De toestand van Prins Bernhard Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Het Vaccinatievraagstuk. ZATERDAG 18 DEC. 1937 52e JAARGANG No. 68 MT-HETi Belangrijkste Nieuws Uitgave: N, V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA AfeonnS'Sion-ê^prlJ* pes? Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissiugen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder leiter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen In „Antirevolutionaire Staatkunde" heeft Dr A. G. Drogendijk een verhande ling gegeven over het Vaccinatie-vraag stuk, dat in ons land nog altijd actueel is. Nadat hij eerst gehandeld heeft over wat de pokken eigenlijk zijn, hoe deze ziekte bestreden moet worden en welke gevaren aan de vaccinatie verbonden zijn, komt hij vervolgens tot de vraag, welke gedragslijn wij ten opzichte van het vaccinatie-vraagstuk hebben te volgen. Allereerst gaat hij' dit vraagstuk be zien vanuit individueel standpunt. Uit is van belang nu vele ouders zich gesteld zien voor de vraag of zij al dan niet hun kinderen zullen laten vaccinee ren. Wij dienen ons aldus D'r 0. - re kenschap te geven van het tweeërlei ge vaar dat hier in het gedrang is en wel eenerzijds het gevaar verbonden aan vac cinatie en anderzijds het gevaar van een pokkenepidemie. Beiderlei gevaren zullen tegen elkander afgewogen moeten worden en wat het zwaarst is zal ook het zwaar ste moeten wegen. D'it schijnt misschien vrij eenvoudig, maar in werkelijkheid is het dat niet. „Vooi eerst is het encephalitisgevaar niet het eenige nadeelige gevolg der vaccina tie. Al zijn ernstige verwikkelingen van anderen aard in ons land gelukkig zeld zaam, men mag ze toch niet geheel weg cijferen. Bovendien is het gevaar voor en cephalitis niet absoluut constant. In En geland b.v. zijn in 1935 geen aandoe ningen van het centrale zenuwstelsel na inenting waargenomen. De mogelijkheid is derhalve niet uitgesloten, dat perioden van verhoogd encephalitisgevaar afwisse len met tijden van verminderd of zelfs af wezig gevaar voor encephalitis." Daarbij komt dan nog, dat wanneer men de vaccinatie uitstelt bet encephali tisgevaar toeneemt. Het eenige wat men er van zeggen kan is, dat dit gevaar een op heden aan wezig risico is, binnen zekere grenzen constant en bet minst groot op jeugdigen leeftijd. Veel en veel minder zeker is men ech ter van bet pokkenrisico. Momenteel nu er geen pokken zijn in Nederland is dit risico klein. Komen er ergens in ons land pokken, dan gaat die kans sprongsgewijs omhoog. Hierbij' komt dan nog, dat pokken besmetting s- k a n s niet betzelfde is als p o k z i e k t e- k a n s. De kans dat iemand die met pok ken besmet wordt ook aan die ziekte gaat lijden, wordt geschat op 35 pet. Uit deze en andere overwegingen blijkt, dat het encephalitisgevaar op beden wel zeer onderscheiden is van het pokkenge- vaar in de toekomst. Het tegen elkaar af wegen van beide gevaren is daardoor ver van gemakkelijk. Al deze complicaties maken de beslis sing in casu moeilijk. Dr D. komt na deze uiteenzettingen tot de conclusie dat in bet algemeen genomen, momenteel voor het individu vaccinatie niet is aan te raden. Van sociaal standpunt bezien staan de zaken eenigszins anders. Immers nu gaat het niet meer om één bepaald individu, maar om een groep van individuen, om de geheele bevolking. „Wot/g voor de ouders, die een kind aan encephalitis postvaccinalis verloren, het encephalitisgevaar zeer zwaar, n.l. voor de volle 100 pet., voor de hygiënisten, die het belang van de geheele bevolking op het oog hebben, beteekent dit gevaar maar een onderdeel van een procent." Wanneer derhalve het pokkengevaar inderdaad grooter is dan bet encephali tisgevaar, dan zal van sociaal standpunt bezien, ook al vallen er enkele slachtof fers, de algeheele vaccinatie der bevol king moeten worden doorgevoerd. Het gaat hier dus ook weer om de vraag welke van die twee gevaren het grootst is. „De vergelijkende berekening op sociaal standpunt houdt het volgende in: vacci neert men tijdig, dan boekt men een aan tal encephalitis-patiënten; wacht men met vaccinatie tot de pokken verschijnen, dan boekt men naast de slachtoffers der vac cinatie die der epidemie. De vraag is nu maar welk aantal groo ter is. Komen de pokkenepidemieën in de toe komst kort op elkaar, b.v. om de 5 jaar, dan zal waarschijnlijk het laatste getal (pokkensterfgevallen plus vaccinatie slachtoffers) veel grooter zijn dan van he* aantal jaarlijksche encephalitisgevallen. Is het evenwel andersom, b.v. een pokkenepi demie per generatie, dus eens in de 20— 30 jaar, dan zal waarschijnlijk het eerst genoemde risico (encephalitisgevallen) in aantal vt,el en veel grooter zijn, dan de som van het aantal pokken- en vaccina tieslachtoffers, in het epidemiejaar Met een beroep op een uitspraak van de Sociaal-Hygiënische Commissie der Ned. Mij. tot bevordering der Genees kunst, dat de beslissing, welk van beide risico's het grootst is, op dit oogenblik genomen zal moeten worden op een wei nig soliden grondslag met vele specula tieve momenten en subjectieve beoordee lingen, komt Dr Droogendijk dan tot de conclusie, dat van sociaal standpunt be zien z.i. algeheele vaccinatie der bevolking niet aan te ra den is. Op de vraag welk standpunt de 0' v e r- h e i d ten dezen heeft in te nemen vesti gen wij in een volgend nummer de aan dacht. TWEEDE KAMER. BEHANDELING VAN DE BEGROOTING VAN ONDERWIJS. De Tweedei Kamer heeft gistermiddag voortgezet de behandeling van de begroo ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, afdeeling Lager Onderwijs. De heer T i 1 a n u s (C.H.) betoogt, dat de verlaging der leerlingenschaal een vraagstuik is, waarbij niet alleen het lager onderwijs is betrokken. Over den nood der jonge onder wijzers zijn wijl het allen eens. Het is onverantwoordelijk steeds meer van deze jonge onderwijskrachten te kweeken. Br studeeren op de kweekscholen thans 5322 jonge menschen. Er zijn 14.000 jon ge werklooze onderwijzers. Waarom het aantal studeerenden niet beperkt? Het liefst zou bij het denkbeeld van den beer Suring verwezenlijkt zien, doch dit zal wel niet mogelijk zijn. Zoo zulks niet mogelijk is, zou spr. een soepeler toepas sing willen zien van art. 56 lid 2 van de l.o.-wet en zoo ook dit niet mogelijk zou zijn zou spr. willen zien, dat voor groote scholen kweekelingen met akte worden aangesteld met een vergoeding van f 50 per maand. Het woord voorbereidend lager onder wijs zou spr. gaarne zien vervangen door „kleuteronderwijis". Er behoort wettelijk te worden omschreven, dat in dien een gemeente openbaar kleuteron derwijs geeft, bet bijzonder kleuteronder wijs op dezelfde wijze moet worden ge steund. Dit behoeft geen geld te kosten. Spr. hoopt dat als normaal vak bijl de kweekscholen bet godsdienstonderwijs zal worden ingevoerd. De beer Duymaer van Twist (A.R.) wijst op het feit, dat slechts 28 pet. der schipperskinderen geregeld on derwijs ontvangt. S|pir. betreurt, dat niet beter wordt in gezien, in welk een stoffelijken en geeste lijken noodtoestand de meeste schippers kinderen zich bevinden. Ouders of on derwijsfondsen krijgen ten deze geen ge hoor. Spr. doet een ernstig beroep op den minister, en vraagt welke maatrege len hij denkt te nemen. De heer Van Houten (D.U.) becij fert, dat herstel der voorlaatste leerlin genschaal niet meer dan 4,5 millioen per jaar zal kosten; bet eerste jaar 3,5 mil lioen. De heer Krol (C.H.) zegt, dat de moeilijkheden van de werklooze jonge on derwijzers te groot zijn, om door het ini tiatief van de maatschappijl te worden verholpen. Het werk van de V.O.J.O. wordt bedreigd door de toepassing van de ziektewet enz. Spr. vraagt vrijstelling van zegel voor sollicitaties bijl het L.O. Elke sollicitatie kost den sollicitanten bijna f 1. De beer O' u d (V.D.) bestrijdt de op merkingen ten opzichte van de gehuw de onderwijzeres. Het betreft hier een aantal gezinnen, die zich hebben in gesteld op de inkomsten van de vrouw. Spr. hoopt niet, dat de minister zich door de pressie van de rechterzijde van zijin standpunt zal laten brengen. Het is dwaas elkander of den minister verwijten te doen. Het probleem der jeug dige aktebezitters mag niet worden ver eenzelvigd met dat van de leerlingen- schaal. Ook voor andere gediplomeerden doen zich moeilijkheden voor. De kwestie der leerlingenschaal moet alleen met het oog op het onderwijs worden beoordeeld. Ook de zaak der kweekelingen met akte moet men bezien in verband met den be- staanden toestand. Het alternatief is óf kweekelingen met akte óf niets. Er moet iets gedaan worden om de excessen weg te nemen. Klassen van 70 leerlingen zijn een exces, spir. wil dit thans erkennen. Natuurlijk heeft spr. veel liever een andere leerlingenschaal, doch de Kamer doet practischer werk door te trachten de bestaande schaal te verbeteren. Wat spr. in het betoog van den heer Suring heeft gehinderd, is, dat deze afgevaardigde zich speciaal tegen den minister van Onderwijs richt. Hier is sprake van kabinetspolitiek, waarvoor ook de vier r.-kath. ministers verantwoor delijk zijn. „Samen uit, samen thuis", De heer K e r s t e n (S. G. P.) meent, dat voor de werklooze onderwijzers iets gedaan moet wprden. Er moet, naast de defensie-uitgaven, ook ruimte zijn voor andere doeleinden. Een korting op de salarissen van kloosterlingen verdient aanbeveling en het het verbod van kloos terlingen-onderwijzers zou een einde ma ken aan de werkloosheid. Spr. dringt aan op krachtiger houding jegens de gehuw de onderwijzeressen. De beer M o 1 1 e r (R. K.) hoopt nog steeds den heer Kersten tot betere ge dachten te brengen. Met precies hetzelfde recht, of liever onrecht als de heer Ker sten het ontslag van kloosterlingen-on derwijzers eischt, zou de heer Moller kun nen eischen, dat de geestverwanten van Ds Kersten van de scholen worden ge weerd. De Minis ter van Onder- w ij s, Kunsten en Wetenschappen, de heer Slotemaker de Bruine, zegt, dat hij; de positie der vakonderwij zers bij het L. O. bij de volgende wetswij ziging zal bezien. Wat de sollicitaties betreft, de kwestie van bet zegel en die van bet bewijs van goed gedrag bebooren niet onder zijn de partement, doch spr. wil gaarne de wen- schen der Kamer aan zijn ambtgenooten van Financiën en Binnenlandsche Zaken overbrengen. Een wettelijke regeling van het v o o r- bereidend onderwijs is niet mogelijk door de financieele omstandig heden van het Rijk. Spr. denkt wat bet voorbereidend on derwijs betreft, in de richting van den heer Suring en heeft daarover reeds met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche za ken gesproken. Het kleuteronderwijs is het voorpor taal van de lagere school. Spr. komt op tegen het verwijt, dat hij thans ten aanzien van de gehuwde on derwijzeressen onder pressie van de Ka mer een andere gedragslijn volgt dan ver leden jaar. Men kan bezwaren hebben tegen de wet, doch niet beweren, dat de minister haar toepast met bet doel de vrijheid te bekorten. Voor het buitengewoon on der w ij s zal gedaan worden hetgeen financieel mogelijk is. Uitbreiding van de leerplicht tot zwakzinnige kinderen is vroeger reeds op financieele overwegin gen afgewezen. Het is onaangenaam, tel kens te moeten zeggen, dat het geld er niet is. Mogen wij tevreden zijn met de resul taten van het onderwijs? Binnenskamers is men bezig het zóó te regelen, dat de onderwijzers paedagogisoh onderwijs als normaal vak worden opge leid, waarmee niets kwaads van de te genwoordige onderwijzers is gezegd. In de kweekscholen zal het godsdienst onderwijs als normaal vak worden onge- nomen volgens bet in voorbereiding zijn de wetsontwerp op de kweekscholen. De subsidiegrens van 90 abituriënten voor kweekscholen zal spr. nog eens be zien. Wat de positie van het schoolhoofd betreft, deze is veelal een kwestie van persoonlijkheid. Nu vast staat dat tuchtoefening mogelijk is, zal het aan het schoolhoofd liggen de tucht te handhaven. Do vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. Dan komt de hoofdzaak de kwestie van de bezetting; der klassen aan de orde. DE REIS VAN DELBOS. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Delboe, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het plaatsje Lany, waar het stoffelijk overschot van den pre sident-bevrijder Masaryk begraven ligt. Overal langs den weg werd Delbos luide toegejuicht. In den middag bad Delbos een lang durig onderhoud met minister-president Hodza en te half twee heeft hij met den president der republiek, Benes, geluncht. Tijdens deze lunch werd het voornaamste gesprek van bet bezoek gevoerd. Vanochtend zou Delbos naar Parijs te- rugkeeren. Hodza onderhield zich met Delbos in het bijzonder over het plan tot organi satie van het Donaugebied. HET ZAL NOG GERUIMEN TIJD DUREN EER DE PRINS HET ZIEKENHUIS KAN VERLATEN. In aansluiting aan ons bericht van gis teren, omtrent den toestand van Prins Bernhard verneemt de „Maasbode" na der, dat de kans, dat Z. K. H. vóór Kerstmis naar Soestdijk zal vertrekken zoo die ooit bestaan heeft steeds geringer wordt. Het mag namelijk niet uitgesloten ge acht worden, dat er n o g verschei dene weken zullen moeten verloo- pen, alvorens de Prins het ziekenhuis zal mogen verlaten, hetgeen overigens dit zij uitdrukkelijk geconstateerd geen aanleiding behoeft te zijn tot ongerust heid. In deze omstandigheid behoeft het geen verwondering te wekken, dat rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat de blijde gebeurtenis in Amsterdam zal plaats hebben. Een beslissing hieromtrent wordt uiteraard thans nog niet genomen. Wanneer alles normaal verloopt, duurt het nog omstreeks een maand, voordat bet heugelijke feit wordt verwacht. Het is dus heel goed denkbaar, dat Prins Bernhard tegen dien tijd zoover is hersteld, dat hij het ziekenhuis kan ver laten en in dat geval zou de Prinses zeer waarschijnlijk niet in Amsterdam blijven. Alle problemen betreffende de betrek kingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Frankrijk, evenals de algemeene Europee- scbe toestand, werden bestudeerd. De eensgezindheid van de opvattingen treedt o.m. aan den dag in de gemeen schappelijke aanhankelijkheid van Tsje cho-Slowakije en Frankrijk jegens den volkenbond. Erkend werd, dat de ruilhandel uit gebreid moet worden. DE OVERSTROOMINGEN IN ITALIë. Tiber tot bij'na 17 meter hoogte gestegen. De koning, de koningin en de gouver neur van Rome hebben gisteren de over stroomde wijken bezocht. De Tiber heeft een hoogte bereikt van bijna 17 M., d.i. een peil, dat iets lager is dan in 1900. De treinen komen met groote vertra ging binnen. De hulpwerkzaamheden zijn in vollen gang. DE GRUWEL VAN DEN MODERNEN OORLOG. Ontzettende verliezen aan menschen en materiaal in China. De cijfers van de verliezen, die in de vier maanden, dat de vijandelijkheden in China duren, geleden zijn, toonen, vol gens Un. Press, wel een verschrikkelijk beeld. Ongeveer een half millioen solda ten zijn in die korte spanne tijds gedood of gewond, duizenden burgers zijn ge vallen. Meer dan een milliard dollar be draagt de aangerichte materieele schade en wat de handel onder dit alles te lijden beeft gehad, valt niet te becijferen. De meest betrouwbare neutrale gege vens spreken van 440.000 dooden en ge- Wonden, uitsluitend militairen, in geheel China. Hiervan zouden 360.000 Chinee- zen zijn. Het grootst zijn de verliezen bij Sjanghai geweest. Uit den aard der zaak is het veel moeilijker, het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking te schatten, doch een totaal van honderdduizend wordt waar schijnlijk geacht. De buitenlandsche autoriteiten hebben geconstateerd, dat er op het oogenblik geen hongersnood door natuurlijke oor zaken heerscht, behalve in het Westen van Honan. Dit jaar echter, dat voortref felijke oogstvooruitzichten bood, zijn dui zenden boeren door den oorlog van het land gejaagd, zoodat ook hierdoor schat ten voor China verloren zijn gegaan. „VOLKSAUTO" DOOR HITLER AANGEKONDIGD. Hitier heeft gisteravond een kameraad schapsavond bijgewoond van de 2000 ar beiders, die aan de autowegen hebben ge werkt. Hij kondigde de fabricatie aan van een „volksauto", die even goedkoop zou zijn als vroeger een motorfiets. D'uitschland moet het zoo ver brengen, dat, evenals in Amerika, op elke vijf in woners een auto komt. Door massa-productie en lagen prijs alleen kan zulk een auto ook geëxpor teerd worden. Letland geteisterd door zware sneeuwstormen. Zware sneeuwstormen hebben de laat ste dagen in Letland ernstige schade aan gericht. Binnenland, De Tweede Kamer behandelt de Onder wij sbegrooting. De toestand van Prins Bernhard. Buitenland. De reis van Minister Delbos. De verkiezingen in Rusland. De verliezen in China. Te Lettgallen is een vrouw doodgevro ren. Ook een 50-jarige man is doodgevro ren. Van de 75 autobusdiensten zijn er nog slechts acht in bedrijf. De steden onder vinden de gevolgen der sneeuwstormen, doordat de aanvoer van melk is gestaakt Definitieve uitslagen der verkiezingen in Rusland. Het centrale stembureau te Moskou deelt mede, dat het op 15 cn 16 December de verkiezingsuitslagen heeft ontvangen van eenige districten, die ver van spoor en boot gelegen zijn en hun uitslagen daardoor niet eerder hadden kunnen in zenden. De definitieve uitslagen zijn als volgt: Op een totaal aantal kiezers van 94.138.159 hebben er 91.113.153 of 96.8 gestemd. Van dezen hebben er 89.844.271 gestemd op de candidaten van het bloc, van com munisten en partijloozen voor den raad der unie of 98.6 Op de candidaten voor den raad der nationaliteiten werden 89.063.169 stemmen uitgebracht of 97.8 Korta Berichten. Ernstige incidenten hebben zich te Lodz voorgedaan. Bommen, welke een bij tende vloeistof inhielden, werden in Jood- sche winkels geslingerd en richtten daar groote schade aan. Dertig nationaal-de- mocraten werden gearresteerd. Naar uit betrouwbare bron luidt, doet Van Zeeland in het rapport over zijn besprekingen in Amerika het voorstel, een economische conferentie tusschen En geland, Frankrijk, Duitschland en Italië bijeen te roepen, teneinde een plan ter verbetering van de economische betrek kingen tusschen de staten op te stellen. - Het Duitsche rijk kondigt de uitgifte aan van een 4.5 pet. leening, groot 1 mil liard R.M. tot den koers van 98% pet. DE PENSIOENEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Motie-Van Houten tot afschaffing der korting verworpen. Bij den aanvang van de zitting der Tweede Kamer is gisteren gestemd over de motie-Van Houten om de korting op de pensioenen van het spoorwegpersoneel te doen vervallen. Na eenige korte verklaringen, waarbij de heeren Hermans (R.K.), Oud (V.D.) en Bierema (Lib.) hun stemmen tegen de motie motiveerden, terwijl de eerste aan de regeering verzocht, niettemin aan dacht aan de spoorpensioenen te beste den, werd de motie verworpen met 58 tegen 25 stemmen. (Vóór de soc.-democra- ten, Chr. democraten, communisten en N.S.B. SANEERING IN DEN BRANDSTOFFENHANDEL. Naar aanleiding van een verzoek van de kolenconventie vergaderde gistermid dag te Utrecht de Bond van Nederland- sche bandelaren in brandstoffen. Besloten werd opnieuw onderhandelin gen aan te knoopen met de kolenconventie en de regeering. Aan de regeering zal worden verzocht de vestigings-eischen en den spertijd ook in toepassing te brengen voor den brand- stoffenhandel. Met algemeene stemmen werden deze voorstellen aangenomen. DE STADHUIS-PRIJSVRAAG TE AMSTERDAM. Maandag gaan de briefjes oper.. Naar de „Telegr." vernam, zal Maan dag de voorzitter van de jury, burgemees ter Dr W. de Vlugt, in tegenwoordigheid van de leden van de jury en het college van B. en W. in de raadszaal de naam- brieven openen van de vier architecten, welke naar de meening van de jury en B. en W. dienen te worden uitgenoodigd, om deel te nemen aan de besloten prijs vraag voor het nieuwe stadhuis. Evenwel weet niemand nog, van wie de motto's zijn, ook B. en W. niet. Dit blijkt eerst Maandag, als de burgemees ter de naambrieven opent. Met spanning zal dit moment dus door alle Nederland- sche architecten verwacht worden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1