Het huidige wereldgebeuren. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in Spanje. ramma. Chamberlain over de Engel sche internationale politiek De twee tori-actie voor het kind. Belangrijkste Nieuws te Vlissingen fib. ;e 'a Heer Arends- tuchtschool.; J, S. f 3 d. h..; L B. ia 6 d, h,; ÜI. V. ie h,; J. G, 4, B, te d. h,; J, G, L, te weken tuchtschool; 2 b. of 2 d. h.j C. I. of 8 d. h.; M. H. h.; L. S, te Bigge- igen en J. A. J, T, |f 3 b, of 3 d. h.; A. last tot teruggave .er toepassing van P. te N.- en St. h.; J. H. te Hal- Lalsteren, ieder f 3 te Halsteren f 3 1. m openbaren weg: b. of 10 d. h. vergunning van of )r van Waterstaat, [•acht bewogen kor- IWesterschelde bin- >aalwerken etc.: A. R. te Philippine, e, A. L. J. H. te srikzee, B. S. Wzn. |Azn. te Ierseke, J. P. te Glinge Nieuw |Glinge Nieuw Na- Nieuw Namen, ie en F. A. F. A. te of 5 d. h. i gestorven slacht- daarvan niet zoo [s geven ter plaatse het gestorven dier len dood vervoeren [gewezen plaats: K. [b. of 10 d. h. jpenbaren weg den [gebruiken: D. v. S. h. Ier vergunning op bedrijf van muzi- 1. v. d. V., verblij- f2 b. of 1 week December. 175 M. N.C.R.V.- I meditatie, gewijde [.30 Gramofoonmu- venschen. 9.45 130 Morgendienst, [ïziek. 11.15 En- i 12.00 Berich- en piano. 1.00 .15 Ensemble van amofoonmuziek. 3.25 Gramo- fchristelijk liederen- Iwenflchen. 5.00 1.45 Gramofoonmu- tuinbouwhalfuur. causerie over het rent. 7.00 Be- latie. 7.40 Cau- jieidspostzegels. Berichten A.N.P. Ihten. 8.15 Re- Inklijke Zangver- solisten. 9.40 10.05 Vervolg iridhten A.N.P. 11.00—12.00 erna Schriftlezing. M. V.A.R.A.-uit- |vm. en 7.308.00 lek. 9,30 „Onzo 10.00 Morgenwij- beiders in de Gonr „De geschiedenis der werkloozen", Imofoonmuziek. 1.15—1.45 „The Kniples. 2.30 Voor de kinde- L-onkest. 6.35 16.40 „De ontmoe- socialisme", cau- 7.30 „Jezus ten", causerie. perichten. 8.03 -Varia. 8.15 Viool, zang en brichten ANP. Hapella-koor „Bel 11.00—12.00 a", „The Lucky fEERBERICHT. (vond van 22 Dec.: |wind, nevelig tot rokken, weinig of |irst. lidaag 3 uur: WOENSDAG 22 DEC. 1937 52c JAARGANG - No. 71 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Hit nummer bestaat uit 2 hinden pag 3 u.: 772. fietsen: In. „De Rijkseenheid" bevat een breede be schouwing over het huidige wereldgebeu ren, De schrijver is, wat betreft den inter nationalen toestand, ver van optimistisch gestemd, Wij kunnen ons, zegt hij, niet losmaken van een dagelijks groeiende overtuiging, dat de internationale verhoudingen zich snel dermate toespitsen, dat veronder stellingen, verwachtingen, voorspellingen e.d. welke gewagen van een snel naderen van het oogenblik van een nieuwe hef tige explosie, steeds meer den vorm aan nemen van een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid. In verband hiermede wordt dan in de eerste plaats gewezen op Spanje, het beklagenswaardige land, waar nog steeds een burgeroorlog woedt, die voor de ont wikkeling der wereld-constellatie van zeer groot belang is. Hier staan de communistische en fas cistische levensbeschouwingen in de arena fel tegenover elkaar, alhoewel wij nog slechts een oppervlakkig beeld heb ben van het door Franco heieden fas cisme. „Alhoewel vanuit dit oogpunt bezien de uiteindelijke overwinning van één der partijen niet dadelijik een algeheele om wenteling in het wereldbestel tengevolge zal hebben, kunnen in de toekomst de gevolgen van enorme beteekenis blijken. Wij zijn geneigd de gevolgen van een fascistische overwinning niet minder ernstig aan te slaan dan een zege van het bolsjewisme. Zooals in Nederland en En geland wel bewezen is, hangt het gevaar voor fascistische infectie wel in de eerste plaats af van de vatbaarheid van den volksgeest voor de fas cistische leerstellingen en in de twee de plaats van de economische en sociale nooden, waaronder een volk op zeker moment gebukt gaat. Hoeveel ernstiger is evenwel niet het gevaar van het bolsjewisme, dat inge steld op moreele ondergraving, uitbui ting van karakterzwakte, misdadige ele menten en instincten voor geen middel terugschrikt en, waar het slechts kan, chaos en ellende veroorzaakt. Ook voor de bezadigde, zelfbewuste volken schuilen daarin ernstige bedreigingen. Een communistisch Spanje zou een glorierijke sprong beteekenen van de Sovjet over de fascistisch nationaal-so- cialistische barricade ItaliëDuitsoh- land. Zien wij de mate en het tempo, waarin het arme Frankrijk steeds verder naar het communisme afglijdt, dan zal een kind kunnen begrijpen, welk een be dreiging een sterk FranschSpaansch communistisch bolwerk in West-Europa zal inhouden. Voor het oogenblik is nog belangrijker de tweede tendenz, welke in de Spaan- sche kwestie op den voorgrond treedt, n.l. het uitgesproken verlangen van Ita lië, om van Spanje een Italiaanschen voorpost te maken aan den Westelijken toegang tot de Middellandsche Zee. Ita lië voert in Spanje oorlog voor Musso lini's ideaal, in een nutshell samengevat in de leuze: „De Middellandsche Zee be hoort ons!" Alhoewel deze kwestie voor Nederland vermoedelijk niet van groot direct belang is, waar wij: vermeenen, dat een dominee- rende positie van Italië in de Middel landsche Zee, het aldaar doorheen loo- pende Nederlandsche belang niet zal schaden, zouden de indirecte gevolgen voor ons wel van veel beteekenis kunnen blijken, waar daarbij1 immers ten nauwste betrokken is de wereldpositie van de Na tie, welke nog immer in het wereldge beuren een hoofdrol speelt, n.l. Groot- Brittannië. Het is voor ons een vaststaand feit, dat de mate waarin Engeland zijn over- heerschende wereldpositie weet te hand haven, van doorslaggevenden invloed zal kunnen zijn op de veiligheid van onze Positie en uit de feiten, zooals deze zich aan ons voordoen, kunnen wij slechts concludeeren, dat het Britsche Imperium m dezen tijd aan grootere gevaren bloot staat dan ooit te voren, ja, dat de stelsel matige afbrokkeling van zij.n positie in eite reeds een aanvang heeft genomen. Reeds de strategisch sterke positie, welke Italië thans in Abessynië inneemt, vormt b.v. een bedreiging van den hart ader, welke het Britsche Moederland met ®on eno 'me acific-belangen verbindt. Hoeveel ernst1 per zal deze bedreiging Kunnen worden met een sterken Italiaan- schen voorpost aan Straat Gibraltar? Het Middellandsche Zee-ideaal van Mussolini zal zijn verwezenlijking dan wel bijizon- der dicht nabij komen en Engeland, dat door de eeuwen heen een domineerende positie in de Middellandsche Zee als een levensbelang heeft beschouwd, zal die toekomstige waarschijnlijke suprematie van het land van den Duce als een onver- dragelijke bedreiging voelen. En daarom moeten wij den Spaan- schen burgeroorlog zeker niet in de laat ste plaats zien als een bitteren, deels ach ter de schermen gevoerden strijd tus- sdhen het op zelfbehoud bedacht zijnde Engeland en het naar de verwezenlijking van ongebreidelde aspiraties jachtende Italië." Teruel gevallen. Te Barcelona wordt bekend gemaakt, dat de regeeringstroepen Teruel hebben ingenomen. D;e minister van defensie, Prieto, heeft dit bevestigd. D'e tegenstand der verdedigers werd ge broken door den massalen aanval van vier kanten, met een numerieke over macht. Uit het Noorden hebben groote troepen machten der opstandelingen getracht, de stad te ontzetten. Volgens het regeerings- communiqué zijn zij echter teruggeslagen. Radio Nacional meldde, dat de strijd uiterst hevig was en dat de regeerings troepen geweldige contingenten ten aan val voerden. D'e aanvallers zouden de laatste drie dagen meer dan 10.000 doo- den hebben verloren. FRANK KELLOGG OVERLEDEN. De stichter van het Kellogig-pact. Frank Kellogg, de medestichter van het Pact van Kellogg, is te New York overleden. Frank Billings Kellogg, de Amerikaan- sche staatsman, werd op 22 December te Potsdam (St Lawrence-New York) ge boren. Op 27 Aug. 192!8 werd te Parijs het door Kellogg en Briand ontworpen ver drag gesloten, dat een plechtige verkla ring inhoudt, waarbij de contracteerende partijen afstand doen van den oorlog als werktuig van haar wederzijdsche natio nale politiek. Korta Berichten. De leider van de Vlaamsch-natio- nalistische partij in België heeft op een meeting verklaard, dat thans het accoord tusschen zijn partij en de Rex-partij se dert eenigen tijd definitief is opgezegd. Engeland wil een algemeene regeling van de grieven in de wereld, zonder oorlog Gisteren vond in het Engelsche lager huis het aangekondigde debat plaats over den internationalen politieken toestand en het regeeringsbeleid te dien aanzien. D'e premier Chamberlain gaf een ex posé van de wereldsituatie. Ofschoon de regeering het niet juist geacht heeft, het dringende verzoek der oppositie tot het houden van deze debat ten af te wijzen, moet toch betreurd wor den", aldus de premier, „dat men het noodig heeft geoordeeld, wederom een openbaar debat te houden over buiten- landsche aangelegenheden, terwijl het zoo moeilijk is iets te zeggen, dat goed kan doen, en zoo gemakkelijk dingen te zeg gen, die kwaad kunnen Btichten. Een poiceleinwinkel is niet de veiligste plaats voor een schermpartij. Ten aanzien van de besprekingen tus schen lord Halifax en Hitler zeide Cham berlain met nadruk, dat deze gedachten- wisselingen van vertrouwelijken aard waren. Het is nooit de bedoeling geweest van de regeering, noch haar verwachting, dat daaruit onmiddellijk resultaten zou den voortvloeien. Het waren gedachten- wisselingen, geen onderhandelingen en daarom zijn er geen voorstellen gedaan, geen beloften gegeven en geen afspraken gemaakt. Ik dmk, dat wij thans mogen zeggen, een tamelijk omlijnd denkbeeld te hebben van de problemen, die naar de opvatting der Duitsche regeering moeten worden opgelost, om te komen tot dien toestand der Europeesche zaken, welken wij allen wenschen en waarin de naties naar elkander zouden kunnen zien met het ver langen tot samenwerking, in plaats van elkander met argwaan en wrok te be spieden. Wanneer wij tot een dergelijken toe stand willen komen, kan dat uiteraard niet geschieden door afspraken tusschen twee afzonderlijke landen. Ten opzichte van de missie van van Zeeland wees Chamberlain er op, dat het niet mogelijk is, de economische toestan den geheel te scheiden van de politieke. Als volgende punt besprak de premier de gedachtenwisselingen met de Frensche ministers. Chamberlain stelde daarbij in het licht, dat de eensgezindheid, die bleek te bestaan tusschen de beide regeeringen ten aanzien van alle belangrijke proble men, die ter sprake kwamen, diepe vol doening wekt bij de Britsche regeering. Na deze besprekingen heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken de ge legenheid gehad, een korte, maar nuttige gedachtenwisseling te houden met den D'uitschen minister, toen hij zich onder weg bevond voor een bezoek aan een aan tal Europeesche hoofdsteden. Ook aan de Spaansche kwestie wijdde Chamberlain eenige woorden. Hij zeide, dat het Britsche plan thans aanvaard is door alle mogendheden, van Italië tot Rusland. Wanneer het, zooals wij hopen, aldus Chamberlain, mogelijk blijkt, zeer spoedig een commissie naar Spanje te zenden, Zou die commissie op de basis van het Britsche plan derwaarts gaan. Ik denk, dat wij wel mogen beweren, dat in de afgeloopen zes maanden een merkbare vermindering van spanning in Europa is ingetreden, hetgeen hoofd zakelijk te danken is aan het feit, dal do Spaansche toestand minder acuut is ge worden. Na deze Europeesche zaken te hebben besproken, keerde Chamberlain zich tot het Verre Oosten. Het is een feit, dat nooit eenige po ging in het werk gesteld is door Japan, om te trachten een regeling door vreed zame middelen na te streven. Japan heeft geweigerd, deel te nemen aan de conferentie te Brussel en het heeft later zelfs geweigerd, informeele be sprekingen te openen buiten de conferen tie om. Het resultaat was ongelukkig, maar geen schande voor de conferentie. Er bestond slechts één middel, waarop het conflict tot een eind gebracht kon worden, dat was door geweld. Dwang zou van geen der leden ter Brusselsche conferentie steun hebben ge kregen. Na deze uiteenzetting besprak Cham berlain de laatste gebeurtenissen in Chi na, met inbegrip van de incidenten op de Jangtse en de Britsche protesten bij Ja pan. Wat wij thans doen, aldus spr., is Vele inzendingen op de puzzle. De Centrale Commissie voor den Ver koop der Weldadigheidspostzegels in Nederland deelt ons mede, dat op de puzzle voor het misdeelde kind, welke omstreeks 11 December in zeer vele dag bladen en periodieken is verschenen, reeds vele oplossingen zijn' 'binnengeko men. In verband met terzake gestelde vragen, wordt er de aandacrt op geves tigd, dat het geoorloofd is, meer dan een oplossing in te zenden: elke oplossing, op briefkaart geschreven, moet voorzien zijn van twee kinderzegels van 5 cent (kostprijs 8 cent per stuk). De termijn van inzending blijft bestaan tot 25 Dec. deze wordt niet verlengd. D'e commissie verwacht, dat iedereen zal willen helpen om een opbrengst van twee ton voor de misdeelde jeugd te krijt- gen en dat men daartoe kinderzegels zal koopen. Inzendingen aan het adres: Nico- laistraat 17, Den Haag. De prijzen zullen voor 31 dezer wor den verzonden. De toewijzing geschiedt ten overstaan van den notaris Mr S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage. een bewijs afwachten van de vastbeslo tenheid en de bekwaamheid der Japan- sche regeering, om een herhaling van deze incidenten te voorkomen. Het uittreden van Italië uit den vol kenbond behandelde Chamberlain als het volgende punt. Dit uittreden zoo zeide hij, heeft geen werkelijk verschil gebracht in den toestand. De volkenbond kan nog een rol spelen in de wereldpolitiek en zulks doeltreffender naarmate hij meer bereid is, om de werkelijkheid van den toestand eerlijk onder de oogen te zien. Wij zul len voortgaan den volkenbond onzen warmsten steun te geven, daar wij ge- looven, dat hij de kern kan vormen van een betere en meer omvattende organisa tie, zooals wij noodig achten voor de handhaving van den vrede. Wij' laten ons niet drijven. Wij' hebben een bepaald doel: een algemeene regeling van de grieven in de wereld, zonder oor log. VAN HET HOF. In verband met de omstandigheid van Prinses Juliana moeten H. M. de Konin gin en Prinses Juliana, op geneeskundig advies, ter voorkoming van elke mogelijke infectie, het deelnemen aan groote open bare bijeenkomsten voorloopig zooveel mogelijk vermijden. ONTWERP KINDERBIJSLAGWET. D'e Regeeringspersdienst meldt: Het in de Troonrede aangekondigde wetsont werp inzake de toekenning van kinder bijslag is thans door den Minister van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. HET AUTOVERKEER VOOR HET PALEIS SOESTDIJK. Lichtinstallatie, teneinde de hofauto's het ongestoord oprijden naar den straatweg mogelijk te maken. Tot nu toe was het de gewoonte, dat een der op post staande rijksveldwachters voor het paleis Soestdijk, het verkeer op den Rijksweg een oogenblik stop zette, wanneer een auto van het paleis nader- H. M. de Koningin braoht Maandag wederom een bezoek aan 't Burgerziekenhuis te Amsterdam, waarbij de Vorstin in haar hofauto een kerstboom voor het Prinselijk Paar meebracht. Binnenland, De Tweede Kamer behandelt Econo mische Zaken. De invoering van de Pachtwet. Handelsbetrekkingen met Duitschland. De internationale suikerovereenkomst. Buitenland. De strijd in Spanje. Teruel gevallen. De godsdienstoorlog in Spanje. de. Aan deze regeling, welke vooral in den zomer het drukke verkeer slechts matig voldeed, zal thans spoedig een ein de komen. Teneinde het in- en uitrijden der hof- auto's te vergemakkelijken, zal n.l. op den Rijksstraatweg in de nabijheid van een der inrijhekken van het paleis binnen korten tijd, een lichtseininstallatie wor den geplaatst. D'eze lichtseinen zullen niet automa- groene licht aan en kan het verkeer weer zijn normalen gang gaan. ROOSENDAAL KRIJGT EEN GARNIZOEN. Het tweede bataljon van het derde regiment infanterie. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Roosendaal heeft burgemeester Prinsen, nadat de raad een geheime zitting had gehouden, medegedeeld, dat de gemeente een garni zoen zal krijgen. Het tweede bataljon van het derde regiment infanterie zal te Roo sendaal worden gevestigd. Reeds geruimen tijd zijn hieromtrent door het gemeentebestuur met de betrok ken autoriteiten onderhandelingen ge voerd. Aan den Rondweg welke in aanleg is, zal een kazerne worden gebouwd. Daartoe is de beschikking gekregen over een terrein ter grootte van 300 h.a. Het garnizoen zal, naar men verneemt, vijfhonderd man sterk zijn. STEUN AAN HET PLUIMVEE- HOUDERSBEDR1JF. D'e minister van oeconomische zaken heeft besloten ook in 1938 aan pluim veefokkers en houders van vermeerde- ringsbedrijven steun te verleenen. Behou dens enkele kleine wijzigingen is deze re geling gelijk aan die, welke in 1937 heeft gegolden. Slechts is het steunbedrag voor kuikens door fokkers aan houders van vermeerderingsbedrijven afgeleverd, ver laagd van f 0.15 tot f 0.12 per kippen- kuiken en van f 0.36 tot f 0.15 per vrou welijk eendenkuiken. Inlichtingen omtrent de steunregeling kunnen worden ingewonnen bij de Neder landsche centrale voor eieren en pluim vee te Beekbergen. DUITSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Opmerkingen van de „Deutsche Volkswirtschaft". In een bespreking van de ontwikkelitfg der Dtaitsche handelsbetrekkingen met de overige landen in het jaar 1937 schrijft de „Deutsche Volkswirschaft" over het handelsverkeer met Nederland het vol gende: „Met Nederland, een van onze belangrijkste partners in den buiten- landschen handel, werden tegen het ein de van 1936 zoowel een verdrag over bet Duitsch-N ederlandsehe betalingsverkeer voor bet jaar 1937 gesloten, als ook een verdrag over de regeling van het han delsverkeer. Dit laatste verdrag is gelijk aan dat, hetwelk voor 1936 werd geslo ten. Inmiddels heeft het Duitsch-Neder- landsche handelsverkeer zich echter 'be trekkelijk gunstig ontwikkeld, zoodat voor 1938, indien het gelukt, tot een be vredigende oplossing te komen in het betalingsverkeer (j.l. Zaterdag is een nieuw Clearingverdrag tot stand geko men naar men weet), met eenige toene ming te rekenen valt." Voorts schrijft het blad, dat de over eenkomst met Nederlandsch-Indië voor drie jaren is verlengd, en dat dit ver drag aanzienlijke verlichtingen behelst in het wederzijdsche goederenverkeer. VESTIGING VAN GARNIZOEN EN FINANCIEELE MEDEWERKING GEMEENTEN, Voorwaarden, welke van militaire zijde worden gesteld. Het Tweede Kamerlid de heer S t e i n- m e t z heeft aan den minister van De fensie de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat de minister van De fensie besloten heeft, het op te richten 2de regiment luc'htdoelartillerie in een der kazernes te Amsterdam te legeren? 2. Is het vervolgens juist, dat van mili taire zijde als onafwijsbare voorwaarde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1