TtiR ONTSPANNING. Prins Bernhard over zijn ongeval. Radioprogramma. cxv, BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. Van alles wat. 't Is weer al een heele tijd geleden, dat ik een Cadzandschen brief schreef. Of er dan op politiek gebied nu eens niets het vermelden waard is? Och ja, zoo dik wijls gebeuren er dingen, dat je zegt, dat ga ik eens in de krant zetten en 't gebeurt me ook wel eens, dat ik een stuk brief schrijf, maar als ik dan den anderen dag zoo heel, heel nuchter ben, dan zeg ik tegen mezelf: och man, waar maak je je toch druk over en het product ziet nooit het daglicht. Zoo las ik laatst een stukje in „De Zeeuw" over een geestig Inspecteur of beter over een „geestig verslag" van den Inspecteur van de onderwijsopleiding, waarin stond: „Ook ten aanzien van de noodzakelijkheid tot handhaving van de Rijkskweekschool te Oostburg zijn argu mentaties gebezigd, welke niet onmiddel lijk overtuigen. Dat Oostburg slechts op een afstand van 11 K.M. van een zo merverblijf van Z.M. den Koning van België is gelegen en dat Zeeuwsch-Vlaan- deren vroeger tot de Generaliteitslanden behoorde, zijn mededeelingen welke niet tot tegenspraak leiden; maar het verband van oorzaak en gevolg, dat tusschen de handhaving van een kweekschool in Z. Vlaanderen en het blijven van de Neder- landsche cultuur in dat gebied werd ge legd, is minder*duidelijk." Zie, als je zooiets leest, dan loopt je toch werkelijk de gal over. En het is een bewijs, dat men toch al heel slecht de mentaliteit van ons, Zeeuwsch-Vlamin- gen kent, als men zooiets schrijft. Al wordt het niet zoo gezegd, toch wordt door zulk schrijven en dan nog wel in een officieel stuk, de indruk gewekt, als of men werkelijk in Zeeuwsch-Vlaande- ren geen andere argumenten had dan de zooeven genoemde. Zelfs al is over die villa van Koning Leopold gesproken, dan zal het toch zeker wel een ieder duidelijk zijn, dat zulks als een illustratie bedoeld zal zijln en dat er werkelijk wel heel an dere redenen zijn genoemd dan deze. D'oor zulke taal wordt weer eens op nieuw de indruk gevestigd, alsof daar in het Overjordaansche menschen wonen, die hun tijd een 100 jaar ten achter zijn. En het toont weer opnieuw aan, dat men al heel slecht de Zeeuwsch-Vlamin- gen kent. Zie, als men een kind een stuk speelgoed ontneemt, dan zal het kind denkelijk, als het ziet dat het om goede redenen door vader werd gedaan, met pijn in het hart zich er bij neerleggen, maar als men dan eigenlijk, zooals men het hier in het landje noemt, op den koop toe nog „uitgegrèt" wordt ook, dan, ja, dan is het eigenlijk te veel. En de kweekschool was met de Z. Vlamingen saamgegroeid. Eerst de oude Normaalschool, later de Kweekschool. Enkele jaren geleden vierden wij het gou den feest. Honderden onderwijzers en leeraars zitten door heel Nederland ver spreid, die wat zij zijn, menschetijker- wijze danken aan die Normaal- en Kweekschool. Het is dus niet een der vele schooltjes, die pas in de latere jaren werden opgericht. En dat te moeten mis sen, waar wij toch al zoo weinig hebben op het gebied van de opleiding, is hard. Bitter hard, Excellentie, en het heeft me getroffen, dat bij alle klachten bij' de be grooting van onderwijs, niemand daar nog eens een woordje over heeft gezegd. Maar ja, wij wonen ook zoo ver weg van Den Haag. Al had de vroegere vertegen woordiging, gekozen door de districten, zijn gebreken, ik geloof, dat de „uitein den" van het land er toch beter aan toe waren, Maar genoeg hierover, het „gees tige" stukje was de oorzaak, dat ik nog eens over de Kweekschool schreef en ik weet zeker, dat een goeje kennis van me, als ik haar weer eens ontmoet, weer al een uitbrander voor me heeft, want zij kan maar niet begrijpen, dat ik als anti- rev. die neutrale kweekschool had willen houden en ik ben niet bij machte haar aan te toonen, dat die kweekschool van zooveel belang voor deze streek is ge weest. Dat is de inleiding van mijn brief, want ik was eigenlijk heelemaal niet van plan over die Kweekschool nog te schrijven. D'e reden, dat ik vanavond er toe kwam, weer eens in „De Zeeuw" te pennen, was, dat ik in de krant, die ik juist ontving, een verslag las van den Raad van Aar denburg. En waar ik van dien Raad ook zoo'n beetje familie ben, trok het direct mijn belangstelling. Ik kan alleen niet goed begrijpen, wie dat verslag heeft in gezonden. Ilk ga in mijn gedachten na, de 7 raadsleden, de voorzitter, de secretaris, de twee persmannen en de drie men schen op de publieke tribune, en ik kan me niet begrijpen, wie een verslag voor onze anti-rev. Zeeuw in elkaar kan heb ben gestoken. Als ik het nog eens goed lees, zou ik uit enkele trekjes haast op maken, dat het overgenomen is uit een andere krant, die ik denkelijk wel kan noemen. En zonder kwaad te willen spreken van dat verslag, zou ik alleen willen zeg gen, dat het zoo'n groot verschil maakt, hoe de kleur van de verf is, waarmee men iets kleurt. Ik zal twee voorbeelden noe men. Och, ik kan er wel een paar kolom men over vullen, maar dan zou het schij nen, dat ik meen, dat een raadsverslag van Aardenburg van wereldschokkend belang is. Dat is het niet, maar ik heb ook niet graag dat, wanneer ons anti- rev. lid G. zijn kennissen ontmoet, ze al lemaal tot hem zeggen: zeg, wat kun jij in dien Raad waarheden als koeien ver kondigen. Het verslag laat hem zeggen, dat hij Een gedicht van den Prins en de Prinses. Naar gemeld wordt, ligt het in de be doeling, dat Prins Bernhard op een van de eerste dagen van Januari uit het Burgerziekenhuis te Amsterdam naar Soestdijk zal vertrekken. Het „Handels blad" meldt, dat de i rins Maandag eeni- ge oogenblikken het bed heeft mogen ver laten. Lit blad verneemt voorts, dat Prins Bernhard aan den vooravond van het Kerstfeest te zamen met Prinses Juliana een gedicht heeft vervaardigd, hetwelk hij aan al zijn vrienden heeft toegezon den. Het gedicht, dat in de Engelsche taal werd geschreven, is een geestige toe speling op het hem overkomen auto-on geval, vervat in een Kerstgroet en een Nieuwjaarswensch. Het getuigt duidelijk van de opgewektheid van den patiënt en is dus welsprekender dan menig offici eel bulletin. De tekst van het gedicht ging vergezeld van een foto van de verongelukte auto van den Prins. Het gedicht luidt: You see here the wreck of a car, which one day Was smashed for maintaining the right of the way This right did not help' the driver long He's in hospital now, just as if he'd been wrong. Let this be a lesson to all of us here And now I wish you MERRY XMAS AND A HAPPY NEW YEAR. (Vertaling Ge ziet hier den puin hoop van een auto, die ééns werd ver pletterd, omdat zij „het recht van den weg" (woordspeling voor: „rechts van den weg") handhaafde. Dit recht hielp den bestuurder niet veel verder; hij ligt nu in het zieikenliuis, net alsof hij ver keerd gehandeld had. Laat dit een les zijn voor ons allen hier. En nu wensch ik u een Vroolijk Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar). En aan het eind van 1937 wensch ik mijn mede-antirev. in ons landje toe, dat ze dankbaar voor ontvangen zegeningen, ook op politiek terrein ntïftks met moed en vertrouwen 1938 zullen intreden, met de bede, dat God ook in 1938 geven moge, dat meer en meer onze mooie antirev, beginselen mogen doordringen in deze streek. En als ik moet constateeren, dat er inzinking op politiek vereenigingsle- ven dreigt, dan is mijn wensch voor het nieuwe jaar, dat ze onder Gods zegen niet zullen versagen, maar ook op poli tiek terrein de „schouders er onder zul len zetten". liever belastingverlaging had gezien, dan de groote uitgaven, welke nu worden ge daan. De werkelijkheid is, dat hij met de cij fers aantoonde, dat wanneer (om van de groote wegenplannen niet te spréken) de onnoodig luxueuse restauratie van de Raadzaal, die bovendien nog in hoofd zaak door buitenlanders is uitgevoerd, niet was geschied, de opcenten op de per- soneele belasting beduidend naar omlaag hadden gekund, en dat nu wel is gezegd dat het volgende jaar die opcenten kun nen verminderen, maar dat daar het be langrijke jaar 1939, verkiezingsjaar, wel niet vreemd aan zou zijn. Het tweede is over het debat over het rentevraagstuk. Daar staat: de heer G. kwam voor de kleine spaarders op, die dikwijls van een kleine rente moeten le ven. Hij vindt de laagtegrens bij 3V2 pet. wel bereikt en wilde door thans voor te stellen niet tot het 3 pet. type over te gaan, daarmee een voorbeeld stellen. Dat is een weergeven van het gespro kene dat nergens naar lijkt. Alsof onze antirev. zou meenen, dat HIJ kan oor- deelen, of de laagtegrens is bereikt en dat Aardenburg een voorbeeld kan stel len. Ons antirev. lid heeft gezegd, dat hij het heel moeilijk vond een besluit te ne men over een voorstel als dit, dat niet tevoren aan de leden bekend was en dat toch werkelijk niet zoo gemakkelijk is. Want aan de daling van het rentetype is toch ook een grens en we moeten deze zaak van twee kanten bezien. De gevol gen van een nog verder voortgezette da ling zouden zeer ernstig kunnen zijn voor spaarbanken, levensverzekering maatschappijen, pensioenfondsen en meer instellingen. En als men sprak over het directe voordeel voor de gemeentekas, dan moest men toch niet vergeten, dat er ook in onze gemeente \erscheidene rente niertjes zijn waarvoor deze voortgezette daling ook ernstige gevolgen zou hebben. Zonder zich over dat moeilijke probleem, wat in dezen het zwaarst moest wegen, uit te spreken, stelde hij toch voor dit voorstel, dat hier zoo opeens aan de le den werd voorgelegd, uit te stellen tot een volgende vergadering. Toch wel eenigszins anders dan het verslag weergeeft. Ja, ja, ik geloof, dat ik nu al weet, van wie dat verslag komt, maar ik zeg niets. En als ik nu aan het einde van 1937 nog even een terugblik werp op het jaar, dat zoo strakjes ook weer als zooveel „voorbij" is, dan past 't ons ook op politiek terrein zeer dankbaar te zijn voor wat bereikt werd. Ik zal niet in herhaling vallen van hetgeen ik na den uitslag dezen zomer er over schreef. Alleen me- moreeren dat wijt in ons land van Cad- zand in 12 jaar tijds van 829 op 2205 stemmen kwamen, een vooruitgang dus tot ruim 265 pet. Als het een teeken was van komenden bloei van onze antirev. partijl in deze streek, zou er nog grooter reden tot juichen zijln. Als men weet, dat het laatste getal zeker 3 maal zoo groot is, dan het aantal overtuigde Antirev., dan juicht men met vreeze. In alle geval mogen wij- dankbaar zijn dat in een streek, die eens genoemd werd het bolwerk van het liberalisme, zooveel menschen gevonden werden, die hun stem uitbrachten op den leider der Anti rev. partij, zij het dan niet als zoodanig, dan toch om zijn capaciteiten en om het vertrouwen, dat men in hem stelt. Dat had vroeger niet kunnen gebeuren. De oplossing van het vorige raadsel ia: De kerstklokke»* luiden van vj op aarde. De woorden zijn: adel, bakers, bersten, fonklciid, koks, kuikenrer duis, aandenken, aanvangen, A.V.R.O,, heden, loopen, haard, Ledelt Het nieuwe raadsel. Stofzuigerfabriek te Amsterdam door brand geheel verwoest. Schade 2 k 3 ton. Gisteravond te ruim half zes is te Amsterdam een brand uitgebroken in het groote gebouw van de N.V. Nederland- sche Stofzuigerfabriek „Efa", Prinsen eiland 153155. De brand nam in korten tijd zulk een omvang aan, dat het in wendige van het gebouw, met de groote voorraden, machines, persen en mate rialen, geheel is verwoest en in vlam men is opgegaan. De schade wordt ge schat op 2 a 3 ton, doch is op het oogenblik nog niet nauwkeurig vast te stellen. De brandweer heeft het vuur met 22 stralen bestreden en een harden strijd gevoerd om de belendende per- ceelen te behouden. Het werkvolk, ten getale van ruim 225 man, had voor het overgroote deel het fabrieksgebouw te vijf uur verlaten. Enkele afdeelingschefs en opzichters wa ren nog aanwezig en ook het kantoor personeel, dat 16 leden telt, was nog aan den arbeid, toen de brand uitbrak. Razend snel grepen de vlammen in het licht brandbare materiaal om zich heen. Het kantoorpersoneel wist het groot ste deel van de boeken nog veilig en wel in de brandkluizen op te bergen. Toen was het ook de hoogste tijd om zich in veiligheid te stellen. De bedrijfschef had nog juist gelegen heid om per fabriekstelefoon brandweer en politie te waarschuwen. De brandweer was zeer vlug meit veel materiaal ter plaatse. Van drie kanten poogde men het vuur in te sluiten. De toestand werd een oogenblik pre cair. Drie, vier meter lange tongen lek ten langs den gevel. Intusschen had de brandweer zich ook toegang verschaft tot de pakhuizen van het Nederlandsche Veem, waar veel kostbare goederen lig gen opgestapeld. De strijd werd gewon nen. Te kwart over acht kon het sig naal „brand meester" worden doorge geven. Twee uur van hard werken en vlug ingrijpen, 'hadden een ramp voor komen. De teerfabriek en de groote veem- pakhuizen bleven behouden. In de fabriek is weinig of niets door het vuur gespaard. Het binnenste van de fabriek, waar enkele uren tevoren nog ruim tweehon derd man werkten, biedt een troosteloo- zen aanblik. De N. V. is verzekerd; ook tegen be drijfsschade is men verzekerd. De zaak is ruim vier jaar geleden opgericht met een personeel van tien man. De oorzaak van den brand is onbe kend. HET MOND- KLAUWZEER. Reeds pl.m. 13.000 dieren gestorven. Het „Hdbl." verneemt, dat sedert hel begin van de huidige epizoötie door de drie groote destructoren (Bergum, Soa^en Overschie) reeds 12.439 dieren zijn ver nietigd, welke zijn gestorven als direct of indirect gevolg van mond- en klauw zeer. Eind October bedroeg dit aantal nog 2570; half November 6325; begin De cember 9200 en thans 12.430. Ruim de helft hiervan is gedestrueerd door de Ned. Thermoeb etnische Fabrieken te Ber gum, n.l, 6650 stuks, afkomstig' uit het Noorden 011 Oosten des lands; een vierde deel werd verwerkt door den destructor van den Brabantschen Boerenbond te Son, n.l. 3050 stuks, afkomstig uit Lim burg en Brabant; 2730 stuks, afkomstig uit Zuid-Holland, Utrecht en een deel van Gelderland werden verwerkt door de Gekro te Overschie. Bij dit aantal van 12.430 komen nog de cijfers van de kleinere destructoren als Barsingerhorn, Amsterdam, Purmerend, Midwoud, Winterswijk, Uithoorn en Dor drecht, benevens de sterfgevallen in de streken, waar nog niet wordt ge destrueerd, b.v. Zeeland. Tijdens de groote mond- en klauwzeer- epizoötie van 1911 stierven 17.400 runde ren en varkens. Landbouwbedrijfsraden. Te Goes werd een gecombineerde ver gadering gehouden van de bedrijfsraden in den landbouw voor West-Brabant en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze verga dering stond onder presidium van den heer P. Nijskens van Terhole. Op deze vergadering was als waarnemer namens de werkcommissie, ingesteld door den Mi- Van links naar rechts. 1 blij en tevreden. 7 neemt nu een aanvang. 13 lengtemaat. 15 bevat eiwit. 16 bloemen. 18 vol durf. 20 heel sterk. 22 samenzweren. 24 Nederl. Indië. 25 vat. 27 vrouwennaam. 28 gebruikt de schoen maker. 30 dier. 33 deel van een schip. 35 speelgoed. 38 zie 33. 39 koning uit den Bijbel. 40 munt uit 't buitenland. 42 plaats in Gelderland. 43 uitroep. 44 bezittelijk voornaamw. 45 maakt lawaai. 46 ongeluk. 47 beschutting. 48 plaatsbepaling. 49 ik en anderen. 50 bijwoord. 52 toespijs. 53 lichaamsdeel. 54 nog eens. 55 bloemen. 59 meisjesnaam. 61 water. 65 late. 66 Man uit 't 0. T. 67 profeet. 68 muzieknoot. 70 lidwoord. 71 niet wijs. 72 niet voor. 73 geit. 74- persoonlijk voornaamw. 75 voegwoord. 76 toestemming. 78 meisjesnaam. 80 groote Nederlandsche instelling. 81 slag. 82 bevat adressen. 86 ligt bij Venetië. 87 Chr. weekblad. 91 bezwijken (van een vesting). 93 allemaal. 94 bloem. 95 bloem. 96 het overbrengen. Van boven naar beneden. 2 laatste. 3 niet thuis. 4 vervoermiddel. 5 schrijfbenoodigdheid. 6 gij. 7 kloosterling. 8 lof. 9 hoogeschool. 10 oppervlaktemaat. 11 branie. 12 stuk chocola. 13 het ontginnen van 14 erg akelig. mijnen. T. 17 slecht. 19 deel van een auto. 21 vogel. 23 bevel. 26 weelde. 29 verspreidt licht. 30 zeedier. 31 D.M2. 32 stam van werkwoord. 33 volkssoort. 34 berg. 35 slaapplaats. 36 meisjesnaam. 37 gat. 41 naam uit het 0. 51 speelgoed. 56 verledentijd van zien. 57 plaats in Gelderland. 58 lichaamsdeel. 61 getal. 62 profeet. 63 boom, 64 toekomstdroom. 69 'boom. 77 verbrande turf. 78 doel van een treurspel. 79 allemaal. 80 wijn. 81 school. 83 vlug. 84 familielid. 85 boom. 87 lidwoord. 89 zie 83. 90 berg. 92 beginnen veel sprookjes mee. nister van Sociale Zaken, aanwezig de heer Kuiper. Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over de vlascultuur en wat daarmee in ver band staat ten opzichte van werkverrui ming. Na een breede bespreking waaraan ook de waarnemer deelnam werd een con clusie opgesteld welke aan den betrokken Minister werd gezonden. Verschillende andere punten die ge noemd waren als een mogelijk object voor werkverruiming werden daarna nog in 't kort besproken. D'eze vergadering was vooral door de leden uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen druk bezocht. Vrijdag 31 December 1937. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. 8,00 NGRV, 12,3 2,0 's nachts KRO. 8,00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8,30 Gram. 9,30 Gel ikwenschen. 9,45 Gram. 10,30 Morgendienst. 11,00 Gram. 11,15 Sopraan en piano. 12,(;0 Berichten. 12,15 Gram. 1,00 De „Gooilanders". 3/ 0 Gram. 3,30 Trio Beute-Zeppa- roni Hemerik. 4,4-5 Felicitaties. 5,00 Voor de kinderen. 5,45 Apollo- ensemble. 7,00 Berichten. 7,15 Gram. 7,30 Nederl. Herv. Kerkdienst. 9,00 Berichten ANP. SOS-berichten. 9,15 Gram. 9,30 Oudejaarsavond programma (Toespraak, NGRV-orkest en solisten). (Om 10,30 Berichten ANP.) 12,15 Gelulkwenschen aan Zeevarenden. 12,30—2,00 Gram,, toespraak, geluk- wenschen van Zeevarenden en het KRO- orkest. HILVERSUM II. 301,5 M. 8,00 VARA, 10,00 VPRO, 10,20 VARA, 12,00 AVRO, 4,CO VARA, 7,CO VPRO, 9,00 VARA, 1040 VPRO, 11,00 VARA, 12,30—2,00 AVRO. 8,00 Gram. 10,00 Morgenwijding. 10,20 Declamatie. 10,40 Gram. 11,10 Vervolg declamatie. 11,30 Orgelspel. 1 12,00 Gram. 12,30 De Palladians. 1,30 Gram. 2,00 Causerie „De be langrijkste vraag". 2,30 Orgel en alt viool. 3,10 Gram. 3,20 AVRO-or- kest. 4,00 Gram. 5,00 Voor de kin deren. 5,30 „Fantasia". 6,00 Amat.- uitzending. 6,35 Politiek radiojour naal 6,55 Gram. 7,00 Reportage. 7,30 Ned. Herv. Kerkdienst. 9,00 „The Ramblers", het Souvenis-orkest en solis ten. 10,30 Berichten ANP. 10,40 Avondwijding. 1 11,00 Gevar. Oudejaars- programma. 12,00 Nieuwjaarstoe spraak. Hierna: Gelulkwenschen namens opvarenden van schepen en .Gram. 12,30 Nieuwjaarswensch. 12,35 Groe ten van schepelingen. 1,002,00 Vroo- lijke Revueklanken uit 1937. DROIT WIGHi. 1500 M. 11,20 Het Daniëls-Trio. 11,50 Orgelconcert. 2,40 Gram. 3,20 Viool 3,50 Jack Hardy's kleinorkest. 4,20 Jazzmuziek (gr.ipl.). 4,50 Reportage. 5,20 Al Col lins en zijn Band. 6,10 Interview. 6,20 Berichten. 6,45 „The calendar", causerie. 7,05 Het Swift Serenade Or kest en solisten. 7,35 BBC-orkest en soliste. 8,20 Revue-progr. 9,20 Be richten. 9,40 Cello en piano. 10,20 Het BBC-Theaterorkest en soliste. 11,05 Overzicht 1937. 12,05 Kerk dienst 12,20 Big Ben. 12,21—12,40 Het nieuwe jaar. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gram. 12,50 New Pa lace-orkest. 1,5C2,20 Gram. 6,20 Zang. 6.35 Gram. 7,20 Filmuitzen ding. 7,40 Gram. 8,20 Oudejaars- avondre ue. 10,30, 10,50 en 11,20 Or kest. 11,35 Omroepdansorkest. 12,1512,20' Nieuwjaarsgroet. 484 M.: 12,20 Gram. 12,50 Omroep- salonorgest en soliste. 1,502,20 Gram. 5,20 L. Hirsch en zijn Orkest. 6,35 Zang. 6,50, 7,15 en 7,35 Gram. 8,20 Bonte Avond. 11,20 Reporta ges. 12,15 12,20 Nieuwjaarswensch. D'EU" 'SCHLAND'SENDER. 1571 M. 7.20 Omroeporkest. 8,20 Robert Ga- den's orkest. (Om 10,05 Scheepsweer- bericht.) 11,20 Nieuwjaarstoespraak. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 31 Dec.: Zwakke tot matige N.O. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, tijdelijk opklarend, weinig of geen sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst in het N in het Z. lichte tot matige vorst. Stand van hedenmiddag 3 uur. <(l vru al; wordt waartoe nog n a van vre zoovele Voor I althans, jaar. De land is n felende 1 den niet Mussolinit den eer vervulling weg zoi ook, te waagd trotseeren. als Duits non-intei het ook e kenbond doen geb: met de Een hoo meer voor van Mussc niet meer vangen. In het den ring aanc heid het D vi er- licht de kerk, belang strijd Predikc stellen de scl aan. hoe d nog Kerk anden V die Dui tot aan In grooten de Sand van gisermiddag 3 uur: 780. Licht op voor fietsen: Vrijdag 4 u. 26 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6