WEK DE GAL IN UW LEVER OP Hoe op het centrum gepast wordt. Uit de Provincie mm MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Uit de Schoenindustrie. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. SCHOUWEN -DUIVELAND. Nederland en Italië. Kerknieuws. Gemengd Nieuws ken aan de verwarring, welke is ontstaan, wat betreft de spelwijze van de Neder landse taal. Sommigen hunner waren van oordeel, dat de oplossing moet worden gezocht in overneming, door de Regeering, van de thans in nagenoeg alle inriohtingen van onderwijs gebezigde moderne spelling. Andere leden verklaarden, dit stand punt niet te deelen. Zij waren van oordeel, dat de Regeering in deze aangelegenheid die niet slechts de onderwijswereld, doch het gansche volk raakt, van den aanvang af niet het juiste beleid heeft gevoerd. PUBLICATIES UIT EEN GEHEIME RAADSVERGADERING. Justitie zal de zaak verder onderzoeken. De gemeenten Zuid-Scharwoude, Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude, Oud- Karspel en St. Pancras hebben gezamen lijk een lichtbedrijf. Dit bedrijf zal waar schijnlijk worden overgedragen aan het P.E.N. D'e voorwaarden van overdracht zijn door de burgemeesters Dinsdag, onder geheimhouding, aan de raadsleden mee gedeeld. "Woensdag en Donderdag werden deze voorwaarden in verschillende bladen gepubliceerd. In de Vrijdagavond gehouden gemeen teraadsvergaderingen van Zuid-Schar- woude en Broek op Langendijk hebben de burgemeesters en wethouders aan de raadsleden do vraag gesteld of zij van deze stukken aan de betrokken correspon dent mededeeling hadden gedaan. Allen hebben daarop ontkennend geantwoord, waarop is medegedeeld, dat de justitie de zaak verder zal onderzoeken. In Noord-Scharwoude, Oud-Karspel en St. Pancras moet nog gemeenteraad wor den gehouden en men kan verwachten, dat daar door de burgemeesters dezelfde vragen zullen worden gesteld. INVOER VAN BOTER IN BELGIë. Aan ons land een extra contingent verleend. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat aan Nederland een extra contingent werd verleend voor den invoer van boter in België van 27.500 kg. welke hoeveelheid uiterlijk 31 December 1937 in België moet zijn ingevoerd. DE LUCHTLIJN AMSTERDAM— BATAVIA. Uitbreiding van het aantal gezagvoerders Met de benoeming per 1 Januari 1938 van de heeren H. Fuchs en H. A. A. Koo- per tot gezagvoerder op de lijn Amster damBatavia is bet aantal commandan ten op deze route uitgebreid tot 25. Die gezagvoerder-examens zijn, onder leiding van den chef van den vliegdienst, de heer I. A. Aler, nog steeds aan den gang, en naar men verneemt, zullen begin Januari nog meer benoemingen waarschijnlijk acht afkomen, zoodat de K.L.M. bij het ingaan van het komende zomerseizoen op d9 lijn AmsterdamBatavia ongeveer 30 gezagvoerders ter beschikking heeft. Uit de N.S.B. getreden. De heer John Boddé te Bussum deelt aan de „Tijd" mede, dat hij na rijp be raad tot de overtuiging gekomen is, als Katholiek de verantwoording niet langer te mogen dragen om de functie van secre taris van den Raad van Katholieken der N.S.B. te vervullen en dus als zoodanig en voor zijn lidmaatschap der N.S.B. heeft bedankt. Deze verklaring is de eenige, welke de heer Boddé wenschte af te leggen en waaraan geen nadere toelichting door hem zal worden toegevoegd. Onder dit kopje schrijft het „F r. Dagbl.": Lezer, neem eens een atlas ter hand en zoek de provincie Utrecht op. Kijk dan naar den driehoek UtrechtAmersfoort— Hilversum. Wat liggen die plaatsen mooi dicht bij elkaar. Verleden jaar heeft de minister eenige Rijkskweekscholen opgeheven. Het is be kend, dat b.v. Zeeuwsch-Vlaanderen zijn Rijkskweekschool moest missen en er over de menschen, die daartegen geijverd had den, in het verslag van een ambtenaai grapjes werden gemaakt. Maar Utrecht, Amersfoort en Hilver sum behielden hun Rijkskweekscholen. Die van Oostburg moest weg; te weinig leerlingen. Dan zal het voortbestaan van drie kweekscholen in het centrum des lands zoo dicht bij elkaar wel gerechtvaardigd kunnen worden door de groote belang stelling, die aldaar voor de onderwijzers opleiding bestaat? Dat dacht u maar! De kweekschool te Hilversum telt 30 leerlingen, die te Utrecht 28 en die te Amersfoort 47. In de eerste klas zitten in Hilversum drie jongens en zes meisjes, in Amersfoort zes jongens en zeven meisjes en te Utreoht één jongen en acht meisjes. Het zijn wel bloeiende inrichtingen, die men daar bij elkaar op een kluitje in stand houdt! Maar dat kluitje ligt in het centrum des lands. Dat, verklaart veel. Het sal de menschen in Zeeuwsch- VüJï&ndoww. tot. troost aar.. Tanker bij Walsoorden aan den grond. Het Engelsche atoomschip „British Pride" is gisteravond op de Westerschel- de ter hoogte van Walsoorden, omhoog gevaren en blijven zitten, Een aldaar lig gende sleepboot is voor het verleenen van bijstand uitgevaren. De British Pride, een tankboot, kwam van Aruba en was op weg naar Antwerpen. Om negen uur gisteravond is het schip met behulp van sleepbooten uit Terneu- zen, Walsoorden, Vlissingen en Antwer pen vlot getrolkken, waarna het, oogen- schijnlijk zonder schade te hebben op'ge- loopen, de reis heeft voortgezet. Scheepsbotsing nabij Terneuzen. Met schade aan den voorsteven is in de haven van Terneuzen binnengeloopen het Belgische motorvaartuig „Maurice", dat op de reede van Terneuzen in aan varing is gekomen met het van Antwer pen komende Engelsche s.s. „Yewvalley". 'Tijdens de botsing bekwam de schipper verwondingen aan het hoofd. Aan boord van het op de reede liggende Engelsche tankschip „Lincoln Elmsworth" heeft men hulp verleend. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende ia, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Elsoht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten ln flacons van 0.76. ■MFTOT1 Woensdag a.s. hoopt het echtpaar H. van No orde nC o k te Kruiningen zijn vijftigjarige echtvereeniging te vie ren. Beiden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Tentoonstelling over het Heilige Land in de Prov. Bi bliotheek. Het is zeker een goede ge dachte, de zeldzame werken, waarover deze instelling beschikt, onder het oog I van het publiek te brengen. 1 Talloos zijn de kunstenaars, schilders, zoowel als kopergraveurs en houtsnijders, die de historie van het Joodsche volk, de geschiedenis van het Oude Testament in beeld brachten. Prachtige voorbeelden van deze illustratiekunst zijn thans te bezichtigen in de Provinciale Bibliotheek waar voor een tweetal weken een tentoon- stelling van boeken en plaatwerken be treffende het Heilige Land is ingericht, j Het eerst wel trekken de prentbijbels de aandacht, het O. T. met afbeeldingen van schilderijen en etsen door Rembrandt, de Bijbels versierd met kopergravures van Jan Luyken, tevens bekend dichter, en Romeyn de Hooghe. Daarnaast de fraai geïllustreerde uitgave van het werk van i Flavius Josephus. Zonder af te dingen op de waarde van het andere geëxposeerde, vestigen we de aandacht op de prachtige kopergravures van de werkzaamheden der kinderen 1 Israëls aan den Tabernakel, van den in tocht van Pompejus en de verwoesting van Jeruzalem, de treffende uitbeeldin gen van de plagen in Egypte. Dan vindt men er verschillende wer ken van den geleerden Middelburgschen schrijver-uitgever Willem Goeree, die van 1660 tot 1677 gevestigd was op de Burg ln het huis Cicero en later naar Amster dam vertrok. Wij noemen zijn Joodsche oudheden, of voorbereidselen tot de Bij- belsche wijsheid en zijn mozaïsche histo rie der Hebreeuwsche kerken, alle rijk met kopergravures versierd. Willems vader, Hugo Willemsz Goeree, kundig doctor zoowel in de geneeskunde als in de Godgeleerdheid, onderhield drukke betrekkingen met den geleerden rabbijn Jacob Juda Leon, een der naar Middel burg uitgeweken Portugeesche Joden. De beschrijving van den tempel van Salomo door dezen laatsten, in 1642 te Middelburg verschenen, is een der koste lijke bezittingen van de rijke Zeeuwsche boekerij. Nog meerdere boeken met afbeelingen van „Joodsche oudheden" vragen de aan dacht. De incunabele drukken van voor het jaar 1500, met fraaie houtsneden, o.a. van de ark van Noach, behooren tot het kostbaarste wat hier geëxposeerd is. Be langrijk zijn ook de boeken met land kaarten van Palestina en plattegronden van Jeruzalem, w.o. een Bazelsche druk van het jaar 1540 en een zeer zeldzame kaart door Gerard de Joode. Weinig min der interessant zijn de verhalen, door pelgrims opgesteld over hun reis naar het Heilige Land en de beschrijving uit de 17e eeuw. Boeken over de Hebreeuw sche taal, het Joodsche recht, vinden een plaats naast moderne wetenschappelijke werken over land en volk van Palestina. Deze tentoonstelling verdient zeker ons aller belangstelling, daar wij op bijzon dere wijze onze kennis van het Heilige Land kunnen verrijken. Tuberculose-bestrij ding onder het rundvee. Alhier is op gericht een vereeniging tot bestrijding van tuberculose onder het Rundvee en andere veeziekten (kring Zuid-Beveland van de L. T. B.) Tot voorzitter werd gekozen dhr J. Driedijk uit Wolfaartsdijk. Als secretaris treedt op dhr M. Nijsten van 'sHeeren- hoek. De volgende heeren nemen zitting als leden: De heer L. Boonman van Ovezand, de heer M. Stijn van Hoedekenskerke, de heer A. van den Dries, Heinkenszarud, de heer P. Rijk te Oudelande. Het Tamboers en Pijperscorps „Ex celsior", onderafdeeling van de Chr. Jon- gel. vereen, is op haar ledenvergadering van 10 Dec. j.l. 'Overgegaan tot oprich ting van een Junioren-afdeeling. De naam van deze afdeeling is „Jong Excelsior". De leeftijd der leden is bepaald op 9 tot en met 15 jaar, waarna zij via een exa men lid kannen worden van de hoofdaf- deeling „Excelsior". Het corps zal, zoo dra mogelijk, in de toefkomst geheel zelf standig optreden. In de maand' Januari hopen de leiders met een opleidingscur sus te beginnen. Hansweert. Op de Oosterschelde is het 'ledige tankschip Nassovia, terwijl het voor anker lag, aangevaren door het ge laden sleepschip Leopold. De Nassovia bekwam hierdoor lekkage in het voor schip, hetwelk door het bergingsvaartuig Zeehond is dichtgemaakt. Daarna heeft het schip de reis naar Terneuzen voort gezet. Het motorschip Zwaluw, schipper Smedeman, geladen met cement is giste ren v.m. tijdens dikke mist op de Molen plaat omhooggevaren. Het bergingsvaar tuig Bruinvisch is van hier vertrokken, doch de schipper weigert assistentie en hoopt met hoog water op eigen kracht vlot te komen. Domburg. Donderdagavond 7.30 u. ver gadert de Gemeenteraad. O.a. zullen be handeld worden de navolgende punten: Aangaan rentelooze leening met ge meente Oostkapelle voor uitbreiding wa terleiding in den Duinweg aldaar. Voorstel tot afsluiting schoolplein bui ten de schooluren. Voorstel tot inrichting burgemeesters kamer. Voorstel afsluiting wandelpad door de Manteling voor wielrijders. Benoeming leden in verschillende com missies. Verbindendverklaring ondernemersover eenkomst gevraagd. Naar de „N. R. Grt." meldt, is van de zijde van het bedrijf in de schoenindu strie niet alleen verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst gevraagd, maar ook een on dernemersovereenkomst, houdende een regeling betreffende levering en beta lingscondities van lederfabrikanten en importeurs aan schoenfabrikanten en en- groshandel, is door de betrokken organi saties reeds eenigen tijd geleden aange nomen en aan de regeering ter verbin dendverklaring voorgelegd. Dezer dagen heeft in Den Haag hierover een „hea ring" plaats gehad. Naar het blad ver neemt, waren voor deze bijeenkomst 200 uitnoodigingen verzonden waarop onge veer 70 personen uit de schoenleder-in dustrie, engroshandel- en winkeliers kringen waren opgekomen. Algemeen stond men op het standpunt van de wenschelijkheid van uniforme conditiën; er waren geen principieels ver schillen. Alleen over ondergeschikte pun ten liepen de meeningen wat uiteen. Den engros-handelaren ging de rege ling echter niet vergenoeg; men verlang de dat zij ook van toepassing zou zijn voor de leveringen aan de kleine leder handelaren en de schoenmakers. Oostkapelle. Donderdagavond werd in de Geref. Kerk een Landstormavond ge houden. De voorz. der plaatselijke com missie burg. Fabius sprak een openings woord. Vervolgens werd door Overste Bierman, voorz. van de Gew. Comm., een opwekkend woord gesproken. De plaatse lijke leider dhr Jasp. Jobse bracht ver slag uit van de werkzaamheden van de B.V.L.-afd. Daarna werd een kleine film vertoond, voorstellende verschillende ge beurtenissen uit het leven van het Ko ninklijk Huis. Na de pauze werd de mooie Land stormfilm „Je Maintiendrai" vertoond Aan elk der leden werd een aandenken aan het huwelijk van het Prinselijk Paar aangeboden, waarna na een slotwoord van den voorzitter, deze avond met het staande zingen van een tweetal clouplet- ten van het Wilhelmus besloten werd. Stavenisse. SChip omhoog geva ren. Schipper gewond. Tijdens een zware mist is Zondagvoormiddag het motorschip van de firma Kesteloo, die een beurtdienst onderhoudt van Breslkens op Rotterdam, in het Koeten onder deze gemeente op een zandbank omhoog ge varen. Tengevolge van den schok sloeg het stuurrad plotseling om, waardoor de schipper zoo ernstig aan het hoofd werd gewond, dat inroeping van medische hulp noodzakelijk bleek. Door den veerschipper Boomsluiter werd Dr Bernhardi naar het gestrande schip gebracht, die den gewonden schip per verbond en een hersenschudding con stateerde. In den loop van den avond werd de schipper per ontboden ziekenauto naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ver voerd. Het bergingsvaartuig „D'orus Rij kers" uit Wemeldinge heeft later op den dag het gestrande motorschip vlot ge- sloopt Kerkwerve. De heer C. P. van hlkerzee reed Donderdagmiddag met zijn auto na het marktbezoek naar huis. Zijn dochter, die aan het stuur zat, schijnt daarmede een verkeerde manoeuvre te hebben uit gevoerd. De wagen geraakte aan het slin geren, om kort daarop met een flinke vaart in de sloot terecht te komen, met de wielen naar boven. De landbouwer A. van den Hoek, die op zijn hofstede was en het ongeluk zag gebeuren, pakte zijtn fiets en was spoedig ter plaatse. Het gelukte hem het portier te openen, waarna alle 5 inzittenden door hem op het droge werden gehaald. Be halve enkele kleine blessures bleken al len er met een nat pak te zijn afgekomen, zoodat dit ongeval, dat zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien, met alleen wat materieele schade afliep. Later in den avond werd de auto met een kraanwagen op het droge gebracht. (Z. Nsb.) Erkenning der verovering van Abessynië Waarom onze regeering het initiatief heeft genomen. Op de schriftelijke vragen van den heer Wijnkoop in verband met de stap pen, door do regeering ondernomen, in zake erkenning van de Italiaansche sou- vereiniteit over Abessynië, heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken Z.Ex. mr J. A. N. Patijn, als volgt geantwoord. Eenigen tijd geleden heeft de regeering aan de regeeringen, die de Oslo-overeen komst hebben geteekend, de vertrouwe lijke vraag gesteld, of zij genegen waren een gezamenlijken stap in zake de feite lijke erkenning van de Italiaansche bezet ting van Abessynië te doen bij de regee ringen van Groot-Britannië en Frankrijk. De bedoeling was aan laatstgenoemde re geeringen te vragen, of zij genegen zou den zijn tot deze erkenning over te gaan, onder mededeeling, dat de regeeringen der Oslo-Staten voornemens waren dit te doen. De gevraagde regeeringen hebben nog niet alle haar standpunt bepaald. Het overleg hieromtrent is nog gaande. De redenen, die de Nederlandsche re geering hebben bewogen hiertoe over te gaan, zijn de volgende: De Italiaansche bezetting is een feit. Met dit feit te erkennen, wordt niets prijs gegeven van het standpunt, door de re geering ten opzichte van den oorlog tegen Abessynië destijds ingenomen. Door het niet erkennen, wordt de verhouding ten aanzien van Italië, waar Nederland nog steeds niet door een gezant is vertegen woordigd, geschaad. Op het oogenblik, dat de vraag aan de andere Oslo-staten gedaan werd had Italië zijn lidmaatschap van den Volkenbond nog Diet opgezegd en koesterde de regeering de hoop, dat een erkenning, als bedoeld, Italië wellicht naar Genève zou doen terugkeeren, Een maal zal, naar moet worden aangenomen, het voldongen feit toch moeten worden aanvaard. In tegenstelling met de gedach te, welke aan de gestelde vraag schijnt ten gTondslag te liggen, is de regeering niet van meening dat hiermee moet worden ge wacht tot de groote mogendheden het voorbeeld hebben gegeven, doch acht zij dit integendeel minder bevorderlijk voor de nationale waardigheid. Evenmin kan de regeering toegeven, dat haar optreden de onafhankelijkheid van kleine staten in gevaar zou brengen. Dit laatste is geschied door de verovering zelf, welke de Volkenbond niet heeft kun nen beletten. De regeering kan niet in zien, dat de aanvaarding van het feit der verovering, voor welk feit, blijkens de op heffing der sancties, ook de Volkenbond zich heeft moeten huigen, voor andere staten nadeelige gevolgen zou hebben. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwammerdam, D. Bouman te Spannum. Te Rjjsoord, G. van Doorn cand. te Hilversum. Bedankt voor Eëmnes-Buiten, J. J. Poot te Bunschoten. Voor Koudekerk a.d. Rijn, A. A. van Ruler te Kubaard. Geref. Kerken. Beroepen te Oudewater, Dï H. N. Rid derbos te Eefde-Gorssel. Bedankt voor Stadskanaal, D. Vreug- denhil te Appelscha. Geref. Gemeenten. Beroepen te Terneuzen, H. Ligtenberg te Lisse. D'e bijzetting' van wijlen generaal Ludendorffs stoffelijk overschot heeft te Tutzing plaats gehad. Een foto tij- plishtightid 5$ hst StesSffeef van h*t kleins Dviitsihs pl&atsj®. Hulpprediker. Cand. J. v. d Schaft te Vlaardingen, die een benoeming ontving tot hulpprediker bij de Geref. Kerk van Middelburg, heeft er ook een ontvangen van de Geref. Kerk te Groote Lindt (Zwijndiecht). Meliskerke. Herkozen tot kerkvoogden bij de Ned. Herv. Kerk de heeren Kr. Dekker en H. Krijger, tot ouderling de heer P. Sturm en tot diaken de heer L. de Wolf. Gekozen bij de Geref. Kerk tot ouder ling de heer G. Polderman en tot diaken de heer D. Goppoolse. Colijnsplaat. Herkozen als ouderling bij de Geref. Kerk te Colijnsplaat dhr M. J. Contant en als diaken dhr J. Tazelaar. (Belangeloos bericht.) Zondagmiddag is een personenauto op den rijksstraatweg ter hoogte van kasteel Nijenrode, in aanraking gekomen met een van den anderen kant komen de auto. De eerste auto, waarin vier jongelui uit Nieuwersluis en Loeneu aan de Vecht zaten, die op weg waren naar een voetbalwedstrijd, geraakte ten ge volge van de botsing in de Vecht. Drie der inzittenden wisten zich uit den wagen te werken en zwemmende den wal te bereiken. De vierde maakte even wel benauwde oogenblikken door. Hij kon niet uit het voertuig komen, dat bij na geheel onder water lag. Een voor bijganger, zekere H. Slotboom, die het gevaar zag, waarin de man veikeerde, bedacht zich geen moment en begaf zich te water. Hij slaagde er in, de kap van de auto open te maken, waarna hij den drenkeling kon grijpen en op het droge brengen. De 76-jarige van den E is hij het overstaken te Eindhoven door een auto, aangereden. Hij liep daarbij een ernstige hersenschudding en een schedelbreuk op en is aan da gevolgen overleden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2