A Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in Spanje. Het Britsche Imperium. Het incident tusschen Amerika en Japan geregeld. Belangrijkste Nieuws MAANDAG 27 DEC 1937 52c JAARGANG - No. 74 VR A-ANTIVRIES Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per reye! Ingezonden niedeJeelingen 00 ce.it per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE STRIJD OM TERUEL. Tegenstrijdige berichten. t D0 tegenspraak in de berichten over ieruel duurt nog voort. Drie dagen na de verovering van Teruel, zoo meldde Havas uit Madrid, zijn nog slechts drie gebouwen door de opstandelingen bezet: bet seminarium, de kazerne der Ou ar dia Civil, en de Bank van Spanje. Het semi narium is het belangrijkste centrum van weerstand. Hier bevinden zich 4U0 man schappen van de Guardia Civil met vrou- ven, kinderen en talrijke gevangenen, betgeen een krachtigen aanval belem mert. De bevelhebbers der regeeringstroe pen hopen trouwens, dat de belegerden zich spoedig zullen overgeven. De stad wordt reeds weer georganiseerd en her- krijgt geleidelijk haar normale uiterlijk, telefoon- en telegraaflijnen zijn hersteld en men kan thans correspondeeren van teruel met Barcelona en Valencia. De radio der opstandelingen van Sala manca meldde daarentegen Zaterdag avond: de regeeringstroepen, die Teruel omsingelen, zijn thans onder het vuur onzer troepen. De laatste door de regeeringstroepen m den strijd gebrachte troepen kunnen de verbindingen naar achter niet meer her stellen. De toestand der regeeringstroepen Wordt steeds moeilijker. ®ru®l wordt langzamerhand een aadsel. Wie kan er nog wijs uit deze In 'het artikel in „De Rijkseenheid" over het huidige wereldgebeuren, de vorige wéék door ons geciteerd, wordl ook stilgestaan bij de veranderde positie van Engeland. Gewezen werd op de diepe tragiek die er schuilt in de verzwakking van de positie en veiligheid van het Britsche Imperium de laatste jaren. Een zaak niet alleen voor Engeland, maar ook voor ons land en onze 'veiligheid van on eindig veel belang. „De jaren, dat wij', ook zonder bond genootschap, waarvoor geen enkele reden was, hierin op' Engeland konden steunen, alleen reeds, omdat onze veiligheid en de handhaving van onzen status-quo ook voor Engeland een eminent belang wa ren, zijn of lijken voorbij. Wel blijft bet wederzijdsche belang be staan, maar de vroegere almacht van Engeland, om persoonlijk zijn belang veilig <e stellen, is voorbij; de afhanke lijkheid 'van Albion van wat anderen doen en willen is gegroeid als nooit te voren en daarmede gaat verloren het jarenlang door ons gekoesterde en ge wettigde vertrouwen, dat reeds het Brit sche belang zelve ons van die zijde een natuurlijke bondgenootschap zal brengen, dat ons een beveiliging geeft, waarop wij werkelijk kunnen bouwen. De pacifistische politiek van de regee- ringen-MacDonald veroorzaakte niet al leen een ernstige verzwakking van Enge- lands weermaoht 1 hetgeen tenslotte al tijd weder is in te halen doch had hetgeen veel ernstiger ia, een zeer ernstig prestigeverlies tengevolge. D'it bleek ten duidelijkste tijdens het Abessijnsche conflict, toen de beproefde tactiek 'van Engeland het met zijn vloot kracht bijzetten aan de argumenten van zijn diplomaten ondanks de on gekende Britsche vlootconcentraties rond Italië, volkomen faalde. Mussolini liet zich niet imponeeren en slingerde 't trot- sohe Albion de eene beleediging na de andere in het gelaat. John Bull, in het bewustzijn van zijn zwakte, kon niet anders dan het hoofd buigen en zijn mo- reele nederlaag erkennen. Men zal goed doen dezen, aan het Britsche prestige toegebrachten slag, niet te onderschat ten." Wie van beschouwingen als deze ken nis neemt, zal te beter verstaan dat de Regeering' krachtige maatregelen neemt tot versterking van de weermacht en dat het defensie-vraagstuk in onze dagen ge zien wordt als een zaak van unieke be tee kenis. DE JAPANSCHE VERONTSCHUL DIGINGEN DOOR DE VER. STATEN AANVAARD. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Hirota, heeft Vrijdag den Ameri'kaanschen ambassadeur, Grew, het antwoord van Japan op de Amerikaan- sche nota over 't „Panay"-incident over handigd. In de nota betuigt de Japansche re geering opnieuw 'haar leedwezen, zegt volledige schadevergoeding toe en geeft de verzekering, dat definitieve stappen zullen worden gedaan, om de veiligheid -van de Amerikaansche burgers en eigen dommen in China te verzekeren. Het incident is geheel te wijten aan een vergissing. Gebleken is, dat de aan val geheel zonder opzet heeft plaats ge had. Gezaghebbende kringen te Washington geven als hun meening te kennen, dat het Japansche antwoord niet bevredigend is. Het spreekt namelijk van het inci dent met de „Panay", alsof het hier ging om een „vergissing", terwijl alle Ameri kaansche rapporten de mogelijkheid van zulk een abuis uitsluiten. De door de Japansche regeering gebo den waarborgen werden onvoldoende ge acht. De regeering van de Vereenigde Staten heeft echter besloten de Japansche ver ontschuldigingen te aanvaarden. Zij waarschuwt wel krachtig tegen her halingen. De regeeTing der Vereenigde Staten is van meening, dat het Japansche verslag over de getroffen maatregelen beant woordt aan den Amorikaanschen eisch, uiteengezet in de nota van 14 Dec. Wat de oorzaken en de omstandighe den van 'het incident betreft, handhaaft de Amerikaansche regeering de conclusies van haar onderzoek. De regeering der Vereenigde Staten spreekt de hoop uit, dat de Japansche maatregelen toereikend zullen zijn om nieuwe aanvallen of on wettige inmengingen door de Japansche autoriteiten of strijdkrachten tegen Ame rikaansche burgers, belangen of goede ren te voorkomen." De Amerikaansche nota maakt, naar men meent, een einde aan de Ameïi- kaansch-Japansche diplomatieke span ning, zonder evenwel 'het incident te slui ten. D'aar de schadevergoeding van Japan nog vastgesteld moet worden en het ver trouwen der Amerikaansche regeering in de Japansche beloften beperkt blijft, zoo als uit de laatste zinsnede van de nota blijkt, zal Washington het Japansche op treden in 'China met de grootste aan dacht blijven volgen. Niettemin zal de nota bijdragen tot kalmeering der gemoederen in de Ver eenigde Staten, althans voorloopig. DE GEARRESTEERDE DUITSCHE PREDIKANTEN. Weer terug naar de gevangenis. De Duitsche predikanten der Belijde- niskerk, die op vrije voeten waren gesteld om de Kerstdagen in familiekring te kun nen doorbrengen, hebben bevel gekregen na de Kerstdagen weer naar de gevange nis terug te keeren. Hiet verzoek van ds Niemöller om althans gedurende de Kerstdagen in vrijheid te worden gesteld, is afgewezen. MUSSOLINI WEIGERT VAN ZEELAND TE ONTVANGEN. Volgens den Parijschen correspondent van het R.K. dagblad „Libre Belgique" heeft Mussolini geweigerd, den ex-pre mier van België, Van Zeeland, een onder houd toe te staan, tijdens diens laatste verblijf te Rome. De Belgische oud-minis ter was naar de Italiaansche hoofdstad gekomen teneinde daar nog enkele gege vens te verkrijgen voor zijn rapport over de vermindering der tolmuren in Europa, waaraan hij op verzoek van de regeerin gen van Parijs en Londen werkt. In verband met dit onderzoek had Van Zeeland een onderhoud bij Mussolini aan gevraagd. Deze zou, volgens den corres pondent, in afwijzenden zin geantwoord hebben. De correspondent wijst er nog op, dat deze afwijzing in Italiaansche hof kringen nogal wat deining heeft veroor zaakt. De echtgenoote van den Italiaan- schen kroonprins is, zooals den lezer be kend zal zijn, een zuster van koning Leo pold III. ENGELSCHE ZENDINGSSCHOOL DOOR JAPANSCHE SOLDATEN OVERVALLEN. .Japansühe soldaten hebben Zondag een overval gepleegd op- het gebouw van de Bngelsche zendingsschool der Anglicaan- sche kerk, te Peking. De Japansche soldaten braken de poor ten en de deuren van het gebouw open, waar zich een Chineesche hoofdonderwiji- zer bevond. Zij namen diens particuliere brieven en bescheiden in beslag en ver dwenen vervolgens. Den Cbineeschen hoofdonderwijzer namen zij mee. De man is in de gevangenis gebracht. D'e redenen van deze arrestatie zijn niet bekend. KERSTPROGRAMMA VAN RADIO BOEDAPEST. „Zie de maan schijnt door de boomen".. Dat de weg naar een internationaal programma van. Kerstliederen vol voet angels en klemmen ligt voor de pro gramma-leiders van radio-omroepenis Vrijdagavond weer eens gebleken. Het radio-station van Boedapest zond Kerst-liederen van verschillende landen uit. Duitschland was vertegenwoordigd door het welbekende „Stille Nacht, hei lige Nacht", Frankrijk door „Noël". Vervolgens was Nederland aan de beurt en daar speelde, keurig vastgelegd op de zwarte schijf, een A.V.R.O.-orkest: „Zie, de maan schijnt door de boomen". „Hij komt, hij komt, St. Nicolaas is daar", enz. VLIEGTUIG IN BOHEMEN VERONGELUKT. Drie dooden. Een vliegtuig van de Air France, de F.A.-M.Y.D., dat Vrijdagmiddag om 3 uur 55 uit "Weenen naar Praag was ver trokken is in Zuid- Bohemen bij' Kas- perske Hory in een mistbank uit den koers geraakt en verongelukt. De be stuurder, een Tsjech, de marconist, een Franschman, en een passagier, een advo caat uit Praag, zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. Het vliegtuig is op ongeveer 1000 M. op een beboschte heuvel neergekomen. Het was totaal verpletterd en lag meer dan 60 c.M. diep in de sneeuw. PLAN VOOR EEN NIEUWEN VOLKENBOND Bij 'de Britsche regeering zouden plan nen bestaan om in het begin van hef volgend jaar bij andere mogendheden in lichtingen in te winnen aangaande de mogelijkheid van de oprichting van een nieuwen volkenbond. Deze nieuwe volkenbond zou los moe ten staan van het verdrag van Versailles en minder verstrekkende bevoegdheden moeten hebben, in het bijzonder wat be treft de kwestie der sancties. Zoowel Chamberlain als Churchill schijnen voor standers te zijn van dit plan. Er vallen nog geen voorspellingen te doen, of de Vereenigde Staten, Japan, Duitschland en Italië tot toetreding be reid zullen blijken. DE REVOLUTIONAIRE STAKINGEN IN FRANKRIJK. In Frankrijk 'hebben stakers een aan tal door den staat genationaliseerde fa brieken van wapentuig bezet. O.m. was dit bet geval te Colombes. Bijna is het hier tot een zeer ernstige botsing geko men. De Garde Mobile maakte op order van de regeering aanstalten om de bezette fabriek te ontruimen. D'e arbeiders gaven echter te kennen zich daartegen met alle middelen te zullen verzetten. Aan „mid delen" ontbrak het hun niet in deze fa briek van wapentuig. Bovendien werden zij in hun verzet gesteund door tiendui zenden die door 't sirene-geloei der be zette fabriek daarheen waren gelokt. Op deze dreigementen heeft de regeering van een krachtdadig ingrijpen afgezien. De arbeiders zijn meester gebleven van het terrein. Later hebben de stakers in eenige fabrieken de bezetting uit eigen beweging opgeheven. Ook in andere takken van bedrijf zijn meer stakingen voorgekomen. De bestellers 'en vrachtautobestuurders ivan de Farijsche vraebtdienstonderne- mingen hebben de scheidsrechterlijke uit spraak inzake de door hen gestelde eischen niet aanvaardbaar geacht. Zij zijn gaan staken. De bemanningen der in de haven van Rouaan liggende Fransche schepen zijn in staking gegaan. Er is hier sprake van een aantal con flicten, waarin duidelijk een revolution- nair plan is te bekennen. DROEVE KERSTMIS IN HET HEILIGE LAND. Felle strijd in het Noorden van Palestina Terwijl de geheele christenheid Kerst feest vierde speelden zich in het Heilige Land bloedige oorlogstooneelen af. D'e paden, waarop Christus eens wan delde, zijn thans met bloed doordrenkt en in de omgeving van de heilige plaat sen worden dag na dag onschuldige men- schen neergeschoten en vermoord, meldt Un. Press. Over de straatwegen donderen pantser wagens met dreigende machinegeweren en op vele uit den Bijbel bekende plaat sen bevinden zich loopgraven en barrica des van zandzakken. De bloedige botsingen, welke het gevolg zijn van het Arabisch verzet tegen de im migratie der Joden in Palestina, hebben circa 1300 dooden 1800 gewonden ge- eischt. In plaats van talrijke groepen pelgrims uit alle deelen der wereld bevolken thans in khaki gestoken Britsche infanterie bataljons en politietroepen in blauwe uni formen de bedevaartplaatsen. De strijd, die in Noord-Palestina ge voerd wordt tusschen geregelde troepen Binnenland. D'e Eerste Kamer over de Rijksbegrooting. D'e regeling van den kinderbijslag. De Eerste Kamer over de vaccinatie. Buitenland. Het geschil tusschen Japan en Amerika bijgelegd? Revolutionaire stakingen in Frankrijk. De onlusten in Palestina. ANTIROEST i Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter" bus en terroristische benden neemt den vorm aan van een waren veldslag. Vrijdagmid dag waren reeds 22 rebellen gedood. De autoriteiten hebben besloten de grens tusschen Syrië en Palestina te slui ten. Havas meldde Zaterdag uit Jerusalem: De achtervolging van een bende A racis ten in het Noorden des land- n- nacht voortgezet. To midderna v wen naar schatting 40 Arabieren gedood. Tal van bandieten werden gewond. De ge vechten hebben zich voorgedaan in de bij de grens gelegen bergen tusschen Akk.ro, Safed en Tiberias. De actie tegen de gewapende benden in Noord-Palestina duurde gisteren reeds vier dagen. Bij het vallen van den avond duurde het gevecht in Galilea nog steeds voort D'e politie heeft in het Noorden des lands vele huiszoekingen verricht. Militairen hebben verscheidene huizen bezet. Mej. A. M. ,T. de Wilde, dochter van den minister van Financiën, trad Don derdag te Den Haag in het huwelijk met den heer J. v. Andel, leeraar aan het Christ. Lyceum in de residentie De tinbaggermolen „Karimata", welke voor rekening van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw Mij. Billiton bij Smit's Scheepwerf te Kinderdijk in. aanbouw is, zal in Juli a.s. gereed komen en naar Indië worden gesleept. Hemden korter Minister Goering, Duitschlands econo mische dictator, heeft verordend, dat de manshemden 5 c.m. korter gemaakt moe ten worden dan tot dusver gebruikelijk was. Daardoor wordt een belangrijke be sparing op de grondstoffen verkregen. 'Wanneer men zoo met de kleeding voortgaat, 'kan men nog heel wat bespa ren I Ongelukken in Amerika. Bij Wellsburg in den Amerikaanschen staat "West-Virginië is een auto met zes jongelieden in het water gereden. De in zittenden kwamen om het leven. Te Pittsburg zijn de locomotief en de tender van een trein van een 15 meter hoogen spoordijk gereden en op straat te recht gekomen. Twee menschen werden gedood, zeven gewond. Te Turner in Maine brak brand uit in een huis, waar twintig menschen het Kerstfeest vierden. Twee kinderen en drie volwassenen vonden in de vlammen den dood. Twee menschen, die te hulp wilden komen, liepen ernstige brandwon den op. Het aantal slachtoffers van het ver keer tijdens de Kerstdagen in de Ver eenigde Staten bedroeg 132. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de Rijksbegiooting, drongen vele leden er op aan, dat de Re geering ten spoedigste een einde zou ma-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1