Nederland naar lew-York. Ie Duitsche koloniale eischen. Dagblad voor de Provincie Zeeland MM EERSTE BLAD De strijd in China. Belangrijkste Nieuws Stand DONDERDAG 16 DEC. 1937 52e JAARGANG - No. 66 w betrekkelijk goed o zout beladen öy lien Ï0Ê»- G nader fc dei, angeerlocu,;m»dotf ichinist gaf sig- en de chauffeur Met groote snel- op de vrachtauto e wagen in twee- ■actor kwam aan en schutting te- ngwagen van de n een sloot werd t de auto en liep hoofd op. Naast ragen gezeten de ns uit Enschedé, oven wonder zon- if. De vrachtauto nterd, terwijl de joodanig bescha- een andere loco- weggesleept. De ngte van zeven had slechts met ireden. VAN VOGELS. ekomen is, waar- het invallen van Lijk is, wekken de ns 't Comité voor gels, allen, die er ien zoo uitgebreid edurende het on- het leven te hou welen daarvoor te r vestigt de com- de brochure over aanwijzingon voor oedering, die door te vinden zijn. De ige kosteloos ver- iriaat der Neder- tot Bescherming Mariestraat 40, )t secretariaat der iging tot Bescher- ingracht 540, Am- Dec. ijks-aangiften: 10, Anthonia Andries- is Alouis Domini- en Adriana Jo- L. n Hoeve, 35 j. jm. j. jd. Jozef Marie, d. v. in A. P. Bauwens; d. v. A. Dl F. van lert; 5, Catharina, J. Dooms; Maria ikman en C. M. de s Maria, d. v. R. A. M. van Hout 10, Maria Loui se en A. A. G. de frgaretha, d. v. P. erlinden (wonende hannes, z. v. P. K M. Kempe (wo ts Petrus Eugenia ;van Koewacht), 6 n, 78 j., echtg. van .nd Nov. Jacobus Pladdet, melink, 40 j. jd. i Maria, d. v. H. Bree; 13, Johan- J. Dieleman en T. i, d.v. L. de Braai •nelis, z.v. G. Maas Anna Wilhelmina, en A. H. Boven- a Riemens, 61 j., (T. C.' reboren: 4, Maria erier en Catharina raham Gerard z.v. Üisabeth Visser, rannes Verburg 20- en Christiana Hui- (N. B.) I/EERBERICHT. tvond van 10 Dec.: tnemende Z.W. tot wolkt met tijdelijke ip regen of natte Ier. middag 3 uur: iddag 3 u. tr fietsen: in. 737. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: pa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AbonrsetEcr. Ccprljs flLlj per trwcE'LiaJ Weekabonnementen voor middelburg Goes en Yiissir.gen i 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen Tsjang Kal Sjek denkt, niet aan overgave. De Ghineesche ambassade te Londen deelt mede, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek een verklaring heeft gepubliceerd, waarin hij bevestigt, dat China vastbe sloten is den strijd tegen de Japanners voort te zetten, ondanks de ontruiming van Nanking. „De terugtocht uit de hoofdstad", aldus Tsjang Kai Sjek, „wijzigt de politiek van tegenstand der regeering tegen den Ja- panschen aanval in geen enkel opzicht. De vastberadenheid der natie om den strijd voort te zetten is er eerder door toegenomen. Een telegram, dat door de Chineesche ambassade uit Hankau is ontvangen, meldt, dat „de veldslag, die aan de poor ten van Nanking is geleverd, op 5 Decem ber begonnen is en negen dagen geduurd heeft, in welken tijd de Chineesche troe pen heldhaftige offers brachten en den vijand zware verliezen toebrachten. Het aantal slachtoffers aan beide kanten was aanzienlijk. De gevechten in de straten hebben tot Maandagmiddag geduurd. Op dat oogenblik gaf de Chineesche legerlei ding bevel, terug te trekken, aangezien alle verdedigingsmiddelen door het he vige Japansche bombardement vernield waren. Uit Hankau wordt gemeld, dat er een zeer groote Ghineesche troepenmacht voor deze stad is geconcentreerd. DE STRIJD WORDT VOORTGEZET. Nieuwe Chineesche verdedigingslinies. Uit Hankau wordt gemeld, dat de Chi- peesche troepen na hun vertrek uit Woe- j poe een nieuwe verdedigingslinie hebben gevormd, die haar middelpunt heeft in Loekang op 20 km ten Westen van Woe- hoe, waar zij contact hebben gekregen met versche Chineesche troepen. Belang rijke militaire concentraties zijn voor Eankau ten uitvoer gelegd. Sterke ver dedigingswerken, o.m. tegen luchtaanval- Ben, zijn terstond opgeworpen in Hankau >en de tweelingstad Woetsjang. HOUDING VAN WASHINGTON TEGENOVER INCIDENTEN OP DE JANGTSE. I Been sprake van gemeenschappelijke actie I Uit Washington wordt gemeld, dat Cor nell Hull, de Amerikaansche minister van TUitenlandsche zaken aan de pers ver jaard heeft, dat de Amerikaansche re- leering nooit een gemeenschappelijke de monstratie of eenige andere vlootactie in lerband met de incidenten op de Jangtse peeft overwogen. Aan gezaghebbende zijde is later nog erklaard, dat de politiek van de Vereen. Btaten met betrekking tot het streven laar een oplossing van het conflict in let "Verre Oosten, nooit op geweld is ge faseerd geweest. Reuter meldt nader, dat de geruchten, Bat de voor Maart vastgestelde Ameri kaansche' vlootmanoeuvres tusschen Ha- pai en Samoa vervroegd zouden worden, lier worden tegen gesproken. Bovendien pordt er op gewezen, dat het terrein voor ne oefeningen reeds was uitgekozen lang voor het conflict in het Verre Oosten be gon. IN DE FRANSCHE KAMER BESPROKEN. E'e Eransche Kamer is gistermorgen egonnen met de behandeling van de be- J'ooting van het ministerie van koloniën. Namens de socialistische partij verzocht Rierie Bloch de regeering Frankrijks Jouding ten aanzien van de Duitsche ko- ■omale eischen uiteen te zetten. Volgens •preker zou iedere concessie gelijk staan pet verraad aan den Volkenbond. Boven dien heeft Frankrijk slechts twee van de iwaalf mandaten gekregen. L ,f .kamerlid Quinson betoogde, dat de Bevolkingen van Togo en Kameroen dui- L Vj. hebben doen blijken, dat zij niet ïerd wenschen te worden overgele- I Louis Marin, voorzitter van de fractie rf"1, ^e republikcinsche federatie (de V eriïste fractie van de oppositie) wensch- te, dat de minister van koloniën meer kracht zou toonen. D'at Frankrijk zijn koloniën wil behouden moet boven iede- ren twijfel verheven zijn. Spreker vroeg den minister de kwestie van de Fransche troepen in Sjanghai opnieuw in overwe ging te willen nemen. Minister Moutet zeide, dat te Sjanghai alle noodzakelijke maatregelen waren ge nomen. Gelukkig wa.s de Fransche con cessie geëerbiedigd. De koloniën zijn van het grootste be lang voor Frankrijk, aldus de minister. Voor de verdediging der koloniën is een drie-jaren-plan opgesteld. Verder zeide de minister, dat het Volks front hem niet op deze plaats heeft ge roepen om de souvereiniteit van Frank rijk in zijn koloniën te laten aantasten. Het vraagstuk der koloniale eischen van Duitschland is een vraagstuk van al- gemeene politiek, dat de minister niet wil behandelen in afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken. Al leen wilde hij zeggen, dat Frankrijk deze zaak ter sprake zal brengen, wanneer zij het zelf nuttig oordeelt. JAPANSCHE KANONNEERBOOT VOOR AMERIKA? Uit de houding van het Japansche volk blijkt duidelijk, dat men het noodzakelijk acht de Amerikanen schadeloos te stel len voor het als gevolg van het misver stand geleden verlies. Zoo is er een bewe ging gaande om de inschrijving open te stellen voor een fonds, waaruit de bouw van een nieuwe kanonneerboot bekostigd zou kunnen worden, die men dan aan de Vereenigde Staten zou aanbieden. Ook uit een voorval, dat gisteren ge schiedde, bleek, dat ook het Japansche volk het incident betreurt. Een delegatie van meisjesstudenten heeft n.l., naar Do mei bericht, een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen ambassadeur Grew om namens de Japansche vrouwen en meis jes uiting te geven aan haar leedwezen over het gebeurde. SPECULANTEN NAAR CONCEN TRATIEKAMPEN. In Poten zal voortaam krachtig wor den opgetreden tegen personen, die zich schuldig maken aan activiteit, welke na- deelig is voor de belangen van den staat, zooals het smbkketen van goud, deviezen en het speculeeren tegen de valuta. Reeds zijn in verhand hiermede meer dan honderd personen gearresteerd en opgesloten in concentratiekampen. On der de gearresteerden bevinden zich ook eenige rijke speculanten. UITBREIDING VAN DE DUITSCHE VLOOT. Uit het Duitsche marine-jaarboek blijkt, dat volgens het vlootbouwprogram in 1937 oorlogsschepen worden gebouwd met een totale tonnage van 335.297 ton tegen 290.540 ton in 1936. De specificatie is als volgt: 152.000 ton slagschepen, 38.500 zware kruisers, 52.400 ton lichte kruisers, 38.866 ton torpedojagers en 25.531 ton duikbooten. Twee linieschepen worden te Hamburg gebouwd; zij worden bewapend met acht kanonnen van 38 centimeter. T'e Kiel staan twee vliegtuigmoederschepen van 19.250 ton op stapel. Verder staan op het program twee lichte kruisers van zeven duizend ton en vijftien torpedojagers van totaal 11.400 ton. Ook aan de duikboot- vloot wordt krachtig gewerkt. Tien duik booten van 500 ton, twee van 712 ton en 24 van 250 ton zijn reeds in dienst ge steld, zes moeten nog gebouwd worden. Verder staan op stapel 12 torpedobooten van te zamen 9000 ton en twaalf die een waterverplaatsing van 600 ton elk heb ben. PLANNEN VOOR GESTROOMLIJND SCHIP. In 84 uur over den Ailantischen Oceaan. Voor het instituut van scheepsbouw kundige ingenieurs te Londen is een voordracht gehouden, waarin plannen uit een zijn gezet voor den bouw van een geheel gestroomlijnd schip, dat in 84 uur den Atlantischen Oceaan zou kunnen oversteken. Teneinde met het vliegverkeer te kun nen concurreeren, zou het schip der toe komst de reis van Europa naar Amerika moeten kunnen volbrengen in 3y2 dag, waarvoor een snelheid van 35 tot 37 mijl noodig zou zijn. Ofschoon de reis^dan nog 21 uur langer zou duren dan door de lucht, zouden on getwijfeld velen een snelvarend schip ver kiezen boven het vliegtuig, o.a. omdat de kosten van den overtocht geringer zou den zijn, en de reis per schip, vooral bij slecht weer, meer comfort biedt. Het schip zou 405 meter lang moeten worden, hetgeen ongeveer 90 meter lan ger is dan de „Normandië". De bovenbouw zou geheel worden in gesloten door enorme glazen wanden, waarbinnen de temperatuur naar verkie zing zou kunnen worden geregeld. Voor de voortstuwing zouden zes schroe ven moeten dienen, aangedreven door zes turbo-electrische motoren, met een geza menlijk vermogen van 400.000 as-p.k. NIEUWE VECHTWAGEN UITGEVONDEN. De New York Herald bericht, dat een zekere Walter Christie een nieuwen ge vechtswagen op rupswielen heeft uitge vonden. De vechtwagen weegt zes ton en is uitgerust met een vliegtuigmotor van twaalf cylinder met een vermogen van 435 paardekracht. Tijdens proeven in tegenwoordigheid van officieren van het Amerikaansche leger werd een snel heid van '96 kilometer per uur behaald. Christie deelde mede, dlat zijn fabriek het recht heeft gekregen eenige duizen den van deze vechitwagens te bouwen. Door een lawine gedood. Op de Col Fordoi in het Brennergebied is een groep van drie-en-twintig skieërs door een lawine overvallen. Tien jongelieden zijn bierbij om bet leven gekomen. Twaalf personen wer den gered en een wordt nog vermist. De Tiber tot een recordhoogte gestegen. Uit Rome werd gisteren gemeld: Het peil van den Tiber is gestegen tot 14 m., een recordhoogte. Voor de poorten van het Vaticaan is de weg ingestort. De be woners der huizen nabij den Vaticaan- schen zender verlaten hun woningen aan gezien gevaar voor grondverschuivingen is ontstaan. De vlakte rond Rome is overstroomd op verscheidene plaatsen, het verkeer op alle wegen is verbroken. Ook de brug Milvius de eerste brug van Rome stroomopwaarts, kan niet gepaseerd worden. Overigens is het in geheel Italië slecht weer. Sneeuw is gevallen in Piemont en Ligurie. De spoorlijn en de weg van den Brenner wa ren verscheidene uren lang onbegaan baar. SAMENWERKING VERKEERS- ORGANISAT1ES. Maandelijksche bijeenkomsten. De Kon. Nederiandsche Toeristenbond A. N. W. B., de Kon. Nederl. Automo biel Club, de Kon. Nederl, Motorwielrij- dersvereeniging en de Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, hebben beslo ten een geregeld contact tot stand te bren gen, ten einde meer eenheid te bevorde ren op bet gebied van wegenvraagstuk ken en in de beantwoording van verzoe ken om advies van belangrijken aard be treffende dergelijke vraagstukken, en ten einde te bevorderen, dat de belangrijkste officieele stappen op dit terrein zooveel mogelijk eensgezind worden gedaan. Zij hebben daarom besloten dit contact te doen bestaan uit maandelijksche bij- oenkomsten, waarvan het voorzitterschap en het secretariaat afwisselend geduren de een half jaar bij een der vereenigin- gen zullen berusten. Dit besluit zal 1 Januari 1938 in wer king treden. Voorzitterschap en secretari aat zullen het eerste halfjaar door den Kon. Nederl. Toeristenbond A. N. W. B. worden waargenomen. AMSTERDAM KRIJGT EEN GARNIZOEN. Vestiging van het 2e Regiment luchtdoel-artillerie. B. en W. van Amsterdam hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om voor het gereedmaken van een mili tair oefeningsterrein, groot plm. 25 ha, gelegen in den Riekerpolder, met bijbe- hooren, een crediet beschikbaar te stellen van f 1.2 millioen. Verder stellen zij voor in beginsel te bepalen, dat dit oefeningsterrein met bij- behoorende, nog nader aan te wijzen ter reinen kosteloos voor militaire doelein den ter beschikking van bet Rijk zullen worden gesteld in een nader te bepalen vorm en voor een nader vast te stellen termijn. In de toelichting op dit voorstel deelen B. en W. mede, dat de onderhandelingen welke zij den laatsten tijd met de mili taire autoriteiten hebben gevoerd om in Amsterdam wederom een garnizoen ge vestigd te krijgen, tot een gunstig resul taat 'hebben geleid. Op 4 December hebben zij bericht ont vangen, dat de Minister van Defensie be sloten heeft het op te richten 2e regiment luchtdoelartillerie in een der kazernes te Amsterdam te legeren, waarmede voor Amsterdam de traditie herleeft. Het ligt in de bedoeling dat reeds op 15 Juni 1938 het garnizoen hier wordt gelegd. Bij de gevoerde onderhandelingen werd van militaire zijde als onafwijsbare voor waarde voor de legering van een garni zoen gesteld, dat in de onmiddellijke om geving van Amsterdam een oefeningster- rein van voldoende grootte en geschikt voor het oefenen met luchtdoelartillerie ter beschikking zou komen. DE KLOMPENINDUSTRIE. Minister over vestigings- en uitbreidingsverbod. Het is den minister, naar hij in de Me morie van Antwoord inzake de begrooting van Economische Zaken verklaart, be- •,-an_ H mMi De ChineeschJapansche strijd in het Verre Oosten. Japansche soldaten op een der poorten van Taljuan, de hoofdstad der provincie Shansi na de inname dezer stad Binnenland. Vergadering Staten van Zeeland. Regeling verikoop huisbrandstoffen. De toestand in de klompen-indusrtie. De Regeering en de middenstand. Buitenland. De Duitsche koloniale eischen. De strijd in China wordt voortgezet. PIR IT MS; TH EJÈLIC HT J E Verbruik: s|êch;ts één vijfde cent p e f u u r Minister Steenberghe vraagt f750.0GQ voor deelneming aan de wereld tentoonstelling. Bij nota van "Wijziging vraagt minister Steenberghe op de begrooting voor het departement van Economische Zaken f 750.000 aan voor deelneming aan de Wereldtentoonstelling te New York in 1939 te houden. Hiervan zal f 500.000 voor rekening van het Rijk in Europa, en f 250.000 voor rekening van Indië moe ten komen. Nederland zal, aldus de minister, op de New York World's Fair niet kunnen ontbreken. De omstandigheid, dat de ten toonstelling zal worden gehouden in de Vereenigde Staten van Amerika, met welk land Nederland uitnemende betrek kingen van cultureelen en economischen aard onderhoudt, maakt de deelneming voor Nederland van bijzondere waarde. Op het gebied van den handel en bet toe risme heeft Nederland zeer veel belang bij de Vereenigde Staten. De uitvoer daarheen heeft zich in de laatste jaren gunstig ontwikkeld niet alleen van tal rijke grondstoffen uit de overzeesche ge- biedsdeelen, doch ook van allerlei indu strie-, landbouw- en visscherijproducten uit Nederland. Naar het totaal der han delsbeweging staat Nederland thans op de zesde plaats Cuba niet medegere- kend onder de landen, waarmede de Vereenigde Staten handelsbetrekkingen onderhouden. De minister is, mét zijn ambtgenoot van Koloniën, van meening, dat het bij de Nederlandsche deelneming in de eer ste plaats moet gaan om het geven van een algemeen beeld van hetgeen de ver schillende rijksdeelen op economisch, so ciaal, cultureel en toeristisch gebied be- teekenen. In verband daarmede zal de zorg voor een waardige deelneming van de regeering moeten uitgaan en zullen de kosten van het algemeen propagandisti sche gedeelte der deelneming door de schatkist moeten worden gedragen. kend, dat de toestand van bet klompen- makersbedijf verre van gunstig is, al zijn hier en daar wel eenige symptomen van verbetering waar te nemen. Hij is bereid binnen het kader van de bevoegdheden, waarover de regeering beschikt, die maat regelen in overweging te nemen, waarvan kan worden verwacht, dat zij in den toe stand een werkelijke verbetering kunnen brengen. Het moet helaas worden betwijfeld, of het mogelijk zal zijn de klompenindustrie waarvoor op contingenteerings- en tarief- gebied een en ander werd gedaan, afdoen de te helpen. Wat een vestigings- en uitbreidings verbod betreft, wijst de minister er op, dat dit vraagstuk eerst onder het oog kan worden gezien, zoodra de regeering over de daartoe benoodigde bevoegdhe den beschikt. Tegen het stellen van den eisch, dat naast eiken Belgischen arbeider een aan tal Nederlandsche arbeiders in dienst moet worden gehouden, verzet zich het tusschen Nederland en België gesloten vestigings- en arbeidsverdrag d.d. 20 Fe bruari 1933. CORRESPONDENTIE DOOR MIDDEL VAN GRAMOFOONPLATEN. Belanghebbenden deelen de „Nieuwe Rott. Grt." mede, dat de directie van P. T. T. de mogelijkheid in overweging heeft genomen tot inwilliging van een verzoek tot plaatsing van de stembriefautomaten (Voice-recordmachines) in de postkanto ren. En zoo zal men dan misschien tegen Kerstmis of Nieuwjaar, schrijft het Rot- terdamsche blad, in de hooge hall van het postkantoor aan den Coolsingel be halve het naarstige gekras van door te veel handen in een minimum van tijd onhandelbaar geworden schrijfpennen voor de vakjeslessenaars ook het rui- schen van gramafoonnaalden kunnen hooren, veroorzaakt door al die lieden, voor wie de feestdagen ineens aanleiding f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1