeer, ze| wordt geacht. „Veronderstel sche regeering en van voldoen! reageeren, daif wachten, dat Japan volkome dat wij spoken I enkel opzicht f ons in den zin ken. Wij miskl het eenige and) dan het ijverer pansie, teneindl nooden van zijE wij zijn regeei kunnen ontzegd Wij hoorden! toonaarden zir dat Japanschd één aanvalsrul vluchtelingen trailleeren, heel genover China en is uitsluitel Nanking van Ja zaak van dergl Een officieej 1927, een memo ligen minister-]] keizer, leert het D'aarin is si veroveiing van 1 van de Vereeni] de verove: landsch-I reld zal begl ons is"f Verder wordtL het den nauwl zijn opgevallen f Chineesche coni zoo ongemerkt doordringt, laiL uitvoert, eiland] pijnen, konden reeds practischl ongerustheid val Gezien in het| gelijke berichter len goed doen i, dacht te bestede] Samenvattend! clusies getrokke De Japansche* Zuiden vertoont) dens. Dat Japan, °P vredelieven] in beginsel nie] deinzen, is aan) Het is een waarschijnlijkhel eindiging van hl consolidatie vaf zondere aanda] ook op Ned.-Ind uitslag van den a het tijdstip beïn] Het Chineescl ieder geval uitstl bomen Japanse! nancieeie ineeii eenige beteekenil evenwel zeer i Pan het daarop J. er geval zou dwaasheid zijn, culeeren. Het laat zich i Engeland, noch Japan niet al tel f ®n, de belangen n de ChineeschJ en wanneer schiedt, dan zal| om }n de toei optreden, maar bet belangrijkste) bunnen achten, «J geweldige Ja] meer te hulp zal I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6