nuari isiappoit. Oe begrooting van Binnsnlandsche Zaken. va/t rit fat TEGEN DEN STROOM De gemeentelijke autonomie. n 2 uur elgestr. EUVEL, voor de vereen, et Milit. rg met 100'/. v. Had poten I BESTUUR. DE ZEEUW van Woensdag 5 Januari 1938 - Tweede blad Het voorloopig Verslag van de Eerste Kamer. 4572 5500 IUIDEN. 7 januari te inschrijving, EE KOOP: (flinke dienst- Uit de Provincie MIDDELBURG. Aan het Zoeklicht. GOES. ZUID-BEVELAND, (Wordt vervolgd.) esteld de volgende l/a o Pandbrieven In den op den dag |k en bij hare ver- litstaande 4 Pandbrieven de heer A. DE G. O., te Ouder- op te treden in rk te Arnemuiden. tïD te Kloe- Breeweg. Istond. Ijetten im te leve- p ter dag 15 Januari van Notaris H. s, alwaar nadere te bekomen. 1 te melden na 7 lag), bij Mevrouw (water 111, M'burg. Aan het voorloopige verslag van de Eerste Kamer, over de begrooting van Binnenlandsche Zaken, ontleenen wij het volgende: De Zondagswet 1815. Meerdere leden maakten er bezwaar te gen, dat de regeering deze wet van 1 Mrt 1815, die door het gewoonterecht groo- tendeela haar kracht heelt verloren, tot nieuw leven wil trachten te wekken. De wet past huns inziens niet meer op de huidige toestanden. In verschillende op zichten k a n zij zelfs niet meer tot gel ding komen, omdat latere wetten het on derwerp voor bepaalde gebieden zijn gaan regelen (Drankwet, Winkelsluitingswet, e.d,). Een strikte en uniforme toepassing zou trouwens zonder twijfel op groot ver zet stuiten. Men denko zich slechts in, dat een internationale voetbalwedstrijd op Zondagmiddag zou worden verboden. Enkele leden verklaarden deze opmer kingen ten volle te onderschrijven. De Zondagswet achtten ook zij geheel ver ouderd en niet meer te strooken met de rechtsovertuiging van de groote meerder heid der bevolking. Naar hun gevoelen vraagt de Calvinistische volksgroep vaak te veel voor zich en drukken haar eischen op het Nederlandsche volk, waarin nu eenmaal een groote verscheidenheid van inzichten leeft. Verscheidene leden verklaarden Zon dagsheiliging voor te staan, doch ten aan zien van een regeling der Zondagsrust van meening te zijn, dat daarbij' met de in verschillende streken des lands vaak sterk uiteenloopende wenschen der be volking rekening behoort te worden ge houden. Zij oordeelden derhalve een nieuwe Zondagswet gewenscht, waarin algemee- ne regelen worden opgenomen en aan de gemeentebesturen de bevoegdheid wordt toegekend om nadere, verder strekkende, voorzieningen te treffen. Lijkverbranding. Verschillende leden begrepen niet het verzet tegen lijkverbranding. Zij vroegen zich af, welke rechtsgrond voor een ver bod zou zijn aan te wijzen. Naar hun ge voelen kwam hier, evenals ten aanzien van de Zondagswet, tot uiting een streven naar geestelijke onderdrukking. Zij wil den een wet, welke aan de crematie geen noodelooze moeilijkheden in den weg zou Sommige leden sloten zich hierbij aan, onder opmerking, dat ook in de kringen van hen, die tegen lijkverbranding prin- cipieele bezwaren hebben, de overtuiging veld wint, dat baar erkenning niet meer zal zijn terug te keeren. Zedenverwildering. Sommige leden vreesden, dat onder den schijn van strijd tegen zedenverwildering welke strijd uiteraard bun instemming had zou worden ingegrepen in velerlei oirbaar en onschuldig vermaak, als wa tersport, strandleven e.d. Ook op dit ge bied, aldus deze leden, dringe men eigen levensopvatting niet aan andersdenken den op. Hiertegenover meenden andere leden, dat men, op deze wijze redeneerend, heel spoedig in naam der vrijheid een pleidooi kan leveren voor de meest onbegrensde bandeloosheid. Zij wezen er op, dat vele ontspanningsoorden in het bijzonder strand en strandbaden door de vrijhe den, welke men zich daar meent te mogen veroorloven, een zoodanig beeld dreigen te gaan vertoonen, dat zij voor personen met andere opvattingen ontoegankelijk worden en dezen aldus in hun vrijheid van beweging worden belemmerd. Het belastingstelsel. Sommige leden klaagden, dat het be lastinggebied van de gemeenten veel te beperkt is en zich daarenboven hoofdza kelijk niet tot eigen heffingen, maar tot opcenten op rijksbelastingen bepaalt. Zij betreurden, dat in toenemende mate de bewoners van centrum-gemeenten door FEUILLETON door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch. o 65.) Roger keek op van zijn krant op het ooren van baar voetstappen, en tot zijn rgernis zag hij zijn schoonmoeder vlak oor zich. Hij stond op, zich bewust wor- nena' dat zij was de moeder van Daph- e> en bood haar een stoel aan. ■ilk voelde, dat ik mijn boodschap, niet moest uitstellen," zei ze, opge- door de ontvangst, „daar Sybil en 'erug moeten". wiH» 1 gr-aaS 200 lanS blijven als u nj zei Roger, „als u 't hier tenminste eenzaam vindt. U hebt er toch geen oezwaar tegen, dat ik roolk?" Bans6 Tt' ln ge^eel niet> Sa gemst je het i nooit een*& bezwaar tegen aan r, en">. v°egde ze er zenuwachtig m ae; »ik geloof niet wat sommige wel i t zeggen> ^at rooken leidt tot jr andere onprettige gewoonten". wilionUWn.?'umas ka(* "oh de tong wel afbijten in plaats van zulk een de randgemeenten worden weggezogen. Ook door andere leden werd dit laatste als een hoogst ernstig bezwaar gevoeld. De tegenstelling tussohen de zwoegende werkgemeente en de deftige woongemeen- te spitst zich hoe langer hoe meer toe, zulks zeer ten nadeele van eerst bedoelde. De salarissen bij lagere organen. Van verschillende zijden werd critiek geoefend op de toepassing, door de regee ring gegeven aan de artikelen 125 en 120 der Ambtenarenwet. Er doet hier een nieuwe figuur haar Intrede in ons staats recht: het regeeringsdeoreet, De regeering schrijft voor aan welke nor men Iconen, salarissen en verdere arbeids voorwaarden moeten voldoen; slechts een zeer bescheiden bewegingsvrijheid wordt aan de lagere organen nog gegund. Men stelde de vraag, of deze vrijheid niet eenigszins zou kunnen worden verruimd. De kwestie-Van Duyl en de Kieswet Enkele leden bevalen naar aanleiding van de kwestie-Van Duyl een wijziging van de Kieswet aan in dezen zin, dat daarin een bepaling worde opgenomen, op grond waarvan de tot lid van een der Kamers der Staten-Generaal gekozenen, die als zoodanig zijn toegelaten, binnen een bepaald tijdsbestek het verzoek die nen te doen om in de gelegenheid te wor den gesteld tot het afleggen van de voor geschreven eeden terwijl bij gebreke daar van de toelating zou komen te vervallen. Samenvoeging van gemeenten. Nu steeds meer gemeenten een beroep moeten doen op de bijzondere hulp van het Rijk, wordt het vraagstuk van de sa menvoeging van gemeenten volgens ver schillende leden in hooge mate urgent. Door het scheppen van grootere en meer krachtige gemeenschappen zou de druk van een aantal noodlijdende gemeenten aanmerkelijk kunnen worden verlicht. Andere leden verklaarden in te stem men met het standpunt der regeering in dezen. Gelet op de huidige wettelijke re geling van de samenwerking van gemeen ten, achtten zij in vele gevallen, waarin inderdaad een oplossing van noode is, deze in zoodanige samenwerking zeer wel te vinden. Het geheel eigen karakter, dat een aantal gemeenten zonder twijfel be zit, zou huns inziens niet zonder schade door samenvoeging van gemeenten van anderen aard kunnen worden verstoord. De markt- en straathandel. Met bevreemding hadden eenige leden kennis genomen van de mededeeling van den minister, dat bij zijn ambtgenoot van economische zaken een wetsontwerp in voorbereiding is met betrekking tot de re geling van den markt- en straathandel. Zij meenden, dat deze aangelegenheid niet tot de taak der regeering, doch tot die der gemeenten behoorde en vreesden, dat een reeds meermalen geconstateerde cen- tralisatiezucht aan het evengenoemde voornemen niet vreemd zou zijn. Volkshuisvesting. Verschillende leden drongen er op aan, dat bij de herziening van de Woningwet ook aandacht* zal worden geschonken aan een goede regeling voor de landelijke ge bieden, zoomede aan het vraagstuk van de ordening in den woningbouw. Dat ordening noodzakelijk is, blijkt, al dus deze leden, uit het groote aantal leeg staande woningen, hetwelk in verschil lende gemeenten valt waar te nemen. De Rijkspostspaarbank. De aandacht van den minister werd ge vraagd voor het feit, dat de Rijkspost spaarbank nog steeds een rente van 2.64 pet. 'a jaars vergoed voor inlagen tot een bedrag van f2500, waardoor het voor de particuliere spaarbanken en soortgelijke instellingen steeds bezwaarlijker wordt om een, door de rentedaling op de kapi taal- en geldmarkt overigens volkomen gewettigde verlaging van de rentevergoe ding voor spaargelden in te voeren. onvoorzichtige uitdrukking te doen, maar 't was er uit. „Drankmisbruik, bedoelt u," zei Roger, baar aanziende met een onderzoekenden blik in zijn oogen; „bet is een slechte ge woonte, ik stem bet u toe." Mevrouw Dumas bloosde. Dreef haar schoonzoon de spot met haar, of sprak bij in vollen ernst? „Het is de vloeik der natie," ging hij somiber voort; „het ruïneert hen, die er z,ich schuldig aan maken, het berooft hun van het meest waardevolle, dat ze bezit ten, en toch," voegde bij' er aan toe, zich voorover buigende en zijn schoonmoeder aankijkend op een wijze, die haar het hart deed bonzen, „ik zal voortgaan met drinken tot op den dag van mijn sterven." „Mijn lieve jongen!" riep mevrouw Du mas, zacht verwijlend uit. j „Noem me geen lieve jongen," zei Ro ger beslist; „ik weet heel goed wat ik zeg, en ik weet dat, was het niet die ver- wenschte drank geweest, die vrouw van mij waarschijnlijk zou zitten waar u zit op 't oogenblik. Daphne was een heilige, zoo er ooit een geweest is, en ilk heb haar gedood!" Mevrouw Dumas, die Roger Maitland was komen bezoeken om, wat ze van plan was haar schoonzoon haar gevoelen te doen blijken, voelde zich droef te moede. Opmerkingen van de Eerste Kamer. Blijkens het verslag van het afdeelings- onderzoek der Eerste Kamer over de be grooting van Binnenlandsche Zaken, we zen verschillende leden op de beperking welke de gemeentelijke autonomie de laatste jaren in velerlei opzicht heeft on dergaan. De voornaamste oorzaak daar van is uiteraard te zoeken in de benarde financieele moeilijkheden, waarin tal van gemeenten zijn komen te verkeeren. Het gaat niet aan, zoo betoogden zij', een tegenstelling te formeeren tusscheu noodlijdende en bijna-noodlijdende ge meenten anderzijds. Ónder de noodlijden de gemeenten zullen er zeker verschei dene zijn, die haar meer bevoorrechte zusteren in zuinigheid verre overtreffen. Dat zij toch in den toestand van nood lijdendheid gekomen zijn, ligt alleen aan het feit, dat zij er evenmin als het rijk zelf trouwens in geslaagd zijn aan de overmacht van dalende inkomsten en stijgende lasten het hoofd te bieden. Nu bij de wet het belastinggebied der gemeenten sterk is ingekrompen, mag do vraag worden gesteld, of daartegenover de gemeenten niet het recht hebben op een zoodanige regeling van de financieele be trekking tusBchen rijk en gemeenten, dat zij althans in staat zijn de als noodzake lijk erkende uitgaven op te vangen. Wan neer onder de huidige regeling ongevee" een derde gedeelte der gemeenten daar toe niet in staat blijkt, valt daaruit slechts de conclusie te trekken, dat de regeling te kort schiet. Sommige leden merkten in verband met de centraliseerende strekking, welke het beleid der regeering tegenover de ge meenten kenmerkt, op, dat zij eenerzijds gaarne de wenschelijkheid erkenden van centrale regeling voor bepaalde terreinen, alsook de noodzakelijkheid van het tref fen van bijzondere maatregelen in crisis tijd. Anderzijds meenden zij evenwel erop te moeten wijzen, dat te weinig wordt re kening gehouden met het feit, dat deze crisistijd geen normale, doch uitzonde ringsposities heeft geschapen. Zij be treurden, dat van de zijde van de regee- ringsbureaux zich meer en meer een streven openbaart om den gemeentebe sturen op schier elk terrein gebod op ge bod te doen. Het regeeren per cir culaire had allerminst de bewonde ring dezer leden. P.Z.E.M.-K ALEN DER 1938. Van de N.V. Provinciale Electriciteits- Maatschappij ontvingen wij een kalender voor het jaar 1938, een 'kalender, die ze ker wel bijzondere vermelding verdient. Deze kalender wordt voor een groot deel in beslag genomen door een zestal platen, waarvan de motieven aan het Ne derlandsche landschap zijn ontleend, waarbij ook Zeeland (Zoutelande) verte genwoordigd is. Deze platen zijn geen copieën van reeds bestaande aquarellen, maar ze zijn naar origineelen, welke de kunstschilder Y-pe Wenning in opdracht vervaardigde, gereproduceerd. Uit het feit dat de reproductie werd opgedragen aan de Fa. Joh. Enschede en Zonen te Haarlem blijkt wel, hoe groote zorg aan de uitvoering is besteed. De eigenlijke kalender '(maandbladen) is slechts klein en niet geschikt voor kan- toorgebruik. Het reclame-karakter treedt ge'heel op den achtergrond; alleen zijn on opvallend een aantal afbeeldingen van electrisch apparaten aangebracht, die duidelijk doen blijken hoe diep de electri- citeit in de huishouding is doorgedron gen. Al met al een fraaie kalender. Wat ons opviel is, dat evenals bij' vele andere soortgelijke kalenders het formaat wel erg groot is. Een meer bescheiden omvang zou o.i. door velen worden ge apprecieerd. Centrale A. R. Kiesvereeniging Goes. Gisteren vergaderde de Centrale A. R. Kiesvereeniging Goes, speciaal ter behan deling van het door het Centraal Comité aangeboden rapport met conclusies inzake ordening van het bedrijfsleven. De vergadering, die goed bezocht was, stond onder leiding van haar voorzitter, „Je zult nu je zoon hebben, om voor te leven," zei ze. voor een oogenblik ver getend, dat zij ook van plan was om hem te spreken over een afstand van het kind aan haar en Sybil. „Klein, arm schaap," zei Roger, met zijn oogen volgend de rookwolkjes, die omhoog kringelden, „arm schaap! Wat ik u zeg," voegde bijl er, plotseling recht op gaande zitten en zijn schoonmoeder weer recht in dd* oogen blikkend, aan toe: „die jongen van mij, zal, zoo lang ik leef nooit een druppel van dien verwensch- ten drank aan zijn lippen krijgen. Als hij 't deril, zou ik hem liever dooden met mijn eigen hand, dan hem te doen lijden al les wat ik ook heb geleden". „O, doe dat niet Roger zeg zulke vreeselijke dingen niet!" zei mevrouw Du mas, terwijl een huivering door haar le den voer. „En toch doe ik het", zei Roger forsch, met zijn hand op de tafel slaande, „en ik zou liever iedere flesch, die ik bezit in gruizelementen gooien, dan dat het kleine schaap van mij zou leeren drinken." „Wel dan, Roger", zei mevrouw Dti- mas, voelend dat haar gelegenheid geko men was, „laat mij het kindje mee naar huis nemen dat is het ook wat ik je had willen voorstellen. Je kunt den jon gen gerust aan mij toevertrouwen". den heer J. A. Dominieus, die na de ope ning met gebed en het lezen van een Schriftgedeelte, een kort openingswoord sprak, waarin gewezen werd op den ernst van den tijd waarin wij leven. De notulen van de vorige vergadering werden na voorlezing door den secretaris, den heer J, Hommes te Nieuwdorp, vast gesteld. Daarna werd overgegaan tot de verkie zing van drie afgevaardigden naar het te houden Centralen Convent. Hiervoor werden aangewezen de heeren J. Hom mes, Mr H. Krans en R. Zuidema. Vervolgens gaf de heer Zuidema een inleiding op het rapport inzake de orde ning van het bedrijfsleven. Na een korte uiteenzetting van het ordeningsvraagstuk in het algemeen, kwam spreker tot het rapport, op de voornaamste punten waar van een breede toelichting werd gegeven en waarin hij tot de slotsom kwam, dat de zeer voorzichtig gestelde oonclusies aanvaard kunnen worden. Aan het slot van zijn betoog werd er door Spr. nog eens de nadruk op gelegd, dat de Overheid, wat betreft de ordening, niet alleen een beperkte, maar ook een secundaire taak heeft, en dat hierbij voorop moet gaan de roeping van de maatschappelijke kringen, Voorts werd er op gewezen, dat voor een gezonde ordening allereerst noodig is zoowel voor patroons als arbeiders, orga nisatie op Christelijken grondslag. Alleen op die wijze zal het mogelijk zijn, dat bij de ordening van het bedrijfsleven mei onze beginselen rekening wordt gehouden. Maar tevens zal het noodig zijn alle krachten in te spannen om onze begin selen in het staatkundige leven tot toe passing te brengen. Er dreigt hier tooh het gevaar, dat bij te ver doorgevoerde ordening de vrijheid onnoodig wordt be lemmerd en dat 't maatschappelijk leven in knellende banden wordt geklonken die een verstikkenden invloed uitoefenen. Om dit te voorkomen wordt telkens gewezen op de Overheid, die zoo noodig corrigeo- rend zal hebben op te treden, waaruit volgt, dat het ook in verband met dit vraagstuk gewenscht is, dat we een Over heid hebben, die zich door Gods Woord en Wet gebonden acht. Aan de bespreking werd deelgenomen door de heeren Tange uit Rilland-Bath, Verijzer te Kruiningen, Fraanje te Bors- sele en Dekker te Goes. Nadat de inleider de gemaakte opmer kingen had beantwoord,: werd besloten de conclusies te aanvaarden en enkele bedenkingen in het Centralen Convent ter sprake te brengen. De vergadering werd daarna met dankzegging gesloten. Een belangrijke toename van stroomverbruik. De in de centrales van de P. Z. E. M. te Westdorpe voor de Zuidgroep en te Vlissingen voor de Middengroep opge wekte stroom plus de van de Prov. Noord- brabantsche Electriciteits-Mij. voor de Noordgroep ingekochte stroom bedroeg in totaal 23,716.590 K.W.U. In 1936 was dit cijfer 21.343.054 K. W. U., een voor uitgang dus van 2.373.563 K. W. U of wel ruim 11.1 pet. De weg St. PhillpslandZijpe Zierikzee. Op de verkeersfondsbegrooting voor 1938 komt de volgende post voor: Rot terdamSt. PhilipslandZijpeZierik zee. 1. f 3000 aanbrengen beplanting weg- vak SteenbergenSlaakdam. 2. f 50.000 verbetering wegvak Slaakdam. Een bekend stadgenoot heeft een auto-ongeluk. Dinsdagmorgen reed de heer E. Vis scher, leeraar aan de ambachtsshool alhier, inspecteur van de brandweer en deskundige op autogebied, met zijn grijze auto K 2805, naar Goes, een weg, die hij volledig kent, Onder Lewedorp is hij ech ter hij het passeeren van een andere auto het slachtoffer geworden van het slip gevaar en is hij met den auto tegen een boom gereden. De portieren sloegen open, de heer Visscher sloeg uit den auto en lag een meter of tien verder. Toen hulp toeschoot bleek hij wel bij kenni's, doch hij kon niet loopen, daar één zijner beenen op twee plaatsen gebro ken was en hij nog andere verwondingen had opgeloopen. „Zoo is 't u daarom begonnen?" zei hij luid lachend „u denkt dat de kleine be delaar niet bij mij vertrouwd is". Dan plotseling boos wordend, vroeg hij haar of zij van plan was hem in zijn eigen huis te beleedigen. Mevrouw D'umas maakte, nadat zij ge poogd had hem weer minzaam te stem men, een haastigen terugtocht en besloot den volgenden dag af te reizen. „En de jongen, moeder?" vroeg Sybil beangst, zoo van harte hopend, dat zij hem mee konden nemen. „Lieve, 'twas niet mogelijk", zei ze; ik kan er niets meer aan doen. Ik zou haast hopen, dat het kind niet in leven bleef Hoe ook, ik kan er niets meer aan doen en hoeveel te spoediger we vertrekken, hoeveel te beter. HOOFDSTUK XXIV. Een donkere wolk. Katharine keerde in 't laatst van Octo ber weer tot haar tante terug. Het was niet haar schuld, dat ze niet eerder terug keerde, maar haar stiefmoeder was ziek geweest toen ze uit Torquay naar Londen waren terug gegaan en Katharine voel de het meer haar plicht thuis te blijven en haar te verplegen, dan naar het bui- Het is niet de eerste maal, dat een zich noemende arbeiderspartij, die er prat op gaat dat zij bij uitnemendheid de belan gen van de arbeiders en speciaal ook van de werklooze arbeiders dient, blijk geeft de belangen van die arbeiders al zeer slecht te verstaan. Ik denk hier aan wat ten onrechte werd aangeduid als „het kwartje van Minister Romme". Toen deze minister met zijn spaarrege ling kwam, adviseerde de S.D'.A P. niet mee te doen. Met name in de grootere plaatsen trachtte zij de zaak te saboteeren. Met het gevolg, dat de opbrengst van de collecte betrekkelijk laag bleef en dat vele werkloozen niet spaarden en ook geen moeite deden om hierbij mogelijke hulp te krijgen, Nu draagt het eind de last en grijpen vele niet sparende werkloozen er naast. Natuurlijk blaast nu de socialistische pers hoog van den toren over de niet- geslaagde regeling, Vermoedelijk echter zullen meerdere gedupeerden wel begrij pen, dat zo weer eens op een verkeerd spoor geleid zijn en dat zij het door de S.D.A.P. gemaakte gelag mogen betalen. OPMERKER. Dr Gel der blom verleende de eerste hulp. Dhr Visscher is naar het St Joseph- ziekenhuis te Vlissingen gebracht en daar ter verpleging opgenomen. De auto is door de garage Kievit weg gehaald en naar Middelburg gesleept, Aan de voorzijde is een groote ravage het gevolg van de botsing tegen den boom. De politie stelde een onderzoek in. De collecte voor de commissie van samenwerking bracht deze week f 50.39 op. Hansweert, In de openbare school werd Maandagavond een vergadering gehouden door de verschillende buurtvereenigingen alhier om te komen tot eenige feestelijk heden bij de a.s. blijde gebeurtenis. De burgemeester van Kruiningen was mede ter vergadering aanwezig. Besloten werd om de inwoners van de gemeente te ver zoeken zooveel mogelijk de vlag uit te steken zoodra het heugelijk feit 'bekend wordt. Ook zullen de schoolkinderen een tractatie krijgen. Van het schip José 2, hetwelk nabij Bath gezonken zit, hebben bergers het achterschip gelicht en aldaar op de slik ken gezet. Men zal trachten zoo spoedig mogelijk het voorschip er uit te krijgen. Het sleepschip Pauline is tegen het remmingwerk van de spoorbrug gevaren waardoor dit belangrijke schade bekwam. Het schip kreeg geen noemenswaardige schade en kon de reis naar België voort zetten. 's Heerenhaek. Oranjefeestelijk- heden. Bij het bekend worden van de vorstelijke geboorte zullen ook hier de klokken worden geluid, althans wanneer de blijde gebeurtenis overdag plaats heeft. Den dag daarna worden de vlaggen uit gestoken. Van 88.30 uur luiden de kerkklokken, waarna plechtige diensten. Om 10 uur Oranjefilmvertooning voor de schoolmeisjes in het Patronaat. Te één uur voor de jongens. Te ongeveer 6 uur Oranjelichtstoet. Driewegen. Loop der bevolking over de maand December 1937. Ingekomen: Jannetje Westerweele en zoon, van 's-Heerenhoek, Nassau weg 13a, naar Driewegen no. 93. Vertrokken: Jan J. Mol, van Driewegen no. 25 naar Ellewoutsdijk D 23. Gilles van Weele, van Driewegen no. 92 naar Borssele, Molenweg 2. De kunstmestvereeniging „Een dracht maakt macht" kwam in ver gadering bijeen. In 1937 werden 2727 balen kunstmesi aangekocht tot een totaal bedrag van f 10740.22V2, de inkomsten bedroegen f 10871.91%, het batig slot was derhalve f 131.69. De aftredende bestuursleden J. G. Nieu- wenhuize en C. Rijk werden herkozen. Het balengeld werd voor 1938 vastge steld op 6 cent per stuk. Ook de kunstmest die in het najaai ten Van haar tante te vertrekken. Katha rine's overdreven plichtsbesef, zooals me vrouw Jameson het noemde, hinderde haar zeer, en toen haar nicht vrij en in staat was om te komen wilde ze haar niet hebben tot ten laatste haar leven van bittere eenzaamheid haar zoo moeilijk viel, dat zij deed wat haar trots haar tot dusver verboden had ze schreef en smeekte Katharine geen oude koeien meer uit de sloot te halen en terug te komen. Reeds den volgenden dag reisde Katha rine uit Londen af. Haar tante zou ver rast geweest zijn wanneer ze geweten had hoe blij haar nicht gevolg had gegeven aan haar smeekbeden. Mevrouw Jameson gaf haar een vrien delijk, maar karakteristiek welkom. „Zoo je bent eindelijk dan gekomen en je bent, naar ik hoop, van plan je te gedragen zooals het behoort?" Katharine hief met een lach haar waarschuwende vinger op. „Dus u hebt in al dien tijd niets ge leerd, tante Laura? Die lieve Brooks heeft u bedorven, ik zie het met één oogopslag! Toen u me schreef en me zoo vriendelijk smeekte om terug te komen, had ik ge dacht, dat u zich verbeterd had". Mevrouw Jameson lachtte tevreden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5