Nanking door de Japanners bezet Spoorwegvervoer op Zondag. Dagblad voor de Provincie Zeeland DINSDAG 14 DEC. 1937 52e JAARGANG - No. 64 In de goede richting. Washington stelt vier eischen aan Japan. Het wetsontwerp tot wij ziging van de Dienstplicht wet aangenomen. Met 63 tegen 32 stemmen. In de vergadering van heden middag van de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet met 63 tegen 32 stemmen aangenomen. Tegen stemden de Soc. Demo craten, de Vrijzinnig Democraten, de Christen Democraten en de Communisten. Uit de Provincie. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Yorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 AboisHSEïecieprljB pep fewttfiaü Weekabo r.aeïtisnten voor MUStibHuiifg Goes en Vüssingen i 0.20 Losse oumr.iers S cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 39 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of nsolto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De toezegging van den Minister van Waterstaat inzake het spoorwegvervoer op Zondagen zal in breede kringen met instemming worden begroet. De laatste jaren was het zoo, dat door de Spoorwegen, met stilzwijgende toe stemming van de overheid, het reizigers verkeer op Zondag werd bevorderd. Niet alleen werd vervoerd wat zich daartoe aanbood, maar door het inleggen van goedkoope treinen werd ook het ver voer krachtig gestimuleerd. Met als ge volg onnoodige arbeid van het spoorweg personeel en bevordering van de ont heiliging van den Dag des Heeren. De jongste Troonrede, waarin werd aangekondigd dat de Overheid zich zou onthouden van aanmoediging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijlk- schen rustdag aanleiding geeft, wekte de hoop, dat nu eindelijk met dit, tegen de wetten des lands ingaande systeem zou worden gebroken. Deze verwachting is niet beschaamd. De minister van Waterstaat heeft thans duidelijk uitgesproken dat het Zondagsvervoer tegen speciale lage ta rieven door de spoorwegdirectie niet be hoort te worden bevorderd en dat bet maken van reclame voor het Zondags- vervoer achterwege behoort te blijven. Zoo gaat het in de goede richting! Aan den minister van Waterstaat brengen wij voor dit optreden gaarne een woord van dank. Schadevergoeding, bestraffing, excuses en waarborgen. Naar aanleiding van het tot zinken brengen van de Amerikaansohe kanon neerboot „Panay" door Japansche vlie gers, heeft President Roosevelt giste ren door tusschenkomst van zijn minis ter van Buitenlandsche Zaken, Gordell Huil, den Japanschen ambassadeur te Washington, Saito, een boodschap laten overhandigeen. In deze boodschap geeft de president der Vereenigde Staten uiting aan zijn diep leedwezen en groote bezorgdheid over het willekeurige bombardeeren van Ameri- kaansehe en andere niet-Ghineesche sche pen op den Jangtse. Roosevelt verzoekt den ambassadeur, keizer Hirohito zelf van deze gevoelens op de hoogte te bren gen. In aansluiting aan de overhandiging aer boodschap stelde Gordell Huil namens de Amerikaansche de volgende 4 eischen aan de regeering van Japan: 1. Volledige schadevergoeding aan de slachtoffers. 2. Bestraffing der schuldigen. 3. Aanbieding van verontschuldigingen door Japan. 4. Waarborgen tegen herhaling van dergelijke voorvallen. Huil deelde den ambassadeur mede, dat de Amerikaansche regeering nog op de gedetailleerde gegevens omtrent de om standigheden wacht, waaronder het inci dent zich heeft afgespeeld. Zoodra deze gegevens ontvangen zijn zullen de eischen aer Vereen. Staten in een uiterst krach tige bewoordingen gestelde protestnota nader geformuleerd worden. JAPAN BIEDT VERONTSCHULDIGINGEN AAN Saito stelde Huil ervan in kennis, dat by van Hirota, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, opdracht had gekregen, het leedwezen van de Japan sche regeering tot uitdrukking te brengen, verontschuldigingen aan te bieden en mee e deelen, dat de Japansche regeering al les in het werk stelt om de overlevenden van de „Panay" zooveel mogelijk te hel pen. Naar op 't Witte Huis verklaard werd, ai de te volgen politiek der regeering betrekking tot het zinken van de anay^ gebaseerd zijn op nationalen, Patriottischen grondslag, waarbij politie ke overwegingen niet meetellen, DE BESCHIETING VAN DE BRITSCHE KANONNEERBOOTEN. Een mededeeling van Eden In het Lagerhuis. Er heerschte gistermiddag in het La gerhuis een eenigszins geladen stemming en toen het vragenuur aanbrak, werd van verscheidene zijden gevraagd, of de re geering geen nadere mededeelingen kon doen over de Japansche aanvallen op de Britsche kanonneerbooten in de Jangtse? Eden antwoordde, dat de berichten juist waren, en dat de Britsche schepen tot viermaal toe waren aangevallen. O p d e n ernst van deze incidenten behoefde hij wel nauwe- lijks te wijzen, maar hij verzocht met het oog op de nog niet te overzien© gevolgen om vandaag niets meer te be hoeven te zeggen. Er kwamen geregeld nieuwe rapporten binnen en de regeering was in nauwe verbinding met die der Vereen. Staten. Desniettemin vroeg Mander hoe het maken van verontschuldigingen door den Japanschen opperbevelhebber te rijmen viel met het door Reuter geseinde bevel van den vice-admiraal om alles neer te schieten wat in den weg stond? Eden antwoordde, dat dit juist een der vragen was, die de regeering bezig was nader te onderzoeken. Naar Reuter verder meldt, had Eden 's morgens reeds met Chamberlain over leg gepleegd over het gebeurde. Zij waren juist hierover aan het praten, toen de Amerikaansche zaakgelastigde zich bij Eden liet aandienen om met hem van ge dachten te wisselen over de aanvallen op de Britsche en Amerikaansche schepen. Nader wordt nog gemeld: Washington en Londen staan voortdu rend met elkaar in contact, waar het de gebeurtenissen in het Verre Oosten be treft. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat deïe samenwerking nog nauwer zal wor den, nu schepen van beide landen aange vallen zijn. Het Verre Oosten vormt thans het ern stige probleem, dat alle aandacht, zoowel de Amerikaansche als van de Britsche regeering opeisoht. De Chineesche strijdkrachten teruggetrokken. Het hoofdkwartier van generaal Mat- soei meldt, dat Nanking bij zonsonder gang geheel door de Japanners bezet is. De Japansche troepen hadden gister ochtend de Chineesche regeeringsgefoou- wen te Nanking bezet, Eenige uren eer der waren de ambtswoning van Maar-, schalk Tsjang Kai-sjek en de militaire academie bezet. Maarschalk Tsjang Kai-sjek heeft den Ghineesohen strijdkrachten bevel gegeven zich terug te trekken, daar hij geen menschenlevens wensebt op te offeren voor de verdediging van een stad, die uit militair strategisch oogpunt geen waarde meer voor de Chineezen heeft. D'e maarschalk heeft verklaard, dat de ontruiming van Nanking niet van in vloed zal zijn op de plannen der regee ring om den tegenstand tegen de Japan ners met kracht voort te zetten. Van Chineesche zijde wordt beweerd, dat er nog steeds belangrijke Chineesche troepenafdeelingen tusschen de westelijke stadswallen en den Jangtseoever liggen, die zioh met grooten moed verdedigen. In een Japansch communiqué wordt medegedeeld, dat ongeveer 2500 krijgsge vangenen buiten de muren van Nanking gemaakt zijin, terwijl het Chineesche gar nizoen te Tsjin'kiang, groot 20.000 man, dat zich op Nanking terugtrok, geleide lijk tot 3000 man verminderd was, die vernietigd zijln toen zij" de achterhoede van de Japansche troepen, die de Chi neesche hoofdstad belegerden, aanvielen. EEN NIEUW CHINEESCH BEWIND Tsao-Koen zou president der Republiek worden. Nu Nanking is gevallen, zal men te P'eiping overgaan tot de vorming van een voorloopige regeering der republiek Chi na. Hiervan zullen deel uitmaken twee voormalige presidenten der Chineesche republiek, drie oud-premiers, vijf oud ministers van financiën en vier oud-mi nisters va nstaat, die allen verantwoor delijke functies zullen bekleeden. De voorloopige regeering zal onder verdeeld worden in drie commissies, een wetgevende, een uitvoerende en een rechterlijke. De wetgevende commissie zal onder leiding staan van dr Tang-Teh-Ho, voor malig minister van binnenlandsche zaken en financiën. De voorloopige regeering zal een ma nifest uitgeven, waarin de Nanking-re- geering gehekeld zal worden wegens slecht bestuur. Het totalitaire staatssysteem zal afge keurd worden en tevens zal te kennen worden gegeven, dat de voorloopige re geering alle verdragen eerbiedigen zal, die gesloten zijn tussohen China en die buitenlandsche mogendheden, wellke vriendschappelijke betrekkingen met Chi na handhaven. Tevens zal het manifest de noodzakelijkheid in het licht stellen, om het Chineesche volk te rehabiliteeren. De voorloopige regeering zal de com munisten uitroeien, doch de diensten van die leden van de Kwo-Min-Tang aan vaarden, die begrijpen, dat het leidende beginsel voor de voorloopige regeering hecht gevestigd is. Tenslotte omvat het platform van de voorloopige regeering samenwering met Japan en Mandsjoekwo, onderdrukking van het communisme, economische en industrieele ontwikkeling, herstel van de boerendorpen en bespoediging van de autonomie. SNEEUWSTORMEN TEISTEREN DE BRITSCHE KUSTEN. Een meisje in de sneeuw omgekomen. Sneeuwstormen en overstroomingen teisterden gisteren Brittannië en zijn kus ten. Schotland is gestriemd door de zwaarste sneeuwstormen, die men hier in tien jaar heeft meegemaakt en vele dor pen waren geheel van alle verkeer en te lefonische verbinding afgesneden. Tal van wegen zijn onbegaanbaar. In het Zuiden en Oosten van Engeland zijn groote ge bieden overstroomd en staan vele wegen blank. Natuurlijk bemoeilijkte de storm ook de scheepvaart. Vele schepen konden slechts met groote vertraging de haven bereiken. Op het vliegveld te "Croydon woei een goederenvliegtuig, dat uit Parijs aan kwam, omver. Een vleugeltop werd be schadigd, evenals het onderstel, maar de piloot bleef ongedeerd. Er waren geen passagiers aan boord. In Noord-Yorkshire is de sneeuwjacht het hevigst en ligt de sneeuw op sommi ge punten bijna twee meter hoog. Een gezelschap van twee meisjes en twee jongemannen uit Sheffield, dat een wandeltocht op de heide tussohen Yorks hire en Berbyshire was gaan maken, ver dwaalde in een sneeuwstorm en moest den nacht in een sneeuwkuil doorbrengen Een der meisjes bezweek aan de gevolgen en haar drie metgezellen moesten het lijk achterlaten om 's morgens hulp te gaan zoeken. Het tweede meisje kwam in uit- geputten toestand ih een boerderij aan. ORKAAN AAN WESTKUST DER V. S. Duizenden dakloozen, groote schade. Koudegolf in het Oosten. Van Mexico tot aan 'de Aleoeten heeft langs de geheele kust van de Stille Zuid zee een orkaan gewoed, die naar raming een schade van vijf millioen dollar aan gericht heeft. Tien menschen zijn omge komen, duizenden zijn dakloos. Vooral in Californië ging de orkaan met slagregens gepaard, met het gevolg dat 20 steden onder water staan. In het Oostelijk deel der Vereen. Staten is het een koudegolf', die de bevolking zwaar moet lijden. Hevige regenval in den staat New York heeft tot gevolg gehad, dat uitgestrekte deelen van dezen staat sinds dagen volkomen ingesneeuwd zijn, waardoor in de getroffen gebieden groote schaar-schte aan levensmiddelen en aan brandstof is ontstaan. Ook in Virginia is bet bitter koud. Hier zijn 16 personen als gevolg van de koude bezweken. DE WERKLOOSHEID IN ZWITSERLAND. Hoofdzakelijk tengevolge van seizoen invloeden is bet aantal werkloozen gedu rende de maand November met 14.198 gestegen. E'ind November bedroeg hel aantal werkloozen 71.002 tegenover 56.804 einde October en 96.541 einde November 1936. Vergeleken met het vorige jaar is dus een belangrijke verbetering ingetre den. ERNSTIG MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA. De bliksem beeft een electrischen draad getroffen bij' den ingang van een schacht eener mijn te Johannesburg met het ge volg, dat op meer dan 1000 meter on der den grond elf dynamietpatronen tot ontploffing werden gebracht. Acht inheemsche mijnwerkers zijn om het leven gekomen. Manoeuvres bij het Suezkanaal. In het gebied van het Suezkanaal hiel den Engelsche troepen gistermorgen groote manoeuvres. Het onderwerp was, de verdediging van het Suezkanaal tegen vijandelijke aanvallen van de Egyptische landzijde. Standpunt van Minister Van Buuren. Het stilleggen van het geheele open baar vervoer op Zondag of de invoering van een algemeenen wékelijkschen rust dag buiten den Zondag acht Minister van Buuren, naar hij in de M. van A. in zake de begroeting van het Verkeers- fonds opmerkt, maatregelen, die prac- tisch niet doorvoert)aar zijn. De in de Troonrede aangekondigde ont houding door de Overheid" van aanmoe diging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft, leidt op het gebied van het spoor wegverkeer tot deze toepassing, dat van de zijde der spoorwegdirectie Zondags- vervoer tegen speciale lage tarieven niet behoort te worden bevorderd. Het maken van reclame voor dat Zondagsvervoer is mede onder bet begrip aanmoedigen te verstaan en behoort dus ook achterwege te b 1 ij v en. Het inleggen van extra treinen op Zon dag in de gevallen, waarin daaraan be paaldelijk behoefte bestaat, waarbij ver- voerprijzen naar het ministerieel goedge keurde Nederlandsche Reizigerstarief be rekend worden, is met het hiervoor ver meld standpunt niet in strijd. De Minister zal er nauwlettend voor waken, dat bij de voorziening in de zoo juist bedoelde vervoersbehoeften, de godsdienstige en gezinsbelangen van het personeel zooveel mogelijk worden be hartigd. Dat overigens de regeling van den dienst en van de dienstvervulling op Zondag zoodanig dient te zijn, dat het personeel zoo min mogelijk in zijn gods dienstige belangen wordt geschaad, is ook de meening van den Minister, en zal door hem zooveel mogelijk worden nagestreefd. EEN BRUG OVER DE ZANDKREEK? Blijkens de M. v. A. inzake het Ver- k^ersfonds pleegt de minister thans over leg met het provinciaal bestuur van Zee land over de vraag, of op de over de Zandkreek tusschen Noord- en Zuid-Be veland te bouwen brug al of niet tol zal worden geheven. Hij streeft er naar de beslissing hieromtrent zooveel mogelijk te bespoedigen. PERSONEEL BIJ SLUIZEN EN BRUGGEN. In de Memorie van Antwoord op de begrooting van Waterstaat vermeldt de minister omtrent het personeel bij de sluizen en bruggen van het kanaal Hansweei t-W e m e 1 d i n g e, dat de gemiddelde diensttijd per week als volgt is: Aan de sluizen te Hansweert 67 uur 20 minuten, aan de sluizen te Wemel- dinge 67 uur 35 minuten, aan de Schore- brug 70 uur 30 minuten en aan de Post- brug 63 uur. Aan deze sluizen en bruggen heeft het personeel om de andere week een vrijen Zondag van 36 uur. Te Hansweert wordt deze om de twaalf weken vervan gen door een weikdag met 12 uur vrij. De minister is aanvankelijk van mee ning, dat van te lange diensttijden niet kan worden gesproken. De gebondenheid is door het feit, dat de woningen meest al in de onmiddellijke nabijheid' zijn ge legen, ook niet bijzonder bezwarend. In- tusschen is de minister bereid de dienst en rusttijden aan de genoemde sluizen en bruggen in nadere beschouwing t9 nemen. Omtrent de personeelsformatie bij' de sluizen te Hansweert wordt ver meld, dat te Hansweert en Wemeldinge, behalve de havenmeester, in de leidende functies dienst doen een sluismeester en een hulpsluismeester. Zij verrichten Buitenland. Vergadering Stalen van Zeeland. Ordening van den eieren-export. Vergunningsstelsel voor vrachtauto's. Het spoorwegvervoer op Zondag. Binnenland. Italië uit den Volkenbond. Ontstemming in Amerika en Engeland over het optreden van Japan. Sneeuw en koude in Engeland en Ame rika. dien dienst te .samen. Voor het geven van Zondagsrust aan deze ambtenaren valt de oudste sluisfcnecht van des Za terdagsavonds 10 uur tot des Zondags morgens 8 uur voor één van beiden in, evenals bij afwezigheid van sluismeester of hulpsluismeester wegens ziekte of ver lof. Eenige aanleiding voor wijziging in de formatie ziet de minister niet. Een andere vraag is het, of bij het drukker worden van de scheepvaart aanleiding kan bestaan om een tweeden hulpsluis^ meester aan de sluizen te benoemen en daardoor den dienst van bet leidende personeel te ontlasten. Hierop blijft de aandacht gevestigd. Rooien van boomen. B en W. stellen den Raad voor over te gaan tot rooiing van 112 boomen, w.o:. 4 strui ken, 1 abeel, 3 tronk-iepen, 5 kleine iepen en overigens iepen van gewone grootte. 5 boomen zijn dood, de overige min of meer ziek. Poortgebouwtje Ha ring p 1 a a t s. Op verzoek van de commissie van Einancien besloten B. en W. destijds om hun voorstel tot den bouw van een poortgebouwtje op de Haring plaats van de agenda voor de vergade ring van 6 October af te voeren. Naar het oordeel van B. en W. kan thans voldoende over den toestand ter plaatse worden geoordeeld en adviseeren zij tot het nemen van een beslissing over hun voorstel. In een perceel aan de Nieuwe Ha venstraat in Den Haag is het minderja rige meisje W. R. H., wier opsporing door de alhier woonachtige ouders was verzocht, aangehouden. Zij' is op trans port gesteld naar haar woonplaats. 's Gravenpolder. Zaterdag j..l werd hier aangetroffen een Iersche Setter, waarvan de eigenaar onbekend is. Deze hond is tegen vergoeding van gemaakte kosten terug te bekomen bij den gemeen teveldwachter. Kruiningen. Uitslag Damwedstrijd tus schen Kruiningen II en Ierseke II: J. v. d. ParelD. van Beveren afge broken; J. C. KosterC. de Rooy afge broken; F. v. d. BergeA. de Koeier af gebroken; E. de BelG. Goeman 20; J. van WattemF. v. d. Boomgaard O-2; M. DekA. Mol 02, M. de BackM. G. Huisson 20; J. OlreeW. Poley O 2, M. Blok—A. Dane 1—1, J. de Bel G. Lindenbergih 20. Totaal 77. Ierseke. Militair vliegtuig ge land. Het militair vliegtuig 629 heeft op weg van Soesterberg naar Vlissingen 'tengevolge van motorstoring, moeten lan den op een stuk land in den St. Pieters- polder nabij de hoeve van den heer De Rijke. De inzittenden, de sergeanten Ahrt en Dolron bekwamen geen letsel. Het vlietuig zal worden gedemonteerd. Borssele. D"e Oranjevereeniging die slapende was, isi ontwahkt. Het ligt in de bedoeling, den derden Vrijdag na de te verwachten blijde gebeurtenis in het Koninklijk huis een feest te organiseeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1