Hoe staat het met de opleving E E J a ijB Dagblad voor de Provincie Zeelan Betalings- en goederenverkeer Nederland en Duitscbland. EERSTE BLAD De strijd in Spanje. MAANDAG 20 DEC. 1937 Sovjet-Unie biedt China grooter steun aan. Wat is er in Tsingtau gebeurd Belangrijkste Nieuws 52e JAARGANG No. 69 Uitgave: N. V. Uitgever* - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux LangeVor»t»traat7 0, doe* Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa, Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA A bo a s ©si s a 6 g p s 6J o ff ji 3 pc? fetrrSsl Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viisshigen f 0.23 Losse riBrnwers 5 cent Adverïentlïn 30 cent per segel Ingebonden mededeeüngen öO cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Aiivertentlën onder letter of motto 19 cent exit-a Bij contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen Aan „Nederlandsch Fabrikaat" was de vraag gesteld, hoe het nu eigenlijk met de opleving in Nederland gesteld is. Gaat het nu werkelijk zooveel beter en mógen wijl inderdaad de hoop koesteren, dat ook de laatste crisisverschijnselen zich nu wel automatisoh in de ruimte van de hooge oonjunctuur zullen oplossen? Het antwoord klinkt niet erg optimis tisch. He redactie wijst er op, dat het natuur lijk oen groot verschil maakt met wien men deze aangelegenheid bespreekt en welken bedrijfstak men als uitgangspunt neemt. „Het totale b e e 1 d is niet ongun stig, want het is op zich zelf al heel veel waard, dat er nu althans bedrijven zijn, heele groepen zelfs, die van een beteren gang van zaken melding maken. Men hoede zich echter voor overdrijving. Wie zich in een gunstige positie bevindt, zal u aanstonds met enthousiasme vertellen, hoe schoon h ij de toekomst ziet. Hit leidt echter licht tot oppervlakkige conclusies, want het spreekt alweer vanzelf, dat men niet van algemeene tevredenheid kan gewagen op grond van het feit, dat en kelen daarvan getuigenis afleggen. Niet waar, de zon schijnt op de geheele aarde, en waarom zou dan. niet ieder zich daarin kunnen koesteren, wanneer men toch duidelijk waarneemt, dat de zon schijnt. Het is echter ook waar, dat de wolken een zeer bijzondere handicap voor de uitstraling van het groote lichaam kunnen vormen en het komt er dus maar op aan, waar men zich bevindt. Het merkwaardige verschijnsel doet zich nu voor, dat sommigen zich, mede dank zij de depreciatie en andere maatregelen, reeds boven de wolken wanen, terwijl anderen daar nog steeds tegen aan zit ten te kijken. En nu kan een groote mid denmoot weliswaar het gevoel hebben, dat men allen te zamen bezig is, het wolkendek te doorboren, zekerheid, dat dit ook werkelijk zal gelukken, bestaat er nog allerminst." Er zijn nog tal van duistere punten. In verband hiermede wordt gewezen op een beschouwing in „De Nederland- sche Conjunctuur", waarin verschillende gunstige symptomen worden genoemd, b.v. de verbetering van onze exportpo sitie, de betere positie van den landbouw, de aanzienlijke kapitaal-reserves, zich o.a. uitende in een lage kapitaalrente en goedkoop geld. Hiertegenover wordt echter gewezen op het nog altijd groote aantal werk- loozen, en op het feit, dat ondanks de toenemende kapitaalreserves en de dalen de rente, tegelijkertijd floreerende bedrij!- ven geen beroep op de kapitaalmarkt doen, hetziji omdat zij zulks niet noodig hebben, of daartoe niet in staat zijn, omdat ziji niet de garantie kunnen geven, dat het nieuwe kapitaal ook rendabel kan worden gemaakt. Hierbij1 komt dan nog, dat al is de po sitie van den landbouw iets verbeterd, de landbouwresultaten over het geheel geno men nog weinig reden geven om te jui chen. Nog een andere, hier niet genoemde factor, mag bij bet beschouwen van den toestand niet uit het oog worden verlo ren, n.l. deze, dat de opleving nationaal en internationaal, in niet geringe mate verband houdt met de niet-produotieve militaire uitgaven. Dit alles overwegende, komt men tot de conclusie, dat er van een gezonde en dus duurzame opleving nog wei nig sprake is. Het offensief der regeerings- troepen in Aragon. Na d0 verovering van de Spaansche Noordkust hebben de troepen van Franco weinig terrein meer gewonnen. De regee- rmgstroepen hebben een vrij belangrijk onensief in Aragon ingezet, dat voorloo- Pig nogal succes heeft. Het ministerie van defensie te Barce- na deelt mede, dat de regeeringstroe- Pen Zaterdagmiddag Muela de Teruel, een zeer belangrijke stelling ter verdedi ging van Teruel, hebben genomen, waar oor het vijandelijke front bij de stad moet ineen storten. In den loop van den Zaterdagavond heeft de commandant der regeeringstroe- pen den inwoners der stad doen weten, dat hij opdracht had gekregen, de ontrui ming van Teruel te vergemakkelijken. Die ontruiming zou Zondagmorgen tusschen zeven en negen uur moeten geschieden, De bewoners zouden de stad moeten ver laten in groepen van 25, met de witte vlag. Zij, die voor negen uur niet vertrokken zijn, zouden als combattanten worden be schouwd. Dé vertegenwoordiger van Havas te Madrid meldt, dat het republikeinsch of fensief aan het front van Teruel het eer ste is, waarin een methodieke voorberei ding door den generalen staf te zien is. Alle verbindingswegen, met Saragossa zijn afgesloten. Een gebied van meer dan 500 vierkante kilometers is veroverd. De troepen van Franco, die verrast waren door de snelheid van het offensief tracht ten zich te herstellen, doch hun felle te genaanvallen konden niet verhinderen, dat de regeeringstroepen Zaterdagmiddag voor de poorten der stad verschenen. Zoodra de respijttermijn, die de bevol king voor de ontruiming gelaten is, zal zijn afgeloopen, zal de aanval op de stad beginnen. Blijkens berichten uit Salamanca is de aanval begonnen. Zaterdag heeft het geschut van Franco Madrid eenige malen onder vuur geno men. In een straat in het centrum ont plofte een granaat, waardoor veertien kinderen en drie volwassenen gedood en 32 menschen gewond werden. Naar vernomen wordt, is de nieuwe Sovjet-Russische ambassadeur bij de Chineesche regeering, Oledski, vergezeld van negen leden van zijn staf, te Hankau aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar Tsjang Kai Sjek om hem de hulp van de Sovjet-Unie aan te bieden onder de drie volgende voorwaarden: De nationale regeering moet worden omgevormd in een anti-Japanscbe volks- regeering. De helft van de leden van deze nieuwe regeering moet gekozen worden uit de Chineesche communisten. De officieren van den staf van de Chi neesche communistische llegers moeten worden geplaatst in den staf van maar schalk Tsjang Kai Sjek. Hieraan wordt toegevoegd, dat 13 De cember 120 Sovjet-Russische vliegtuigen met 240 piloten en mecaniciens te Han kau zijn aangekomen. Volgens berichten uit Chineesche bron wordt te Hankau een hervorming van de centrale regeering en van het leger besproken, teneinde verderen tegenstand mogelijk te maken. Verscheidene Japansche textielfabrieken verwoest. Amerikaansche en Britsche schepen er heen. Amerikaansche en Britsche oorlogs schepen zijn op weg naar Tsingtau en Kiantsjau, de havens in het vroegere Duitsche bezit in China, waar de toe stand hoogst ernstig moet zijn. Te Tsingtau zijn groote Japansche ka pitalen belegd, o.a. in talrijke spinnerijen. Het schijnt, dat tot dusver tusschen de Japanners en de autoriteiten der provin cie Stantoeng een afspraak heeft bestaan, volgens welke de Japanners op zich ge nomen hebben, niet het gedeelte der pro vincie aan te vallen, dat door den gouver neur, generaal Foetsjoe, wordt verdedigd, en de Chineezen als tegenprestatie de Ja pansche eigendommen te Tsingtau onaan getast zouden laten. Hierdoor was tot nu toe Tsingtau de eenige Chineesche haven, waarvoor de Japansche blokkade niet gold. Wat er gebeurd is is nog niet duide lijk. Naar gemeld wordt, zullen de Ameri kaansche oorlogsbodems „Pope" en „Mar- biehead" zich van Sjanghai zoo spoedig mogelijk naar Kiautsjau begeven, en zich daar bij den Britschen kruiser „Suffolk" voegen. D'e toestand te Kiautsjau is na melijk eveneens hoogst ernstig. Den ge- heelen Zaterdagnacht werden voortdu rend ontploffingen gehoord, welke zou den zijn voorafgegaan aan de verwoestin gen der Japansche eigendommen in de stad. Japansche gebouwen zouden met behulp van petroleum in brand gestoken zijn. Naar verder uit buitenlandsche bron wordt vernomen, hebben de Chineezen de haven afgesloten, door in de monding der rivier een schip tot zinken te brengen. Tot de Japansche eigendommen, die te Tsingtau zijn verwoest, behooren acht tex tielfabrieken met in het geheel 410.000 getouwen, In deze fabrieken zijn in het geheel 24.000 arbeiders te werk gesteld. Men vreest, dat de Japanners een aan val op deze stad zullen ondernemen om het incident te wreken, i DE VERHOUDING TUSSCHEN ENGELAND, AMERIKA EN JAPAN. Geen vlootdemonstratie. De „New York News" spreekt van een „Japansche crisis op zijn hevigst" en de „New York Times" schrijft: „Naar ver luidt is een groote vlootdemonstratie te te verwachten, tenzij Japan onze rechteu waarborgt. De toestand is uiterst gespan nen". In tegenspraak met dit bericht van de „New York Times" herhaalt het Witte Huis, dat de bondsregeering geenszins voornemens is, een dergelijke demonstra tie op touw te zetten. Reuter verneemt uit Washington, dat op het oogenblik het zenden van een nieu we nota niet wordt overwogen. Alle offi- cieele gegevens over de aangelegenheid worden naar den Amerikaanschen am bassadeur te Tokio opgezonden, opdat deze hiervan in mondelinge vertoogen ge bruik kan maken. Parlementaire Londensche kringen schrijven zeer groote beteekenis toe aan den Engelschen ministerraad, die Woens dag a.s. zal worden gehouden. De voornaamste ministers zullen met de Kerstdagen in de buurt van Londen blijven. Overwogen wordt, indien men de Lon densche bladen mag gelooven, de zending van oorlogsschepen in een voldoend aan tal, naar de wateren in het Verre Oosten opdat de Britsche strijdkrachten in staat zullen zijn de Britsche belangen te ver dedigen tegen welke bedreiging ook. TWINTIG GRADEN VORST TE GLASGOW. Schotland heeft Zaterdag den koudsten winterdag sinds 1921 beleefd. Te Glasgow vroor het 20 graden Cel sius. Tevens hing er een dikke, ijskoude mist, die het scheepvaartverkeer op de Clyde volkomen verlamde. Twintig sche pen, die gereed lagen om zee te kiezen, konden niet vertrekken. Ook het verkeer te land ondervindt groote vertraging. Tientallen wegen, die reeds diep onder de sneeuw lagen, zijn thans zoo spiegelglad bevroren, dat het verkeer er over levensgevaarlijk gewordeD is. Verscheiden dorpen zijn volkomen ge ïsoleerd. Ook in Engeland is het bitter koud. Zelfs in het Zuiden, te Kew, vriest het nog 10 graden. Doodvonnissen in Rusland. Gisteravond werd te Moskou medege deeld, dat acht sovjet-autoriteiten, o.m. Yenoekidze, de vroegere secretaris van het centrale uitvoerend-comité en Zuker- man, de vroegere chef van de afdeeling West van het departement van buiten landsche zaken ter dood zijn veroordeeld. Allen werden schuldig bevonden aan hoogverraad, terrorisme en spionnage. De doodvonnissen zijn al voltrokken. Korts Berichten. De Fransche minister van buiten landsche zaken, Delbos, is Zaterdag van Praag naar Parijs vertrokken, na op bij zondere wijze uiting te hebben gegeven aan zijn voldaanheid over het bezoek in de Tsjechische hoofdstad. CHFL EMIGRATI EVEREENIG ING. Algemeene vergadering. Onder presidium van den heer A. War- naar J z n, burgemeester van Hazers- woude, werd Zaterdag in „Amicitia" te 's-Gravenhage een vergadering gehouden met het doel om te komen tot stichting van een Chr. emigratie (kolonisatie) ver- eeniging. De vergadering was druk bezocht. De voorzitter opende de vergadering met ge bed en sprak een openingswoord, waarin Nieuw clearlngverdrag tot stand Lskomen dat loopt tot 31 December 1938. Van 7 tot 8 December hebben te Ber lijn. onderhandelingen plaats gevonden over de regeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitscbland in verband met het afloopen van het be staande verdrag op 31 December 1937. Na moeizame besprekingen hebben deze onderhandelingen tot het resultaat geleid, dat een nieuw clearlngverdrag tot stand is gekomen, hetwelk zal loopen tot 31 December 1938. Dit verdrag vertoont slechts weinig af wijking van het tot dusverre bestaande j verdrag. Het percentage aan vrije devie zen, dat aan Duitschland wordt toege kend, werd verhoogd en gebracht op 10 pCt. Voorts werden eenige posten, ver band houdende met het transitoverkeeï en den tusschenhandel, welke tot dusverre niet onder de clearing vielen, onder de nieuwe regeling gebracht. De tekst van het nieuwe verdag zal binnenkort wor den gepubliceerd. In aansluiting aan do onderhandelin gen over een nieuw verdrag voor het betalingsverkeer had de gebruikelijke driemaandelijksche bespreking plaats van de regeeringscommissies voor de vaststel ling van de betalingscontingenten voor den uitvoer van Nederland en de overzee- sche gewesten naar Duitschland in het eerste kwartaal van 1938. In verband met de ontwikkeling van den uitvoer uit Duitschland naar Nederland in den laat- sten tijd, was het noodig de betalingscon tingenten voor bedoeld kwartaal iets lager vast te stellen dan voor het vierde kwar taal van 1937 het geval was. De betalings contingenten voor het eerste kwartaal van 1938 liggen echter boven het gemid delde der betalingscontingenten van het jaar 1937. Aangezien de onderhandelingen over het betalingsverkeer geruimen tijd in be slag hebben genomen, was het niet meer mogelijk de onderhandelingen over een nieuw verdrag voor het goederenverkeer, hetwelk in de plaats zou moeten treden van het op 31 December a.s. afloopende verdrag, aan te vangen op een zoodanig tijdstip, dat deze met succes voor het eind van het jaar voltooid zouden kunnen worden. Om die reden werd het bestaande verdrag voor het goederenverkeer onver anderd verlengd voor een tijdvak van drie maanden, te weten tot 31 Maart 1938. hij er op wees, dat de geschiedenis der landverhuizing weinig reden geeft tot zelfgenoegzaamheid. Dat in Nederland zoo weinig belangstelling is voor de emi gratie is begrijpelijk, mede omdat de pro paganda indirect gevoerd is. Toen Ame rika haar poorten sloot, werd de toestand moeilijker. Canada biedt geen mogelijk heid van beteekenis, terwijl de noodzaak van emigratie grooter is geworden. Bij afsluiting van de oude mogelijkheden moeten nieuwe gezocht. De vereeniging heeft positief en nega tief een taak. De toestand in Zuid-Ame- rika is anders dan in Canada. Spr. acht het van beteekenis in groepen de emi gratie aan te vangen. De nood wekt be langstelling voor de emigratie. Reeds zijn in Rotterdam, in Zeeland etc. kringen gevormd. Er moet echter komen een groo te vereeniging, omvattend het geheele Prot. Chr. volksdeel. Dit is ook een volks belang en daarom moet voor deze zaak belangstelling gewekt. De regeering toont meer belangstelling dan voorheen, getuige de stichting Landverhuizing. Een goede voorlichting is noodig. Echter is ook hier niet alles Regeeringstaak. De organisatie wist een onderzoek in te stellen, volks voorlichting te geven, economisch en geestelijk. Ook moet met de Regeering worden samengewerkt, bijv. bij grond aankoop. Hierna voerden het woord de heeren A. v. Kampen te Stompwijk en J. E1 s i n g a te Rotterdam, om den vorm van organisatie nader onder oogen te zien, waartoe zij verschillende mededee- lingen deden. Een levendige discussie volgde. Mr. v. d, Helm, burgemeester van Pijnacker, verhaalde van zijn pogingen om te komen tot centralisatie van de emigratie. Spr. acht koloniseeren alleen mogelijk op geestelijken grondslag. Na mens het comité tot emigratie op Cnr. grondslag, waarvan spr. voorzitter is, zeg de spr. volle medewerking toe. Spr. voelt voor federatieve samenwerking. Spr. wees ook op de mogelijkheid van emigratie naar Suriname, mede in ver band met de sinaasappelen- en citroenen cultuur. In belangrijke kapitaalkrachtige kringen is thans een bedrag voor emigra tie alsmede een organisatieplan gereed, Het wachten is nog op de medewerking van de Surinaamsche regeering. Emigra- Binnenland, Nieuw clearingverdrag met Duitschland. De steun aan de kleine boeren nader toe gelicht. Buitenland. Offensief der Spaansche regeerings troepen. De verhouding tusschen Japan en Enge land—Amerika. Japansche fabrieken te Tsingtau. Gaat Rusland China steunen? Mr G. VISSERiNG OVERLEDEN. Zondag1 is te Bloemendaal op 72-jari- gen leeftijd overleden Mr G. Vissering, oud-president van de Nederlandsche Bank, oud-voorzitter van de Zuiderzee ver eeniging en van de Staatscommissie voor het muntwezen. tie naar Suriname heeft het voordeel, dat men met vreemde mogendheden niets heeft te maken. Spr. wil gaarne voor Suriname een commissie. De heer H. Ouwerkerk van Utrecht, seer, van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond, merkte op, voor federatie niets te gevoelen, maar een algemeen Prot. Chr. emigratievereeniging te willen. Meerdere sprekers voerden het woord. De voorzitter beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Hierna werd met algemeele stemmen besloten over te gaan tot de oprichting van een Prot. Chr. Emigratie-Centrale. Het voorloopig comité werd met 2 leden uitgebreid en bestaat uit de heeren A. W a r n a a r, A. v. Kampen, J. E 1 s i n- ga, T. Sonneveld te Rotterdam, D s M. Vreugdenhil, Geref. predikant te Meliskerke, Mr W. Rip te 's-Gra venhage, T. Cnossen te Amsterdam- Zuid, Mr v. d. Helm en H. Ouwer kerk. Een voorloopige doelstelling werd hier na vastgesteld, omschrijvende Grondslag, Doelstelling, Middelen en Leden. Tenslotte sprak de heer T. Cnossen van Rotterdam over: „Practische emigra tie-mogelijkheden". TARWESTEUN EN BAKKERS BEDRIJF. De Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft een open brief gericht aan de leden der Tweede Kamer, in verband met de aan staande behandeling van het Laudbouw- crisisfonds. Betoogd wordt in dezen brief, dat bij bet aannemen van de T'arwewet in 1931 de bakkerij weinig kon vermoeden wat haar boven het hoofd ging. Het steeds hooger opschroeven van het mengpercentage, de daarmee samenhan gende en noodzakelijk geworden beper king van den import van buitenlandsche bloem, de kwaliteitsvermindering van het Nederlandsche product, de verwerking in het meel van chemicaliën, de tengevolge van dit alles te constateeren kwaliteits- nivelleering van het brood en bevriezing van de prijzen der A-Bloem, welke geen concurrentie der buitenlandsche bloem meer heeft te duchten, de onmogelijkheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1