BIJ DE WISSELING DER JAREN. 1938 NG. Dagblad voor de Provincie Zeeland 1937-1938. De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws j.M2. idem van Vfad# op la, kuikenrec.,, uittil. acht. pel van een auto, pgel. pvel. selde. brspreidt licht. Jedier. lam van werkwoord. plkssoort. prg. laapplaats. |eisjesnaam. it. aam uit het 0. T. ieelgoed. wledentijd van zien. laats in Gelderland, diaamsdeel. etal. rofeet. com. lekomstdroom. mm. brhrande turf. eel 'van een treurspel. llemaal. lijn. Ihool. lug. kmilielid. com. Idwoord. ]e 83. erg. eginnen veel sprookjes iee. 1500 M. 11,20 Het 1,50 Orgelconcert. |20 Viool 3,50 Jack 4,20 Jazzmuziek ^portage. 5,20 Al Gol- 6,10 Interview. - I 6,4-5 „The calendar", )at Swift Serenade Or- 7,35 BB'G-orkest en lue-progr. 9,20 Be- llo en piano. 10,20 Irkest en soliste. 1937. 12,05 Kerk- Ben. 12,21—12,40 484 M. [m. 12,50 New Pa- -2,20 Gram. 6,20 - 7,20 Filmuitzen- - 8,20 Oudejaars- 10, 10,50 en 11,20 Or- |mroepdansorkest. vjaarsgroet, km. 12,50 Omroep- lliste. 1,502,20 lirsch en zijn Orkest. 50, 7,15 en 7,35 Gram, [id. 11,20 Reporta- 20 Nieuwjaarswensch. SENDER. 1571 M. 8,20 Robert Ga- 10,05 Scheepsweer- I Nieuwjaarstoespraak. WEERBERICHT. In avond van 31 Dec.: Ige N.O. tot 0. wind, At, tijdelijk opklarend, keuw, temperatuur om Ichte vorst in het N Tmatige vorst. jenmidaag 3 uur. V* VRIJDAG 31 DEC 1937 52e JAARGANG - No. 78 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bi] contract belangrijke korting liddag 3 uur: 780. voor fietsen: Zalig hij, die in dit leven, Jaoobs God ter hulpe heeft. Wanneer wij als naar gewoonte aan het einde van het jaar het voornaamste wereldgebeuren overzien, dan ia onze eer ste gedachte, dat het geheel een c'haoti- schen indruk m'aakt. Overal, de geheele wereld door, heersch- te onrust en verwarring. Niet zonder spanning worden de komende dingen af gewacht en de vrees, dat nog onverwacht een nieuwe oorlog zal uitbreken en heel de wereld in vuur en vlam zal zetten, is vrij algemeen. Hoe ijverig er ook gezocht wordt naar lichtpunten, de conclusie waartoe men altijd weer komt is, dat het nog n a c h t is en dat de morgenstond van vrede en welvaart waarop nu reeds zoovele jaren is gehoopt, nog altijd toeft. Wij kunnen er niet aan denken een eenigszins volledig overzicht te geven van de belangrijkste gebeurtenissen in 1937. Slechts enkele hoofdpunten stippen wij aan. Maar dat is dan ook voldoende om te laten zien, dat de verwarring en ver dwazing onder de menschen nog altijd voortduurt. Gelukkig mag bierbij al dadelijk wor den uitgesproken, dat dit slechts één kan', van de zaak is. Want ook nu geldt nog dat de Heere regeert en dat Hij, ondanks al het woelen en worstelen van de menschheid Zijn welbehagen zal doen. De verdwaasde menscb beeft niet het laatste woord En ook al zien wij vaak niets anders dan het verwarde en verwar rende woelen der volken, toch blijft het waar, dat Gods raad zal bestaan. De tijden kwamen en verdwenen, der lijden God verandert nooit! Wanneer wij dan op enkele hoofdmo menten de aandacht vestigen, dan denken we in de le plaats aan Spanje, waar in 1937 de burgeroorlog onafgebroken ge woed heeft, terwijl nog altijd niet te zeg gen valt, wanneer de strijd zal worden beëindigd. Wel krijgt men den indruk, dat generaal Franco, die in bet afgeloopen jaar belangrijke successen behaalde, ten slotte, dank zij mede de krachtige steun van Italiaansche troepen, de overwinning zal behalen. Voorloopig zullen we echter nog hebben af te wachten, boe de toestand zich zal ontwikkelen. Voor Italië was 1937, schijnbaar althans, in vele opzichten een gunstig jaar. De internationale positie van dit land is mede door de min of meer wei felende houding van andere mogendhe den niet weinig versterkt. De droom van Mussolinie, Italië tot een mogendheid van den eersten rang te maken, schijnt in vervulling te gaan. Italië gaat zijn eigen weg zonder zich aan iemand, wie dan oo-k, te storen en het beeft het zelfs ge waagd het eens zoo trotsche Albion te trotseeren. Nadat het zich tevoren even als Duitschland, uit de controle over de non-interventie had terug getrokken, is het ook enkele weken geleden uit den Vol kenbond getreden. En het heeft dit, als te doen gebruikelijk den laatsten tijd, gedaan met de noodige imponeerende fanfares. Een hoogtepunt voor Italië, maar nog meer voor den Duce, vormde het bezoek van Mussolini aan Duitschland, waar hij met meer dan vorstelijke eer werd ont vangen. In Duitschland was 'het vooral het vier-jarenplan, dat onder leiding van den economischen dictator minister Go ring zal worden uitgevoerd, hetwelk de aandacht trok en waarbij zoowel de zwak heid als de kracht van Duitschland aan het licht trad. Verder was het vooral de kerkelijke strijd, of liever de strijd tegen de kerk, die in het middelpunt van de belangstelling stond. Nog altijd duurt die strijd voort. Nog altijd zuchten tal van Predikanten, die het Woord Gods hooger stellen dan de bevelen van menschen, in de gevangenis. Nog steeds houdt het schrikkelijk pleit voor recht en vrijheid aan. Het is schijnbaar niet twijfelachtig hoe die strijd zal verloopen. Maar ook nu p?g is het waar, dat als Christus Zijne Kerk in stand houdt, het woeden der vij anden tevergeefs is. Voorts was er nog de koloniale kwestie die de aandacht kwam vragen en waarbij Buischland vrij sterk staat, omdat het, tot op zekere hoogte althans, het recht aan zijn zijde heeft. In R u s 1 a n d werd dezer dagen met grooten luister het 20-jarig bestaan van de bolsjewistische Unie gevierd. Het is geweest een tijdperk van bloed en tranen, van verdrukking en vervolging, een tijd perk van stelselmatige bestrijding van den godsdienst. Volgens de onlangs gehouden verkiezingen staat zoo ongeveer heel het volk achter den dictator Stalin. Maar het waren verkiezingen zooals men die in Duitschland kent de laatste jaren. In scherpe tegenstelling met deze „uitspraak van het volk" staat in elk geval het feit, dat voortdurend tientallen en honderden van de vooraanstaande personen in de Sovjet-Unie worden terechtgesteld. De leiders van leger en vloot, van economi sche- en buitenlandsche zaken, worden de een na den ander als „volksverraders" uit den weg geruimd. Als we aannemen, dat dit met recht geschiedt, dan moet daaruit wel volgen, dat Stalin en zijn aan hangers met sterken tegenstand te kam pen hebben. Intusschen en dat is voor andere landen van beteekenis worden de militaire uitgaven voortdurend opge voerd, zoo zelfs, dat de toch al hooge mi litaire begrooting in 1937 met ongeveer 35 pet. werd verhoogd. Rusland wapent zicht Waarvoorl Tegen wie? Engeland had in het afgeloopen jaar met niet geringe moeilijkheden te worstelen, nu het zijn heerscherspositie ziet bedreigd. In tegenstelling met Duitschland waar men op het standpunt staat, dat men kanonnen hoven boter ver kiest, verklaarde minister Eden dat hij aan boter de voorkeur geeft. Nu andere volken daarover echter anders blijken te denben, zit er ook voor Engeland niet an ders op, dan zijn bewapening te verster ken. Daaraan wordt dan ook groote aan dacht geschonken, omdat de overtuiging veld wint dat men voorloopig althans aan kanonnen de voorkeur zal moeten geven, wil men niet het gevaar loopen de boter te verliezen. De internationale spanning, de bedrei ging van den verbindingsweg met Indië, de onlusten in Palestina enz. bezorgen intusschen aan de Engelsche staatslieden heel wat hoofdbrekens. Het afgeloopen jaar was verder van beteekenis door de kroning van koning George VI en konin gin Elisabeth. Frankrijk heeft over 1937 weinig te roemen. Er was als naar gewoonte een regeeringscrisis, waarbij het kabinet- Blum werd vervangen door het kabinet- Chau temps. Verder waren er de financi- eele moeilijkheden en niet te vergeten de veelvuldige stakingen, waarbij een strijd om de macht werd gevoerd die van groo te beteekenis kan blijken te zijn. Als het in Frankrijk niet komt tot krachtige ge- zagshandhaving, dan valt er voor de toe komst weinig goeds te verwachten. België verkeerde in de onaangena me postitie dat vooraanstaande regeerings- personen dermate in opspraak kwamen, dat het Kabinet-Van Zeeland zich begin October genoodzaakt zag ontslag te ne men. Het duurde geruimen tijd eet een nieuw Kabinet, het ministerie Janson ge vormd kon worden. De hoop van de Rex- isten dat zij van de moeilijkheden, die zich voordeden in belangrijke mate zouden profiteeren, is intuschen niet vervuld. Onze ruimte laat niet toe verder in bij zonderheden te treden, maar wij zouden al te onvolledig zijn indien niet met een enkel woord gewag werd gemaakt van de incidenten tusschen China en Ja pan, incidenten die zonder bezwaar zij 't dan niet formeel als een oorlog kunnen worden aangeduid. Wij geven geen bijzonderheden. Be kend is, dat na het optreden van het ka- binet-Konoje in Japan de drang naar een gewelddadig optreden tegen China ster ker werd, en dat tenslotte in Augustus de vijandelijkheden begonnen met het bom bardement van Peiping en Tientsin, als een uiting zoo het heette tan de begeerte naar econo mische samenwerking. En thans, 5 maanden later, woedt de strijd nog altijd voort met een aanvan kelijk voor Japan gunstigen uitslag. On danks het in 1922 gesloten negen-mogend- heden verdrag, later uitgegroeid tot een veertien-mogendheden verdrag, waarbij1 de onschendbaarheid van China gewaar borgd werd, dringt Japan steeds verder in China door en 'tzal wel niet rusten voor een belangrijk deel van dit rijk blijvend kan worden bezet. Ook hier blijkt het weer, dat het ge vaarlijk is op Prinsen te betrouwen en zijn hoop te stellen op de toezeggingen van menschen. Tenslotte nog een enkel woord over Nederland. Met dankbaarheid mag worden gezegd, dat ook hier geldt: lest best. Zeker het is ook in ons land niet alles licht. De schaduwen ontbreken ook hier niet. Er zijn ook in ons vaderland moei ten van allerlei aard, er is ook hier on rust en verwarring. Maar wat was er ook in 1937, veel goeds op te merken. De crisis behoort nog wel niet tot het verleden, maar er was toch merkbare ontspanning. De werkloos heid verminderde, de Rijksmiddelen gin gen ïuimer vloeien en het bedrijfsleven vertoonde een begin van herstel. De zor gen bleven niet uit, land- en tuinbouw, handel en industrie hadden klachten van velerlei aard, maar een vergelijking met andere landen eindigt altijd weer met de erkenning, dat we in ons land onder de zegenrijke regeering van onze geliefde Vorstin Koningin Wilhelmina, in vele op zichten bevoorrecht zijn, en dat we hier wel zeer in 't bijzonder reden hebben God te danken. Wij mogen hier ongestoord genieten van onze burgervrijheden. Het maat schappelijk en staatkundig leven kan zich evenals het kerkelijk leven in volle vrij1- beid ontwikkelen. Hier geen streven om de stem van het volk te smoren, hier geen pogen om het recht van de ouders inzake de opvoeding van hunne kinderen aan te tasten. Hier geen strijd tegen de kerk en tegen de predikanten die de eischen van Gods Woord laten hooren. Als een voorrecht mogen we ook zien den uitslag van de verkiezingen, in de eerste plaats in verband met de samen stelling van de Volksvertegenwoordiging, maar dan ook, omdat als vrucht daarvan een Kabinet kon optreden dat zich stelt op den vasten grondslag van de positief Christelijke beginselen. Maar wij gevoelen ons ook en in zeer bijzondere mate bevoorrecht als wij d e n- ken aan ons V orstenhuis. Het jaar is ingezet met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard welke gebeurtenis op luisterrijke en har telijke wijze door heel ons volk werd ge vierd. En de blijdschap werd grooter en de hand met het Vorstenhuis zoo mogelijk nog sterker, toen de Prinses persoonlijk het volk in kennis stelde met de blijde verwachting die gekoesterd mocht wor den. Dé vreugde werd verdoft door het ern stig auto-ongeluk dat op 29 November j.l. Prins Bernhard overkwam en een oogen- blik scheen het zelfs alsof het feestkleed opnieuw plaats zou moeten maken voor het rouwkleed. Maar wat in 't begin ge vreesd werd is niet geschied. God heeft aanvankelijk de gebeden verhoord, en er is gegronde verwachting dat de Prins voor het Vorstelijk gezin en voor ons volk behouden blijft. En intusschen bereidt ons volk zich voor op de komst van een Prins of Prin ses, op vervulling van de voor heel ons volk blijde verwachting. En nu is het waar dat de voorbereiding voor de feestelijkheden gekruisd werd door de behandeling van de Defensie- voorstellen die ons herinneren aan den gespannen internationalen toestand, aan de mogelijkheid dat we geroepen zullen worden onze zelfstandigheid zoo noodig met de wapenen te verdedigen. Maar het niet sluiten van de oogen voor de ernst van den toestand, mag ons niet verhinderen met dankbaarheid te ge wagen van de zegeningen die God in het thans voorbije jaar, aan land en volk heeft willen schenken. En zoo kunnen we ondanks alles het jaar 1937 hesluiten met dank in het hart. En al is er dan onrust en verwarring overal, al zien we dan het woelen en woe den der volkeren en een pogen van de grooten der aarde om God den Heer zelfs naar de Kroon te steken, wij versagen toch niet, omdat wij 't weten dat G 0 d re geert. Ook voor den nieuwen jaarkring geldt: 'tls de Heer van alle heeren, Zions God, geducht in macht, Die voor eeuwig zal regeeren, Van geslachte tot geslacht! Elr is gisteren den geheelen dag om Te- ruel hevig gevochten. Terwijl de opmarsch der regeerings- troepen in T'eruel wordt voortgezet aan het buitenste front, hebben de opstande lingen twee tegenaanvallen, krachtiger dan de voorafgaande, ondernomen, welke echter werden afgeslagen. De troepen van Franco maakten ge bruik van vliegtuigen en tanks, maar daagden er niet in de regeeringstroepen te verrassen. Ondanks het mitrailleur- vuur en het vuur uit het anti-tankge- schut der regeeringstroepen gingen Fran co's troepen telkens weer tot den aanval over zonder evenwel de linies te kunnen verbreken. De strijd duurde tot den mid dag en de regeeringstroepen slaagden er ten slotte in de pogingen der opstandelin gen geheel te niet te doen. Volgens berichtgevers van Havas en van 't B'.N.B. heeft Franco eenig terrein gewonnen. beginnen we met een goed besluit! Als we geneesmiddelen noodig hebben; hetzij homoëopathische of gewone, kruiden of versterkingsmiddelen, we halen ze bij A. C. VAN DER REST, in de Lange Kerk straat te Goes. Mochten we verbandstof- fen of verplegingsartikelen behoeven, we halen ze ook dèAr, evenals mogelijk een breukband, buikband, elastieken kous, rechthouder of ander bandage! Onze dagelijks noodige toiletbenoodigdheden als tandborstel en tandpasta, zeep, scheer- artikelen, haar- en huidverzorgingsratike- len; we weten geen beter adres, en ook om Eau de Colgne en parfum, manicures, geschenkdoozen, gummi- en electrische verwarmingskussens, en wat niet al we gaan naar A. C. VAN DER REST, Ass.-Apotheker, in de Lange Kerkstraat te Goes, omdat we weten, dat we daar met kennis en coulance bediend worden, het beste ontvangen voor ons besteed be drag, en we er 'n voorraad en sorteering vinden, die ons waarborgt, dat we krij gen wat we noodig hebben; en daar bij 'tis prettig koopen in een zaak, die altijd goed verzorgd is, zoowel uit oogpunt van hygiène als ook voor de middelen en artikelen zelf! Ons b e- sluit voor 1938: Steeds naar A. C. VAN DER REST, alleen Lange Kerkstraat, Goes, Tele foon 168. (Adv.) EEN NIEUWE DUITSCHE BEMIDDELINGSPOGING? Russische bladen melden, dat de Ja- pansche regeering dezer dagen de Duit- sche regeering toestemming heeft gege ven tot een bemiddelingspoging in het verre Oosten. De voorwaarden waaronder Japan be reid zou zijn vrede te sluiten zijn: 1. Een Japansch-Ghineesch economisch verdrag, dat onder leiding van Japan wordt toegepast en dat alle natuurlijke hulpbronnen van China, zijn buitenland- sohen handel, zijn verkeer en zijn over- zeesch verkeer, omvat. 2. De Chineesche regeering ziet van verderen strijd tegen de Japansche le gers af en sluit een verdrag met Japan en Mantsjoekwo tot bestrijding van het communisme. Dit verdrag zou tevens de erkenning van Mantsjoekwo inhouden. 3. Japan zal op die plaatsen in China, welke het verkiest, garnizoenen mogen leggen. 4. Instelling van gedemilitairiseerde zones in alle gebieden, welke Japan aan geeft. 5. Instelling van een volkomen van de Chineesche regeering onafhankelijke re geering van Binnen-Mongolië en van plaatselijke .autonome regeeringen in N.- Ghina. EEN KONING DIE ZIJN KABINET ONTSLAAT. Het conflict tusschen koning Faroek van Egypte en het kabinet Nahas pasja is voorloopig opgelost, doordat de jeug dige koning zijn eersten minister heeft laten mededeelen, dat hij het ministerie ontslagen heeft. De koning gispte in zijn brief krachtig de regeering. De koning heeft vervolgens Mahomed pasja Mahmoed, den aanvoerder van de liberale partij opgedragen een nieuw mi nisterie van nationale eenheid te vormen. Mahmoed is dadelijk met zijn pogingen tot kabinetsformatie begonnen. Hij wil trachten alle partijen om zich te vereeni gen met uitzondering van de Wafd, die voldoende heeft getoond niet tot samen werking bereid te zijn. Naar Havas nog meldt, heeft de koning het ontslag van het Kabinet gemotiveerd met de verklaring, dat hij de bewijzen be zit, dat het volk niet langer het ministe rie steunt, dat zoomin de openbare vrij heden als de geest van de grondwet eer biedigt. Deze motiveering wijst op het voorne men van het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen. Men verwacht trouwens, dat de eerste daad van het nieuwe kabinet zal zijn het parlement, waarin de Wafd een sterke meerderheid heeft, vo-or een maand naar huis te zenden. DE STAKING TE PARIJS GROOTENDEELS BEËINDIGD. Parijs herademde gisteren: de staking van het personeel der openbare diensten is afgeloopen. Reeds vroeg in den ochtend reden gis teren de eerste treinen van de metro, ver lieten autobussen de garages en deed de gemeentelijke reinigingsdienst zijn plicht weer. De houding van de regeering heeft den doorslag gegeven. Het begin van uitvoe ring van de maatregelen om de geregelde Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Binnenland. Opschorting vaccinatieplicht door Eerste Kamer aangenomen. Buitenland. D'e staking te Parijs beëindigd. Wil Duitschland bemiddelen in het Ja- panschChineesche conflict? D'e kabinetscrisis in Egypte opgelost. werking der publieke diensten te verze keren heeft ten slotte er toe geleid, dat aan den eisch van Chautemps om onmid dellijk het werk te hervatten, werd vol daan. Het oemeentepersoneel krijgt zijn zin. De algemeene rand van het Seine- departement heeft besloten de verhooging van de basisloonen van het gemeenteper- soneel vast te stellen op 1200 frs. per jaar, welk bedrag beantwoordt aan het door het personeel geëischte. DREIGEND TEKORT AAN GRAAN IN ZUID-AFRIKA. Er dreigt een ernstig tekort aan graan in Zuid-Afrika en invoer zal onvermij delijk zijn. Berichten uit de graan-districlen van den Westkaap toonen aan, dat de oogst dit seizoen ver beneden het normale peil zal blijven. De regeering heeft een embargo gelegd op den uitvoer van mais. DE ANTI-SEMIETISCHE MAATREGELEN DER ROEMEENSCHE REGEERING. Gelijk reeds gemeld, heeft de Roemeen- sche regeering bevel gegeven tot ophef fing van een aantal dagbladen, die het eigendom zijn van Joodsche ondernemin gen. Volgens berichten in de dagbladen zal de regeering nog een aantal maatregelen van uitgesproken anti-semietischen aard nemen, o.m. een verbod voor Joden, mee te werken aan de dagbladen, die in de Roemeensche taal verschijnen, een intrek king van de aan Joden verleende vergun ningen tot verkoop van gemonopoliseerde producten van den staat, onteigening van landbouwondernemingen, die in Joodsche handen zijn, en verbod voor Joden, zich bezig te houden met eenigerlei handel in plattelandsgemeenten. Deze berichten hebben groote beroering gewekt onder de Joodsche bevolking, die betrekkelijk groot is in Roemenië, ruim een millioen op een totaal van 18 millioen inwoners. De consternatie is vooral groot in de Joodsche kringen in Boekarest, waar de Joden een overwegende plaats innemen in den handel, de financiën en de vrije beroepen. Van betrouwbare zijde verluidt, dat de Bulgaarsohe regeering besloten heeft, uit Roemenië afkomstige Joden niet in Bul garije toe te laten. De regeering verwacht een sterke emigratie van Roemeensche Joden in verband met het aan het be wind komen van Goga en wil voorkomen, dat de vluchtelingen Bulgarije overstroo- men. Toenadering tot Italië. Sommige bladen drukken een verkla ring af, die Goga tegenover een vertegen woordiger van een Italiaansch agent schap zou hebben afgelegd. Deze luidt: „Ik behoef niet opnieuw mijn oude gevoelens van aanhanke- lijk'heid jegens Italië uit tespreken. Depolitiekvan toenadering tot Italië die ik voorgestaan heb toen ik in de oppositie was, zal ten uitvoer worden gelegd nu ik aan de macht be n". Het eerste wat Micescu in zijn nieuwe functie van minister van buitenlandsche zaken heeft gedaan, was het ontvangen van den Italiaan schen gezant Ugo Sola. Het onderhoud duurde twee uren. JULIUS BARMAT GISTEREN NAAR BELGIE OVERGEBRACHT. De Nederlandsche regeering heeft het verzoek der Belgische regeering tot uit levering van Julius Barmat toegestaan. Barmat is gistermorgen uit het huis van bewaring te Amsterdam door de rijks politie per auto naar de Nederlandsch Belgische grens nabij Wuest-Wezel ge bracht, waar hij door inspecteurs van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1