Opheffing locaal telegramtaiief Dagblad voor de Provincie Zeeland Erkenning koning van Italië tot keizer van Abessinië. Stand Het Vaccinatie-vraagstuk. Het conflict tusschen China en Japan. De strijd in Spanje. Het tot zinken brengen van de „Panay". Belangrijkste Nieuws DINSDAG 21 DEC. 1937 52e JAARGANG No. 70 Buitenland. ~r: - men de fiets op .en drenkeling. g oyergs- ddag is is Apsl- journalist, de rt te Apeldoorn rsteken van een door een perso- ernstig gewond ood 1 vaneen is de 44-jarige astrioht, in haar allen. Zij kwam iteenen vloer te re hersensohud- in toestand is de ais overgebracht, aan de gevolgen wolven de nabijheid van ihet gebied van knaap door een en verscheurd. ig school moeten maken, zoodat ooi was geweest, ebeurde toen het Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 len: M. Verdaas- I. van Sluijs geb. Polderman, 25 j der Vliet, 34 j. jd.W. Boone, tenarie, 18 j. jd. (M. C.) Dec. Adriana, d. v. en D'ina Adri- (I. C.) Dec. leden: Jannetje 26 j., eclitg. van (I. G.) erleden: Jacoba Dagevos. (I. G.) ren: 11, Cornells, e Jacoba Vader; Iruin en Martina larinus Adriaan, eele en Jacomina Jan en Adriaan icobus Bosselaar a Leendertse; Marinus Jacob na van Damme. Pieter Jeronimus, harina Elizabeth (N.-B.) iiwd: 9, Comelis Vieringen en Ja- Marinus Corne- van Gilst. (N.B.) 14, Josina Jaco- ter Filius en Eli- (N.B.) MG VAN IZINGEN, CON TÉ GOES. hr. Fabrieks- en "V. lewesten Ierseke, n. ïelangen. inst. Besturenbond, erband. vergadering Ned. bond. r. Gemengd Koor. essen) van ver- dig op de hoogte en, enz.? Het ie vereenigingen ig mogelijk is. iERBERICHT. ond van 21 Dec.: O. tot Z.O. wind, alkt, aanvankelijk temperatuur om ;e vorst 's nachts, n het vriespunt. idaag 3 uur. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f3.59 per k*>«rt»el Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Yrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Hit nummer bestaat uit 2 bladen rgen 10 u.: 768. fietsen: li. In het verdere gedeelte van zijn ver handeling in „Antirevolutionaire Staat kunde" komt Dr Drogendijk tot de vraag, welke houding de overheid ten opzichte van het vaccinatievraagstuk zal hebben aan te nemen. Welke maatregelen moet de overheid treffen om het dreigende pokkengevaar te keeren? Het opnieuw van kracht verklaren van de vroegere vaccinatiebepalingen acht Dr D. in verband met liet daaraan verbon den groote encephalitisgevaar ten eenen- male verwerpelijk en absoluut on uitvoerbaar. Iets anders staat bet met het invoeren van een indirecte wettelijke verplichting tot vaccinatie in de twee eer ste levensjaren, met vrijstelling op grond van godsdienstige- en andere overwegen-de bezwaren. Deze maatregel zou inderdaad zeer effectief zijn. Ook al zouden verschillende kinderen op grond van verleende vrijstelling ongevaccineerd blijven, dan nog zou binnen enkele jaren een vaccinatietoestand bereikt kunnen worden, die de bevolking in belangrijke mate tegen een pokkenepidemie zou kun nen beschermen." De vraag is echter of de Overheid wel het recht heeft iemand de verplichting tot vaccinatie op te leggen. Bij de beantwoording van deze .vraag stelt Dr D. op den voorgrond, dat wel niemand zal kunnen ontkennen, dat de Overheid inzake de volksgezondheid een ernstige roeping heeft te vervullen, zoo- dra door een of andere oorzaak het leven en de gezondheid der menschen bedreigd of aangetast worden. Vooral ten aanzien van besmettelijke ziekten geldt dit, omdat wij tegenover deze gevaren onszelf niet, althans niet in voldoende mate kunnen beschermen. Algemeen is men het er dan ook we] over eens, dat de Overheid tenein de de onderdanen tegen gevaren die uit de samenleving opkomen te be schermen, kan eischen dat de scho len niet bezocht worden door kinduren uit besmette gezinnen en dat de besmette personen geïsoleerd worden. De vraag echter of de Overheid daarbij zoover mag gaan dat zij, ter voorkoming van een be smettelijke ziekte het lichaam zelf mag aanranden, wordt door velen ontkennend beantwoord. De schrijver herinnert hierbij! aan uit spraken van D'r A. Kuyper en Jbr. Mr A. F. de Savornin Lobman, die, wat dit be treft, eiken dwang ontoelaatbaar achtten en aan de opvatting -van Dr Mr Schuur- mans Stekhoven, die de integriteit van het lichaam en het zelfbeschikkingsrecht van het individu over dat lichaam een zoo primair natuurrechtelijk gegeven acht, dat z.i. de Overheid die grens on der alle omstandigheden moet eerbiedi gen. Zóó scherp kan men, naar Dr D. echter meent, de grenzen niet trekken. Men mag toch terwille van de individueele vrijheid va,n den mensch de onderlinge solidari teit niet uit het oog verliezen. Daarom is dwang z.i. niet in absoluten zin te verwerpen. Wel komt deze in de allerlaatste plaats in aan merking en dan nog alleen wanneer aan de volgende voorwaarden is voldaan: le het algemeen welzijn der bevolking ern stig bedreigd wordt; 2e ik mijzelven hier tegen niet of onvoldoende kan bescher men; 3e de maatregel doeltreffend (onge- vaarlij'k) en practiscb uitvoerbaar is; 4e consciëntie- en gezondheidsbezwaren ge ëerbiedigd worden; en 5e zonder dezen maatregel de algemeene welvaart en ge zondheid noodwendig gevaar moeten loo- pen. N* is, gelijk bekend, ten onzent alleen aan de onder 4 genoemde voorwaarde voldaan. En zoo komt Dr D. dan ook tot de conclusie, dat vaccinatiedwang in de gegeven omstandigheden noch geoor loofd, noch gewenscht, noch noodzake lijk is. Een ander middel hetwelk de Overheid en dienste staat is het bevorderen van propaganda voor vrijwillige vac- c i n a t i e, waarvan echter geen blijvend resultaat is te verwachten en tenslotte: erbetering van de pokkenweer- °iganisatie. Hieronder wordt ver staan: vroegtijdige diagnose van even- e'e pokkengevallen, snelle afzonde ring, systematische vaccinatie van hen 'e met pokkenlijders in contact zijn ge weest e- eon goedpn vaccinatie-dienst, oodat m tijd van nood vaccinatie op groote schaal kan plaats hebben. Aan het laatstgenoemde stelsel zou Dr ook al ontbreken hier de bezwaren met, de voorkeur geven. Gaarne onderschrijven wij den wensch waarmede Dr D, zijn beschouwingen be sluit, n.l, dat het aan de Regeering en de Staten-Generaal gegeven moge worden in de komende maanden een oplossing te vinden, die niet alleen de groote meer derheid van het Nederlandsche volk be vredigt, maar ook een waarborg is voor een deugdelijke bestrijding van het pok kengevaar en aldus voor de instandhou ding van de volksgezondheid. Brandstichting door Chineezen in Japansche fabrieken. Chineesche soldaten hebben, zooals gis teren reeds werd gemeld, te Tsingtau tal rijke Japansche textielfabrieken en an dere bezittingen in brand gestoken. De schade bedraagt 200 millioen yen (104 millioen gulden). De wijze, waarp deze brandstichtingen waren georganiseerd, duidt er op, dat men hier te doen had met een welover- legd plan. Beweerd wordt, dat de Chinee sche soldaten handelden op instructie van maarschalk Tsjang Kai Sjek en dat men hier te doen heeft met een nieuwe oor logsmethode der Chineezen. Omtrent de gebeurtenissen te Tsingtau geeft de correspondent van de „Daily Te legraph" te Sjanghai, Monson, een uit voerig verslag: Kilometers ver in den omtrek is de vlammenzee in deze belangrijke verdrags haven der provincie Sjangtoeng zicht baar. Er is in deze stad een zeer critieke si tuatie ontstaan en daar men voor het le ven der aldaar wonende 500 Engelschen en 300 Amerikanen vreest, zijn twee Ame- rikaansche oorlogsschepen derwaarts ge trokken, om tezamen met den zich aldaar bevindenden kruiser „Suffolk" de buiten landers in veiligheid te brengen. Jepan- sche repressailles, als gevolg van deze al gemeene vernietiging van Japansch be zit worden algemeen verwacht. Laat in den middag werden te Tsing tau met zeer korte tussohenpoozen 14 zware ontploffingen gehoord en spoedig sloegen hooge vlammen op uit de groote fabrieksgebouwen. Stukken daken, balken, en steenen werden met groote kracht weg geslingerd en brandende stukken hout kwamen zelfs terecht in een op 1.5 km. afstand gelegen voorstad. Weldra bleek, dat men hier met goed georganiseerde brandstichtingen door de Chineesche soldaten te doen had. In de lange gangen der spinnerijen waren vaten vol benzine leeg gegoten, waarna de ge vaarlijke vloeistof in brand was gestoken. Aangewakkerd door den krachtigen wind sloegen de vlammen van het eene perceel naar het andere en vooral de aan de fa brieksgebouwen grenzende arbeiderswo ningen hadden het zwaar te verduren. Spoedig leek het, alsof geheel Tsingtau in brand stond. Het vuur raasde steeds verder en de Chineesche soldaten bleken nog niet tevreden zijn met hun vernie tigend werk. Zondagmorgen weerklonken nogmaals zes krachtige ontploffingen en werden er nieuwe branden gemeld. Het staat thans reeds vast, dat acht groote fabrieken met 416.000 getouwen geheel zijn vernield. In twee de^er fabrieken werkten in normale tijden 30.000 menschen. Hoeveel particu liere woningen zijn vernield is nog niet bekend. D'e schade wordt nu reeds op f 200 millioen geschat. Men is in Sjanghai van oordeel, dat deze massa-aanval op het economisch be zit der Japanners te Tsingtau een uit vloeisel is van de conferentie te Hankau, waar tot voortzetting van den strijd tegen Japan werd besloten. NANKING NOG NIET VEILIG. Er zeilden nog 20.000 Chineesche soldaten in de stad zijn. De woordvoerder van het Japansche leger heeft aan de pers verklaard, dat de zuiverings-operaties te Nanking worden voortgezet, doch dat het er nog lang niel veilig is. Hij voegde hieraan toe, dat zich nog ongeveer 20.000 Chineesche soldaten in de stad bevinden, en dat deze francs- tireurs zich duchtig weren. Een nieuwe Chineesche verdedigingslinie. Naar uit Hankau wordt vernomen, zou de nieuwe verdedigingslinie der Chinee zen, ten Zuiden van het Tai-meer, loopen van Hangtsjau naar Eisjien, in het Z. O van Ahwei. De Chineesche troepen aan dit front zouden over uitstekend materi aal beschikken en zich atevig verschanst hebben. Gemeld wordt, dat de Japansche voor hoede aan den weg Sjanghai-Hangtsjau gisteren te Tsjingtsjensi met zware ver liezen ia terug geslagen. Verder is men nog steeds bezig met Woehan (gevormd door de steden Hankau, Hanjang en Woetjang) in staat van verdediging te brengen. Versperringen in de Jangtse. Naar officieel wordt medegedeeld, is de scheepvaart op de Jangtse thans ge sloten beneden Kioekiang, waar de Chi neezen een nieuwe versperring hebben aangelegd. Boven Kioekiang liggen als gevolg hier van eenige Britsche en Amerikaansche kanonneerbooten opgesloten. Naar Reuter uit Hankau verneemt, vreest men daar, dat de Britsche kruiser „Capetown", welke op zijn tocht stroom afwaarts op de Jangtse Woehoe is ge passeerd, thans ingesloten is tusschen de versperringen bij Kiangjin en Koekiang. Hierdoor zou het schip zoowel van Han kau als van Sjanghai afgesloten zijn. Mocht inderdaad blijken, dat de „Cape town" de versperring bij Kiangjin niet kan passeeren dan zullen de passagiers, die het oorlogsschip aan boord heeft, op een kleiner schip overstappen. JAPANNERS LANDEN IN DE BIAS-BAAI. Een groep Japansche mariniers, wier aantal echter nog niet bekend is gewor den, is er in geslaagd zich in de Bias- baai aan land te begeven. De bei-iciiten, dat de Japanners voornemens zouden zijn een offensief in Zuid-China te ontkete nen, schijnen bierdoor weer bevestigd te worden. D'e Chineezen zouden, volgens nog on bevestigde berichten, reeds verscheidene regimenten er heen gezonden te hebben, om de gelande troepen tegen te houden en nieuwe landingen te voorkomen. De Bias-baai is een beruchte zeeroo- versstreek. De kust gaat er vrijwel schuil achter kleine eilandjes, wat den piraten uitmuntend de gelegenheid geeft, te ont komen. BOYCOT-ACTIE TEGEN JAPANSCHE GOEDEREN IN AMERIKA. Vertegenwoordigers van meer dan 50 pacifistische organisaties in Amerika hebben een motie aangenomen, waarin de bevolking wordt opgeroepen Japansche goederen te boycotten. De voorzitter van de Foreign Policy Association' beval den Amerikaanschen gebruikers aan, geen zijiden artikelen meer te koopen, doch zich met kunstzijde te behelpen. Hevige gevechten in den sector Teruel. Volgens berichten uit Salamanca heeft zich de situatie in den sector Teruel, waar al dagen uiterst verwoed gevoch ten wordt, ten gunste van de nationalis ten gewijzigd. De roode troepen, 20.000 man sterk, die hier verleden week tot het offensief overgingen en aanvankelijk succes boek ten werden gisteren door een nationalis tisch contingent, dat van Saragossa uit den gevechtssector binnendrong, aange vallen en moesten zich dus naar twee kanten tegelijk verdedigen. T'och hebben de rooden, naar het le- gerbericht van Franco meldt, den gehee- len dag bun aanvallen voortgezet; echter zonder resultaat. Hier, zoowel als in de sectoren Cam- pillo en Concud, waar eveneens hevig wordt gevochte^ hebben de nationalisten talrijke gevangenen gemaakt. Vijf tanks, van Russische herkomst, werden vernie tigd. In luchtgevechten werden gisteren tien vliegtuigen der rooden neergescho ten; vijf ervan stortten achter de ïecht- sche linies neer. Uit Madrid wordt gemeld: Aan het Teruel-front woedt de strijd nog met groote hevigheid voort. Vliegtuigen der regeeringsstrijdkrachten hebben procla maties omlaag geworpen, waarin den na tionalisten wordt aangeraden, de wapens neer te leggen en hun tegenstand op te geven, „daar geen versterkingen de stad kunnen bereiken. Wanneer zij zich over geven, zullen zij leven en vrijheid behou den. Zoo niet, dan zal Teruel worden ver nietigd". Uit inlichtingen, afkomstig uit bet rechtsche Spanje, blijkt, dat het offensief tegen Teruel het best georganiseerde is geweest, dat de linkschen tot nu toe heb ben ondernomen. Het was dan ook voor de rechtschen een volkomen verrassing. Na de bezetting van de heuvels en de dor pen Concud en Villastar was de omsinge ling der stad een feit. Er bestaat even wel toch nog een kleine verbinding met de rechtsche achterhoede. Afschaffing bodekosten voor telegrammen. Met ingang van 1 Januari 1938 zullen de bodekosten, vallende op de bezorging van de telegrammen in Nederland bui ten den kosteloozen bestelkring der tele graafkantoren en -stations b ij w ij z e van proef geheel voor rijksrekening worden genomen. Eveneens is dit het ge val met de extrakosten voor bezorging van een telefoonoproepbericht buiten den kosteloozen bestelkring. Met ingang van denzelfden datum zal eveneens bij wijze van proef het verlaagde tarief voor locaaltelegrammen worden afgeschaft. Voor deze telegram men wordt alsdan derhalve het gewone tarief voor een binnenlandsch telegram berekend. DE JAPANSCHE AMBASSADEUR TE WASHINGTON BIEDT PER RADIO VERONTSCHULDIGINGEN AAN De Japansche ambassadeur te Was hington, Saito, heeft zich in een radio toespraak tot het Amerikaansche volk gewend en daarin zijn verontschudigin- gen aangeboden voor bet tot zinken bren gen van de kanonneerboot „Panay". Men gelooft, dat deze stap, die in de geschie denis geen voorbeeld kent, op instructie van Tokio ondernomen is. De gezant kwalificeerde den aanval als een „ergerlijke blunder" en deelde mede, dat de marine-officier, die er de verant woordelijkheid voor droeg, ontslagen is Hij voegde er aan toe, dat er waarbor gen zouden worden gegeven voor de vei ligheid van alle buitenlandsohe personen en belangen in China. In verschillende Britsche bladen neemt het nieuws omtrent de te Washington gehouden radiorede onder de Chineesche telegrammen de voornaamste plaats in. Het oordeel van de Engelsche pers is, dat de Japansche regeering besloten is ernstige pogingen te doen om de gram schap van de mogendheden te ontgaan. Wat de incidenten met de Britsche schepen betreft: de ministers zullen Woensdag a.s. ongetwijfeld in bun wekelijksche bijeen komst te Londen de maatregelen bestu- deeren, welke getroffen dienen te worden voor het geval de toestand zich mocht verscherpen. De vraag, of de „Panay" inderdaad na het bombardement met mitrailleurs is be schoten heeft nog steeds de belangstelling In een aan de pers afgelegde verklaring, aldus Havas, heeft de woordvoerder van het Japansche departement van Buiten- landsche zaken erkend, dat Japansche soldaten de kanonneerboot met machine geweren hebben beschoten en dat zij zich aan boord begeven hebben. DE VLIEGRAMP TE OOSTENDE. Kapitein van het vliegveld gearresteerd. D'e rechter van instructie, belast met het onderzoek naar de vliegramp te Oostende, heeft gisteren de getuigenver klaringen van bestuurders, radiotelegra fisten en den directeur der burgerlijke luchtvaart aangehoord. Na afloop daar van heeft de procureur den kapitein van het vliegveld te Oostende wegens dood door schuld in verzekerde bewaring doen stellen. TRANS-SIBERIëLIJN GEHEEL DUBBEL SPOOR. 10.000 dwangarbeiders herkrijgen hun vrijheid. D'e geheele trans-Siberische spoorlijn Moskou—Wladiwostok is thans van dub bel spoor voorzien. De verdubbeling van het laatste stuk, waar nog slechts enkel spoor lag, te weten het traject Karymska- jaGhabarowsk, is namelijk zoojuist vol tooid. Ter gelegenheid van dit feit heeft de Sovjet-regeering 10.000 dwangarbeiders, die maandenlang in de onherbergzame streken van het Amoer-gebied de werk zaamheden moesten verrichten, in vriji- heid gesteld. Karymskaja is ten Oosten van het Bal- 'kalmeer gelegen. Van hieruit zetten de tieinen van den trans-Siberischen spoor weg voorheen in rechte lijn de reis dwars door Mandsjoerij'e naar Wladiwostok voort. Sinds de stichting van Mandsjoe- kwo echter rijden zij rondom den nieu wen staat van Karymskaja naar Chaba- rowsk. Dit stuk was oorspronkelijk slechts voor locaalverkeer bedoeld, zoodat het traject buitengewoon veel tijd in be slag nam. Binnenland. Uitbreiding automatische telefoon. Het nieuwe raadhuis te Amsterdam. Evenredige vrachtverdeeling Binnen scheepvaart. Opheffing locaal telegramtarief. De strijd tusschen China en Japan. Sneeuw en koude in het buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De Nederlandsche regeering neemt het initiatief en wendt zich tot de Osio-staten In de „Haagsche Post" heeft Diploma ticus etnige mededeelingen gedaan over de betrekkingen tusschen Italië en Abes- synië, en de erkenning door andere lan den van den Koning van Italië als Kei zer van Abessynië. In bedoeld artikel heet het, dat de Ita- liaansche minister-president aan dan Ita- liaanschen gezant te 's Gravi-nhage op dracht zou hebben verstrekt den Nsder- landscben minister van Buit.enlandsche Zaken te verzoeken zich in verbinding te stellen met de Scandinavische landen, teneinde ben te winnen voor een gemeen- schappelijken stap bij de West-Europee- sche groote mogendheden betreffende de erkenning van Abessynië. De Nederlandsche minister van Bui- lenlandsche Zaken zou aan dit verzoek gevolg hebben gegeven en zou daarbij steun hebben ontvangen van zijn Belgi schen collega. Diplomaticus schrijft dan verder, dat de Scandinavische landen wei nig neiging zouden hebben getoond in deze een stap te ondernemen. De Zweed- sche regeering zou zelfs volkomen afwij zend op de vraag van den Nederland- schen minister van Buitenlandsohe Zaken hebben geantwoord, met een verwijzing naar de besluiten van den Volkenbond. Het kwam ons wenschelijk voor, zegt bet „Hdbl.", naar de juistheid van deze mededeelingen te informeeren ter plaatse, waar men op de hoogte pleegt te zijn van dergelijke aangelegenheden. We vernamen in de eerste plaats, dat de Nederlandsche regeering het initia tief in deze zaak heeft genomen en zich daarvoor gewend heeft tot alle Oslo- staten. Het overleg tusschen Nederland en de overige Oslo-staten over een even- tueelen stap bij andere mogendheden om te geraken tot de algemeene erken ning van de heerschappij van Italië over Abessynië is nog niet geëindigd. Het overleg is nog gaande en het is in dit verband niet juist, dat de Zweed- sche regeering zich in den positieven geest heeft uitgelaten als Diplomaticus suggereert. Het is bovendien onjuist, dat d9 Ne derlandsche minister van Buitenlandsohe Zaken tot overleg met de overige Oslo- staten is overgegaan, nadat hij daartoe een verzoek van Mussolini, middels den Italiaanschen gezant hier ter stede, zou hebben ontvangen. Een dergelijk verzoek is niet gedaan. Het initiatief berust uit sluitend bij de Nederlandsche regeering. DE BEVOLKING VAN AMERiKA. Volgens de opgaven van het bevolkings register bedroeg het aantal inwoners der Ver. Staten zonder de protectoraten op 1 Juli j.l. rond 129.257.000. Er is dus een bevolkingsaanwas van 828.000 zielen se dert 1 Juk' 1936. IJS, SNEEUW, MIST EN STORM IN ENGELAND. Vele ongevallen door de gladheid. De winter heeft onverwacht en hevig zijn intrede gedaan in Engeland. De we gen zijn met een ijslaag of een dikke laag sneeuw bedekt, het verkeer ondervindt overal groote vertraging en tot overmaat van ramp daalde er een dichte mist neer. Londen had natuurlijk weer veel van het slechte weer te lijden. Op het Strand in het hartje van de City kon men geen hand voor de oogen zien. Auto's hadden de grootste moeite vooruit te komen. Hoe wel de rails door sneeuwploegen waren vrijgemaakt, kwamen de treinen veel te laat aan en de passagiers konden zelfs niet trachten, door hard te loopen den verloren tijd in te halen, want de trappen waren zoo glad, dat zij' heel voorzichtig moesten zijn. Er waren voetgangers, die doeken om hun schoenen hadden gebon den om niet te vallen. Groot was dan ook het aantal ongevallen, zoodat de zieken auto's voortdurend heen en weer reden. In Noord-Engeland en Wales ligt de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1