nhard. F heeren. Radio-Moeilijkheden. Onderwijs. Rechtszaken Burgerlijke Stand. Laatste Berichten Telegrammen ingeval van fen, kunnen nezen. Verschijn- Chirurgisch len. inkerboven- oogspieren iet begin af CENBURG. IS. Uit de Statenzaal. Hier is het antwoord! Nieuwe feestgerechten. Speciaal voor U samengesteld door den chef kok van de Unox Fabrieken, een meester van Europeesche vermaardheid. Maakt voor de feestdagen nevenstaanden schotel klaar, U zult er succes mee oogsten! Neemt om te beginnen Unox Vleeschwaren in huis, elke goede leveran cier heeft ze. Ruim keus, alles even heerlijk! öp a»,r«9 ""dCn "LTvóTr klïkÓ."9 «et Karige,. geheel nieuwe vastgesteld met gen welke hier- acht, terwijl in t de gemeente p de hoofdsom de verorde- ig van de huur ig voor koffie- van het Burg. ïm (aftr.); tot meente inzake de kosten van or het kanaal: te Den Haag. neert dhr Gle- om de kwee- openb. lagere goeding toe te van Goes naar Jrzitter zou in le goedkeuring ke verhooging ikelinge te be- Gedep. Staten zal zeer zeker lakt tegen een i. raderavond ge- gere school in voorzitter van 3. Glerum, de verd de leiding ifd der school over versohil- fende het on- it algemeen. De rak over: „Op- onderwijzeres oorlas van de der leerlingen leine filmvoor- .arbij de kleu- md met zijn z. bijzonder in nog een kort r "W. Karelse, or den burge- mtebestuur. ■tterrein speel- oetbalwedstrijd H. B. S. De men met 5'1. B. een competitie sschen Swift I at 3—2. van hier speel- vedstrijd tegen won met 80. 1 rk. F. Sprey, cajid. je. ners, A. H. P. en. fman te Moer- ïberg te Bent- rk. D. Driessen te ema te 's-Gra- m L. Floor te senten. wvliet, J. v. d. :ht van j.l. Za len. Gemeld is, gekozen P. A. m der Slikke. G. van der ihr A. Minder- lenoeming niet :hte te komen) id. Herv. Gem. e, die deze be- L. i bij de Geref. heer J. Min- Gelijk bekend, is een vereeniging opge richt, die zich ten doel stelt de stichting van een Nederl. Herv. Radio-omroep. De aanleiding tot dit optreden is, dat men meent dat in de Nederl. Chr. Radio- Vereen. de Hervormden te weinig invloed hebben, dat te weinig Hervormde kerk diensten worden uitgezonden enz. De N.C.R.V. stelt zich op het standpunt van de evenredigheid. Hervorm den en Gereformeerden een gelijk aantal bestuursleden en evenveel kerkdiensten en ziekenuurtjes. De Ned. Herv. omroep-voorstanders stellen hier tegenover, dat de Ned. Herv. 41 pet., de Gereformeerden 10 pet. van ons volk uitmaken, zoodat de verhouding 50—50 ten eenenmale onbillijk is. Terwijl zij tevens opmerken, dat de hoofdfuncties in het bestuur der Vereen, in Gerefor meerde handen zijn. Tegen het werken met de verhouding 4110 heeft Mr v. d. Deure aangevoerd, dat men de vrijzinnige en orthodoxe Her vormden, die zich in andere omroepen hebben georganiseerd, toch moeilijk kan meerekenen ter bepaling van de evenre digheid in de orthodoxe N.C.R.V. „Onze pretentie, zoo zegt hij, is altijd geweest, Orthodox-Hervormden en Gere formeerden precies g e 1 ijk te behan delen. Eischt men voor de Orthodox-Her vormden een grooter aandeel op, dan zal eerst moeten worden aangetoond, dat deze groep èn wat getalssterkte èn wat ledental der N.C.R.V. betreft, grooter is dan de Gereformeerde." In het slot van de hier geciteerde uit spraak meent de Nederlander een mogelijkheid te zien om partijen weu na der tot elkaar te brengen. Wil men, aldus dit blad, binnen de N.C.R.V. met evenredigheid werken, dan dient men te onderzoeken hoe het b i n- nen de N.C.R.V. met de verhouding Herv.-Gereformeerd is gesteld en dan moet men op grond van deze cijifers de evenredigheid betrachten. „Nu is de N.C.R.V. zelve de eenige, die in staat moet worden geacht, een onder zoek naar het aantal harer Hervormde en Gereformeerde leden in te stellen. Zij kan dat zelfs zonder al te groote moeite en kosten doen, ook al onderschatten wij de bezwaren van een waarlijk algemeens enquête niet. Maar tegenover die bezwaren staat dan toch ook wel een groote belooning, indien op deze wijze meer tevredenheid zou kun nen worden bereikt en indien de eenheid die anders wellicht op den duur bedreigd zou kunnen worden, niet alleen gehand haafd, maar zelfs versterkt zou worden. Indien immers b.v. zou blijken, dat de Hervormden inderdaad niet meer leden aan de N.C.R.V. leveren dan de Gerefor meerden, dan zullen de eerstgenoemden zich gemakkelijker bij de huidige 5050 behandeling neerleggen dan thans het geval is. Dan immers zou het aan de fou ten van het eigen „volksdeel" te wijten zijn, dat niet meer Hervormden voor de microfoon verschijnen. Wij zullen ons tot dezen algemeen ge houden raad, die naar wij hopen bij de verantwoordelijke instanties in de N. C.R.V. gehoor zal vinden bepalen. Uit werking van de organisatie eener enquête, als door ons bedoeld, ligt niet op onzen weg. Slechts twee korte, practische opmer kingen. Ten eerste deze, dat het fixeeren van de verhoudingen binnen de N.C.R.V, op den grondslag van zulk een onderzoek beteekent, dat periodiek, b.v. om de 5 jaar, een nieuwe enquête moet worden gehouden. Anders treedt verstarring op. In de tweede plaats zal, om onge- wenschte wervingsacties te voorkomen, de enquête zich uitsluitend moeten rich ten tot hen, die b.v. op 1 Sept. 1937 reeds lid der N.C.R.V. waren." Twee volle, lange dagen maakten de Prov. Staten vorige week. Vermoeiend bovendien voor hen, die geroepen waren van belangrijke en onbelangrijke debatten mededeeling aan het publiek te doen. Immers de accoustiek der Statenzaal is slecht en we moeten het tot onze spijt zeggen het aantal goede sprekers, die beschikken over een heldere stem, is niet groot. Enkele leden kunnen met veel moeite nog ongeveer gevolgd worden, andere zijn zelfs absoluut onverstaan baar. Bovendien hebben verschillende leden blijkbaar maar weinig belangstel ling voor de woorden van hun medeleden, gaan converseeren achter de perstafel en maken dan het luisteren tot een temp tatie. Nauwelijks waren we gezeten of er kwam reeds een besloten zitting. Mis schien zeggen we het beter zóó: er is door de leden ongeveer een half uur be raadslaagd over de vraag, of de zaak- Abrahamse in geheime zitting zou wor den behandeld. Enkele sprekers van rechts waren er voor, maar van andere zijde rees verzet. Ten slotte is met meer derheid van stemmen besloten tot open bare behandeling. Het zou zeker naar buiten een onbe- redigenden indruk hebben gewekt, als eze zaak, waarover reeds zooveel was jeP?bliceerd, binnenskamers was behan- eid. De poging hiertoe kunnen wij dan bot toejuichen. Hoe onaangenaam u L^t ook is, dat nu feiten aan het ent zijn gekomen, die voor beide par ijen in het geschil minder prettig zijn, ;ftr,eft ^ier een bedrijf, voor het groot- deel gedreven, door geld van de ge meenschap. deze zaak dus in het openbaar era besproken, wawdeeren we. Maar dat bijna een geheele dag werd volge-' praat over één man, gaat toch de perken ver te buiten. Het beste bewijs, dat der gelijke zaken niet in een Statenzitting, maar voor een scheidsgerecht behandeld dienen te worden. Waarom zorgt men toch bij dergelijke semi-publieke lichamen daarvoor niet? En als waar is, wat een ingewijde als de heer Rorije wist te ver tellen, dat 't personeel de Zegam (bedoeld zal wel zijn de directie), als een vloek beschouwt, dat er donkere wolken boven dit personeel hangen en dat er nog wel meer volgt, wordt het dan niet hoog tijd, dat een dergelijk scheidsgerecht alsnog en spoedig in het leven wordt geroepen? Of gaat de Zegam van het oud-liberale principe uit, dat dit niet noodig is? Men kent de geschiedenis zelf, waarover wij kort zullen zijn. De heer Abrahamse beweerde in een schrijven aan zijn vroe- geren werkgever (den heer Hoegen, ver tegenwoordiger van de Engelsche Impe rial), dat hem onder dwang, naar Amerikaansche pijnbankmethode een ver klaring was afgeperst. Van deze bekente nis heeft de Imperial in het loopende proces over de pensioenkwestie, gretig gebruik gemaakt. De commissarissen van de Zegam beweerden, bij monde van den heer Van Bommel van Vloten, wel in 1934 geweten te hebben, dat de heer A. zich over dwang heeft beklaagd, maar niet van het briefje aan den heer Hoegen. Dat is pas in October 1937 in de rechtzaal publiek geworden. Waar op deze wijze het vertrouwen was geschonden, kon de heer A. op een zoo verantwoordelijken post niet gehand haafd blijven. De samenwerking was verder onmogelijk, temeer, daar de heer A. nog in de gelegenheid is gesteld zich te rechtvaardigen of zijn verontschuldi ging aan te bieden, maar daarbij niet de minste spijt over zijn houding te kennen gaf. Wij meenen wel te kunnen schrijven, dat de overgroote meerderheid der Sta ten het schrijven van den bewusten brief als een fout beschouwde. Meer verschil van meening was er over de vraag, of de straf evenredig was aan het kwaad. Toch gelooven we, dat de meerderheid hierop een ontkennend antwoord gaf. Maar zie, toen de heer Goossens een motie indiende, waarin de heer Abrahamse een afloopend wachtgeld in uitzicht werd ge steld, mits hij zijn fout inzake het schrij ven van den brief erkende, welke motie bij Ged. Staten instemming vond, dui kelde deze, omdat de verdedigers van den heer A. hierin een onwaardigen knieval zagen. Aangezien zooals te verwachten was ook een te algemeen gestelde motie-Dekker, werd verworpen, zat er niets anders op dan het voorstel van Ged. Sta ten, om de mededeelingen voor kennis geving aan te nemen, te slikken en stond de heer A. dus met leege handen, Ook hij mag wel zeggen: bewaar me voor m'n vrienden, voor m'n vijanden zal ik zelf wel zorgen. Overigens demonstreerde dit debat weer de betrekkelijke onmacht van Prov. Sta ten in het beheer van lichamen als de Zegam, P.Z.E.M. enz. De Staten mogen wel het grootste deel van of zoo onge veer al het benoodigde kapitaal fournee- ren, maar de zeggenschap hebben ze groo- tendeels uit handen gegeven. Zeker, men repte van een commissie uit de Staten of een buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders, maar zou dit practisch effect hebben gesorteerd? Is dit nu een toestand, die bevredigt? Verder zijn er tijdens het debat over de Zegam verschillende vragen gerezen, die o.i. beantwoording eischen. Allereerst het raadsel, dat Mr Dieleman, als advo caat voor een der partijen, een circulaire aan het personeel samenstelt, (de heer Van Bommel van Vloten hoorde dit nu voor het eerst en was daarvan merkbaar onder den indruk) die later door Ged. Staten, waarvan Mr Dieleman ook lid is, als onwaar moet worden gebrandmerkt. Verder de niet afdoend beantwoorde vraag, of het nu toch werkelijk noodig was 100 leden van het personeel te laten procedeeren, dan wel of niet met één proefproces kon worden volstaan. Juris ten in de vergadering meenden het laatste In de afdeeling van den heer Dekker had zelfs een jurist verklaard, dat alleen iemand met een kronkel in zijn hersens vóór dit proces kon zijn. Compliment voor de Statenleden in 19341 De kosten van dit monster-proces zijn intusschen verschrikkelijk. Nu reeds f 25.000, straks in totaal misschien wel een ton. Daarbij valt dan op te merken, dat Mr Baars, door de Indische Gas- Maatschappij als commissaris van de Ze gam aangewezen, als advocaat bij deze processen groot financieel belang heeft. Vervolgens het ongehoord hooge be drag aan oprichtingskosten (f 137.000), waarover geen bevredigende verklaring is gegeven. Dit zijn altemaal punten, waarover o.i. die Prov. Staten volledig moeten wonden ingelicht. Nu dit niet geschied is, mag in 't algemeen belang worden verwacht, dat dit in een volgende vergadering gebeurt. Volle vertrouwen in onze besturende colleges is noodzakelijk. Maar dan moet dit ook geschonken kunnen worden. Men moet nu niet gaan jeremiëeren: „Och, had men de Zegam maar niet op gericht; had men in 1934 aan de Impe rial maar een nieuwe concessie gegeven". Dat is nu gemakkelijk gezegd. "Wij nemen aan, dat de Prov. Staten in 1934 oprecht gemeend hebben, in het be lang der provincie en haar ingezetenen te handelen door de Zegam op te richten. D'at het nieuwe bedrijf de kinderziekten doormaakt, is ook helaas niets ongewoons We zien dat, jammer genoeg, meer. Ook de P. Z. e. M. heeft ze gekend. O o» Leest de belangrijke mededeeling onderaan deze advertentie l UNOX VLEESCHWAREN EN CONSERVEN BELANGRIJK Een speciale Unox voorlichtingsdienst, geleid door onzen chef-kok, die door een vasten staf van erkende kookleeraressen wo?dt bijgestaan, is altijd gaarne bereid U te helpen door het omgaand per post beantwoorden van elke vraag op het gebied van keuken en tafel en door het zenden van elk gewenschl recept. Adresseer Uw aanvragen aan den Chef-kok der Unox Fabrieken ie Os». Elke aanvraag heeft zijn persoonlijke attentie 1 GEBRADEN GANS MET GEBAKKEN APPELEN EN PREISSELBESSEN Neem een jonge gans. Bestrooi haar van binnen en buiten met zout en vul haar met 3a4 goudreinetten, zonder klokhuis maar met schil, waaraan men'toevoegt eenige bladen sage of tuinsalie (bij den drogist gedroogd verkrijgbaar). Naar gelang de gan9 vet is kan men meer of minder boter gebruiken om te braden. Neem haar, gaar geworden, uit de pan en laat het vet in de pan op het vuur bruin worden. Voeg hieraan wat schijf jes ui en peen toe, die tegelijkertijd een lichtbruine kleur aannemen. Haal hierna het vulsel uit de gans en voeg dit aan de jus toe, welke men met water aanlengt en ongeveer een kwartier laat doorko ken. Daarna bindt men met een lepel maizena, vermengd met water of roode port, de jus. Laat het geheel nog 5 minu ten koken, zeef het en de saus is klaar. Neem nu gelijkmatige bellefleuren, geef ze in het midden in de rondte met een puntmesje een inkerving, steek het klok huis er uit met een appelboor en vul de appelen met een mengsel van varkens gehakt en UNOX Leverpastei,waaraan men een weinig fijngehakte, gedroogde tuinsalie toevoegt. Rangschik de appelen in een vuurvasten schotel en giet daar over rooden wijn, bestrooid met een weinig kaneel. Zet deze appelen 20 mi nuten vóór het opdienen in een warmen oven en laat ze, onder voortdurend be gieten,gaar worden. Dezeappelenplaatst men rond de gesneden gans, waartus- schen men boeketjes van spruiten legt. Preisselbessen-eompöte. Hiervoor neemt men 1 K.G. Preisselbessen of Granberries, ook geconserveerd ver krijgbaar in bussen of flesschen. Wasch deze goed en zet ze precies onder water op het vuur. Laat ze 20 minu ten zachtjes koken en voeg er suiker naar smaak aan toe. Koud opdienen. Gevulde Pasteisaus Maar de opmerkingen, die wij hierbo ven maakten, zijn van een ander karak ter. Daarbij is het vertrouwen in hooge mate in 't geding. En niets is meer funest, dan dat door deze en dergelijke dingen het vertrouwen geschokt wordt. Daarom: het volle licht er over! De heer Van Vloten heeft het ten slotte eerlijk uitgesproken, dat de Zegam niet rendabel kan zijn, zoolang het debiet niet wordt uitgebreid. Daarom wordt nu con tact gezocht met Middelburg en misschien in de toekomst ook met Zuid-Beveland. Als dat volkomen vrijwillige onderhan delingen zijn, is daar natuurlijk niets te gen. Maar 'tis verklaarbaar, dat gemeen tebesturen, die in dezen tijd geheel af hankelijk van hoogere autoriteiten zijn, hier een heel klein beetje argwaan koes teren en wel eens het gevoel hebben, dat ze niet als vrije mannen aan de groene tafel zitten. Maar misschien valt het mee. (Slot volgt.) De heer D. H. Schuitmaker is benoemd tot kweekeling met acte aan de Chr. Uloschool, Drees 20, te Haarlem. GOES. Huw. afk. Petrus Adriaan West- dijk, 30 jr jm. te Heinkenszand en Jean- niette Leopoldina Maria Bruel, 29 jr jd. Geboren: Pieter, z. v. Pi,at ar Zandee en Adriana Trirnpe. Overleden: Adriana Meulenberg, 57 jr. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 20 December 1937. Diefstal: G. O., 35 jaar, schilder te Mid delburg, thans in voorarrest, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Heling: J. C., 28 jaar, koopman te Mid delburg; S. C., 25 jaar, koopman te Ter- neuzen; D. C., 19 jaar, koopman te Vlis- singen, allen in voorarrest, voor ieder 3 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Overtr. Wet Inkomsten- en Vermogens belasting: H. R. de J., 61 jaar, z. b. te Hansweert, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Gelegenheid geven tot plegen van on tucht: M. J. v. B., 34 jaar, echtgenoote C. v. d. H., caféhoudster te Hulst. Vrij spraak. Door de Rechtbank te Middelburg is failliet verklaard: Willem Jacobus Moes, gep. korporaal Ned. Ind. Leger, wo nende te Middelburg. Rechtercommissa ris: Mr A. v. d. Hoop, Rechter. Curator: Mr W. H. Vermaas, advocaat te Middel burg. Faillissementen. J. G. Wat- t.ez, banketbakker te Goes. Totaal passief f 7324,99, waarvan preferent f 271,59. De baten bedragen f 640,12Vs. Vergadering van de Z. E. B. R. A. Onder voorzitterschap van dhr J. J. Th. Bakker vergaderde Zaterdag de Zeeuwsch Brabantsche Turnkring van het K. N. G. V. te Bergen op Zoom. Het jaarverslag en ook dat van de tech nische bestuursleden werd uitgebracht door den secretaris, dhr R. van Roo. Het brengt allereerst enkele wenschen naar voren: een of meer sintelbanen in Zeeland, meerdere sportterreinen en in iedere stad of ieder dorp een behoorlijk oefenlokaal. Bij den kring zijn thans ingedeeld 12 vereenigingen en vier proefvereenigingen. Het aantal leden bedraagt c.a. 600, dat der adspiranten c.a. 1000. De verslagen herinneren voorts aan allo verrichte werk: de uitvoeringen der Zwitsersche keur- turners te Goes en te Bergen op Zoom, den drie stedenwedstrijd te Vlissingen met selectiewedstrijden te Middelburg, de oefencompetitie voor heeren turners, de voortunsters, cursus met examen, de de monstraties der bondsseries vrije oefenin gen, de afstandsmarschein en da K. N. G. V.-marschen, de athletiefcwedstrijden te Middelburg, de vaardigheidsproeven ath- letiek en gymnastiek en zwem-eisch, de begonnen voorturnerscursus eerste graad, de selectiewedstrijden te Bergen op Zoom, de drie kringen-ontmoeting te Den Haag do adspirantenwedstrijden en de dual- meet contra Dordt. De rekening van den penningmeester sluit met een nadeelig saldo van plm. f 75 De heeren F. G. Lemmers te Vlissingen, V. H. A. G. Sio te Breda en J. J. de Dreu te Krabbendijke, werden als bestuursle den herkozen. De begrooting werd vast gesteld op f 360 in ontvang en uitgaaf. Op 't werkprogramma voor 1938 werd geplaatst: Drie kringendemonstratie te Dordrecht op Hemelvaartsdag, voortzet ting voorturnerscursus en een zelfde in 't najaar, competitie gymnastiek dames in het voorjaar, heeren in het najaar, ad- spirantendag (wellicht te Breda), en at letiekwedstrijden, terwijl uit Dordrecht verwacht wordt voor de returndialmeet, waarvoor dan selectiewedstrijden zullen worden gehouden. Dhr Ghr. J. Mazure deelde eenige ge dachten mede, die meer dan tot nu ge volgde werkwijzen de harmonische ont wikkeling van lichaam en ziel ook voor meer intellectueelen zullen duidelijk ma ken en zullen helpen om de gymnastiek tot volkszaak te maken. H. M. DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM. DEN HAAG. H. M. de Koningin is he denmorgen per (auto naar Amsterdam vertrokken om een bezoek aan Prinses Juliana en Prins Bernhard te brengen. In den loop van den middag wordt zij in de residentie terug verwacht. Roodvonk-epidemie. MONSTER. Op last van den burge meester van Monster zijn alle scholen in deze gemeente met ingang van heden ge sloten, wegens voortdurende toeneming van het aantal roodvonk-gevallen. Deze maatregel was reeds gedurende korten tijd op een drietal scholen genomen. HOEWEL HET RIJKSTE DEEL VAN CHINA VERLOREN IS WORDT DE STRIJD TOCH NIET OPGEGEVEN. SJANGHAI. De Japansche voorhoede bevindt zich op ongeveer 30 km afstand van Hangtsjau. De Japansche oprukken de troepen hebben Loetsjau bezet. In een interview met een correspondent van Reuter heeft de Ghineesche Minister van financiën verklaard, dat het rijkste deel van het land verloren is, doch dat de Chineesche regeering toch den strijd zal voort zetten. Op het oogenblik is vrede sluiten onmogelijk. Generaal Ludendorf overleden. MUNGHEN. Vanmorgen is in den ouderdom van 72 jaar te Munchen over leden Generaal Ludendorf. Do rechtschen probeerden Barcelona te bombardeeren. BARCELONA. Gisteravond probeerden de vliegtuigen der rechtschen Barcelona te bombardeeren. Zij werden evenwel door het afweergeschut verdreven. Toch slaag den enkele toestellen er in bommen te werpen op de buitenwijken van de stad. SPOORWEGONGEVAL. GENT. Vanmorgen is op het station Langerbrugge een- personentrein tegen een stilstaanden goederentrein geloopen. De locomotief en 2 wagons van den per sonentrein vlogen uit de rails. Een per soon werd gedood en een 20-tal men- schen gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3