De opbrengst van de Rijksmiddelen. Dagblad voor de Provincie Zeeland wproducten jchland. EERSTE BLAD A. R. Partij en 0. H. Unie. De strijd in China. tiFJ. JApANSCH-AMERIKAANSCHE INCIDENT ERNSTIGER DAN EERST HET GEVAL LEEK. LEDEREN KLEEDING IS G0EDK00PER Uit de Provincie Geen autodienst tusschen Goes en Hoedekenskerke. Nieuw Nederlandsch-Duitsch Handelsverdrag verwacht. sverkaer. VRIJDAG 17 DEC. 1937 52e JAARGANG - No. 67 Over November gunstige resultaten. C. DE LEEUW, Middelburg, MIDDELBURG. Belangrijkste Nieuws it de Regeering er mogelijke voor den iroducten te berei- linister van Econo- Memorie van Ant- ting, moge dienen, in dit jaar het mo scontingenten voor schland te verhoo- van tuinbouwpro- jrmeerdering werd overige uitvoerpro- ar 1937 stegen de voor den uitvoer met 48 pet., ver- >ij de komende on- le Duitsche regee- ïbouwbelangen ten gehouden, voer van groenten nden dan Duitsch- dat ten aanzien kheid in het alge- moet worden ge ren tegen den in- ikelen in vele lan- veel grooter veel- van andere agra- eemt niet weg, dat zich daartoe voor- ordt afzetmoeilijk- aden te verkrijgen. invoer van bui- •kt de minister op, gen, op grond van ingesteld, in het iel van prijs-corri- woorden. De groote in een kort tijds- id en waarvan een is uitgegaan, is De mogelijkheid, te voorkomen, is op deze kas uit- met kracht voort- t achterop de ent, die op den in burger op de een jongen van aangesproken, die ïindje achterop de Hij moest naar en hij bracht het tgmensch naar het zag, waar hij te lg hij van de fiets e politie-agent had de jongen bleelc et rijksopvoedings- Hij had een looper :en. Hij zal naar ruggebracht. e operatie.... it. Ludwinagesticht ld in opschudding alledaagsch voor die in dit zieken- •m een operatie te s angstiger, naar- operatie naderde, vluchten. Toen hij wist hij door een eed in zijn nacht hij een laken ge- aldus uitgedoste Bosscheweg ver- roote consternatie, die meenden een en, maakten zich, de voeten, politie. Inmiddels menschen op _dc spookverschijning ras echter spoedig tie verscheen. Bij iperatiepatiënt van oorzien en na op eikomen, per auto oerd. iet ziekenhuis van sn patiënt in ken- rEERBERICHT. vond van 17 Dec.: wind uit N. rich- lkt tot betrokken, ran regen of natte n het vriespunt. lidaag 3 uur. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, doe» Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Cï3 S 72 i s p r ij s Q pe? Srsfcïtol Weekabonnementen voor iTHuetlbijf g Goes en Vüssiugen f C.20 Losse nummers 5 cent Advertentiön. 30 cent Per rsgeS Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertenüën Dinsdags en Vrijdag» f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Hit nummer bestaat uit 2 bladen. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat Prof. Mr B. G. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer voor de Chr.-Hist. Unie het hoogleeraarsambt aanvaardde. In verband daarmede had een redac teur van de Rotterdammer een on- dorhoud met Prof. Lohman, waarbij ook gevraagd werd hoe deze denkt over een fusie tusschen de C.-H. Unie en de A.-R. partij. Het antwoord was positief: „Daar zou ik niet voor zijn, op practi- sche gronden. Als gefusioneerd zou wor den, dan zou dat beteekenen, dat de saamgesmolten party minder zetels kreeg, dan nu de beide afzonderlijke par tijen hebben. Wel hen ik een warm voorstander van innige samenwerking, en daarvan heb ik ook steeds, blijk gegeven. In dezen tijd, nu het buitenland ons zooveel te leeren geeft, nu bijv. de invloed van het communisme veel grooter is dan wij denken, is het noodzakelijk, dat positief Christelijk Ne derland zoo dicht mogelijk aaneengeslo ten staat, maar dit wil niet zeggen, dat beide partijen zouden moeten samensmel ten: dat zou nadeel opleveren inplaats van voordeel. Maar waar we kunnen moeten we sa menwerken, ondanks de nuances, welke er zijn in de politieke opvattingen en stroomingen in beide partijen. Dat komt ten goede aan ons Christenvolk en daar door aan heel Nederland." Deze opvatting schijnt ons juist. Er is nu eenmaal verschil tusschen heide partijen al zal het wel heel moeilijk zijn dit juist te formuleeren en precies de scheidslijn aan te geven. Maar juist omdat er verschil is zou het eerste gevolg van fusie zijn nieuwe ver splintering en een verscherping van te genstellingen. Beter dan te fusionneeren of pogingen in die richting te doen is het dan dicht aaneengesloten te staan, waar mogelijk samen te werken en steeds met het front te staan tegenover den gemeenschappelij- ken tegenstander om zoo te behouden en te versterken de Christelijke grondslagen van ons volksleven. idag 3 u.: 745. fietsen: TSJANG KA1 SJEK RICHT EEN BOODSCHAP TOT ZIJN VOLK. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft door de radio een boodschap tot het Ghinee- sche volk gericht, waarin hij o.m. heeft verklaard: „Hoe de toestand zich ook moge wijzi gen, wij zullen ons niet overgeven, doch moedig voorwaarts gaan. Overgave zou een ramp beteekenen. Onverschillig hoe de internationale toestand zich ontwikkelt, wij moeten ons uiterste best doen en niet te spoedig te leurgesteld zijn. Wij moeten geen nei ging toonen afhankelijk te willen zijn van anderen. De geweldige offers die wij thans bren gen voor de verdediging van ons land te gen de aanvallers kennen hun weerga niet in de geheele geschiedenis van China Wij zijn er van overtuigd, dat de tegen woordige situatie gunstig is voor China. Ons succes in de toekomst is niet afhan kelijk van een langdurigen tegenstand in banking of in andere groote steden, doch van die in de dorpen in geheel China en van de krachtige vastberadenheid des volks. Eens zal de tijd komen, dat de militaire kracht van Japan volkomen uit geput is en wij de overwin- ning zullen behalen. Sinds het begin der vijandelijkheden zijn de verliezen van het Ghineesche leger tot boven de 300.000 man gestegen. Zoo lang ik echter leef, zal ik mij tot het uiterste inspannen om tot het bittere ein de tegenstand te bieden en de uiteindelijke overwinning voor de natie te verzekeren. Cordell Huil, de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken heeft be kend gemaakt, dat in de officieele rappor ten bevestigd wordt, dat Japan- sche vliegers de „Panay" nog onder machinegeweer vuur hebben genomen, na dat het schip reeds door ihen gebombardeerd was. Deze berichten zijn aan den Ameri- kaanschen ambassadeur te Tokio gezon den, die ze ter kennis zal brengen van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken in den vorm van een protest, ter aanvulling van de reeds ingediende nota. Hooggeplaatste ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken heb ben verklaard, dat in de rapporten wordt gemeld, dat, terwijl de overle venden van de „Panay" in sloepen vluchtten, Japan sche vliegtuigen hen van geringe hoogte onder ma ch inegeweervuur namenen twee personen verwond den. Zij voegden hieraan toe, dat vol gens de officieele berichten twee Japan sche motorbooten de „Panay" naderden voordat dit schip zonk en het eveneens beschoten. Eenige Japanners zouden daarna aan boord gekomen zijn en daar ongeveer vijf minuten gebleven zijn, ofschoon de Amerikaansche vlag in top woei en dui delijk zichtbaar was. Huil heeft verklaard, dat deze berichten het incident met de „Panay" ernstiger maken dan aan- vankelijk het geval leek. Hij wacht nog op het antwoord van de Japansche regeering op het Dinsdag j.l. verzonden formeele protest. Vice-admiraal Teizo Mitsoenami, de leider van de operaties der Japansche luchtmacht in China, is naar Tokio terug geroepen „overeenkomstig de belofte, om de officieren die verantwoordelijk zijn voor hem bombardement van de „Panay" te straffen". Officieus wordt medegedeeld, dat vice- admiraal Mitsoenami van zijn functies is ontheven. FRANCO'S TOEBEREIDSELEN VOOR HET GROOTE OFFENSIEF. Volgens een officeel ïadio-bericht zul len Franco's troepenconcentraties den 21sten December a.s. op de verschillende fronten gereed zijn. Het offensief zal dan kunnen beginnen, wanneer de generalis simus daartoe besluit. DE FRANSCHE FINANCIËN. Bonnet heeft vertrouwen in de toekomst. Een redevoering van Bonnet, den Fran- schen minister van Financiën besloot Donderdagmiddag de algemeene bespre kingen van de begrooting voor 1938 in de Fransche Kamer. „De ingediende begrooting is oprecht", zeide hij. „Het evenwicht zal echter pas volkomen zijn, wanneer op de begrooting weer gebracht zullen zijn zekere blijvende uitgaven, zooals pensioenen en bepaalde defensie-uitgaven. De toestand van de schatkist is echter gezond. Wij hebben aan alle vervaldata voldaan. De schat kist beschikt voor het eerste kwartaal over negen milliard. Voor het eerst sedert vier jaar kan de to e - komst gerust tegemoet wor den g e zi e n." Er zal in totaal 28 milliard worden ge leend. D'it bedrag, plus de som waarover de schatkist kan beschikken is alles wat Bonnet meent noodig te hebben om aan alle verplichtingen te kunnen voldoen; dan moeten echter de ingewikkelde munt en schatkistkwesties niet dagelijks op straat worden gebracht. DE „GAROET" IN MOEILIJKHEDEN. Het schip 125 mijl ten Z.W. van Ouessant lek geslagen. Uit Brest wordt geseind: Naar men ver neemt is het uitgaande stoomvrachtschip „Garoet" van den Rotterdamschen Lloyd, tijdens stormweer op 125 mijl ten Zuid- Westen van Ouessant lek geslagen. Het schip heeft den steven gewend en zet thans koers naar Brest. Inmiddels heeft de zeesleepdienst „Zwarte Zee", welke te D'ouarnenez is ge- stationneerd, zich naar het schip bege ven, om zoodra assistentie wordt ge vraagd, deze te kunnen verleenen. Naar men nader verneemt, heeft het schip een lek in ruim 5. Heden wordt de „Gaioet" te Brest verwacht. D'e „Garoet" is in 1917 gebouwd op de helling van de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen. Het vrachtschip meet 7133 bruto reg. ton en 4543 netto reg. ton. Op 6 December vertrok de „Garoet" uit Rotterdam, geladen met stukgoederen. Te Antwerpen werd verder vrachtgoed inge nomen, waarna het schip naar Soerabaja vertrok. Korte Berichten. De Duitsche minister Goebhels heeft als leider van de rijkspropaganda bekend gemaakt, dat ook dit jaar van 15 Decem ber tot 14 Januari 1938 alle vergaderin- De opbrengst van de directe belastin gen bedroeg ultimo Nov. j.l. f 107.076.389 tegen f 99.496.227 het vorig jaar, een ver meerdering aldus van f 8.180.161, waar van bijna f 4 millioen op de inkomsten belasting, f 1.86 millioen op de vermo gensbelasting en f 1.93 millioen op de verdedigingsfoelasting. De„overice middelen" brachten in de afgeloopen maand Nov. op f 38.310.382 (v. j. f34.414.472) en over de eerste elf maanden van dit jaar f 399.230.670 of f61.990.203 meer dan in hetzelfde tijd vak van het vorig jaar en f56.649.420 meer dan de raming. Tot deze gunstiger opbrengst in verge lijking met de raming hebben o.m. bijge dragen: De dividend- en tantièmebelasting met rond f 8.9 millioen, de rechten op den in voer met f 5.84 millioen, het statistiek- recht f 107 millioen, de accijns op ge slacht met f 1.24 millioen, de accijns op suiker met f 1.63 millioen, de accijns op tabak met f 2.0 millioen, de omzetbelas ting met f 10 millioen, de rechten van boeten en zegel met bijna f 15.5 millioen, de rechten van boeten van registratie met f4.77 millioen en de rechten en boeten van successie enz. met bijna f3 millioen, Alle opbrengsten waren hooger dan de raming, met uitzondering van die van den accijns op zout, welke plm. f 95.000 beneden de raming bleef. Voorts bedroegen de inkomsten ten bate van het Verkeersfonds over Novem ber f 1.458.106 aan motorrijtuigenbelas ting en f 23.897 aan rijwielbelasting. De motorrijtuigenbelasting bracht in de eerste 11 maanden f 20.679.312 op (de totale raming bedraagt f 22.5 millioen) en de rijwielbelasting f 7.714.732 tegen een totale raming voor het geheele jaar j van f 7.5 millioen. gen der partij en haar dienstorganen ach terwege blijven. Op 15 Januari begint het vergaderings seizoen weer. i Amerika bestelt 12 vrachtschepen van 13.900 ton elk voor 20 millioen, welke snel in oorlogsschepen moeten kun nen worden omgebouwd. De United Automobile Workers Union heeft gisteren getracht, voor de Fordfabriek te Kansas City, waar op het oogenblik gestaakt wordt, gezinnen te la ten posten, o.a. kinderen van 4 tot 12 jaar oud. De politie greep echter in en arresteerde mannen zoowel als vrouwen en kinderen. D'e politie te Parijs heeft in den kel der van een huis weer een belangrijke hoeveelheid meieniet en handgranaten gevonden. De concierge van het huis is gearresteerd. Bij een brand in een lucifersfabriek te Chicago zijn zes arbeidsters en een ar beider in de vlammen omgekomen. Ver scheidene arbeiders werden gewond, deels zwaar. De fabriek brandde in enkele mi nuten tot op den grond af. Wij leveren ze in kwaliteit, waterdicht, warm, kleurecht. VRAAGT PR IJ ZEN. Alle gewenschte modellen. Tel. 669 - Vlissingschestr. 39-41. □UITSCHLAND MOET EIEREN HEBBEN MET KERSTMIS. Aansporing tot exporteurs om te leveren. Naar men verneemt, heeft het Ned. Eiercontrole-bureau een rondschrijven tot de exporteurs gericht met de mededee- ling, dat zij' vóór 20 December op vol doende wijze van hun contingent voor D'uitschland moeten hebben gebruik ge maakt, daar het te weinig gebruikte ge deelte na dien datum onder die expor teurs zal worden verdeeld, die wèl aan de gestelde voorwaarde hebben voldaan. Deze maatregel is genomen om een zoo goed mogelijke eierenvoorziening van Duitschland met de Kerstdagen te bevor deren. Bij Kon. besluit is een beschikking ge geven op de beroepen, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, tegen de beschikking van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij aan J. van Fraassen, te Goes, vergunning is verleend tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst tusschen Goes en Hoedekenskerke (steiger) en waarbij afwijzend is beschikt op een over eenkomstige aanvraag van J. Hendrikse. Met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Zeeland, voorzoover daarbij aan J. van Fraassen te Goes, op zijn daartoe strekkende aanvrage vergun ning is verleend voor een dagelijkschen dienst van Goes over 's Gravenpolder naar Hoedekenskerke (steiger), is op deze aanvrage alsnog afwijzend beschikt. Het beroep van J. Hendrikse is onge grond verklaard. (Er mag dus tusschen Goes en Hoede kenskerke volgens dit Kon. Besluit geen enkele autobusdienst worden uitgeoefend. Vlot verloop der besprekingen. De onderhandelingen, welke de Neder- landsche handelsdelegatie onder leiding van dr Hirschfeld reeds sedert 14 dagen te Berlijn voert, hebben de laatste dagen na de moeilijkheden, die de vorige week telkens weer optraden, een aanmerkelijk vlotter Vb* loop genomen. Onder deze om standigheden is het zeer waarschijnlijk, dat de besprekingen nog aan het einde dezer week afgesloten zullen worden. De Nederlandsche delegatie zal dan direct naar Den Haag terugkeeren om ovei het resultaat der onderhandelingen verslag uit te brengen. Zooals men weet, merkt de T e 1 e g r. hierbij op, gaat het hier om uiterst be langrijke besprekingen, welke ten doel hebben een nieuw Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag ter vervanging van het op 31 December van dit jaar afloopend oude verdrag tot stand te brengen. In Novem ber werden te Den Haag geruimen tijd besprekingen gevoerd door een Duitsche delpgatie, welke echter op niets uitliepen, daar de wederzijdsche standpunten inder tijd nog te ver uiteenliepen. Twee weken geleden vertrok daarop de Nederlandsche delegatie naar de rijkshoofstad, om te trachten nog voor het einde van het jaar een nieuw verdrag tot stand te brengen. Het locaaltreintje moet alle passagiers vervoeren.) Zeldzaam voorval aan de grens. Voor een paar dagen had een bijzon dere gebeurtenis plaats aan de Neder- landsch-Belgische grens, op het eind van den Suikerdijk, in de Poel. Enkele weken geleden werd een verdacht persoon aan gehouden door een kommies aan het grenskantoor te Selzaete, die een partij ontplofbare stof bij zich droeg in een gor del. Nu werd deze persoon een paar dagen geleden geconfronteerd met personen uit België. De justitie van België en Nederland waren bierbij tegenwoordig en hadden voor deze gelegenheid een autobus afge huurd, waarin de confrontatie plaats vond. De bus werd daarvoor met de eene helft op Belgisch grondgebied geplaatst en de andere op Nederlandschen bodem, resp. vooi den rechter van België en Ne derland. De aangehoudene blijkt een zekere F. te zijn, van geboorte van Vlissingen en woonachtig te Rotterdam. ONREGELMATIGHEDEN BIJ EEN GEMEENTEBEDRIJF TE MIDDELBURG? Te Middelburg doen allerlei geruchten de ronde over onregelmatigheden bij den reinigingsdienst. Na onderzoek bleek het Dbl. v. N.-Br. en Z. het volgende: Tegen den directeur van genoemden dienst, dhr V., zijn allerlei beschuldigin gen gericht, welke nu door de- Justitie onderzocht worden. Verschillende perso nen zijn reeds gehoord; het personeel van de Reiniging zelf echter nog niet. Het gerucht, dat de heer V. geschorst is bleek niet juist; hij is nog steeds in functie. De afd. "Walcheren van de Ned. Ghr. Reisvereen. hield Woensdagavond haar gewone jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr J. Allewijn. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat er reden is om tevreden te zijn. Het leden- Binnenland. Gunstige opbrengst der rijksmiddelen in November. Nieuw Nederlandsch-Duitsch handelsver drag verwacht. De Tweede Kamer over de begrootingen van Onderwijs en Verkeersfonds. Buitenland. Nieuwe Amerikaansche protesten te Tokio. Boodschap van Tsjang Kai Sjek tot het Chineesohe volk. De financieele toestand van Frankrijk. tal bedraagt 155, wat echter nog heel wat grooter kan worden. De kas van den pen ningmeester is nog aardig gevuld. De bestuursleden J. Allewijn en C. Sanders werden naar de alg. vergadering afgevaardigd. De periodiek aftredende bestuursleden C. Sanders en L. van Wal lenburg werden herkozen. Na de pauze werd de Jamboree-film vertoond. GOES. Zooals uit het Raadsvarslag in dit nr blijkt, heeft de beer A. M. Simons (R.-K.) gisteren in den Raad medege deeld, dat hij bedankt als lid van den gemeenteraad. Eerste opvolger is de heer A. L. van Opstal. Mocht deze bedahken, dan volgt de heer P. Chamuleau. Breede Watering. Het water schap „De Breede Watering bewesten Ier- seke" houdt een algemeene vergadering op Dinsdag 28 December a.s. Punten van behandeling zijn o.a. In diening plannen voor een gemaal voor het Oostelijk deel. Machtiging te verlee nen aan het bestuur tot aankoop gron den, machines enz., het houden van aan bestedingen, het aangaan van een over eenkomst met het rijk enz. in verband met stichting gemaal. Machtiging te ver leenen aan het Bestuur tot egaliseering van Poldergronden in overleg met de Ned. Heidemaatschappij. Vaststellen ta rieven tot het heffen van rechten aan het haventje te Kattendijke. Wijziging voor schriften ter uitvoering van het Polder ambtenarenreglement Zeeland 1931. Gisteravond werd in het Schutters hof alhier de jaarvergadering gehouden van de Goesche burgerwacht onder voor zitterschap van den heer G. M. den Her der. Spr. riep een hartelijk welkom toe aan den burgemeester. Verder memoreer de 'de voorzitter het droevig ongeval d'at Z. K. H. Prins Bernhard heeft getroffen. Het verslag van den secretaris-penning meester wees ook dit jaar weer een batig saldo aan. De heer H. J. van Hove werd als bestuurslid herkozen. Hierna werd de uitslag van den dezen zomer gehouden onderlinge wedstrijd medegedeeld. Deze is als volgt: le prijs N. Fierloos, 96 p. (max. 100 p.), wisselbaker; 2e J. Rouw 94; 3e J. F. van Riet 92; 4e A. A. Nederhand, 5e M. G. v. d. Wiele, 6e J. Gunst allen 91; 7e Mr C. M. Kegge, 8e M. de Jonge, 9e J. A. Nederhand, allen 90; 10e J. Krie- kaard, lie P. Droogers, 12e J. vanZwee- den, allen 89; 13e L. J. J. Meijler 88, 14e A. J. Mijnsbergen 88, 15e W. J. van Doeselaar 87, 16e G. M. den Herder 84, 17e C. Sinke 84, 18e M. Hoogesteger 84, 19e I. Gunst 80, 20e J. A. van Willegen 78, 21e M. Broékstra 75, 22e L. Kor- stanje 74, 23e J. van Woudenberg 73. Met dankbaarheid werd medegedeeld, dat extra prijzen hiervoor waren 'beschik baar gesteld door den burgemeester en den oud-commandant, den heer Joh. Pi laar. De heer Fierloos dankte het be stuur voor de beschikbaar gestelde pre zen en den commandant voor zijn uitste kende leiding tijdens d!e oefeningen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1