TER ONTSPANNING. Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand De Inbraak bij de Voorultsant te Rotterdam. Het bijna volledige gelds bedrag in den grondgevonden. Het onderzoek door de politie ingesteld naar de inbraak gepleegd bij de Goöp. Vooruitgang, te Rotterdam, waar een brandkast met 9000 gulden werd gesto len, beeft een heel vreemd verloop gekre gen. Zooals wij hebben gemeld, hebben de inbrekers, die zich hadden laten inslui ten, de brandkast met 0000 gulden in een bestelauto van de zaak geladen. Het eerste onderzoek leidde tot de aan houding van den 39-jarigen chauffeur M. die in dienst was bij de Coöperatie Voor uitgang. Van hem werd verondeisteld, dat hij de noodige inlichtingen had ge geven. Al spoedig bleek, dat hij het een en ander had verteld aan den 49-jarigen L. B., die op zijn beurt weer de gegevens had verstrekt aan twee „zware jongens de gebroeders H. en A. D., respectievelijk 32 jaar oud, reiziger, en 42 jaar oud, bankwerker. Beide personen waren goede bekenden van de politie. Het spoor leidde vervolgons naar een pakhuis waar Dinsdagavond een inval werd gedaan. Hier trof de politie aan den 2O-jarigen chauffeur W van E. en den 25-jarigen chauffeur M. van E., van wie de eerste de huurder van het pakhuis is. Beiden waren bezig een zware kist op een vrachtauto te laden en in die kist zat degestolen brandkast. Ook deze beide chauffeurs werden overgebracht naar het politiebureau. Uit de brandkast was het geld echter verdwenen. Nu had de politie wel zes arrestanten en de brandkast, maar geengeld. Opnieuw werden de arrestanten een voor een aan den tand gevoeld, maar aanvankelijk slaagde de politie er niet in iets uit hen los te krijgen. Eindelijk echter bekende de 25-jarige chauffeur M. van S. den diefstal te heb ben gepleegd in samenwerking met den 26-jarigen ohauffeur W. van E. en den 29-jarigen loswerkman J. S. Onmiddellijk daarop werd J. S. door de politie geknipt en overgebracht naar het politiebureau. Wat bleek nu? Twee combinaties van „zware jongens" hadden op den loer gelegen voor hetzelf de „kraakje", doch de eene combinatie was de andere te vlug afgeweest. De beide chauffeurs en de loswerkman J. S. hadden zich doen insluiten in de ga rage van de Coöperatie. Men kon echter eerst na elf uur 's avonds beginnen, want tot elf uur waren er menschen werkzaam geweest op het kantoor. Zoodra toen de stilte was gevallen, hebben de inbrekers de brandkast weggesleept naar de garage, haar opgeladen op een bestelwagen van de Coöperatie, en daarop is men onmid dellijk vertrokken naar een pakhuis. Den volgenden dag zijn de inbrekers in het pakhuis teruggekeerd met alle moge lijke inbrekerswerktuigen. Zaterdag en Zondag zijn zij bezig geweest met het zware karwei en tenslotte gelukte het hun, het geld eruit te halen. De chauffeur M. van S. nam plusminus 6000 gulden voor zijn rekening en verborg het geld op een geheime plaas in zijn woning. De los werkman J. S. heeft het resteerende be drag ongeveer 3000 gulden meegenomen en het geld begraven in den grond in de omgeving van den Blijdorppolder. Toen Dinsdagavond de chauffeur M van S. werd aangehouden moet de los werkman J. S. in de onmiddellijke nabij heid zijn geweest. Van zijn vrijheid heeft J. S. nog gebruik weten te maken door terstond uit de woning van M. v. S. het geld te verwijderen en dit mede te ver stoppen in den grond in de omgeving van Blijdorp. Niet gerust over zijn eigen por tie van f 3000 is daarop S. zijn bezit gaan verplaatsen en wel naar de omgeving van Hillegersberg. En ook daar weid de buit weer in den grond verstopt. Zoodra toen ook J. S. een volledige be kentenis had afgelegd heeft de politie op zijn aanwijzing het grootste gedeelte van het geld verpakt in bussen en in een geld kistje zijnde plus minus f 8500 terugge vonden in den grond. De chauffeur W. van E. die zijn pak huis had afgestaan was niet zoo vlug in het bekennen maar ook hij is toch door de mand gevallen. Hij bekende een klein gedeelte van het geld te hebben ont vangen. Hiermede was de zaak opgelost. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, Zou U onderstaand schrijven misschien een plaats willen geven in Uw krant? Bij voorbaat betuigen wij onzen vriendelij ken dank namens vele schippers. Wij zouden de lezers van „De Zeeuw" ook dit jaar willen verzoeken afgedragen klee- ren, die tooh nog bruikbaar zijn, of an ders tweede hands stoffen, te zenden aan het adres van den heer J. Hoogerheide, Eierweg, Wemeldinge, met het doel daar mee behoeftige schippersgezinnen te on dersteunen. De nood van onze varende bevolking is wel niet zoo groot als voor enkele jaren, toch is de toestand vooral van du groote gezinnen en van hen die zich niet verheugen in het bezit van een motorschip, verre van rooskleurig. De zeilschepen raken meer en meer uit den tijd. Het gaat hier zooals ook aan den wal: de machine verdringt den mensch. Daarom durven wij ook voor het Kerst feest van het jaar 1937 een beroep doen op Uw vTbgevigheid. wij deze plaats om allen te bedanken van wie we dit jaar en vorige jaar Keretmispak- ketten ontvingen. Wemeldinge. M. F. VAN DIJK. DAG. BESTUUR Z. L. M. In de laatst gehouden vergadering van het Dagel. Bestuur van de Z. L. M. kwa men de navolgende onderwerpen in be spreking: Tarwerichtprijs 193 8. Reeds herhaaldelijk heeft het Dage- lijksch Bestuur der Z. L. M. er op gewe zen, dat een richtprijs van f9,25 per 100 kg onvoldoende is voor een loonende tar- weteelt. Een desbetreffend schrijven is aan het Landbouwcomité gezonden, waarin het standpunt van het Dag. Bestuur uitvoe rig is gedocumenteerd en toegelicht en waarbij verzocht wordt nogmaals pogin gen in het werk te stellen een verhooging van de tarwerichtprijs te verkrijgen. Steunregeling kleine boeren. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de steunregeling voor de kleine boeren. De bestaande regeling is thans zoodanig, dat de personen, welke tot de C-groep behooren, ten laste van het Rijk komen en niet de personen, die ingedeeld zijn bij de B-groep. Een gevolg hiervan is, dat de gemeen ten, die bij het Werkloosheids-subsidie fonds zijn aangesloten, aan de regeling medewerken, terwijl de gemeenten, die hierbij niet zijn aangesloten, zich af zijdig houden. Het Dag. Bestuur besloot er op aan te dringen een zoodanige wijziging in de re geling aan te brengen, dat ook personen uit de B-groep ten laste van het Rijk ge bracht worden. Mocht zulks in verband met de finan- cieele toestand van het Rijk niet mogelijk zijn, don dient er in elk geval een einde aan te komen, dat de personen uit de B- groep in den winter niet in de werkver schaffing kunnen worden opgenomen. Postbestelling ten plat te 1 a n d e. Het Dag. Bestuur heeft zich opnieuw uitgesproken voor de wederinstelling van de tweede postbestelling op het geheele platteland. Thans is deze beperkt tot de kommen der dorpen, doch deze dient zoo veel mogelijk te worden uitgebreid. Tevens werd gewezen op het trage verloop van het locale postverkeer, waardoor een post stuk, dat over enkele uren gaans vervoerd moet worden, veelal anderhalve dag en soms langer onderweg is. Getracht zal worden hierin verbetering te verkrijgen Regeling consumptie aardappelen. Besproken werd een rapport, uitge bracht door een commissie, ingesteld door de drie centrale landbouworganisaties ter bestudeering van het vraagstuk der con sumptie-aardappelen. Het Dag. Bestuur sprak zich unaniem uit voor het behoud eener aardappelteeltregeling en heeft zich vereenigd met de grondslagen, welke in bedoeld rapport voor een aardappelteelt regeling voor oogst 1938 zijn uitgestip peld. Overwegende bezwaren werden in gebracht tegen een eventueel verhoogde teeltheffing. Oprichting Nederland- sohe ajuinfederatie. Besloten werd medewerking te verlee- nen aan de oprichting van een Neder- landsche ajuinfederatie, welke ten doel heeft de rentabiliteit van de uienteelt te bevorderen. Het Dag. Bestuur besloot hiervoor een bedrag van f 100 beschikbaar te stellen Uitvoering Pachtwet. Het Dag. Bestuur sprak zijn bezorgd heid uit over het voortdurend oploopen der pachtprijzen, wat in geenen deele ge motiveerd wordt door de huidige prijzen der producten, dooh vooral een gevolg is van het in uitzicht gestelde in werking treden der nieuwe Pachtwet. Aan deze ongewenschte toestand kan, naar het oordeel van het Dag. Bestuur slechts een einde worden gemaakt d6or een spoedige inwerkingtreding van de nieuwe wettelijke voorschriften. Bodemkundig onderzoek. Besloten werd een kleine commissie in te stellen, welke in samenwerking met de Rijkslandbouwconsulenten in de provincie een rapport zal opstellen betreffende de beteekenis en de wijze waarop het grond onderzoek in Zeeland het beste kan ge regeld worden en gepropageerd. Tuberoulose-bestrijding rundvee. Medegedeeld werd, dat de opgave voor deelname aan de bestrijding van de tu berculose onder het rundvee zeer groot is en de verwachtingen verre overtreft. De vereeniging, welke eenigen tijd gele den voor dit doel in Zeeland is ingesteld, zal haar werkzaamheden binnenkort aan vangen. VERGADERING DER TUINBOUW- COMMISSIE VAN DEN C. B. T. B. De heer Valstar spreekt. Deze Donderdagmiddag te Middelburg gehouden, druk bezochte vergadering, stond onder leiding van den heer J. A. Dominicus. Deze merkte in zijn ope ningswoord op, dat de tuinbouw nog steeds noodlijdend is. De regeering heeft veel gedaan om dien nood te lenigen. Er is veel gemopperd en geklaagd, maar het is niet mogelijk het ieder naar den zin wlkrjs de toepte." d€3. onderscheidene streken van ons land zoo verschillend zijn. De tuinbouw zou gaar ne meer steun en meer vrijheid hebben, doch het is de vraag, of dit mogelijk zal zijn. Daarna was het woord aan den heer F. V. Valstar, regeeringscommissaris, over: „De t e e 11 r e g e 1 i n g 1938". De nood in den tuinbouw begon in Noord- Holland reeds in 1928-'29 te nijpen. De moeilijkheden zijn steeds grooter gewor den. De export verminderde voortdurend door het streven naar autarkie in het buitenland. In 1932 stelde de regeering f5 millioen beschikbaar en trof tegelijk maatregelen om productie en afzet aan elkaar aan te passen. Dit is niet geheel gelukt daar de afzetmogelijkheid tegen viel. Dus moest er beperkt worden naar draagkracht. De veilingomzetten in Ne derland zijn in 19281935 teruggeloo- pen van f 100 millioen tot f 57 millioen. De positie van Zeeland is nog tamelijk gunstig. Aan den aandrang naar ruimte in de cultuur kan de regeering dan ook niet teveel toegeven. De tuinbouw ten on zent verkeert nog in gunstige omstandig heden in vergelijking met den toestand in andere landen. Nu volgde een levendige bespreking. Namens de Veilings vereen, te Neuzen kwam het verzoek, te zorgen, dat de in deze streek verleende teeltvergunningen voor fruit niet aan anderen over de Schelde gegeven worden, maar in Zeeuwsch-Vlaanderen blijven. Opgemerkt werd, dat de gunstige vei- lingscijfers ivoor Zeeland veroorzaakt worden door het verplichte veilen. Een ander wilde het administratief veilen, door de regeering afgeschaft, gaarne weer in de plaats zien van het monster-veilen, daar dit laatste in de praktijk groote moeilijkheden oplevert. Op Zuid-Beveland zou men den aan plant van jonge aardbeien niet bij de teeltvergunning willen rekenen. Daar wil men geen uitbreiding mee bereiken, maar vluggere vernieuwing der planten. Dan krijgt met niet meer kilo's, maar beter product. Het is om de overbrugging van de periode AprilMei tot Augustus te doen. Een lid uit Kloostorzande ivroeg om hoogere minimum-prijzen voor de koude- grondproducten, wegens den grooten af stand, waarop velen van de veiling wonen en de hooge vervoerkosten. Waar om is er in den winter op de knolselderij geen steun en in den zomer wel? In Middelburgs omtrek, aldus een an dere vragensteller, zijn zeker 60 pet. der tuinders koude-grondkweekers. Door de huidige steunregeling zijn zij gedupeerd tegenover de intensieve kweekers. Dte steunbedragen, die zij ontvangen zijn niet groot en worden de laatste jaren steeds kleiner. De gemengde bedrijven hebben een be perking van 60 a 70 pet., terwijl de glas cultuur niet beperkt is. Is het niet moge lijk de ramen met teeltvergunning, die verkocht worden, door de regeering te laten innemen, en zoo de glasproductie te beperken? De tuinders moeten prima producten naar de veiling 'brengen. Maar sommige leurders venten met minderwaardige waar, merkte een ander op. De bona-fide fruittelers dreigen in de toekomst groote concurrentie te krijgen, van den aanplant, die enkel geschiedt voor geldbelegging. De restitutie voor de (tuinbouw) aard appelen loopt over Den Haag en onder vindt daardoor groote vertraging. Ge vraagd werd om een regeling via de vei- lingsvereenigingen, die vlugger werkt. Aan het antwoord van den heer Val star ontleenen wij De landbouw crisisorganisatie in Zee land behandelt de vrijgekomen vergun ningen. 'Spr. zegde een onderzoek toe naar de mogelijkheid, de verleende teelt vergunningen in Zeeuwsch-Vlaanderen te houden. Het administratief en 't monster-vei len hebben even groote bezwaren. Het ligt in de bedoeling, beide af te schaffen, zcodat alles ver plicht geveild wordt, teneinde te ko men tot verbetering der kwaliteit. De binnenlandsche markt kan dan behouden worden en de afzet in 't buitenland mo gelijk vergroot. Het vraagstuk der aardbeien heeft steeds de aandacht. Uitbreiding is on economisch. Er zal echter een onder zoek ingesteld worden en indien blijkt, dat vluggere vernieuwing mogelijk is zonder eenige productieverhooging, dan zal deze wensch worden vervuld. Van verhooging der minimumprijzen is geen sprake. Het probleem dezer prijzen zal nog eens onder de oogen gezien wor den. Vele producten (b.v. alle knolsel derij) vallen er dan buiten, om den goed willenden tuinder te beschermen tegen het speculatieve streven van sommigen, om tegen minimumprijzen te telen. Inzake de kwestie van glas- en koude- grondcultuur wordt ieder jaar ernstig naar evenwicht gezocht. Verdere maatre gelen voor den kleinen tuinder kunnen evenwel niet op het product gebaseerd worden, maar krijgen een sociaal karak ter. De nieuwe aanplant van vruchtboomen is niet zoo'n bezwaar. Niemand kent de opbrengst en mogelijkheid tot afzet in de toekomst. Volgens de persoonlijke mee ning van spr. neemt de aanplant nog niet zulke geweldige afmetingen aan en vele oude boomgaarden vragen dringend ver nieuwing. Een der aanwezigen merkte nog op, dat de jonge vruchtboomen slechts een levensduur hebben van 1520 jaar, zoo dat zij ook eerder dan de oude soorten vernieuwd, sawten worde!?.. De oplossingen van het kruiswoord raadsel van de vorige week zijn: van links naar rechts: 1 Sint Nicolaas, 10 sela, 11 Edam, 12 trap, 14 uier, 15 tent, 16 lege, 17 jaar, 18 op, 19 he, 20 n.n. 22 riep, 24 slak, 25 toer, 27 Inger, 29 eigen, 30 nogmaals, 34 enz., 35 klabak, 36 Ulo, 38 krap, 40 ot, 41 ezel, 43. Nebo, 45 nou, 46 dons, 47 ros, 48 Zwarte Piet. Van boven naar beneden: 1 sein, 2 aan roepen, 3 netjes, 4 ideaal, 5 Canada, 6 omtrek, 7 Atlantis, 8 are, 9 sago, 10 sur prise, 13 pepernoot, 19 heg, 21 nog, 23 in enten, 26 eerloos, 28 rok, 29 elk, 31 mar mot, 32 abonne, 33 aap, 37 eeuw, 39 eere, 42 z.o.z., 44 bot. Correspondentie. Mej. D. te 't Z. U zond de oplossingen aan het goede adres: Bureau „De Zeeuw", Goes. Er wordt niet iedere week een prijs toege kend. Het nieuwe raadsel. Zet de volgende gevraagde woorden, te zoeken uit onderstaande Idttergrepen, onder elkaar. De eerste letters vormen dan een zin. 1. heester, 2. muziekinstrument, 3. sie raad, 4. vruchtje, 5. gedroogde vrucht, 6 gelijk, 7. bloem, 8. spel, 9, niet genoeg, 10. is voorbij, 11. vrucht, 12. naar, 13. be paalde tijd, 14. eenzaam, 15. groente, 16. werkman, 17. bomvrije plaats, 18. vee, 19. windstreek, 20. eerlijk, 21. goedgevig, 22. ontvangbewijs, 23. medelijden, 24. schrift, 25. bevroren water, 26. rank. De lettergrepen zijn: mijn, ken, er, hier, ef, dij s, va, ar, ter, te, recht, oor, cu, men, ten, pel, ra, vie, oos, ro, ha, ger, fen, la, dij, ke, hal, ka, cro, bel, gis, ap, bei, var, ten, ca, re, gel, bar, jaal, lig, ze, ma, Cus, zijn, or, ren, a, mat, op, ro, gel, kort, ter, ten, an, ver, der. Ook is de kwaliteit beter. Het toezicht op de verkoopers van eigen producten zou een te uitgebreide controle eischen, om afdoende op te tre den tegen slechte waar. Het heeft echter i wel de aandacht van dhr Valstar. De restitutie voor aardappelen ge schiedt in Zeeland door de landbouwcri sis-organisatie. Als allen echter aange sloten zijn bij de veiling, gaat de uitbeta ling veel vlotter. Spr. zal onderzoeken hoe bespoediging alsnog plaats kan hebben. Dhr De Putter, voorzitter van de G. B. T. B. in Zeeland, complimenteerde de tuinbouwcommissie met deze vergade ring. Na een woord van dank van den voorzitter sloot dhr De Putter met gebed. De opkomst uit alle deelen van Zeeland was een bewijs van de groote belangstel ling voor het behandelde onderwerp. Van 1316 December. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Kaas hoek, 33 j. en J. E. Kouwe 27 j. Bevallen: A. J. Contant gob. Minneboo, z.; M. Pöppe, geb. Bliek z.; E. L. M. de Keijser geb. Herteleer, z.; G. G. Veen geb. van Zwol d.; W. A. Hamerslag, geb. van Maris z. Overleden: C. F. Herold, 78 j., wed. van J. A. Knipper. (V. C.) van 814 Dec. O. EN W.-SOUBURG. Ondertrouwd: N. J. Minnaard 26 j. en J. Hoogesteger, 19 j.; J. Parent 25 j. en M. W. L. van D'riel 24 j. Overleden: F. P. "Wijsveld 42 j., man van A. Gernler; P. Wisse 42 j., man van F. B. van Houcke. (Nbl.) KOÜDEKERKB. Ondertrouwd: J. M. Wijikhuisen 26 j., en E. Acda 23 j., P. Kodde 23 j. en K. Maljaars 22 j. Bevallen: P. Koppejan geb. Abraham- se, z,; C. J. Heeren geb. Pantus, z,; J. Verhage geb. Roose, d. Overleden: M. C. Witte 66 j., vr. van J. Steendam; M. Aarnoutse 12 j. jd.; W. Roelse 59 j., vr. van J. Verstraate. (V. C.) Ons Kerstmaal. Een huisvrouw met een slechts spaar zaam gevulde huishoudbeurs, maar met het vaste plan om de Kerstdagen thuis gezellig te maken, komt me om raad vragen. „Wat kun je nu eens doen, dat niet veel kost en dat toch de tafel anders maakt dan iederen dag? Geen uitgebreid diner natuurlijk, maar een maaltijd, die er feestelijk uitziet, die wat langer duurt dan op een gewonen dag en die daar door het knusse bij-elkaar-zitten ver lengt?" Dan moeten we eerst maatregelen ne men om de kamer en de tafel wat „aan te kleeden". Koop b.v. een rolletje rood crêpe papier en knip daarvan ten eerste een rechte breede reep bij wijze van tafellooper over je witte tafellaken. Of wel, maak er smallere strookjes van en leg die kruisgewijs over elkaar, zoo dat er witte ruiten ontstaan met een roode omranding. Om het dunne papier voor verschuiven te bewaren, leg je er hier en daar een takje hulst of een takje dennegroen op. Verder knip je nog wat servetjes om b.v. in je broodbak te leg gen bij ontbijt of middagboterham en om je boekjes- of bonbonschaaltje mee te bedekken; een randje fijn geknipt franje staat om al die kleedjes aardig. Voor de kaarsen, die 's avonds de ta fel zullen verlichten, hol je met een gewone appelboor een aantal groote aardappelen uit van ongeveer gelijke grootte, die je eerst hebt afgewasschep en gedroogd. Je snijdt den ondeikant mooi vlak, zoodat de aardappel stevig blijft staan; het kaarsje komt er in, en de aardappel wordt omwikkeld met een twee k driedubbel stukje rood crèpe- Sapier, dat je van boven (bij de kaarsen us) wat naar buiten ombuigt, zoodat het afdruipende kaarsvet er door kan worden opgevangen. Zet de aardappelen niet zoo maar op het tafellaken: de eenigszins vochtige aangesneden onder kant zou n.l. het papier rood doen af geven en je kunt dus beter elke kaars in zijn „kandelaartje" op een theescho teltje zetten. Op tafel schik je het best de kaarsen in een wjjden kring om het midden: binnen in dien kring stapel je dan een bergje sinaasappelen, appelen, neten en pinda's, alles maar bontweg door elkaar en je hebt een fleurig middenstuk voor je tafel." „Ja, en wat zal ik koken?" „Weltracteer de menschen eerst op een lekker bordje soep. Je zoudt b.v. een paar pakjes Maggi's Aspergesoep kunnen kiezen. „Op de soep volgt natuurlijk het drie manschap vleesch, groente, aardappelen. En omdat je aan den maaltijd een bij zonder tintje wil geven, kies je niet al leen de soorten vleesch en groenten, waar iedereen van houdt, maar je doet d'e ge rechten als verrassing ook eens op een minder gewone manier op." „Hoe dan?" „Laten we aannemen, dat je gehakt balletjes braadt, omdat de kinderen daar dol op zijn, of dat je baklappen kiest, die voor je man altijd zoo'n tractatie vormen. Je schikt het vleesch dan netjes op een schotel en bedekt het voor deze extra-gelegenheid met een smakelijke, bruine pikante saus, waarvan je ook een gedeelte in de sauskom doet, om bij de aardappelen te presenteeren. „Bruine pikante saus? Dat lijkt wel wat op de fijne keuken, en zoo erg op de hoogte met fjfnigheidjes ben ik niet". „Hoeft ook niet; 't recept schrijf ik wel voor je op. De groente kies je natuur lijk in verband met de voorkeur in je gezin; en de aardappelen kook je op de gewone manier: daarbij smaakt de saus heerlijk. Zou je nog een pudding willen geven, dan een witte (griesmeel, gemalen rijst of maizena) met een roode saus van bessensap; noodig is dat echter niet, want je vTuchtenstapel vormt al een uit stekend slot van bet feestmaal". Het recept voor de bruine pikante saus luidt: 1 Maggi's Justablet, 3 d.L. (3 kleine theekopjes) warm water, 1 groote augurk, (of een paar kleinere), wat zout. Wrijf het tablet fijn en roer het met wat koud water tot een gelijk papje; verdun dit met de 3 d'L. warm water, brengt de saus aan den kook en laat ze zachtjes in de gesloten pan 5 minuten doorkoken. Snijd intusschen de augurk in dunne plakjes en roer ze door de saus; voeg er naar smaak zout bij. Giet een gedeelte van de saus over het vleesch op den schotel en laat de rest in een sauskom er afzonderlijk bij rond gaan. Kerstbrood Weihnachtsstolle). Wie wat bedreven is in het koken, braden en bakken, kan met succes zelf een Kerstbrood bakken, een z.g. „Weih nachtsstolle". Op 1 pond bloem gebruikt men 1M ons boter, 2 eieren, 2 d.l. melk, 10 gr. gist, 8 gr. zout, 80 gr. suiker, 80 gr. rozijnen, 50 gr. sucade, Y theelepel nootmuskaat en wat poedersuiker. Van bloem, melk, gist, zout en eieren maakt men een deeg, dat men laat rijzen. Hier wordt de in stukjes gesneden boter door gewerkt, dan laat mien het deeg rusten en kneedt er de overige ingre diënten doorheen. Nu slaat men het deeg toe tot een langwerpige rol, geeft met een in boter gedoopt mes bovenin een schuine 'insnijding en bepoedert deze met een weinig bloem. De uiteinden van de rol worden met water dichtgeplakt, waarop men ze op een ingevet bakblik legt. Het deeg wordt nu toegedekt en op een war me plaats te rijzen gezet. Men bakt het Kerstbrood in een matig warmen oven tot bet gaar en goudbruin is, ongeveer 1 uur. De „Stolle" wordt, zoodra hij uit den oven komt, met boter bestreken en met poedersuiker bestrooid. Kerstpunch. Deze punch, zeer geschikt voor een der feestavonden, kan men bereiden in een soepteirine. De zeer dunne schil van drie sinaasappelen, het sap van drie of vier citroenen en een liter water vermen gen en de terrine dichtdekken. Twee uur later wordt de vloeistof door een schoo- nen doök gegoten en vermengd met het kooknat van 2ons suiker, 1 liter water, Yt liter rum, 1 glaasje cognac en Y li ter sterke, heete thee. Deze punch serveert men in glazen. Bisschopwijn. Laat in een pannetje met goed sluitend deksel gedurende ongeveer een half uur 1 pijpje kaneel, 1 citroenschil (zonder wit), 1 sinaasappelschil (ook zonder wit) en 6 kruidnagelen met een beetje water trek ken. D'oe er een flesch roode wijn en sui ker naar smaaik bij. Maak het mengsel heet, doch laat het niet koken. Giet het mengsel door een zeef of schep er de schilletjes uit.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6