Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De verzwakte positie van Engeland. Oorzaak en gevolg. De strijd in Spanje. De strijd in China. Prins Bomhard vanmorgen naar Soestdijk vertrokken. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 5 JAN. 1938 52e JAARGANG - No. 81 Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7G, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg tioes en Vllsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting En de consequenties daarvan voor Nederland. Wij hebben reeds eerder de aandacht gevestigd op de beschouwingen in „De Rijkseenheid" over het huidige wereldge beuren. Gewezen werd op de verzwakking van het Britsche Imperium, een zaak ook voor ons land en onze veiligheid van zeer veel belang. In het vervolg van deze beschouwingen wordt thans betoogd, dat wij al evenmin eenige reëele hoop op Amerika kunnen vestigen. Wel doet Engeland voortdurend pogin gen om Amerika tot gezamenlijke actie te brengen, doch het ziet er naar uit, dat Amerika volkomen afzijdigheid prefereert en zeifs terwille daarvan geneigd is, zijn Aziatische belangen op te offeren. Het blad komt dan na gewezen te heli- ben op de gebeurtenissen in China en op de mogelijkheid, dat in de toekomst Ja pan, Duitschland en Italië één lijn zullen trekken, op de positie van Engeland, die het als een zoodanige ziet, dat het weinig of niets kan doen, waar het geen enkelen krachtigen en betrouwbaien bondgenoot heeft en militair te zwak is, om op een van de meerdere fronten, waar het wordt bedreigd, een uitbarsting te riskeeren. Deze positie van onmacht, waarin het trotsche Albion is gedrongen, werd reeds meerdere malen gedemonstreerd. Het begon met de moreele nederlaag te gen Italië in de Abessynsche kwestie.. Het kwam en komt nog tot uiting in de wan hopige, langzamerhand lachwekkend geworden pogingen, voornamelijk van Engeland, om het Volkenbondsinstituut te redden, het met krachtigen steun in Ge- nève binnenhalen van de Sovjet. Het wordt bewezen door de herhaalde beleedigingen, welke Engeland zich heeft moeten laten aanleunen van Mussolini, de aanmatigende houding, welke Franco zich herhaaldelijk veroorlooft, de grove schen dingen, waaraan de Union Jack in de Middellandsche Zee herhaaldelijk bloot staat, de onmogelijkheid om genoegdoe ning te verkrijgen voor den laffen moord aanslag op den Britschen Ambassadeur in China. Eh tegenover dit alles staat Elngeland machteloos en moet het volstaan met no ta's, papieren en mondelinge protesten, eto. Zooals gezegd, het kan geen geweldda dig conflict op welke van zijn fronten ris keeren, daarvoor is het militair te zwak en zooals wij het zien, zal het ondanks zijn onderhanden zijnde krachtige weer machtsversterking, altijd te zwak blijven, De tijd, dat Albion trotsch kon verkla ren, dat zijn vloot sterker was dan de sterkste twee andere vloten tezamen, is reeds lang voorbij en zal wel nimmer meer terugkeeren. Dan komt daar nog een andere belang rijke factor by, m.n. de geprononceerde afkeer van het Britsche volk voor een nieuwen oorlog. Alhoewel vanaf 10 jaar voor den wereldoorlog de Britsche poli tiek een richting had gevolgd, waarvan iedereen kon voorspellen, dat zij onher roepelijk moest voeren tot een conflict met Duitschland, was het, toen in 1914 dat conflict voor de deur stond, bijna een onmogelijkheid om de Britsche openbare meening hiervoor daadwerkelijk te inte resseeren, ondanks het voor iedereen dui delijke feit, dat het Britsche levensbelang op het spel stond. Er was een inval in België voor noodig, 14 dagen nadat in Nederland de eerste mobilisatie-telegram men waren verzonden, het Engelsche volk te hoop te doen loopen en bereid te vin den de wapens ter hand te nemen. Thans leven wij in de periode, dat de generatie, die in 1914—1918 de ellende van den oorlog op het slagveld aan den lijve heeft ondervonden, in het Landsbe stuur het heft in handen heeft. Deze ge neratie heeft diep in zich gebrand, dat alle 20 jaren geleden gebrachte offers te vergeefs gébracht werden, ook voor Groot Brittannië, dat in dien wereldbrand niets gewonnen heeft. Is het wonder, dat men daar niets meer voor een nieuwen oorlog voelt? Openlijk schrijft de groote pers in En geland: „Sjanghai is niet van ons, waar- °m zouden wij ons dan in de gebeurtenis- sen aldaar mengen? Om het in China ge ïnvesteerde kapitaal van enkele Britsche grootkapitalisten te redden? Daarvoor wenschen wij onze kinderen niet in den °orlog te zenden". Of deze opvatting juist is en getuigt J'an broad-minded" zijn, doet hier niets er zake, maar wel, dat het zoo duidelijk den werkelijken onwil demonstreert van üet Engelsche publiek om een nieuwen °°ilt>8 te riskeeren. In dat allee aamengenomen ligt even wel de verklaring voor de tegenwoordige Britsche politiek van „vrede tot bijna iederen prijs". Wat 25 jaar geleden een onmogelijk heid leek, is thans een voldongen feit. Hel trotsche Albion slikt vernederingen en beleedigingen, het duldt zelfs gedeeltelijke afbrokkeling van zijn Imperium, maar 't zal niet vechten, voordat het volkomen met den rug tegen den muur staat, voor dat het voor botsingen staat, welke on vermijdelijk zijn en waarbij het Britsche volk klaar voor oogen zal komen te staan, dat het thans zal moeten vechten voor zijn leven. Beschouwt m8n nu eens de consequen ties voor Nederland van dit beeld van hel wereldschouwtooneel, dan ligt de conclu sie voor de hand. Nederland heeft tot op heden zijn prin- cipieele zelfstandigheidspolitiek trouw gevolgd, o.i. de eenige politiek waar wij wel bij kunnen varen. Maar zonder dit beginsel ontrouw te worden, zonder eeni ge neiging te koesteren ons door verdra gen in welken vorm ook, politiek aan een andere mogendheid te binden, hebben wij tot voor kort toch steeds in Engeland een soort natuurlijken bondgenoot kunnen en mogen zien, op wiens steun wij, in geval van een ernstige agressie tegen ons, rede lijkerwijs mochten rekenen. Niet, omdat de Britten zoo op ons gesteld zijn, niet, omdat zij ons zoo'n zielig, weerloos volkje vinden, maar eenvoudig, omdat de hand having van den Nederlandschen status quo in die gebieden, waar onze driekleur wappert, door de strategische ligging dier gebieden en door hun economische struc tuur en de rol, welke zij in het economi sche wereldbestel spelen, voor Engeland zelf een belang van de eerste orde is. Hieraan is niets veranderd, maar wat, zooals wij beoogden, wel veranderd is, is het vermogen van Groot-Brittannië en de bereidvaardigheid van het Engelsche volk om voor zijn belangen te vechten. Om kort te zijn, zooals de situatie thans is, is Nederland verplicht ernstig de groote waarschijnlijkheid onder de oogen te zien van een moeten vechten zonder actieven steun van anderen, zonder dat het Engelsche volk voor ons te hoop zal loopen, zonder dat de Britsche eskaders stoom op zullen maken om ons te hulp te zullen snellen. De vorige week hield de Onderwijzers- vereeniging van de Geref. Gemeenten haar jaarvergadering. Deze vergadering was, hoewel niet alle aangesloten scholen ver tegenwoordigd waren, door 98 onderwij zers bijgewoond. „De Banier", het orgaan van de S.G.P., besluit een verslag van deze vergadering aldus „Deze jaarvergadering bewijst wel heel duidelijk den 'bloei der scholen, uitgaande van de Geref. Gemeenten. In 1923 kwamen 8 onderwijzers saam, nu reeds een honderdtal." Inderdaad een verrassende groei. De vraag is gewettigd waaraan deze groei is te danken. En dan zal het antwoord moeten lui den, dat dit mee, en waarschijnlijk voor 'n groot deel, een gevolg is van de finan- cieele gelijkstelling. Mee een gevolg dus van den strijd der rechtsche partijen in en buiten de Staten-Generaal. De vruchten van den strijd vallen ook de bestrijders van deze partijen in den schoot. In de Banier werd misschien onwille keurig, verzuimd hierop de aandacut te vestigen. Maar het is billijk als met dankbaar heid van den snellen groei wordt ge waagd, daarbij niet te vergeten hen, die na jarenlangen strijd, dezen groei moge lijk maakten. De worsteling, rondom Teruel. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld Langzaam, maar gestadig om singelen de nationalistische troepen de regeeringstroepen, die ten Noord-Oosten, ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Teruel wanhopige pogingen doen, om stand te houden. Voortdurend stijgen, als het weer zulks even toelaat, de vliegtuigen der opstan- J delingen op, om de regeeringstroepen aan den weg >van Sagunto naar Teruel met bommen, granaten en machinegeweren te bestoken. Zij worden daarbij krachtig ge steund door artillerie. Deze weg is practisch de laatste verbin ding, waarlangs de regeeringstroepen ver sterkingen, materiaal en voorraden kun nen laten aanrukken. Ten Noord-Oosten van Teruel trekken de opstandelingen verder op en werd de artillerie der regeeringstroepen gedwon gen, naar posities terug te trekken, van waar bet onmogelijk is, de wegen te be schieten, die door de opstandelingen worden gebezigd. De laatsten veroverden ondertusschen een reeks strategische hoogten, vanwaar zij de regeeringstroepen bedreigen en ten Noord-Oosten en Zuid-Oosten der stad onder 'kruisvuur nemen. Luchtaanval op Hankau. Boven Hankau, de nieuwe Chineesche regeeringsstad, speelde zich gisteren een luchtaanval af, zooals Hankau sedert het uitbreken van de vijandelijkheden nog niet beleefd had. De stad zelf leek uitgestorven. De bur gerbevolking had zich verborgen in de schuilplaatsen. Het aantal dooden is dan ook naar verhouding gering. Volgens de jongste berichten zijn drie personen om het leven gekomen, terwijl 16 Chineesche arbeiders verwondingen opliepen. De Japansche vliegers vlogen op groo te hoogte om het afweergeschut te ont gaan, waarvan de werking sterk gehin derd werd door de laaghangende wolken. De voornaamste objecten van de Japan sche piloten waren het arsenaal en het vliegveld. Vooral laatstgenoemd punt moest het ontgelden. Ongeveer 80 bommen werden op het vliegterrein geworpen, maar hoe wel de vlammen hoog opsloegen, heeft het bombardement voor de Japanners slechts een mager resultaat opgeleverd. Drie oude toestellen en een bommenwer per van middelmatig formaat werden vernietigd. 80 Chineesche militaire toe stellen, die in de hangars waren onderge bracht, bleven ongedeerd. Een eenzaam Chineesoh toestel, dat den strijd tegen de Japanners aanbond, werd omlaag gescheten. In vlammen gehuld sloeg de machine te pletter. Later .stegen acht Chineesche machines op, waarvan eenige bestuurd werden door Russische piloten .Zij achterhaalden de Japanners eerst op eenigen afstand van de stad. NA DE REDE VAN ROOSEVELT. Een antwoord van Hitier? In politieke kringen spreekt men ervan dat Hitier omstreeks den 30sten Januari, ter gelegenheid van den vijfden verjaar- dig van zijn regeering, een toespraak in den Rijksdag zal houden. Hij heeft sedert Neurenberg niet meer het woord gevoerd en de verklaringen van Roosevelt zouden hem een geschikte ge legenheid kunnen zijn te antwoorden met een uiteenzetting over de nationaal-socia- listische opvattingen over collectivisme. Volkenbond en democratie. KOUD WEER IN HET BUITENLAND. In geheel Portugal is het ongewoon koud, terwijl van verschillende stréken zware sneeuwval gemeld wordt. Vier men- schen zijn door de koude om het leven gekomen. In Italië worden temperaturen gere gistreerd, die sedert tientallen jaren niet zijn voorgekomen. Aan de Noord-Afri- kaansche kust is de temperatuur tot 5 graden Celsius gedaald. In boven- en midden-Italië is zeer veel sneeuw geval len. In geheel Duitschland heerscht felle koude, gepaard aan hevige sneeuwstor men. In Oost-Pruisen en München is de temperatuur gedaald tot 18 graden vorst. De sneeuwval en de vorst hebben een aan zienlijke vertraging in den loop van de treinen veroorzaakt. Sedert een paar dagen is het overal in België bijtend koud. In den nacht van Maandag op Dinsdag telde de thermome ter in midden-België tot tien en in hoog- België tot 15 graden onder het vriespunt. Dinsdag heeft het in vele plaatsen ge sneeuwd. Ook ondervond men te Brussel en te Antwerpen veel last van jjzel. In de Ardennen was het autoverkeer zelfs totaal gestremd. De weerberichten van vandaag spreken echter van dooi. DE POLITIEKE GEBEURTENISSEN IN ROEMENIE. Waarom zoo plotseling een zwenking Welk geheim' er schuilt achter de plot selinge zwenking naar rechts, waarbij een ■der felste anti-semietische groepen in Roe menië aan het bewind werd gebracht, wordt slechts heel geleidelijk onthuld. De buitenwereld was over deze zwenking niet meer verrast dan de Roemenen zelf, met uitzondering van enkele ingewijden. Zijne Kon. Hoogheid Prins Bernhard heeft vanmorgen om 9 uur het Burger- Ziekenhuis te Amsterdam verlaten en Is In gezelschap van Dr van Valkenburg per auto naar Soestdijk vertrokken. Dr van Valkenburg verstrekte vanmor gen de volgende verklaring over den toe stand van Z. K. H. Prins Bernhard. Z, K. H. is vanmorgen zonder eenige stoornis verhinderd, van het Burgerzie kenhuis naar het Paleis Soestdijk ver huisd. De toestand van Z. K. H. geeft in elk opzicht reden tot groote tevredenheid. Lichamelijk zijn de gevolgen van het ongeval bijna geheel geweken. Psychisch is er van het begin af aan geen spoor van eenige afwijking geweest. Niettemin brengt de aard van het onge val, dat Z. K. H. overkwam, mede, dat vooralsnog zekere beperkingen moeten gelden, die in het bijzonder inspanning van allerlei aard betreffen. w.g. Dr C. T. van Valkenburg. Het vertrek. Nader wordt nog gemeld Het vertrek van den Prins, die sinds 29 November in het ziekenhuis is ver pleegd, geschiedde vrijwel onopgemerkt. Nadat reeds tevoren afscheid was ge nomen van de doktoren, nam Z. K. H. in de vestibule van het gebouw, waar de zusters van het ziekenhuis stonden op gesteld, afscheid van de directrice en de zusters. Hier heeft de Prins met eenige woorden van dank voor de goede verzor ging, en een handdruk, afscheid van hen genomen. Alleen vergezeld van Dr van Valken burg begaf hij zich vervolgens naar de voor den ingang van het ziekenhuis ge reedstaande auto. De Prins zag er monter uit en stapte zonder hulp in zijn eigen wagen, waar mee de terugtocht naar Soestdijk werd gemaakt. Weer thuis. Vanmorgen om 10 minuten voor 10 is Prins (Bernhard te Soestdijk aangekomen. De Prins was blootshoofd. In langzaam tempo werd de afstand van het Burger ziekenhuis naar het Paleis afgelegd. De Prins stapte frisch en vlug uit den wagen en beklom de stoep. Enkele oogen- blikken later verdween hij achter de gla zen deuren. Prins Bernhard was weer thuis I Men gelooft thans, dat de invloed van het leger te elfder ure koning Carol er toe gebracht heeft, de regeering Tatares- coe weg te zenden, en de partij van Goga aan het bewind te brengen. Vier jaar lang had de groep Tatarescoe geregeerd, en steeds ten nauwste met den koning samengewerkt. Plotseling ontdekte de koning echter, dat de fascistische be weging der IJzeren Garde in het leger vele aanhangers had gekregen, vooral on der de jongeren. Bij de jongste verkiezing verkreeg deze beweging 66 afgevaardig den en verwierf zij in het bijzonder op het platteland grooten aanhang. Haar lei der, kolonel Codreanu, sprak zich uit te gen den Volkenbond, tegen de democratie en voor samenwer king met Berlijn en Rome. De leiders der nationaal-christelijke partij, welke thans aan het bewind is, zijn in staat, de IJzeren Garde veel wind uit de zeilen te nemen. Hun programma's vertoonen immers veel gelijkenis, maar verschillen in zooverre, dat terwijl de par tij van Goga met de andere groepen wil samenwerken, Codreanu de macht geheel voor zich alleen opeischt. Het regeeringsblad „Tzara Noastra" publiceert den tekst van een verordening van het ministerie van arbeid, waarbij het aan Joden verboden wordt, christe lijke dienstmeisjes beneden veertig jaar in dienst te hebben. Tevens heeft het ministerie van bin- nenlandsche zaken een reeks provincie bladen, die Joodsche redacteuren in dienst hadden, verboden. Verdere verboden van dagbladen kun nen worden verwacht. HET MOND- EN KLAUWZEER. Dé medewerking van de Poolsche be volking wordt gevraagd ter voorkoming Binnenland. De groote vliegtuigorder van Defensie bij Fokker geplaatst. Prins Bernhard weer te Soestdijk. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De moordzaak te Vlissingen. Onregelmatigheden hij den reinigings dienst te Middelburg? Buitenland. De koude in het buitenland. De politieke begeurtenissen in Roemenië. Vliegongeluk in Duitschland. Zes dooden. van uitbreiding in Polen van het mond en klauwzeer. De gevallen, die tot dusverre aan de Duitsch-Poolsche grens zijn geconstateerd zijn nog van een goedaardig karakter, maar Polen zou bedreigd kunnen worden door een heviger epidemie van Duitschen kant. Strenge voorzorgsmaatregelen zijn aan de grens genomen. Iedere veehandel met Duitschland is hier verboden. In geheel Polen worden de veemarkten streng ge controleerd. Den landbouwers wordt ver zocht, ieder geval van mond- en klauw zeer onmiddellijk bij de autoriteiten aan te geven. Ook Tsjecho-Slowakije wordt thans door mond- en klauwzeer geteisterd. VERMISTE AVIATRICE TERECHT. De vermiste Pransche aviatrice Maryse Hilsz is ongedeerd. Zij is geland op 20 mijl afstand van Djask, aan de kust van Iran. Men weet nog niet, of haar toestel be schadigd is. Maryse Hilsz had gedurende twee en een halven dag geen levensteeken gege ven. Zij was na het record ParijsSaigon van Japy te hebben verbeterd, opnieuw vertrokken, om het record van Amelia Earhart te verbeteren. Zij was het laatste gesignaleerd twee en een halven dag geleden bij het overvliegen van Djask en er bestond groote vrees, dat zij een noodlanding had moeten verrich ten tijdens een nachtelijke vlucht over de bergen van Iran. Jhr L. E. D1. S. van Bönninghausen tot Heringhaven is benoemd tot burgemeester der gemeente IJzendijke CZ.-V1.). VERKEERSVLIEGTUIG STORT NEER IN DUITSCHLAND. Zes inzittenden gedood. Gistermiddag is het van Milaan ko mende lijnvliegtuig van de Lufthansa „'Charles Haar" kort voor de landing op het vliegveld Rhein-Main neergestort. D'rie passagiers en de uit drie personen bestaande bemanning kwamen hierbij om het leven. Vermoed wordt, dat het ongeluk moet worden geweten aan plotseling op tredende buitengewoon sterke ijsafzetting op belangrijke deelen van het vliegtuig tengevolge van de hevige vorst. DE TOESTAND IN PALESTINA. Naar het schijnt, concentreeren de ter- rorististen in Palestina hun activiteit op het doen van aanslagen op spoorwegen. Binnen twee dagen tijd zijn er drie aan slagen op spoorwegen gepleegd. Slacht offers waren daarbij echter niet te be treuren. Politieversterkingen en pantserauto's zijn naar Hebron gezonden, waar de autoriteiten het 2.750 pond sterling groote bedrag der op 21 December opgelegde boete wegens bet doorsnijden der tele foondraden innen. De winkels te Hebron

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1