De Kinderbijslagverzekering. De Prins vermoedelijk begin Januari naar Soestdijk. WVBERT A Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. EERSTE BLAD Thans ook met menthol-smaak! De staking te Parijs. Belangrijkste Nieuws VR A-ANTI VRIES DONDERDAG 30 DEC. 1937 52c JAARGANG - No. 77 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Adverier.tiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Kinderbijslagverzekering waarom trent door Minister Romme een vooront werp aanhangig is gemaakt, ligt aldus „De Rotterdammer" wat het principe betreft, ongetwijfeld in de lijn der Chris telijke politiek en het is een bewijs van saamhoorigheid der rec'htsche groepen. En wat de uitwerking aangaat geloo- ven wij niet, dat een andere oplossing te vinden is dan die welke de Minister voor stelt. Het groote bezwaar tegen kinder bijslag in het particuliere bedrijf is steeds geweest, dat het op de individueele be drijven onevenredige lasten zou leggen; en voorts, dat de vaders van groote gezinnen moeilijker werk zouden kunnen vinden dan anderen of eerder voor ont- in aanmerking zouden komen, Terecht zag de Minister in, dat het voor den individueelen werkgever van geen belang moet zijn óf en hoeveel ar beiders, die aanspraak op kinderbijslag kunnen maken, in zijn dienst werkzaam zijn. Hier ligt o.i..de kern van het wets ontwerp en wie het beginsel aanvaardt, zal deze kern waardeeren. Dat voorts de kindertoeslag op 3 pet. per kind wordt bepaald, gelijk in over heidsdienst reeds het geval is; dat geen loongrens naar boven (wel naar beneden) wordt gesteld, en dat de toeslag zal be ginnen bij' het derde, kind; dat alles wijst o.i. op een goedé keuze. D'e uitvoering van deze nieuwe sociale wet zal ook geen moeilijkheden met zich meebrengen. Onze sociale wetgeving is wel zoodanig geperfectionneerd, dat de bestaande organen de noodzakelijke ad ministratie zonder bezwaar kunnen voe ren. Wat depractische kant van de zaak betreft, -wil het blad niet van te vo ren de bezwaren die kunnen worden aan gevoerd, diskwalificeeren. De komende wet moge van de bedrij ven s ie c h t s een premie van één pro cent van het uitgekeerde loon vragen, die één procent kan vooral in tijden van depressie zwaar genoeg drukken. In tij den van opgaande conjunctuur zou het veel minder erg zijn. „Het Handelsblad" (Liberaal), maakt bezwaar tegen de motive ©ring van den voorgestelden maatregel, n.l. dat daardoor het „gemeene welzijn" wordt be vorderd. Het nuttig effect van een toe nemend bevolkings-accers staat, volgens dit orgaan volstrekt niet zonder meer vast. Voor het overige kan worden vastge steld, dat de gedachte op zichzelf loon- trekkenden met groote gezinnen den zwa- ren strijd om het bestaan wat te verlich ten niet onsympathiek behoeft te zijn, en zelfs in verband is te brengen met de eischen van sociale rechtvaardigheid. Bij de uitwerking van het voor-ontwerp treft ons echter één belangrijk onderdeel, waar die rechtvaardigheid aanmerkelijk in de verdrukking is gekomen. Het is na melijk ten eenenmale onbegrijpelijk, waar om juist de werkgever met de kos ten van de geprojecteerde „kindergeld verzekering" zou moeten worden belast. Als inderdaad de gemeenschap hij het groote gezin 'belang heeft, moet ook de gemeenschap zich aan dientengevolge noodzakelijke uitgaven niet onttrekken. Nu worden volgens „een zeer voorloo- Pige" raming die kosten wel slechts op 1 Pet. van het gemeenschappelijke loon gesteld. Maar het is zeer goed mogelijk, ,1 de voorloopige en vooral bij de definitieve raming, de kosten hooger blij ken te zijn. Voert men ons tegen, dat de gemeenschap dit niet betalen kan, dan moet men oonstateeren, dat ook het be drijfsleven in Nederland zich nog geens zins in die mate aan de crisis heeft ont worsteld, dat nieuwe lasten gemakkelijk kunnen worden gedragen. Het bedrijfs leven als „Hoofd van Jut" of als 'het: "Ezeltje strek je", de goudbron uit de fa bel, schijnt ons een figuur, welke voor de gemeenschap het tegendeel van een „goede regeling" is. Een geheel ander geluid laat het „Huis gezin" (R. K.) hooren. Naast het individueele voordeel, dat een ieder die voor eigen levensonderhoud en dat van zijn gezin op arbeid is aangewe- z®' d°°r den kinderbijslag in staat ge- s eld wordt aan den onderhoudsplicht van dat gezin te voldoen, stelt het blad het voordeel, dat de gemeenschap als zooda- Smiiet in het bezit van goedgeregelde inclderrijke gezinnen, onmisbare factoren °or haar krachtig voortbestaan en voor aaJ_y°oruitgang van de grootste waarde. „Wie de sociale voordee- 1 e n van de voorgestelde regeling af weegt tegenover de lasten, die ze mee brengt, kan geen oogenblik aarzelen met het betuigen van zijn instemming! Wij gclooven ons niet te vergissen wan neer wij de door minister Romme hier voorgenomen maatregelen als een der be langrijkste sociale voorzieningen bestem pelen, die in den loop der jaren zijn ge troffen. Deze wet beeft ontegenzeggelijk betee- kenis ook uit een oogpunt van hervor ming der maatschappelijke verhoudingen. Het blad hoopt, dat het minister Rom me gegeven zal zijn, zijn ontwerp spoedig bij de Staten-Generaal aanhangig te ma len en het aan het stelsel van sociale wetten, waarop ons volk groot mag gaan, toe te voegen. Bij Malaga zou een nieuw offensief te wachten zijn. Britsche reizigers, die te Gibraltar uit Spanje zijn aangekomen, maken melding van een intensieve militaire bedrijvigheid en van troepenbewegingen tusschen Ca diz, T'ariffa, San Roque en Malaga. Zij ge- looven, dat deze bedrijvigheid een voor spel vormt van een binnenkort te ver wachten slag aan het zuidelijk front. Het opperbevel der opstandelingen te Malaga zou vettrouwelijke inlichtingen hebben gekregen, volgens welke de regeering to Barcelona 30.000 militiesoldaten zou heb ben samengetrokken benevens talrijke tanks en veel geschut, mortieren en mi trailleurs voor een tegenaanval, ter be antwoording van het offensief, dat de op standelingen voornemens zouden zijn bij Malaga te beginnen. Uit Valencia meldde Un. Press: Om half zes gistermiddag bevond zich het seminarie van T'eruel nog steeds in han den van de opstandelingen. Ook het gebouw van de Spaansche Bank en het aangrenzende gebouw van het pro vinciale bestuur bevinden zich nog steeds in hun handen. Degreüe moet 25.000 francs betalen wegens leleediging van v. Cauwelaert. De ïechtbank van Antwerpen heeft in het proces van CauwelaertD'egrelle, den Rexleider, die o.m. beweerd had, dat Van Cauwelaert in zijn hoedanigheid van bur gemeester van Antwerpen bij een Ant- werpsche bank een commissie van drie en zestig duizend francs had ontvangen, naar aanleiding van een door de stad Antwerpen mede door tusschenkomst van deze bank gesloten leening van honderd millioen francs, wegens beleediging en groote benadeeling, veroordeeld tot een schadeloosstelling van vijf en twintig duizend fres. en tot plaatsing in twee Rex-bladen en tien andere bladen van het vonnis. GEEN ONDERHANDELINGEN MET DE STAKERS, VOOR HET WERK HERVAT WORDT. Het stadsbeeld van gisteren. Het Fransche Kabinet heeft een aantal maatregelen aangenomen, om de orde te handhaven en het functioneeren van de openbare diensten te verzekeren. Tijdens de besprekingen diende een af gevaardigde van de stakers zich aan, doch de minister-president Chautemps liet de delegatie meedeelen, dat hij haar niet zou ontvangen, vóór het werk zou zijn hervat. Ondervraagd door journalisten, zeide Chautemps: De toestand, welke door de staking is ontstaan, is ernstig, doch de Versterking van den telegraaf- en telefoondienst In verband met de komende gebeurtenis. Naar de Telegr. weet te melden, zal Prins Bernhard waarschijnlijk in de eerste dagen van Januari het ziekenhuis kunnen verlaten om naar Soestdijk te worden overgebracht. Op het oogenblik worden besprekingen gehouden hoe deze overbrenging zal geschieden. Ér bestaan twee mogelijkheden: n.l. of vervoer per auto of per trein. In het laatste geval zou een speciale trein kunnen stoppen hij den overweg Linnaeusstraat achter het Burgerziekenhuis om den Prins recht streeks te vervoeren naar de halte Soest dijk, waarna het vervoer dan slechts en kele honderden meters 'bedraagt. Een be slissing is echter nog niet genomen. De vooruitgang in den toestand van den Prins houdt gestadig aan. Hetzelfde blad vernam nog uit Soest dijk, dat daar duidelijk valt waar te nemen dat men hier ook rekening houdt met een spoedigen terugkeer van den Prins en de Prinses. Nog steeds wordt er gewerkt aan de inwendige verbouwing van den linker vleugel; timmerlieden, schilders en elec- triciens loopen af en aan. Wij vernamen echter, dat hun vanmorgen is aangezegd, dat het werk van Donderdagmiddag af tot nader order zal worden onderbroken. Ook was een groepje werksters bezig zoo veel mogelijk opruiming te houden en schoon te maken, terwijl buiten aan de voorzijde van het Paleis glazenwasschers op hun hooge ladders de vensterruiten een goede beurt gaven. Het detachement Rijksveldwachters, dat belast is met de permanente bewaking van het Paleis, zal met ingang van Donderdagavond weer op volle sterkte zijn; de manschappen, die ge mist konden worden en met Kerstverlof waren, zijn teruggeroepen. Terwijl wij in de omgeving van 't Pa leis rondwandelden, werd onze aandacht getrokken door een grooten personenauto, die voor het kleine postkantoor recht te genover 'het Paleis stopte. De wagen voer de een Zuid-Hollandsch nummerbord. Er stapten vier hooge ambtenaren van het P.T.T.-bedrijf uit, onder wie Ir Damme, de directeur-generaal. Zij waren gekomen om maatregelen te treffen .voor den tele foon- en telegraafdienst voor de komende drukke dagen. In het hulppostkantoor zullen verschillonde telefooncellen worden aangebracht en er zal gelegenheid zijn om ook 's nachts vanuit dit postkantoor te telefoneeren. Van Maandag af zal het postkantoor met extra personeel worden versterkt, ter wijl men deze week nog zal aanvangen met het plaatsen van meer spreekcellen in het hotel Trier, schuin tegenover het Paleis gelegen, alsmede in het Bad-Hotel dat meer in de richting van het dorp Baarn ligt. Wij vernamen, dat in het laatstgenoemde hotel door het Hof ver schillende kamers zijn gereserveerd. In Soestdijk verwacht men het Prinse lijk Paar niet voor Maandag terug. De komst zal zooveel mogelijk geheim worden gehouden om de groote belangstelling, hoezeer in gewone omstandigheden ook gewaardeerd, thans te voorkomen. In hotel Trier zal een der omroepver- eenigingen zich installeeren, terwijl ook vertegenwoordigers van verschillende bui- tenlandsche bladen daar kamers hebben besproken. Over eenige dagen zal het rus tige Soestdijk midden in. de belangstelling staan van Nederland en het buitenland. Binnenland, Prins Bernhard begin Januari naar Soestdijk Interpellatie-aanvrage over de erkenning van de verovering van Abessynië. Buitenland. De staking te Parijs. De koers van het nieuwe Roemeensche kabinet. Offensief te Malaga verwacht. ANTIROEST k Vraagt Uw garagehouder "f 3.50 per 5 lit erebus regeering is besloten, met kracht het hoofd te bieden. In geen geval zal zij toestaan, dat een onderbreking komt in de diensten, welke noodzakelijk zijn voor het leven van het land. Bovendien, zoo ging Chautemps voort, is de staking uitgebroken onder omstan digheden, welke geen twijfel laten om trent de bedoelingen van de aanstichters. De ernstige verstoring van de sociale orde, welke zoo onrechtmatig de geheele bevolking van Parijs treft, vindt geen enkele verontschuldiging. Ik doe een be roep op de kalmte van de bevolking en op de arbeiders in overheidsdienst, die zich hebben laten meesleepen in deze schuldige beweging. De regeering zal wanneer de staking niet wordt afgelast, besluiten tot in dienst stellen van agenten bij de openbare diensten, welke belast zullen zijn met de distributie van electriciteit, water en gas. Reeas thans zijn schikkingen getroffen, om grooter gebruik te maken van mili taire vrachtauto's voor de transportdien sten De Fransche confederatie van christe- I lijke arbeiders doet mededeeling van een nol a waarin zij protesteert tegen de sta king bij de Parijsche openbare diensten, welke „buiten het normale spel der pro cedures van verzoening en arbitrage" ge voerd wordt. De communistische kamerfractie heeft een motie van sympathie met de stakers aangenomen. In het electriciteitsbedrijf wordt in veer tien fabrieken en acht-en-twintig stations gewerkt. In het gasbedrijf wordt gestaakt in veertien fabrieken, doch overeenkomstig de bevelen van den bond houden de sta kers de machines gaande. Bij het waterleidingbedrijf zijn tien sta tions door de politie bezet. Men draagt zooveel mogelijk zorg voor de watervoor ziening. In de ziekenhuizen en kraaminrichtin gen wordt normaal gewerkt. De reinigingsdienst staakt geheel. In het begin van den middag heeft de politie zes stations van de Parijsche elec- triciteitsmaatschappij doen ontruimen. Tusschen zes en zeven uur trokken lange rijen voetgangers over de boule vards en langs de groote verkeersaders huiswaarts. Anderen bestormden de taxi's die voor drie of vijf francs passagiers naar de buitenwijken brengen. In de stad hadden geen samenscholin gen plaats en de politiemacht kon zich verdekt ophouden, zoodat het publiek er weinig van te zien kreeg. Incidenten hebben zich maar weinig voorgedaan. Een begrafenisonderneming, die om een lijk te vervoeren, gebruik moest maken van een gewone auto, vond het kerkhof van Montparnasse gesloten. Toen de wachters bleven weigeren, de poort te openen, heeft de begrafenisonder nemer politiehulp ingeroepen en deze heeft de wachters toen gedwongen de I poort te openen. Uit de ziekenhuizen zijn geen inciden- ten bekend geworden. De staking had daar plaats van twee tot vier uur, maar in spoedgevallen werd voorzien door ge dienstig personeel, terwijl tal van ver pleegsters zich om de zieken hieven be kommeren. Wat den heden gehouden ministerraad betreft, verluidt, dat het daar nog al warm is toegegaan en dat het heel wat moeite heeft gekost, de maatregelen, wel ke Chautemps wil nemen om den gang van de openbare diensten te verzekeren, door de socialistische ministers te doen aannemen. Vlak vóór Nieuwjaarsdag, den grooten Franschen feestdag, waarop cadeautjes gewisseld worden, is de staking voor het bedrijfsleven een nieuwen slag geweest. 1 Den heelen dag zijn de straten niet ge- j veegd. Vele vuilnisbakken bleven buiten en in den snerpenden wind waaiden de j vodden over de straat. Het gerucht, dat de spoorwegarbeiders zich bij de beweging willen aansluiten, wordt tegengesproken. In de rest van Frankrijk schijnt het rustig gebleven te zijn. De electriciteitsvoorziening te Parijs blijft ongeveer normaal, de productie van gas geschiedt echter in vertraagd tempo, waardoor de druk daalt, de watervoor ziening is normaal. HITLER-METHODEN IN ROEMENIE. Het nieuwe Roemeensche kabinet heeft zijn eerste vergadering gehouden. Het zou tot de volgende maatregelen hebben be sloten: 1. Nationalisatie en zuivering van de pers, die zal beschouwd worden als een staatsinstelling; bet beroep van journa list zal bij de wet worden geregeld. 2. Ondernemingen, welke met Joodscb kapitaal of met Joodsch personeel wer ken zullen van leveranties aan den staat worden uitgesloten. 3. De Joden zullen uit alle openbare bestuurscolleges worden verwijderd. 4. De particuliere ondernemingen moe ten hun personeel samenstellen in ver houding tot de sterkte der bevolkings groepen. Volgens Stefani heeft de regeering van Goga voorts nog besloten direct 100.000 vergunningen voor den verkoop van alco holische dranken, welke aan Joden wa^ ren uitgereikt, in te trekken. De regeering zal bovendien een wets ontwerp in studie nemen aangaande een onteigening ten natio-nalen nutte van alle landerijen, die thans in Joodsche handen zijn. De regeering 'heeft ook besloten drie dagbladen voor onbepaalden tijd te ver bieden. De bladen zijn het eigendom van Joodsche ondernemingen en worden in hoofdzaak door Joodsche journalisten ge redigeerd, die een anti-fascistische poli tiek bepleitten. In een artikel, gedagteelcend uit Boeka rest, verklaart de „Lokal Anzeiger", dat de regeering Goga niet beschouwd moet worden als een parlementaire regeering, maar als een poging tot een autoritair be wind. AMERIKA ZIET SCHERP TOE TE SJANGHAI. In officieele kringen ziet men met be zorgdheid de maatregelen, die de Japan- sche autoriteiten meenen te moeten tref fen, om hun troepen in Sjanghai te be schermen. D'e Amerikaansche minister van bui- tenlandsdhe zaken heeft den Amerikaan- schen officieelen personen te Sjanghai verzocht, alle berichten betreffende Ja- i pans maatregelen, eventueel in verband met de afkondiging van den staat van beleg, onmiddellijk naar Washington door te zenden. Men vreest, dat Japan, nu het door het Panay-incident niet gelukt is Ameri ka te intimideeren, tot andere maatrege len zal overgaan, om de buitenlandsche rechten in China op zij te zetten. ZWARE AARDBEVING IN PERU. Na de zware aardbevingen in Midden- Amerika heeft nu ook in Peru een aard beving verscheidene slachtoffers gemaakt Volgens tot nu toe beschikbaar zijnde be richten zijn bij' een aardbeving, waarvan het epicentrum bij de stad Huancabamba ligt deze stad telt 6000 inwoners 1 25 menschen om het leven gekomen. Van genoemde stad zelve zijn nog geen berichten binnengekomen. Volgens som mige berichten zouden in de omgeving van Apampa verscheidene personen ge dood zijn. Korte Berichten. Een escadrille van vier vliegtuigen, van Columbia op weg naar Canada, is door slecht weer uit elkaar geslagen. Drie daarvan zijn verongelukt. Zeven dooden. Een sneeuwstorm woedt langs de geheele kust van de Adriatische Zee. Te Triest en omgeving heeft de wind een snelheid bereikt van 100 km per uur. Te Bari, aan den anderen kant van het schiereiland, is, evenals in het binnen land, veel sneeuw gevallen. Het ledenaantal van de communis tische party in Frankrijk is in den tijd van nog geen jaar gestegen van 87.000 tot 341.000. OUD-MINISTERS TEN PALEIZE. H. M. de Koningin heeft gisteravond iti het Paleis Noordeinde de oud-Ministers uit het vorige Kabinet jhr mr A. C. D, de Graeff, mr P. J. Oud en jhr ir O. G. A. van Lidth de Jeude in gehoor ontvangen. DE TWEETON-PUZZLE VOOR HET KIND. Ten overstaan van notaris mr S. K. D. M. van Lier te Den Haag, had gis teren de trekking plaats van de prijzen der z.g. tweeton-puzzle voor het kind. In gekomen waren 72786 geldige oplossin gen. De hoofdprijs, ter waarde van f 100, uitgeloofd door H. K. H. Prinses Juliana, viel ten deel aan G. W. Koelman te Amersfoort. DE SPELLING-KWESTIE. Minister Slotemaker de Bruine bij zijn Belgischen ambtgenoot. Minister prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine is gisteren te Brussel aangeko men, ten einde met den Belgischen mi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1