Retributies inzake de Warenwet. De Internationale suiker-! overeenkomst. Uit de Provincie. De Godsdienststrijd In in Rusland. voor legering Tan een garnizoen te Am sterdam ia gesteld, dat h9t oefeningster- tiBcb werken, doch zullen worden be diend uit een der wachthuisjes door den aldaar dienstdoenden rijksveldwachter. MIDDELBURG. WALCHEREN. penningm, K. Poppe, Als afgevaardigde i naar de algemeene vergadering der Z. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Oorspronkelijk dacht men te kunnen volstaan met twee kleuren, n.l. rood en groen; terwille van de uniformiteit is hiervan afgezien en nu is de bekende gele kleur er ook aan toegevoegd. De gang van zaken zal zoo zijn, dat de bij het hek dienstdoende agent het licht op geel schakelt, zoodra een auto vóór de stoep van het paleis verschijnt. Zoodra de auto in beweging komt en zich in de richting van het hek begeeft, scha kelt hij geel over in rood. Is de auto op den rijweg aangekomen en zoo te zeggen in het verkeer opgenomen, dan gaat het rein voor rekening van de gemeente Am sterdam wordt geleverd en geschikt ge maakt? 3. Is het den minister bekend, dat ook met andere gemeentebesturen overleg wordt (is) gepleegd door militaire auto riteiten omtrent eventueele voorwaarden, waarop garnizoenen gevestigd kunnen worden, als de betrokken gemeentebestu ren bereid zijn bepaalde kosten voor hun rekening te nemen? 4. Acht de minister in deze wijze van onderhandelen door legerautoriteiten het gevaar niet aanwezig, dat militaire be langen worden opgeofferd aan de mate waarin gemeentebesturen eventueel tot financieele medewerking bereid zijn, ten einde vestiging van een garnizoen bin nen de kom hunner gemeente te bevor deren? 5. Acht de minister bovendien derge lijke overeenkomsten niet in strijd, zoo wel met den geest, als met de letter van art. 188 der Grondwet, waar vermeld staat: „al de kosten voor de legers van het rijk worden uit 's rijks kas vol daan?" 6. Indien de minister vraag 4 en 5 be vestigend beantwoord, is hij dan bereid maatregelen te treffen, opdat de vesti ging van garnizoenen e.d. niet afhanke lijk wordt gesteld van de financieele wel willendheid en/of draagkracht eener ge meente, noch direct noch indirect? HOUT UIT INDIë NAAR HOLLAND? Proefzending van dwarsliggers voor spoorwegen. Door den oorlog is China als afnemer van Indisch hout vrijwel weggevallen, al dus de „Java Bode", zoodat het Bosch wezen naar andere afnemers zoekt. Nederland voert jaarlijks één millioen dwarsliggers in, doch ons djatihout is hiervoor te duur. Dus tracht men nu, met Nederland een overeenkomst te sluiten tot afneming van dwarsliggers van het z.g. „kroeëng-Borneohout". D'e onderhandelingen met het Kolo niaal Instituut hierover zijn gaande. Men zendt uit Indië 1000 dwarsliggers daar heen by wijze van proef, in de hoop op een flinke order voor het volgend jaar. Tot zoover dit bericht. Naar men van de afdeeling „Handels museum" verneemt heeft zij met deze aangelegenheid inderdaad drukke be moeienis, zooals trouwens met zooveel andere tropische producten. Het Han delsmuseum heeft in Indië gevraagd om toezending van een klein aantal, om streeks een dozijn, dezer dwarsliggers. Men heeft nog geen bericht of zij reeds zijn verzonden. De bedoeling is dat de spoorautoriteiten hier te lande zich een voorloopig oordeel kunnen vormen. Wan neer de kleine proefzending bevalt zal pas sprake zijn van toezending van een grootere hoeveelheid. DE KWESTIE BUCKMANN OPGELOST De kwestie Bückmann, die indertijd zooveel stof heeft doen opwaaien, is op gelost. Tusischen de Algemeene Rekenkamer en de regeering is over enkele punten na veel correspondentie overeenstemming be reikt en ook de commissie voor de rijks uitgaven der Tweede Kamer kan zich, blijkens haar verslag met het verkregen resultaat Vereenigen. Het 'belangrijkste geschilpunt is geweest de vraag, of het salaris, en ook een bedrag voor pensioen, voor den heer L. Büokmann, nadat hij ontslag had ontvangen als regeerings- commissaris voor de melkveehouderij en hij benoemd was tot raadsadviseur bij het departement van Landbouw en Visscherij, ten laste van de begrooting van het land bouwcrisisfonds gebracht kon worden. De rekenkamer meende aanvankelijk van niet, maar na een nadere omschrij ving van de taak en het werk van den heer Bückmann, maakt zij hiertegen niet langer bezwaar. De Tweede Kamer heeft gisteren de conclusie van de commissie, om de stuk ken, op deze kwestie betrekking hebbende voor kennisgeving aan te nemen, zonder debat en hoofdelijke stemming goedge keurd. VERHOOGING TARIEVEN V. 0. V. In verband met het voornemen der re geering om de tarieven voor de vrijwillige oudordomsverzekering te verhoogen, zoo als ook reeds in 1937 is geschied, heeft do Ned. Vereen, van Inspecteurs en Agen ten zich tot den Minister van Sociale Za ken gewend, teneinde te trachten de voor genomen verhooging te voorkomen. JHR MR DR N. C. DE GIJSELAAR f Te Wassenaar is in den ouderdom van 72 jaar overleden jhr mr dr N. C. de Gijselaar, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-presi dent-cura- tor der Leidsche Universiteit en oud- burgomeestsr van NI1UWI EN VERBETERDE VLIEG VELDEN OP SUMATRA. fiegeering en rubberfondsen betalen samen 660 mille. Gemeld wordt, dat de regeering en de rubberfondsen elk voor de helft zullen bijdragen in de kosten van aanleg en verbetering van een zestal vliegvelden op Sumatra, ten behoeve van een luchtver- binding van de Westkust met Medan, waarvan de totaalkosten worden ge raamd op 660 mille. Het „Vaderland" merkt hierbij op: Ongeveer drie maanden geleden ver namen wij van den directeur van Ver keer en Waterstaat in Indië, Ir van Haeften, bij zijn aankomst per vliegtuig in Nederland, dat ten behoeve van de luchtverbinding naar de Westkust van Sumatra, volgens een vast plan wordt ge arbeid, dat het vliegveld in Padang in voorbereiding is en er alles op wordt gezet deze uitbreiding van het luchtnet spoedig tot stand te brengen. Daarna zal dan waarschijnlijk de ver binding van Sumatra's Westkust met de Oostkust volgen. Dat de bestaande vliegvelden op Su matra verbetering behoeven, hebben wij uit meer dan een bericht kunnen lezen. Het Medan-vliegveld is b.v. reeds gerui- men tijd op de K.L.M.-lijn uitgeschakeld en na de ramp op het vliegveld te Pa- lembang heeft, zooals bekend, de ge schiktheid onzer Indische vliegvelden aan critiek blootgestaan. Voor de Dou glas-machines moeten de Indische vlieg velden, volgens een deskundige, niet ge heel voldoende worden geacht. Deze ma chines hebben een luieren start dan de Fokkers, en daarvoor zijn grootere vlieg velden noodig. Volgens denzelfden expert een voormalige Indische luchtvaartauto riteit, is het dringend noodig, dat de In dische vliegterreinen aanmerkelijk ver beterd worden. Gezamenlijk adres van Nederlandsche Kamers van Koophandel. De gezamenlijke Kamers vein Koop handel en Fabrieken in Nederland heb ben tot den minister van Sociale Zaken een adres gericht over Retributies inge volge de Warenwet inzake de keurings diensten van waren. Aan dit adres is bet volgende ont- leend Het K. B. van 36 Juni 1937 behelst, evenals de vroegere regeling, een schaal van retributies, gebaseerd op de rang schikking van de betrokken zaken inge volge artikel 19 der Handelsregisterwet. Dezen grondslag achten wij principieel en door deszelfs gevolgen, volkomen on juist. Het Handelsregister is een openbaar register, beoogende het publiek in staat te stellen zien van rechts- en enkele fei telijke verhoudingen van de ingeschreven zaken op de hoogte te kunnen stellen. Teneinde aan de Kamers van Koophan del en Fabrieken, die met het beheer van het Handelsregister zijn belast, de daartoe en ook voor haar overige taak vereischte middelen te verschaffen, brengt inschrijving in dit register de verplichting tot betaling van een bij drage mee. Déze bijdragen zijn, teneinde tot op zekere hoogte met de draagkracht van de bedrijven rekening te houden, gedifferentieerd naar een in de Han delsregisterwet neergelegde schaal, welke uiteraard ten nauwste verband houdt met den overigen opzet van het Han delsregister. De beffing van bet keuringsrecht blijft slechts een willekeurige en op principieel onjuisten grondslag geheven zakelijke belasting op het bedrijf. De contribuahele groepen van bedrijven zijn niet met name aangewezen, maar volstaan is met een zeer algemeen gehouden omschrijving als: „alle bedrijven, waarin eet- of drink waren in den zin van artikel 1 der Wa renwet worden voortgebracht of ver kocht", waarvan dan enkele categorieën worden uitgezonderd. Door dit systeem wordt de kans vergroot, dat tal van be drijven onder de heffing worden ge bracht, voor welker belastingplicht geen enkele redelijke grond aanwezig is. De even onjuiste als betreurenswaar dige vastkoppeling van de onderhavige heffing aan een gegeven voor de interne organisatie van het Handelsregister immers het bedrag van het in de zaak gestoken kapitaal dient slechts voor den internen dienst en is niet voor het pu bliek kenbaar brengt ook voor het be heer van dit openbaar register moeilijk heden mede, door welke aan de volledig heid en betrouwbaarheid, zoowel als aan de populariteit van het Handelsregister afbreuk wordt gedaan. De regeling, neergelegd in het K. B. van 26 Juni 1937 dient daarom vervan gen te worden door een voorziening, wel ke de retributies voor de in aanmerking komende bedrijven bepaalt naar hun aard en omvang, in den zin van de Wa renwet, derhalve voor zooveel van be lang voor de toepassing van die wet, alsmede voor het bestaan en de werk zaamheden van de keuringsdiensten van Waren. Mocht het niet mogelijk blijken om los van de rangschikking der zaken voor heffing der Handelsregisterbijdragen een bruikbare regeling te vinden, dan dient het alsdan onuitvoerbaar gebleken stel sel der wet om het bedrijfsleven op rede lijke wijze te doen bijdragen in de kosten der Keuringsdiensten van Waren, te ■S-Ardstn Door de Tweede Kamer goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft gisteren zon der debat en hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot goedkeuring van de Lon- densche overeenkomst betreffende de re geling van productie en afzet van suiker goedgekeurd. Aan de conferentie, welke dit verdrag heeft gesloten, hebben twee en twintig landen, negentig procent der wereldsuikerproductie vertegenwoordigen de, deelgenomen. Alleen Japan en Italië waren op de conferentie niet vertegenwoordigd. De overeenkomst geldt voor vijf jaar. Java is het eenige deel van het konink rijk, dat een netto-export-quotum op de vrije markt kan uitvoeren. Suriname zal zijn uitvoer ook in de komende jaren naar Nederland kunnen sturen, daar onze regeering izich alle vrijheid heeft voorbehouden om binnen de grenzen van het rijk de suikeraanvoer te regelen. Nederland heeft zich verbon den geen netto-uitvoer uit ons land en uit Suriname naar de vrije markt toe te laten. In de bestaande toestand brengt deze verplichting geen verandering, al zullen eenige voorzieningen noodig zijn, opdat toezicht worde uitgeoefend op het nakomen van de verplichtingen door Ne derland. Kerstfeest voor de Mi litairen. Pro Rege had een Advents- avond belegd voor de leerlingen der S. D. O. A. in de feestelijk versierde zaal van het Mil. Tehuis. Dhr P. van Sluijs zeide in zijn ope ningswoord weemoedig gestemd te zijn, daar andere jaren veel meer jongelui be reikt worden. De viering in de 'ka- fzerne kon achter niet doorgaan we gens gebrek aan plaatsruimte. Men be reikte dan niet enkel de Ghr. jongelui, maar kon waardevol evangelisatiewerk verrichten. Militair Pro Rege had nu spontaan het feest in het Tehuis belegd, wat door Burger Pro Rege blijmoedig was aanvaard. Weldra luiden in ons gansche land de Kerstklokken. In andere landen zijn de klokken door de vervolging verstomd, geven geen helder geluid door de heiden- sche theorieën of worden overstemd door den donder van het kanon. Wij kunnen onbevreesd gedenken het wonder van Bethlehem broodhuis), waar ons het Brood des levens werd geschonken. Nu volgde de Kerstliturgie, bestaande uit het Kerst-evangelie en andere toepas selijke Schriftgedeelten, die door den voorzitter voorgelezen werden, afgewis seld door Psalmen of Kerstliederen, die gezamenlijk gezongen werden. De avond werd verder gevuld door mu ziek en zang, en déclamatie door dhr Roest, 2e voorzitter van Militair Pro Rege. Al het gebodene stond op hoog peil. 1 Tot slot sprak dhr Van Sluijs nog een kort woord. Het herdenken van 's Hol lands geboorte is een feest, doch niet voor ieder. Sommigen hebben geen feest, daar zij Kerstmis vieren, zonder dat de stem van Jezus gehoord wordt. Pas voor hen is het feest, die naast de kribbe het kruis zien. De tijd van Jezus' wederkomst weet niemand. Hebben wij dan olie in onze lampen? Strijdt voor uw Koning. Pro Regel Na het zingen van Gez. 83 1, 4 en 6 eindigde dhr K. Schout met dankzeg ging. Oostkapelle. De ARJA-club alhier kwam Maandag 1.1. in vergadering bijeen onder leiding van haar vice-voorzitter dhr J. Coppoolse. Door dhr B. Vreke werd een inleiding geleverd over: „Het vredes vraagstuk". Het politiek maandoverzicht leverde dhr W. Vos. Twee bezoekers gaven zich als lid op. (Belangeloos bericht.) Grijpskerke. Maandagmiddag vergader de de afd. der Z. L. M. alhier onder voorzitterschap van dhr A. W. Gevaal. Besloten werd aan de te houden rund veekeuringen en ploegwedstrijd de gewo ne jaarlij'ksehe bijdragen te schenken. Als bestuurslid werd gekozen de seeretaris- L. M. dhr A. W. Cevaal, als plaatsverv. Andr. de Buck. Als kringbestuurslid de voorzitter, als plaatsverv. de secretaris. Hierna volgde een lezing van dhr G. Franse over de nieuwe Pachtwet. De voorzitter dankte den bode, Iz. Gel dof, die met 1 Jan. 1938 ontslag nam voor zijn bewezen diensten. Aan het einde der vergadering werden nog twee nieuwe leden opgegeven, zoodat de afd. thans 46 leden telt. Zoutelande. Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de Gemeente- rand voltallig. Op voorstel van B. en W. werd besloten een geldleening van f 1000 aan te gaan met het Burg. Armbestuur alhier, rentende 3 pet., ter aflossing van een andere geldleening. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten de vergoeding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet 1920 aan de ver- eeniging „School met den Bijbel" alhier, over het jaar 1935 te bepalen op f 8,74 per leerling. Omdat het gemeentebestuur thans van de belastingadministratie geen opgave meer krijgt van de belastbare inkomens der ingezetenen, werd op voorstel van B. en W. besloten de heffingsverordening voor rechten ingevolge artikel 21 van de Besmettelijke Ziektewet te wijzigen in dien zin, dat thans de vermengde hoofd som van art. 63, 4e lid, sub a der lager onderwijswet 1920 als grondslag der hef fing zal dienen. Als gevolg van de conversie van geld- leeningen is op de begrooting der ge meente voor 1938 geld beschikbaar geko men voor nieuwe uitgaven. B. en W. stelden daarom voor de straat verlichting uit te breiden met acht lan taarns, te plaatsen een voor perceel no. 164, een voor perceel no. 100, een op den hoek van de Molenstraat, een voor per ceel no. 70, een voor den duinovergang tusschen het vroonhuis en de Tien To rens, een voor Zomerlust, een voor den Noordendolfer en een tusschen Deep Dean en Patella, en daarvoor ten hoogste f 1684 beschikbaar te stellen. De jaarlijksche kosten van deze uit breiding zullen volgens B. en W. f 164 bedragen. Dbr De Wolf is wel voor de uitbrei ding der straatverlichting in de kom der gemeente en wil ook wel straatverlich ting in den Duinweg aanbrengen, maar wil daarbij niet verder gaan dan de be schikbare middelen toelaten en dus geen geldleening voor deze uitbreiding aan gaan. Dhr Maljaars was tegen het voorstel van B. en W. Hij was van meening, dat men nu tot belastingverlaging moet over gaan. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. hebben overwogen of thans niet tot belastingverlaging behoort te worden overgegaan, maar omdat B. en W. van meening zijn, dat de voorgestelde uitbrei ding beslist noodzakelijk is en dat, in dien men niet tot deze uitbreiding over gaat de belastingverlaging toch zeer ge ring zou zijn, hebben zij dit voorstel ge daan. Het voorstel werd z. h. st. aange nomen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten aan de werkloozen een Kersttoeslag te geven, welke hierop neerkomt, dat op de gewone uitkeering 25 pet. toeslag zal worden verstrekt. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten om na de hlijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huis, aan de schoolkinderen een blijvend aandenken te schenken en daarvoor een hedrag van f0,35 per kind beschikbaar te stellen. Het oude torenuurwerk zal voor f 10 worden verkocht. Dhr J. Koppejan werd als lid van het Burg. Armbestuur herkozen. D'e voorzitter deelde hierbij mede, dat de kosten der werkverschaffing voor de gemeente in 1937 ruim f 800 meevallen. Bij de rondvraag vestigt dhr De Wolf de aandacht van B. en W. op den toe stand van het onverharde gedeelte van de Noordstraat, hetgeen hij gaarne zou willen verharden. De voorzitter deelde mede, dat voor deze verharding geen steen genoeg beschikbaar is. Hij zal deze zaak in B. en W. laten behandelen. Colijnsplaat. Maandagavond werd on der leiding van dhr J. Huisson een ver gadering gehouden teneinde naast de be- Tijdens een bezoek van een aantal Belgische reserve-officieren aan de Kon. Militaire Academie te Breda gaf een der Nederlandsche militairen geblind doekt aap demonstratie j.n het de moo tee rep van eep mitrailleur. Kerstbopaiingen. De Zwitsersche Evangelische Pers dienst te Zürich deelt mede, dat in Rus land op de Kerstdagen 24, 25 en 26 De cember in alle kerken in Rusland het klokgelui verboden is, dat eveneens in geen enkele kerk een denneboom mag worden opgesteld en dat het geven van geschenken nagelaten moet worden. Daarentegen vindt op Heiligen avond (24 December) te Moskou en te Leningrad weder een godloozen-carnaval plaats, dat uit de staatskas wordt gesubsidieerd en waaraan op last der overheid alle mili taire muziekkorpsen deelnemen. sturen van de vier buurtvereenigingen een centraal bestuur te kiezen, dat de leiding bij eventueele festiviteiten voor het ge- heele dorp in handen kan nemen. Na en kele besprekingen over de samenstelling werd het volgende bestuur gekozen: J. M. Bom, voorzitter; L. P. Maas, 2de voor zitter; M. J. van Hee, penningmeester; D. A. van den Berge, 2de penningmeester; J. de Krijger, secretaris; A. van der Wee- Ie, 2de secretaris; J. Steendam, J. de Pree en L. Leendertse. Dhr Van Hee dankte dhr Huisman, die gemeend had zelf geen zitting te kunnen nemen in het centraal bestuur, voor alles wat hij gedaan had om tot de oprichting van deze vereenigingen te geraken. Be sloten werd hem te benoemen tot eerelid van dat bestuur. Aan den burgemeester zal worden verzocht het eerevoorzitter schap op zich te nemen. Dhr Kole vroeg, of samenwerking met de Ghr. Oranjevereeniging gezocht moet worden. De voorzitter antwoordde, dat het doel van de vereeniging enkel is het organiseeren van feesten, terwijl de Chr. Oranjevereeniging volgens haar statuten dit niet mag doen. Er kan dus steeds sa mengewerkt worden, want het moet blij ven zooals het altijd geweest is: de ge- heele gemeente moet één zijn. De Harmonie „Wilhelmina" maakte Maandagavond een rondgang door het ge- heele dorp als een dankbetuiging aan de ingezetenen, voor zes nieuwe instrumen ten, die door circuleering van lijsten kon den worden aangekocht. Kortflene. Dinsdagavond vergaderde de Oranjevereeniging onder voorzitterschap van dhr J. Eversdijk. Er werden plan nen besproken om de a.s. blijde gebeurte nis in het Kon. Huis op waardige wijze te vieren. Het programma werd als volgt samen gesteld: Op den dag der geboorte kloklui den, vlaggen uitsteken, optocht van mu ziekgezelschap E. M. M. Den anderen dag gewijde muziek, zang van het kinder- en meisjeskoor, kinder optocht, zanghulde bij het gemeentehuis, tractatie van schoolkinderen, filmvoor stelling voor kinderen. 's Avonds rondgang muziekgezelschap, ontsteking van een vreugdevuur op de ha ven, filmvoorstelling voor volwassenen. De dames Swart en De Looff werden tot bestuursleden benoemd; Mevr. Plat- schorre zal als de opvolgster van Mej. De Looff gevraagd worden. Aardenburg. In de gisteren gehouden raadsvergadering, werd op een verzoek van de Aardenburgsche Geitenfokver- eeniging om een subsidie over 1937 van f25 goedgunstig beschikt. Vastgesteld werd de heffingsverorde ning op het verstrekken van inlichtingen of opgaven uit de bevolkingsregisters. Eén verzoekschrift van den gemeente werkman Beun om salarisverhooging werd in handen van B. en W. gesteld. Een wijziging begrooting voor den dienst 1937, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Gatsman verzocht echter aantekening, dat hij ge acht wil worden te hebben tegengestemd, omdat in deze wijziging een afrekenings- post voorkomt van de restauratie der raadszaal, tegen welke restauratie hij steeds gekant was. Bij de wijziging begrooting dienst 1938, vroeg de heer Gatsman of de door Ged. Staten gedane opmerkingen alle juist zijn. Bovendien zou hij in het vervolg graag zien, dat alle toelichtingen bij do begrooting den raadsleden tijdig ter in zage aan huis werden bezorgd. De heer Hollebrand, wethouder, merk te op, dat over een en ander nimmer op merkingen zijn gemaakt. Ook ten tijde, dat de heer Catsman zelf wethouder was, werd steeds denzelfden gang van zaken gevolgd, als thans. De heer Gatsman voelt thans als raads lid deze behoefte meer dan vroeger als wethouder toen hij alles mede hielp be handelen. De voorzitter zegt gaarne aan de wen- schen uit den raad tegemoet te zullen ko men. De begrooting van het Alg. Armbestuur dienst 1938 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Besloten werd tot oontinueering van een geldleening van f 4000 aan de ge meente Westkapelle tegen 3,5 pet. 's jaars. Dé diverse vergoedingen voor het bij zonder onderwijs werden vastgesteld, evenals het suppl. kohier voor de hon denbelasting 1937. Bij de rondvraag informeerde de heer de Backere naar den toestand van het R.K. kerkhof. D'aar moet wel een en an der opgeknapt worden. Evenzoo het straatje, dat daarheen voert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2