Bevestiging der tegenstelling. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. De strijd in Spanje. Nederland's stap bij de Oslo staten. De stand der Werkloosheid. Belangrijkste Nieuws Kosten van uitvoering Crisismaatregelen. DINSDAG 28 DEC. 1937 52c JAARGANG - No. 75 Uitgave: N. V. Uitgever* MaatichappIJ „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstitraat 7 0, doe* Postrekening 44455 Telefoon XI Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementaprijif2.80 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoe* en Vliulngen f 0.20 Lon*e nummer* 5 cent Advertentiën 20 cent per regel Ingezonden mcJodeslingsn 60 cont per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Meermalen ia den laatsten tijd de op merking gemaakt, dat er bijl de S. D. A. P, een kentering valt waar te nemen, ook in dezen zin, dat er meer waardeering zou zijn voor den Ghriatelijken gods dienst. Indien ergens, dan zou dit zeker moe ten blijken in de officieele d,oor de S, D'. A. P. belegde kerstmisvergaderingen, waarin door de kopstukken van de partij bet woord werd gevoerd. Geconstateerd moet echter worden, dat deze vergaderingen voor hen die ten deze hoopvolle verwachtingen mochten koesteren, op een 'groote teleurstelling zijn uitgeloopen. In de te 's Gravenhage gehouden bij eenkomst begon de partijleider de heer Vorrink, met te wij'zen op den hoogst ernstigen toestand waarin de wereld zich bevindt. Bij de bespreking van de vraag op welke wijze verbetering kan worden ver kregen, had hiji echter geen ander ant woord, dan dat de wereld terug moet naar een internationale huishouding. Van den Zaligmaiker der wereld, van den te Bethlehem geboren Koning werd niet gerept. Wel werd de naam van den Christus genoemd, maar alleen om te be- toogen dat de basis van het positieve Christendom in de staatkunde een wan kele basis is. En als d e Kerstboodschap van de S. D. A. P. werd aangegeven: organiseert de welvaart, organiseert de vrede. In denzelfden geest sprak ook de heer Albarda, de leider van de S.D. Kamer fractie. De heer Albarda betoogde, dat er geen tegenstelling is tusschen de kerken en de vergaderzalen der SI D. A. P., omdat bei den de vredesboodschap brengen. Hij verzuimde echter er de aandacht op te vestigen, dat juist hier de diepe scheidslijn openbaar wordt. Want terwijl de kerken een vrede pre diken als vrucht van de verdienste van den Heiland, den Vredevorst, en gegrond in het welbehagen des Heeren, Wiens eere daarom op het Kerstfeest wordt uit gezongen, predikt de S.D.A.P. een vrede, die, met verwerping van den Christus, door menschen tot stand wordt gebracht. Zoo was de Kerstboodschap van de S. D. A. P. een prediking, een bevestiging van de groote tegenstelling die er nog altijd is tusschen Christendom en Socia lisme. SJANTOENGS HOOFDSTAD, TSI-NAN, GEVALLEN. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche troepen Tsi-Nan, de hoofdstad van Sjangtoeng, hebben in genomen. De Chineesche troepen, aldus dit com muniqué, hebben de stad in brand ge stoken. Sedert Zondagmorgen brandden het provinciale regeeringsgebouw, het Japansche en het Duitsche consulaat, het Japansche ziekenhuis en andere gebou wen. Na de verovering van Tsi-Nan rukken de Japanners op naar Tsing-Tao. Op raad van het staatsdepartement te V ashington vertrekken morgen een aan tal Amerikanen uit Tsing-Tao naar Shanghai met de Amerikaansche kanon neerboot „Sacramento". ^Volgens Chineesche officieele kringen zijn de Chineesche strijdkrachten druk bezig met de voorbereiding van een groot tegenoffensief, dat over een maand of twee zal worden ingezet en is het moreel der Chineesche troepen hersteld door de aankomst van versterkingen en nieuwe uitrustingen aan de verschillende fronten. ^Voorts zijn de laatste weken belang rijke wijzigingen gebracht in het 'burger lijke en militaire personeel met het doel de Chineesche leger-operaties meer doel treffend te maken. Er zijn verder aan wijzingen, dat vroegere communistische leiders, die onverzoenlijk anti-Japansch gezind zijn, een- grooter aandeel verwer ven in de leiding der zaken, doch benoe mingen van dien aard worden niet gepu bliceerd. DE GEVECHTEN OM TERUEL. Volg'en3 te St. Jean de Luz ontvangen berichten van de zijde der opstandelingen neemt de strijd om Teruel van uur tot uur grooteren omvang aan en worden de ef fectieven, die eraan doelnemen, voortdu- „Erkenning van een feit kan niet In strijd zijn met eenig zedelijk beginsel". Naar aanleiding van vragen van den heer Albarda in verhand met de door de regeering ondernomen stappen, ten einde te komen tot erkenning van de verovering van Abessynië door Italië, verwijst de minister van Buitenlandsche Zaken eerst naar de mededeelingen, gedaan op 24 Dec. 1937 hij de beantwoording van de omtrent deze aangelegenheid door den heer Wijnkoop gestelde vragen. Voorts wordt het volgende gezegd: D'e regeering heeft gemeend te moeten aanvangen met raadpleging van de Oslo- Staten aangaande het doen van stappen bij de regeeringen van Frankrijk en van Groot-Brittannië. Een behandeling, gemeenschappelijk met al die regeeringen, met welke de Nederlandsche regeering ten aanzien van het conflict in den Volkenbond eenzelfde gedragslijn heeft gevolgd, zou beteekenen een hernieuwde aan-de-orde-stelling in den Volkenbond. Afgescheiden van het uitstel, dat daarvan een gevolg zou zijn geweest, heeft ook de overweging gegol den, dat door de opheffing der sancties de verplichtingen ingevolge het Volken bondspact in dit geval waren uitgeput. Het initiatief tot de ondernomen stap pen is geheel zelfstandig en zonder eeni- ge beïnvloeding van derden genomen. De minister is van meening, dat het gebruik van den titel de erkenning van de souvereiniteit niet behoeft in te slui ten. De bedoeling is intusschen erken ning van het voldongen feit. Dte erkenning van een feit ikan niet in strijd zijtn met eenig zedelijk beginsel. In dien de minister van meening ware, dat de erkenning het aanzien van Nederland zou schaden, zou hij: geen stapfren hebben ondernomen om daartoe te geraken. rend versterkt. De oude stad blijft zich krachtig verdedigen. Verder wordt mede gedeeld, dat de groote omsingelingsbewe ging aan de flanken, die de troepen van Franco zijn begonnen zich steeds duide lijker afteekent en men neemt aan, dat zij' binnenkort voltooid zal zijn. Het recht- sche opperbevel toont bet grootste ver trouwen in de resultaten van de omsin gelingsmanoeuvre. Overigens bewaart Franco's legerlei ding de grootste geheimhouding omtrent haar voornemens, doch men spreekt van een groot offensief in de nabijheid van Teruel, dat zou samenvallen met een tweede en zeer krachtig offensief op een ander front. Latere berichten van dezelfde zijde wij zen erop, dat de regeeringstroepen be schikken over een enorm materiaal. Bij hun offensief tegen Teruel hebben zij' 160 tanks gebiuikt, alsmede een groot aantal gevechtswagens. I DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De Fransche Minister-president Chau- tempB heeft gistermorgen een langdurig onderhoud gehad met den minister van Arbeid over de loopende arbeidsconflic ten. De melkbezorgers hadden Vrijdag be loofd de levering aan kindertehuizen en ziekeninrichtingen te zullen verzekeren. Op het laatste oogenblik kwamen zij evenwel op hun besluit terug. Zondagochtend was de toestand nog ongewijzigd. Le Temps schrijft in een hoofdartikel over de stakingsgolf o.a. dat het opmer king verdient, dat de verscherping van stakingen en bezettingen zich voordoet nu het Volksfront anderhalf jaar aan het bewind is. De toestand van het oogenblik herinnert aan dien van verleden jaar,, toen de nieuwe meerderheid nog niet met het legislatieve werk gereed was en toen de arbeiders dus nog niet beschikten over de rechtsmiddelen, waarover zijl nu de be schikking hebben. CENTRAAL-AMERIKA DOOR AARD SCHOKKEN GETEISTERD. Groote schade aangericht. Twee zware aardschokken hebben bin nen den tijd van vier en twintig uur cen- tiaal Amerika geteisterd. In zeven steden werd groote schade aangericht. Volgens de eerste berichten is de stad Anuachapan het ernstigst geteisterd. De straten werden erdoor opgebroken, de muren der huizen vertoonen groote scheuren. D'e bevolking vluchtte in groote verwar ring bij de eerste schokken naar buiten. Voor zoover bekend is, zijn drie doo- den gevallen. Verscheidene personen werden gewond. Spoedig daarop werden de telefoon- en telegraafverbindingen verbroken, waar door men nog in het onzekere verkeert omtrent den omvang van de ramp. Oogenblikkelijk heeft de regeerlng hulp expedities naar de geteisterde gebieden gezonden. Een tweede aardbeving werd gister morgen in het plaatsje Chilpanicino (Me xico) waargenomen. Een groot deel der bevolking bevond zich op dat oogenblik in de kathedraal. In paniek vluchtte men naar buiten, waarbij verscheidene perso nen gewond werden. Ook werd een aan tal huizen zwaar beschadigd. 100.000 GRAMOFOONPLATEN DOOR BRAND VERNIELD. Een buitengewoon hevige brand, waar bij ook een slachtoffer valt te betreuren, heeft naar de „Tëlegr." meldt, gistermid dag gewoed in het vier verdiepingen hooge gebouw van His Master's Voice Ra dio and Gramophone Company, dat gele gen is aan Oxford Street in het hartje van Londen. De schade wordt alleen voor den inventaris al op 30.000 pond ge- ïaamd.; van bet gebouw zelf zijn alleen de muren blijven staan. Op de tweede verdieping vond men het geheel verkoolde lijk van een der bewa kers, die door de vlammen was verrast en zich niet meer in veiligheid had kun nen brengen. Dat de brand zich zoo vlug heeft kun nen uitbreiden, ondanks het model-brand weercorps, waarover de Engelsche hoofd stad beschikt, is niet alleen te wijten aan den ouderdom van het gebouw, maar ook aan de buitengewoon brandbare voorra den. Tegen uitbreiding kleeding-industrie te Berlijn. Geen enkel nieuw handelshuis of nieuwe fabriek voor confectie kan voortaan te Berlijn worden opgericht, zonder machti ging van den rijksminister voor econo mie. De bevoegde autoriteiten motiveeren dit besluit met een streven van de kleeding- industrieën om zich al te veel te Berlijn te concentreeren. Geen enkel verzoek om vestiging, door Israëlieten ingediend, zal in overweging genomen worden. Opleiding „militaire" verloofden in Duitschland. Geleidelijk zullen in alle rijksgebouwen in Duitschland scholen geopend worden voor verloofden van nationaal-socialisti- sche miliciens en soldaten van de rijks- weer. De eerste school van dien aard zal in Schwanenwerder in 1938 worden ge opend. De voorbereiding voor bet huwelijk van deze verloofden heeft een probleem gevormd, waaromtrent de leidster der Duitsche vrouwen en de leider der S.S. thans tot overeenstemming gekomen zijn. DE GEÏNTERNEERDE SPANJAARDEN Regeering acht afdoende maatregelen noodig. Op vragen van den heer Van der Goes van Naters betreffende het nemen van maatregelen ter voorkoming van ont vluchting der hier te lande geïnterneerde Spanjaarden, heeft de Minister van Bui tenlandsche Zaken geantwoord Zes te Zeist, vier te Eindhoven en vijf te 's-Gravenhage ondergebrachte Span jaarden hebben de hun aangewezen ver blijfplaatsen en voor zoover be'kend, het land verlaten. Het verhoudingsgewijs zeer groote aan tal voortvluchtigen (15 op een totaal van 68 geïnterneerden) maakte het nemen wan afdoende maatregelen noodzakelijk om verdere ontvluchting te voorkomen. Op 6 December j.l. werd daarom bevel gegeven de 53 nog hier te lande aan wezige geïnterneerden, in afwachting van hun overbrenging naar een speciaal voor hen in te richten verblijfplaats, voorloo- pig aan te houden. D'eze geïnterneerden zijn thans ondergebracht in de citadel kazerne te Gorinchem, waar zij onder voortdurend toezicht staan. VECHTWAGENS VOOR HET LEGER. Een regiment van 60 stuks. Naar de „N. R. Crt." verneemt, ligt het in de bedoeling van ons legerbestuur een regiment vechtwagens op te richten. De sterkte aan vechtwagens van dit regi ment is nog niet nauwkeurig vastgesteld, doch zal vermoedelijk omstreeks 60 be dragen. Waneer men bedenkt, dat een Duitsch regiment vechtwagens uit twee bataljons, ieder van omstreeks 100 lichte vechtwa gens en een bataljon van omstreéks 70 middelbare vechtwagens bestaat, dan kan de Nederlandsche organisatie slechts zeer bescheiden worden genoemd. Het is ech ter begrijpelijk, dat ons legerbestuur zich voorloopig met deze organisatie tevreden stelt. Eind November 45.000 meer dan eind October van dit Jaar. Het centraal bureau voor de statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffen de het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemidde ling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Het aantal geheel werk loozen bedroeg op het einde van Nov. '37 Nov. '36 Oct. '37 Gemeenten met 100.000 en meer inw. 1S3.S70 165.726 146.326 50.000-100.000 inw. 48.850 52.252 45.974 20.000—50.000 inw. 50.912 52.937 45.060 minder dan 20.000 inw. 132.648 419.480 340.436 Totaal 385.983 419.480 340.436 Blijkens deze cijfers was bet aantal in geschreven werkloozen eind November 1937 33.000 kleiner dan eind November 1936. Vergeleken bij eind October 1937 steeg het echter met 45.000, welke stij ging die van verleden 'jaar overtrof (25.000), tewijl zij ook grooter was dan in 1935 (33.000). Uiteraard is het type vechtwagen, dat zal worden ingevoerd, nog niet hekend, daar hieraan uitgebreide proefnemingen moeten voorafgaan. DE ALGEMEENE ABONNEMENTS KAARTEN BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Blijkens verschillende uitingen in de bladen, is men van meening, dat het sluiten van 148 balten en stopplaatsen aanleiding zou kunnen zijn, om den prijs der algemeene abonnementskaarten te verlagen. Van bevoegde zijde verneemt men echter, dat dit niet bet geval zal zijn. DE WERELDTENTOONSTELLING IN 1939 TE NEW-YORK. Oud-minister de Graeff commissaris- generaal. Naar men verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr mr A C. D. de Graeff, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië en oud-minister van bui tenlandsche zaken, tot commissaris-gene raal van de Nederlandsche inzending op de wereldtentoonstelling, die in 1939 te New-York gehouden wordt. De beer de Graeff kent de Ver. Staten uit eigen aanschouwing, daar hij voor de aanvaarding van het ambt van gouver neur-generaal als gezant te Washington ons land vertegenwoordigde. BIJZONDERE LEERSTOEL IN DE SOCIALE WETGEVING. Aan de Leidsche Universiteit. Staatsblad No. 1371 bevat een besluit van 7 December 1937, tot aanwijzing van de stichting „Labor", gevestigd te Am sterdam, als bevoegd om bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit te Leiden een bijzonderen leer stoel te vestigen in de sociale wetgeving in Nederland. ADMINISTRATIE VAN DE WERK- LOOZENZORG. De minister doet eenige concessies. De minister van Sociale Zaken heeft de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten doen weten weliswaar bezwaar te heb ben om te voldoen aan haar verzoek tot opschorting van de invoering der unifor me stamkaart ten behoeve van de werk- loozenzorg, maar te bewilligen, zooals in tusschen ook reeds tot uitdrukking is ge bracht in een circulaire aan de betrok ken gemeenten van 16 December 1937, dat de datum, waarop de invulling van de omslagkaarten haar beslag moet hebben gevonden, tot 1 Maart a.s. wordt verscho ven. Buitendien maakt de minister geen be zwaar, indien een gemeente, mocht zij zulks wenschen, den dubbelen vorm van de bij circulaire van 4 December 1937 ge voegde model-inlegkaart los laat en dit model vervangt door twee losse kaarten. De eene kaart moet dan bevatten op de voor- en achterzijde de op de modelkaart voorgeschreven kolommen betreffende steunverleening, de werkverschaffing, de werkloosheidsverzekering en het vrije be drijf, de tweede de gegevens over den steun in natura. De omslagkaart blijft ook daarbij gehandhaafd in den oorspronke- lijken vorm. DE VACCINATIE-KWESTIE. Nieuwe wel vóór 1939. De minister van Sociale Zaken zegt in een nota naar aanleiding van het verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van Binnenland. Een arrestatie in de zaak van den dub belen moord te Vlissingen. D'e stand der werkloosheid. Nederland en de erkenning van de ver overing van Abessynië door Italië. Buitenland. De Japanners bezetten Tsi-Nan. De gevechten om Teruel. Aardbevingen in Centraal Amerika. wet tot verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie: Het verst in de critiek gaan de leden, die de regeering ten aanzien van bet vac cinatieprobleem ernstig in gebreke stel len. D'eze leden achten de oplossing van het vraagstuk blijkbaar zeer eenvoudig. Zij volstaan daarbij! met te verwijzen naar de regeling der vaccinatie in Duitsch land. Het staat voor den minister echter allerminst vast, dat dat de voor ons land meest gewenschte regeling is. Mindei scherpe, doch niettemin ern stige critiek is geoefend door i -c-'.cn, die hot voornemen om een staatscommis sie in te stellen afkeurden, omdat zij daarin opnieuw uitstel van een zoo drin gend noodzakelijke definitieve oplossing van het vraagstuk zien. Zooals de minis ter reeds bij' de behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer beeft uit eengezet, behoeft de instelling van een staatscommissie geen belangrijke vertra ging van de definitieve oplossing te be teekenen. Hij beschouwt deze instelling integendeel als een noodzakelijke voor waarde voor bet binnen korten tijd ver krijgen van de zoo gewenschte oplossing. Een nieuwe wettelijke regeling, indien deze noodig zou worden geacht, zal niet vóór 1 Januari 1939 het Staatsblad kun nen bereiken. ARBEID DER GEHUWDE VROUW. Samenstelling der commissie. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid beeft de commissie, welke prae-advies zal hebben uit te brengen over bet voorontwerp van een wet, hou dende beperkende bepalingen inzake ar beid van gehuwde vrouwen, samenge steld. Lid en voorzitter is mr T. J. Ver schuur, leden en plaatsvervangende le den: N. B. Berghuys (N.V.G.), mr A. M. Engels, dr ir. A. H. W. Hacke, mej. M. Heinen, mr A. Hoekema (Ghr. Werkg. Ver.), "W. de Jong (C.N.V.), mevr. A. Knoppers-Valkenier (Ned. Ghr. Vrouwen bond), prof. mr A. C. Josephus Jitta, F. L. v. d. Leeuw (Kon. Ned. Middenstands bond), G. v. d. Lende (N.V.V.), prof. mr P. Lieftinck, mevr. baronesse G. W. F. Mackay, mevr. Ch. L. Polak-Rosenberg (Ned. Ver. van Vrouwenbelangen en ge lijk staatsburgerschap), ir A. L. H. Roe- broek, mej. M. Romine (fed. van r.k. Vrouwenbonden in Ned.), mr B. G. Slo- temaker (Ver-bond v. Ned. Werkgevers), mr B. J. M. van Spaendonck (alg. r.k. werkgeversvereen.), dr J. v. d. Tempel, G. J. Teppema, J. Veldman (R.K.W.V). ir R. A. Verwey en mevr. A. E'. J. de Vries-Bruins (Soc. D'em. Vrouwenclubs). HET BOEKBINDERS-CONTRACT OPGEZEGD. Arbeiders zullen program van eischen formuleeren. Op 4 April 1938 loopt de collectieve ar beidsovereenkomst voor bet boekbinders bedrijf ten einde. D'e arbeidersorganisa ties in dit bedrijf achten, aldus „Het Volksblad", wijziging in de overeenkomst gewenscbt en hebben het bestaande con tract daarom opgezegd. Het program van eischen zal nog ge formuleerd worden, nadat de leden in de gelegenheid zullen zijn geweest, hun denk beelden kenbaar te maken en deze denk beelden dan aan bet oordeel der afdeelin- gen onderworpen zullen zijn geweest. Nog weinig vereenvoudiging en besparing. Blijkens een door minister 'Steenberghe overgelegd vergelijkend overzicht der per- soneele en materieele uitgaven bij de uit voering van de landbouwcrisismaatrege len wordt, voor 1938 gerekend op een totaal aantal crisisambtenaren van 4015 (vorig jaar 4358), waarbij moeten wor den opgeteld de denatureerders, taxa teurs, afdeelingskantoorhouders en hulp personeel van de Prov. Landbouw Crisis organisaties.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1