Gratis lezen! Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Rechtszaken Marktberichten Telegrammen Adyertentiën. Veere, Gemeenteraad. Gistermor- morgen vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving dhr v. Leer. De voor zitter herinnerde aan het ongeluk dat Z. K. H. Prins Bern-hard is overkomen en spra'k den wensch uit dat hij geheel mag herstellen. Ingekomen is bericht van Ged. Staten dat ontheffing verleend is tot 1 Dec. 1939 voor het vak lichamelijke oefe ning. Ingekomen is bericht van den minister van sociale zaken dat de toe slag op brandstof iets verhoogd wordt. B. en W. zullen het bij het oude bedrag houden, zooals was aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van de ge meente Middelburg over 2 aanslagen voor lager onderwijs voor leerlingen uit Veere, spreekt de voorzitter d'en wensch uit dat ieder mee zal werken dat dit zoo min mogelijk zal voorkomen. Daar het hoofdmotief is dat de leerlingen dan vroeger de school kunnen verlaten vraagt r Wouters of dat in Veere ook niet zou kunnen. D'e voorzitter hoopt ook dat .ariu verandering kan komen. Ook is ingekomen van den minister een over eenkomst betreffende f 21000 voor riolee- mng. B. en W. stellen voor, daar de leer- nngensehaal 50 moet zijn en het aantal leerlingen op de openbare school -48 be- raagt om toch de openbare school te behouden. Aldus besloten. NOORD-BEVELAND. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Afloop Verknopingen en Aanbestedingen Zij, die zich thans op „De Zeeuw" abonneeren ontvangen de nog in December verschijnende num mers gratis. Voor Uw alleen het mooiste OOSTERBAAN LE COINTRE - GOES Buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeel houders Maandag 22 December 1937, het verzoek van de V.V.V. „Mooi Oost- kapelle" om verhooging van de subsidie. Besloten wordt om de subsidie te verhoo- gen van f 10 tot f25 per jaar. Tegen dhr Zwemer. Vastgesteld werd een nieuwe legesver- ordening. Een nieuwe rioolbelastingver- ordening voor het Villapark werd vast- ^Tot bezoldigd ambtenaar van d'en Bur gerlijken stand in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Joh. Poppe werd met algemeene stemmen be noemd dhr F. G. de Roo. Besloten werd tot het sluiten van een onderlinge fraudeverzekering ingevolge de nieuwe wet en de opheffing van de zekerheidstelling van den gemeente-ont vanger. Aan de orde komt weer de m de vorige vergadering aangehouden kwestie betref fende afsluiting van het wegje in het Villapark. D'e voorzitter zegt de zaak nog eens van alle kanten te hebben bekeken en tot geen andere oplossing te kunnen komen dan bet plaatsen van borden voor afsluiting van dien weg van rijwielen enz. ingevolge de Motor en Rijwieiwet. Dit beeft echter alleen zin wanneer Domburg een dergelijk verbod maakt voor den ingang aan het andere eind dat op Dömburgsch gebied ligt. <B. en W. hebben zich met een dergelijk ver zoek tot het gemeentebestuur van Dom burg gewend.) Aldus besloten. Als laatste punt kwam aan de orde de vraag of de gemeente moet overgaan tot steun aan de kleine boeren. B. en W. hebben een berekening ge maakt, de kosten znllen voor deze ge meente bedragen circa f900 per jaar plus een 6-tal personen meer in de werk verschaffing. B. en W. wijzen er op, dat naast de hooge kosten ook de uitvoering veel moeilijkheden met zich zal mede brengen. Dhr Zwemer zegt, dat hij veel voelt voor deze regeling. De nood onder deze mensohen is groot. Weth, Maljaars ontraadt ten sterkste de toetreding. Blij ziet hierin een ver schuiving van de steun van het Rijk naar de gemeenten, en is van meening, dat de steun aan de kleine boeren toch niet veel helpen zal. Bovendien zal het erg moeilijk zijn om deze regeling uit te voeren. Hij1 wijst er ook op dat verschillende gemeenten er niet aan medewerken gezien de hooge kosten en ziet ook ivoor deze gemeente het gevaar dat belastingverhooging niet kan uitblijven. Dhr van Lieie vraagt of het mogelijk is om een eigen regeling te treffen. Weth. Maljaars zegt, dat de kosten voor de gemeente dan nog hooger zullen zijn. Bovendien is de uitvoering dan nog moeilijker. Jhr. van Adrichem Boogaart stelt voorop dat er kleine boeren zijn, die steun moodig hebben. Hieraan moeten de moeilijkheden en e.v. belastingverhooging ondergeschikt blijven. Hij dient een ivoor- stel in om over te gaan tot steun aan de kleine boeren overeenkomstig de door het Rijk voorge-stelde regeling. Dhr Brand is van meening, dat de ge meente zich, ondanks de moeilijkheden, niet van deze 'zaak mag onttrekken. Weth, Maljaars ontraadt nog eens de aanneming van het voorstel, omdat er ook kans is dat de, kleine tuinders onder deze regeling komen. Dan zijn de gevol gen voor de gemeente niet te overzien. Het voorstel van Jhr ivan Adrichem Boogaart om tot steun over te gaan werd echter aangenomen, met 4 tegen 3 st. Tegen dhrn Maljaars, van Liere en Cop- poolse. Als lid van het Burgerl. Armbestuur werd herkozen dhr Joh. Kasse. e voorzitter deelde nog mede, dat r°r°T ?le7r' 'Grondhout geschonken zijn or bet stadhuis 5 schilderijen van doni8) en bellen voor deze in S aanvaarden. Aldus besloten. Ook j voorzitter mede, dat in Januari anbesteding zal plaats hebben vo-or woXi 0ering' Zooveel mogelijk zullen alle werkloozen er aan kunnen arbeiden. .:„i,aar1, er misschien nog werkloozen ïj®11® melden vragen B. en W. toe- klpj^ing n0?1 in no°dseval nog eenige werkjes te doen uitvoeren. B. en Weer machtiging om met rstdag de Kerstgave in arme gezin- j e mogen geven. Aldus besloten. Voor mng van den afval garnalen in het pakhuis is benoemd dhr Martijn, secre taris. Daar voorloopig de kosten per leerling der scholen moeten worden vastgesteld, wordt dit bepaald op f 11.18 per leerling. De opcenten gemeentefonds belastingen worden bepaald op 75. Be sloten werd oude leeningen te convertee- ren en een nieuwe aan te gaan tegen lagere rente. Ook werd besloten grond te verkoopen bij het gem. voetbalveld voor te bouwen telefooncentrale. Colijnsplaat. Donderdagmiddag verga derde hier de afd. N.-Beveland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Deze pro- pagandavergadering was door een 30-tal personen bezocht, waaronder ook Ds Bons en D's Veenstra. Voorzitter was dhr A. Balkenende van Kamperland. Mr Ripp te 's -Gravenhage sprak over „"Waarom lid van den G.B.T.B.?" Deze organisatie telt thans 16000 leden. Zij beweegt zich op sociaal-economisch terrein. Evenals andere groepen van ons volk gevoelen dat organisatie noodig is, moet dit ook de Chr. boer en tuinder. Belijdt bij1 dat uit God, door God en tot God alle din gen zijn, dan is zijn plaats in een Ghr. or ganisatie. Lid te zijn van een niet-Ghr. organisatie brengt moeilijkheden mee. De Ghr. organisatie onderwerpt zich aan Gods Woord. Het werk van den Chr. B. en T.-bond is veelomvattend. Geijverd wordt voor doorvoering van Ghr. onderwijs op land bouwgebied, voorlichting geven bij de volksvertegenwoordigers. Collectieve overeenkomsten moeten worden gesloten. O'ok de arbeider moet worden gezien niet als een gewone post in de boekhouding, maar als een mensch, als beelddrager Gods. Geheel het maatschappelijk leven dient ingericht naar den eisch van Gods Woord. In den Ghr. Boeren- en Tuindersbond is plaats voor Hervormden, Gereformeer den, Luthersohen, Ghr.-Historischen en Antirevolutionairen, omdat zij allen God als Schepper eeren. Na de bespreking gaf zich een 5-tal nieuwe leden op. Donderdagavond hield de Ghr. mu- ziekvereen. „Soli Deo Gloria" haar 4e jaarfeest. De leiding berustte bij D'S M. Bons, die een openingswoord sprak naar aanleiding van Ps. 150. Het jaarverslag van den secretaris P. van Gilst meldde dat hoewel het ledental met enkelen is verminderd, S.D.G. vele gelegenheden tot optreden in het afge- loopen jaar heeft benut. Ook werd ge memoreerd de goede uitslag op bet ge houden concours te B. op Zoom. Ver volgens werd door S. D. G. onder leiding van haar directeur, dhr M. G. Karman, geconcerteerd. Het verdere van den avond werd ge vuld met samenspraak, voordracht en zang. Door dhr A. v. d. Wal, hoofd der Chr. school, werd een opwekkend woord gesproken. Een gehouden collecte bracht op f 11,50, waarvan de helft werd afgedra gen voor „Het misdeelde kind". Dhr v. d. Wat sloot deze gezellige ver gadering, die door ruim 130 personen was bezocht, met dankgebed. Tholen. Gemeenteraad. Gis teren vergaderde de Raad. Aanwezig alle leden. Ingekomen is een schrijven van den minister van onderwijs, dat geen ter men aanwezig zijn tot aanstelling van een vijfde leerkracht aan de O. L. school. Een schrijven van monumentenzorg, dat in dertijd door den Raad een bedrag van f 12.500 is toegestaan ivoor restauratie van den toren, en dat men nu gaarne een besluit van den Raad. wenschte welk be drag de gemeente beschikbaar stelt voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk. De voorzitter merkt op, dat als bet werk fonds gelden 'beschikbaar stelt, B. en W. voorstellen, dat de gemeente een bedrag van f 6000 beschikbaar zal stellen voor restauratie der kerk, doch onder voor waarde, dat minstens» een bedrag van f 100.000 zal worden besteed, opdat de gemeente weet, dat de gevoteerde gelden werkelijk voor de geheele restauratie be steed warden. In beginsel gaat de Raad hiermee accoord. Tot vertegenwoordiger in het bestuur van de Zeeuwsche grondverterings Mij. wordt gekozen de burgemeester. Besloten wordt af te dragen aan den heer Dorst de door het comité geschonken f 1100 aan de gemeente voor restauratie van den molen De Hoop alhier, onder beding, dat dhr Dorst de molen minstens 25 jaar in stand zal houden. Besloten wordt tot opheffing van het Alg. Armbestuur, de leden en secretaris eervol ontslag te verleenen onder dank voor de goede zorgen, schulden en baten over te nemen en armenzorg op te dragen aan B. en W. Vaststelling vindt plaats van de verordening tot regeling der werk zaamheden van de commissie van Bij stand voor Sociale zaken. Gekozen tot Commissie Sociale Zaken de geheele raad, met uitzondering der wethouders. B. en W. wordt een blanco crediet ver leend voor toeslag werkloozen bij kasuit- keering, aan niet-aangesiotenen en niet- rechthebbenden en voor een gift aan de armen bij de blijde gebeurtenis in Janu ari a.s. Met de stem van dhr Moelker tegen wordt een concept ter inzage gele gen plan tot uitbreiding goedgekeurd. De heer Moelker achte zulk een uitbrei ding, gelet op de hooge kosten niet nood zakelijk. De voorzitter betoogt, dat het juist anders is. D'e heer Moelker acht het ook aan banden leggen der vrijheid, dat B. en W. toezicht hebben op de aan te leggen tuintjes voor de nieuwe buizen, D'e voorzitter merkt op, dat het B. en W. niet kan schelen welke planten men plaatst, doch dat het de bedoeling is, dat men een en ander niet verwaarloost. B. en W. stellen hierna voor over te gaan tot aankoop der school met den Bijl- bel aan het Boschje alhier voor de som van f 12.000, opdat hierin de op te rich ten huishoudschool kan worden onder gebracht en een "en ander zeer veel voor- deeliger is voor de gemeente dan nieuw bouw, terwijl men dan ook af is van de gebruiksvergoeding en de kwestie tot af koop hiervan ten bedrage van f 9600 ook is opgelost. B. en W. vragen verder een crediet van f 2600 voor verbouw en van f 1400 voor inrichting. De heer Bogert wil zekerheid, dat de Z.L.M. zich niet terug zal trekken. De voorz. merkt op, dat eerst zekerheid ver kregen zal worden of én Z.L.M. én schoolinspectie met de plannen accoord gaan. Met alg. st. besluit de raad tot aankoop en verbouw, terwijl bet gevraagde crediet aan B. en W. wordt toegestaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St.-Pancras P. J. Krop te Ferwerd. Te IJmuiden-Oost IJ. Alkema te Aalsmeer. Bedankt voor Deinum, K. Wijmenga te Winsum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Dirksland, A. de Blois te Gouda. Wemeldingie. In de vacature, ontstaan door het bedanken van dhr P. J. Keijzer als kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk al hier en idem wegens periodiek aftreden van dhr F. Burger (laatstgenoemde wil de wegens gevorderden leeftijd niet meer in aanmerking komen), zijn gekozen de heeren P. A. Lindenbergh Ez. en G. van der Slikke. Zondag 19 December 1937. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. Ds Lammers van Kattendijke, av. Ds v. d. Most van Spijk te Kort- gene. Oost-Souburg, 9.30 u. ds Reus, 2 u. ds de Ru van Biggekerke. Westkapelle, n.m. ds Reus. Geref. Kerken. Veere, vm. en nm. leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 en 2 u. leesdienst. J. C. de Koning. Het hoofd van de Ghr. school te Hillegom, auteur van verschillende werken, gaat het onderwijs 1 Januari a.s. met pensioen verlaten De heer De Koning ontving zijn oplei ding aan de vormschool van den heer Nogarede te Rotterdam en was als on derwijzer werkzaam te IJsselmonde en te Rotterdam. Hierna werd hij hoofd van de Ghr. school te Z a a m s 1 a g, welke standplaats hij later met Axel verwis selde. In 1921 trad hij op als hoofd van de Boazschool te Hillegom. Wclfaartsdijk. Te Rotterdam slaagden voor Costumière de dames: A. P. Koe man en A. Goetheer, beiden leerlingen der Modevakschool van Mej. J. J. v. d. Bliek alhier. Kartgene. De heer P. J. Pennings al hier is aan de Universiteit te Utrecht ge slaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen. Directeur ging er tus- schenuit. Het gebeurde bij de uit voering, welke een muziebvereeniging in een der dorpen van het Westland zou geven. Het had al eerder niet bepaald gebo terd tusschen de leden der vereeniging en den directeur, hetgeen al eenige num mers van het programma voor de uit voering had gekost. Nog voor de uitvoering zou plaats hebben, liep het achter de coulissen mis tusschen den directeur en de vereeniging met het 'gevolg, dat de directeur het 'diri geerstokje er bij neerlegde. Evenwel was er in het gebouw geen achteruitgang en de directeur had in de zaal door het publiek moeten wandelen, om te vertrekken. Daar 'voelde bij blijkbaar niets voor, want via den tuin achter bet gebouw, en na over een muurtje te zijn geklommen, verdween de directeur in letterlijken zin van het tooneel. Del voorzitter deelde hierna aan de wachtenden in de 'zaal mede, dat door oneenigheid de directeur was verdwenen en de uitvoering dus zonder hem zou worden gegeven! (Rott.) Een held in een mij n. In het gebouw van het Staatstoezicht op de mijnen heeft de hoofdingenieur, Mr D'r Ir v. Waterschoot v. d. Gracht, die zelf lid is van het bestuur van het Carnegie-hel- denfonds, Donderdagmiddag aan den mijnwerker Plum, werkzaam op de mijn Oranje Nassau III te Heerlerheide, de hooge onderscheiding van dit fonds voor heldenmoed, de zilveren medailje uitge reikt. Op 24 September was Plum met de mijnwerkers Idczak en Genski werkzaam op een verlaten post in penoemde mijn Op een zeker oogenblik had een instor ting plaats 'en werden zijn twee kame raden bedolven. Genski was dadelijk om gekomen, maar Idczak zat met eenige verwondingen bekneld. Terwijl het dak ieder oogenblik kon instorten, kon Plum nog maar alleen hulp bieden, terwijl bij een tweede instorting in de eerste uren geen hulp aanwezig zou zijn. Toch heeft hij zich niet lang 'bedacht 'en zich in de nauwe gang begeven. Na een kwartier van zeer gevaarlijken arbeid mocht hij er in slagen Idczak te redden. Na een relaas van de feiten te hebben gegeven beeft Dr v. Waterschoot v. d. Gracht zijn groote persoonlijke waardee ring uitgesproken en den held het eere metaal op de borst gespeld. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 December 1937. Meineed. J. C. E. G., 26 jaar, bakker te Oostburg, had zich te verantwoorden wegens mein eed ter openbare terechtzitting van het Kantongerecht te Oostburg. Verdachte was verschenen en hij werd rechtskundig bijgestaan door Mr W. K. H. Dieleman, advocaat te Middelburg. De Officier van Justitie eischte 6 mnd. gevangenisstraf. D'e verdediger van verdachte is van meening, dat de verklaringen van getuige Geensen met de noodige reserve moeten worden aanvaard. Volgens den verdediger is de opzet van den meineed' niet bewezen en vraagt hij voor verdachte vrijspraak. S. D., 28 jaar, chauffeur te Axel, was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den Kantonrechter te Terneuzen waarbij' hij wegens het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over den weg op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht, werd veroordeeld tot een geldboete van f 50 of 10 dagen hechtenis. De Officier van Justitie eischte beves tiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. De verdediger van verdachte, Mr van Deinse, bepleitte vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging. A. B., 36 jaar, vrachtrijder te Vlissin- gen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij- hij wegens overtre ding van de Motor- en Rijwielwet werd veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 10 d. en toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van f 4.15. De Officier van Justitie eischte beves tiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. Middelburg. Notaris J. L. v. d. Harst heeft Donderdag publiek verkocht: 1. Huis en tuin aan den Veerschen Sin gel no. 232, groot 1 A. 45 c.A. Kooper J. Verhage, koopman alhier, voor f2850. 2. Pakhuis en erf aan de Lange Geere No. 60 en pakhuis en erf aldaar, no. 58. Kooper M. Walraven, bouwkundige al hier q.q. voor f 650. Goes. Vrijdag werd door B. en W. de zer gemeente aanbesteed: het gewone onderhoudswerk der gemeente voor 1938. Ingeschreven werd als volgt: Timmerwerk: W. de Jonge Jzn 16 Fa' J. M. J. Schrijver Zn 15 H. van Sabben 15 J. P. Hopmans 8 Jalouziemakerswerk: J. P. Hopmans volgens tarief; M. Walraven volgens tarief. Metselwerk: H. van Sabben 1 Fa. J. M. J. Schrijver Zn 16 Gebrs Schrijver 8 Loodgieterswerk: C. Reijerse 7 Fa Wed. Tamse volgens tarief; J. v. d. Klooster 14 M. A. v. d. Heil 20 W. Kerkhove 6 Straatmakerswerk: Fa Duijn- houwer 5 Breas Zn 3 M. W. Knuist 6 Smidswerk: Reijerse en de Dréu volgens tarief; A. Nonnekes 1 Iz. Adri- aanse 2 Vrachtrijderswerk: A. Corstan- je 6 J. Westdorp 18 Schilderwerk: M. Bruggeman 10 M. van Stee 7 Gebrs Brugge man 15 G. S. Kuijper 10 J. de Graaff Zn 12 M. W. Verplakke 17—; I. M. Roozendaal 10 beneden tarief. boven tarief. MIDDELBURG. Veiling van 17 Dec. Veldsla 3i7, spinazie 616, breekpeen 12, spruiten 312, witlof 1322, kool rapen 12, waspeen 25, uien 3,510, kroten 1,5—3,5, savoye kool 1,53, roode kool 13, boere kool 1,53, prei 26 ct. p. kg, peen 2,56, rapen 12,5, Kroten 13, selderie 14, rammenas 1 ct. alles per bos; bloemkool 2-18, andijvie 0,6 1,5, kropsla 1,55 ct. alles per stuk. GO'E-S. Veiling van 17 Dec. Druiven Black Alicante 2534 gld. p. 100 kg. Groenten: Spruiten 49, spinazie 16, veldsla 58, witlof 515, kroten 2, uien 25, prei 26, koolrapen 0,40—0,60, breekpeen 2, roode kool 13, groene kool 13, gele id. 13, witte kool 0,80 1,30, boerekool 1,50—3, aardappels (Bevelanders) 1,90 gld. alles per 100 kg., bloemkool 2—18, andijvie 1, knolselderie 2,202,50 gld. p. 100 st., wild: hazen 1,50 2,27, fazanten 1,20 gld. p. stuk. 5 opvarenden van de Panay ernstig gewond. WASHINGTON. De bevelhebber van de Aziatische vloot van de Vereen. Sta ten heeft gister geseind dat 5 opvaren den van de Panay zeer ernstig zijn ge wond. De strijd bij Perual. BARCELONA. Het Ministerie van Landsverdediging heeft meegedeeld, dat niettegenstaande de sneeuwstormen de regeeringstroepen hun actie voor Perual voortzetten. De stellingen, welke zij Vrijdag heb ben veroverd stellen de troepen in staat de stad geheel te omsingelen. Alle ver bindingswegen zijn afgesneden. 3 bataljons zwarthemden naar Abessynië. NAPELS. Aan boord van 'het stoom schip Toscana zijn 3 bataljons zwart hemden in totaal 2200 man, naar Abes synië vertrokken. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 767. Licht op voor fietsen: Zondag 4 u. 20 min. Maandag 4 u. 20 min. Ook als Kerstgeschenk ZEEUWSCH PROFETENBROOD en dan HET ECHTE. M. PETERSE, Patissier, Lange Delft In Kerstvexpakkimg verzending naar alle plaatsen. mm De KASSIER DER COÖP. BOE RENLEENBANK te Sint-Laurens houdt van 20 December a.s. ai eiken dag, met uitzondering van den Zaterdag en den Oudejaarsdag, zitting van 6 tot 7.30 uur n.m. tot het innen van rente en aflossing. Do Spaarbankboekjes en Rekening- Courantboekjes moeten op die uren ingeleverd worden ter bijschrijving van rente. der N.V. A. HOLLANDER'S MANUFACTURENHANDEL te GOES, op des namiddags te 19 uur, ten kantore der Vennootschap, waar vanaf heden de agenda voor Aandeelhouders ter inzage ligt. DE DIRECTIE. WEER NIEUWE VOORRAAD De tweede druk van het liederenboek: ZEEUWSCHE LIEDJES (mie meziek) saemengest. en verzaemeld deur JAAP UUT DE WULLEMINAPOLDER is verschenen. Verkrijgbaar bij alle boekhandelaren in Zeeland en aan het adres K. KOETS, Blois van Tresiongstraat 22, Den Haag. Prijs f0.5Q, fr. p. p. f0.55.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3